Grote films in Venrays bioscoop PEEL EN MAAS TRANS CEDRON IN OOSTRUM Grootsteedse schouwburgprogramma's VENRAY VERSLOEG OLDENZAAL PEEL EN MAAS Komend weekend open huis in „de Linde" Oirlo Peuterspeelzaal „'t Centrum" bestaat twaalf en 'n halfjaar DE HEILIGE VLAM" BOEVEN EN MADELIEFJES' Vlak voor je Oostrum verlaat in de richting Wanssum, ligt aan de rechter kant, een beetje ingeklemd tussen de Oostrumse nieuwbouw en een cham pignonkwekerij, de Meijerlaan. Als men zich onder een laan een lange brede weg voorstelt, aan weerszijde beplant met eeuwenoude bomen, mag de Meijerlaan dit achtervoegsel eigenlijk niet dragen. Het is een stukje asfalt van zo'n 100 meter lang en loopt nog dood ook. Toch is de naam „laan" gerecht vaardigd, omdat hij duidt op de rust en de sereniteit van de plaats waar hij ons heen leidt: de tegenwoordige Oostrumse begraafplaats „Trans-Cedron". Hoe komt een Venrays kerkdorp nu aan een begraafplaats met zo'n Latijnse naam? Dit heeft Oostrum te danken aan haar toenmalige rector Meijer (inder daad, dezelfde als van de Meijerlaan), die het idee had om van een drassig stuk land buiten het dorp een soort monu ment te maken. De naam ontleende hij aan een riviertje in het oude Palestina, waar Jezus eens overgestoken was. En precies zo'n beek stroomde ook voor de plek waar „Trans-Cedron" moest komen. Het plan van rector Meijer was om een grot te bouwen en een 12-tal kapelletjes, die samen de kruisweg en het graf van Jezus Christus moesten voorstellen. Met de werkzaamheden werd rond 1910 begonnen. Zoals dat toen nog gebruikelijk was, hielp de hele bevolking mee. Nadat het eigen werk gedaan was, toog men er met karren op uit om bij de i „Roelofsklef" het zand te naien waarmee het hele gebied ongeveer één meter moest worden opgehoogd. Ondanks de medewerking van de bevolking duurde het zijn tijd voordat het modderig stuk land geschikt was om als ondergrond voor „Trans-Cedron" te dienen. Daarna kon de bouw van de grot beginnen. Deze moest aan de overzijde van de beek Trans Cedron) komen te liggen. In 1912 kondigde de toenmalige rector aan, dat er een begin werd gemaakt met de bouw van de 12 Trans Cedron volgens een oude ansichtskaart uit 1916 kapellen, die langs het toe- en uitgangs pad van de grot moesten verrijzen. Hij, rector Joseph L.A. van Grispen, voerde de aktie onder het motto: Liefdadigheid is het zout van de rijkdom; ze belet dat de rijkdom bederft. De afbeeldingen in elke kapel, ieder een statie op de kruisweg van Christus voorstellend, werden naar een plan van de heer A. Martens uit Venray vervaardigd. De kosten van één kapel, inclusief de afbeelding van de statie, bedroegen toendertijd 300 Mark of 150 gulden, in de dagen een fiks bedrag. De twaalf kapellen werden groten deels aan het rectoraat Oostrum geschonken. Veelal waren de giften afkomstig van mensen die op bedevaart gingen naar Kevelaer en ook Oostrum aandeden om daar te bidden tot O.L. Vrouw tot Behoudenis der Kranken. Zo werd bijvoorbeeld de eerste statie, evenals de twaalfde, geschonken door een zekere wed. Janssen-Janssens uit Beesel. In 1916 waren de 14 staties van Christus' kruisweg gereed; 12 kapellen met een statie en twee in de grot. Trans-Cedron werd een drukbezochte plaats. Bij processies waren er hon derden mensen op de been, zoveel dat de Oostrummers het om Trans-Cedron liggende terrein soms met planken voor de belangstellenden begaanbaar moest maken. Oostrums harmonie „Sub Matris Tutela" moest ten tijde van processies en feesten op zondagen soms wel vijf keer uitrukken om muzikale bijstand te verlenen. Omdat Oostrum een rectoraat was en een rector maar beperkte bevoegdheden had, moest men voor huwelijken en begrafenissen steeds naar Venray. Te gen het einde van de twintiger jaren, kreeg Oostrum pas zijn eigen kerkhof. Dit werd aangelegd achter Trans-Ce dron, waar het nu nog ligt. In de loop der jaren is er in en vooral rondom Trans-Cedron het één en ander veranderd. De Tweede Wereldoorlog ging, terwijl bijvoorbeeld de kerk flink beschadigd werd, aan de begraafplaats met zijn kruiswegstaties zonder noe menswaardige vernielingen aan te rich ten voorbij. Maar ander zinloos vandalisme en ook de tijd eisten hun tol. De beelden en stenen verweerden en vernielers deden de rest. Zo moest bijvoorbeeld het Christusbeeld, beho rende bij de 12e statie, een arm missen. Toen in Venray het klooster Jerusa lem grootscheeps omgebouwd werd tot raadhuis, vroeg en kreeg Oostrum een Christusbeeld afkomstig van het kloos ter. Aardige bijkomstigheid is dat dit beeld gemaakt is door de beeldhouwer van Dongen, die in Oostrum heeft gewoond en zeer verheugd was over de „overplaatsing". Verdere veranderingen komen voor rekening van de aanleg van de door getrokken Deurneseweg en Oostrumse uitbreidingen. Het kerkdorp vlijde zich tegen de laatste rustplaats van haar vroegere bewoners aan en ook de beek, waaraan Trans-Cedron haar naam ontleent is bij de aanleg van de autoweg verlegd en later gedempt. Zo heeft Trans-Cedron haar naamgever over leeft. Momenteel zijn de kruiswegstaties en de grot dringend aan restauratie toe. De grot lekt, verf is afgebladderd en tegels zijn bemost en zitten los. Op initiatief van de dorpsraad wordt alles opge knapt. De hiervoor benodigde financiën zijn gedeeltelijk afkomstig van het 40-jarig priesterjubileum van pastoor de Ceuster. Het dagelijks onderhoud wordt met veel inzet verricht door een groep oudere Oostrummers, waarvan zonder de anderen te kort te doen, de 84 jarige Herman Verheijen (in Oostrum beter bekend als Dorusse Man) een aparte plaats inneemt. Al is de tijd van feestelijke processies een beetje voorbij en denken veel ouderen hier met weemoed aan terug, is Trans-Cedron nog een stukje Oostrum dat staat in het heden, met stevige fundamenten in de historie. In de grot rust de beeltenis van de gestorven Heiland Trans Cedron heden ten dage met beelden uit het voormalige klooster Jerusalem te Venray Jaren later.... Het is al weer een paar jaar geleden, dat Venray met minimaal verschil van Oldenzaal verloor bij het NCRV-tele- visiespectakel „Stedenspel" in de Arn hemse Rijnhal. De toen gelegde contac ten met alle aan Stedenspel deelnemen de gemeenten én uiteraard de NCRV zijn blijven bestaan. Men zal zich herinneren dat een zaalvoetbalploeg van de NCRV in de Wetteling een wedstrijd tegen Venray heeft gespeeld. Toen is reeds gezinspeeld op herhaling. Deze herhaling kwam zaterdag jl. in Baarn met de Stedenspelploegen van Grootegast, Haarlemmermeer, Nieuw- leusen, Oldenzaal, 's Gravenzande, Leerdam, Lopik en Venray alsmede de zaalvoetbalploegen van de NCRV en DVOV Velp. Het werd zaterdag een erg gezellige happening waarbij uiteraard over en weer leuke herinneringen aan vervlogen en spannende dagen werden uitgewis seld en kennismakingen werden her nieuwd. Venray speelde het klaar om als enigste ploeg ongeslagen te blijven, via de reeks: Velp-Venray 0-3, Leerdam- Venray0-1, 's Gravenzande-Venray 1-1 en Lopik-Venray 1-1. Maar... helaas was het doelgemiddel- de niet voldoende om in de finale te komen. Vandaar dat de strijd om de derde en vierde plaats tegen Olden zaal!!) uitgevochten moest worden. Nu bond Venray Oldenzaal achter de zegekar door met 1-0 te winnen en daarmee een mooie beker in de wacht te slepen. Eindstand: 1. Leerdam, 2."Haarlem mermeer, 3. Venray, 4. Oldenzaal. Door de NCRV werd voorgesteld een volgende keer weer naar Venray te gaan en daar hadden de Venrayers wel oren naar. Over „Venray promotion" ge sproken De nummers 12 en 3 op de ranglijst van bestbezochte films, ET, Extra Terrestrail, de musical ANNIE en de grote Bommelfilm ALS JE BEGRIJPT WAT IK BEDOEL draaien alle drie in Venray. ET. is eigenlijk een modern sprookje, maar zo aandoenlijk dat mensen van welke leeftijd dan ook tot tranen toe bewogen worden. De vriendschap tusen een jongetje en een buitenaards wezen spreekt zo tot de verbeelding van de mensen, dat men in ongekende getale naar de bioscopen stroomt. Er is geen enkele film die zoveel bezoekers heeft getrokken en dat komt door de mond- reclame. Bovendien geprojecteerd op grootbeeld en met stereo geluid is het een ervaring zoals men die alleen in de bioscoop kan beleven. ET is een wereld- sukses, dat ook in Venray een triomf tocht tegemoet gaat. Annie is de prachtige musical over een weesmeisje, dat als Kerstcadeau een vacantie bij een miljonair krijgt aange boden. Hoe ze die man om de vingers weet te winden is ook weer zo ontroerend in beeld gebracht, dat menigeen een traantje zal wegpinken. De bekende muziek zoals „Tomorrow" draagt bij tot het ongekende sukses van de film. TOM POES EN OLLIE B BOMMEL zetten hun triomftocht door de bio scoop door. Deze week zijn ze al voor de zesde week in Venray te zien. Men spreekt hier ook wel van Nederlands eigen ET want het groene draakje dat uitgroeit tot een reuzendraak is ook weer zo verterend dat het het publiek midden in het hart raakt. Zo'n film zou men de kinderen niet mogen onthou den. Deze week kan men de film trouwens tegen gereduceerde jeugd- prijzen zien. Daarmee is de stormvloed van films in Venray niet ten einde, want deze week kan men ook nog lachen om HOT BUBBLEGUM MAAGD. Een film over teeners die even hoge ogen gooit als „Porky's Pretpark". Het feit dat de film thans voor de vierde week vertoond wordt zegt genoeg. De stortvloed van films is daarmee niet uitgeput, want op de valreep staan o.a. de nieuwste suksesfilm van Jean Paul Belmondo DE AAS DER AZEN over een joods jongentje dat uit Nazi- Duitsland wordt weggesmokkeld. Ne derlandse nieuwste film met René Soutendijk en Jeroen Krabbé DE VIERDE MAN van Gerard Reve, gaat over twee weken in Venray ook in Nederlandse première. De verwachtin gen zijn, dat de vierde man het sukses van Turks Fruit gaat breken. Nu al wordt door insiders gezegd, dat men zoiets nog nooit heeft gezien of meegemaaktdat belooft dus wat. 'n Leesbare krant VRIJDAG 11 FEBRUARI 1983 Nr. 10 HONDERDENVIERDE JAARGANG NEDERLANDSE MUSICAL „FIEN" IN SCHOUWBURG VENRAY Een nieuwe Nederlandse musical gebaseerd op het leven van de legen darische cabaretière, revuester, toneel speelster en filmactrice Fien de la Mar. Fien de la Mar werd in 1898 geboren als laatste telg uit het toneelgeslacht De la Mar. Haar vader was de populaire acteur en regisseur Nap de la Mar. Na een carrière van hoogte en dieptepunten maakte Fien de la Mar in 1965 een einde aan haar veelbewogen leven. De musical belicht een groot aantal perioden uit Fiens loopbaan en geeft ruime aandacht aan haar stormachtige karakter. Omdat Fien met haar understatement te allen tijde het vermogen behield om te relatieveren, is de musical geen nood lotsdrama geworden, maar een boeiend portret van een al even boeiende vrouw. De rol van Fien de la Mar wordt gespeeld door Jasperina de Jong. De mannen die in Fiens liefdeleven zo'n belangrijke plaats innamen (de bouwer Piet Grossouw en de toneelspeler Jan van Ees) worden beiden gespeeld door Gerard Cox. Willy van Heesvelde speelt o.a. de rol van Nap de la Mar. De vele andere figuren die in de diverse perioden van Fiens leven een rol gespeeld hebben worden vertolkt door o.a. Rients Gratema, Loeki Knol, Reina Boelens, Jan Elbertse, Ruut Weissman, Tanneke Hartzuiker, Lia corvers, Bruun Kuyt, Marcel Maas, Antoinette Stranger en Doris Baaten. Het script van FIEN is geschreven door Ivo de Wijs en Eric Herfst. Joop Stokkermans heeft de muziek gecomponeerd en de arrangementen zijn van Dirk Stuer, die eveneens orkestleider is. Het dekor is ontworpen door Ad Werner. De regie zal uitgevoerd worden door Eric Herfst. In het komende weekend kunnen de inwoners van Oirlo kennis maken met het nieuwe gemeenschapshuis „De Linde" waarvoor de Oirlose gemeen schap bijna een ton op tafel heeft gelegd. Overigens blijft met nog veel geld nodig hebben voor de inrichting van dit gemeenschapshuis. Zaterdagavond 12 maart is bestemd voor de jongeren, die vanaf acht uur een disco-show krijgen aangeboden. Zondag staat in het teken van de blaasmuziek. Men begint zondagmor gen met de pas opgerichte jeugdfanfare. Daarna gaat het non-stop door tot 's avonds zeven uur met optredens van fanfares van Wanssum, Meerlo, Cas- tenray, Meterik en Oirlo. Ook zal de Oirlose Kelderband optreden. Verwacht wordt dat velen op een van beide, of op beide, dagen naar het nieuwe gemeenschapshuis zullen ko men, om te zien wat het nieuwe gemeenschapshuis te bieden heeft. Nu het voor algemene aktiviteiten gebruikt mag worden is het realiseren van de benodigde inrichting (invenraris) een volgende zorg voor het Stichtings bestuur en de Oirlose gemeenschap. Op zaterdag 12 maart viert Peuter speelzaal 't Centrum het feit, dat het 12'/2 jaar geleden de poorten opende voor peuters van 2 tot 4 jaar. In de loop van de jaren bezochten zo'n 700 peuters de op initiatief van enkele ouders gestarte speelzaal. Er bestond een duidelijke behoefte bij ouders om hun kinderen meer speelruimte te geven, met meer leeftijds genootjes in contact te brengen en hen te helpen hun omgeving te verkennen o.a. door hen kennis te laten maken met allerlei materialen en creatieve bezig heden. Aanvankelijk waren de kinderen gehuisvest in een ruimte in de Hoebert, maar er werd al gauw verhuisd naar het Groene-Kruis gebouw aan de Merselose weg. Momenteel hebben we de beschik king over een ruim en fijn gebouw aan de Kolkweg, waarin vroeger de Prote stants-Christelijke school gevestigd was. Vanwege dit jubileum houden we voor alle peuters, ouders en andere belangstellenden „open huis" op zater dag 12 maart van 3 tot 4 uur. Ook nodigen we alle (oud)leidsters en (oud) oudercommissieleden, die zich door de jaren heen voor de speelzaal hebben ingezet, van harte uit om samen met ons dit heuglijke feit te vieren. Er zijn enkele leuke aktiviteiten voor de kinderen georganiseerd, terwijl er voor iedereen de gelegenheid bestaat de speelzaal te bezichtigen. De koffie en limonade staan klaar! AANRIJDINGEN Een 39 jarige autobestuurder uit Maasbree gaf op de kruising Zuidsingel- Leunseweg geen vrije doorgang aan een 22 jarige Venrayse autobestuurster. Daardoor ontstond een botsing welke gelukkig beperkt bleef bij materiële schade. Onvoldoende opletten was oor zaak dat er materiële schade moest worden genoteerd bij een botsing op de weg Aronskelk in de wijk Landweert. KLASSIEK-ROMANT1SCH CONCERT DOOR I..S.O. Op vrijdag 18 maart a.s. om 20.15 uur brengt het Limburgs Symphonie Orkest in de Schouwburg Venray een klassiek-romantisch concert. Het pro gramma is als volgt: Ouverture „Oberon"/ C.M. von Weber Pianoconcert in a. op. 54/ R. Schumann Tweede Symphonie in D, op. 73/ J. Brahms. Het concert staat onder leiding van dirigent Salvador Mas. Deze werd geboren te Barcelona, studeerde aan het conservatorium aldaar en aansluitend aan die Hochschule ft Musik und darstellende Kunst bij Hans Swarows- ky. Ook volgde hij cursussen bij Bruno Maderna (1969) in alzburg en Franco Ferrara(1971) in Sienna. Al tijdens zijn studies vielen hem diverse onderschei dingen ten deel. In 1978 werd hij als opvolger van Ros-Marbé benoemd tot vaste dirigent van het orkest van Barcelona. Voorts gasteert hij regelma tig in de Bondsrepubliek Duitsland en de DDR. De solist is de in Belgrado geboren pianist Eugen Indjic. Zijn moeder was russische en zijn vader kwam uit Servië. In 1955 kreeg Indjic de amerikaanse nationaliteit. In 1969 slaagde hij cum laude vor zijn „Bachelor ol Arts" aan de Harvard University. Als 18-jarige genoot hij als jongste solist daartoe uitgenodigd, de eer op te treden met het Boston Symphony Orchestra. Vanaf dat moment treedt Indjic regelmatig op met de belangrijkste symphonie-orkes- tcn in de VS en Europa. ZONDAGOCHTENDCONCERT 13 MAART. 11.30 UUR Jongerenkoor America. 1. Pearly Gates 2. It's me O Lord 3. Overal kan liefde zijn. 4. Kumbaya 5. A little talk with Jesus 6. Blowing in the wind 7. What colour is God's skin Muziek-en majorellenshowkorps Sint Petrus Banden Venray. 1. Drumbo 2. Elvis Selection 3. Amazing Grace 4. Mexican Trumpets 5. It's boogie time 6. Lara's theme 7. Bolero militair 8. Twoodlerum 9. Wir sind Kinder vor de EgerO 10. Bis bald auf Wiedersehn De entree voor dit zondagochtend concert is zoals altijd gratis. Zondag 13 maart sluit toneelvereni ging „Comedia" uit Leunen, na verschillende zeer succesvolle uitvoerin gen haar tor .lseizoen af met een voorstelling in de Venrayse schouwburg „De Beejekurf". Onder leiding van de heer van Clabbeek, heeft men een toneelspel in drie bedrijven in studie genomen. DE HEILIGE VLAM van W. Sommerset Maugham, in een vertaling van C.J. Pieters. Ten huize van mevr. Tabret (Corrie Kanters) lijkt alles in harmonie te verlopen. Dr. Harverster (Jac Haegens) komt regelmatig eens binnenwippen. Deels als huisvriend, deels als arts bezoekt hij de familie. Majoor Liconda (Theo Vullings) bréngt, nu hij terug is uit Indië, ook regelmatig een bezoek aan mevr. Tabret. Zuster Wayland (Eleonore Clermonts) verzorgt patient Maurice Tabret (Henk Vennekens) met veel toewijding en ook Alice (Karin Loenen) het dienstmeisje doet haar werk zoals van haar verwacht mag worden. Maurice schijnt zich bij zijn invalidi teit en afhankelijkheid te hebben neer gelegd en zijn vrouw Stella (Mia Janssen) lijkt haar leven met deze verlamde man te aanvaarden. Wanneer Stella met haar zwager Coilin (Carel Grijpma) een avondje naar de schouw burg is geweest, vindt bij thuiskomst een aangrijpend gesprek plaats tussen Maurice en zijn vrouw. De schijnbare rust verdwijnt en in de loop van het verhaal komen diep menselijke gevoe lens naar voren, waarin ieder mans iets van zichzelf terug vindt. Omdat niets menselijks vreemd is, blijft men geboeid kijken en luisteren tot het einde. Toneelvereniging „Comedia" staat garant voor een avond intens toneel. De echte amateurtoneellicfhebbers zullen hier zeer zeker van genieten. Op zondag 13 en maandag 14 maart houdt toneelvereniging ..Crescendo" uit Ysselsteyn haar jaarlijkse uitvoerin gen in de „Smelehof" te Ysselsteyn. Aanvang 20.00 uur. Op zondag 29 maart is de uitvoering in de schouwburg van Venray. Aanvang 20.15 uur. Deze keer een komische thriller „Boeven en madeliefjes". Een afgelegen landhuis, een heftig onweer, dat verschillende mensen doet vluchten naar dat landhuis. Zo krijg je een comoinatie van een stel boeven aic een bank overvallen hebben, onschul dige lieve meisjes die zwijmelen naar liefde, en een schooljuffrouw die madeliefjes plukt. Komisch en vrolijk en soms akelig spannend. Medespelenden zijn: Jeu Marcellis. Gerrit van Asten. Nel van Ass, Henk Stevens, Jaceline Jaspers. Joke van Asten, Dien Kleuskens, Jos Tonnaer, Bertha van Ass en Lei Philipsen. Regie: Gerard Trommelen.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9