VREDE EN VEILIGHEID PEEL EN MAAS Veltums wijkcentrum 't Schöpke opent a.s. zaterdagmiddag Pax Christi cor Vredesgroepen zonder onderwerping en zonder overmacht De kerk van Engeland heeft op 10 februari eenzijdige nu cleaire ontwapening afgewezen in een synode vergadering waarin meer dan 75 van de le den het verderfelijk vonden dal intrinsiek slechte wapens alleen in handen zouden blijven van partijen die geen scrupules heb ben over het gebruik ervan in werkelijkheid, of als middel tot afpersing. Zij koos vooreen an dere weg: ,,de afschrikking", die echter onder strikte controle moet staan, en gepaard moet gaan met intensieve pogingen om over de hele linie te ontwa penen. .Eenzijdige atoomont wapening ondermijnt de onder handelingen in Geneve, zonder dat er veel voorbeeldwerking van uitgaat", zo zij de synode. „Het zou tragisch zijn als de wil van de Sovjet Unie om vooruit gang te boeken bij het afschaf fen van de gruwelijkste wapens wordt verzwakt door chaos in de N.A. V.O.. De verleiding om diplomatie ke winst binnen te halen door een overwicht aan conventione le en nucleaire wapens te conso lideren wordt dan te groot. Of schoon een directe confrontatie minder voor de hand ligt, moe ten wij vrezen op een glijdende schaal terecht te komen waarop de druk en invloed van het Oosten regelmatig zal toene men. Aankondiging van eenzij dige nucleaire ontwapening zou een traumatisch effect hebben op de N.A.V.O., en niet in overeenstemming zijn met de opdracht aan elke christen om een vredesstichler te zijn DE AMERIKAANSE BISSCHOPPEN De Anglicaanse kerk is meer siaatsgebonden dan de R.K. Amerikaanse bisschoppencon ferentie, waarvan bekend werd dal die zich verzet tegen elk idee van het voeren of het winnen van een kern-oorlog. Inmiddels heeft er een consultatie in Rome plaatsgevonden tussen de bis schoppen uit Amerika, Europa en de Wereldkerk. De Ameri kaanse bisschoppen steunen een bi-lateraal controleerbaar beteugelings-akkoord met ver mindering van de arsenalen van twee supermogendheden. Zij wijzen elke offensieve oorlog af, zeggen dat elk land het recht heeft zichzelf te verdedigen en achten afschrikking toelaatbaar mits tezamen met oprechte po gingen tot wapenbeheersing en ontwapening (N.R.C. 6/4-'83). HITLER De Britse Permier heeft 12 fe bruari verklaard dal eenzijdige ontwapening op nucleair gebied ,,het tyrannieke Russische re giem de mogelijkheid laat om de rest van de wereld af te per sen, net zoals Hitter dat gedaan zou hebben. Als er in de jaren dertig nucleaire wapens hadden beslaan en de geallieerden wa ren geconfronteerd geweest met Nazi-SS? 20's en Backfire bom menwerpers, zou het dan mo reel gerechtvaardigd zijn ge weest om Hitier de totale con trole te geven op de verschrik kelijkste wapens die de mens heid ooit heeft uitgevonden? Dan zou het duizendjarig rijk inderdaat duizend jaar zijn ge worden. Zeker, de Russische Beer is in het verleden altijd veel minder oorlogszuchtig ge weest t.o.v. West-Europa, dan de Duitse Adelaar, maar Iwan is to tali t airder dan Adolf in zijn stoutste dromen en de situatie is gevaarlijk instabiel als de wacht in het Kremlin wordt afgelost. Bezetting van landen is niet denkbeeldig (Afghanistan), evenals het uitoefenen van poli tieke macht (Finland). Kan het argument dat de Sovjet-Unie vrede wil vertaald worden in het Tsjechisch, Pools of Hongaars? GOEDE BONDGENOOT Zolang de N.A.V.O. niet overbodig of schadelijk is ge worden dient Nederland zich als een goede bondgenoot te ge dragen. Ook vanuit de gemeen te zou bevorderd moeten wor den, dat ons land zich inzet voor en andere landen probeert te overtuigen van de juistheid van een terughoudend op mati ging bedacht veiligheidsbeleid. Als alle mensen maar zo goed waren als wij zouden willen zijn, dan zouden wij de wapens niet nodig hebben. Maar het tijdstip waarop kernwapens (en de aanvechting om ze opnieuw te produceren) niet langer bestaan, lijkt nog zo ver weg te liggen data hel dan maar beter is ze een consequente en welo verwogen rol in het veiligheids beleid toe te kennen, om de oorlog - iedere oorlog tussen Oost en West - te voorkomen en tegelijk onze afhankelijkheid van de kernwapens zoveel mo gelijk te verminderen. TEGENSTELLINGEN De Nederlandse zegswijze in dachtig dat gelegenheid de dief maakt, moet eenzijdige ontwa pening behalve in enkele hier niet van toepassing zijnde uit zonderingsgevallen, in beginsel afgewezen worden. Afschaffing van de nucleaire verschrikking moet wel het einddoel zijn van het wapenbeheersingsbeleid, maar dat ligt nog voor lange tijd niet in het verschiet, gezien de internationale tegenstellin gen. Nu, onder de dreiging van plaatsing van Europese raket ten, zijn de Russische onder handelaars voor het eerst bereid te praten over vermindering. Goede wil vermindert de drei ging niet, wel onderhandelen vanuil reëele kracht. Als de nu cleaire balans verstoord wordt door eenzijdige ontwapening, dan vermeerdert dat de waar schijnlijkheid van een atoomoorlog, hoe afschuwelijk dat ook is. Dat zou niet zo zijn als nucleaire wapens alleen ge richt zouden zijn op andere kernwapens. Maar dal is nog niet het geval. Denk aan Japan in 1945. Zouden Hiroshima en Nagasaki getroffen zijn als de Japanners kernbommen zou den hebben gehad om terug te slaan? KLEINE KANS Natuurlijk blijft de kans op een kernoorlog door toeval, door misrekening of door een systeemfout bestaan. Klein, want regeringen hebben nu een zeer overtuigende reden om dat ■e verhinderen, die zij vroeger ni-t hadden. Een dergelijke oor log zou ook henzelf doden. De gruwel van een nucleaire oorlog blijft zo groot dat mensen die behoren te vermijden. Para doxaal genoeg kan dat, voor dit moment, een verplichting inhou den om de afschrikwekkende kracht zo effectief mogelijk in stand te houden. Dat houdt te vens in, wanneer atoomwapens blijven beslaan, dat dan beter modernere en accuratere wapens kunnen zijn, die nauwkeurig en specifiek gericht kunnen worden en die „slim" genoeg zijn om burgerdoelen te vermijden, dan de ouderwetse alles wegblazende en radio-actieve neerslag op we- reldschaal veroorzakende atoom-mokers. Voor de betref fende gemeente waarin wapens liggen, is deze situatie beangsti gend. Maar nog veel beangsti gender is de situatie wanneer de eenheid binnen de N.A.V.O: doorbroken wordt en de poten- tieële tegenstander relatief zo sterk wordt, dat een „Eerste- Slag" voor hem reëel wordt. VERPLICHTINGEN Wij moeten niet bang zijn om te onderhandelen, maar onder handelen omdat wij bang zijn leidt toe niets. Nederland moet zonder omwegen bereid zijn haar Atlantische verplichtingen waar te maken en bereid zijn zo nodig de voorbereidingen te treffen om de raketten te plaat sen. Zij moet daarover geen twijfel laten bestaan. Dit is de enige kans dat de Geneefse on derhandelingen slagen. En bij een vastbesloten Nederlandse houding horen gemeenten die zeggen, als de Atlantische strate gie dit van Nederland eist: dan kunnen ze bij ons staan. Dus niet: „Geen plaatsing, mits de onderhandelingen slagen", maar: We! plaatsing, tenzij de onderhandelingen slagen". Dal betekent dat wij ons moeten houden aan het N.A.V.O. besluit van december 1979, en rakelten plaatsen als er geen doorbraak in Geneve komt. De Russen moeten dat duidelijk we ten. We mogen ons niet laten af leiden door aantrekkelijke aan biedingen, manipulatie van de vredesbewegingen en dreigemen ten van de Russen. In een inter- vieuw van donderdag 24 februa ri dreigt Gromyko dat de plaat sing van nieuwe wapens de kern wapenbesprekingen ondermij nen. Intussen gaut de installatie van SS 20's door en wordt in de week van deze uitspraak met de constructie van twee nieuwe ra ketbases gestart, waarmee het totaal van de op West Europa gericht systemen op 360 komt, elk met drie afzonderlijk richt- bare kernkoppen. Wij moeten proberen de slag aan de Geneef se onderhandelingstafel te win nen. Een gemeente die bereid is om zonodig het hare bij te dra gen. i* een steen in het funda ment van het Westerse bondge nootschap en steunt zó effectief de vrede. Het zou slechte politiek zijn om schade toe te brengen aan onze enige kans werkelijk wat tegen die wapens te doen via de Geneefse onderhandelingen. ,,Als het Kremlin niet overtuigd is van de vastberadenheid bin nen de N.A.V.O. tot plaatsing, mislukt het waperigesprek. Dan valt er nergens meer over te pra ten, want de Russen betrekken meer dan welke andere natie hel machtselement bij hun politieke opstelling (DvNL. l/3-'83). On ze Minister President zegt, ,,dat serieuze onderhandelingen pas van de grond zullen komen in Geneve nadat onze bereidheid tot eventuele plaatsing vaststaat"; „Naarmate het voor de Sovjet-Unie aantrekkelijker zou zijn eerst maar eens af te wachten of aan westelijke zijde feitelijk wordt geplaatst en dan pas te gaan onderhandelen. Om die reden poogt het kabinet voortdurend bij te dragen aan inspanningen die deze naar mijn overtuiging valse indruk dat het westen niet tot plaatsing bereid zou zijn, zullen wegnemen" (N.R.C. 25/3-'83). Tweezijdige ontwapening is werkelijk het enig aanvaardbare alternatief en zeker niet kansloos. A.B. Ederveei». (slot volgt VRIJDAG 29 APRIL 1983 Nr. 17 HONDERDENVIERDE JAARGANG Women for Peace Vrouwen voor Vrede Frauen fürden Frieden Femmes pour la Paix Donne per la Pace Feministen en vredesvrouwen hebben een gezamenlijk belang: van man-heer schappij naar een menselijke samenle ving waarin we anders met elkaar en met de natuur omgaan, vanuit een levensbeschouwing met een zich ont wikkelend nieuw bewustzijn van de werkelijkheid. Vrouwen die zich bewust zijn van hun I eigen werkelijkheid en daarnaar hande- len, vormen een bedreiging van de ge- j vestigde orde. Zal men naar ons Iuiste- I ren of naar de wapenstok grijpen? Onze kracht ligt in ons gezamenlijk optrek- j ken, dat tevens onze macht zal blijken te zijn. j Vrede is de weg naar een ander mens- beeld in een andere wereld, waarbij vooral vrouwen de weg zullen moeten wijzen. Informatie en aanmelding: M. Vogelsangs, tel. 04780-80546 M. Peeters, tel. 04780 - 86288 M. Lemmens, tel. 04782 - 395 Ik sluit mij aan bij de beweging VROUWEN VOOR VREDE o ik wii geïnformeerd worden via de Nieuwsbrief 10,- per jaar) o ik wil mij aktief inzetten o ik stort een vrijwillige bijdrage Rabobank Venray Werkgroep Vrouwen voor Vrede t.n.v. M. Lemmens rekeningnr. 1739.53.093. meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 Op 4 mei zal in Ysselsteyn (Venray) een herdenking plaatshebben van alle slachtoffers van oorlogsgeweld. Dit ge beurt op het Duitse soldatenkerkhof. Het is een initiatiief van de gezamen lijke Noordlimburgse vredesgroepen in samenwerking met vredesgroepen uit het Westduitse Nederrrijngebied. Om 19.30 uur vertrekken de deelne mers vanaf het plein bij de kerk in Ysselsteyn. Er wordt dan een stille wandeltocht gehouden naar het 2 Vi kilometer verder gelegen kerkhof. Daar zullen korte toespraken gehouden wor den door emeritus-pastoor Jean Slots uit Wanssum en Josef Jürgens, coördi nator van vredesgroepen in de West duitse districten Kleve en Wesel. 4 mei is een dag, die al 38 jaar in het teken staat van de dodenherdenking. Degenen die sneuvelden in of anderszins vielen door het zinloze geweld van de Tweede Wereldoorlog, worden dan her dacht. Veelal wordt op 4-meibijeen- komsten gememoreerd hoe slecht de Duitser wel is, waarmee een Duitsers- haat levend wordt gehouden. Vredes groepen uit Noord-Limburg en Nieder- rhein strijden geweldloss voor een vreedzame samenleving en zien in haat een slechte voedingsbodem. Tijdens de Duitse oorlogen was ook het gros van de Duitsers slachtoffer van de machtswellust van enkelen. Optjieuw is te constateren, dat zowel in de1- Nederlandse als West-Duitse samenleving krachten naar boven ko men, die een nieuw fascisme voorstaan. Elders in de wereld zijn dagelijks mensen het slachtoffer van fascistische machthebbers. Ook tegten die ideeën nu dient een samenleving zich te weren. Om de slachtoffers te herdenken van welk totalitair systeem, waar ook ter wereld in welke tijd dan ook, willen de vredesgroepen uit Noord-Limburg en Niederrhein op het Duitse soldatenkerk hof in Ysselsteyn bijeenkomen. Bij de entree van het kerkhof zullen de deelnemers aan de stille wandeltocht en de korte herdenking bloemen leggen. Eventuele nadere informatie: Jacques van den Borne Burg. Cremersstraat 36 5971 VZ Grubbenvorst tel. 077-61893. KERKELIJKE VREDESBEWEGING Pax Christi onder presidentschap van Mgr. Ernst van Breda, is de laatste jaren een echte beweging geworden. Het belangrijkste daarvan is, dat steeds meer mensen hun afwachtende houding laten varen en zelf aan de slag gaan, met name in hun aktie tegen de kernwapens. Vele duizenden hebben meegedaan aan de kernwapenconsultatie in de ka tholieke geloofsgemeenschap. Nog veel meer mensen gingen de styraat op, voor de demonstratie in Amsterdam, maar ook voor fietstochten, wijkbezoeken, In de afgelopen jaren is er al veel ge zegd en geschreven over het wijkcen trum dat er in Veltum zou moeten ko men. Enkele keren zag het er naar uit dat het centrum gebouwd zou gaan wor den. Tot twee maal toe is er door een ar- chitektenbureau een tekening gemaakt. Verder is er serieus aan gedacht om de bakkerij in het winkelcentrum in te rich ten als wijkcentrum, en zo ook met de Perdstal. Iedere keer kwam er echter weer wat tussen. Steeds weer waren er argumen ten om de realistering van het wijkcen trum tegen te houden. Maar.... Er bestaat ook een gezegde als: „de aanhouder wint" of een andere volks- Het begon met een spontaan applaus zo is het! Het be-1 mat een spontaan applaus in de raadst al toen de raad besloot, na een geschiedenis van 12 jaren, dat er nu spoedig een wijkcentrum in Veltum moest komen. Snel volgden de gesprek ken over de bouw, de indeling, de in richting, de financiën enz. De wijk Veltum moest zelf zorgen voor de gehele inrichting van het gebouw en de aankle ding er rondom heen. De Wijkvereni- ging organiseerde diverse akties om geld bij elkaar te krijgen. En met veel in spanning is het uiteindelijk gelukt ca. forumdiskussiesfilmvoorstellingen kerkdiensten, informatiestands. Samen vechten voor een harde poli- tieke zaak: Geen nieuwe kernwapens in Nederland. Dit blijkt het doel te zijn van een breed samengestelde afspiege ling van het Nederlandse volk, die zich gesteund weet door minstens evengrote vredesbewegingen in talloze andere lan den. Maar Pax Christi is niet slechts een of andere anti-kernwapenclub. Het is een kerkelijke vredesbeweging, die zich inzet voor een positieve vrede en daarvoor de voorwaarden helpt schep pen. Pax Christi werkt aan meer en betere relaties tussen het westen in de socialis tische wereld, met groepen en bewegin gen die proberen \jn hun situatie te werken aan ontwapening, ontwikkeling en mensenrechten. Sinds kort is Pax Christi gestart met 'n nieuwe aktiviteit: Stop de wapenhan del. Begin met kon versie (dit is het om schakelen van de militaire produktie in Nederland naar burgergoederen). Pax Christi is er van overtuigd, dat zo'n konversie niet alleen werkgelegenheid behoudt, maar ook een positieve bij drage kan hebben aan de industriële vernieuwing in Nederland In 1982 had Pax Christi 30.000 leden, die zich allemaal op hun eigen manier inzetten voor het vredeswerk. Pax Christi is een vereniging die zich sterk verbonden voelt en onderdeel is van de katholieke gemeenschap. Zij spreekt en handelt echter niet namens de hiërarchie van de r.k. kerk, maar is een zelfstandige organisatie, die binnen en buiten de kerk naar medestanders/ sters voor haar vredeswerk zoekt. yoor meer informatie of als je lid wilt worden of mee wilt werken kan men te recht bij: Pax Christi Nederland, Celebesstraat 60 2585 TM Den Haag tel. 070-631931 of bij A. Buys, Mozartstraat 97, Venray. 35.000,bij elkaar te schrapen. Vol doende om het strikt noodzakelijke aan te schaffen. Er komt enorm veel bij kij ken voordat een gebouw als wijkcen trum gebruikt kan gaan worden; varië rend van de koelkast tot de tafelkleed jes, van een geluidsinstallatie tot een komplete bar. Maar het is er allemaal, al blijven er nog veel wensen over. Het Wijkcentrum ,,'t SCHÖPKE" kan nu eindelijk openen!!! FEESTPROGRAMMA Het openen van-het wijkcentrum is voor de Wijkvereniging reden genoeg om een uitgebreid feestprogramma in elkaar te zetten. Het doel is jong en oud iets te bieden, maar ook om iedereen na drukkelijk de gelegenheid te geven ken nis te maken met het wijkcentrum, de mensen die er werken en wat er allemaal kan gaan gebeuren. zaterdag 30 april 14.00 uur OPENING Officiële opening door mevr. Rutten- Tielen, oud-wethouder van Venray. Het was de wens van de Wijkvereniging dat de opening door alle inwoners van Vel tum bijgewoond kon worden. Daarvoor is het gebouw echter te klein. Vandaar dat besloten is het officiële gedeelte met genodigden te doen. Er wordt echter wel iets tegenover gesteld. 14.00 uur OPTOCHT Rond 14.00 uur vertrekt vanaf restau rant Vlakwater, het oude onderkomen van de wijkvereniging, een feestelijke stoet door de wijk naar het nieuwe wijk centrum. Er zal uiteraard muziek bij aanwezig zijn, maar ook een paar rijtui gen met paarden. Als klap op de vuur pijl worden alle kinderen uit Veltum ge vraagd hun fiets, step, kar, kinderwa gen enz. zo mooi mogelijk te versieren en in de stoet mee te trekken. Zo zal er een feestelijk lint tussen het oude en het nieuwe onderkomen ontstaan. 15.00u, BALLONNENWEDSTRIJD Het officiële gedeelte zal rond 15.00 uur afgelopen zijn en rond deze tijd zal ook de optocht bij 't Schöpke aangekomen zijn. Alle gasten zullen zich dan buiten verzamelen, alwaar mevr. Rutten het le ken zal geven waarop honderden bal lonnen de lucht in zullen gaan. De bal lonnen zullen van te voren aan de klei nere kinderen uitgedeeld worden. Er is een wedstrijd aan verbonden, dit wil zeggen dat degene wiens ballon het verst komt een prijs krijgt. 15.15 - 17.00 uur RECEPTIE Iedereen wordt van harte uitgenodigd om hel gebouw te komen bezichtigen en samen met ons de feestvreugde te delen. Wij hopen dat veel Veltummers het glas komen heffen op 't Schöpke. Voor de kinderen is er een verrassing. 20.30 - 2.00 uur FEESTAVOND 's Avonds slaan de deuren weer open voor een geweldige feestavond. Wij zijn erg blij dat wij de Avanti's hebben kun nen kontrakteren. Deze band heeft al eerder een optreden voor ons verzorgd en daar hebben mensen een goede herin nering aan. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar aan de volgende voor verkoopadressen: Groentehal Pelzer en Drogisterij de Jonghe. De kosten zijn ƒ4,— voor leden en ƒ6,— voor niet- leden van de Wijkvereniging (lidmaat- schapkaart meerbrengen). Let wel! de capaciteit van de zaal is beperkt, dus als men zeker wil zijn van een plaats koop dan een entreebewijs in de voorver koop. Slechts dat deel dat niet verkocht is wordt nog aan de zaal verkocht. Op is op, en dan moeten wij U teleurstellen. zondag 1 mei Il.OOFRUHSHOPPEN Wat is nu een feest zonder frühshoppen. zeg nou zelf! Dus ook in 't Schöpke is het frühshoppen, vanaf 11.00 uur is ie dereen welkom. U komt zeker als we vertellen dat wij de HOFKAPEL bereid hebben gevonden bij ons te komen spe len. Beter kan het toch niet! 19.00 - 22.00 uur DISCO Voor de jeugd van 10 tot 14 jaar wordt er met medewerking van de Veltumse discotheek „DISCO DUCK" een groots swingfestijn georganiseerdl. Er zal aan niemand alcohol worden geschonken! Wij hebben de konsumptiepijzen voor deze gelegenheid aan kunnen passen. De entreeprijs is ƒ1,50 per persoon. Niets kan de Veltumse jeugd nog in de weg staan een swingende avond te hebben. Wij zijn overigens erg blij dat dit soort disco's geregeld terug zullen ko men. En dat organiseren de Stichting Jeugdwelzijn Veltum en de Wijkvereni ging samen. maandag 2 mei 14.00-16.00 uur KENNISMAKING Er gaat al heel wat gebeuren nadat de openingsaktiviteiten achter de rug zijn. Wij nodigen iedereen uit naar het wijk centrum te komen en daar kennis te ko men maken met een aantal aktiviteiten die georganiseerd gaan worden. Er zal een demonstratie bloemschikken zijn, zelf speelgoed maken, handwerken; dit naar aanleiding van kursussen die opge zet worden in 't Schöpke. En verder is er informatie te halen voor tal van andere mogelijkheden die 't Schöpke te bieden heeft. Er bastaal de mogelijkheid zich op te geven. 19.30 - 22.30 SPELLENAVOND Iedereen die zin heeft een kaartje te leg gen, of om te schaken, te dammen, te sjoelen enz. moet naar 't Schöpke ko men omdat dit de avond bij uitstek is voor hen. woensdag 4 mei 14.00 uur KINDERFILM Voor de kinderen zullen er vanaf 14.00 uur een aantal leuke kinderfilms ge draaid worden. Entree 0,50. 20.00 uur FILMAVOND Dezer avond zal er een film gedraaid worden voor de oudere jeugd en volwas senen. Entree I, donderdag 5 mei 11.00 uur VOLKSDANS DEMONSTRATIE De Volksdansvereniging zal bij het wijkcentrum een aantal dansen opvoe ren. Een luisterrijk en kleurrijk schouwspel. 11.00-17.00 u TENTOONSTELLING ln 't Schöpke zal een tentoonstelling im gericht zijn over de geschiedenis van Veltum. Deze tentoonstelling is mede opgezet aan de hand van het boek over de geschiedenis van Veltum. Er wordt een overzicht in vogelvlucht gegeven. Het zal iedere bezoeker verbazen wat voor een boeiend verleden onze wijk heeft. Eigenlijk moet iedere inwoner van Veltum deze tentoonstelling komen bezichtigen. vrijdag 6 mei 20.30 uur FRANSE AVOND Een lekker glas wijn, franse kaas, franse muziek, een gezellig aangeklede zaal, dit alles treft U aan wanneer U de Franse avond in 't Schöpke bezoekt. Kaarten voor deze avond zijn op dezelf de voorverkoopadressen te koop. Ze kosten ƒ4,voor leden en ƒ6,— voor niet-leden van de Wijkvereniging. Het is overigens ook mogelijk een passe-par- tout te kopen. Deze kost ƒ6,— voor le den en ƒ10,voor niet-leden. Ook hier geldt, op is op! zondag 8 mei 11.00 uur GEZELLIG SAMENZIJN In de afgelopen week is er heel wat ge beurd. Iedereen heeft leuke dagen ge had. naar wij van harte hopen. Wij wil len met iedereen nog even napraten over het feest, of vooruitdenken over de mo gelijkheden van T Schöpke. of zomaar omdat U het gezellig vindt; wij nodigen iedereen uit om deze zondagmorgen in 't Schöpke te komen. I SCHÖPKE NIET ZOMAAR EEN NAAM! Wijkcentrum Veltum, zo sprak men meestal over het wijkcentrum toen het er nog niet stond. Dit is nu niet bepaald een orginele benaming. Daarom schreef de Wijkvereniging Veltum een wedstrijd uit voor een goede naam. Tientallen in zendingen kwamen binnen, waaronder veel originele namen. Uiteindelijk won de inzending van Hans Munten. Sinds dien hebben wij het over het wijkcen trum 't Schöpke, of nog korter gewoon 't Schöpke! Waar komt die naam vandaan? Hier liggen twee verhalen aan ten grondslag. Op de eerste plaats kijken wij weer terug in het verleden van Vel tum. Vroeger was het heel gebruikelijk dat men elkaar bij een bijnaam noemde. Zo kende men in Veltum o.a. de Wever, Hendrikke. Hutsplats, de V'clumsc bck- ker enz. Het ging om namen van men sen of boerderijen. Nou stond er op de hoek Hardcwcg-Kulutweg de boerderij van de fam. van Lierop. Als men het hier over had sprak men over 't Schöp ke. Zo is de naam van het wijkcentrum anno 1983 verbonden met het verleden van Veltum. Voor de tweede oorsprong gaan wij naar het dialect. Schöp is dialect voor schuur, schöpke dus voor schuurtje. Volgens de inzender is het zo dat in een schuurtje veel aktiviteiten plaats vinden. Dat is in een wijkcentru ook zo, van daar de verbinding. Tot slot is het zo dat het bestuur van de Wijkvereniging een naam zocht waar iets gemoedelijks vanuit gaat. 't Schöp ke heeft dit zeker. Wij hopen dat 't Schöpke een plaats wordt waar iedereen zich kan thuis voelen. HET BEHEER VAN '1 SCHÖPKE Een wijkcentrum draait nu eenmaal niet vanzelf. In sommige centra zijn er beroepskrachten die zorgen dal alles goed loopt. In Veltum is dit alles vrijwil ligerswerk. Via de wet zij er een aantal regels gesteld waaraan een beheerder moet voldoen. Ook staan er tal van voor schriften over het geboow zelf in. Het gebouw is in orde en gelukkig is Louis Conjaerts bereid het beheer op zich te nemen. Louis woont op de Eligi usweg 5 tel. 85519. Juist omdat het vrij willigerswerk is kan hij dit uiteraard niet alleen. Daarom is het volgende bedacht. Er is een kerngroep gevormd bestaande uit Louis Conjaerts. Truus Boonhof, Joke Halmans, Wilma Conjaerts, Theo Stuart en Giel Boonhof. Zij zullen er voor zorgen dat er altijd wanneer het ge bouw open is er iemand van hen aanwe zig zal zijn. Daarnaast is er een grote groep mensen die allemaal gezegd heb ben ook mee te willen werken in 't Schöpke. Met hen zal een rooster ge maakt worden wanneer zij aanwezig zijn. Het streven is dat er altijd twee mensen aanwezig zijn om de bezoekers te ontvangen. Naar de bestuurlijke kant van de zaak is het zo dat de Wijkvereniging voorlo pig verantwoordelijk blijft voor het be heer. Met een nadruk op voorlopig. De bedoeling is binnen een half jaar te ko men tot een nieuwe stichting die het be heer opneemt. De Wijkvereniging wil niet enerzijds huurder en anderzijds be heerder zijn van het centrum. In het stichtingsbestuur zouden ook gebrui kers moeten zitten.Het is nu nog niet voldoende duidelijk wie dat allemaal gaan worden. Vandaar dal voor deze tussenoplossing. Er zijn dus drie adressen van belang Wijkcentrum 't Schöpke, Veltumse Klcffcn 62b, tel. 10290. Louis Conjaerts, Eligiusweg 5. tel. 85519, beheerder Giel Boonhof, Eligiusweg 13, tel. 82020, secretaris.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9