TT ebberink Ondanks bezuinigingen veel werk voor onze politie Mini poster voor Leenenj Zonder subsidie een wijkgebouw...! UW OUDE.BH IS VIJF GULDEN WAARD RAAD BEZORGT OVER FINANCIËLE POSITIE GRONDBEDRIJF Toegankelijkheid van Venray voor invaliden PEEL EN MAAS 50 jaar kloosterzuster Venray weer in 'Gewest tot Gewest' PEEL EN MAAS üw Venrays weekblad f9.5<> a.s. zaterdag dames-interland in Venray NEDERLAND - WEST-DUITSLAND VRIJDAG 18 MAART 1983 Nr. 11 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IA/FF If Rl AH VOO P VFNDAY FM AAAfiFVIMfl ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 fftSIVDliMI/ Y VWH Y l>IYI%M I ^11 WIT1VJL Y IIYSJ PER HALFJAAR 12, - UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 16. „Een wijkraad met veel medewerkers uit de wijk, dét is ons beginkapitaal" zegt de heer Herens van de wijkraad Smakterheide niet zonder reden. Zonder daarvoor maar één cent subsidie te krijgen bouwt deze kleine wijk enthousiast aan zijn eigen wijkgebouw. Maar wel hoopt de wijkraad van harte, dat er mensen en/of instellingen c.q. bedrijven zullen zijn, die de wijkraad de helpende financiële hand toeste ken. Men heeft in de wijk al veel geld opgehaald, vandaar, dat nu wordt gehoopt op steun van buiten de wijk. Enthousiasme en werklust zijn genoeg inde wijk aanwezig, maar geld...? Smakterheide is een kleine wijk, die overal van verstoken is. Er is geen ruimte om te vergaderen of om iets te organiseren voor de jongeren, de ouderen en de oudsten, noch voor werklozen, noch voor huismoeders. Sportweekends moesten steeds buiten worden georganiseerd en ondanks dat, tóch met succes. Vorig jaar werd een wijkraadsverkie- zing gehouden. De opkomst was met 62geweldig. De wijkraad kreeg de beschikking van de gemeente over vier klaslokalen, die aan de Leunseweg hebben gestaan. De lokalen werden zelfs spijkervrij afgeleverd. Op zaterdag 12 maart ging de fundering- de grond in. De 7000 bakstenen zijn door de wijkbewoners gekapt uit oude huizen en door een transportploeg ter plaatse gebracht. Verschillende acties hebben 1400,- opgebracht en afgelopen weekend werd in de wijk, die plm 210 woningen telt, gecollecteerd. Resultaat: 2710,-! Verder rekent nu de wijk op medewer king van anderen: middenstand, aan nemers, directies van bedrijven etc. of zomaar op mensen die willen helpen. Bij de Rabobank is een rekening geopend onder nr. 17.39.43.632 t.n.v. Wijkgebouw Smakterheide. In zijn vergadering van dinsdag 8 maart j.l. heeft de gemeenteraad zich uitvoerig beziggehouden met de nota inzake het grondbeleid en de financiële positie van het grondbedrijf. Vooral de Financiële positie van het grondbedrijf bleek bij de raad zwaar op de maag te liggen. Het college van b. en w. had in de nota een aantal uitgangspunten weerge geven, welke ten doel hebben een sluitende grondexploitatie te verzeke ren. Letterlijk stelde het college: „Vooral omdat de huidige moeilijke financiële positie van onze gemeente het nauwelijks of niet toelaat, dat uit de algemene middelen tekorten bij het grondbedrijf moeten worden aangezui verd, zal een sluitende grondexploitatie méér nog dan voorheen een randvoor waarde moeten zijn bij alle te nemen besluiten, welke raakvlakken hebben met die grondexploitatie. Dat zal betekenen, dat van de verworvenheden op het gebied van de volkshuisvesting in de voorbije gunstige jaren, wat zal moeten worden teruggedraaid." Maai de gemeenteraad zag net zwaar- dei in aan hei college van b. en w. en loonde zich ietwat pessimistischer dan het college waar het de financiële positie van het grondbedrijf betreft. De raadsmeerderheid drong er dan ook bij b. en w. op aan maatregelen te treffen om de situatie te verbeteren. B.en w. hadden overigens geen moeite met dit stuk huiswerk omdat zij al een aantal van die suggesties op een rij hadden gezet. De „regeringspartijen" in de gemeen teraad CDA en PvdA) pleitten er voor, dat in de komende maanden de verschillende mogelijkheden voor las tenverlichting voor net grondbedrijf nader worden bekeken opdat de gevolgen daarvan kunnen worden mee genomen bij de nieuwe begroting en de vaststelling van de nieuwe prioriteiten. Van de kant van de kleine linkse partijen kreeg de raadsvoorzitter te horen, dat het college in het verleden te royaal is geweest met het aankopen van grond, maar burgemeester Defesche wees deze veronderstelling sterk van de hand. Geldelijke steun voor vredesberaad Het Vredesberaad Venray gaat bin nenkort een boekje uitgeven over de medische gevolgen van een kernoorlog. Met dit boekje wil het een bijdage leveren aan de discussie over kern bewapening. Aan de gemeente Venray en aan de politieke partijen in de gemeenteraad is gevraagd om een deei van ae Kosten van het boekje voor hun rekening te willen nemen. Gelet op het belang dat het gemeente bestuur hecht aan een brede discussie over vrede en veiligheid is besloten aan het verzoek tegemoet te komen. Het college van Venray heeft een bijdrage van300,- toegekend. Dezer dagen vergaderde met groot enthousiasme de werkgroep Toeganke lijk Venray onder voorzitterschap van de heer v.d. Biggelaar. Deze groep werkt aan het beter toegankelijk maken, o.m. van openbare gebouwen, voor gehandicapten. Ondanks het feit, dat de resultaten nog niet groots zijn wordt met veel voortvarendheid het doel nagestreefd. En de resultaten- hoe weinig ook-zijn er. Zo zal op zaterdag 2 april a.s. wethouder Jo van Oers in de sporthal „De Wetteling" de plateualift in gebruik stellen. Hiermee kunnen de gehandicapten met hun rolstoel zowel op de publieke tribune als in het restaurant komen. Jarenlang heeft de Kath. Invalidenbond voor deze lift geijverd en thans is dit doel bereikt. In samenwerking met het IVN zal in de Geysterse bossen een verhard wandelpad worden aangelegd waardoor ook rolstoelgebruikers van het fraaie natuurschoon kunnen genieten. Baron de Weichs de Wenne heeft alle medewerking toegezegd. Het verharde pad blijft voor brommers, auto's en paarden verboden. Aan het begin zal een verharde parkeerruimte worden aange legd. Tevens is bereikt, dat met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling van de Zuid Ooster weer een halte zal komen bij „Het Schuttersveld". Gesproken werd over het scholenpro ject dat op „Jerusalem" het Boschveld- college is gehouden. Op beide scholen werd door een gehandicapte als gastdo cent opgetreden. Onderzocht wordt of dit in navolging van Meerssen, ook op de lagere scholen kan. Wanneer een en ander vastere vormen gaat aannemen zal een subsidie-aanvraag bij de ge meente worden ingediend. De heren van Gerven en v.d. Helm zullen namens de werkgroep de belangen van de gehandi capten bij bestemmingsplannen en bouwvergunningen gaan behartigen. Zo werd opgemerkt, dat bij de bouwvergunning voor een hotel (Wieën- hof) niet werd gedacht aan de toeganke lijkheid voor gehandicapten. Hierover zal contact worden opgenomen met de Venrayse architecten. Men noemde het ergerlijk, dat gehandicapten gevraagd worden bij een keuringsarts in „De Uockert" ie Komen, terwijl dit gebouw ontoegankelijk is voor invaliden... De bedoeling is, dat de werkgroep Toegankelijkheid Venray iedere 2e donderdag van de maand bijeen zal komen. EEN KRANT OM TE LEZEN gfrHieuM' oudelM- hoek marktstraat 5 schoolstraat, venray Vandaag vrijdag 18 maart viert de familie van Dijck in Merselo het gouden kloosterfeest van zuster Anysia (Petro- nella van Dijck). Zuster Anysia is op 14 september 1902 in Merselo- Kleindorp geboren. Op 18 jarige leeftijd trad zij in het klooster, in de Congregatie van de kleine zusters van H Joseph te Heerlen. Daar werd zij op 2 februari 1932 gekleed, en 'n jaar later geprofest in de Orde. Een jaar later verhuisd Zuster Anysia naar het klooster van de Zusters in Weert, waar zij ruim 9 jaar werkzaam was als coupeuse; het maken van zusterkledinge.d. Diezelfde functie oefent zij 13 jaar lang uit in het Zusterklooster te Meterik, en nog eens 15 jaar lang in Echt. Daar vierde zij in 1958 haar zilveren kloosterfeest. In 1972 werd Zuster Anysia overge plaatst naar het rusthuis van dc orde in Nijmegen. Zij is dan al bijna 70 jaar en heeft die rust meer dan verdiend. Op 3 februari van dit jaar sierde zij haar gouden kloosterfeest in de com muniteit te Nijmegen. Met haar familie zal zij dit gouden feest vandaag, vrijdag nog eens goed overdoen. Om 18.30 uur wordt in de Parochiekerk van St. Jan te Merselo een h.mis uit dankbaarheid opgedragen, daarna gaat men in zaal Arts in familiekring dit feest voortzet ten. In de NOS-telcvisierchriek „Van Gewest tot Gewest" wordt op de volgende week woensdagavond 23 maart een ongeveer 20 minuten durende documentaire uitgezonden over de Venrayse schaapscompagnieën die van af 1810 tot aan de eerste wereldoorlog een belangrijke rol hebben gespeeld in de Westeuropese schapenhandel. De documentaire is gemaakt onder leiding van Huub Mans die daarbij gebruik heeft gemaakt van het door Jan Derix en Sjef Vcrlinden geschreven boek over dit onderwerp. Er zijn opnamen gemaakt in de Venrayse Peel, in de haven van Antwerpen, in het Zuid- Belgische dorp Warcoing. in de haven van Harlingen en op de schapen- markten van Purmcrcnt en Pantin bij Parijs. Ook zijn in de film intervieuws opgenomen met de twee auteurs en met een tweetal nazaten van Venrayse schapenhandelaren, namelijk Harrie Poels (Parijs) en ir. C. Raedts (Heer len). Op 5 november j.l. werd het tweedelige boek over dc Schaapcom- pagniën onder dc titel: „Wie al wil koopen wat hij ziet" in het gemeente huis gepresenteerd. Gelijktijdig werd in het Venrays Geschied- en Oudheidkun dig Museum een tentoonstelling over dit gedeelte van Venrays verleden geopend. Hiervoor heeft een grote belangstelling beslaan. Met het laten verschijnen van het jaarverslag over 1982 is de Venrayse gemeentepolitie tegemoetgekomen aan de tijdens de begrotingsdebatten door de gemeenteraad daartoe geuite wens. Het is dan ook niet vreemd, dat in dit jaarverslag uitvoerig melding wordt gemaakt van de bezuinigingen, welke in de loop van het verslagjaar bij de politie zijn ingevoerd. Hiervan wordt al in het inleidend woord van de korpschef, hoofinspecteur G. de Bruijn melding gemaakt. Door besparing op de posten voertuigen onderhoud voertuigen en brandstof werd het aantal autokilo meters verminderd. Het gevolg was, dat in de avonden en nachten in grote delen van de gemeente niet meer wordt gesurveilleerd. De kopschef kon niet zeggen tot welke ongewenste conse quenties dit zal leiden. Uit het jaarverslag blijkt, dat de Venrayse plitie met hun herkenbare auto's maar gemiddeld 1.154 km. per week mag rijden. Met de niet herken- uare auto's is dit slechts 384 km per week. Dat houdt in, dat per dienst van acht uur in de gemeente Venray, met een oppervlakte van rond 146m!(De Venrayse kerkdorpen vallen dus duide lijk uit de boot) aan preventieve surveillance niet meer te denken is. In het kader van die bezuinigingen zijn er ook voet- en fietspatrouilles inge voerd, welke tot het centrum beperkt blijven.Er worden geen overwerkver goedingen meer uitbetaald omdat men hiervoor tijd moet terugnemen. Er wordt een eigen bijdrage in de koffie- verstrekking gevraagd en de bijdrage voor de Politie Sport- en Ontspannings vereniging is verlaagd. Naast de verla ging van de maandelijkse vergoeding van telefoon- abonnements- kosten, worden ook geen beëdigde tolken meer ingeschakeld. Er wordt gebruik ge maakt van de vertaalmogelijkheden door vrienden, kennissen en familie. Het aantal oefeningen voor de reserve- politie is verminderd en de uurloonver goeding is afgeschaft. Ook op alle mogelijke andere manieren wordt op het politiebureau bezuinigd. NIEUW POLITIEBUREAU Door de ingebruikname van het nieuwe politiebureau aan de Leunseweg is de politie dichter bij de burgerij gekomen. Vele honderden burgers hebben door een bezoek aan het bureau een indruk gekregen van het werken door de politie. Diverse verenigings avonden werden georganiseerd terwijl 300 volwassen verkeersbrigadiers regel matig op het bureau zijn ontvangen. Door de Venrayse gemeentepolitie wordt uitstekend samengewerkt met de rijkspolitiekorpsen in de omgeving. Ook bestaat een goede samenwerking met de Deurnese gemeentepolitie. In 1982 werd vijfmaal geklaagd over het politie- optreden. In al deze gevallen heeft onderzoek uitgewezen, dat de klachten ongegrond waren. In negen gevallen werd waardering uitgesproken over het optreden van de politie. CONTROLE In 1982 werden 56 voertuigen- auto's en bromfietsen- op technische gebreken onderzocht en in 39 gevallen werd proces verbaal opgemaakt. Er werd veel aandacht besteed aan het kienen en op het toezicht op speelautomaten. Er werden in het verslagjaar geen Aanbieding geldig tot 15 april. Enkele duizenden zullen a.s. zaterdag op sportpark „De Wieën" te Venray aanwezig zijn als scheidsrechter Henk van Ettekoven om 14.30 uur het begin- signaal geeft van de officiële dames voetbalinterland tussen Nederland en West-Duitsland. De KNVB heeft deze wedstrijd aan S.V. Venray toegewezen in verband met het 75-jarig bestaan van de KNVB-afde- ling Limburg. Zo'n 11 jaar geleden startte SVV met damesvoetbal. Het eerste dameselftal bestond in die tijd uit verscheidene da mes die deel uitgemaakt hadden van onze Venrayse Zeskampploeg. De damesafdeling heeft sindsdien een gestaag groeitempo doorgemaakt. Het ledental bedraagt 84 personen. Een van de nationaal gezien bekendste leden is Jo Fuchs, die enige malen uit kwam voor het Nederlands damesteam. Ook in Venray zal Limburg ongetwij feld vertegenwoordigd zijn in Oranje. Tot de door Bondscoach Bert van Lin- gen geselecteerden behoren de Limburg se voetbalsters Els Dings en Ria Vest- jens. Voordat de aftrap genomen wordt, is er voor de toeschouwers aan het SVV-terrein al het nodige te genie ten: Om 12.30 uur is er een voorwed strijd.Nadien betreden Jachthoorn- en Trompettencorps St. Petrus-Banden en Harmonie Euterpe de grasmat. Tijdens de rust zal St. Petrus-Banden opnieuw voor een muzikale show zorgen. Ter gelegenheid van deze interland ver schijnt een door de ABN gesponsord programmablad. Bovendien is er een speciale Rooyse Rakker te zien op Viditel pagina 69187. Deze Viditel- Rooyse Rakker is ook te zien in de etalages van De Mulder (Leunen) en Gommans (Oirlo). Het Venrayse publiek wordt verzocht rekening te houden met mogelijke par keerproblemen om en nabij het sport park. Bejaarden hebben onder vertoon van bejaardenpas 50% korting op de entreeprijzen. In verband met de te verwachten drukte worden mensen uit Venray ge wezen op de mogelijkheid om kaarten te kopen bij Sigarenmagezijn Chr. Jansen (Grote Markt) en bij de Lectuurhal (grotestraat). alcoholcontroles gehouden, maar deson danks was het aantal aanhoudingen hoog. Tegen 115 personen, t.w. brom fietsers, 97 autobestuurders en 1 tractorbestuurder werd proces verbaal nnvemaakt. Dat is 15 meer dan in 1981. Een bestuurder werd aangehouden met een alcoholpromillage van 3.30. Negen personen weigerden de bloedproef. In de loop van het jaar kregen 132 personen een rijverbod opgelegd. VERKEERSONGEVALLEN In 1982 kwamen 539 (627 in 1981) aanrijdingen ter kennis van de politie. Hierbij vielen 6 (5) doden te betreuren; 50 (49) personen werden zwaar gewond, 78 (79) werden licht gewond.In 227 12281 eevallen werd proces verbaal opgemaakt. De meeste aanrijdingen (44) vonden plaats op de Wanssumseweg en de Deurneseweg. Op de Stationsweg kwamen 20 ongevallen voor. Er werden 73 doorrijdingen na een ongeval geregistreerd, waarbij in slechts 19 gevallen de dader kon worden achter- haald- FIETSEN In 586 gevallen werd aangifte gedaan van diefstal van fietsen. Hiervan kwamen er 156 terecht en werden 12 fietsdiefstallen opgehelderd. Er werden 159 fietsen gevonden en daarvan konden er 89 aan de eigenaar worden teruggegeven. Van de 37 gestolen bromfietsen konden er 11 worden achterhaald. Maar liefst 546 eerlijke vinders meldden zich bij de politie. In vele gevallen ging het zelfs om grote geld bedragen. OORLOGSTUIG Ook in 1982 werd er veel oorlogstuig gevonden zoals anti-tank raketten, brisamgranaten, pantzerfausten, bom men en drempelmijnen van Engelse, Amerikaanse en Duitse makelij. Tevens werden er nog 234 stuks van klein kaliber gevonden. ALLERLEI Tien maal werd een clandestiene zender uit de lucht geplukt. Ook de recherche heeft in 1982 de handen vol gehad o.a. aan de z.g. „moord in het maisveld", onderzoek in de oplichtings zaak waarbij een inwoner 100.000,- wist los te krijgen in kloosters in Zuid Nederland en België. Verder werden onderzoeken ingesteld naar een overval op een bejaard echtpaar en op een Marokaan, naar verkrachtingen, pogingen tot doodslag en poging tot moord op een vrouw, verdovende middelen, inbraken etc. Vijftien onderzoeken werden ingesteld naar zelfdoding en tien pogingen daartoe. Er werden 879 (796) eenvoudige dief stallen gepleegd: 360 (303) inbraken; 17 (2) diefstallen met geweld; 54 (50) mishandelingen; 285 (284) vernielingen terwijl er 39 winkeldiefstallen werden gepleegd. In tenminste 1406 gevallen werd een beroep gedaan op de politie om tc assisteren in tal van gevallen. In dc meeste gevallen gebeurde dat tijdens de nachtelijke uren. In ieder geval heeft men kunnen constateren, dat velen de weg naar het politiebureau hebben kunnen vinden en dat wordt door de politie als zeer positief ervaren. Rest nog te vermelden, dat in het afgelopen jaar de rayondienst Yssel- steyn werd opgeheven en dat dc betreffende brigadier in Venray werd vrijgemaakt voor de bijzondere wetten waaronder de jacht- en vuurwapenwet en de milieuwetgeving. ZONDAG A.S. OP UW SCHERM (18.30-19.00 u. Ned. 2, herhaling don.) Teleac-kursus fotograferen en filmen Heeft u een les gemist of wilt u meer weten over dit onderwerp, de kursus wordt door ons op video opgenomen en op verzoek in onze zaak vertoond.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1