PEEL EN MAAS Gouden feest voor LVB-afdelingen LEUNEN, MERSELO en OOSTRUM 4 x 11 jaar De Piëlhaas en de Gulden Humor GEMEENTERAAD VIERLINGSBEEK Hel is beslist geen (oeval, dal begin Jecember drie afdelingen van de Lim- lurgse Vrouwenbeweging binnen de emeenlegrenzen van Venray - die van «unen, Merselo en Oostrum - hun ouden bestaansfeesl vieren. In hel begin van de jaren dertig werd i.|. in Roermond door een aantal vrou- ten de behoefte gevoeld om gezamen- ijk aktiviteiten te gaan ondernemen en lil ..privilege" niet alleen aan de mannen te laten. Onder auspiciën van de L.L.T.B. werd de eerste boerinnen- bond in Roermond opgericht en weldra namen tal van andere plaatsen in het Limburgse dit initiatief over. In de gemeente Venray werden boerinnen- bonden" opgericht in Leunen, Merselo en Oostrum en in latere jaren volgden de andere kerkdorpen. Uil ecu gesprek, dat wij met de voor zitsters van de drie jubilerende afdelin gen hadden, blijkt duidelijk dat alle drie afdelingen nog bruisen van aktivi- teit en dat ongetwijfeld ook voor de toekomst het voortbestaan verzekerd is. Over het algemeen kan worden ge steld. dat de motieven, die tot oprich ting van de afdelingen leidden, nog het zelfde zijn gebleven: de vrouw uit de dagelijkse sleur halen en met elkaar aktiviteiten organiseren om zodoende uit de beslommeringen van gezin en be drijf te komen. In later jaren kwam daarbij de drang naar meer algemene vorming die de overhand kreeg. Gezien in het licht van die jaren wer den de afdelingen sterk beïnvloed door de rooms-katholieke levenswijze. Dat men met de tijd is meegegaan blijkt wel uit de naamsverandering, die in 1965 werd doorgevoerd. In plaats van Roerinnenbond werd het in het ver volg Limburgse Vrouwenbeweging. Het werden verenigingen, die thans open staan voor alle vrouwen. Werden in de beginjaren in hoofdzaak door middel van lezingen en cursussen de vrouwen VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 No. 47 HONDERDENDERDE JAARGANG DIEFSTALLEN Uit een geparkeerde personenauto een flat in Veltum werden een Itilips autoradio, een Blaupunkt cas- itterecorder, 2 bol-speakers en 5 asseltebandjes ontvreemd. Toegang 't de auto was vergkregen door trnieling van een ruit. Zondagavond werd uit de „Brak" tn rood-bruine leren jas ontvreemd. In ie jas zat een paspoort en een rijbewijs, e benadeelde is een jongeman uit enray. Een inwoner deed aangifte van jefstal van zijn bruin ribfluwelen jasje t de garderobe van de Soos in de oenderstraat. Uit een kledingzaak in de [otestraat werden een vijftal alcanta- jassen ontvreemd. Die jassen hebben r stuk een waarde tussen de 600 en 00 gulden. Ten nadele van een bezoeker aan sporthal werd uit zijn daar opgehan- n kleding een portemonnaie ont- eemd, waarin 150 gulden. - Bij een woning aan de Kempweg I frd een afgesloten zilvergrijze heren- te van het merk Fürstenkrone ont- eemd. OP HETERDAAD BETRAPT Twee jongelui uit Venray, resp. 18 en 19 jaar, werden in dc nacht van maandag op dinsdag op heterdaad be trapt toen zij poogden in te breken in het Textielhuis in Brukske. Men had de toegangsdeur geforceerd, maar gingen aan de haal bij nadering van een nachtwaker. Het gelukte de politie het tweetal aan te houden. Hangende het onderzoek is het tweetal ingesloten. Ook wordt onderzocht of het tweetal nog andere inbrèken op zijn conto heeft. MATERIELE SCHADE Door hel niet verlenen van voorrang op de kruising Overbroekseweg-Veulen- seweg botsten twee personenauto's tegen elkaar. Hoewel de materiële schade behoorlijk was, kregen de bestuurders geen noemenswaardige ver wondingen. SCHOORSTEENBRAND Venrays brandweer moest in aktie komen voor blussing van een schoor steenbrand aan de Steegse Peelweg, Uitbreiding van brand kon worden voorkomen cn natuurlijk veegden de brandweermannen tegelijk maar de schoorsteen. Of de eigenaar de rekening gepresenteerd krijgt is niet bekend. WEER INBRAAK OPGELOST Met de aanhouding van een 23-jarige inwoner en een 19-jarige inwoonster kon de in de nacht van 19 op 20 oktober gepleegde inbraak in het Esso tanksta tion aan de Leunseweg, tot klaarheid worden gebracht. Later kon ook nog een 26-jarige inwoner wordenaangehou- den welke ook bij deze inbraak betrokken was. De gestolen goederen, rookartikelen, gereedschappen, stoel- hoezen etc. konden in beslag worden ge nomen. Na verhoor en mededeling dal procesverbaal zal worden opgemaakt, werd hel drietal huiswaarts gezonden. DRONKENSCHAP Terzake kennelijke staat van dronkenschap (lag op een stoep aan de Zuidsingel) werd een Venrayer op het politiebureau in een daarvoor bestemde cel ingesloten. Na ontnuchtering werd hij huiswaarts gezonden met de mede deling dat procesverbaal zal worden op gemaakt. hen autobestuurder uit Swolgen moest dc bekende alcoholproeven on dergaan. Met een rijverbod en de aanzegging dat porcesverbaal zal wor den opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. VERNIELINGEN Aan de Merseloseweg werd door middel van een luchtbukskogeltje een ruitje van een glas in lood raam ver nield. Naar eerst thans bekend werd, zijn hier tussen 4 en 5 november, van een Scaniavrachtauto, eigendom van een Blerickse firma, 10 reflectoren gestolen terwijl 2 achteruitrijlampen vernield werden. DODELIJK ONGEVAL Maandagavond is op de ventweg langs de Antoniusweg te Boxmeer de 29 jarige Piet Evers uit Merselo door een personenauto aangereden. De verwon dingen waren zo ernstig dat hij korte tijd later aan de verwondingen is over leden. Het slachtoffer liep samen met een inwoner van Boxmeer. Ook deze werd aangereden maar de verwondin gen van dat slachtoffer vielen mee. PIRAATTOT ZWIJGEN GEBRACHT De Venrayse politie haalde dinsdag avond de radiopiraat „La Fayette" uit de lucht tijdens zijn uitzendingen. De gehele apparatuur ter waarde van 1500 gulden werd in beslaggenomen. Proces verbaal zal worden opgemaakt. Uit de gehouden raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek noteer den wij de volgende raadsbesluiten. De school te Maashees kan de gevraagde materialen voor de biologie- methode aanschaffen. Geen bezwaar had de raad tegen verkoop van twee bouwkavels te Vor- tum-Mullem. Dat was eveneens het geval met de verkoop van bouwkavels te Vierlings beek voor de bouw van wooneenheden voor alleenstaanden en twee persoons huishoudens. Bij het beschikbaar stellen van een bedrag van 13.600,voor de plan- kosten groenvoorzieningen, werd ge vraagd hoe het eigenlijk stond met de realisering van het eerder aangenomen plan voor de verfraaiing van Maashees. Dal zal worden onderzocht en dan aan de raad worden medegedeeld. Een bedrag van 11.875,werd beschikbaar gesteld voor een schei dingswand tussen Gemeenschapshuis en sportzaal te Maashees. Het voorstel reconstructie Spoor straat en Vrijthof te Vierlingsbeek le verde geen moeilijkheden op. De raad stelde het gevraagde bedrag ad 712.694 gulden beschikbaar. Wel werd eevraapd de mogelijkheid te onderzoeken, het doorgaande verkeer Overloon richting Boxmeer en omgekeerd, niet over de Molenweg te laten lopen. Een aanvullend krediet voor de Venrayse Schouwburg leverde wel kritiek op. een bedrag van 2.359, werd wel beschikbaar gesteld, maar volgend jaar zal er eerder een afreke ning moeten worden getoond. Trou wens de gemeente Vierlingsbeek zal in de toekomst niet alles slikken wat betreft de tekorten. Dan moet Venray maar meer gaan bijdragen, zo werd gesteld. 30% overschrijding vond men te vel van het goede. De Pensioenverordening voor de gewezen wethouders werd conform het voorstel aangenomen. De aanpassing van de legesgelden kreeg de goedkeuring van de totale raad, ook de aanpassing van de reini gingsrechten. Voor wat de rioolrechten betreft diende oud-wethouder van de Pas een voorstel in om een mindere verhoging dan b. en w. voorstelden, maar kreeg slechts steun drie raads leden. Het volgend jaar zal wel worden bekeken of met minder verhoging kan worden volstaan. FIETSPAD OVERLOON-VENRAY Het raadsvoorstel om grondaan kopen te doen ter realisering van de aanleg van het fietspad Overloon-grens Venray werd door het college terugge nomen op voorstel van wethouder mevr. van Duynhoven. In een gesprek met Gedeputeerde Staten was gebleken, dat het fietspad aan twee zijden van de weg zou worden aangelegd. Op Venrays gebied ligt het fietspad maar aan één kant van de weg en het zal nog wel jaren duren eer de andere kant zak worden aangelegd. Ook omdat de Milieuvereniging Overloon gevraagd had het rijwielpad maar aan één kant aan te leggen, was nader beraad met Gedeputeerde Staten nodig. Dat gesprek vindt binnenkort plaats en dan kan de raad in de decem- ber-vergadering een nieuw voorstel te gemoet zien. Dit uitstel heeft geen vertraging in de aanleg van het fietspad tot gevolg. vegwijs gemaakt in de maatschappij, hans ligt het zwaartepunt op godsdien stig, sociaal en cultureel gebied, waarbij uimte voldoende overblijft voor ont- panning. De dames-van-het-eerste-uur weten iet zich allemaal nog goed te herinne en. Met lezingen en cursussen werd men eigen gemaakt met de nieuwe ont wikkelingen. Men leerde hoe men de slacht kon wecken, over nieuwe bak- nogelijkheden, wasbehandeling, per- soonklijke verzorging etc. Men weet nog van de inbreng van technische adviseurs als meester Vis sers, die aan de wieg stond van de Boerinnenbond van Leunen, van man nen als meester Wijnhoven, Peeters en de Ponti en zeker ook van mej. Kleus- kens. LEUNEN Mevr. Fleurkens-Peetcrs is vanaf 1974 voorzitster van de afd. Leunen. Bij de oprichting lelde de afdeling 90 leden en thans zijn het er 175. Op donderdag 2 december zal in de "parochiekerk om 19.30 uur een plech tige eucharistieviering worden gehou den. Om 20.00 uur is er een feestelijke bijeenkomst in het gemeenschapshuis met huldiging van maar liefst negen gouden jubilaressen. Dat zijn: de dames M. Claessens-Wilms, E. Claessens- Voermans, M. Cornelissen-Vloet, M. Hermans-Manders, A. Janssen-Ach- ten, M. Keysers-Hendriks, J. Michels- Nabuurs, T. Pijpers-Phihpsen en A. Voermans-Kursten. Op vrijdag 3 december wordt in het gemeenschapshuis een feestavond ge houden, waarbij bij wijze van uit zondering ook de mannen aanwezig zullen zijn. MERSELO Niet zonder trots vertelt de voorzit ster mevr. Poels-Driessen van de jubi lerende afdeling Merselo, dat vijftig jaar geleden met 68 leden werd gestart na een leerzame lezing van mej. Hendrikx. De zeer akticve afdeling telt hans 118 leden. Op 8 december zal in 't nker een feestvergadering worden thouden met medewerking van „Die idelen Rosenthaler". Dan zullen ook de gouden jubilaresse mevr. Muysers- ran Tilburg en een van de oprichtsters ncvr. Wismans-Poels in de bloemetjes lorden gezet. Natuurlijk worden 23 ilveren leden niet vergeten. Op zondag 12 december wordt het feest kerkelijk gevierd met een plechtige eucharistieviering om 10 uur. Om half twaalf begint in ,,'t Anker" een recep tie, die omlijst wordt door een volks dansgroep. OOSTRUM In Oostrum hanteert mevr. Wolters- Pouwels al tien jaar dc voorzittersha mer. Volgens haar heeft de Oostrumse afdeling niet die groei gekend als de andere afdelingen. Deze afdeling wordt hoofdzakelijk gevormd door vrouwen uit de boeren- en tuinderskringen om dat er in dit kerkdorp ook een Kath. Arbeidersvrouwenbeweging is. Deson danks is de afdeling met 84 leden bij zonder aktief. Op vrijdag 10 december, 's middags om half twee is er in de parochiekerk een plechtige eucharistieviering. Mevr. Geelen-Bergmans zal na de mis in het gemeenschapshuis tijdens de feestvie ring de vijf jubilaressen huldigen. Dat zijn de dames: Loonen-van Rens, Hen- driks-Jenniskens, Volleberg-Litjens, Weijs-Litjens en Broekmans-Bovee. terwijl ook een van de oprichtsters, de uit Uostrum aiKomsiige Ursuline Zr. Loonen niet vergeten zal worden. Op de bovenste foto de LVB Leunen; op de middelste LVB Merselo,; op de onderste LVB Oostrum. RECEPTIE Ter afsluiting van de feestweek zullen bestuur en leden van de Piëlhaas zondag vanaf 13.30 uur recipiëren in de foyer van de schouwburg. Op deze receptie waar erg veel volk verwacht wordt zal ook weer veel muziek aanwezig zijn, waaronder de onvolprezen Hofkapel o.l.v. Herman Stevens. Het Hofkoor was natuurlijk niet weg-te-denken >ij de presentatie van de nieuwe LP Van de bezoekers aan de receptie wordt verwacht dat zij op originele wijze bijdragen aan het totstandkomen van een enorme collage die als blijvende herinnering zal dienen aan het onver getelijke jubileumfeest van de 44-jarige Piëlhaas die over 11 jaar in 1993 bij het 55-jarig bestaan op zal roepen: „Och jao wette nog!!" Blief wakker Piëlhaas. Met de zittingsavond Groet Rooy is zaterdagavond j.l. de Jubileumfeest- week van Vastelaovesvereniging de Piël haas officieel van start gegaan. Maandenlang is men in ontelbaar veel vrije uren bezig geweest met de voorbereidingen van het 4 x 11 jubileum gebeuren. Met men wordt bedoeld een groep van ruim honderd- vijftig vrijwilligers, verdeeld over een veertiental werkgroepen onder coördi natie van het speciaal voor dit jubileum samengestelde 4x11 organisatiecomité. Er is erg hard gewerkt aan het programma met als doelstelling dat het een feestweek moest worden voor een zo groot mogelijk publiek in Venray en kerkdorpen. Vele organisaties haakten spontaan in op het jubileum, zoals de winkeliers van het Winkelcentrum Venray met de fotoplaatjes spaaraktie en de aangesloten leden van de Horeca- bond afd. Venray die deze week in hun bedrijven diverse op het 4 x 11 jubileum gerichte aktiviteiten organiseren. GROET ROOY De avond van en met Groet Rooy afgelopen zaterdagavond in de schouw burg mag zeer geslaagd genoemd worden. De avond werd verzorgd door de Vastelaovesverenigingen aangesloten bij de Vorstenraad, zijnde alle vastel aovesverenigingen van Venray en de kerkdorpen. Bijdragen werden op pro fessionele wijze geleverd door amateur artiesten van eigen bodem in een goed aaneensluitend programma. Na afloop was er een gezellig bal in de foyer onder muzikale begeleiding van de Hofkapel en de Smeleblaozers uit Ysselsteyn. UITREIKING VASTELAOVES L.P. In een bomvolle schouwburg vond zondag jl. de officiële presentatie van van Venrays eerste Vastelaoves L.P. plaats. In een programma met een perfecte timing kon het publiek kennis maken met de artiesten die hun bijdrage aan deze unieke L.P. leverden. Tussen de diverse optredens in hielden vele Ven rayse Joekskapellen de stemming er goed in. De eerste L.P. werd op humoristische wijze door de heren Janssen en Janssen, Lei en Cor, respectievelijk voorzitter van de Piëlhaas en voorzitter van de plaatselijke V.V.V., aangeboden aan Opperpiëlhaas burgemeester H. Defe- sche. De plaat is in alleopzichten van perfecte kwaliteit en vond zondag al gretig aftrek bij de vele bezoekers; ruim driehonderd exemplaren werden direct na de presentatie al verkocht. Bij diverse zaken in Venray is de plaat of de cassette te koop maar gezien de eerste reakties moet U er snel bij zijn om dit unieke muzikale produkt met overvalste Venrayse carnavalsmuziek in uw bezit te krijgen. De plaat heet „Dit is now Venroy". UITREIKING GULDEN HUMOR Het komend weekeinde geldt als hoogtepunt van de 4 x 11 jubileumfeest- week. „De Orde van Verdienste" van de Voi Het begint vrijdagavond met de première van de Gala-zitting rondom de uitreiking van de „Gulden Humor". Aan deze avond werken vele bekende artiesten van Circus Mök mee die, zoals bekend, garant staan voor een goed verzorgde avond waar veel plezier aan beleefd kan worden. Voor deze première zitting op vrij dagavond zijn nog enkele kaartjes beschikbaar. Zaterdagavond vindt dan de officiële Gala-zitting plaats met als hoogtepunt de uitreiking van de onderscheiding de „Gulden Humor" aan de bekende schrijver Toon Kortooms. Deze onder scheiding wordt eenmaal per jaar door de Samenwerkende Limburgse Carna valsverenigingen (de Sl C.) toegekend aan een persoon die zich verdienstelijk maakt door een bijdrage te leveren aan een stuk levensvreugde voor velen. Vanwege het vierenveertig jarig be- staansjubileum van de Piëlhaas heb ben de S.L.C. de organisatie van deze Gala-zitting dit jaar toegekend aan deze jubilerende Venrayse vastelaovesvereni ging. Eenmaal eerder viel deze eer te beurt aan de Piëlhaas, namelijk elf jaar geleden. Destijds was het de bekende caberettier Paul van Vliet die de Gulden Humor in ontvangst mocht nemen. Diverse Gulden Humor dragers heb ben toegezegd de Gala-zitting zaterdag avond te zullen bijwonen. Aansluitend aan de Gala-zitting is men in de gelegenheid Toon Kortooms te feliciteren met zijn onderscheiding en zal de avond tot in de kleine uurtjes afgesloten worden met een groots bal in de foyer. EUCHARISTIEVIERING IN DE GROTE KERK Zondag a.s. begint om 11 uur in de Grote kerk een Eucharistieviering. Aan deze mis wordt onder andere meege werkt door Harmonie Euterpe en Venrays Gemengde Zangvereniging Ars Musica. Deze zangvereniging die in 1973 werd opgericht telt bijna honderd leden en staat onder leiding van dirigent Rob Berben. Gemiddeld treedt het koor mraad uitgereikt aan de heer Ad Heijl zo'n twintig maal per jaar binnen en buiten Venray op. Het repertoire van Ars Musica, wat betekent de kunst der muziek, omvat werken uit bijna alle perioden van de muziekgeschiedenis. Het gemengd koor streeft ernaar er een kunst van te maken, waar zowel uitvoerenden als luisteraars vreugde aan kunnen beleven. Harmonie Euterpe zal een kwartier voor aanvang van de mis reeds te beluisteren zijn. Zij brengen dan de schitterende ouverture Marinarella van Fucik. Tijdens de Dienst zullen enkele delen uit Carmina Burana van Carl Orff gespeeld worden. Venrays Harmonie Euterpe heeft in 1960 bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan het predikaat „koninklijke" verkregen wegens het dienen van de cul tuur bij kerkelijke en wereldlijke ge beurtenissen. Vooi het vieren van het 125-jarig bestaan van de Harmonie zijn nu reeds de eerste initiatieven ondernomen. Eerst gaat men zich echter richten op het Bondsconcours in september 1983 waar twee werken gebracht dienen te worden, waaronder de Cowboy Rapsodie met daarin de melodie „Home on the Range" ofwel vrij vertaald: „Rooy mien dörp ien de Piël" Behalve Euterpe en Ars Musica zullen aan de mis, die wordt opgedragen door Deken Theunissen, geassisteerd door de Venrayse priesters Thijs Smits en Henk Janssen, medewerking verleend worden door het Schuttersgilde St. Anna en Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan. Deze beide oudste en cultuurrijkste verenigingen van Venray zullen onge twijfeld bijdragen aan een indrukwek kende entourage rondom deze Eucha ristieviering. ONDERSCHEIDINGEN Aansluitend aan de Eucharistievie ring wordt iedereen uitgenodigd naar de schouwburg te komen, waar om kwart over één enkele Piëlhazen onderschei den zullen worden die zich in het bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt. Een Postume Hulde zal gebracht worden door een onderscheiding uit te reiken aan Mevr. Janssen van het sigarenwin keltje uit de Patersstraat, echtgenote van wijlen Sjaak Janssen die jarenlang de onvergetelijke rol van Nar van de Piëlhaas vervuld heeft.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9