Venray anno •9*8 domini 2 PEEL EN MAAS IQ JANUARI Cornelis Barents en zijn echtgeno- tn Barents-Linders herdenken het zame feit dat zij vijfenzestig jaar den in het huwelijk traden. Enkele aannemers in Venray opteren" enkele veldkapellen om het herstel te zorgen en voor erhoud in lengte van dagen aanbod wordt in dank aangenomen de werkgroep kruisen en kapellen Veldeke Venray. Het aantal inwoners van Venray g met 479 wat het voorlopig oneraantal per 1 januari 1982 igt op 33.601. - Burgemeester Defesche opent het iwe kantoor van Spaarbank Lim- ;in Venray. - Met de benoeming van een tweetal iseurs is de gemeentelijke monu- itencommissie een feit geworden, cieel zal de commissie voor cultuur monumentencommissie fungeren, r een aantal commissieleden zal in het bijzonder bezighouden met ïumenten. Jongerensoos ,,Free Wheelin" in een impasse te zijn geraakt: men voorbij aan de doelstelling en ont- jt te weinig bezoekers. Er wordt 1 gewerkt aan nieuwe plannen dat de 112.000,- aan gemeen- ïpsgeld ook nuttig besteed gaan den. Het winkelcentrum Brukske is lerwerp van gesprek binnen de imissie voor Handel- en Midden- idszaken om toch tot een opleving te men komen binnen dit nu bijna slaande, ongezellige centrum. - De particuliere bouw in plan steind is praktisch stil komen te en. De gemeente heeft nog 66 kavels oop, maar alle te duur - De Stichting Katholiek Onderwijs tenteert officieel de katholieke ba- chool „De Vlaswei" waarvan de leente Venray de opdrachtgever was. De heer Drs. P.L.L. Dorren, rdinator in het Akademisch Medisch itrum te Amsterdam, is benoemd tot ecteur van Psychiatrisch Centrum tray, Lokatie St. Servatius. -Martien Stoks herdenkt het feit dat 40 jaar in dienst is van tante Post. - Prins Joos Verbeek neemt afscheid de Venrayse Piëlhazen en Piëlhazin- de nieuwe prins Joos III nyen) dient zich aan. De gemeenteraad stapt af van de tiging van de bibliotheek in de TOP age en kiest voor huisvesting van de liotheek in de Rose Vlek. Tien van de tweeëntwintig raads- cn zouden genoegen hebben geno- n met een ongewijzigde vergoeding >r raads- en commissieleden. De alf anderen wilden die verhoging ter wel en dus krijgen ze dat nu FEBRUARI - Venrayse postbestellers houden werkonderbreking. Zij voeren deze ie voor een betere werkruimte, daar «verre van ideaal is. Een stilzwijgende herbenoeming, irvan slechts een briefje van de nmissaris van de koningin gewag akte, luidt de tweede ambtsperiode Mr. Defesche als burgemeester van nray in. - De meerderheid van de gemeente- d heeft „nee" gezegd tegen het van de chemiewinkel Utrecht te mogen boren op de voormalige rtplaats Venray's Broek. Hiervoor in plaats heeft men het college van b en >p het hart gebonden een duidelijk en essief aanvalsplan op te stellen en blijvende bewaking in de vorm van (putten rond de stortplaats in te len. Een besluit wordt nog niet tomen, daar G.S. zal moeten luiten. - In de Vredeskerk worden twee lelijke onderscheidingen uitgereikt, .Pro Ecclesia et Pontifice" voor innes van Gerven en de gouden speld de Gregoriusvereniging aan Louis opmans. De gemeenteraad heeft door chtontbinding een einde gemaakt aan gevolgen van de mysterieuze ziekte li de koeien van Van Dijck. De meen te betaalt een pachtersvergoe- igvan twee ton. - In Amsterdam overleed, na een Igdurige ziekte, Johan Jeuken die in schilderijen Venray laat herleven en n. - Venray maakt zijn eerste hazinne- t>nd mee. Alle vrouwen van jong tot d vieren carnaval. - „Zeeuwse" Joop Colsen mag uit iden van de A.P.K. de Aide Prinse ik in ontvangst nemen wegens al zijn diensten voor de Venrayse gemeen- lap. Venray viert drie dagen carnaval verzucht op aswoensdag dat het er er opzit voor een jaartje. - Venray zit met 12,9% werkelozen, onder het provinciaal percentage 13,1. Het landelijk percentage Iraagt 10,7%. Venray zit echt niet zo ld! Het is 50 jaar geleden dat Frans inkels zijn intrede deed als boeren- echt bij „Jerusalem", en daar de tste jaren nog als klusjesman werk- Bn is. —Imkers pleiten bij de commissie >r openbare werken voor het behoud volledige herplanting van linde- nen. De toezegging lot herplanting I wethouder Loonen geven. -Afdeling Venray van tea kwon-Do i Do Kwan wordt Nederlands kam en Hyongs en demonstraties. Het agrarische expertisebureau Cnossen waarschuwt in een uitvoerige brief de Venrayse gemeenteraad tegen de gevolgen van het vergiftigde water, afkomstig van stortplaats Venray's Broek. 13 Raadsleden vonden verdere behandeling van deze brief niet nood zakelijk. Provinciale waterstaat zal me het gemeentebestuur en de fraktievoor- zitters een gesprek hebben over de aanleg van peilputten aldaar. Dameskoor „Venrode" werd in 1957 opgericht viert deze maand zijn zilveren jubileum. De gemeenteraad stelt 24.000,- beschikbaar voor de aan koop van 24 Walther pistolen voor de Venrayse politie. De colleges van b en w van de gemeenten Venray, Boxmeer en Vier lingsbeek hebben gezamenlijk een brief geschreven naar de minister van Ver keer en Waterstaat waarin zij aan dringen op versnelde aanleg van het traject Rijksweg 73 tussen Boxmeer en Venray omdat dat een belangrijke impuls betekent voor het regionale bedrijfsleven. De bestuurscommissie voor sport-, jeugd- en jongerenwerk bestuudeert een studierapport over een mogelijke ver betering en/of uitbreiding van het overdekte zwembad. De gemeenteraad zal uiteindelijk het laatste woord hierover hebben. Te weinig aanmeldingen voor Jerusalem en teveel voor het Boschveld- college leidt tot hel feit dat de toela tingscommissie Brugklas VWO-HAVO een beroep doet op de ouders om de schoolkeuze te herzien. Venrays oudste inwoonster wordt 99 jaar. Mejuffrouw Janssen wordt op De Kruuze extra in de bloemetjes gezet. Het gemeentelijk muziektournooi vindt ook dit jaar weer plaats waarvan de organisatie in handen is van de Federatie van Muziekgezelschappen in de Gemeente Venray. Deze maand is men begonnen met het verplaatsen van 'n aantal grafstenen in en rond de Grote Kerk naar het portaal onder in de toren. Daarmee zijn diverse stenen weer teruggekomen op de plaats waar ze tot 1944 hebben gelegen. CDA en VVD blijken de grote winnaars te zijn van de uitslag van de verkiezingen voor Provinciale Staten in de gemeente Venray. Pastoor W.H.J. Barnhoorn van de Paterskerk herdenkt het feit dat hij 25 jaar geleden in Weert tot priester werd gewijd. Grad Hagens en An Reintjes vieren in het Veulen hun Gouden Bruiloft. De voorzitter van de stuurgroep brede maatschappelijke discussie, Jhr. mr. M.K. de Brauw opent in het Bosch- veldcollege de energiemarkt die deel uitmaakt van een opmerkelijk onder wijsproject dat het Boschveldcollege heeft ontwikkeld en dat landelijke belangstelling geniet Het Grand-Prix motocrossseizoen gaat als vanouds weer van start op het alom bekende Janslustcircuit. APRIL —Venray krijgt weer 'n lid in de Provinciale Staten; H. Philipsen uit Ysselstcyn die met precies 4000 stem men deze plaats verdient". De gemeenteraad sprak zich niet uit over beslissingen t.a.v. de plaatsing van atoomwapens daar deze beslis singen niet tot de competentie van de gemeentebesturen behoort. Uiteraard deelt' zij wel de bezorgdheid die er ten opzichte van dit onderwerp heerst. Er wordt een brief aan regering en Staten- Generaal verzonden om deze bezorgd heid te ondersteunen. —De Zangers van St. Frans gaan weer op weg naar Loreto (Italië) om daar deel te nemen aan de 22e Rassegna Internationale di Capelle Musicali". Wethouder J. v. Oers stelt het St. Odapark aan de Merseloseweg open voor het publiek. De officiële opening van de fietscrossbaan in Vlakwater is tevens het startsein voor de eerste officiële wetstrijd tussen de fierscrossclubs van Venray en Volkel. In Veulen vieren de heer en mevr. Louvet en de heer en mevr. Reintjes hun diamanten bruiloft terwijl de heer en mevr. Michels in Merselo 50 jaar in de echt verenigd zijn. Theike Gerrats is benoemd tot erebestuurslid van de afdeling Venray van de Katholieke Invalidenbond. Bij zijn afscheid als bestuurslid, na meer dan 30 jaar een bestuurstaak te hebben vervuld. Op Koninginnedag is aan de heer H. Smedts uit Oostrum een koninklijke onderscheiding uitgereikt vanwege zijn 40 jarig dienstjubileum bij deN.S. MEI Onder de titel „Brons, zilver en goud in het bronsgroen eikenhout" wordt in het Venrays museum een tentoonstelling van onderscheidingen gehouden waarvan een groot deel afkomstig is van de Venraynaar Harry Meijer. —Deze maand is begonnen met de eerste fase van een plan tot realisatie van een gemeentelijk kabeltelevisienet in Venray: het gaat daarbij in eerste instantie om de kernen Venray, Oos trum en Leunen. Dr. Kroft legt na 25 jaar geneesheer-direkteur van St. Servatius te zijn geweest, zijn functie neer en daarmee is de laatste geneesheer- direkteur van St. Servatius ook vertrok ken. —Voor de eerste maal hebben de bewoners van „De Kruuze" een 65-jarig huwelijkspaar in hun midden, nl. Sjang van Kessel en Gonda Geilen. De Merselose gemeenschap hul- digd het gouden paar Poels Toon en Jacobs Nel. „Prinsenhof", een begrip voor jong en oud, brandt tot de grond toe af, waardoor Venray weer een „stukje geschiedenis" kwijtraakt. Het gerenoveerde St. Odakapel- letje aan de Hoederstraat wordt ingezegend door Deken Theunissen. De Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) protesteert met klem bij de minister van Verkeer en Waterstaat over de verslechtering van het openbaar vervoer in Venray. Rond 2500 kinderen van vijftien Venrayse scholen maakten kennis met de cultuur en haar uitingen van negen buitenlandse bevolkingsgroepen die in Venray wonen, tijdens een vriend- schapsweek. Huub Coppus werd tijdens de wedstrijd Venray-Tiglia gehuldigd voor 250 gespeelde competitie en bekerwed strijden in het eerste elftal van S.V. Venray. 32 Belangstellenden waren aan wezig bij een voor Venray en zijn omgeving historisch gebeuren, t.w., de oprichting van de „Orkestvereniging Venray". In het Pinksterweekend togen velen wederom naar Merselo om de traditionele muziekfeesten weer tot 'n groots succes te maken. Voor de derde maal stond Merselo in het teken van 'n gouden bruiloft, ditmaal van Tinus Janssen en Nel Franssen. Voor het eerst sinds haar oprichting in 1945, gaat S.V. Venray in het volgende seizoen uitkomen in de hoofdklasse C van de K.N. V.B. De heer L.A. van der Linden, economisch-directeur van het St. Elisa- bethziekenhuis was per 1 mei 25 jaar aan deze Venrayse instelling verbonden. JUNI Voor het eerst in de geschiedenis van Venray zullen 21 vertegenwoor digers van Landelijke politieke partijen de gemeente besturen. De nieuwe gemeenteraad van Venray werd gekozen wat een zetelwinst opleverde voor WD en PSP/PPR/CPN. De zetelverdeling was: CDA 14 zetels, VVD 3 zetels. Samenwerking Venray 2 zetels, PvdA 3 zetels, PSP/PPR/CPN 1 zetel. De nieuwe openbare kleuter- en lagerschool „De Landweert" werd officieel geopend door burgemeester H. Defesche. Deze is naast „De Keg" en „De Flierefluit" de derde openbare school in onze gemeente. De Jeugdnatuurwacht Venray herdenkt het feit, dat 10 jaar geleden een aantal personen het initiatief nam tot oprichting van de Jeugd-Natuur- wacht te Venray. —Gedeputeerde Staten beantwoor den de vragen over „het Venrays Broek" en delen mede dat de voorma lige Venrayse stortplaats is opgenomen in het z.g. bodemsaneringsprogramma 1982 als lokatie waar nader onderzoek moet worden verricht. In Venray en de wijde omgeving wordt een grote militaire oefening gehouden onder de naam „Red Fox". Hieraan nemen ongeveer 1300 personen 100 rupsvoertuigen en 300 wielvoertui gen deel. De eerwaarde zuster Mariosa Tummers is benoemd tot algemeen directeur van het psychogeriatrisch verpleeghuis „De Kruuze". Met het slopen van de voormalige panden Wijnhoven, Clephas en Amos aan de Henseniusstraat wordt de bouw van 71 appartementen op deze plaats definitief. Aan de door de Duitsers in november 1944 gefusilleerde verzets strijder Frans Michels uit Merselo, werd postuum het verzets-herringeringskruis toegekend. Dit onderscheidingsteken met oorkonde werd in 1980 door Koninging Beatrix ingesteld. De pastoor van Leunen, de eerw. heer J. Haenen heeft het gerestaureerde kapelletje aan de Schei weg ingezegend. Voor de derde maal wordt de jaarlijkse picknick voor bejaarden uit de gemeente Venray georganiseerd in de tuinen rond het bejaardencentrum „Het Schuttersveld". Ruim 3000 wandelaars maakten de avond-vierdaagse weer succesvol. Het college van b.en w. besloot de openbare straatverlichting in de woon wijk Veltum in het kader van de bezuinigingsmaatregelen definitief op een laag pitje te laten branden. —Na 33 jaar bij tante Post in dienst te zijn geweest, ging Jac van Duiven voorden met vervroegd pensioen. Als gevolg van een ernstige aantasting door een schimmelziekte, zag de gemeente Venray zich genood zaakt over te gaan tot velling c.q. uitdunning van enkele percelen dennen in de Venrayse bossen. Het Rayon Venray telt momenteel 1264 werzoekende vrouwen en 1715 werkzoekende mannen. Bewoners van huurwoningen in Brukske besloten aktie te gaan voeren tegen de 10% huurverhoging, die men zal gaan moeten betalen. De gemeenteraad heeft in alle toonaarden de lof bezongen op het welzij nsplan van de gemeente voor de jaren 1982-1985. In Landweert II werd de eerste van 'n serie van 175 woningen officieel in gebruik genomen. Dit projekt omvat 134 woningwetwoningen, 21 bejaarden woningen en 20 wooneenheden voor een en twee-persoons huishoudens. De Venrayse gemeenschap en in het bijzonder de Parochie Christus Koning werd getroffen door het over lijden van pastoor W. Geerits op 65-jarige leeftijd, sinds 1959 benoemd als bouwpastoor van een nieuwe parochie met een eigen kerk. Dertig jaar na de openstelling van het Duits soldatenkerkhof te Ysselsteyn heeft dit militair kerkhof ruim VA miljoen bezoekers mogen ontvangen. In verband met de voorgenomen bezuinigingen in de gezondheidszorg heeft minister Gardeniers van Volksge zondheid bekend gemaakt dat het St. Elisabethziekenhuis een afdeling met 22 bedden moet sluiten. Door een fietstocht van Jong Nederland waarbij Venrayse bedrijven sponserden tot een bedrag van ruim 3.000,-, hebben 5 Venrayse kinderen een reis naar het Franse bedevaartsoord Lourdes gemaakt. Het college van b. en w. is akkoord gegaan met het aanbrengen van enkele voorzieningen ten behoeve van gehandicapten, waardoor raadshuis en politiebureau ook voor hen goed toegankelijk worden. Peter Winnen werd in zijn woonplaats in de bloemetjes gezet en gehuldigd voor zijn fantastische presta ties in de ronde van Frankrijk, in het bijzonder de etappezege in Morzine en zijn 4e plaats in het algemeen klasse ment. AUGUSTUS Met een, in een raadszaal ongebruikelijk, applaus dankten de op de publieke tribune aanwezige Veltum- bewoners de meerderheid van de gemeenteraad voor het wijkgebouw, dat uiteindelijk in zicht komt waarvoor de gemeenteraad het krediet van 315.000,- beschikbaar stelde en de wijk zelf 47.000,- zal gaan leveren. In Oirlo vierden Pierre Noyen en Betje van Rhee hun gouden huwelijks feest. Samen met enkele andere PvdA toppers bezocht de lijsttrekker van deze partij, Joop den Uijl Venray in het kader van een Limburg-campagne met het oog op de tweede-kamerverkiezing in september. In het radboudziekenhuis te Nijmegen werd het Oirlose echtpaar Eickmans verblijd met de geboorte van een drieling. Een 25-tal peuters en kleuters o.l.v. enkelen jeugdigen liet in de hal van het gemeentehuis een luid protest horen tegen het ontbreken van speel ruimte in het centrum. De burgemeester beloofde de kleine demonstranten het een en ander met wethouder van Oers te zullen opnemen. Het Jong Oranje Hockeyteam, waaronder de 21-jarige Venraynaar Mare Schaeffers, vertrok naar Maleisië om in Kuala Lumpur deel te nemen aan het toernooi om de Wereldbeker voor Junioren. Het Venrays gemeentebestuur maant de staatssecretaris, dat ondanks herhaald aandringen van de zijde van de provincie Limburg de definitieve toe zegging van 92.7000,- voor nader onderzoek van de oude stortplaats op het Venrays Broek nog steeds niet is gedaan. Tijdens een openbare receptie namen drie wethouders afscheid: G.H. Schols, mevr. A.P. Rutten-Thielen en J.W. Loonen. Mevr. Thielen-Rutten werd hierbij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nieuw-Dalland beleefde een histo rische dag: zij exporteerde voor de eerste keer fokvarkens naar de Philipij- nen, wat het begin kan betekenen van een reeks leveranties naar een land waar de varkenshouderij enorm in de lift zit. Venray droeg bij aan het bereiken van een nieuwe recordhoogte van de werkloosheid in Limburg: het totaal aantal werkzoekenden is gestegen tot 4664(16,4%). Broeder Staps van de Broeders van Liefde trad 65 jaar geleden in als kloosterling waarvan hij 53 jaar als verpleger heeft gefunctioneerd. De huurwoningen in Brukske II verkeren in een slechte toestand. De PvdA richtte een brief aan de Woning bouwvereniging omtrent de scheur vorming in binnen en buitenmuren, die voor nogal wat problemen zorgt. De PvdA wenst een uitgebreid en systema tisch onderzoek. Toon Voermans en Hanna Kur- sten stonden in Leunen in de belang stelling wegens hun gouden huwelijks feest. Herman Staal, voorvechter voor behoud van scholen in de kleine kernen, is 25 jaar schoolhoofd te Heide. SEPTEMBER De kynologenclub „Venray en omstreken" organiseerde in de Wette- Iing wederom een grootse hondenshow. —Venray sloot, met de hamerslag, die het laatste raadsbesluit van de raadsvergadering bevestigde, het werk van de oude gemeenteraad af. Hiermee was tevens de laatste van 1182 besluiten, die de raad in de afgelopen vier jaar heeft genomen van kracht geworden. —Ysselsteyn beleefde weer een histo rische ploeg- dors- en showdag op een terrein van 10 ha. VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 Nr. 52 HON DERDEN DERDE JAARGANG De parochiegemeenschap Oostrum huldigde de jubilerende pastoor J.P.A. de Ceuster wegens zijn 40-jarig priester feest. —De in de coördinatiegroep Rijks weg 73 verenigde milieubewegingen die tegen de aanleg van deze rijksweg zijn, organiseerden een fietsende protest- tocht waarbij ook Venray als betrokken gemeente werd aangedaan. Voor de 8e maal in successie weerklonken de tonen van het taptoe signaal over de Grote Markt. —De nieuwe raadsleden kwamen met het aflegen van de eden en beloftes uit de startblokken voor het gaan vervullen van hun verantwoordelijke taak. Tevens werden de nieuwe wethouders gekozen: de heer v. Oers werd herbenoemd met 22 stemmen, 1 blanco; mevr. H. Poels-Peters volgde G. Schols op met 17 stemmen; Mevr. Rutten- Thielen werd opgevolgd met 22 stem men, 1 blanco. In de vacature J. Loonen werd H. Willems gekozen met 19 stemmen. In Desselke vierden Johan de Bruijn en Mien Saris hun gouden bruiloft. —Er was ruime belangstelling bij de opening van de tentoonstelling in de schouwburg van de schilderwerken van Johan Jeuken. —Kleuterschool 't Beukenhofke her dacht het feit dat zij 25 jaar geleden werd opgericht als kleutertuin „St. Agnes". Niet alleen de school vierde feest maar ook Maria Beerkens, die 25 jaar hoofd is aan deze school. Tevens vierde de St. Claraschool haar zilveren jubileum. Het gezinsvervangend tehuis „De Laterije" hield een open dag ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. —De PSP/PPR/CPN combinatie heeft zich opnieuw tot 't gemeente bestuur gewend inzake de verkeerson veiligheid in het Vlakwatergebied. B. en w. beloofden reeds lange tijd geleden hun medewerking, maar nog geen enkele maatregel is getroffen. —Ongemerkt ging het feit voorbij dat het 1214 jaar geleden is dat de Venrayse Gemeentepolitie werd ingesteld. Volleybalvereniging V.C.Rooy be staat 25 jaar en bestaat nu uit 180 actieve leden. Tijdens een korte plechtigheid metselde burgemeester Defesche een herinneringssteen in de aan de Water molenstraat te Oostrum, bij het ver bouwde gemeenschapshuis, dat één van de drie onderdelen van een Leerlingen bouwplaats van de bouwcombinatie Raedts-Nelissen is. —Voor het twintigste achtereenvol gende jaar nu al, wordt er in Venray extra aandacht besteed aan, en propa ganda gemaakt voor de goede film. Werkgroep Filmvorming heeft bij de schooljeugd in de loop der jaren al vele abonnementen verkocht! OKTOBER —Het aantal raadscommissies van advies en bijstand wordt teruggebracht van elf naar zeven; dit zullen zuiver politieke raadscommissies worden. —Het koor „De zangers van St. Frans" viert zijn 23-jarig bestaan met een bijzonder programma voor de Hoogmisviering. —200 Jaar geleden stichte de voorva der van de fam. Pijpers, een bakkerij, waarin Pierre Pijpers nu deze bloeiende zaak voortzet er. dit jubileum viert. —De Derde Orde afd. Venray heeft, zonder veel uiterlijk vertoon, maar toch op feestelijke wijze, haar 125-jarig bestaan gevierd. —Oostrum geeft te kennen een her oprichting van het Mariabeeld en een nieuw dorpsplein te willen realiseren. In Leunen mocht Pastoor Haenen tweemaal de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice opspelden aan de jubilerende koorzangers L. Weijs en M. Vennekens. —Voor het eerst geeft de Muziek school Venray een zondagochtend concert en verzorgt een programma met 275 leerlingen. Frans Flinsenberg, oud conciërge van de Mavo, werd gehuldigd voor zijn verdiensten voor school en gemeen schap middels de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Om de werkgelegenheid in Venray 'n „oppepper" te geven heeft de gemeente Venray tijdens de Hiltho '82 in Horst naarstig gezocht naar 'n ondernemer of industrieel, die zich in Venray zou willen vestigen. —De Oirlose drieling werd gedoopt in de Oirlose parochiekerk, onder grote belangstelling van de bevolking uit Oirlo en Venray. —De L.T.S. heft het glas op de heer Anton Janssen die 25 jaar geleden de L.T.S. gelederen in Venray kwam versterken als leraar in de mechanische technieken. —Het engels koor „Cardinal Vaug- han School" geeft een concert jn Venray tijdens zijn tournee door Neder land en Duitsland. —De gemeente presenteert een nota „werkgelegenheidsbeleid in de gemeen te Venray" waarin een 23 aktiepunten genoemd worden die tot doel hebben bestaande arbeidsplaatsen te behouden en nieuwe arbeidsplaatsen te bevorde ren. Rector Gussen van het Boschveld college neemt, wegens vervroegde pen- sioenering, officieel afscheid na 20 jaar de belangen van het onderwijs in Venray en in de regio op uitmuntende wijze gediend te hebben. —Jean v.d. Tillaart mocht in Goch de zilveren erespeld voor dirigenten van de Deutsche SSngerbund in ontvangst nemen, alsook de bronzen legpenning van de Sangerkreis Nordrhein/West- falen wegens zijn verdiensten voor de bevordering van de koormuziek. —Een representatieve steekproef on der de inwoners van Venray, Leunen en Oostrum wees uit dat de meerderheid positief staat tegenover de aanleg van kabel-t.v., zodat de volgende stap naar de realisatie van het kabelnet kan worden gezet. De gemeenteraad wordt gecon fronteerd met een voorstel van b. en w. tot het garanderen van een lening van \AVi miljoen voor het financieren van de bouw van 87 premie-huurwoningen in Landweert. Het blijken woningen te zijn waar geen behoefte aan is, gezien de hoge huurprijzen. Aangezien dit nog de naweeën blijken te zijn van de bouw plannen van project-ontwikkelaars van enkele jaren geleden, vindt dit voorstel instemming met de opmerking van wet houder Willems dat hij alles in het werk zal stellen om goedkopere woningen te kunnen bouwen. De Regionale Omroep Zuid be steedt in het programma „Speulentere" aandacht aan het fenomeen der Venray- sche Schaapscompagnieën, waarvan o.a. de Venrayse families Poels, Camps, Wismans, Raedts en Wilms deel hebben uitgemaakt. —Het echtpaar Hendriks-Albers aan de Parkweg viert zijn diamanten bruiloft. —De Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. vertoont bij gelegen heid van de 38ste bevrijdingsherdenking de film „Krieg am Niederrhein". De belangstelling blijkt zo groot dat een prolongatie niet uitblijft. 112.000,- beschikbaar stellen voor de gedeeltelijke renovatie van het dak van de B.L.O. school „De Essel" geeft reden tot een zeer uitvoerige discussie binnen de gemeenteraad, daar de gehele renovatie 7 ton gaat bedra gen en bovendien het bouwcontract spoorloos blijkt te zijn. Raad en college geven toestemming voor het eerste herstel en gaan op zoek naar het contract! —Volksdansclub „Opanka" Venray viert haar eerste lustrum met volks dansvoorstellingen en een Open dag. Tijdens de Federatieve Limburgse zangersdagen in Blerick liet het Venrays Mannenkoor zich door een deskundige jury testen en kwam uit de bus met de hoogste kwalificatie „zeer goed". De reconstructie van de stations weg wordt uitgesteld tot het voorjaar van 1983, vanwege vertraging in de werkzaamheden. NOVEMBER —De jaarlijkse KNMV kampioensrit over een circuit van 136 km, wordt dit jaar in Venray verreden. 300 Motor rijders uit Europa zullen aan de start verschijnen. —In alle stilte is de Vredepaal weer op z'n plek op de grens van Venray, Oploo en Bakel neergezet. Ditmaal zodanig verankerd dat diefstal niet meer mogelijk is. Wim Be' ams, Plem-ploegleider van het Noordlimburgse revisie-team is koninklijk onderscheiden met de zilve ren medaille in de Orde van Oranje- Nassau wegens zijn 40-jarig dienstver band met de PLEM. —De gemeente streeft duidelijk naar een sluitende begroting door voor ruim één miljoen bezuinigingen aan te dragen. Dat maakt het mogelijk dat de gemeentelijke begroting van inkomsten en uitgaven voor 1983 sluit met een overschot van 97.841,- inclusief een post onvoorziene uitgaven van 169.800,-. De gemeentelijke tarieven zullen met 4% verhoogd worden en de verhoging van de onroerendgoedbe- lasting blijft beperkt tot 6%. —Gedeputeerde Staten komen einde lijk tegemoet aan de dringende verlan gens van met name de Ysselsteynse bevolking door toestemming te geven voor herstel van de fietspaden langs de Midden-Peelweg op het Venrayse gebied. —De officiële presentatie van het boek over de geschiedenis van de Venrayse schaapscompagnieën plaatste Venray weer in het licht van een rijk stuk Venrayse verleden. Met de aanbieding van het jubi leumboek „Blief wakker Piëlhaas", 44 jaor vastelaovend ien Venraoi, opent de vastelaovesvereniging „De Piëlhaas" haar 4 x 11 jubileumjaor. In een uitvoerige brief aan de minister van verkeer en waterstaat heeft het college van b. en w. Beroep aange tekend tegen het ongegrond verklaren van het Venrayse bezwaarschrift tegen het huidige openbaar vervoer in Ven ray. Door middel van het organiseren van een groot wijk feest hoopt de Wijkvereniging Veltum geld bij elkaar te krijgen om een deel van het wijkgebouw te bekostigen waarvan de bouw binnenkort zal starten. Sint Nicolaas bezoekt Venray als waarschijnlijk een van de eerste ge meenten in Nederland. —De gemeente gaat maïs telen op de braakliggende gronden voor de woning bouw en waarschijnlijk ook op de braak liggende industriegronden omdat, ge zien de geringe vraag naar industrie- grond, de grond de gemeente handenvol geld aan rente kost. Tijdens de jaarlijkse Cecilia-viering wordt de Venrayse musicus Jo van Els gehuldigd i.v.m. zijn 40-jarig lidmaat schap van de Koninklijke Harmonie Euterpe. Ook Eddie Lucassen wordt in de bloemetjes gezet wegens zijn 25-jarig lidmaatschap. —Theo Jacobs, Leo Oudenhoven en Wim Smits zijn de drie zilveren jubila rissen van het Venrayse Mannenkoor. —Ruim tienduizend belangstellenden bezochten de open dag bij Rank Xerox. Brandweerman W.J. Clevers werd door de burgemeester gehuldigd voor 25 jaar brandweerdienst, als ook brand weerman J. Maas voor 30 jaar brandweerdienst. —Op het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn vond weer de traditionele dodenherdenking plaats en ook nu weer maakte de eenvoud van die herdenking op de vele aanwezigen een diepe indruk. Aangezien de verdeelsleutel van de VVD niet klopte bij het verrekenen van de subsidie voor het LSO over de inwoners van de provincie, redde deze rekenfout zo niet het voortbestaan, dan toch wel de subsidiëring van het LSO. —Drie afdelingen van de Limburgse Vrouwenbeweging binnen de gemeente grenzen van Venray, te weten Leunen, Oostrum en Merselo vierden hun gouden bestaansfeest. DECEMBER Het beroemde koor „De nachte galen van Polen" geeft een gratis concert in de Venrayse schouwburg op initiatief van het Venrays Mannenkoor en de Venrayse V. V.V. Wethouder J. van Oers opent een grote tentoonstelling van werk van dertien docenten van de Venrayse Vrije Academie. De Stichting Venrayse Kunstkring organiseert deze expositie in de foyer van de schouwburg. —De stichting „Nederland groet Amerika heeft het initiatief geno men voor een handtekeningenaktie in de hal van het raadhuis rond de viering van 200 jaar vriendschapsbetrekkingen tussen de U.S.A. en Nederland. Diverse brieven gericht aan het college van b. en w„ van het Vredesberaad Venray, de I.K.V.-kern groep Venray, de PvdA, de Vredesbe weging Venray en D'66, tekenen protest aan tegen de eventuele plaatsing van kernwapens op vliegbasis „De Peel". De Vredeskerk kan officieel de benoeming verwachten van de nieuwe pastoor. De nieuw te benoemen pastoor is de eerw. heer P.J.G. Albers, thans pastoor te Spekholzerheide-Heilust. In 1972 werd het bestemmingsplan „Bergkwartier" door de gemeenteraad vastgesteld. Alle thans aanwezige wo ningen zijn gerealiseerd in overeen stemming met het tien jaar oude plan. Inmiddels is gebleken dat behoefte bestaat aan een bebouwingsregeling welke meer voldoet aan de wensen en opvattingen van deze tijd. Om hierop te kunnen inspelen is een ontwerp ter herziening van dit bestemmingsplan., gereed gemaakt. —In een gedeelte van voormalige Gym I.C. aan de Leunseweg is officieel de dependence van de Stichting Open baar Bureau voor Onderwijs en be roepskeuzevoorlichting geopend. Piet Hendrix herdenkt het feit dat hij veertig jaar bij de telefoondienst van de PTT werkzaam is. Het initiatief om in Venray te komen tot de oprichting van een beroepsopleidingscentrum voor kantoorinnovatie is uitgemond in een aantal plannen die aangeboden zijn aan de commissaris van de Koningin, dr. J. Kremers door Burgemeester mr. H. Defesche en ir. L. Stierman, directeur van Rank Xerox. Na 14 uur vergaderen van de gemeenteraad met als hoogtepunt de behandeling van de begroting voor 1983 lagen er een aantal amendementen en twee moties op tafel: Eerste motie; uiterlijk 1 mei a.s. een nota „Vrede en veiligeheid", conform het programma-accoord tussen CDA en PvdA. Tweede motie; verzoek aan de minister van sociale zaken en werkgele genheid om in zijn beleid de z.g. bijstandmoeders en hun kinderen te ontzien. De aanleg van de rijwielstalling Henseniusplein werd middels een amendement afgevoerd. Een amendement, die bezuinigingsvoorstel len inhield voor een viertal clockert- instellingen kreeg de steun van de meerderheid. Zowel voor eigenaars als voor gebruikers zal de onroerendgoedbelas- ting met 6% stijgen. Voorts kwamen huurprijs ambtswo ning, raad- en presentiegelden, school zwemmen, Lima-gas, E.T.I.L., zwem bad, Gewest Noord-Limburg, subsidie aan kerkgenootschappen, schooldaken, Ursulaschool en Vrije akademie, Hen seniusplein, Volkskredietbank, Free Wheelin, De Clockert, recreatie, open bare werken, werkgelegenheid, perso neelszaken, ruimtelijke ordening en de brandweerkazerne nog aan bod en waren de 14 uur werkelijk om. Het LIOF, de Industriële club Venray e.o., het Regionaal Dienstver leningscentrum kleinbedrijf, het F.N.V. STUW en het CNV reageerden zeer positief op de werkgelegenheidsnota „onbegonnen werk" uitgebracht door de gemeente Venray. In de raadsverga dering van januari a.s. zal de nota aan de orde komen, waarna de definitieve tekst zal worden geschreven. Op 30 december wordt officieel afscheid genomen van adjudant Sjef Giesberts, aan wie met ingang van januari Functioneel Leeftijd Ontslag zal worden verleend wegens het bereiken van de leeftijd van 60 jaar. Het college van b. en w. besloot in het kader van het banenplan 1982 projecten voor 23 deeltijders open te stellen. Zij zullen in W.V.M-verband 20 uur per week op een aantal gemeente lijke afdelingen worden ingezet. Jac Philipsen neemt afscheid als P.T.T.-besteller na dit werk 40 jaar verricht te hebben.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 5