PEEL EN MAAS s cc O C O O Een school in India voor 2000 oude boeken cor 14) w o 3 I- c sr sr H 30 3 X X 3 100 JAAR V O (ft ft 3 u 3 u V 0ft es u 3 3 3 (ft n 3 SPOORLIJN NIJMEGEN-VENLO Festiviteiten op 11 juni in Oostrum en Venray De Merselose Muziekfeesten 'n terugblik op 'n zeer geslaagd gebeuren C 4> e 4> 4» 4) N a o a 4> (ft TUD0R VENRAY BV TUD0R VENRAY BV TUD0R VENRAY BV TUD0R VENRAY BV EIKEN EETH0EKEN TUD0R VENRAY BV TUD0R VENRAY BV TUD0R VENRAY BV (ft ft a •o a W (ft ■S N* (ft 3 <re I X (ft a (ft ft (ft (ft s 3 3 DJ CO CXI tl Kti II mil mmr-mm tn.-- J-ë- 4f I II II Honderd jaar geleden - zo wil de overlevering - was men in Venray niet zo gelukkig met de plannen om de spoor lijn Nijmegen-Venlo in de nabijheid van Venray's bebouwde kom te leggen. Evenmin zou men er iets voor gevoeld hebben het N.S. station in Venray te hebben. Het „ijzeren paard" zou in het rustige Venray maar onrust teweeg brengen In werkelijkheid lag de zaak echter wel even anders. Op „hoog niveau" speelde namelijk de vraag wèir de spoorlijn zou moeten liggen. De een wil de de lijn in de onmiddelijke nabijheid van de Maasdorpen, dus zo dicht moge lijk bij de Maas, hebben; de ander voel de er alles voor de lijn meer westelijk in de nabijheid van het dorp Venray aan te leggen. Het touwtrekken over de ligging van de lijn werd uiteindelijk beslist met het uitspreken van een Salomonsoor- deel: de spoorlijn werd op Noordlim burgs gebied tussen de Maasdorpen en het dorp Venray gelegd, waarbij het sta tion in Oostrum zou worden gebouwd. Die van Oostrum hebben echter altijd gezegd, dat Venray het station destijds niet wilde hebben. Hoe het ook zij, het station ligt nu al honderd jaar in Oostrum en Venray heeft er spijt van, dat het niet dichter bij de kom ligtVandaar, zegt men in Oostrum, dat Venray met de uitvoering van zijn bestemmingsplannen Brukske en Landweert steeds dichter naar Oostrum toegroeit. De reizigers, die honderd jaar geleden op het station in Oostrum arriveerden en naar Venray moesten, hadden de keus tussen het maken van een fikse wandeling of het twijfelachtige genoe gen de ongeveer vijf kilometers lange af stand te overbruggen in een hotsende koets van een van de twee gerenomeerde hotels „De Zwaan" en „De Gouden Leeuw", waarvan de koetsiers bij het station elkaar de klanten afsnoepten. Geen wonder dan ook, dat in februari 1909 de gemeenteraad van Venray besloot tussen het station in Oostrum en Venray een paardetram te laten lopen. Tot in 1926 werden de reizigers met dit vervoermiddel getransporteerd waar na een gerieflijkere verbinding tot stand kwam met bussen. De Oostrumse dorpsgemeenschap blijft er echter bij, dat Venray destijds ,,de trein" niet wilde hebben, vandaar dat men op 11 juni a.s. het honderdjari- ge bestaan van de spoorlijn in Oostrum dan ook uitbundig gaat vieren. Hoewel er nog dagelijks aan het defi nitieve programma wordt gesleuteld („Het moet iets buitengewoons worden", zeggen de organisatoren) staat het vast, dat in de onmiddelijke nabijheid van het station de gehele dag een z.g. „Bourgondische markt" zal worden gehouden. Onder deze noemer is veel te vangen. De markt houdt dan I ook het midden tussen een keurige rom melmarkt, een demonstratie van oude ambachten en een ordentelijke krame- rijenmarkt. En dat alles in de stijl van de levenslustige Bourgondiër, waarvan iedere Limburger wel iets in zich heeft. Dat alles zal zich afspelen op het par keerterrein van de Spoorwegen naast het station en een gedeelte van de Stati- ons weg voor het station. I Wanneer om 11 minuten over 11een tijdstip dat beslist niets met carnaval te maken heeft, de trein met officiële ge nodigden in Oostrum zal aankomen, is het al volop feest in Oostrum. De Oostrumse Harmonie „Sub Matris Tu- tela" staat klaar om de gasten te ont vangen en de „marskramers" zijn dan vanaf tien uur al bezig om hun spullen aan de man te brengen. De bedoeling is, dat de Venrayse, of tewel Limburgse gasten met een van stal gehaalde paardetram van Venray naar Oostrum worden gebracht. Tot die gasten behoren de commissaris van de koningin van Limburg of een lid van Gedeputeerde Staten, de burgemeester en de wethouders van Venray en de voorzitter van de plaatselijke en streek VVV Noord- en Midden Limburg. Zodra de trein binnen is zullen de eerste exemplaren van de Venrayse Paardetram aan een aantal officiële per soonlijkheden worden aangeboden. Na een welkomswoord door de voorzitter van het Oostrumse organisatiecomité, zullen de gasten opgenomen worden in de feestvreugde. De Venrayse bijenvereniging geeft een demonstratie op het station met ho- ningslingeren, korvenvlechten en de- monstratiekasten. Op de Bourgondische Markt is dan van alles te beleven. Een sigarenmaker laat zien hoe men honderd jaar geleden met de hand sigaren fabriceerde. Men kan zich laten scheren door een barbier, die zich nog bedient van het ouderwetse scheermes met wetsteen en scheemem; een naaister met de ouderwetse trap- naaimachine zal laten zien hoe men vroeger „de toer", de bekende hoofd tooi bij de Noordlimburgse kleder dracht voor vrouwen maakte en een houtsnijder zal in volle actie zijn bij het vervaardigen van provincie- en gemeen tewapens. Maar er is nog veel meer te doen, daar in Oostrum op de Bourgondische markt. Er staat een echt klokkenspel, com pleet met beiaardier, die de gehele dag het instrument met zijn vuisten zal be dienen; de schutterij Het Zandakker Gilde St. Jan zal de oude tijden doen herleven; de volksdansgroep „Opanka" zal vriend en vreemdeling van haar kun nen laten genieten terwijl ook de bejaar dendansgroep zal optreden. Uiteraard is er op de markt veel antiek en wat daar voor door gaat. Verder is er de gehele dag muziek o.m. verzorgd door muziek gezelschappen uit Oostrum en omlig gende dorpen en niet te vergeten de ei gen Eikenhofkapel met originele Egel- lander muziek. Ook de Oostrumse „The Basement Boys" zal er voor zorgen, dat degenen, die op deze dag Oostrum aan doen, de voetjes van de vloer kunnen doen. Heeft men zin in een mooie natuur wandeling, dan kan men een wandeling, individueel of in groepsverband, maken naar de prachtige Geijsterse Bossen, waar de gerestaureerde Rosmolen in be drijf zal zijn en de bejaarde Mina Derkx in de schaduw van het draaiende water rad wol zal spinnen. In ieder geval veel activiteiten in Oostrum op 11 juni, telkens weer, wan neer een trein het Oostrumse station aandoet. In de avonduren gaat het feest verder, maar dan speciaal voor alle gemeen tenaren, die dan kunnen zien hoe Oostrum het honderdjarig bestaan van de spoorlijn viert. Natuurlijk worden de kinderen van Oostrum niet vergeten. Zij kunnen ge nieten van poppenkastvoorstellingen in de voormalige melkfabriek. Bij goed weer op het plein bij Jans-Verheggen. De oude paardetram zal de gehele dag door, een verbinding onderhouden tus sen Oostrum en Venray, want ook Ven ray sluit, zij het minder uitbundig, aan op de feestelijkheden van Oostrum en de spoorlijn. In het gemeentelijk Geschied- en Oudheidkundig Museum aan de Eindstraat (het voormalige Freulekes- huus van het klooster Jerusalem) is een interessante spoorwegtentoonstelling in gericht met hulp en medewerking van het Spoorwegmuseum,in Utrecht. Hier kan men op zaterdag 11 juni te recht van 14.00 tot 17.00 uur. Ook in de Venrayse winkelstraten kan men zien, dat er toch wat wordt gedaan aan de „Spoorwegfeesten". Verschil lende etalages zijn beschikbaar gesteld aan modelbouw-hobby-isten, die met hun treinen demonstreren. Verder spe len er de gehele dag draai-orgels en wordt her en der gemusiceerd. Al met al ziet het er naar uit, dat het op 11 juni a.s. goed vertoeven is in Oostrum en Venray. Vergeleken bij de „bakbeesten", die later op de lijn Nijmegen-Venlo reden, was de SS 326 maar een dwerg. Toch was deze in 1881 door Beyer, Peacock Co. Ltd. te Manchester gebouwde sneltreinloco motief voor zijn tijd een zware trekker. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, een van de voorlopers van de Nederlandsche Spoorwegen, liet tussen 1880 en 1895 176 van deze machines bouwen. Honderd jaar geleden stoomde deze locomotief tus sen Nijmegen en Venlo. Thans staat hij, moe van het reizen en trekken, van zijn welverdiende rust te genie ten in het Spoorwegmuseum in Utrecht. In een oude jeep ging het hotsend (Ai, lie wegen!) en botsend (Ai, die jeep!) laar Soloermattam, een bergdorpje op 1000 meter hoogte, weggedoken tussen le glooiende, diepgroene theeplantages /an de Nilgiris, een bergmassief in Zuid India. Het was januari 1983. De adem- jenemende vergezichten en het aange- ïame lenteklimaat, deed ons wanen I loor een paradijs te rijden, slechts be- /olkt door zielen zonder zorgen. Maar I spoedig bleek uit gesprekken dat ook in I leze lusthof de adder van de armoe roef was. Een Franse missionaris had ïnkele jaren geleden besloten de zaak ;ens flink aan te pakken en was naar het hoofdkwartier van de „Blauwe I Zusters" gestapt en had zuster Amanda uitgenodigd om zelf eens te komen kij ken. Bij die gelegenheid had hij haar ge zegd: „Kijk eens zuster, je klooster zit vol met jonge mensen. Maal er alstu- bli-f geen huismussen van en stop ze niet allemaal in scholen en ziekenhui zen, maar geef ze terug aan de dorpen waar ze vandaan zijn gekomen. Geef ze terug aan hun eigen mensen. Ik zal je er bij helpen als je wilt". Zuster Amanda was er aanvankelijk niet zo erg gelukkig mee geweest: al dat nieuwe, en moest dat nou? Maar de jon ge zusters voelden de nieuwe lijd en wa ren blijven aandringen, en zuster Aman da had zich tenslotte gewonnen gege ven. In het begin nog wel niet met huid en haar, want ze was nog met het voor stel gekomen van: een klooster, een ka pel en een bloementuin! „Nee" had de Elzasser gezegd, „in deze streek met duizende theeplukkers die het zout niet in de pap verdienen, gaan we laag bou wen, nel als de mensen hier: een eenvou dig onderdak voor de zusters, een huisje als polikliniek, een gebouwtje voor nij verheidsonderwijs en een kleuter schooltje. Maar, zuster, laat het bou wen maar aan mij over. Zorg jij maar voor getrainde krachten. Wat ze hier nodig hebben is een sociaal werkster, een leerkracht voor het lager onderwijs, een zuster om les te geven in naaien en knippen en zo meer, en een zuster voor het huishouden". Toen wij in Soloermattam waren, konden ze een zekere teleurstelling niet verbergen. Het kloostertje stond er, en de vier jonge zusters waren er, maar de Elzasser was intussen géstorven, de mo tor achter het gebeuren. Het kloostertje moest overdag funge ren als kleuterschool en kliniek tegelijk. Nood breekt nu eenmaal wetten. Zelf verder bouwen zat er niet meer aan. Voor de grote heren van de theefabriek zou het een peuleschil geweest zijn, maar die bleken meer aandacht te heb ben voor de kwaliteit van de thee dan voor de ontwikkeling van de plukkers en hun kinderen. Het oude liedje! En zo bleken wij - in de rug gesteund door de Winkel van Sinkel - door de he mel gezonden te zijn! We konden nog niets beloven maar onder elkaar hadden wij het er over hoe we dit dorp verder konden helpen, na dit prachtige begin en de daaropvolgende teleurstelling. Het doel van de Winkel van Sinkel was juist om in dit soort gevallen de hand te reiken. En omdat het over kinderen gaat en onder leren lezen en schrijven, zou - eenmaal thuis - het verzamelen en ver kopen van overtollige boeken een aan gepaste aktie zijn. Vandaar onze boeken-aktie onder het motto „200 oude boeken 1 school in India". Het bedoelde schooltje in So loermattam gaat 6000,— kosten. Ie der boek zou gemiddeld 3,— op kun nen brengen, zodat met 2000 boeken Soloermattam zijn schooltje zou heb ben! „Wij hopen van veel mensen boeken te krijgen die ze zelf niet meer lezen" zie Drs. W. Kremer, de voorzitter van het aktiecomité. „Ik weet uit ervaring dat dergelijke boeken bewaard blijven om dat mensen het zonde vinden ze weg te gooien. Nu hebben ze dus een goede bestemming voor hun boeken". Voor boekenliefhebbers zal het een grotere opgave zijn om er afstand van te doen, want later, als ze meer tijd zullen hebben, kunnen ze nog wel eens goed te pas komen. Bovendien zijn boeken een stukje van jezelf en sta je zonder boeken een beetje in je blootje. Toch doen wij een beroep op u om de boeken die al ja ren op de plank staan, aan de Winkel van Sinkel over te doen en ze door ons te gelde te laten maken, ten bate van So loermattam. Bedankt alvast! Alle soorten boeken zijn welkom: ro mans, pockets, jaargangen van tijd schriften, stripboeken, kerkboeken, platenboeken, kinderboeken en boeken in vreemde talen. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot: Drs. W. Kremer, diere narts, Mrg, Nolenstraat 12, Venray, tel. 04780-81000. VERZAMELADRESSEN Venray De Winkel van Sinkel, Bontekoestraat 2 Postagentschap Veltumse Kleffen Postagentschap Kiosk Brukske Castenray J. Reijnders, Lollebeekweg 33 Heide Thea Drabbels, Ysselsteynseweg 2 Leunen J. Hendrix, Brienshoekweg 3 Merselo M. Ewals, Kleindorp 9 Oirlo M. Houwen, Past. Gerardsstraat 8 Oostrum A. Camps, Gildestraat 19 Smakt Rectoraat, St. Jozeflaan 56 Veulen A. van Oers, Brugpas 32 Vredepeel M. v. Kasteren, J. v. Wyttenhorstw. 10 Ysselsteyn J. v. Gassel, Postagenschap LICHTE SCHADE Mevr. J. bestuurster van een personenauto, wilde vanaf de parkeer plaats bij Torro wegrijden, maar ze vergat voorrang te verlenen aan een personenauto uit Horst. Het bleef bij de botsing bij lichte schade." VERNIELINGEN Van een gemaal aan de Henry Dunantstraat, eigendom van de ge meente, werden 11 ruiten vernield. De schadepost bedraagt enkele honderden guldens. Van een woning in de Vivaidi- straat werd ook een ruit vernield. meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 GETUIGEN GEZOCHT DISCRETIE GEWAARBORGD T. uit Venray eigenaar van een personenauto, kwam bij terugkeer bij zijn op de parkeerplaats aan de Wilhelminastraat geparkeerde auto, zaterdagmorgen tot de ontdekking dat die door een andere auto beschadigd was. De veroorzaker liet geen visite kaartjeachter. P. deed aangifte dat zijn perso nenauto welke op de parkeerstrook aan de Wilgenstraat stond aangereden was door een brommer of fietser. Ook die veroorzaker is doorgereden zonder dat zijn idenaiteit kon worden vastgesteld. De schade aan de auto bedraagt 1000,-. Vrijdagavond omstreeks kwart voor zes werd een op de Langeweg geparkeerd staande auto aangereden. Ook hier reed de veroorzaker door zonder dat zijn indenditeit kon worden vastgesteld. Indien van deze aanrijdingen getuigen zijn, dan gelieve deze zich in verbinding te willen stellen met de politie. Zij kunnen er van verzekerd zijn dat hun bevindingen met de meeste discretie zullen worden behandeld. VRIJDAG 3 JUNI 1983 Nr. 22 HONDERDENVIERDE JAARGANG Omstreeks 12 uur maandagavond vie len de versterkers en luidsprekers, die het volume van onze nationale trots B.Z.N. op peil hielden, stil. Het feest was verleden tijd, de organisatoren van dit mammoet festijn dat liefst vijf dagen duurde, konden terugzien op een gewel dig geslaagde happening, die tot in de puntjes voorbereid en tot in de finesses hun doorgang vonden. Een welhaast ongekende opkomst was het uiteindelijke resultaat van dit stukje samenwerking door, let wel, een voudige dorpelingen die de vaste ge woonte hebben de handen in elkaar te slaan als er iets te organiseren valt. Ze schijnen het „fingerspitzengefühl" te bezitten voor dergelijke zaken, bezitten een zeker patent hierop. Gaan we even samen de revue laten passeren wat er zoal te beleven viel, dit voor de thuisblijvers die tijdens het pinkster-weekend elders verfoefden. Een bruisende show door amateurge zelschappen die donderdagavond voor hun eerste voetlicht traden tijdens een wedstrijd. Een experiment dat wonder wel slaagde hoewel het duizendkoppige publiek hieraan nog even wennen moest. Vrijdagavond kwamen de liefhebbers meer dan volledig aan hun trekken toen het wereldvermaarde Tsjechische en- sembele „Moravanka", de sterren van de hemel speelde en de haren van de toe hoorders unaniem voor zich opeiste, door haar specifieke Slavische klanken, die menigeen zo bekend in de oren klon ken. Een afgeladen, uit zijn voegen barstende tent, kon de ovaties maar nauwelijks verwerken. In de middagu ren traden volksdansgroepen op voor enkele honderden bejaarden, die bij de dansen nauw betrokken werden. Een ie der jaar weerkerende smaakmaker voor onze 65 plussers. Wie nu dacht dat het zaterdagavond iets rustiger zou verlopen kwam geluk kig bedrogen uit. Het was Country- en Westerntime geblazen en een overweldi gende massa publiek genoot met volle teugen van de songs uit de Far west, die steeds meer aan populariteit winnen. Genoten de aanwezigen van de Helden- se groep New-Deep met een heerlijk uit ziende en zeker zo goed klinkende lead- zangeres Hanneke, het toppunt van de avond was toch het optreden van de Ri ders in the Sky, afkomstig uit het mekka van deze muziek, Nashville, USA. Cow- boymuziek zoals wij deze zo goed ken nen uit de iets oudere films. Nostalgie pur sang, groots enthousiasme en het applaus. Complete verrassing was het plotselinge optreden van Ruud Her mans die in no-time zijn oude en inmid dels geëindigde groep Tulsa formeerde en zij zorgden weer voor de vonken bij het toch al aanwezige vuurwerk. Grote klasse, het volk genoot! Op zondagavond kwam men weer van heinde en verre om te genieten van de drie-kapellenshow. Een muziektrein die niet leek te stoppen, die de aanwezi ge in hun ban hielden tot de kleine uurt jes. Een geheel andere sfeer trof men op de 2e pinksterdag aan tijdens de eucha ristieviering waar 400 koorzangers acte- de-precence gaven om via hun stem, een onvergetelijke gebeurtenis luister bij te zetten. Een stampvolle tent gaf tijdens deze Gregoriaanse dienst blijk er ook bij te willen horen. De Merselse dag mocht zich verheu gen in zonneschijn, een traditioneel ge schenk van de Grote Meester himself, een dag waarop men zich in het begin van deze eeuw waant. Veel te vertellen over zo'n dag is er eigenlijk niet. Dit moet men zelf beleefd hebben. Enkele tienduizenden maakten er dankbaar ge bruik van, het gerstenat, de vlaaien, de sneeën krentemik met zult, de diverse uitbeeldingen van oude ambachten te aanschouwen. Dan als sluitstuk, de uitsmijter, het klapstuk, het tot hysterie brengende BZN, de palinggroep uit Volendam. Al weken was er geen toegangskaart meer te krijgen. De toeloop had men evengoed niet verwacht. Een impone rende mensenmassa, veelal jeugd, heette ons nationale kassukses welkom met een ovationeel applaus. De show die daarna volgde zweepte het publiek op tot ongekende hoogten. Songs, balla des, meezingers en stamers. Jan Keijzer en Annie Schilder wistan dat hun fans in de zaal zaten, bewerkten ze vakkundig en 't „We want more" klonk veelvul dig. Helemaal te gek werd het toen bestuurslid Gerard Hendriks bekend maakte dat BZN ook volgend jaar een welkome gast zal zijn. Merselo, je was groots, de man aan de ingang, de dorpsschonen, die zorg den voor het natje en droogje, van de informatrice, bonverkopers en daar tus sen de vele medewerkers achter de schermen die de touwtjes vierdend, maar o zo stevig in handen hielden, en er samen zorg voor draagden dat de Merselose Muziekfeesten 1983 konden uitgroeien tot een groots gebeuren in dit Venrayse kerkdorp. Dank aan allen en wat ons betreft TOT VOLGEND JAAR!! J. Pluymen Door plaatsgebrek moesten wij vorige week bovenstaand verslag laten liggen. Toch menen wij dat ook deze week nog een overzicht van dat alleszins goed ge organiseerd en zeer geslaagd muziek feest op zijn plaats is. c ee u es öft 4) 1*4 u IM HANG/ LEGKASTEN (100 cm breed) voor slechts f 129.- Buro's vanaf f 89.- Boekenkasten vanaf f 89- HiFi-meubels vanaf f 89 - De grootste keus en de laagste prijs. Massief grenen ledikanten (ook met laden) Stapelbedden KWALITEITS MATRASSEN (Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen) reeds vanaf f 129.- Natuurlijk bij KARPETTEN en MATTEN reeds vanaf f 49 - DEURMATTEN diverse dessins 5.95 - 4.95 - 2.95 BADSETS f 17.50 prijzen reeds vanaf f 795.- Grote keuze in EIKEN KLEIN MEUBELEN zoals mimisets bloementafeltjes kapstokken lektuurbakken etc. met grote kortingen Bent u van plan de kussens van uw bankstel te ver vangen of opnieuw te laten bekleden? Kom dan eens vrijblijvend kijken bij Tudor B.V. Reeds vanaf f 695. wordt uw gehele bankstel voorzien van nieuwe voor gevormde polyether vetourskussens! •t m* m m* 9Q DJ 3 s HBS 0) Hh

Peel en Maas | 1983 | | pagina 15