CARNAVAL IN VENRAY SCHAKEN A.S. ZONDAG IN DE SCHOUWBURG DE KARKLINGELS JOEKSKAPELLENFESTIVAL BOEREBRUIDSPAAR TE OIRLO DE PEELREUZEN DARTELE VEULEN PEEL EN MAAS KINDEROPTOCHT IN VENRAY ebberink HEDSBUULE 1 V.C.ROOY Sterk opkomende Fin in Venrays internationale motocross EIGEN ARTIESTEN ZETTEN GRANDIOZE CIRCUS MOK-SHOW IN SCHOUWBURG Voor de vijfde maal in successie zal zondag a.s. in Venray's schouwburg hei inmiddels bekende en gezellige joeks- kapellen-festival plaats vinden. Steeds meer bezoekers weten de weg naar dit vastenavond gebeuren te vinden, doch ook het aantal deelnemers neemt steeds toe. Voor a.s. zondan hebben zich maar liefst 14 kapellen aangemeld. Geen kleinigheid dus om de organisatie goed te laten verlopen, maar deze is in goede handen bij Harmonie Euterpe.Door de belangeloze mede werking van zoveel joekskapellen hopen zij de opbrengst te besteden aan de leerlingen-opleiding. En voor 'n lekker broodje zullen de dames c.q. ouders van de leden zorg dragen. 'n Belangrijke gebeurtenis tijdens dit festival is ongetwijfeld de uitreiking van de Bronzen Piëlhaas aan Dhr. Jan van Toor, een welverdiende hoge vasten- avondonderschciding waar we in deze krant al eerder aandacht aan besteed hebben. En natuurlijk zal Prins Piel met zijn gevolg ook hier niet ontbreken. Hij zal n.l. aan 'n vijftal personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Piëlhaas de verenigingsmedaille uitrei ken te weten Nelly Coenen, Luc Borst, Ed Lucassen, Jac. v.d. Sterren en Jac Penris. Dit belooft dus 'n gezellig feest te worden, veertien kapellen, 'n zingende Vorst en Prins met z'n tuba. De entree is slecht 2,50 waarbij kinderen onder geleide van hun ouders gratis entree hebben. Het programma ziet er als volgt uit; 11.45 Opening door President Kon. Harmonie Euterpe 11.50-12.10't Klein Kapclleke 12.10-12.20'tGöt 12.20-12.30 Bloas um op 12.30-12.50 Uitreiking Bronzen Piël haas aan Dhr. Jan van Toor 12.50-1310 Efkes waachte 13.10-13.20 'tGöt 13.20-13.30 Jats Marie 13.30-13.50 Uitreiking verenigingsme daille van de Piëlhaas 13.50-14.10 Brandholt 1410-1420 T oet zengers 14.20-14.30 Rats d'r nève 14.30-14.40 De Plaarzèk 14.40-14.50 Dikke mik 14.40-15.10 Noavenant 15.10-15.20 Toetzengers 15.20-15.30 Nutjesvier 15.30-15.40 Jats Marie 15.40-15.50 De Plaarzèk 15.50-16.10 Moj zat 16.10-16.20 Bloas um op 16.20-16.40 Lang zök 16.40-16.50 Dikke mik 16.50-17.00 Rats d'r nève 17.00-17.10 Brandholt 17.10-17_. 15 Gezameliik optreden van nog aanwezige joekskappeüen. Hoge Karnavalsonderscheidingen Tijdens de zitting van maandag werd voor z'n vele verdiensten voor 't Karnavalsgebeuren in de afgelopen 11 seizoenen Jeu Künen onderscheiden. Voorzitter Hans Thomassen van de Venrayse Vorstenraad en de secretaris Ad Hoogeveen waren aanwezig om de versierselen op te spelden. Vrijdag werd dit herhaald door afge vaardigden van de B.C.L. t.w.de heren Poels en Berden. De Hr. Künen mocht de onderscheiding van deze Bond ontvangen daar deze 11 jaar secretaris van de Karklingels is. ZITTING 1983 De karnavalszittingen verdeeld over 2 avonden werden buitengewoon goed bezocht. Om 20.11 uur kon Vorst Jan en Prins Jan II bezit nemen van het prachtig verbouwde podium waar al eerder de hofkapel plaatsgenomen had. De uit Castenray afkomstige parodiste Marion Dings in het verleden Jeugd kampioen van Limburg mocht de spits afbijten, het gebodene door de 17 jarige was best aardig om te zien. De Bakelse buuttereedner v.d. Kerkhof wist hei klaar te spelen oude mopjes in nieuw jasje te brengen en daarmee succes te oogsten! De midden-Limburger Harrie Wolters een veteraan in zijn vak, was buitenge woon goed op dreef het gebodene was goed gehalte. Van eigen bodem valt er gelukkig ieder jaar meer goed nieuws te vermelden. Het optreden van de Chinese oostrum- mer Woel Sjeng was een waarderende verrassing. Het Oosterse type wat hij uitbeelde was leuk en origineel. Henk en Henk kwamen vertellen waarom ze niet optraden gelukkig waren ze in de zaal om uit te leggen van hun gannuleerde optreden. Als ze officieel opgetreden waren, was het beslist niet beter geweest. Met geweldige teksten wisten ze 't publiek te amuseren „Oere toe" bleek inmiddels 3 jaar te bestaan en bezig op de ingeslagen weg voort te gaan duidelijke vooruitgang. Het debuut van de Waazel votte was verdienstelijk voor Vorst Jan reden om hun voor volgend jaar uit te nodigen. Zeker is, dat 't hun aan durf niet ontbroken heeft. Uit Göt „gaat" steed beter. Staan steeds klaar voor de gemeenschap er wordt terecht steeds meer 'n beroep op hun muzikale inzet gedaan. De muzikale opluitering van beide avonden wa in hadne van dra Wessels en zijn voortreffelijke hofkapel. Hope lijk zijn er 1983 voldoende voorvallen of reclame borden zodat er weer in 1984 een avondvullend programma geboden kan worden. Natuurlijk mag 't optreden van de Trenne Setters niet onvermeld blijven. Hun eerste optreden bij de Klingels was een groot succes met hun gevarieerde liedjes. Vrijdag waren ze na hun optreden in Venray opvallend snel in Oostrum terug. Ze weten gezelligheid te waarderen!!! De karnavalsvereniging „De Piël- reus" heeft al vanaf 1976 een onder scheiding ingevoerd voor mensen die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt, voor de Ysselsteynse Gemeenschap.Een zevental personen kregen reeds eerder deze onderschei ding. De Orde van de Reuzekluut wordt dit jaar toegekend aan Beke Mereei (ofwel Marie Vollenberg). Beke Mereei is geboren in Merselo op 31 mei 1899 en toen heette ze Anna Maria Aerts. Ze trouwde met Wilhelmus Hubertus Vollenberg (Niesse Wim) en woont vanaf april 1932 in Ysselsteyn. Marie Vollenberg is medeoprichster van de vrouwenbond L.V.B. en in die tijd betekende dat, dal de leden voor alle akties ofwel collecties ingezet werden. Marie Vollenberg heeft ook haar steentje bijgedrage voor dat werk, maar toen ging ze nog op klompen huis aan huis bezoek doen voor allerlei bijdrage, enz. In 1945 werd ze gekozen als bestuurslid en in 1947 werd ze voorzit ster dat is ze tot 1962 geweest en vanaf die tijd is ze Erevoorzitster. De onderscheiding wordt haar op zaterdag 12 februari tijdens de receptie van Prins Tom den Urste Prins der Piëlreuzen uitgereikt. Wederom kan Ysselsteyn zich op maken voor het houden van de grote Boerenbruiloft op zondag 30 januari a.s... Het bruidspaar is op vrijdag na afloop van de eerste van de twee bonte avonden tevoorschijn gekomen uit een oliebol. De organisatie van de boerenbruiloft is dit jaar in handen van Korfbal vereniging „De Peelkorf". Jaarlijks houdt de korfbalvereniging een oliebol- lenaktie in Ysselsteyn waarbij op één dag 4000 oliebollen worden gebakken en verkocht in Ysselsteyn. Tot Bruidspaar van de spurriemökke werd gekozen: —Hub van Sneejers Piet zienne Bert en Wolters An (Hub v.d. Ven) Dieny van Stenderts Jan en Amalia van de Vöskes. (Dieny van de Ven) Als ouders kregen zij toegewezen: Wilhelmina van Piet van Friedes Gradje met Lonardus van Toons Gradje (Mien en Leo Ewals) ouders en buidegom. Truus van Teunus Jeu met Martien van Voermans Driek (Truus en Martien Voermans) ouders bruid. a.s. Zaterdag 29 januari, vind tijdens het carnavalistisch Aldewieverbal in zaal Keukens, voor de vijfde maal door Karnavalsvereniging „ut Dartele Veu- le" de uitreiking plaats van „ut Gulden Përd". Deze zeer hoge onderscheiding welk elk jaar wordt toegekend aan een persoon, welke zich bijzonder heeft ingezet voor de belangen van de gemeenschap in het algemeen. Dit jaar is deze eer ten beurt gevallen aan de Heer Erben.Bij de Veulense bevolking en ver daar buiten beter bekent als Chris de Smid. De naam zegt het al, dat de heer Erben het beroep van smid uitoefende. Hoewel zijn zoons al enkele jaren het bedrijf van hun vader runnen, word nog steeds gesproken van Chris de Smid. Christiaan Erben werd in 1908 geboren te Kevelaer, en vestigde zich in 1935 te Veulen. Waar hij vooral bekendheid kreeg als een zeer bekwaam hoefsmid. Door zijn vakbekwaamheid en zijn doorzettingsvermogen wist hij hier in deze kleine gemeenschap een bestaan op te bouwen, dit ondanks de moeilijke dertiger jaren en de daar op volgende tweede wereldoorlog. Naast zijn beroep als dorpssmid, was hij vrijwel lid van elke plaatselijke vereni ging. Mede hierdoor maar vooral voor zijn inzet voor de karnavalsvereniging, in het bijzonder in de begin jaren, zal hij nu deze hoge onderscheiding in ontvangst mogen nemen, uit handen van Vorst Piet. uw Venrays weekblad Na de grote oliebol, waarin het bruidspaar zich voorbereide op de ondertrouw, geopend te hebben kwam het Boerenbruidspaar 1983 van reuzen- steyn tevoorschijn. De Bruid: Petronel- la, Johanna, Mathea, Klazina van Grünte Jeu en drieling Jo. De Bruidegom: Gerardus Lodewiekus, Hendrikus, Militarikus van Jeu van Versteegen Joep en Dien van Küüke Gradje. In het dagelijks leven Petra Claessens en Geert Versteegen. Daarna werd de ondertrouw verricht door de ambtenaren van de Burgelijke stand die ondanks hun drukke werk zaamheden overdag, toch nog bereid waren op dit middernachtelijk uur dienst te doen, zodat het bruidspaar op zondag 30 januari a.s. om 14.11 uur in Dit is een bericht voor alle dunne, dikke, kleine en grote kinderen. Zondag 13 februari is het weer zover, dan gaan we met z'n alle meedoen aan de kinderoptocht. Onder begeleiding van de Venrayse joekskapellen, de harmo nie en het showkorps St. Petrus Banden trekken we door Venray. En natuurlijk doet iedereen mee. Wat moet je doen! Wel je moet je eigen opgeven en dat kan gebeuren op de zondagen 30 januari en 6 februari van 11 tot 1 uur in het jongerencentrum Free Wheelin, Hoenderstraat 10. De deelname is gratis en voor de beste uit de verschillende groepen staan weer enkele bekers te wachten. Zoals de laatste 3 jaren gebruikelijk is geweest krijgt ook dit jaar de beste van allemaal, en dat kan een grote of kleine groep zijn maar ook een eenling of duo, de Free Wheelin wisselbeker. Deze is op dit moment in handen van de jeugd van het Desselke. De organisatie is wederom in handen van jeugdvastelaovesvereniging de Ha- zekeutel. Tot ziens bij de inschrijving. De kommissie kinderoptocht. Hoek Marktstraat-Schoolstraat 29 januari: 20.33 uur Receptie Prins Gelderkoel. 12 februari: 20.30 uur karnavalsbal Gelderkoel 13 februari: 14.11 uur Karnavals optocht. 13 februari: 18.00 tot 22.00 Kinderbal Gelderkoel 14 februari: 18.00 tot 20.00 kinderbal Gelderkoel 20.30 Karnavalsbal Gelderkoel 15 februari: 14.33 Receptie lxll jaor bestaan Gelderkoel. dc Onecht verbonden kan worden. Op zondag 30 januari zullen zij met een uitgebreide stoet, met de boerenkar ren en Belse trekpaarden in origineel tuig begeleid worden naar de kiosk voor de kerk, alwaar door de amtenaren van de burgelijke stand. Jan van Keunen- teng en Gerrit van Peeters Albert het kolderhuwelijk zal worden voltrokken. Na deze ceremonie gaat de gehele familie en alle gasten naar Gemeen schapshuis De Smelehof waar de brulleft zal worden voortgezet met de muziek van onze eigen Smelebloazers. De toegang is 's middags gratis en iedereen is welkom op dit feest.'a- vonds volgt er een groots boerenbal met muziek van het alom bekende dansor- kest „De Drivers" eveneens in Gemeen schapshuis De Smelehof. VC Rooy- Pegasus 3-0 dames. In hun treffen met de rode lantaarn drager uit Reusel hebben de Venrayse dames een simpele 3-0 overwinning behaalt. Van een aantrekkelijke wedstrijd was nauwelijks sprake, daarvoor lagen de kwaliteiten van beide teams te ver uiteen. VC Rooy had de hele wedstrijd moeite om de concentratie vast te houden, dit resulteerde in het missen van vele opslagen. Toch wist Pegasus hiervan niet te profiteren, het team uit Reusel toonde wel voldoende inzet, maar de technische kwaliteiten zijn onvoldoende om aanspraak te kunnen blijven maken op een plaats in de derde divisie. VC Rooy kon in ieder geval 3 punten aan hun totaal toevoegen. Programma 29 jan.: Dames: Valuas VCT-VC Rooy 1 16.00 VC Rooy 3-VC Rooy 2 brukske 18.00 Valuas/VCT 6-VC Rooy4 13.15 A-jeugd AV Flash 3- VC Rooy 14'30 Heren: VC Rooy 1 vrij Concordia 2-VC Rooy2 18.15 Phoenix 2-VC Rooy 3 17.00 A-jeugd: Olsredlem 1- VC Rooy 16.30 Programma 20 jan.: Meisjes D. Jeugd Mini A: Avoc 1-VC Rooy 2 brukske 10.30 VC Velden 3-VC Rooy 2 brukske 10.30 Jongens D. Jeugd Mini A: VC Rooy 1 - Set Up 1 brukske 10.30 Set Up 2- VC Rooy 2 brukske 10.30 Dames: VC Rooy 3- Phoenix 0-3 Deze wedstrijd werd gekenmerkt door goed spel aan beide zijden van het net. De stops en set-ups waren vrij goed, maar VC Rooy miste de kracht om de aanvallen af te maken. Door een sterke aanval en een goed blok van Phoenix verloren de dames van VC Rooy de wedstrijd met 13-15, 6-15 en 12-15 SCHOOLSCHAAK Afgelopen zaterdag werd voor de regio Noord-Limburg het Toernooi voor de basisscholen gespeeld. Uit Venray speelde St. Petrus Banden mee. Acht teams speelden om drie plaatsen in de finale. De Venrayers begonnen goed met twee overwinningen op Heilig Hart en 't Ritjen 2. Raymond Arts was niet geheel in orde en verloor daarna alle partijen. Uiteindelijk werden de scha kers uit Haelen (St. Franciscus 1 en 2) eerste en tweede. In Bremmen gaat ook verder. Venray werd voorlaatste. JEUGDSCHAKERS OPGELET! Op de maandagavonden van half zeven tot acht geeft de schaakclub Venray onder begeleiding van enkele van hun leden reeds enkele jaren schaakles aan jongens en meisjes van negen tot 14 jaar. Deze worden hier opgeleid tot het Pionnen-, Toren en Koningsdiploma. Op deze les kunnen wij nog enkele jongens en meisjes plaatsen. Hebt u belangstelling. Kom eens langs. Wij spelen in het oude Lyceum ingang Antoniusstraat. Inlichtingen kunt u krijgen bij de jeugdleider G. Kortenoeven, Bergkwar- tier 30 tel. 88461 (na 6 uur). Standen: In de bovenste groep won Kortenoeven van de Wit en Keereweer van Dokter. Na vijf ronden is de stand: 1Rob Keereweer 5 -3 Zi 2. Gerard Kortenoeven 5 - 3 3. Wim Jeuken 3-2 Jan Zuur 3 - 2 5Harrie Coolen 4-2 6. Wim Dokter 5 -1 Zi 7. Jan Tiggeloven 3 -1 8. Jan de Wit 4-1 De verrassing van de dag was ongetwij feld het gelijke spel tussen Marcel Haanen en Piet Rouvroye. Dit was reeds na een uur bereikt. Jaap Verwiel baalt weer eens, want hij verloor van Romeo Hendrix. Stand: 1Piet Rouvroye 5 - 4 2. Frans Vermeulen 4-3 3. Jan Louwerse 4-2 Marcel Haanen 4-2 Alan Moss 4 - 2 Romeo Hendrix 4 - 2 7. Jaap Verwiel 5 -13 8. Rob Groenendijk 4 - Zi Karin Jeuken neemt in groep drie de kop over van Theo Druiven door van Harold Moss te winnen. Druiven zelf kwam niet verder dan remise tegen Gererd Breurkers. In de vierde groep werd een flink aantal partijen gespeeld. Kon Frits Frederiks niet winnen van Edwin Drabbels, dan werd Deijkers wel de klos. Raymond Arts won van Henk Meyer en speelde Dijkers op winst tegen Koorevaar Seuren haaide de nul tegen v.d. Velde. In groep vij maar één uitslag: Beeftink v.d. Ven 0-1 VERNIELINGEN Vrijdag j.l deed een bewoonster van de Mambostraat aangifte dat een ruit van de voordeur vernield was. Een 20 jarige jongeman bleek die vernield te hebben. Uit het onderzoek is gebleken dat die jongeman tijdelijk met aangeef- ster had samengewoond, maar dat hij die nacht ruzie had gekregen en hij die jongedame op haar neus had geslagen. Daarna was hij vertrokken. Toen hij later terugkeerde werd hem de toegang geweigerd, waarna de ruit werd inge- goed. Van een en ander zal proces verbaal worden opgemaakt. Op zondag 6 februari brengt de MCY „Janslust" weer een sterk veld buiten landers als tegenstanders voor onzt eigen Nederlandse jongens aan de start. Een van die sterke buitenlanders is de sterk opkomende Fin Yukka Sintonen, die op het bekende „Janslust" circuii aan de Deurneseweg zijn eerste wed strijd van dit nieuwe seizoen zal hebben, Sinds de Motocross Des Nations in september heeft hij niet meer aan wedstrijden deelgenomen om zich vol ledig te kunnen richten op het nieuwt seizoen, waarin hij het wil gaan maken. Dat hij het kan gaan maken is in 1982 goed voor iedereen duidelijk geworden. 1980 behaalde Yukka op een 250 cc Suzuki de eerste WK punten en wel in Polen en Finland, In 1981 stapt hij over naar de zware 500cc klasse. Vooral zijni bijzonder grote inzet valt ieder op. Hij: blijkt een van de weinige privérijders te zijn die voorin kan rijden wat weer eens te danken is aan zijn grote vechtlust. Helaas gaat in dit eerste jaar in de koningsklasse het materiaal nogal een stuk. Dit is vooral te wijten aan het ontbreken van de nodige financiële; middelen. Yukka weet toch in dat jaar in zijn nieuwe klasse WK punten te vergaren in Zweden, Italië en Frankrijk. In 1982 gaat Yukka Sintonen het op een ander merk proberen, en wel op Yamaha wat niet in laatste plaats te danken zal zijn geweest aan de goede contacten met ex wereldkampioen en nu manager bij Yamaha Heikki Mikkola, zoals de meeste Finnen is Yukka ook een uitstekende zandrijder. Op de harde ondergrond in de Franse Grand Prix begint hij het seizoen '82 met een verdienstelijke achtste plaats. Omdat Hakean Carlqvist vanwege een blessure niet op de fabrieks Yamaha kan rijden krijgt Yukka deze tot zijn beschikking in Norg tijdens de Nederlandse 500cc Grand Prix. Daarmee werd hij in de eerste manche zelfs vijfde. In de tweede manche leek hij het helemaal te gaan maken toen hij de aanval inzette op de latere wereldkampioen Brad Lackey, maar dat moet hij bekopen met een val. In zijn eigen land behaalde hij een derde en een vierde plaats wat hem in de top tien bracht. Problemen met zijn knie! waren er de rest van het seizoen oorzaak van dat de Fin het kalm aan moest! doen. Tijdens de laatste GP in; Luxemburg wist hij nog net twee punten te veroveren wat voldoende was om een tiende plaats in het WK te behalen. Als klap op de vuurpijl krijgt hij later ook nog een fabriekscontract van Yamaha aangeboden waardoor in ieder geval de financiële zorgen voor Yukka in 1983; tot het verleden zullen gaan behoren. In; Venray rijdt Sintonen zoals reeds gezegd dus zijn eerste wedstrijd in 1983. Aangezien het in het zuiden van Finland, waar Sintonen woont net zulk zacht weer is als bij ons, kunnen we aannemen dat ook daar de mogelijkheid bestaat om flink te trainen. Reken daarom in Venray maar op een uitersi fitte en fanatieke Yukka Sintonen. WIL BESTUURDER ZICH MELDEN Dinsdagmorgen omstreeks kwart over acht reed ,n dertien jarig Venrays j meidje haar frtes vanaf het station naar links om de over de stationsweg richting 1 Venray te rijden. Nadat zij voorgesor teerd had reed een haar achteropko-1 mende personenauto, vermoedelijk een VW-golf haar van achteren aan, waardoor zij ten val kwam. De bestuurder vroeg haar of zij gewond was. Toen dit niet het geval bleek te zijn stapte de bestuurder in zijn auto en reed weg, zonder zijn naam bekend te maken. De fiets van het meisje bleek I echter behoorlijk beschadigd te zijn. Daarom word deze bestuurder verzocht om zich in verbinding te stellen met de politie. Dat worden ook verzocht aan i eventuele getuigen. GEEN VISITEKAARTJE Een autobestuurder uit Vierlingsbeek parkeerde zijn voertuig bij het hoofge- bouw van St. Servatius. Toen hij 's middags bij z'n auto terugkeerde bleek het rechtervoorspatbord beschadigd was, vrijwel zeker door een ander motorvoertuig. Hoe hij ook zocht, een 1 visitekaartje was niet te ontdekken. 1 Mogelijke getuigen worden verzocht I zich in verbinding te willen stellen met de politie. GEWONDEN BIJ BOTSINGEN Een 24 jarige autobestuurder uit Venray verleende, komende vanaf de St. Antoniusveldweg, geen voorrang aan het verkeer op de Stationsweg. Daardoor werd een 40- jarige fietser aangereden. Die kwam ten val en bleef gewond op het wegdek liggen. Op dat j moment naderden twee personenauto's I achter elkaar. De eerste kon tijdig voor de op de weg liggende man stoppen, maar de dan volgende bestuurder kon niet meer tijdig stoppen. Zijn auto botste tegen de reeds gestopte auto. De op de grond liggende fietser werd niet j geraakt. De fietser had bij de botsing, i o.a. een sleutelbeen, een vingerfractuur en een gekneusde knie opgelopen, i Verder kon van zijn botsing worden J geregistreerd: schade aan 3 auto's en de I fiets. —Een autobestuurder uit Goes ver- j leende vanaf de Overloonseweg geen voorrang aan een over de Noordsingel rijdende vrachtauto uit Sevenum. Bij de daardoor ontstane botsing werd de personenauto geheel vernield, de be stuurder uit Goes en de naast hem zittende vrouw werden gewond naar het j ziekenhuis vervoerd maar konden na aldaar behandeld te zijn toch naar huis j worden gebracht. MATERIEELE SCHADE Bij de Paterskerk verleende een Duitse autobestuurder geen voorrang.1 Daardoor ontstond een botsing met een personenauto uit Someren. Het bleef bij deze botsing bij materieele schade. Het „haal uit de vreemde niet, wat de eigen plaats u biedt" heeft dit jaar kennelijk hoog op de wensenlijst van de organisatoren van het carnavaleske „Circus Mök" gestaan. Dit jaar dus geen artiesten van buiten Venray- zelfs geen Tempke, de Horster-buutreedner, die jarenlang in Venrayse ton heeft gestaan - maar allemaal amateur- circusartiesten van eigen bodem. Alle maal zijn ze er goed voor om een grandioze Circus Mök-show in de schouwburgpiste te brengen. Een show in een entourage van veel geluids- en lichteffecten, met veel zang, muziek, dans, cabaret en-niet te vergeten- de onvervalste Venrayse humor. In de wetenschap dat er nóg twee uitverkochte Circus Mök voorstellingen moeten komen, is het moeilijk iets te vertellen over het succes van de drie eerste uitvoeringen. Degenen, die de vele verrassingen, die nog te wachten staan, zelf willen ervaren, doen er dus goed aan nu niet verder te lezen om later hun mening te toetsen aan de onze. Wat ze wèl mogen weten is, dat Circus Mök 1983, ondanks vele bekende personen en groepen, weer heel anders is dan welke voorgaande dan ook. Het schijnt een traditie te zijn, dat Jean Janssen, voorzitter van de Samen werkende Limburgse Carnavalsvereni- giengen op een van de Circus Mök- avonden even naar „het verre Venray" moet komen om een verdienstelijk lid van de Raad van Elf te decoreren. Zaterdagavond viel Wiel Pelzer - Koetsier, nar en opperschenker- deze eer te beurt. De staat van trouwe dienst van Wiel werd door Vorst Wim nog eens uitvoerig onder de aandacht van het grote publiek gebracht. We vragen ons echter wel af waarom voor een dergelijk gebeuren ieder jaar het circusprogramma moet worden onder broken... Zoals van ouds werd het programma ingeleid door het hartverwarmende optreden van dc Kindergarde, compleet met het jongste telgje, dat een eigen showtje opvoert. Even traditioneel worden de diverse onderdelen stilzwijgend aan een ge- clownd door de al lang niet meer mysterieuze Misty. Alle respect voor de vindingrijkheid van Gerrit de Groot, die bovendien al zijn attributen zelf maakt. In de ton de tot traditie geworden Dagblad-redacteur Sjaak Penris, deze keer als verwarmingmonteur, die bin nen en builen het gemeentehuis de nodige voor een buut aantrekkelijke roddeltjes heeft opgevangen en ze in de zaal weet uit te strooien. Deze keer echter ving hij weinig respons uit het publiek. Even traditioneel zijn intussen de Picrottengarde onderleiding van Ans Ewals-Litjcns. en de Rooyse Möpkes o.l.v. Nica v.d.Windt, beide groepen uiteraard weer in een uitstekende creatie. Geen Circus Mök zonder het gefrats van Bets Kwats, die dit jaar met Jep Drats (Joop Giesberts) als Sint Hazina «i ^int Juitcmus met donder en bliksem uit dc hemel nederdaalt. Beide „heiligen" hebben de gave te voorspel len wie van Venrays notabelen in de hemel komen. Maar zij bidden de Heer hun niet te vergeven omdat zij wis en waar-achtig wèl weten wat zij doen... Of het écht nodijj is dat twee soorten heiligen in één circusprogramma moe ten worden opgenomen, is een vraag, die alleen door de Circus Mök commissie kan worden beantwoord. De heilige van de Groëte Kerk zijn weer in een wolk van wierook terugge keerd op hun pilaren. Hetzelfde decor, maar in een totaal andere act waarbij ook de „pilaarstaander" in de dialoog met de pastoor worden betrokken. Als van ouds een hoogtepunt m het circusoptreden, maar wel iets romme liger, en daardoor minder ingetogen dan we van de Heilige gewend zijn. Voor het eerst een optreden van de bij een Circus Mök onafscheidelijke Hof kapel in nieuwe stijl. Deze keer als het Symfo Fiasco. Muzikaal bijzonder goed, maar zeker voor degenen die bij de Prinsenproclamatie de Horster Mühlthaler Musikanten hebben gezien, jammer genoeg weinig orgineel. Na de overweldigende successen van vorige jaren, valt hroptreden van „Les Toepees" dit jaar iets tegen. Het ..staDie terug" mag als een vondst op zich worden beschouwd, doch verder brengt deze groep slechts met moeite de handen op elkaar. Dit in tegenstelling tot de groep jongeren, die onder de naam „Stoek- draod" een uitstekend-meer cabaret achtig dan carnavalesk - nummer brengen, waarin de Venrayse (wan) toestanden op de hakken worden genomen... Muzikaal erg goed verzorgd tot een geheel eigen sound tegen een Venrays decor, waarin tegen het einde het stoekdraod oplicht. Met in hun oren nog de lekkere „meeslamper" de „flaater van 't iaor" beloonde de ei-volle zaal deze jongeren groep met een daverend applaus. Het uit het Venrays Mannenkoor gerecruteerde Hofkoër is een graag geziene gast bij de Circus Mökzittingen. Zoals de traditie dat wil bezingen zij weer zeer muzikaal de onderdelen waarop Venray op z'n (s)malst is. Maar...het zijn ongetwijfeld „De trennesetters", die de circusshow stelen met als hoogtepunt de Blues, waarin zij een levensechte gezongen tekening presenteren van een alom bekende Venrayse zakenman. Het drietal kon op de zaterdaK (Petten) avond het bis-ge- roep niet weerstaan en wist zich beloond met een staande ovatie door een laaiend enthousiast publiek. Hoe het ook zij: Circus Mök 1983 is er weer een, die er in alle opzichten zijn mag en een grootse inzet vormt voor de drie dolle daag onder leiding van Prins Piet III.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 10