GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte. Bureau Voorlichting Advisering over verhoging van tarieven en belastingen Hinderwet Commissie voor onderwijs en cultuur Specifieke wintersport- aktiviteiten Verklaring van geen bezwaar VERKEERS MAATREGELEN Cursus gehandicaptensport voor vrijwillig kader Hinderwet Bouwvergunning verleend Hinderwet VERKEERSRUBRIEK Commissie voor financiën en econ. zaken Een week nadat de gemeenteraad zijn tlgemene beschouwingen op de gemeen tebegroting voor 1983 heeft gehouden, komt de commissie voor financiën en economische zaken in openbare verga dering bijeen. Dat gebeurt op woensdag 1 december a.s. om 17.15 uur in kamer 004 van het raadhuis. Om het komend jaar onroerendgoed- bclasting te kunnen heffen moet vóór 31 december a.s. een nieuw raadsbesluit worden genomen tot regeling van de tarieven. ONROEREND GOEDBELASTING Zoals bekend mag worden veronder steld, gaat het college van b. en w. er van uit, dat de gemeenteraad ter wille van het verkrijgen van een sluitende be groting akkoord gaat met het verhogen van deze belasting met 6%. Dat bete kent, dat de zakelijk gerechtigden 5,97 en de feitelijke gebruikers 4,75 per 3.000,— van de vastgestelde economi sche waarde van he» onroerend goed moeten betalen. De juiste bedragen kunnen pas in de gewijzigde verordening worden opgeno men als de raad hierover het laatste woord heeft gesproken. BAATBELASTING In Oostrum is de aanleg van een rio lering in en de verharding van de Meijerlaan afgerond. In de kosten van de verbetering van deze laan zal door middel van een baatbelasting bijgedra gen moeten worden door het aan de Mgr. Hanssenstraat 52 gelegen bedrijf. De commissie zal daarom het college moeten adviseren over het heffen van een baatbelasting, te betalen door het bedrijf, van 2.492,— per jaar gedu rende 20 achtereenvolgende jaren. BEGRAFENISRECHTEN Er van uitgaande, dat de gemeente raad akkoord is gegaan (dinsdag j.l.) met een 4 procents-verhoging van de begrafenisrechten, wordt nu het advies gevraagd van de commissie om hierop nóg eens 10% te zetten. Het college heeft inmiddels hiervoor van de minis ter het groene licht gekregen. GELDLENINGEN Zoals andere jaren zullen straks door de gemeenteraad besluiten moeten worden genomen tot het aangaan van vaste geldleningen, het opnemen van tijdelijkkasgeld en tot vaststelling van het krediet in rekening-courant. Voordat een desbetreffend voorstel aan de raad wordt gedaan, zal de commissie voor financiën en economi sche zaken het college eerst moeten adviseren over de grootte van de bedra gen. SUBSIDIEVERZOEK Door de Stichting Reinwater is aan de gemeente financiële steun gevraagd. Nu zal de commissie het college nader moeten adviseren over het afwijzen van een subsidie. Het college is het uiter aard eens met het streven van de stich ting naar schone rivieren, maar zij verricht geen plaatselijke aktiviteiten. Juist om deze reden is van gemeente wege besloten diverse subsidiëringen stop te zetten. Waar de activiteiten van de stichting op nationaal en internationaal niveau liggen, meent men, dat van die zijden ook de subsidiëring moet komen. Ook de gemeente Venlo neemt dit standpunt Tenslotte zal de commissie zich bezig houden met de stand van zaken met betrekking tot de begroting van 1982, die op dit ogenblik nog een post onvoorziene uitgaven van 96.329, laat zien. HINDERWET Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend: dat op 8 november 1982 bij hen een aanvraag is ingekomen van G. H. Versteegcn, Loobeek 4 te Smakt-Ven- ray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveehouderij en varkens- mesterij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Loobeek te Smakt; dat op 9 november 1982 bij hen een aanvraag is ingekomen van H. J. A. Weys, Steegse Peel weg 51 te Leunen- Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex art. 6a, uit breiden/wijzigen van een varkensmeste- rij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Houbenweg 7 te Veulen-Venray. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 26 december 1982, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Desgewenst kan aldaar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen lot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht (afdeling openbare orde en veiligheid, telefoon 04780-83838, toestel 151), kunnen tot één week voor boven genoemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerpbeschikking in te dienen. Venray, 26 november 1982 Burgemeester en wethouders voor noemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet, A.L.G. Janssen Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter Op dinsdag 30 november komt de commissie voor onderwijs en cultuur om 17.00 uur in kamer 127 van het raadhuis in openbare vergadering bij een. Het grootste gedeelte van de agenda wordt in beslag genomen door onder wijszaken. Na het onderwijsgedeelte zal de commissie de begroting van 1983 van de bibliotheek behandelen. Als laatste punt staat de bespreking subsidiëring en functioneren van de Volksuniversiteit Venray op de agenda. Met betrekking tot het onderwijs wordt het advies van de commissie gevraagd over de volgende onderwer pen: herzien vaststelling van de exploi tatie kostenvergoedingen aan de bijzon dere scholen voor g.l.o. over 1981; nadere vaststelling van de exploita tiekostenvergoeding over 1980 voor de lagere school te Castenray; het aanschaffen van zandbakmate riaal voor de kleuterschool Jerusalem; het aanschaffen van een muziek instrument voor de openbare lagere school „De Flierefluit". Sportieve Recreatie SCHAATSEN Dinsdag 28 december 's middags van 14.00 tot 16.30 uur schaatsen op de kunstijsbaan te Eindhoven. Vertrek vanaf de sporthal „de Wette- ling" om 12.45 uur. Kosten p.p. 9,50 inclusief entree en vervoer per bus. Aanmelaingen iegelijk met voldoe ning van het inschrijfgeld bij: sportzaak Araens en sportzaal A S. SKIEËN Wintersportvoorbereidingen („droge voorbereiding") iedere zondag in Ven ray van 10.30 tot 12.00 uur alsmede praktische uitvoering in Zwitserland, al les in de periode van 27 november a.s. t/m5 maart 1983. Kostenindicatie: 600,p.p. voor de praktische week in Zwitserland, als mede 1,50 p.p. ten behoeve van de droge voorbereidingen (per keer). Aanmeldingen en inlichtingen vanaf zaterdag 27 november a.s. bij de sportshops Ariaens en A S. Voorlopige aanmeldingen tot 15 december a.s. Beide aktiviteiten staan onder des kundige leiding. Deelname is echter op eigen risico. Comité Recreatiesport Venray Gedeputeerde Staten van Limburg hebben op 18 november 1982 aan het gemeentebestuur de navolgende verkla ringen van geen bezwaar, zoals bedoeld in artikel 50, lid 8 van de Woningwet en eventueel artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, welke zijn ver eist voor het verlenen van de gevraagde bouwvergunningen voor: het bouwen van 26 premie-A- koopwoningen in de 2e fase van het bestemmingsplan Landweert, t.n.v. Stienstra Bouwprojekten Ontwikkeling Roermond B.V., Minderbroederssingel 6-12 te Roermond; het bouwen van een varkensstal aan de Enge Steeg 2 te Leunen, t.n.v. Gebr. Jenniskens; het bouwen van een varkensstal aan de Roland 2 te Castenray, t.n.v. H. J. G. Philipsen; het bouwen van een werktuigen- loods annex veeschuur aan de Paarde- kopweg 19 te Ysselsteyn, t.n.v. F. C. van Rosmeulen; het bouwen van een wijkcentrum aan de Veltumse Kleffen te Venray, t.n.v. Gemeentebestuur Venray; het uitbreiden van het horecabe drijf „De Burggraaf" aan de Raadhuis straat 6 te Venray, t.n.v. C. E. J. Sloots. Deze verklaringen van geen bezwaar kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 in het raadhuis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Zij, die menen door de afgifte van een van deze verklaringen van geen bezwaar rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. een bezwaarschrift in dienen bij Gedeputeerde Staten van Limburg te Maastricht. De termijn, waarbinnen een eventueel bezwaar schrift bij dat college moet zijn ingediend, eindigt dertig dagen na bovengenoemde verzenddatum. Venray, 26 november 1982 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend: dat zij bij besluit van 17 nov. 1982 nr. 1419, de in noordelijke richting, voor alle verkeer behalve voetgangers, gesloten verklaarde Bontekoestraat weer voor (brom-)fietsverkeer in beide richtingen hebben opengesteld. dat zij besloten hebben (besluit van 17 nov. 1982, nr. 1420 het parkeren te verbieden: 1. aan de noordzijde van de Lange- weg, over een lengte van ca. 40 meter, gemeten vanaf de kruising met de Lang straat in westelijke richting; 2. aan de oostzijde van de Lang straat, over een lengte van ca. 20 meter, gemeten vanaf de kruising met de Paterslaan en de Langeweg in noorde lijke richting. Het parkeerverbod zal worden aan geduid door een ter zijde van de rijbaan aangebrachte doorgetrokkengelestreep. dat zij besloten hebben (besluit van 17 nov. 1982 nr. 1422) om: 1het parkeren te verbieden aan beide zijden van de toegangsweg en op het voorplein van het raadhuis, Raadhuis straat 1 2. op genoemd voorplein, nabij de ingang van het raadhuis, alsmede nabij de ingang van het nieuwe politiebureau, op de parkeerstrook van de toegangs weg van het bueau, twee respectievelijk één parkeerplaats(en) voor invaliden te reserveren; 3. op de Kempweg, ter hoogte van het pand nr. 5, een parkeerplaats te reser veren voor een ambulance. van 17 nov. 1982, nr. 1423 waarbij tot de volgende verkeersmaatregelen is beslotten: door plaatsing van borden model 59 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeers tekens aan te wijzen als verplicht fiets pad: a. voor verkeer in oostelijke richting de paden aan de zuidzijde van: 1. de Henri Dunantstraat, voor wat betreft het gedeelte gelegen tussen de Oostsingel en de weg genaamd Brukske (rondweg); 2. de Stationsweg, voor wat betreft het gedeelte gelegen tussen de Oostsin gel en de St. Servatiusweg; b. voor verkeer in westelijke richting de paden aan de noordzijde van: 1. genoemd gedeelte van de Henri Dunantstraat; 2. de Stationsweg, voor wat betreft het gedeelte gelegen tussen de Oostsin gel en de Kruidenlaan. dat zij hebben besloten (besluit van 17 nov. 1982. nr. 1424) om het parkeren te verbieden aan het gedeelte van de westzijde van de Mgr. Hanssen straat, vanaf de Watermolenstraat over een lengte van 10 meter in noordelijke richting. Het parkeerverbod wordt aangegeven door middel van een doorgetrokken gele streep op de trot toirband. Belanghebbenden kunnen tegen dit (deze) besluit(en) binnen dertig dagen na de dag waarop deze bekendmaking gepubliceerd is, beroep aantekenen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Koningin, maar worden ingediend bij de commissaris van de Koningin te Maastricht. Venray, 26 nov. 1982 Burgemeester en wethouders vooor- noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris Binnenkort starten in het gewest Noord-Limburg twee korte cursussen voor vrijwillig sportkader. De ene is gericht op zwemmen met geestelijk ge handicapten en in de andere cursus komen de zaalsporten met lichamelijk gehandicapten aan bod. Beide cursussen passen in het „Pro- jekt Gehandicaptensport" van de Stich ting Gehandicaptensport Noord-Lim burg, die gevestigd is in Venlo. Deze stichting probeert in samenwer king met enkele gemeenten van het gewest en de Stichting Spel- en Sport uit Amsterdam sportaktiviteiten voor ge handicapten te stimuleren. Daarbij is goed opgeleid vrijwillig kader onmis baar. In de cursussen komen de belangrijk ste zaken aan de orde, zodat de vrijwilli ger niet onvoorbereid aan het werk hoeft te gaan. De deelnemers hoeven geen cursus- kosten te betalen. Om mee te kunnen zijn. Na afloop ontvangt iedere cursist zijn. Na faloop ontvangt iedere cursist een certificaat. De cursus „zaalsporten met lichame lijk gehandicapten" wordt in Venray gehouden. Het gaat om 20 lesuren verdeeld over enkele avonden in de maanden januari en februari 1983. 8 december a.s. INFORMATIEAVOND m.b.t. deze cursus Op 8 december a.s. wordt hierover een informatieavond gehouden in het gemeentehuis en/of aanmeldingen kan men telefonisch contact opnemen met M. Tonen, buro sportzaken en recreatie gemeentehuis Venray, tel. 04780 - 83838 toestel 244. Aanmelden staat open t/m 8 dec. a.s. De cursus „Vrijwillig Sporttechnisch kader gericht op zwemmen met geeste lijk gehandicapten" wordt waarschijn lijk gegeven door de Nederlandse Sport Bond voor Geestelijk Gehandicapten in Bertgen (L.). Het is een opleiding van 15 uren. Hiervoor zijn 6 avonden ge pland in het voorjaar van 1983. Contactpersoon voor deze cursus is H. Korsten, Sportfondsenbad te Ber gen, tel. 08854-1677. Kennisgeving bekendmaking ontwerp-beschikking Burgemeester en wethouders van Venray. gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne; maken bekend, dat zij voornemens zijn om op de aianvraag van: J. G. H. van Gassel en zoon, Tim- mermannsweg 6 te Ysselsteyn-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een brood- en banketbakkerij met winkel, waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Timmermannsweg 2 te Ysselsteyn, positief te beschikken onder voorwaar den om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. Autoschade Piet Theuws, Acacia straat 1 te Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een autoschadebe- drijf, waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Acaciastraat 1 te Venray, positief te be schikken onder voorwaarden om ge vaar, schade of hinder voor de omge ving te ondervangen. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken, liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 10 december 1982, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, eveneens elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur worden i..gezien (na telefonische af spraak). De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van de aanvraag en een ieder die aantoont, dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen tot bovengenoemde datum gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-beschikking. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. Venray, 26 november 1982 Burgemeester en wethouders van Venray hebbeb in hun vergadering van 24 november 1982 voor de navolgende bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. het uitbreiden van een varkensstal aan de Heidseschoolweg 4 te Heide, t.n.v. P. M. Peters; het uitbreiden van een rundveestal aan de Moostdijk 11 te Ysselsteyn, t.n.v. A. P. A. Leeyen; het bouwen van een rookkanaal aan de Etudestraat 2 te Venray, t.n.v. F. J. W.v.d.Hoek; het bouwen van een tuinhuisje aan de Clovishof 1 te Venray, t.n.v. B. H. van Stiphout; het bouwen van een tuinberging aan Christoffelkruid 28 te Venray, t.n.v. C. C. Peters; het bouwen van een duiventil aan het St. Ceciliapad 28 te Venray, t.n.v. J. A.P. Voesten; het bouwen van een fietsenstalling aan de Patersstraat 16 te Venray, t.n.v. Advokatenkantoor Mr. v. d. Putt, Mr. ten Brummelhuis en Mr. Boekelman. Venray, 26 november 1982 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend: dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 17 no vember 1982 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: J. A. F. Hendriks, Spralandweg 3 te Oostrum-Venray, voor het uitbreiden van een varkensfokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Overbroekseweg 12b te Leunen-Venray. Mevr. M. A. van de Boogaard, Rouwkuilenweg 29 te Ysselsteyn-Ven ray, voor het ex art. 6a, uitbreiden/wij zigen van een varkensfokkerij en -mes- terij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen en waar elektromo toren worden gebruikt met een geza menlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Rouwkuilenweg 29 te Ysselsteyn. H. Drabbels, Rosakker 1 te Oirlo- Venray, voor het uitbreiden en wijzigen van een varkensfokkerij en -mesierij, waarbij mest en meststoffen worden op geslagen, gelegen aan de Rosakker 1 te Oirlo; A. P. W. M. Classens, Castenray- seweg 52 te Castenray-Venray, voor het uitbreiden van een varkensmesterij en -fokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Veulenseweg 27 te Veulen-Venray. De beschikking en alle ter zaken zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 26 november 1982 tot 26 december 1982 elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen gedu rende bovengenoemde periode ook nog elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne staat tot 26 december 1982 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20,21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20,21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne be zwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gra- venhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek beslist is. Venray, 26 november 1982 Burgemeester en wethouders voor noemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet, 11 A.L.G. Janssen In een serie artikelen kunnen lezers hun kennis van de wettelijke bepalingen voor het wegtverkeer nog eens opfris sen. Hieronder de 7e aflevering in onze verkeersrubriek. VERLICHTING (1) Lichten moeten worden gevoerd: a. bij nacht (- van een half uur né zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang); b. bij schemering; c. bij dag, wanneer het daglicht onvol doende is; d. bij dicht mist; e. bij sneeuwval die het zicht ernstig belemmert. (2) Motorvoertuigen voeren: bij nacht: groot licht, behalve: binnen de bebouwde kom waar straat verlichting is; buiten de bebouwde kom waar aaneen gesloten wegverlichting is; bij tegenkomen van andere weggebrui kers, treinen en schepen; als men op korte afstand achter een ander rijdt; bij dichte mist of sneeuwval, in welke gevallen dimlicht wordt gevoerd; bij schemering of onvoldoende dag licht: dimlichten; bij dichte mist of sneeuwval overdag: groot licht, dimlicht of mistlichten waarvan de laatste niet tezamen met de eerste twee mogen branden. Wanneer dimlicht moet worden gevoerd, mag men tevens voeren: één bermlicht, behalve als men kort achter een ander rijdt; een richtlicht, als men stilstaat of bijna stilstaat en niemand er door wordt ge hinderd; lichten om de omtrek van het voertuig of de lading aan te geven. (3) Een achteruitrijlicht of garagelicht mag slechts branden wanneer de ver snelling bij achteruitrijden is ingescha keld. (4) Eén mistachterlicht mag gevoerd worden buiten de bebouwde kom bij dichte mist, sneeuwval e.d. als het zicht daardoor is beperkt to minder dan 50 meter. (5) Gelijktijdig met de voorverlich ting moeten de achterlichten en de ver lichting van de achterkentekenplaat branden. (6) Stilstaande motorvoertuigen voe ren stadslichten en achterlichten, behal ve bij voldoende daglicht. Binnen de bebouwde kom mogen personenauto's zonder aanhangwagen echter volstaan met één of twee parkeerlichten, aan de zijde afgewend van de kant van de weg waarlangs het motorvoertuig stilstaat. (7) Geen verlichting behoeven te voeren: a. stilstaande tweewielers; b. auto's binnen bebouwde kom die beschenen worden door een straat lantaarn die niet verder weg staat dan 30 meter. (8) Gekoppelde aanhangwagens voe ren de achterlichten zoals die voor motorvoertuigten zijn voorgeschreven. Aanhangwagens en opleggers voeren zijlichten. Vrijgesteld van zijlichten zijn: éénassige aanhangers (tot een wiel- druk van 375 kg) die niet breder zijn dan het trekkende voertuig. Afgekop pelde aanhangwagens en opleggers voeren zijlichten en achterlichten. (9) Knipperende waarschuwingslich- ten mogen worden gevoerd door voer tuigen die op de rijbaan stilstaan, en daardoor het overige verkeer in gevaar kunnen brengen. (10) Andere weggebruikers: a. bromfietsen ei. fietsen: één koplicht (voorwaarts omlaag); één achterlicht; b. wagens: twee koplichten; twee ach terlichten; c. driewielige fietsen of bromfietsen met één voorwiel en fietsen met aan hangwagen: één koplicht; driewielige fietsen of bromfietsen met één achterwiel en fietsen of bromfietsen met zijspanwagten: één achterlicht; d. ruiters en geleiders van rij- en trek dieren en vee: een lantaarn die naar voren wit of geel en naar achteren rood licht uitstraalt; e. marscolonnes: links vóór: lantaarn met wit licht naar alle zijden; links achter: lantaarn met rood licht naar alle zijden; (niet nodig binnen de bebouwde kom bij voldoende straatverlichting). (11) Geen verlichting is vereist: voor stilstaande bromfietsen, al dan niet met zijspan- of aanhangwagen; voor wagens binnen de bebouwde kom, beschenen door een straatlantaarn die hoogstens 30 m weg staat. (12) Voertuigen bestemd voor ge bruik buiten de wegen, maar die nood zakelijk op de weg rijden, alsmede stoom- en motorwalsen, mogen steeds stadslicht voeren. (13) Bij defecte voor- of achterver lichting, in donker of bij dag wanneer het voertuig door anderen niet goed kan worden opgemerkt: een goedgekeurde rood reflecterende driehoek plaatsen, ongeveer 30 meter „stroomopwaarts" naar achteren bij defecte achterverlichting en naar voren bij defecye voorverlichting. (14) Motorvoertuigen op meer dan twee wielen moeten steeds een goedge keurde reflecterende driehoek meevoe ren. De volgende aflevering zal gaan over „stilstaan en parkeren". Een hoofdstuk dat we nu al warm aanbevelen. Hieronder test nummer 7. De juiste antwoorden vindt u elders op deze pagina. 1 Wat betekent in het algemeen een geel knipperlicht? a. Er is geen trein in aantocht. b. Gevaarlijk punt, voorzichtigheid geboden. c. Stop voor het zebrapad. 2 U wilt met uw motor links afslaan. Welke volgorde van handelen is dan de juiste? a. Richting aangeven, letten op an dere verkeer, voorsorteren. b. Letten op ander verkeer, voorsor teren, richting aangeven. c. Letten op ander verkeer, richting aangeven, voorsorteren. 3 Door borden is aangegeven dat u een straat niet mag inrijden. Een politie agent geeft opdracht om het toch te doen. Hoe moet u dan handelen? a. De straat niet inrijden, want ver keerstekens gaan boven gedrags regels. b. De agent wijzen op het bord. c. De straat inrijden want aanwijzin gen gaan voor verkeerstekens. 4 U haalt met uw motor een ander voertuig in. Moet u dan - met arm of richtingaanwijzer - een teken geven? a. Ja, als dit inhalen een verandering van rijstrook of een andere be langrijke zijdelingse verplaatsing meebrengt. b. Ja, maar alleen buiten de bebouw de kom, als dit inhalen een ver andering van rijstrook of een an dere belangrijke zijdelingse ver plaatsing meebrengt. c. Neen. 5 Geldt voor een ziekenauto, die de voorgeschreven signalen voert, een maximum-snelheid? a. Ja, op auto(snel)wegen 120 km per uur, en op alle andere wegen 80 km per uur. b. Ja, maar alleen binnen de be bouwde kom. c. Neen. 6 Bepaal de volgorde van voorrang van de verschillende weeeebruikers. a. Auto - motor - fietser. b. Motor - fietser - auto. c. Auto - fietser - motor. 7 Mag auto 2 auto 1 op de kruising in halen? a. Ja, aangezien hij niet komt op het weggedeelte van het tegemoet komend verkeer. b. Neen, dit is op deze kruising ver boden. c. Ja, mits hij het andere verkeer niet hindert. 8 Bepaal de volgorde van voorrang. a. Auto - fiets - motor. b. Auto - motor - fiets. c. Motor-auto-fiets. 9 Mogen alle bestuurders op deze weg rijden? a. Alleen bestuurders van motor voertuigen. b. Bestuurders van motorvoertuigen die sneller kunnen en mogen rijden dan 40 km per uur. c. Bestuurders van motorvoertuigen die sneller kunnen en mogen dan 20 km per uur. 10 Wat betekent dit bord? a. ténrichtingsweg, verboden te keren. b. Verbod om te keren. c. Verboden rijrichting voor tege moetkomend verkeer. qoi q*6 3*8 'q*Z. '*"9 'B> '3-£ 'oz *q i :8uisso|do

Peel en Maas | 1982 | | pagina 17