ORPSRADENOVERLEG Lkantoor van de toekomst" PEEL EN MAAS Plannen voor opleidingscentrum M0DEHUI5 EX STREEKSCHOUWBURG VENRAY Inmormatiemiddag [voor weduwen en weduwnaars 249,- MUZIEKSCHOOL EN BASISSCHOLEN Nieuwe André van Duin-film in Venray GESLAAGD i de laatste vergadering van het jjsradenoverleg Venray is o.a. aan- fht besteed aan de volgende zaken; lit jaar is door gemeente en woning- wereniging Noord Limburg een voor de bouw van 134 woningen |e kerkdorpen bij de provincie inge- De provinciale directie volks- esting heeft voor 30 woningen uit lan subsidie beschikbaar gesteld. woningen zullen worden ge- pvd in Ysselsteyn (18) en in Veulen Inmiddels is de bouw van de Ringen in Ysselsteyn gestart, mdat er geen zekerheid is over het Rtingent ww-woningen dat voor 1983 hde gemeente zal worden toegewezen >r ook geen zekerheid over de voort- |g van de bouw na deze eerste 30 wo rn. larnaast is bekend dat er in het rayse nog meer bouwplannen voor woningen klaar liggen en uitge lid kunnen worden zodra er contin et d.w.z. subsidie beschikbaar is. ingezien het niet realistisch is te jachten dat aan de gemeente Venray j dermate groot contingent wordt igewezen dat alle plannen voor 1983 |kin 1983 kunnen worden uitgevoerd, iwacht het dorpsradenoverleg dat er 1983 opnieuw prioriteiten gesteld tieten worden. [Het dagelijks bestuur van het dorps- jnoverleg zal in het gesprek met [houder Henk Willems van 22 mber a.s. er bij de wethouder op ringen om het bouwplan in de fkdorpen voorrang te blijven verle- I Immers er ligt een collegebesluit, op pitiatief van oud-wethouder Schols lomen, om de bouw van ww-wonin- ;n op de kerkdorpen voorrang te geven voortgang van de bouw in Land- tal. I In hetzelfde gesprek zal ook soepel- gevraagd worden van de wethou- r bij hantering van de voorschriften n het bestemmingsplan Buitengebied. I Volgens de leden van het dorpsraden- kerleg is voordat het plan door de raad 1 aangenomen, steeds door de gemeen- igezegd dat een soepele hantering van de voorschriften mogelijk is. Het ging immers niet om het boerenbedrijf in zijn uitvoering te belemmeren maar enkel regels te stellen voor de rechtsbe scherming van burger en boer. Volgens het dorpsradenoverleg is de praktijk juist tegenovergesteld, waarbij met name de welstandscommissie een veeg uit de pan kreeg. Eisen van de wel standscommissie leiden nogal vaak tot veel extra kosten die niet verantwoord zijn, was de mening van de aanwezigen. In de vergaderingen van het dorpsra denoverleg Venray wordt met de regelmaat van de klok aandacht besteed aan de problematiek van de kleine scholen in de kleine kernen. In deze vergadering is een brochure van het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs besproken over het minimale aantal leerlingen op kleuter- en lagere scholen wil de school blijven voortbestaan (de opheffings- vorm). Uit deze brochure mag geconcludeerd worden dat de meest bedreigde school in het Venrayse, die van Vredepeel, nog enige kans op voortbestaan heeft. De dorpsraad Vredepeel zal zich samen met het bestuur van de school blijven inzet ten voor het handhaven van de school. In deze strijd weten zij zich gesteund door het dorpsradenoverleg. Laatste punt van discussie in deze veragdering was de Kabel-TV. Het ziet er naar uit dat Stichting Cai door zal kunnen gaan met haar plannen voor de aanleg van een Centrale Anenne Inrich ting voor de kernen Venray, Oostrum en Leunen. Men vroeg zich af waarom ook nu weer de verder van Venray afgelegen kernen uitgesloten werden. Hierbij maakte men een vergelijking met de aanleg van gas, water en elektriciteit. Het buitengebied was toen ook al het kind van de rekening. Verwacht mag worden dat over een jaar of tien een dergelijke voorziening ook gemeengoed zal zijn, waarvoor dan door de inwoners van de kerkdorpen extra betaald moet worden. Waarom, zo vroegen de afgevaardig den van de kerkdorpen zich af, niet de mogelijkheid bekijken om een groter gebied van begin af aan met de kabel- TV te bestrijken. Of een toeslag op de abonnementen van de deelnemers in Venray, Oostrum en Leunen om straks de andere inwo ners van de gemeente tegen een meer gelijke prijs ook van kabel-TV te kun nen voorzien. Naar aanleiding van de discussie besloot men om de stichting CAI uit te nodigen voor een gesprek over deze zaak. IBurgemeester mr. H.J.M. Defeschc l ir. L.A. Stierman, directeur van ink Xerox, hebben vrijdag j.l. in icht de Commissaris van de ingin, dr. J. Kremers, de plannen D te komen tot een beroepsopleiding c kantoorinnovatie in Venray, aan- oden. [Wanneer het Rijk bereid is het pro- rt met 380.000,- te subsidiëren, zou Kaugustus 1983 met deze nieuwe oplei- l voor geschoolde werknemers, die iderne kantoor apparatuur zullen ban bedienen, gestart kunnen worden. De gemeente Venray zal hiervoor een (komend schoolgebouw tegen een huurprijs beschikbaar willen stel- Hierdoor kunnen de geraamde i voor de huur van de gebouwen H 40.000,- worden verminderd. De Incie zal tot een bedrag van 375.000,- bijdragen in de kosten van 'touwings- en inrichtingskosten. Gehoopt wordt, dat in de totale aan- ikosten van 566.500,- door het mi- jblerie van economische zaken [85.000,- en door het ministerie van so- t zaken f 296.250,- zal worden ge meierd. De bedoeling is. dat na ver- li van tijd het in Venray te vestigen idingscenrum zich zelf financieel li kunnen redden. in Venray en omgeving bestaat er bij mensen die hun man of vrouw ver- hebben, behoefte aan kontakt met ren, die in dezelfde of vergelijkbare itandigheden verkeren. Of je nu jong of oud bent, het verlies je man of vrouw is een enorme lok en laat een grote leegte achter, imigen lukt het met vallen en ■taan vrij goed zich staande te hou- :n en verder te gaan. Anderen daaren- jen komen niet, of ontzettend moei- ijk tot aanvaarding van het verlies. Ze agen zich terug te trekken van familie, iden, de buurt waarin ze wonen, leel vaak hoorje, als je weduwe of we- iwnaar bent, dat je er eigenlijk alleen ir goed over kunt praten met iemand er net zo voor staat. Anderen begrij- :n je niet echt, kunnen niet echt voelen at jezelf doormaakt en bezighoudt. Enige tijd geleden zijn een paar mouwen, die hun man verloren hadden bij elkaar gekomen om te zien of ze voor zichzelf en voor anderen iets touden kunnen opzetten. Er is toen lesloten in het najaar te proberen meer mensen te bereiken. Daarom nodigen wij nu belangstel lenden uit voor een open-informatie- raiddag, waarbij ook mensen aanwezig zullen zijn die in Reuver een dergelijke kontaktgroep hebben opgezet. Zij zullen vertellen hoe het daar is begonnen en wat men zoal kan doen. Mogelijk kunnen we daarna zelf plannen maken en tot iets komen wat aansluit bij wat U zoekt. De informatie-middag zal worden gehouden op dinsdag 14 december van 14.00 -16.00 uur in de grote zaal van de Clockert, Bergweg 4 te Venray. Inlichtingen: mevr. Ton Crebolder, maatsch.werk ster, tel. 85900/83100; de heer Kees Molenaar, maatsch.wer ker, tel. 83100/82222. Desgewenst kunt u via ons in kontakt komen met andere initiatiefneemsters. Mocht U wel belangstelling hebben, maar op die datum niet kunnen, neem dan toch kontakt met ons op. Het initiatief om in Venray te komen tot de oprichting van Bcroepsopleidin- gencentrum voor kantoorinnovatie werd in het voorjaar 1982 genomen door burgemeester Defesche en de heer L.A. Stierman, managing-director van Rank Xerox Venray. In de werkgroep, die een en ander ging voorbereiden hadden zitting vertegenwoordigers van de gemeente Venray, de provincie Lim burg, Rank Xerox Venray, O.C. Neder land Venlo, het Gewestelijk Arbeidsbu reau Venray en STUW/POL Venray. Het resultaat van het voorbereidende werk is in een rapport verwerkt, dat aan de Commissaris van de Koningin in Limburg is aangeboden. Tijdens het werkbezoek, dat minister J. de Koning van Sociale Zaken deze maand aan Limburg brengt, zal gedeputeerde H. Mastenbroek de Venrayse plannen be spreken. INITIATIEF Bij het nemen van het initiatief voor het kantooropleidingscentrum heeft o.m. meegespeeld, dat door de komst van nieuwe apparatuur in de kantoren van de toekomst, nieuwe vakatures moeten worden opgevuld door perso nen, waaraan eisen van bekwaamheid worden gesteld, die op dit ogenblik niet aanwezig is. Een tweede aspect was, dat Noord Limburg, regionaal-economisch INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Namens het bestuur van de Mavo werd aangifte gedaan van inbraak in de school-barak aan de Oostsingel. Door het inslaan van een ruit aan de achter zijde was toegang verkregen. Ont vreemd werden een draagbare radio, casseterecorder en een zakrekenma- chine. Aangifte werd gedaan van diefstal, door middel van braak, in een mate riaalwagen van de schutterij, welke op het schietterrein aan de Endepoel stond. De toegangsdeur was geforceerd. Ont vreemd werden enkele gereedschappen. Aangifte werd gedaan van diefstal van enig gereedschap uit de kofferruim te van een de Fagotstraat geparkeerde personenauto. Twee ruitenwissers van een aan de Pr. Marijkestraat geparkeerde perso nenauto werden gestolen. De 22-jarige eigenaar van een per sonenauto uit America deed alhier aan gifte van diefstal van een auto-jalouzie van zijn op het parkeerterrein van de Gouden Leeuw staande personenauto. aangifte van diefstal werd gedaan van twee ruitenwissers van een aan de Whistlerstraat geparkeerde personen auto. Aangifte van diefstal werd gedaan van een bromfietshelm vanuit de fiet senstalling van de scholengemeenschap Jerusalem. MISHANDELING Een 19-jarige inwoner van Venray deed aangifte van mishandeling door een 26-jarige inwoner van Ysselsteyn. Omtrent de motieven konden ons geen mededelingen worden gedaan. De mis handelde was aan zijn neus gewond geraakt. Procesverbaal is opgemaakt. oud-GEMEENTESECRETARIS OVERLEDEN Na een een langdurig ziekbed is in het Venrayse ziekenhuis overleden, in de leeftijd van 77 jaar, Herman Vissers, die tot aan de de opheffing van de gemeente Wanssum secretaris dezer gemeente was. Zaterdag vindt aldaar de plechtige uitvaart en begrafenis plaats. gezien, één van de zwakste gebieden van Nederland is geworden. De gemeente Venray meent voor de vestigingsplaats van deze nieuwe oplei ding te kunnen claimen omdat Venray ten opzichte van de centra waar veel aan automatisering wordt gedaan Nijme gen, Eindhoven en Zuid Limburg gunstig is gelegen. Als een ander pré voor vestiging in Venray laat men gelden, dat Rank Xerox binnenkort start met de fabricage van tekstverwerkende apparatuur, ter wijl Océ van der Grinten in Venlo ook producent is van „het kantoor van de toekomst". Venray heeft derhalve veel know-how binnen handbereik. Deze kennis kan derhalve de kwaliteit van het opleidingscentrum ten goede komen. DOEL- EN TAAKSTELLING Het opleidingscentrum zal zich rich ten op het leren omgaan met tekstver werkende apparatuur (word-processor) en micro (personal) computers. Wat betreft de cursisten wordt gedacht aan schoolverlaters, die zich kunnen inwij den in de geheimen van computers en tekstverwerkende apparatuur. Daar naast ziet men ook grote mogelijkheden voor kantoormensen, de z.g. „40 witte boorden", die met hun verouder de opleiding en manier van werken geen gegarandeerde arbeidsplaats meer heb ben. Ook zij kunnen zich via dit nieuwe beroepsopleidingscentrum laten om scholen en bijscholen. Overigens zal de werving van cursis ten voor een belangrijk deel via het Gewestelijk Arbeidsbureau lopen. De opleiding dient te worden ge plaatst in het kader van de kantoorauto matisering en kantoorinnovatie. Dat betekent niet alleen dat de bekwaamheid in de bediening van de moderne apparatuur een centrale plaats dient in te nemen, maar ook dat er een overdracht van basiskennis op het gebied van automatisering en informa tica zal moeten plaatsvinden. Er van uitgaande, dat de gemiddelde cursusduur 11 k 12 weken in beslag zal nemen, betekent dit, dat de opleidings capaciteit in de beginperiode 80 cursis ten per jaar zal bedragen. De opleiding zal bestaan uit: I) basis opleiding informatica; 2) kantoorauto matisering en toepassingsgebieden daar van; 3) mogelijkhden en gebruik van tekstverwerkers en 4) mogelijkheden en gebruik van micro (personal) compu ters. De voorkeur voor de docenten gaat op de eerste plaats uit naar degenen, die op dit ogenblik in het bedrijfsleven werkzaam zijn hoewel ook wordt gedacht aan (werkloze) leerkrachten uit het Voortgezet onderwijs. Bij de planning wordt er van uitgegaan, dat de leveranciers van kan- toorau tomatiseringsapparatuur bereid zijn hun apparatuur bij voorkeur meest moderne in bruikleen beschik baar zullen stellen. MIDDELBARE OPLEIDING Een van de trainingen zal vooral worden gericht op het directe kantoor werk en op de jongere werkzoekenden, die daarin hun emplooi zoeken; derhal ve jongeren met LEAO, MAVO, HAVO of MEAO-opleiding. Reeds vele jaren worden vanuit Venray pogingen ondernomen om hier een M.T.S. te krijgen. Tot op heden zijn de Venrayse aanvragen door de minister afgewezen. Nu hopen de initiatiefnemers, dat een M.T.S. voor informatica en computerkunde een haalbare kaart zal zijn omdat in wijde omgeving een dergelijk instituut niet aanwezig is. De Venrayse M.T.S. zou daardoor een bovenregionaal karakter kunnen krijgen. Neem eens een KERSTCOCKTAIL voor feestelijke COCKTAILPAKJES van crêpe-georgette of poly-zijde, met rok of pantalon, in de modekleuren cyclame, kobalt, zwart, marine of grijs apart, gezellig en betaalbaar v.a. Vkestrat 14 Grcxestnu S3 Venlo Venray 077-12351 04780-82*81 Muziekschool Venray zette haar poorten wijd open Onlangs heeft een werkgroep het bestuur van de Muziekschool Venray enkele suggesties gedaan om de school wat meer in de belangstelling te brengen. Dit bleek nodig, omdat gecon stateerd moest worden, dat ofschoon de Muziekschool Venray veel aan de weg timmert, grote groepen van de Venrayse bevolking zich toch niet voldoende van het bestaan van hun muziekschool be wust waren. Dat was mede een goede aanleiding om de handen in elkaar te slaan en levens in het kader van de muzikale vorming op de basisscholen een muziek schoolproject te lanceren in nauwe samenwerking met de consulent voor de basisscholen, de heer J. van Eyck. Kort en goed: alle basisschoolkinde ren van de kom en kerkdorpen kregen een verrukkelijke en leerzame les aange boden hetzij op de Muziekschool, hetzij op de basisschool al naar gelang de afstand en vervoermogelijkheden. Duizenden kinderen kwamen hier door voor het eerst in contact met de muziekschool. En dat zal voor velen van hen een verrassing zijn geweest. De docenten van de Muziekschool en de consulent hebben met veel humor en grote inzet drie weken lang 's morgens en 's middags met de jeugd opgetrok ken. Het is dan ook niet uitgesloten, dat veel kinderen door dit contact nu be wuster de weg naar de Muziekschool Venray zullen weten te vinden; om welke reden dan ook! MUZIEKSCHOOL-ONDERZOEKEN Meer dan 400 leerlingen van de Muziekschool namen aan een onder zoek of examen deel. De resultaten waren iedere avond tijdens een einduit voering te beluisteren. Aan het einde daarvan werden de behaalde getuig schriften of diploma's door de docenten die de opleiding verzorgd hadden uit gereikt. De plaatselijke verenigingen kunnen met grote voldoening op de afgelopen examentijd terugblikken. Niet minder dan 157 HaFa-bondsdiploma's konden worden uitgereikt. Vande fan fare te Castenray 12 waarvan 6 met Lof Van de fanfare te Leunen 9 waarvan 6 met Lof Van de fanfare Merselo 32 waarvan 3 met Lof Van de fanfare te Oirlo 29 waarvan 5 met Lof Van de harmonie te Oostrum 17 waarvan 1 met Lof Van de harmonie te Venray 28 waarvan 3 met Lof van Muziek- en Majorettenkorps 3 geen met Lof Van de fanfare te Ysselsteyn 24 waarvan 6 met Lof Nieuw Bergen 3 geen met Lof Voor de honderden gradenleerlingen was de toetsingsprocedure enigszins ge wijzigd ten opzichte van alle vooraf gaande jaren. Het technische gedeelte, zoals toon ladders en etuden kon door deleerlingen vanaf vier weken vóór de toets worden geabsolveerd. Dit bleek eenieder zéér goed te bevallen. De behaalde resulaten voor deze onderdelen waren duidelijk beter dan voorheen. Bovendien bleef voor de uiteindelijke toetsing alleen het muziekmaken over. En dat was vaak een genot om bij te wonen. Veel ouders hebben aan de uitnodi ging, om de toetsen bij te wonen, ge hoor gegeven. Hierdoor was er een grote bedrijvigheid in de school. Elke toetsdag werd met een einduitvoering sloten. De belangstelling hiervoor was over weldigend, hetgeen de spelers vaak stimuleerde om op hoog niveau te musi ceren. In totaal werden 267 gradenexamens afgenomen, namelijk: le graad 140 2e graad 93 3e graad 30 4e graad 3 5e graad 1 Waarvan 44 leerlingen met Lof slaag den^ 3 leerlingen een proefjaar kregen en 4 leerlingen werden afgewezen. Al met al een waardige afsluiting van de. cursus 1982 van een springlevende muziekschool. Tevens is dit een enorme stimulans om de nieuwe cursus 1983 voor te bereiden en met veel optimisme tegemoet te gaan. BEVRIEZEN VAN LESUREN Al enkele jaren is het aantal lesuren op de Muziekschool Venray bevroren. Dit betekent dat ook het aantal toe te laten leerlingen niet onbeperkt is. Door een uiterst scherp beleid is het mogelijk de lesuren optimaal te benutten en zo gericht mogelijk in te zetten. Hierdoor wordt het mogelijk 2 volstrekt nieuwe VRIJDAG 10 DECEMBER 1982 Nr. 49 HONDERDENDERDE JAARGANG „BINNENSTE BOVEN" KLUCHT AYCKBOURN „Taking Steps", de voor Nederland allernieuwste Ayckbourn (door hemzelf „klucht" genoemd), zal op donderdag 9 december a.s. te zien zijn in de schouwburg Venray in de nederlandse vertaling van Josephine Soer, getiteld „Binnenste Boven". In „Binnense Boven" gaat het om bijna niet na te vertellen verwikkelingen a laFeydeau. De taferelen lijken zich af te spelen op drie verdiepingen van een huis, dat de bewoner van plan is te gaan kopen van de eigenaar. Hij (de bewo ner) is een geslaagd zakenman, die denkt zijn vrouw een groot plezier te doen met haar een eigen huis te bezor gen. Dat zij kennelijk niet zo gelukkig is met haar levensomstandigheden en noe steeds betreurt dat zij haar balletcarriè re heeft opgegeven voor haar huwelijk, blijkt alras. De situatie wordt nog veel onoverzichtelijker door de aanwezig heid van haar broer, die tevergeefs plan nen maakt met een aandoenlijk, ont spoord meisje. De eigenaar van het huis en de assistent van de notaris, die de overdracht van het huis moet regelen, veroorzaken nog meer komplikaties. U ziet vier akteurs en twee aktrices, n.l. Ton Kuyl, die de hoofdrol zal spelen, Maria Lieuwen als zijn vrouw, Cor van den Brink speelt de broer, Jennifer Willens speelt diens vriendin netje, Jaap Wiersma vervult de rol van de assistent van de notaris en de rol van eigenaar van het huis wordt gespeeld door Rob Fruithof. „Binnense Boven" garandeert U een avond onbekommerd lachplezier. SCHITTERENDE MUSICAL VAN ANNIE M. G. SCHMIDT MET CONNY STUART IN DE HOOFD ROL TWEE DAGEN IN VENRAY Op woensdag 15 en donderdag 16 december a.s. is in de schouwburg Venray de nieuwe musical-produkte „DE DADER HEEFT HET GE DAAN" te zien. Het is voor de zesde keer dat Annie M. G. Schmidt, Harry Bannink en Paddy Stone gezamenlijk een musical creëren. Reeds eerder was dit het geval in „En nu naar bed", „Wat een pla neet", „Foxtrot" en „Madam". Naast Conny Stuart, Lo van Hens- bergen, Hans van der Woude, Carolien van den Berg en Ferd Hugas spelen er nog vele anderen mee. waaronder ook een twaalf personen tellend ballet, dat in enkele zeer groots opgezette show scènes te zien zal zijn. De muziek voor deze musical is gecomponeerd door Harry Bannink en wordt tijdens de uitvoeringen live uitgevoerd door een 4 personen tellend orkest o.l.v. Dick van der Stoep, die ook voor de arrangementen zorgde. Het decor, de kostuums en de requisieten zijn zo gigantisch, dat daarvoor een speciaal een vrachtwagen werd gekonstrueerd. In de Dauzefinale in een scène te zien, waarbij voor de kostuums meer dan 100 meter velours werd gebruikt. In de theaters, waar deze produktie reeds op de planken stond, was het publiek laaiend enthousiast. U mag deze musical dan ook eigenlijk niet mis sen. Het is absoluut waar, dat een produk tie als deze slechts eens in vele jaren te zien is. We moeten inderdaad teruggaan tot FOXTROT om tot een vergelijking te kunnen komen. De directie adviseert houders van tegoedbonnen deze beslist te besteden voor deze voorstelling. Beter is er nauwelijks te vinden. Overigens raden wij iedereen aan om deze fantastische schouwburgavond te bezoeken. Het is een feest voor oog en oor. Veel ontspanning, dans en zang in een voorstelling zoals men die op Broadway zou verwachten. „DE VRIJE SPELERS" AMERICA PRESENTEREN IN VENRAYSE SCHOUWBURG HET BLIJSPEL „EEN ZOEN VAN MISS URK" Op zondag 12december a.s. speelt de Americaanse toneelvereniging in Ven ray een blijspel in drie bedrijven van Max Andrea „Een zoen van Miss Urk". Dit spel wordt opgevoerd in het dialect. „Een zoen van Miss Urk" is een dwaas verhaal over een suikertante, die op haar oude dag haar restaurantbedrijf ten geschenke wil geven aan één van haar beide neven: Eduard of Gerard. Zij komt bij Gerard een week logeren om te zien of deze wel in staat is om samen met zijn kinderen zo'n groot bedrijf te runnen. Maar helaas, de zoon van Gerard is een nietsnut en zijn doch ter een lelijk eendje en zó kippig, dat ze niet eens het onderscheid ziet tussen haar tante en de schemerlamp. Maar daar kan wel wat aan gedaan worden, zegt een veel over de vloer komend jour nalist. En dat moet ook wel, want de zoon van Eduard, de andere neef, is judokampïoen en de dochter niet minder dan Miss Costa del Sol. Dus zorgt de journalist voor een op lossing en wat voor een? In ieder geval, hij zet het in de krant en wat in de krant staat is waarmet alle gevolgen van dien. Al met al een komisch spel, waarvan u volop zult kunnen genieten. „HET KLIEKSKE" MET V LAAMSE VOLKSMUZIEK IN SCHOUWBURG VENRAY Op zondagmorgen 12 december a.s. is in de schouwburg Venray een bijzon der zondagochtendconcert te beluiste ren. Het traditionele Vlaamse volksmu- ziejensemble „Het Kliekske" zingt en speelt dan volsliederen en melodieën, die zij hebben opgetekend tijdens hun bezoeken aan honderden oude mensen, die deze liederen en muziek nog ken den. Voor hun optyreden maakt „Het Kliekske" een summiere keuze uit deze rijke overlevering. Toch blijft het zo dat de luisteraar een muzikaal en geva rieerd programma te horen krijgt, gaande van de Middeleeuwen tot pak weg eind vorige eeuw. Hiervoor bespelen de vier muzikan ten, Rosita Tahon, Herman Dewit, Os wald Tahon en Wilfrid Moonen een héél uitgebreid volksinstrumentarium. Al deze instrumenten werden door hen zelf gekopieerd naar de gevonden origi nele exemplaren als: draailier, hommel, diverse doedelzakken, harmonika, rom melpot, blazevere, buitkarkas, klomp viool, trombon, mondharp, strovedel, vlierefluit, koehoorns, eenhandsfluit en hakkebord. Buiten de concerten en T.V. optre dens in heel wat landen van Europa, droeg de groep vooral de belangstelling voor de volksmuziek uit naar Neder land, onder meer via het N.O.S. programma van Ate Doornbosch: „Onder de groene linde" waar ze sinds 1972 wekelijks als vast huisorkest in op treden. Het concert begint om 11.30 uur. De entree bedraagt 6,Houders van een C.J.P. of PAS 65 en leerlingen van de Muziekschool betalen slechts 4, Vanaf 9 december gaat in een groot aantal Nederlandse bioscopen de nieu we ANDRÉ VAN DUIN film DE BOE ZEMVRIEND in première. Insiders die de werkcopie hebben ge zien, verwachten dat er minstens 3 miljoen Nederlanders de film zullen gaan zien, wat dan een absoluut record betekent. De film is steengoed. André heeft geleerd van zijn eerste film en heeft de fouten die toen gemaakt wer den vermeden. Nu kan men anderhalf uur schateren om de tandarts van Napoleon, die er een boeltje van maakt. De rolbezetting bestaat uit louter sterren. We noemen naast André de andere André ofwel HAZES, verder Vanessa, Leen Jongewaard, Corry van Gorp, Frans van Dusschoten. Dezer dagen zult U via radio, televisie en pers nog wel meer over deze film horen en daarna zult U het overal horen. Daar moet je heen als je echt wilt lachen. ideeën in de nieuwe cursus 1983 te reali seren. DE SPEELKLAS Een speelklas voor de le klassers van de basisschool. In deze cursus zullen, vanuit beweging en zang, de kinderen de eerste beginselen van muziek bewus ter worden bijgebracht. Hierbij zal dankbaar van slagwerk en de Orff-in- strumenten gebruik worden gemaakt. Al vele jaren wordt om een dergelijke cursus gevraagd. De Muziekschool Venray stelt zich voor dit komende jaar met enkele klasjes te beginnen zodat tijdige in schrijving hiervoor zeker gewenst is. Het lesgeld bedraagt 140,- voor een gehf*l jaar. DE SAMENSPELKLAS Voor de nieuwe samenspelklas zijn de verwachtingen hoog gespannen. De sa menspelklas zal vervolgmogelijkheden bieden op het I.V.M.-onderricht. Aan deze klas kunnen ook oud-leer lingen deelnemen die in het verleden een I.V.M.-cursus volgden. Het lesgeld is redelijk te noemen en wel 150,— voor een geheel jaar. (I.V.M. is de afkorting van Instrumentaal Vormend Muziek onderwijs). De lessen worden wekelijks in de Muziekschool gegeven en zullen zich, zoals de naam van de cursus al aangeeft, vooral richten op het samen spel. Dat kan met gebruikmaking van de blokfluit, de stem, het Orff-instrumen- tarium en dans. De groep zal in de keuze-mogelijk- heden van de leerstof een duidelijke in spraak krijgen. Vooral voor hen, waarvoor het lesgeld voor de andere cursussen een ernstig bezwaar vormen, is deze nieuwe cursus een verrijking op het muziekschoolmenu. Bij voldoende deelname zullen er ver schillende leeftijdsgroepen worden ge formeerd. De inschrijving sluit over een week. OUDERENCURSUSSEN Een toenemende belangstelling is te constateren bij de groep ouderen. Deze ouderen (van 13 - 80 jaar!) hebben in het leerlingenbestand van de Muziek school Venray een aparte plaats inge nomen. De leerstof is zeer breed en zo ingericht dat velen met uiteenlopende belangstellingen zich in zo'n cursus kunnen vinden. De cursus duurt een jaar en is bedoeld als algemene oriëntatie. Er wordt gemu- Aan de Katholieke Hogeschool te Til burg slaagde voor het doctoraal examen bedrijfsecnomie Frans Schelbergen uit Oostrum. Op 24 nov. 1982 slaagde aan de Katholieke Leergangen te Tilburg dhr. A. J. M. Theeuwen uil Leunen voor zijn akte Geschiedenis M.O.-A. Hij is docent aan de S.G. Marianum te Venray. siceerd en de eerste beginselen van het notenschrift worden „spelenderwijs" meegenomen. De cursus is zeer levendig doordat er constant op de groep wordt ingespeeld. Een en ander betekent dat vooraf moeilijk te voorspellen valt op welk onderdeel het accent komt te liggen. Eén ding is zeker: de cursisten zijn enthousiast over de ongekende moge lijkheden van zo'n I.V.M.-cursus en niet zelden ook van hun eigen vaardig heden. Het lesgeld is redelijk te noemen en wel 150,voor een geheel jaar. De wekelijkse les duurt 100 minuten. Opgave zo snel mogelijk bij de administratie van de school.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9