openbare werken, verkeer en agrarische zaken Nieuwe Prins van het Venrayse Piëlhazenrijk cor Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING KINDERDAGVERBLIJF „DUIMELOT" HOUDT VOLGENDE WEEK OPEN-MIDDAG Overzicht aantal inwoners van Venray Zondag installatie van Pastoor Albers in de Vredeskerk Drie (oud)Venrayers in 'Wie van de drie' VRIJDAG 14 JANUARI 1983 Nr. 2 HONDERDENVIERDE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12.- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 18.- De Stichting Kinderdagverblijf „Duimelot", die als stichting aL bijna zes jaar geschiedenis mag schrijven, doch in feite al een paar jaar langer bestaat, gaat aan de weg timmeren. Dat doet zij door het organiseren van een „open middag" op zo maar een door-de-weekse dag, n.l. vrijdag 21 januari a.s. Ouders, overheidinstanties en ieder ander die belangstelling voor dit werk heeft is tussen 15.00 en 18.00 uur van harte welkom in het gebouw aan de Heuvelstraat 3. Het kan worden bereikt via de hoofdingang van het Sint Jozefklooster aan de Overloonseweg. De geschiedenis van „Duimelot" is begonnen rond de jaarwisseling 1975/ 1976. In die tijd waren er in Venray twee bedrijfscrêches, waarvan er één behoorde bij het Psychiatrisch Centrum „Sint Anna" en de ander bij Rank Xerox. Eind 1975 besloot Sint Anna haar crèche te sluiten waarna een groep ouders het initiatief nam om zelfstandig verder te gaan. Het kinderdagverblijf werd toegankelijk voor alle inwoners van Venray. Voorlopig kon nog gebruik worden gemaakt van het bestaande pand van Sint Anna. VRIJWILLIGERS In die tijd werd voornamelijk met vrijwilligers gewerkt. In maart 1977 werd de huidige Stichting Kinderdag verblijf „Duimelot" opgericht en vanaf die tijd dateren de contacten met de gemeente in verband met het zoeken naar een andere ruimte. Verzoeken om subsidie bij het toenmalige ministerie van C.R.M. werden op grond van het verblijf op bedrijfsterrein afgewezen. In april 1978 kon worden verhuisd naar een door de gemeente gehuurd pand aan de Heuvelstraat, dat tot die tijd had dienst gedaan als kinderdag verblijf van Rank Xerox. Omdat het werken met vrijwilligers de aanwezigheid van teveel verschillen de mensen met zich mee bracht, werd overgegaan tot aanstelling van twee full-timers. Via de toen geldende interimregeling jeugdige werklozen kon een derde kracht worden aangetrokken. Deze aanstellingen betekenden wel, dat de kosten door de ouders moesten worden opgebracht. Het gevolg was, dat velen moesten afhaken omdat zij het geld niet meer konden opbrengen. GESUBSIDIEERDE INSTELLING In samenwerking met de gemeente werden nieuwe subsidie-aanvragen in gediend, welke uiteindelijk op juni 1980 resulteerden in de toekenning van de Rijksbijdrageregeling Kinderdagver blijven van het Ministerie van C.R.M. dat thans het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur heet. Deze subsidietoekenning betekende, dat op kosten van het ministerie twee full-timers en twee part-timers in vaste dienst konden worden aangesteld. VOOR WELKE KINDEREN? In principe staat „Duimelot" open voor alle gezonde kinderen van 0 t/m 4 jaar van b.v. alleenstaande ouders, werkende en/of studerende ouders. gehandicapte en/of zieke ouders en ouders die geen of te weinig gezinshulp kunnen krijgen. Het kan natuurlijk ook zijn, dat zich omstandigheden voordoen waarbij het Kinderdagverblijf een uitkomst kan bieden zoals b.v. het verminderen van aanpassingsproblemen van met name buitenlaridse kinderen op kleuter-en basisschool, het inlopen van ontwikke lingsachterstand van het kind of het extra stimuleren van de mogelijkheden van het kind, het verlichten van de draaglast van de ouders door tijdelijk extra zorg aan de kinderen te geven. Hierdoor kan meer ruimte voor de ouders ontstaan om eventuele proble men aan te pakken. PRETTIGE STEER De kinderen worden in het kinder dagverblijf ingedeeld in een van de twee groepen: van 0 t.m. 2/i jaar of van 2/z t.m. 4 jaar. Per groep werken er twee vaste leidsters, soms geholpen door een stagière. Wij proberen een sfeer te creeëren waarin de kinderen zich prettig voelen en vrij kunnen spelen. Aspecten die in de thuissituatie aan bod kunnen komen laten we hier ook zoveel mogelijk gebeuren, zoals gezamenlijk eten, tussendoor drinken, winkelen, opruimen, enz De aktiviteiten met de oudere kinde ren hebben veelal het accent van samen bezig zijn: tekenen, plakken, verven, puzzelen, spelletjes, liedjes zingen enz Bij de jongste groep staat het individueel bezig zijn centraal. Veel tijd wordt besteed aan verzorgen, voeden, knuffelen, enz... DE KOSTEN Van de ouders wordt een maandelijk se ouderbijdrage gevraagd welke is afgestemd op het netto gezinsinkomen, e.e.a. volgens de prijzentabel van het Ministerie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur. Deze bijdrage varieert van min. ƒ6,- tot max. ƒ281,- per maand als een kind 5 halve dagen komt. Komt een kind 5 hele dagen, dan wordt min. 12,- en max. 562,- in rekening gebracht. De verantwoordelijkheid voor de uitvoering ligt bij de hoofdleidster, leidsters en ass. leidsters. Momenteel heeft het kinderdagverblijf 1 hoofdleid ster, 1 full-time leidster en 2 part-time ass. leidsters in vaste dienst. Bovendien beschikt het kinderdagverblijf over 2 (tijdelijke) ass. leidsters, bij ons ge plaatst in het kader van de Werkgele- genheidsverruimende Maatregel van het Ministerie van Sociale Zaken. De uiteindelijke verantwoordelijk heid voor de gang van zaken berust bij het stichtingsbestuur, dat als leidraad de voorschriften voor gesubsidieerde kin derdagverblijven hanteert. Duimelot is geopend van maandag t.m. vrijdag van 7.45 tot 17.30 uur. Met uitzondering van zon- en feest dag, carnaval, 24 en 31 december, is het kinderdagverblijf het gehele jaar geopend. mannen vrouwen totaal Bevolkingscijfer per 1 januar 1982 16.903 16.702 33.605 M V totaal 1981 geboren 210 185 395 421 uverleden 119 109 228 230 geboortenoverschot 91 76 167 M V totaal 1981 gevestigd 648 672 1320 1402 vertrokken 615 641 1256 1110 vestigingsoverschot 33 31 64 Bevolkingscijfer per 1 januar 1983 17.027 16.809 33.836 Bevolkingstoename 124 107 231 PRINSENHOF Mit Carnaval gui ik naor de verwermde Prinsetent beej de Gowwe Lew DE HOFKAPEL SPEULT DAOR AL'DAAG UIT DE VERGADERING VAN DE COMMISSIE VOOR Wethouder Wim Claessens schrok toch wel even, toen na de eerste commissievergadering in het nieuwe jaar, de klok al ruim 8 uur aanwees. Dat betekende dat de commissie voor openbare werken c.a.. ruim twee uur bezig was geweest met wat men „een doodgewone maandelijkse vergade ring" zou willen noemen. Het beloofde beterschap, want in anderhalf uur moet een dergelijke vergadering „afgewerkt" kunnen zijn. BEZUINIGINGEN Het commissielid Jan Reintjes kwam nog eens even terug op de bezuinigingen op de openbare straatverlichting. Hij had in het verleden al vaak gewezen op de overdaad aan verlichting op het gedeelte van de hoenderstraat tussen Westsingel en het Engelse Kerkhof. Intussen heeft de gemeente daar dan „het mes in de lantaarns gezet". Er branden er nu nog slechts tien. Ook in het voorste gedeelte waren al straatlan taarns buiten gebruik gesteld. Misschien wel wat te drastisch. De wethouder verzekerde nogmaals dat in het uitein delijke verlichtingsplan de straatbewo ners nog steeds inspraak krijgen, op een nader te bepalen tijdstip. Het gaat hier trouwens over méér straten in Noord -West, dan de Hoenderstraat alleen. VUILNISBELT Hoe kon het ook anders - op deze eerste commissievergadering kwam na tuurlijk ook weer de vuilnisstort aan het Venrays Broek ter sprake. Volgens wethouder Claessens is het percolatie- water, dat in de beek rond de stort vloeit, wél organisch verontreinigd, maar het gehalte aan zware metalen blijft onder de toegestane normen. De, organische verontreiniging is begrijpe lijk gezien de aart van de stortplaat. Binnenkort zal opdracht gegeven wor den tot het slaan cq boren van de peilputten op en rond de vuilnisstort. Als dat gebeurd is, kan 3 maanden daarna de eerste meting verricht worden. KLEINDORP 2,40 ha wegen en waterlopen en 1,06 ha woeste grond gaat de gemeente verkopen als z.g. ruilverkavelingsgron- den. Dat brengt bijna 4300,- in de gemeentelijke kas. Volgens de heer Reintjes heeft de gemeente daar niet veel aan. Het zou veel beter zijn, als de gemeente kon ruilen met strookjes grond langs de weg Kleindorp-Dalland. Die weg is zó slecht en kapotgereden dat dringend herstel nodig is, maar dat is niet mogelijk omdat de berm ontbreekt. Ruilen is ook niet mogelijk, zo vertelde de wethouder, maar men wil wel eens praten met belanghebbenden of er een oplossing gevonden kan worden. BOUWGROND IN OOSTRUM Voor de bouw van 12 premie-A-wo ningen in Oostrum-Zuid gaat de gemeente 2060 mJ grond verkopen aan het Bouwfonds. Het Oostrumse com missielid Van Soest vond dat voorstel wel wat aan de late kant. Alles is daar al in kannen en kruiken en de aannemer is misschien al aan het bouwen geslagen. De wethouder vond dat helemaal niet vreemd. De ambtelijke weg is nu eenmaal wat langer... Daar behoeven de bouwers niet persé op te wacuten. SCHOOL CASTENRAY Voor de verbouw van de lagere school in Castenray moet de raad straks' 563.000,- beschikbaar stellen. Het commissielid R. Robberegt vond het maar vreemd, dat hier slechts één aannemer heeft ingeschreven:- de plaatselijke. Volgens Wethouder Claes sens en GW-directeur Grootjans is dat toch niet ongebruikelijk. Een plaatse lijke aannemer heeft praktisch geen vervoerskosten; het bevordert de plaat selijke werkgelegenheid en men behoeft geen opcenten te betalen aan de andere inschrijvers. Trouwens dit werk 300.000 bouwkosten) is uitvoerig met de aannemer besproken. Men heeft ook al twee keer architectkosten moeten betalen vanwege bezuinigingcwijzigin- gen. Dhr. L.Janssen vond het wel zo prettig als b. en w. even vaste spelregels met plaatselijke aannemers op papier zetten. Anders krijgt men dergelijke opmerkingen telkens weer opnieuw. De raad zal nog deze maand een beslissing over deze schoolverbouw nemen. LA NGSTRA AT/ LEEUWSTRAAT Nadat wethouder Claessens al bij de begrotingsbeschouwingen had gezegd dat de Langstraat en de Leeuwstraat dit jaar opgeknapt zouden worden, moest men nu nog eens eventjes 175.000,- beschikbaar stellen voor de ontsluiting van de nieuwe appartementen welke intussen aan beide straten gebouwd zijn en nog gebouwd gaan worden. De commissie had er geen bezwaar tegen. Zoals men kan weten, is het herstel van de Langstraat (vanaf de Paterslaan) en de renovatie van de Leeuwstraat al Sinds zaterdagavond kwart over elf heeft het Venrayse Piëlhazenrijk weer een nieuwe prins, onder wiens leiding men met een gerust hart de drie dolle dagen kan ingaan. Het is Prins Piet 3e, die bij de burgerlijke stand als Piet Hermans staat ingeschreven en in zijn normale leven verbonden is als docent aan de Vrije Akademie. Tot zijn adjudanten koos hij Piet Voermans (van de Wiëenhof) en Karei Beerkens (van Mieke). In zijn vaandel staat geschreven, dat men „het niet moet uitstellen tot morgen omdat men het vandaag moet mitmaken". Dat men met deze prins (weer) een goede keuze heeft gemaakt bleek wel uit de staande ovatie welkw hij van (niet tot de laatste plaats maar wel) goed bezette schouwburgzaal kreeg. Het eerste feest onder zijn leiding na de prinsenproklamatie was vast een voorproefje van hoe het straks in het Piëlhazenrijk zal toegaan. De spanning bleef er tot het laatste moment in, al probeerde Vorst Wim eerder op de avond van het publiek te weten te komen wie tot de hoogste eer van het carnavalsgebeuren zou worden uitverkoren.Men zat er - uiteraard-goed naast al werd hier en daar bij de geruchten de naam van Piet Hermans wel genoemd. GOED PROGRAMMA. Op deze avond liet Venray weer eens duidelijk zien waartoe het met eigen krachten in staat is, ondanks het feit, dat de Brabantse leut niet ontbrak en buurman Horst ook van de partij was. Een „Vreemdeling" was de Bakelse buutreedner Tienes Toelemans, die danig op de lachspieren werkte met zijn uiterlijk en dwaze verhalen. Toch vragen wij ons af of er na de avond Groët Rooy, nog behoefte is aan „buitenlandse" artiesten. Beide tot Venrayer geworden Bra banders vader (Peter) en zoon (Ad) Haans brachten humor op z'n Brabants met lekkere meezingers. De koninklijke Harmonie Euterpe, onder leiding van de heef Steyvers, toonde zich podium vullend, compleet met drumband en jeugdkorps en bracht een uitstekende carnavalsliedjespot pourri van nieuwe en oude Venrayse schlagers. Uit Horst kwamen de „Mühlthaler Musikanten" met een ietwat té lang dradige maar desalniettemin toch te waarderen show. Het Venrays Mannenkoor was deze avond weer op zijn best met de presentatie van twee geweldige mee zingers „Drink es uut hald ow vast" en „Vastelaovond als lijflied voor de dames, die straks weer de Hazinne- aovond zullen gaan vieren. Weliswaar niet carnavalesk maar zeker wel kunstzinnig uitgevoerd, was de kippen-en hennetjesdans van de junioren van de Pieroltengarde. Zij kregen minstens net zoveel applaus als hun grotere zussen van de Pierotlen- garde. En dan was er natuurlijk de muziek en de majoretten van „Petrus-Banden" met een grandioze uitvoering. Dirigent Eijkhout bleek er zelf in geslaagd te zijn in sommige opzichten de Luchtmacht kapel naar de kroon te steken met zijn gesyncopeerde marsen. AFSCHEID Om klokke negen was het droeve moment aangebroken, waarop afscheid moest worden genomen van Prins Joost III en zijn adjudanten. Maar eerst riep de scheidende prins Mevr. An de Rhoter op het podium om haar zijn laatste medaille uit te reiken. Zij verdiende deze onderscheiding voor het vele malen afstaan van haar man Wim, die bij prinsenproklamaties en Circussen Mok zeer actief is „achter de coulissen". Langzaam maar zeker ontdeed Vorst Wim de scheidende prins van zijn waardigeheden, totdat er uiteindelijk slechts een „kale" en enigzins ontroer de Joost Truijen overbleef... Deken Theo Schaeffers doopte de voormalige prins me hazenbloed waar mee hij opgenomen werd in de Aid Prinse Kompaneej. De aid prinse vormden een schitterend schilderij van De Truujen van de A.P.K." dat met de intrede van Joost werd gecomple teerd. En terwijl Bullelezer Michel de namen voorlas van de achtendertig illustere voorgangers van de nieuwe prins, verschenen evenzovele hazen en hazinnen op het podium met in hun midden de drie „Grote Onbekenden", die weldra Piet Hermans met zijn beide adjudanten Piet Voermans en Karei Beerkens bleken te zijn. Al met al een uitstekend verzorgde avond, waarmee een goede start is gemaakt voor Carnaval 1983. jaren uitgesteld geweest vanwege die te bouwen appartementen. Maar nu zal het er dan toch van gaan komen. De riolerring in beide straten moet er uit en wordt vervangen door en grote maat, welke aansluit op de nieuwe riolering bij het Henseniusplein. Het wegdek (ook dat van de Langstraat) zal in klinkers worden uitgevoerd. De praktijk heeft geleerd, dat dit goedkoper is- vooral in het onderhoud - dan de bekende bitum- menwegen. OUD PAPIER Zoals bekend garandeert de gemeente de inzamelaars van oud papier een minimum-prijs van 5 ct. per kg. Het vorig jaar betaalde de gemeente in 9 maanden tijds 5000.- als garantie uit. De heer van de Vorle had niets tegen het ophalen van het oude papier, integendeel. Maar hij vond het toch wel onzinnig, dat men de brievenbus vol gepropt krijgt met reclamedrukwerken, waar men niet om gevraagd heeft, en die men dan ook nog als oud papier moet subsidiëren. Is er niets aan te doen, dat dit reclame materiaal niet meer verstuurd wordt? Het gaat veelal over dingen die de mensen toch niet meer kunnen betalen De wethouder moest hem teleurstellen. Zover gaat de gemeentelijke macht niet Maar men moet al blij zijn, dat dit oude papier voor recycling bewaard blijft en niet op de vuilnisbelt terecht komt. Want d&ór moeten we óók nog voor betalen... De heer Reintjes had geconstateerd, dat 9 van de 23 oud-papier-ophalende verenigingen geen beroep op de gemeen telijke garantie gedaan hadden. Zij hebben dus minimaal 5 ct. per kilo geincasseerd. Of zijn er handelaren die meer betalen dan anderen! Men zou die handelaren dan bekend moeten maken.. Wethouder Claessens wees er op, dat de verenigingen verplicht zijn een zo hoog mogelijke prijs voor hun oud papier te verwerven. Doen ze dat niet, dan krijgen ze ook geen garantie-subsidie. VERKEER IN VLAKWATER De gemeente gaat nu tóch verkeers maatregelen nemen in het recreatiege bied Vlakwater. Dat betekent in hoofdzaak dat snelverkeer er niet meer mag rondtoeren. Het gebied blijft als natuurgebied gereserveerd voor wande laars en fietsers. Toch had de heer Reintjes er nog problemen mee. Als men de z.g. verlengde Weg in de Berg (van Kempweg naar ,an den Dril) voor verkeer gaat afsluiten, dan zal dat verkeer een andere weg zoeken, bij voorbeeld de Harde Weg. En dat is dan in feite de problemen verplaatsen. De wethouder was het niet met hem een. Het zijn voornamelijk Veltumse bezoe kers aan het ziekenhuis en „westelijke" bezoekers aan de tennishal die veelvul dig van deze weg gebruik maken. Zij zullen nu via de Westsingel moeten gaan rijden. Ook het parkeren aan de Vlakwaterweg nabij de tennishal zal in de nabije toekomst niet meer zijn toegestaan. PACHTPROBLEMEN De gemeente heeft destijds in plan Brabander enkele percelen grond van één eigenaar gekocht, met de bedoeling die gronden straks voor de woningbouw te benutten. De verkoper stelde daarbij wel een heel ongebruikelijke voorwaar de. De grond mocht in afwachting van de woningbouw alleen maar verpacht worden aan één bepaalde persoon... Hoe gek dat ook klinkt, de gemeente accepteerde die voorwaarde. Maar de gemeente wil nu wel de hoogst mogelijke pachtprijs zien te krijgen en dan tevens ook in de toekomst wanneer de pachten aan andere gronden ver nieuwd of verlengd worden, een zo hoog mogelijke pachtprijs zien binnen te halen. Maar hoe men dat denkt te verwezelijken, werd op deze vergade ring niet helemaal duidelijk. Een ander pachtprobleem dat al jaren speelt, is de overdracht van de pachtovereenkomst van Van den Munckhof in het Venrays Broek op diens zoons. Wethouder Claessens had in de vorige vergadering al gezegd, dat hij deze kwestie heel vlug afgedaan wilde hebben. Nu had hij die zaak onderzocht, en hij vond geen enkel bezwaar om die pacht over te doen aan de biede zoons. Dan was er in Oostrum nog een pachtovereenkomst met ene meneer Janssen, die intussen jaar is geworden en die verzocht had die pacht maar over te schrijven op zijn 54 jarige zoon. Men zal begrijpen dat geen enkele commissielid daar bezwaar tegen had. MALS Wethouder Claessens gaf nog eens uitvoerig inlichtingen over de voorge nomen verbouw van mais e.d. op onrendabele stukken grond in onze gemeente. Het gaat hier over een totale oppervlakte van zo'n 97 ha. Daarvan wil men 7 ha gebruiken voor het telen van aardappelen. Dat zijn stukjes grond in Vlakwater, Aan den Dril en de Oostsingel. Daar zou het hoge mais- gewas het uitzicht voor de aanwonen- den belemmeren.Ook wil men enkele zie eerstvolgende tekstpagina Zondag 16 januari a.s. tijdens dc plechtige eucharistieviering, welke om 10 uur begint zal Dken L. Teunissen pater P.J.G. Albers installeren als pastoor van dc Vredeskerk in de Parochie „Christus Koning". Tijdens de receptie van 12.00 tot 13.30 uur in restaurant „Vlakwater" zal men met de nieuwe parochieherder kennis kunnen maken. Dc op 23 november 1923 in het Zuidhollandse Poeldijk geboren nieuwe pastoor, heeft een niet alleen indruk wekkende, maar ook zeer interessante levensloop. Met alle recht mag men hem een „late roeping" noemen want pas op 41 jarige leeftijd - op lljuni 1964 - ontving hij in Sydney (Australië) de priesterwijding. Pul J.G. Albers stu deerde in Den Haag aan het bekende Aloysius-college. Na een kort verblijf in Frankrijk, werd hij onder dc wapenen geroepen. Via het Nerdelandse leger stapte hij over naar het Korps Mariniers in 1945. Hij kreeg zijn mariniers- opleiding in Amerika en vandaar werd hij naar het toenmalige Nederlands Oost Indië gezonden. In 1948 wrd hij weer burger. In maart 1948 kreeg hij ee betrekking van de Ned. Handclsmaats- maatschappij met Oost - Java als werkterrein. Vanaf 1951 was hij werkzaam in Australië waar zijn werkzaamheden tot 1958 duurde. Toen besloot hij zijn leven in dienst van de kerk te stellen. Zijn noviciaat maakte hij bij dc paters Maristen. Na zijn priesterwijding in 1964 gaf hij gedurende dertien jaar les aan verschillende scholen. Gedurende een jaar was hij secretaris van zijn orde-overste en een drietal jaren was hij werkzaam in parochies. In juni 1981 wordt deze pater Marist „uitgeleend" aan het bisdom Roer mond. Hij werd benoemd tot pastoor van de parochie Hcilust in de buurt van Kerkrade. Zijn indrukwekkende staat van dienst wordt voorlopig afgesloten met zijn benoeming per 15 januari tot pastoor van de Venrayse Vredeskerk als opvolger van de overleden pastoor Geerits. meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 Op donderdagavond 27 januari a.s. mogen de vier pennelieden van het AVRO- televisieprogramma „Wie van de drie" raden wie de echte directeur van een carnavals-groothandelsonder- ncming is. Daarvoor hebben zij de keus uit drie (oud) Venrayers: Piet, Harrie en Martien Scheepers. De drie hebben met elkaar gemeen, dal zij zoons zijn van dc bekende heer A.Scheepers van het voormalige Knopenhuis aan de Schoolstraat en alle drie in Venray zijn geboren. Dc meeste Venrayers zullen die avond de keus moeten maken uit twee heren Scheepers omdat de algemeen bekende postbode Harrie Scheepers in ieder geval niet zal opstaan als de spelleider om de ontknoping vraagt.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1