Raad niet unaniem achter Centrale Antenne Grote bezorgdheid bij de raad over de Venrayse werkgelegenheid Werkloosheid wordt schrikbarend WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Puzzelaktie in Peel en Maas ten bate van het Gemeenschapshuis te Oirlo Oudste inwoonster van Venray overleden Wie van de drie? Open dagen Oud-Venrayer uit het onderwijs Informatiecentrum voor de Vliegbasis Volkel - De Peel PEEL EN MAAS 40 jaar in het onderwijs 40 jaar bankemployé VRIJDAG 28 JANUARI 1983 Nr. 4 HONDERDENVIERDE JAARGANG M PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12.» UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DC REGIO 16.- Binnenkort zal de dorpsgemeenschap Oirlo over een nieuw gemeenschapshuis kunnen beschikken. De bouw is immer alver gevorderd. Sinds 1975 ijvert men voor een multi- funktionle accommodatie, een basis voorziening voor de gemeenschap waar in alle groeperingen: peuterspeelzaal, jeugdwerk, scouting, jongerensoos, fanfare en drumband, bejaarden en verenigingen op het terrein van kuituur- en vormingsontwikkeling etc. een on derdak krijgen. De behoefte in Oirlo aan een dergelijke voorziening is groot. Om ook de gemeente daarvan te overtuigen was en is men bereid een "eigen inbreng" van 100.000,- op tafel te leggen ten behoeve van de bouwkosten daarnaast heeft men nog de zorg voor de noodzakelijke inrichting. Al met al zijn dat forse bedragen voor een dorpsgemeenschap van 1150 inwoners (325 gezinnen). Op dit mo ment is bijna ƒ55.000'- bijelkaar gebracht door dorpsakties en zet men alle zeilen bij om het resterende bedrag te realiseren. In samenwerking met de uitgevers van Peel en Maas zal in dit weekblad een puzzelaktie starten t.b.v. het gemeenschapshuis „De Linde". Veel middenstanders hebben hun me- derwerking door prijzen beschikbaar te stellen toegezegd. Wij hopen dat veel abonnee's en puzzelaars hun medewerking verlenen door mee te doen aan deze puzzelaktie, want van U hangt het af, of deze aktie slaagt en 'n steentje kan bijdragen aan het Oirlose gemeenschapshuis. Meer hierover in de volgende uitgave van Peel en Maas. Twee maanden voor haar honderste verjaardag is op 12 januari j.l. in de Kruuze Venrays oudste inwoonster Mej. Maria Elisabeth Jansen plotseling overleden. Zij werd op 15 maart 1983 in Wellerlooi geboren en heeft een groot deel van haar leven als huishoudster gewerkt. Ruim veertien jaar verbleef zij in de Kruuze omdat zij niet meer kon horen. Het enige contact dat zij onderhield was via gebaren taal. Op haar hoge leeftijd had zij familie noch kennissen. Toch bleef zij levenslustig en genoot zij van iedere dag, die haar werd gegeven. Zoals reeds eerder bericht, zullen vanavond (donderdag) 3 (oud) Venray- ers deelnemen aan het AVRO- pro gramma „Wie van de Drie". Het pennel zal moeten uitmaken wie van de drie gebroeders Scheepers de carnavalsgroothandelaar is. Het pro gramma begint om 20.10 uur op Nederland 2. Wij herinneren er onze lezers aan dat de RK Scholengemeenschap „Mari- anum" dit weekeinde open dagen organiseert. Op vrijdag kan men er terecht van 19.30 tot 21.30 uur en op zaterdag van 10.00-13.00 uur. Zowel de school aan de Mgr. Nolensstraat als van de t Eikenlaan staan dan voor het geïnteres seerde publiek open. i Op vrijdag 28 januari a.s. wordt op „De Widdonck" te Heythuysen/Roggel afscheid genomen van Broeder Corne lius G.M. Michels (60), die meer dan twintig jaar directeur van dit jongens- i dorp is geweest. Deze in Merselo geboren en getogen broeder studeerde aan het Juvenaat Roobeek/ de Hamert in Wellerlooi en trad in 1942 in bij de congregatie van de Broeders O.L. Vrouw van Zeven Smarten in Voorhout. In de beginjaren hield hij zich hoofdzakelijk bezig met opvoeding van en hulpverlening aan verwaarloosde en problematische kin deren. Hij bekwaamde zich verder in kinderbescherming en orthopaedago- giek. In 1947 werd hij overgeplaatst naar Amsterdam waar hij in Huize Aloysius werd belast met de zorg over 120, vooral Amsterdamse jongens. Vijf jaar later werd hij communiteitsoverste en directeur van dit tehuis aan de Elandstraat.Weer vijf jaar later werd hij adjuct-directeur van „De Wid donck" waarvan hij in 1960 directeur Vorig jaar april kreeg de Stichting CAI (Centrale Antenne-Inrichting) van de gemeente een krediet van 60.000,- waarmee onder meer een onderzoek is gedaan naar het al of niet wenselijk zijn van een CAI voor Venray, Oostrum en Leunen. De uitkomst van die enquete was zodanig, dat men meende met een gerust hart verder te kunnen gaan aan de toekomstige verwezelijking van 'n CAI. Intussen was men wel tot de overtuiging gekomen, dat het wenselijk was de Stichtingsvorm te verlaten en een BV (besloten vennootschap) te forme ren. Een BV als risicodragende onder neming kan wellicht aanspraak maken op WIR- premie van het Rijk en mag ook de BTW in mindering brengen. Dat zou betekenen dat het abonnementsgeld op de CAI met 1 gulden per maand verlaagd kan worden tot 12,- bij een aansluitingspercentage van 90%. Om een BV te kunnen oprichten schrijft de Wet voor dat een volgestort kapitaal van 40.000,- aanwezig moet zijn. Aan de raad werd nu gevraagd een krediet-garantie voor dat bedrag te willen verlenen. SAMENWERKING De heer Den Brok konstateerde dat een Centrale Antenne Inrichting c.q. Kabel televisie stapje voor stapje naderbij komt. Hij vroeg zich af of er ndg wel behoefte aan bestaat. De enquete geeft weliswaar een positieve uitslag, maar desondanks kwamen er De voormalige kolonelswoning- het huis waarin de laatste jaren de commandanten van de vliegbasis Volkel hebben gewoond- is sinds vorige week officieel het Informatiecentrum van de Vliegbasis Volkel-De Peel. Daarmee is het huis dagelijks toegan kelijk geworden voor het personeel van de vliegbasis èn de burgerij voor het verkrijgen van allerhande informaties over de Koninklijke Luchtmacht, het Nederlandse Defensiebeleid en een veelheid van andere zaken, die van belang zijn. Onder het motto „Vragen staat vrij" is iedereen welkom in het centrum in het Basis Informatie-centrum, kortweg B.I.C. genoemd. Het centrum wordt bemand door drie mensen, onder leiding van hoofdvoorlichter, Majoor J. Bergink. De officiële opening werd in aanwe zigheid van een groot aantal genodigden waaronder de colleges van b. en w. van rond de beide basis gelegen gemeenten - verricht door generaal A. Meulenbroek, commandant van de tactische lucht strijdkrachten van de Koninklijke luchtmacht. De commandant van de tweelingbasis Volkel-De Peel - Kolonel C. Baren- drecht- noemde het informatiecentrum een brug tussen de luchtstrijdkrachten en de „burger buitenwereld". Majoor J. Bergink hoopte van harte, dat velen de weg naar het informatiecentrum zullen weten te vinden opdat men begrip en respect zal krijgen voor elkaar. ACCU'S Nu met de wintermaanden extra voordelig SCHOKDEMPERS daarom UW SPECIALIST 'IMMIIIIMMIII MIRKCNS BAMDCMl venlo venray helden' werd. Omdat van buiten deze instelling er veel een beroep wordt gedaan op Broeder Michels, besloot hij per 1 februari a.s. zijn functie over te geven aan een jongere kracht. Voorlopig zal hij de Widdonck blijven vertegenwoordigen in bepaald extern overleg. Hij blijft werkzaam in de Stichting Werkgroep Jeugdwelzijns- zorg Limburg, de Stichting Jeugdwel zijn Midden Limburg, de Raad voor het Jeugdbeleid Limburg en het Consulta tiebureau Alcohol en Drugs Limburg. Het bestuur en de directie van De Widdonck bieden Broeder Cornelius Michels een afscheidsreceptie aan od vrijdag 28 januari a.s. tussen 15.30 en 17.30 uur in hotel „De Beukelaer" te Roggel. bij hem spontane bezwaren op. Is het nog aantrekkelijk om bij de ruime TV ontvangstmogelijkheden hier in Venray (5 zenders) nog door te gaan met een CAI? Geldt een abonnement van 12,- per maaand ook voor hen die ver van de weg/ straat wonen? De heer Den Brok meende overal in den lande kritiek op de CAI te moeten beluisteren. Onze vrijheid van ont vangst kan er mee beperkt worden. Als voorbeeld noemde hij de weigering van de minister om gratis de Franse programma's te kunnen overnemen. Als de CAI er eenmaal is, komt er dan een antenneverbod? Wie is er feitelijk over een Kabeltele visie begonnen, zo vroeg hij zich af. Een particulier, de gemeente? De berichten over Kabeltelevisie in Nederland zijn niet erg positief, aldus spreker. Er zijn veel financiële proble men. Straks wordt het allemaal duurder of moet de gemeente gaan bijpassen. Een groot vraagteken was voor de heer Den Brok nog wat ons straks geboden gaat worden. Daarover had hij niets in de papieren gevonden; zelfs geen exploitatie-begroting. Maar er mag (vanwege de BV) wel winst gemaakt worden... Hij vond het maar minnetjes om daar een krediet-garantie op te geven. De Stichting kan beter naar de kapitaal markt gaan; dan wordt men wel gedwongen tot concurrerend werken. Spreker wees er op dat de techniek op dit gebied nog in een stormachtige ontwikkeling is. Wat men nu aan kabels in de grond legt, is over drie jaar al niet meer goed. Resumerend stelde hij: wachten alstublieft. We zitten nog niet om een CAI te springen. En welke garanties moet de gemeente straks geven, als het eigenlijke werk begint; als het om vele miljoenen gaat...? PvdA Ook de partij van de Arbeid had zo zijn problemen met een CAI in Venray en kon achter het relaas van de heer Den Brok gaan staan. De heer Kersten had al ervaren dat er plaatsen in Nederland zijn, waar men reeds 39,- per maand aan abonne mentsgeld moet betalen. Dat is natuur lijk een onhaalbare zaak. Hij vroeg welk systeem Venray gaat gebruiken. De nu gedachte aanleg is snel verouderd. Gaat men over tot de modernste aanleg, dan kost dat veel meer geld en gaat het abonnementsgeld al direct omhoog. Wanneer men in de toekomst met exploitatie-te korten komt te zitten gaat men misschien wel over tot reclame via de kabel, en zo'n Amerikaans gedoe hoeft van de PvdA helemaal niet. Ook de konklusie van de heer Kersten was: zet de zaak op een laag pitje. Laten we eerst de kat uit de boom kijken. We moeten er zeker van zijn, dat we straks niet dezelfde problemen krijgen als met het aardgas (afsluitingen wegens wanbe taling). Bij een mogelijk faillisement van een CAI bv is alleen de gemeente in staat om de zaak over nemen. En wal dan..? 1-Sfü PPR§ CPN De heer Cools kon ook een gevoel van onbehagen niet van zich afzetten. De kwestie roept vele vragen op, zoals door de andere facties al verwoord. Persoonlijk zou hij die hele CAI- geschiedenis nog wel eens in beeld gebracht willen hebben. C.D.A. De heer Truijen liet duidelijk weten, dat zijn fraktie een geheel andere mening had dan de voorgaande spre kers. In eerste instantie hebben we met het verlenen van een krediet ad 60.00,- „JA" gezegd. We moeten nu ook verder gaan. Over de definitieve uitvoering van de CAI kunnen we op een later tijdstip nog uitvoering van gedachten wisslen. WETH: CLAESSENS Wethouder Claessens herinnerde er aan, dat uit de enquete wei degeujK blijkt dat er behoefte aan een CAI is. Of het abonnement van 12,- per maand gehandhaafd kan blijven of hoe dat in de toekomst zal worden, valt nu niet te voorzien. De benodigde krediet- garantie van 40.000,'- is nodig om een BV te kunnen oprichten en heeft verder niets met de aanleg als zodanig te maken. De beantwoording van de technische vragen liet de wethouder graag over aan de ter zaken deskundigen, op een later tijdstip. De voorzitter, burgemeester Defesche wees er voor alle zekerheid nog op, dat er wel een duidelijk verschil is tussen een CAI- systeem en een Kabeltelevisie. Het onderzoek naar de behoefte van een CAI in Venray is goed gebeurd; dat ligt nu ook niet ter discussie, zo stelde hij. Wat er gevraagd wordt, is een krediet-garantie om te kunnen voldoen aan de wettelijke eisen voor de oprichting van een BV. Gaat het geval strak* niet door. dan vervalt die garantie en is er voor de gemeente niets meer aan de hand. Voor hel overige, zo zei hij, zal ons in de toekomst zeer zeker nog voldoende informatie verschaft worden over aan leg en gebruik. IN TWEEDE INSTANTIE De zienswijze van de heer Den Brok was onveranderd gebleven. Hij vroeg zich af, in welke fase van de CAI- ontwikkeling zitten we nu. Kunnen we nog terug? We hebben al een 60.000,- beschikbaar gesteld; die zijn we kwijt; maar dat mag nooit een argument zijn, om dan toch maar met de zaak door te gaan. Het was de heer Den Brok bekend, dat de kabels die men hier in de grond wil leggen, niet aangepast kunnen worden... Er moet, wat hem betreft, eerst nog maar eens meer, en uitgelan- ceerde voorlichting gegeven worden. Ook de heer Kersten bleef huiverig. Niet in het minst vanwege de tarieven. Die zullen te hoog worden en dat betekent dan weer financiële tegenval I- lcrs voor de Stichting c.q. gemeente. Hij pleitte ook voor meer voorlichting- een fundamentele behandeling- en dan mag men wat de PvdA betreft die kredit- garantie wel afgeven. De heer Cools had nog te weinig inzicht in de statuten c.d. Hij zou liever zien dat de Stichting behouden bleef (zonder winstoogmerk terwijl een BV wel winst beoogtEn om die reden wenste hij de aantekening tegen de kredietgarantie gestemd te hebben. Samenwerking bleek tenslotte aarze lend voor te zijn; terwijl de PvdA voor was, mits t.z.t. een uitvoerige voorlich ting gegeven wordt. Het CDA praatte er niet meer over. Hun standpunt was al „van den beginne" vóór. Zo ook de VVD, waarvan de heer L. Janssen zitting heeft in de CAI- Stichting... Men mag met alle recht en reden de gemeenteraad én zijn voorzitter verwij ten, dat de vergaderingen van de Raad veel te lang duren. Meer dan vijf uur vergaderen, nadat de mcesten al een volle dagtaak achter de rug hebben, is te veel van 't goede. Bewonderenswaardig dat er desondanks nog mensen zijn, die tot het bittere einde de vergadering vanaf de tribune blijven volgen... Maar men zal de raad niet het verwijt mogen maken zicht een „Jantje van Leiden" van de werkgelegenheidsnota „Onbegonnen werk?" te hebben afgemaakt. Hiervoor had men bijna drie uur nodig... De klok wees dinsdagavond (of nacht?) al ruimschoots over het midder nachtelijk uur toen voor het laatst de hamer van de voorzitter viel. Wanneer we het drie uur gedurende werkgelegenheidsdebat in het kort moeten samenvatten mogen we op de eerste plaats concluderen, dat alle fracties zich sterk hadden verdiept in de voor Venray trieste werkgelegenheids situatie. Zoals men zich uit eerdere publikaties zal kunnen herinneren heeft het college in deze nota een drieentwintig tal actiepunten opgegeven waarme met- zij het op bescheiden wijze- het werkloos- heidspook denkt te kunnen keren. Maar het is, zoals de heer A. Den Brok (Samenwerking Venray) stelde, dat de oplossing van het geweldige probleem niet in Venrayse handen ligt. Men zal steeds dezelfde vraag moeten herhalen: „Wat kunnen we er zelf aan doen en hoe en zelf aan de nota gedachten toevoegen". NIEUWE IDEEËN Het toevoegen van nieuwe gedachten en ideeën aan de nota heeft de raad dan ook dinsdagavond uitvoerig gedaan. Op zich was het een zinnige zaak de Venrayse werkgelegenheidsproblema- tiek nader onder de loep te nemen, maar alle fracties konden er niet aan ontkomen om landelijke partijpolitiek in hun beschouwingen mee te nemen. Het zou ons veel te ver voeren om- zelfs in het kort- al deze beschouwingen weer te geven. Het waren stuk voor stuk onderstrepingen van wat in de nota wordt gesteld met haalbare en minder haalbare nieuwe ideeen, met name over werktijdverkorting en deeltijdarbeid, waarbij bij herhaling de gemeente een voorbeeldfunctie kreeg toegeschoven. Het nieuws zat 'm uiteindelijk voornamelijk in de antwoorden welke door de burgemeester en de wethouders werden gegeven. Zo kon de burgemeester meedelen vol hoop te zijn over ministeriele medewer king aan het door Venray gelanceerde plan om te komen tot een opleiding voor het kantoor van de toekomst, (opleiding Kantoorinnovatie) Hiervoor heeft men de steun van de provincie en hij verwachtte positieve resultaten van In de afgelopen maand december zijn er in Venray - wat de werkloosheid betreft - drie bedroevende records gebroken. Op het arbeidsbureau Venray werden 185 mannen als werklozen ingeschreven, waarmee het aantal werkzoekenden steeg tot 2360. In dezelfde periode kwamen er in het bijkantoor Gennep nog een 172 in schrijvingen van mannelijke werklozen binnen, waarmee daar het getal van werkzoekenden steeg tot 1514. Samen voor het Gewestelijk Arbeidsbureau Venray in totaal 3874 werklozen... Voor alle duidelijkheid: het aantal werkzoekende Venrayse mannen be draagt rond 1600... Wat betekenen deze cijfers? Kort en krachtig: de werkloosheid in Venray en Noord Limburg heeft die van de Oostelijke Mijnstreek geevenaard. In totaal is 18,7% van de mannelijke beroepsbevolking werkloos. Een stij ging van 3,3% ten opzicht van een jaar eerder- een verdubbeling ten opzichte van 5 jaar geleden... Niet alleen in Venray en Noord Limburg is de werkloosheid fors gestegen.. In geheel Limburg en ook landelijk zat men met dezelfde nare ervaringen. Toch blijven de provinciale cijfers (16,8%) en de landelijke cijfers (14%) nog behoorlijk onder die van Venray c.a. Het behoeft geen betoog, de oorza ken van deze sterke groei van de werkloosheid zijn de slechte economi sche situatie, het winterseizoen en de terugkeer van pendelaars uit hel buitenland. De bouwnijverheid werd hierdoor het zwaarst getroffen. Bijna de helft van de groei van de werkloosheid betrof bouwvakpersoneel. Toch lijken deze oorzaken vreemd. Neem bijvoorbeeld de slechte economi sche situatie terwijl de nederlandse gulden als keihard te boek staat... Het winterseizoen; terwijl er practisch geen winterverlet geweest is. Wel zullen de aannemers eerder met hun werk gereed zijn door het uitblijven van enige winter van betekenis. Dat zal straks misschien wel eerder en meer werklozen opleveren dan redelijker wijze te verwachten was. En tenslotte de terugkeer van pende laars uit het buitenland. In de gehele provincie werden „slechts" 325 ex-pen delaars ingeschreven; terwijl het aantal werkzoekenden in de provincie met 2568 man steeg... Ondanks de zeer slechte arbeids marktsituatie daalde het aantal inge schreven schollverlaters in de maand december ,,'n heel klein beetje". Maar die daling was te gering om de stijging bij de overige jeugdigen te compenseren. Per saldo nam de jeugd werkloosheid dan ook verder toe. Met deze cijfers voor ogen is het nog meer zorgwekkend dat volgens progno ses de werklossheid in Venray zal blijven stijgen. In 1995 zou circa 33% van de afhandelijke beroepsbevolking werkloos zijn. Een verdubbeling dus van de huidige aantallen. In het rapport „Onbegonnen werk" worden deze cijfers genoemd. De gemeenteraad heeft deze week over dat rapport uitvoerig gedebatteerd. Reeds eerder waren industrie, vakbonden e.d. in de gelegenheid geweest over dat rapport hun zienswijze geven. VROUWEN Het aantal vrouwelijke werlozen steeg in de maand december bij het Arbeidsbureau Venray met 17. Het getal van duizend werd daarmee overschreden. Bij het Arbeidsbureau in Gennep liep de vrouwelijke werkloos heid iets terug, van 552 naar 545. Per saldo in Venray en de rest van Noord Limburg toch nog een stijging van 10 vrouwelijke werkzoekenden; totaal nu 1548. In tegenstelling tot de mannen hier, die voorop in het leger van de werklozen, is het aantal vrouwelijke werklozen gunstig te noemen ten opzichte van de andere Limburgse Arbeidsbereau's. Ligt het percentage hier op 18,8% van de vrouwelijke beroepsbevolking - in de Oostelijke Mijnstreek is dat percentage zelfs 23,1... Opmerkelijk is, dat ook in 1981 in de decembermaand het aantal werklozen vrouwen in Venray en Gennep iets daalde. VErmoedelijk komt dat door iets meer vraag naar winkelpersoneel tijdens de drukte rond de feestdagen. Maar desondanks toch nog 342 werklo ze vrouwen méér dan een jaar eerder. Over de laatste vijf jaren gezien, is er sprake van een gestadige, in het laatste jaar iets versnelde groei van het aantal werkloze vrouwen; van 14,5% tot 18,8%. het gesprek dat tegen net einde van de volgende maand met de minister wordt gevoerd. Volgens hem Joel Venray geen moeite om rijksdiensten naar Venray te halen. Hij noemde dit onbegonnen werk omdat het herstructueringsgebied (Zuid Limburg) hiervoor in aanmerking komt. Veel gepraat over het al dan niet voortzetten van de z.g. LIOF adverten tiecampagne, die het aantrekken van industrie in Venray beoogt. Over het algemeen zag men het nut van deze actie niet (meer) in. Het geld zou beter kunnen worden besteed. Veel aandacht ook voor medewerking aan startende kleinere ondernemers. Uit de antwoorden bleek dat Venray hieraan al het nodige doet óf door het bcschikbaarstellen van ruimte, het verlenen van faciliteiten, een soepeler werkzijze en de nodige hulpgeven. Het college kreeg op het hart gedrukt meer aandacht te schenken aan recreatie en toerisme. Hierin zag men voor Venray mogelijkheden nu men steeds mee vakantie in eigen land gaat doorbrengen. Met name van de kant van de heer Cools werd wethouder van Oers danig aan de tand gevoeld over het stimuleren van deeltijdbanen, arbeidstijdverkor ting en het stimuleren van de VUT regeling binnen de muren van het gemeentehuis. Ondanks het feit, dat de heer van Oers bij herhaling betoogde, dat een en ander binnen het gemeente lijk apparaat al grote aandacht heeft, maar dat men bij een en ander zeker de geschiktheid voor de functie in ogen schouw moet nemen, was de heer Cools niet tevreden. Zijn ideeen hierover poogde hii door middel van moties vast te leggen. Zijn tweentwintig raadscollega's wa ren echter van mening, dat alles wat de heer Cools in zijn drie moties beoogde, reeds min of meer vastlag in de nota „Onbegonnen werk" óf al voldoende bij het college in de picture was. Hij kreeg dan ook geen enkele steun. Toen de klok een kwartier het middernachtelijk uur was gepasseerd kwam het einde van deze vergadering en kon men nog even luisteren naar een burger, die de raad er van de publieke trubune op wees, dat een dergelijke manier van vergaderen nu niet direct aantrekkelijk was voor belangstellende burgers. Hij pleitte voor het instellen van spreektijd voor de fracties. Maar de raadsvoorzitter vond, dat dit moeilijk waar te maken was bij een zo indringende aangelegenheid als de werkgelegcnhcidsproblematiek. EEN KRANT OM TE LEZEN Vandaaa. vriidaa. zal tiidens de jaarlijkse „schoolavond" van Mavo De Kolk de heer L.A. Meesters gehuldigd worden tetgelegenheidvanhct feit dat hij 40 jaar in net onderwijs werkzaam is. De heer Meesters begon zijn onderwijs loopbaan in Nieuwkuijk en Vlijmen en was ook nog aan de Lagere school in Leunen werkzaam. Deze onderwijs jaren liet hij niet ongebruikt liggen. Zo behaalde hij het L.O. Handelskennis, de hoofdakte en de akte Engels. In 1951 volgde zijn benoeming tot leraar Engels op de Mulo/ Mavo te Venray. Dat was toendertijd nog onder het directeurschap van de heer Revis De heer Meesters die behalve Engels ook nog natuurkunde doceerde- toen dertijd moest men van alle markten thuis zijn- heeft inmiddels „zijn" derde direkteur. Na de heer Revis kwam de heer P. Janssen die na 28 jaar werd opgevolgd door de heer Smits. Nauw was hij ook betrokken bij Oc leiding van het schoolgebeuren, want van 1968 tot 1979 is hij opgetreden als adjunct- directeur. Na 32 jaren Venrayse Mavo is hei al heel gewoon dat de heer Meesters leerlingen onderwijst waarvan de vaders ook hun eerste Engelse woordjes bij hem leerden. Dinsdag 1 februari is het 40-jaar geleden dat dc heer P.G.M. (martien) Peelers uit Oirlo zijn intrede deed in dc toenmalige Nederlandse Landbouw bank in de Patersstraat, de huidige Nederlandse Credietbank.Destijds- in 1943- was dat nog de enige handelsbank in Venray e.o. Als pas afgestudeerd Mulo-Leerling was dc bank zijn eerst „werkplaats" en is dat door dc jaren heen ook gebleven; 40 jaar lang. Door veel zelfstudie en het volgen van cursussen, tientallen jaren lan, heeft hij zich verder bekwaamheid in de diverse bankzaken en de moderne bcdrijfsadministratie.Zijn taak in die 40- jaren was vooral weggelegd in het buitenlands geld- en giro- verkeer mede daardoor heeft hij een ruime kennis opgedaan van verschillende talen. Zijn vakanties brengt hij dan ook voorna melijk in het buitenland door. Gck- schcrscnd noemen zijn collega's hem wel een hun Minister van buitenlandse zaken... Zijn hobby is voornamelijk de Geschied- en Oudheidkundige Kring, waarvan hij verschillende jaren be stuurslid was. Nu nog heeft hij zitting in de excursie- commissie van de Kring. En verder kan hij zijn hobby nog botvieren in de vereniging oud-Oirlo. Als afgestudeerde Mulo- leerling „met enige bankervaring" kon hij zich direct na de oorlog verdienstelijk maken met het voor zijn mede- dorpsbewoners aanvragen van oorlogsschade vergoe ding en het invullen van belasting formulieren. Zelfs de pastoors Gerads cn Vervoort mochten graag van zijn „schriftelijke" hulp gebruik. Matien Peeters is reeds meer dan 30 jaar bestuurslid van dc Vakbond voor het bankpersoneel voor Venray e.o., thans de Unie B L.H.P. Hij was voorzitter van de Jongeren KVp te Oirlo en verschillende jaren secretaris- penning meester van de vroegere KVP thans CDA te Oirlo. Bij gelegenheid van zijn 40- jarig dienstjubileum, a.s. dinsdag, zal het bestuur van dc N.C.B. Venray hem tijdens een receptie ten kantore van de bank in het zonnetje zetten. Van 16.30 tot 18.00 uur kan men daar de jubilaris feliciteren.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1