PEEL EN MAAS Gouden Bruidsparen cor Yenray in 't teken van de meiboom winkel centrum van ray DE MEIBOOM Meifeesten 1985 OUD PAPIER een boom met traditie PEEL EN MAAS WOENSDAG 11 MEI 1983 Nr. 19 HONDERDENVIERDE JAARGANG Wemehaarf donderdag 12Mei va II. 00 uur Fruhschoppen in de Schouwburg mef muziek van de. Eikenhof kapel" en Moi zcd Verkiezing Meikomnging /98b met medewerking van Mode/en bureau En Vogue' 20.00 Üvr Super "Bingo m de Schouwburg Vrijdag 15 mei en later dag ft mei ft uio Show m de garagebedniven van Venray. dier Jrunf U de graf is kaartjes krijgen voor de Draaimolen op de Gmfe Markt In hef idinkeJ -Centrum gezellige Muziek en sfeervolle Terrasjes Zaterdag 10- ma 15.50 uur Fresentahe r vanaf hel bordes oude Gemeentehuis, -flansluifend hierop de inwijding van de Meiboom op de Grote Markt Hier treden o a voor li op Muzlekgeze'schap D SV me! een wervelende Show. Vanaf hier een rondgang door Venray 11-00 uur he Mormo/fenbaan op hef Schouwburgplein PO 00 uur Opening van hel Fomnginnebal m de Schouwburg me! de Meikoningin en de Schuderkoning. Dil memuziek van de Tideler kozen/haler uil Merse/o Onderhoudsgebre- ken, een goede reden om huurver hoging te weigeren De datum waarop de meeste huren verhoogd worden is 1 juli. De verhuur der moet minstens één maand tevoren de huurverhoging aan de huurder mel den, en wel schriftelijk. Vaak pas op het moment dat er een huurverhogings briefje in de bus glijdt, worden mensen zich bewust van de slechte onder- houdstoestand van hun woning. Ze wil len niet méér huur betalen, „laat eerst de verhuurder maar eens komen repare ren". KLACHTEN VOORAF MELDEN Maar, het is wél noodzakelijk dat de huurder zijn huisbaas, vóórdat deze ver hoging heeft aangezegd, schriftelijk op de hoogte brengt van zijn klachten. Dan pas zal de huurcommissie, de instantie die in deze geschillen een belangrijke stem heeft, rekening houden met de klachten en mogelijke besluiten dat de verhoging onredelijk is (de huurcom missie is gevestigd in Venlo, tel. 077- 16746). U stuurt een brief met Uw klachten (een standaardformulier is verkrijgbaar bij het Buro voor Rechtshulp) naar de verhuurder, liefst aangetekend. U houdt zelf een afschrift als bewijs. Opbellen of een gesprek met de verhuurder is niet voldoende! Meldt Uw klachten zo snel mogelijk,;- WELKE GEBREKEN Het moet wel duidelijk zijn dat het gaat om onderhoudsgebreken, die door de verhuurder moeten worden verhol pen. N.B. Alle onderhoud aan de buiten zijde van de woning en veel reparaties binnen de woning zijn normaal gespro ken voor rekening van de verhuurder. Voor rekening van de verhuurder is dan bijvoorbeeld: afbrokkelend plafond in de kamer, schilderwerk van voor en achtergevel, herstel van verrotte balkon balustrade, lekkage van het dak. Sommige gebreken zijn zo ernstig dat de Wet zelf ze noemt als reden om de huurverhoging te weigeren, de zoge naamde „nulpunten". De voornaamste zijn: gemeente of woningcommissie heeft de eigenaar aangeschreven, zodat nu op hem de plicht rust om voor reparatie zorg te dragen; het huis vertoont scheuren of" staat scheef. de schoorsteen kan niet veilig wor den gebruikt; het energiebedrijf wil geen gas of licht leveren in verband met onveilig heid van leidingen en installaties; In een woon- of slaapkamer zijn grote vocht- of schimmelplekken; vloerdelen en plinten zijn verrot als gevolg van optrekkend of doorslaand vocht. VRAGEN Heeft U toch nog vragen of wenst U geholpen te worden bij het opstellen van een klachtbrief, ga dan gerust even naar het Buro voor Rechtshulp. In Midden en Noord Limburg vindt U Buro's voor Rechtshulp in Roermond, Venlo, Ven ray en Weert. TEN BATE VAN VENRAYS MANNENKOOR KAN MEN BEZORGEN IN DE CONTAINER ACHTER GARAGE VAN HAM, MAASHESEWEG Wij proberen steeds zoveel mogelijk klantgericht te werken Wij zijn er voor de particulier, maar ook voor de ondernemende zakenman, beiden zijn ons even lief. Dat is de visie van directeur H. P. J. Wetzels van het ABN-kantoor in Venray. Voor onze particuliere cliënten, zo vervolgt de heer Wetzels, hebben wij tegenwoordig een uitgebreid pakket van bankdiensten, zowel op het gebied van het sparen, voor zowel jong als oud, als natuurlijk op het gebied van lenen; van een persoonlijke lening tot en met een hypotheek. Naast onze min of meer gestandaar diseerde bankdiensten voor particulie ren kunnen wij voor onze zakelijke rela ties ook echt maatwerk leveren. Dat moet trouwens wel, want elk be drijf, of het klein is of middelgroot, heeft zij eigen specifieke kenmerken, daar moet je als bankier steeds terdege rekening mee houden. De heer Wetzels trekt er graag op uit om nieuwe contacten met ondernemers in het midden- en kleinbedrijf te leggen en om de bestaande cliënten te begelei den. „Dat samenspel tussen ondernemer en zijn adviseurs kan heel vruchtbaar werken voor beide partijen", ervaart de heer Wetzels, die goed thuis is in het Limburgse. In dat samenspel kunnen de specialis ten van de bank een niet te onderschat ten funktie vervullen. Zo zijn zij bij voorbeeld helemaal thuis in de krediet verlening. Met name de staatsgegaran- deerde kredieten vormen voor menigeen een tamelijk ingewikkelde materie maar voor de specialisten is het gesneden koek en daarvoor willen zij graag met een, cliënt praten. Verder beschikt de ABN over specia listen op het gebied van beleggen, assu rantiën, buitenlands betalingsverkeer en financieringen voor medici. ONDERNEMERSLUST De heer Wetzels steekt zijn bewonde ring voor de ondernemerslust in het agrarische bedrijfsleven niet onder stoelen of banken, maar Venray biedt nog meer. De stad etaleert zich als „een schakel tussen Europoort, Ruhrgebied en Bel gië". Venray is daarnaast een uiterst belangrijk winkelcentrum met een re gionale funktie. ABN-directeur Wetzels onderkent heel duidelijk het belang van deze gun stige positie voor het lokale midden- en kleinbedrijf in en rond Venray. „We richten ons als ABN Bank daar om op de gehele agglomoratie rond Venray". Het ziet er naar uit dat de regionale functie van het ABN-kantoor in Venray in de nabije toekomst nog verder zal worden versterkt. We treffen voorberei dingen voor een nieuw kantoor dat zal worden aangesloten op het centrale computernet van de bank, waardoor met name betalingsopdrachten sneller, d.w.z. binnen 24 uur, kunnen worden uitgevoerd. De doelstelling van directeur Wetzels van de ABN in Venray blijft intussen om de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf in deze soms moeilijke tijd zo goed mogelijk met raad en daad bij te staan. Ook voor de bank is het van het grootste belang dat het bedrijfsleven weer uit het dal omhoog klautert. De bestedingen en de koopkracht kunnen dan weer toenemen. Dat is natuurlijk koren op de molen van de middenstand, maar ook van de bank, die kan haar cliënten dan met raad en daad bijstaan om de middelen goed te beheren of te besteden. (advertentie) Hemelvaartsdag en het weekend daarna, 12 t/m 14 mei, staat in Venray de Meiboom in volle bloei. Dan namelijk worden door Schutterij 't Zandakker, in samenwerking met het Winkelcentrum Venray en de Drum- en Showband Venray voor de derde keer in successie de Meiboomfeesten georgani seerd. De verantwoordelijken zijn hier voor al maanden in touw en als de weer goden ook een beetje meewerken, belooft het een sprankelend weekendje te worden in Venrays centrum. Centraal in het hele gebeuren: de Meiboom cn de Meikoningin. Om met de laatste te beginnen: Donderdag 12 mei wordt uit een aantal kandidaten door een deskundige jury de Venrayse Meikoningin 1983 gekozen. Vanaf 11.00 uur kunt U in de schouwburg terecht voor het Friïhschoppen met mu ziek van de Oostrumse „Eikenhof kapel" en joekskapel „Moi Zat", waar na de verkiezing van de Meikoningin volgt. Het modellenburo „En Voque" uit Waalre zal de dames professioneel begeleiden. 's Avonds in de schouwburg: Gran dioze Superkienavond vanaf 20.00 uur, met fantastische geldprijzen en waarde bonnen. Er wordt gekiend over 30 rondes plus de Jackpot. Vrijdag 13 en zaterdag 14 mei staat op de Grote Markt voor de kinderen een draaimolen, aangeboden door de geza menlijke Venrayse autohandelaren. De kinderen mogen hier GRATIS in. De kaartjes voor de draaimolen kunnen ze uit het E3-journaal knippen. Bij de autoadvertenties staan namelijk draai- molcntjes afgebeeld. Hoe meer draai molentjes, hoe meer rondjes!!! Elk Venray autobedrijf houdt dan een AUTOSHOW, waarbij alle modellen gepresenteerd worden. Het centrum van Venray is dan het gezellig middelpunt, met diverse kramen en stands en sfeer volle muziek. Zaterdag begint het feest pas echt: Om 13.30 uur wordt de Meikoninging 1983 vanaf het bordes van het oude ge meentehuis aan Venray gepresenteerd. Aansluitend zal de Meiboom worden onthuld, gevolgd door een optreden van Drum- en Showband Venray op de Grote Markt. Zij zullen, als Venrayse première, hun nieuwe show presente ren. Om 15.00 uur maakt de Meikoningin, samen met de Schutterij en D.S.V. een rondgang in een koets door het centrum en bezoekt vervolgens bejaardencen trum Het Schuttersveld. Om 17.00 uur kan men de marmotten aan het werk zien in de bekende MAR- MOTTENBAAN op het Schouwburg plein. Het Meiboomfeest worst 's avonds in de schouwburg afgesloten met een schit terend en gezellig KONINGINNEBAL, geopend door de Meikoningin en de Schutterskoning van het Zandakker. Muzikaal wordt deze avond vakkundig en onderhoudend verzorgd door de bekende Tirolerkapel „Die Fidelen Rosenthaler" uit Merselo. Tot ziens op de meiboomfeesten. Mei is één van de meest tot de verbeelding sprekende maanden van het jaar. Talloze malen beschreven en be zongen in gedichten en liederen, waarin de mei steevast geassocieerd wordt met vruchtbaarheid en bloei, kortom met al het schoons wat Moeder Aarde ons biedt. De vruchtbaarheid wordt, hoe kan het anders, gesymboliseerd door een boom. Immers, aan de bomen zien de mensen het duidelijkst het wisselen van de seizoenen. Door alle culturen en door vele eeuwen heen, is de meiboom in Europa het synbool van de vrucht baarheid geworden, met vele verschij ningsvormen, die van streek tot streek verschillen. In den beginne was het een heuse boom, later werd deze ontdaan van de meeste takken en versierd, totdat er nog maar een versierde paal over bleef. De geest van de vruchtbaarheid en de groeikracht, voorgesteld door de meiboom, moest overgebracht worden op de gewassen, het vee en ook op de mensen. Het meiboonfeest is een oud en plech tig ritueel, gevierd aan het begin van het groeiseizoen. Dan werd de meiboom onthuld, mooi versierd met linten en soms met eieren. Bovenon werd vaak een haan geplaatst, die de kwade krach ten in de natuur moest weren. Naast een plechtige, is het begin van het nieuwe seizoen natuurlijk ook een blijde gebeurtenis. Het mooiste meisje van het dorp wordt tot Meikoningin uit geroepen en heel de bevolking deelde in de vreugde. In Oost-Vlaanderen beston den er speciale Meigilden, die zich met de organisatie van de meiboomfestivi teiten belastten. Het hoofd van het gil de, de Meigraaf, koos zijn Meigravin en vele jongeren volgden zijn voorbeeld, met in hun achterhoofd de geest van de vruchtbaarheid Zoals hierboven reeds opgemerkt, be stond de meiboom in vele varianten, sterk streek- en zelfs plaatsgebonden. Meestal werd de meiboom geplaatst voor het huis van de bestuurder van het dorp of de stad, op het plein. In Valkenburg was het regel dat de meiboom door de jongeren stiekum er gens werd weggehaald en verborgen om in stilte het feest voor te bereiden. Op Schiermonnikoog werd de kale- mei of kalemooi geplaatst, met in de top een mand, waarin een levende haan werd gestopt. Er is ook sprake van verschillende vormen van de meiboom. Een bekend voorbeeld, dat oudere bouwvakkers zich wellicht met plezier herinneren, is de richtmei. Als de bouw op z'n hoogste punt was, werd er gericht en plaatste men een boom met een vlag op de nok. Vervolgens kwam eten en vooral drin ken op tafel en de rest laat zich raden, tegenwoordig wordt er in de bouwwe reld zo scherp gecalculeerd dat er ter nauwernood nog een vlag af kan. Een andere variant is de liefde-mei, een zeer oud gebruik, waarbij de jonge mannen bij de huisdeur of op het dak een boomtak voor hun aanbedene plaatsten. Niet alleen liefde en bewon dering werden echter d.m.v. een mei'ik uitgesproken. Aan de soort tak die het huis sierde, kon iedereen zien, hoe over de jongedame des huizes gedacht werd. Een berketak betekende bijvoorbeeld goed en schoon, een tak van een hage- doorn daarentegen: „pas op, deze juf frouw is een katje". omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 De bruidsmei moest er voor zorgen dat een pas gesloten huweljk gezegend zou worden met een redelijk aantal na komelingen. De schutsmei hield de kwade invloeden ver van huis en bracht vruchtbaarheid over mens, dier en plant. Kenners van de folklore en de cul tuurgeschiedenis zijn het er over eens dat ook andere feesten en cultuuruitin gen waaraan een boom te pas komt, oorspronkelijk meiboomfeesten zijn. Zowel de Palmpasen als ook de Kerst boom zijn, cultuurhistorisch gezien Meibomen, afkomstig van de heidense vruchtbaarheidsriten. Door het Chris tendom zijn deze symbolen, ontdaan van hun heidense schors en voorzien van een christelijk laagje, overgenomen en kennen we ze nog steeds. Het geloof heeft trouwens ook aan de algehele ondergang van de meiboom traditie bijgedragen. Naar de smaak van de hervormde predikanten vooral boven de grote rivieren, waren de meiboom feesten met hun zang en dans een tikkeltje te frivool en zij hebben dan ook hun uiterste best gedaan om deze traditie om zeep te helpen. Echter niet alleen de calvinistische moraal heeft de meiboom omgezaagd, hoewel hij in het katholieke Limburg nog het langst is blijven staan; ook de veranderingen op agrarischecono misch gebied zijn hier voor een stuk debet aan. Wanneer de greonten midden in de winter in de kassen even hard groeien dan zomers buiten, is er dan nog sprake van een groeiseizoen? Bovendien komt de geest van de vruchtbaarheid tegenwoordig uit plastic zakken. In zijn oorspronkelijke vorm bestaat de meiboom dus niet meer, maar geluk kig is de traditie op vele plaatsen levend gehouden en wordt de meiboom nog ge plant. In Venray wordt het Meiboom- feest gevierd op 12, 13, 14 en 15 mei en het wordt georganiseerd door Schutterij 't Zandakker i.s.m. het Winkelcentrum Venray. Het geheel is afgestemd op 1983, maar Venray heeft weer een Mei koningin en er staat een Meiboom op de markt. EEN ABONNEMENT WAARD GESTOLEN BROMFIETS In de Marimbastraat hield de politie een 14-jarige jongen aan die op een gestolen bromfiets reed. Volgens zijn zeggen had hij die bromfiets van een andere knaap gekocht. Het onder zoek in deze zaak wordt voortgezet. SNELHEIDCONTROLES Op de Albionstraat, de Langstraat en de Westsingel werden door de politie met groot succes snelheidscontroles gehouden. Honderd autobestuurders werden verbaliseerd. Snelheden werden gemeten van 61 tot 86 km per uur, ter wijl de toegestane snelheid daar 50 km per uur bedraagt. De „hardrijders" zul len binnenkort een betaalkaart thuis krijgen. VERNIELINGEN Een op de parkeerplaats van de hockeyclub aan de Leunseweg gepar keerde personenauto van een inwoner van Helmond werd vernield aangetrof fen. Er waren krassen op het lakwerk en de voorruit; de spiegel was afgebroken. Een 51-jarige bestuurster had haar auto geparkeerd in een parkeervak op het Henseniusplein. Een autobestuurder die na haar de parkeerplaats was opge reden, zinde dat niet en na een korte woordenwisseling trapte deze een deuk in mevrouws auto. Na die „helden daad" verdween de vandaal, terwijl de benadee'de te beduusd was om het auto- nummer of andere bijzonderheden op te nemen. Voor de derde maal in korte tijd werd aangifte gedaan van vernieling van een ruit aan de LOM-school aan het Groenewoldsepad Een aan de Heuvelstraat gepar keerde auto van een inwoner van Venray werd met een vernielde ruit aan getroffen. Van een langs de Hoenderstraat ge parkeerde personenauto, van een inwo ner uit Venray, bleek de buitenspiegel vernield te zijn. Het jongste kerkdorp van Venray, Vredepeel, gaat met gepaste luister zijn eerste gouden bruidspaar in de bloeme tjes zetten. Het gouden paar, nog een van de pioniers die destijds bij hun komst in de Vreej de eerste maanden doorgebracht hebben in een tot woning vermaakte kippenkooi, waar het zelfs die eerste winter zó koud was, dat de verwarming van de kuikens moest zor gen voor meer warmte. In de verste uithoek van onze ge meente, dicht bij het Brabantse land, aan de Vredeweg, woont al meer dan 25 jaar het gouden paar van de Pas-Camps. De gouden bruidegom PETRAN VAN DE PAS (80) is geboren en geto gen in Meerlo en kreeg daar al de wijze lessen mee welke hem later van pas kwa men toen hij zelf een landbouwbedrijf stichttein Klein-Oirlo; later werd dat de Bisterveldplats nabij de kerk in Oirlo. Toen na de bevrijding in de Peel kan sen kwamen voor zijn gezin, was hij een van de eersten die naar de Vredepeel trok. In die Vredepeel was het goed boeren maar het was zijn gezondheid welke hem noopte in 1968 de boerderij over te doen aan een getrouwde doch ter. Maar dat gebeurde eerst, nadat naast de boerderij een kleinere woning met een klein bedrijfsgebouw gereali seerd was. Wij kunnen niet nalaten nog even iets te zeggen over de moeilijke oorlogstijd. Dat spreekt méér, als hij vertelt hoe hij bij een razzia werd opgepakt en geluk kig na een half jaar terugkeerde, en nog wel op zijn verjaardag. Geen wonder dat die verjaardag extra gevierd werd. De gouden bruid BERTA CAMPS (78) geboren en getogen in Tienray moest in het oudelijk gezin al vroeg mee aanpakken, zoals dat toen venzelfspre- kend was. Ze wist ons te vertellen dat ze haar man had leren kennen tijdens een Mariabedevaart in Tienray. Beiden hebben er spijt van dat het mooie van die bedevaarten in de tijd van het Rijke Roomse leven jammer genoeg verdwenen is. Uit hun huwelijk werden 6 kinderen geboren en deze maken met hun 15 kleinkinderen het feest mee, waarop ze zich reeds maandenlang verheugen. Op 16 mei is het dan zo ver en zal in de rectoraatskerk van O.L. Vrouw van de Vrede in Vredepeel ter hunner intentie een plechtige Eucharistieviering worden opgedragen en daarna zal er naar de „Kleine Loef', het gemeenschapshuis, worden gegaan om daar het feest voort te zetten. Van half zeven tot half acht krijgt iedereen de gelegenheid het gouden paar en zijn familie geluk te wensen. Daarbij zullen ongetwijfeld de pioniers van voorheen aanwezig zijn. Met spijt verhaalt dit gouden paar, dat er zovelen van de eerste bewoners Vredepeel hebben verlaten. Zij willen er voor geen geld weg, uit dat verre stukje Venray met zijn wijde landschap. Op 16 mei zullen de klokken van de Vredeskerk speciaal luiden voor het gouden bruidspaar SRAAR JANSSEN en NETJE KUSTERS, voor de plech tige Eucharistieviering ter hunner inten tie. SRAAR JANSSEN (76) is geboren en getogen in Venray. Het beviel hem hele maal niet om als boerenknecht door het leven te gaan en op 16-jarige leeftijd besloot hij om het metselen te gaan Ieren. Na dat 8 jaar te hebben gedaan, begon hij een eigen aannemersbedrijf. Geen grote werken, maar zich beperkt houdende bij de bouw van boerderijen en wat burgerwoningen. Daar tussen door toch ook maar even de school in Venray-Heide. Tijdens de bevrijding van Venray werd hun woning met bedrijfsgebouw aan het Nassauplein verwoest. Het heeft enkele jaren geduurd eer dat weer was opgebouwd. In 1967 werd Sraar afgekeurd en vanaf die tijd weet hij zich nog bezig te houden met een beetje tuinieren, fietsen en wandelen. Dat gebeurt dan vanuit hun woning aan de Vollenbergstraat. Die buurtschap krijgt dan ook het eerste gouden paar in hun midden en zij zullen hun beste beentje wel voorzetten om Sraar en zijn vrouw in de bloemen te zetten. De gouden bruid NETJE KUSTERS (76) is geboren in Meerlo en is daar blijven wonen totdat zij in het huwelijk trad. Ze had het geluk dat ze niet bij vreemden hoefde te gaan dienen, maar thuis kon blijven. Daar leerde ze aanpakken, wat haar in haar latere leven van pas kwam Uit hun huwelijk werden 7 kinderen geboren welke nu met 15 kleinkinderen het feest meemaken. Wij schreven reeds dat hun hoogtij dag begonnen wordt met een plechtige Eucharistieviering in de Vredeskerk en dan wordt er naar zaal Roelanzia te Ys- selsteyn gegaan om het verdere feest te vieren. Van half zeven tot acht uur krijgt iedereen de gelegenheid het gouden paar met hun familie geluk te wensen. Ook al is hun leven niet alleen over rozengegaan, toch kijken ze tevreden terug op hun levensloop cn ze tellen als het ware de uren waarop hun hoogtij dag zal worden gevierd. Tevreden en gelukkig, elke dag nog; en wij wensen hen ook van harte geluk en hopen dat bewaarheid zal worden, dat wij over 10 jaar bij hen terug mogen komen, bij hun 60-jarige bruiloft. boekhandel van den munchhoj is ook dinsdags de gehele dag geopend DIEFSTALLEN EN INBRAKEN Een bewoner van de Mozartstraat deed aangifte van het openbreken van zijn berging en het wegnemen van 2 herenfieisen, een groene Batavus en een bruine Union. Bij de Mavo en bij een café *an de Merseloseweg werden damesfietsen ont vreemd. Een 16-jarige jongeman kwam tot de ontdekking dat zijn bij een café aan de Langeweg geplaatst fiets verdwenen was. Een 19-jarige Venrayer deed aangifte van diefstal van zijn bij het busstation van de Zuid--Ooster geplaat ste fiets. Een 17-jarige knaap uit Oostrum kwam tot de ontdekking dat zijn bij de sportvelden aan de Zuidsingel geplaats te fiets verdwenen was. Ten nadele van de fietscrossclub Flying Flics werd een EHBO-kist ont- vreemd, welke opgeborgen was in een keet aan het Vlakwater. De nieuwe school in Landweert werd geconfronteerd met een inbraak. Toegang was verkregen door forcering van een deur. Ontvreemd werden een stofzuiger, een microfoon, een slag boormachine en een l.p. Een bewoner van de Veulenseweg kwam bij thuiskomst tot de ontdekking dat er ingebroken was

Peel en Maas | 1983 | | pagina 19