PEEL EN MAAS Gouden Bruidsparen BET CDA-VENRAY OVER VREDE EN VEILIGHEID VREDE EN VEILIGHEID Naar aanleiding van de artikelenreeks „Vrede en Veiligheid, zonder onderwer ping en zonder overmacht" in dit blad namens de redaktie gepubliceerd door de heer A.B. Ederveen, ontvingen wij een drietal reakties, met het verzoek ook deze in Peel en Maas op te nemen. Wij voldoen daaraan, maar willen daarmee tevens de discussie - het voor of tegen plaatsing van kernwapens - in dit blad sluiten. Wij menen aan die discussie vol doende te hebben meegewerkt door de voor- en tegenstanders in ons blad aan het woord te laten. Het is nu aan de ge meenteraad om op 31 mei zijn oordeel over de nota van b. en w. uit te spreken. VREDE EN VEILIGHEID Met respect en waardering heb ik het vervolgverhaal „Vrede en Veiligheid" zonder onderwerping en zonder over macht", door A.B. Ederveen gelezen in de Peel en Maas van respectievelijk 15 22, 29 april en 6 mei j.l. Het is een verandeming eens een verstandig mens te ontmoeten die op een verhelderende wijze met kennis van zaken onze plichten jegens het vader land weet te motiveren. Het is natuur lijk wel erg onnozel en simplistisch een sommetje op te stellen als oorlog wapens, vrede geen wapens, con clusie als wij wapens weigeren blijft het vrede. De heer Ederveen leert ons een stuk historische realiteit die wij niet mogen miskennen. Waarom was de Russische vredesbeweging niet bij de massale internationale vredesbeweging in Ber lijn Waarom ondersteunt hij wel de Westerse ontwapening maar dreigt acuut met uitbreiding door het plaatsen van SS 40 kernraketten op het Westen als de NAVO, waarvan wij gelukkig lid zijn in het West - Europa een afdoende, gelijkwaardige defensie opbouwt Het wordt tijd dat er een einde gemaakt wordt aan het misbruik maken van het sentiment van weerloze onwetende burgers. Laten we hopen dat het gemeente bestuur van Venay een verstandig standpunt zal innemen want een nota over Vrede en Veiligheid waarin zonder beding het plaatsen van kernraketten wordt verworpen is een rechtstreekse bedreiging van onze vrijheid in Neder land. De Peel is geen autonoom stukje land maar een klein stukje Nederland dat als lidmaat van de NAVO dankbaar en blij moet zijn zich beschermd te weten tegen de grootste vijand aller tijden. N. van Erp, Valkenswaard. GESLAAGD Voor het zwemdiploma F (zwemvaar- digheid IV) slaagden in het zwembad „De Wissen" te Helmond: Lian Beer- kens, Miranda Verkoeyen, Dorien Camps en Astrid van Bergen. 50 JAAR IN KLOOSTER Vorige week meldden wij in dit blad, dat zuster M. Laurents Dommeck, oud - Venrayster, 55 jaar in het klooster van de zusters Doninicanfcasen van de H. Familie te Neerbosch verbleef. Wij zijn wel wat voorbarig geweest, want niet 55 jaar, maar 50 jaar is zij in het klooster. VRIJDAG 20 MEI 1983 HONDERDENVIERDE JAARGANG In Castenray zijn Handrie Kuijpers en Berta Pouwels 50 jaar getrouwd. Het is een moeilijke klus om in dit korte arti kel nu eens haarfijn uit te leggen hoe dit gouden paar daar aan de Horsterweg, 50 jaar lief en leed heeft gedeeld. Kerk ën Wereld hebben de gouden bruide gom reeds 14 maal onderscheiden en als wij die medailles en oorkondes allemaal hebben bekeken dan worden we wel even verlegen. Wat moet Kuijpers wel betekenen voor de Castenrayse gemeen schap en ver daarbuiten; en moet die gouden bruidegom een steun hebben ge had aan zijn onafscheidelijke ega. Zon der die steun zouden hét nooit 14 onder scheidingen gegeven hebben De gouden bruidegom, Handrie Kuij pers (80) is geboren en getogen in Oirlo en groeide daar naar het zaakvoerder- schap van de Boerenbond toe. Dat voor een loontje van 17 gulden in de week. Maar de inkomsten van die boerenbond waren ook maar enkele honderden gul dens in de week. Och ja, het was toen wel heel gemoedelijk en ongehaast; met de fiets werden de bestelde artikelen thuis bezorgd. Dat werd wel iets anders, toen er de eierbond bij kwam. Toen had hij al di rect de hulp van zijn vrouw nodig, al was het maar voor hel klaar maken van de eiergelden en voor de eerste klusjes in het pakhuis of wat men daarvoor aan zag. De zaak van., enkele honderden gul dens per week groeide en bloeide, zelfs zó, dat toen hij in 1968 afscheid nam er 7 personen in dienst waren en de omzet vele tienduizenden guldens groot was. Was het drui» werken in de Boeren bond, toch vierde de liefde voor de mu ziek hoogtij: geen enkele avond was hij vrij. Zijn muzikaal talent ontplooide zich o.a. als dirigent van menig kerk koor, dames- en herenkoor, als organist zelfs. Zo kon het gebeuren dat hij op een gegeven moment liefst 30 koren on der zijn hoede had. Later werd dat na tuurlijk minder, maar tot zijn 75 ste heeft hij nog de dirigentslok gehanteerd bij het bejaardenkoor. Meer dan 60 jaar heeft hij zich ingezet voor de kerkmuziek. Toch had hij nog de tijd voor een an dere hobby, dat was de handboogsport. Ook hier meer dan 60 jaar een aktief lid van de Batavieren. We schreven reeds, dat Kerk en We reld hem heeft willen eren en danken. Uit de vele onderscheidingen noemen wij er slechts enkelen: allereerst de Pau selijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifici, de Orde van Oranje Nassau, van de Gregoriusvcreniging, van de handboogsport enz. enz. De gouden bruid is geboren en getogen in Landweert kwam met haar ouders te recht in het pioniersdorp Ysselsteyn. Zij moest, zoals zovelen, toen de tijd daar voor rijp was, uit gaan dienen bij de boeren. Dal heeft ze gedaan tot aan het trouwen. Spijl van die harde aanpak heeft ze nimmer gehad; die ervaring is haar later goed van pas gekomen. Uit hun huwelijk werden 14 kinderen geboren waarsan er 12 in leven bleven. Met 28 kleinkinderen, hopen ze op dinsdag 31 mei hun hoogtijdag te bele ven. Die dag zal o.a. gesierd worden met een plechtige Eucharistieviering in de parochiekerk te Castenray. Het feest wordt verder voortgezet in zaal de Ruif te Oirlo. Van zeven uur tot half acht krijgt iedereen daar de gelegenheid hel gouden paar en hun familie geluk te wensen. Dat zal de Castenrayse gemeen schap zeker niet onbenut laten, daar voor is Handrie Kuijpers een te gekende persoonlijkheid. Handrie Kuijpers kijkt met zijn echt genote terug op een welbesteed leven, omringd door de goede zorgen van hun rijke kinderschaar, waars oor ze zich beiden steeds hebben ingezet. VREDE EN VEILIGHEID (Een antwoord aan de heer A.B. Ederveen in één aflevering) Einstein heeft gezegd: De losge maakte kracht van het atoom heeft alles veranderd, behalve onze manier van denken, zodoende drijven we naar een catastrofe die haar weerga niet kent. Een nieuwe manier van denken is nodig wil de mensheid overleven en op een hoger nivo komen." Einstein die zijn gedachten openbaar maakte toen de vredesbeweging alleen nog maar be stond uit wat warhoofden, had begre pen dat hun droom (van wereldvrede) een opdracht was voor de mensheid, de opdracht bij uitstek. Wij hebben daarbij de sleutel van de toekomst in handen. Het oude en het nieuwe denken is de kern van de polarisatie die zich manifesteert rond de plaatsing van de kruisraketten in Europa. Het oude denken mist statusquo. We zien de situatie met een blik die bevangen is door het Hitlersyndroom. Vanuit deze achtergrond is in het Westen een harde lijn gevolgd tegenover de „andere Hitler" die belichaamd werd in USSR, communisme, dictatuur en atheisme. Ook het Oosten heeft Hitlerbeeld: Hitler is het prototype van de onbe trouwbaarheid van het Westen, dat altijd weer het heilige Rusland bedreigt 1812, 1917, 1941 en na 1945 de omsingelingspolitiek. Op deze wijze worden de vijands- beelden van de jaren dertig overgedra gen op onze tijd. Dat is nodig om de publieke opinie rijp te maken voor het plaatsen van kruisraketten; om toe te groeien naar een rechtvaardige oorlog of het idee van een beperkte kernwapen oorlog. Om dit te bereiken dient de wereld verdeeld te blijven in blokken. Om het denken over deze polemiek niet te zwaar te belasten dient alles versimpeld te worden. We gebruiken dan termen als „Russische Beer", dat is gemakkelijker want dan hebben we 't in eens niet meer over mensen. Alles wat dan achter de Oder - Neisselijn leeft kunnen we dan op een grote hoop vegen.We hoeven dan geen onderscheid meer te maken tussen partij - kaders, Poolse Katholieken, Solidarinosk, Oost Duitse Lutheranen of Charta 77. Alles dient terug gebracht te worden tot eenvoudige termen van goed en kwaad of zo U wilt van Christus en Anti - Christ. Waarbij Christus dan de beschermheer van het kapitalistische economisch systeem wordt. Want hoe kunnen we anders de andere kant met de Anti - Christ associëren Het is jammer dat binnen de NAVO het nationale denken niet meer past. Zou dat wel het geval zijn dan zou de heilige drieëenheid van God, Vaderland en Oranje weer nieuw leven ingeblazen kunnen worden. Het is deze misleidende mentaliteit die de bedreigende vrede van de afschrikking in stand doet houden en steed doet versterken. Men vergeet daarbij dat de grote oorlogen van 1870, 1914 en 1939 oorlogen waren tussen de West - Europese landen. De kans dat een nieuwe West - Europese oorlog zal uitbreken is zeer gering. Dat komt niet omdat deze landen elkaar in bedwang houden met kernwapens. Na 1945 is er een georganiseerd overleg tot stand gekomen. De EEG heeft meer betekend voor het handhaven van de vrede dan welk kernwapen dan ook. Als er nu visserij - problemen zijn op de Noordzee dan wordt er in Brussel gepraat en komt er een oplossing. In de jaren dertig zouden de oorlogsschepen uitgevaren zijn en als er in de Middellandsezee zo'n probleem lag zouden de Italianen „Mare Nostra" geroepen hebben. In het huidige tijdvak zou het weieens kunnen zijn dat het Siberische gasproject meer bijdraagt tot de vrede dan de kruisraketten. Het strategies denken van de wereld - politici is voornamelijk gebaseerd op het tellen van de kernkoppen. Althans zo komt het over in de propaganda en de publiciteit. Er zijn zoveel optelsom men als dat er strategen rondlopen, zodat in feite niemand meer weet wat de waarheid is, als er al een waarheid bestaat op dit gebied. Het zal duidelijk zijn dat deze ongewisheid nauwelijks de basis voor een vredesbeleid kan zijn en toch rusten hier de onderhandelingen in Geneve op. Dit soort onderhandelingen zal nooit tot een nieuw beleid of inzicht voeren het kan alleen de status-quo bevestigen. Het gaat in deze onderhan delingen over de plaatsing van kern wapens in Europa (Oost en West) maar er is geen West - Europeaan die daar aan te pas komt. Hierbij wordt volkomen vertrouwd op de hegomonie van de VS. Een hegomonie die door de uitlatingen van de Amerikaanse presi dent en het optreden in Midden Amerika steeds meer wordt gewan trouwd, door de volkeren van de democratiën in niet mis te verstane termen en in bedekte termen door hun regeringen. Onderhandelingen zijn nodig en moeten door blijven gaan, maar dan wel op een basis van vertrouwen, waarbij Oost en West hun eigen belang gaan inzien die niet gaat om macht of zogenaamd evenwicht, maar om het voortbestaan van de mensheid in een rechtvaardige wereld. In het algemeen zijn onze politieke stelsels nog niet zover, dat ze de wil kunnen opbrengen hun denken los te kunnen maken van het machtstreven, maar het komt wel zover. Net zo zeker als dat de Amerikaanse volkswil een eide aan de Vietnamoorlog heeft te weeg gebracht tegen de gevestigde politieke krachten in. Net zozeker als dat Martin Luther King de burgerrech ten voor de zwarte bevolking van Amerika vekreeg en Gandhi het Engelse Keizerrijk op de knieën bracht. Zo zal ook de wereld - wijde - vredesbeweging een einde maken aan de waanzinige wapenwedloop. Want de politiek leidt niet, zij wordt geforceerd door de publieke opinie. Op grond van dit betoog willen wij dan ook de bevolking van Venray en hun gemeenteraad vragen om het college van B W te steunen op 31 mei 1983 met het aannemen van de nota voor Vrede en Veiligheid. Wij vragen dit niet omdat het politiek voordelig uit zou komen, maar omdat het een visie uitdraagt die zich richt op een ander denken waarbij niet de macht centraal staat maar de mens in een iet rechtvaardiger maatschappij. Namens het Vredesberaad Venray De Publiciteitsgroep. EEN ANDERE VISIE Het zeer uitvoerige en langgerekte pleidooi van A.B. Ederveen fn de laatste edities van Peel en Maas is duidelijk een verdediging van tweezijdige ontwape ning. Zoals bij de meeste publikaties over tweezijdige ontwapening valt ook hier weer op: Wees beducht voor de Sovjet en stel al je vertrouwen in de USA". Al le voorbeelden die E. in zijn artikel aan haalt, zijn ten nadele van de Sovjet, b.v. Finlandisering, Afghanistanisering etc. Ook ik ben zeer beducht voor de Sovjet, maar niet zo, dat ik blind ben voor de slechte handelwijze van de USA in vele delen van de wereld en in eigen land. Mijn vertrouwen in de USA is zeer klein en zelfs aan de grens van geen vertrou wen. Je moet wel met oogkleppen oplo pen, als je de USA vertrouwt. Veel verwijten aan de Sovjet van de kant van de USA zijn hypocriet b.v. de inmenging in Afghanistan. Wat dan te denken van de gemene en ogenschijnlijk niet openbare intimidatie van de USA in b.v. Midden-Amerika? Welke afschu welijke oorlog voerde de USA in Viet nam? Welke a-sociale houding is er in de USA t.o.v. de armen, werklozen, zie ken, ouden van dagen enz.? Ik ben niet van plan in te gaan op de uitgebreide, soms in herhaling vallende beschrijving van E. over zijn inzicht in vrede en Veiligheid. Geheel oneens ben ik met zijn her haalde stelling: Alleen door evenwich tige bewapening liefst iets meer van de US A-kant) be waar je de vrede". Als een van zijn bewijzen geldt dan: „We heb ben reeds veertig jaar vrede, juist dank zij die bewapening". Vergeet E. dan de vele, verwoestende oorlogen elders in de wereld: Korea, Vietnam, Algerijë, Is raël, Libanon, Iran/Irak enz. enz.? Ik wil als Nederlander vrij beslissen, ook over vrede en veiligheid en niet ver morzeld worden tussen twee groot machten: USA en USSR, omdat zij bei den bang zijn voor hun eigen veiligheid. Ik zet daarom een groot vraagteken ach ter de „zorg" van de USA voor Europa. Het is mijn overtuiging, dat er alleen maar werkelijke vrede kan komen via de weg van de geweldloosheid. Één land of werelddeel zal dan ook de eerste moeten zijn met het verminderen en uiteindelij ke totaal sloppen van de kernwapens en later ook van de conventionele wapens: We noemen dat dan eenzijdige ontwa pening! De heer E. stelt in zijn artikelen ook, dat Venray in strijd handeldt met „de trouw aan de wetten des Rijks", wan neer het met alle wettelijke middelen zal verminderen, dat er plaatsing van kern wapens op eigen gebied zal komen. Ik meen, dat met wettelijke middelen han delen niet in strijd is met de „wetten des Rijks"! Tenslote nog dit. Onze eerste zorg is deze >vereld leefbaar te maken en te houden. Daaronder valt ook: „Deze wereld vruchtbaar te houden en te zor gen, dat de mensen, overal ter wereld, naar lichaam en geest gezond zijn". Dat vraagt hulp en steun voor elkaar, waar wij ook wonen. Dat is een steun, die naast onze persoonlijke inzet ook mil jarden zal kosten en dat ook ten volle waard is. Nu gaan vele van die miljar den op aan een alles verslindend defensie- of agressie-apparaat. Ook het fabriceren en bewaren van wapens, wel ke dat ook zijn, is dodelijk voor velen. Wapens doden, ook zonder oorlog!" Wanneer wij toegeven aan het in standhouden van dit wapenarsenaal en het zelfs nog verhogen dan speculeren wij op die slechtheid van de mens. Ik ge loof echter in, en sluit mij aan bij die miljoenen, die ijveren om de wapens, van welk soort ook, weg te gooien om zo in vrede en veiligheid te leven. Wanssum J.B.M. Kockmann JEUGDIGE COLLECTANTEN IN DE KRAAG GEGREPEN Venrays politie hield een viertal Venrayse jongens aan, die met een collectebus aan het collecteren waren voor het Rheumafonds. Die collecte was reeds eerder gehouden. De knapen beschikten over officieele kollectezakjes van dit fonds. Bij onderzoek bleek dat zij die zakjes hadden gevonden in een container. Een van de organisatoren van de plaatselijke afdeling had een restant zakjes in de container gedepo neerd. Het viertal, allen in de leeftijd van negen jaar, had op deze manier reeds 14 gulden opgehaald. Het geldis ter beschikking gesteld. Sinds 1974 genieten in een bejaarden woning aan de Haalakker te Oirlo het echtpaar Verstappen, Grad (81) en Ver haag Nel (78) van een welverdiende le vensavond. De gouden bruidegom, geboren en getogen in Oirlo als zoon van een land bouwer, wist al vroeg wat het boerenle ven eigenlijk is, met al zijn moeilijkhe den maar ook met zijn mogelijkheden. Toch werd hij. om het nóg beter te leren verhuurd bij een boer. Het is vermel denswaard, dat zijn vader de eerste knecht was van die boer en hij de laatste.... 50 Jaar geleden kon de ouderlijke boerderij nog worden gesplitst; dat kostte toen het kapitale bedrag van 5600 gulden, een bedrag waar nu nog geen kippenhok voor gemaakt kan worden. Dank zij hard werken, jaar in jaar uit, kon men steeds de eindjes aan el kaar knopen. In de eerste jaren van hun trouw, was hij nog een volijverige muzikant van de fanfare van Oirlo; later heeft hij zijn vrije tijd benut als voorzitter van de vee verzekering en als hoofdschatter van die verzekering. In 1968 werd de boerderij overgedaan aan een zoon, toch bleef men nog 6 jaar in de buurt, maar sinds 1974 woont men dan in een riante bejaardenwoning. Verstappen stelt zijn vitaliteit nog graag beschikbaar om, met nog enkele andere ouderen, het kerkhof van Oirlo piekfijn in orde te houden. Daarnaast verzorgt hij nog enkele tuinen in Oirlo. Trouwens, het tuintje bij hun bejaar denwoning is een lust om te zien. daar uit spreekt het vakmanschap! De gouden bruid is geboren en geto gen in Sevenum en werd thuis flink aan het werk gezet, om later enkele jaren voor haar trouw, nog in dienst te gaan bij een tante. Zij verwierf een zekere be kendheid als kokkin op bruiloften. Op de enigste kermis van het jaar die ze mochten bezoeken (in Horst) hebben ze elkaar leren kennen. Die kennisma king is voor hun hele leven geweest. Uit het huwelijk werden 6 kinderen geboren. Onvergetelijk blijft voor hen. dat ze ccn dochter van 21 en een zoon van 39 moesten afgeven. Maar met de anderen en hun 10 kleinkinderen zullen ze het feest van hun leven vieren. Dat gebeurt ook met de nichten en neven, ook met hun peetkinderen, hun buren van de Haalakker en zelfs de oude buurt wordt niet vergeten. Daarvoor is een te hechte band in al die jaren ontstaan. Op hun hoogtijdag, maandag 30 mei, zal om 14.00 uur in de parochiekerk van Oirlo een plechtige Eucharistieviering worden opgedragen. Daarna zal men naar zaal de Ruif gaan. Daar krijgt iede reen, van 19.00-20.00 uur de gelegen heid het gouden paar en familie geluk te wensen. Ongetwijfeld zal ook de fanfa re er zijn om de muzikale gelukwensen namens de Oirlose gemeenschap aan te bieden Gezien hun vitaliteit, is het zeer wel mogelijk dat over tien jaar het diaman ten feest gevierd kan worden. Wij wen sen hen dat van harte! (ADVERTENTIE) In Nederland bestaat grote ongerustheid over de problematiek van VREDE en VEILIG HEID, over de problematiek van het al of niet plaatsen van atoomwapens. Ieder weldenkend mens is er zich van bewust dat een einde moet komen aan de steeds toene mende bewapening in de wereld. De kernbewa pening moet gestopt worden. Verschil van opvatting ontstaat als de mensen met elkaar praten over de wijze waarop dit moet gebeuren. In dit kader is het van wezenlijk be lang dat wij met elkaar over ONZE VREDE en ONZE VEILIGHEID diskussieren. Tegen deze achtergrond hebben een 40-tal ak- tieve leden van het CDA-Venray zich intensief beraden over de problematiek van VREDE en VEILIGHEID. Tijdens vele diskussie-studie avonden is ge tracht zo goed mogelijk mening te vormen over dit wereldomvattende probleem. Onderstaande konklusies zijn het resultaat van genoemde avonden. Deze konklusies zullen de basis vormen voor de beoordeling van de Nota van B. en W. over Vrede en Veiligheid. Het CDA wil deze konklusie aan U voorleg gen om zo een bijdrage te leveren tot meer dui delijkheid over wat in Venray politiek wel of niet mogelijk is. I. ONS MENSBEELD, ONZE GRONDHOUDING. 1. De mens - als individu - is van goede wil. Er bestaat in de mens bij bepaalde situaties een geneigdheid tot het kwade. De mensen zullen elkaar trachten te helpen. Het blijft de vraag of alle mensen van goede wil zijn. Wij moeten eikaars meningen respekteren en wij moeten proberen te leven in harmo nie. De mens als mens, zal als individu niet zo vlug tol het kwade geneigd zijn als in een groep. 2. De mens kan gemeen zijn; zijn eigen-belang en zelfbehoud speelt daarbij een rol. Er bestaat in de mens een geldingsdrang die leidt tot kompetitie en tot zelfverdediging, zeker als de mens bedreigd wordt. De mens zal zich verdedigen, zich wapenen. n. ONZE EIGEN BEWAPENING. 3. Wanneer de mens zich bedreigd voelt, zal hij dit moeten uiten en een overlegsituatie tot stand brengen. Lijfsbehoud leidt tot verdediging, eventueel met wapens. De wijze van verdediging zal bepaald wor den door de mate waarin men bedreigd wordt. 4. Omwille van een meer verantwoord gebruik van wapens hebben wij veiligheid en verde diging van onze demokratische rechtsorde gelegd in handen van de staat, de regering. Bewapening kan ver gaan; wapengebruik mag nooit tot vernietiging van de mensheid leiden. III. WEDERZIJDSE BEWAPENING. 5. De bewapeningswedloop moet wederzijds ge*stopt worden. De grens van bewapening is bereikt. Vermoedelijk zijn de partijen (Oost en West) ervan overtuigd dat verdere bewape ning zinloos is. Bewapening zal evenwel no dig blijven om de VREDE te handhaven. 6. De grenzen van toelaatbare beveiligings systemen lijken overschreden. De bewapeningsspiraal moet doorbroken worden door blijvend te onderhandelen. Door ekonomische, sociale en kulturele kontakten moet stapsgewijs getracht wor den het vijandsdenken, over en weer, te ver minderen. Het verkrijgen van vertrouwen en het on derhandelen tussen de partijen moet geleerd worden. 7. De vraag blijft, en is voor ons niet te beant woorden, of door te dreigen met plaatsing van kernwapens of door het niet plaatsen van kernwapens de bewapeningsspiraal doorbroken kan worden. 8. Nederland dient een goede en betrouwbare partner in het NAVO-bondgenootschap te zijn en te blijven. Welke taken Nederland dient te vervullen, zullen in open overleg bepaald moeten worden. Belangrijk is dat de Nederlandse samenle ving zich in de opgedragen taken herkent. IV.PLAATSELIJKE HULP EN VISIE t.a.v. VREDE EN VEILIGHEID 9. De deelnemers aan de diskussie-avonden zijn in dit stadium van de onderhandelingen in Genévè tegen plaatsing van kernwapens; deze houding mag niet leiden tot eenzijdige ontwapening. Voordat door de Rijksoverheid besloten wordt tot eventuele plaatsing, mogen wij de beslissing trachten te beïnvloeden. Wanneer een beslissing genomen is, zal niet tegengewerkt worden. 10. De Gemeenteraad moet opkomen voor haar burgers. Een mogelijk noodzakelijk ingrijpende ver andering van de Venrayse samenleving dient zodanig plaats te hebben dat de socia le gevolgen overzienbaar en beheersbaar blijven.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9