'H,'ili-B jm Drieendertig aktiepunten ter verbetering van de werkgelegenheid STIENSTRA VENRAYm Leenen Uwtrouwkostuum <Q Nieuwbouw bibliotheek op een laag pitje Huizen bouwen waar geen behoefte aan is KABEL-TELEVISIE positief beoordeeld Mini poster voor f9.5o WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING VAN OORSCHOT MODE gewatteerd GAPIC0NPRIJS «step" honderden stuks GAPICON VENRAY Hensenius Plein 4A tel. 04780- 8 5703 Gapkon Gegarandeerd goedkoper! Nota werkgelegenheidsbeleid gemeente Venray NAJAARSCONCERT TE CASTENRAY met BRILJANT zijn er veel mogelijkheden JUWELIER VERLINDEN Dubbele onderscheiding Rector P. Gussen met vervroegd pensioen KUNST OP DE KOFFIE iRIJDAG 22 OKTOBER 1982 Nr. 42 HONDERDENDERDE JAARGANG 001 VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN IITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f lf>,- Van Oorschot mode maakte een speciale selectie moderne en geklede kostuums, 2-delig of 3-delig in Corduroy in uni of als compose, voor op die speciale dag in uw leven. Wij geven u daarbij het juiste advies. Grotestraat 73. Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray, Weert. Volgens de Wet op het onenbare ^Jjbliotheekwerk vergoedt de gemeente m larlijks de kosten van de bibliotheek, n feite dus het tekort op de exploitatie- ckening. Die exploitatierekening kwam rorige week in de gemeenteraad aan de rde. Het tekort over 1981 bleek estegen te zijn tot 836.188,--. Het g- ras nu aan de raad om dat beschikbaar tstellen. De raad had er niet zo veel qL (roblemen mee. Ook al omdat de rmeente nog een rijksbijdrage krijgt in c personeelskosten van 522.624,-. Jiteindelijk blijft dan nog 313.564,— m laste van de gemeente, en dat is ruim '"1400.— minder dan geraamd werd. De heer Cools(PSP/PPR/CPN) had ogal enige verschillen geconstateerd issen de geraamde bedragen en de Jh erkelijke uitgaven. Verder was het A em duidelijk geworden, dat de cultu rele minderheden in onze bibliotheek .niet aan de bak komen". Er is heel 434 tinig literatuur in de vreemde talen. har moet volgens hem verandering in romen, speciaal voor de vrouwen van ee bevolkingsgroepen Ook had de heer Cools geconsta- erd, dat meer werklozen gebruik gaan Hken van de bibliotheek. Geeft dat xn problemen, nu er toch minder jksbedragen te verwachten zijn? De heer Den Brok (samenwerking) loopte dat de urgentie van de nieuw- voor de bibliotheek niet is ingelast Hij zette 'n pluim op de hoed in het bibliotheekpersoneel, dat veel erk verzet. Hij meende te moeten Bistellen, dat er in de bibliotheek geen ruimte beschikbaar is voor het Venrayse VVV, zoals Peel en Maas onlangs naar voren bracht. Tenslotte had de heer Den Brok gezien dat er een groot bedrag nodig is voor oliestookverwarming. Is het niet voordeliger dit om te bouwen op gas? Wethouder van Oers vond het maar een moeilijke klus deze vragen te beantwoorden. De bibliotheek behoort nog maar pas bij zijn portefeuille, en hij kon dus nog niet van alles op de hoogte zijn. De nieuwbouw is inderdaad niet aangestast, zo stelde hornaar niemand kan zeggen wanneer er gebouwd kan worden. Het energieverbruik van de biblio theek wordt in de gaten gehouden, maar of ombouwen op gasverwarming voor deliger is, hangt ook al af van het aantal jaren dat men deze verwarming nog gaat gebruiken. Over de VVV in de bibliotheek is nog geen enkele uitspraak gedaan. Wel heeft men met de besturen binnenkort een gesprek. De Gemeente is alert op de bezuini gingsplannen van minister de Boer, ten aanzien van het bibliotheekwezen. Ook in regionaal verband houdt men die plannen in de gaten. Boeken voor Culturele minderheden achtte de wethouder een goede zaak. Hij had nog geen inzicht in dat wat beschikbaar is. Maar vermoedelijk is de „aankoop op zich" een moeilijk probleem. Het wordt bekeken. GAPICON PRIJS 65; De nieuwe gemeenteraad werd vorige week o.m. geconfronteerd met een voorstel van b.en w. tot het garanderen van een lening van veertien en 'n half miljoen gulden voor het financieren van de bouw van 87 premie-huurwoningen inLandweert. De heer Kersten(PvdA) vond dit een duidelijk voorbeeld van de macht van de projektontwikkela&rs. Ze gaan een geldlening aan, en vragen een garantie van de gemeente. Dat is allemaal wel legaal, maar het risico wordt dan toch maar op de schouders van gemeente of overheid geladen. Bovendien, aldus Kersten, gaat het lier weer over huizen waar helemaal leen vraag naar is. Zijn partij heeft al meerdere malen aangedrongen op het >ouwen van goedkopere woningen. Haar neen, men blijft bij dure plannen, erwijl de bouwmarkt toch al geruime ijd op zijn retour is, en deze plannen teker bijgesteld hadden kunnen wor- len. Men slaat op deze manier de plank vel ver mis. ff Ook de heer Den Brok (Samenwer king) had zijn bedenkingen tegen dit foorstel. Voor wie zijn die woningen Bestemd?, zo vroeg hij zich af. Met *tca 750,- huur per maand zijn ze 'oor Venray toch veel te duur. Daar is Joch geen behoefte aan. FRIS GELUID Het was aan de nieuwbakken wet houder Henk Willems, om deze i_»oble- matiek uit de doeken te doen. Allereerst stelde hij, dat i.v.m. de geraamde stichtingskosten een huurprijs van 750,- op het papier stond. Dat was ook al, om de maximale rijksbijdrage te kunnen verkrijgen. Uiteindelijk zal de huur op ongeveer 700,- uitkomen en dat is nog juist genoeg om voor een huursubsidie in aanmerking te komen. Overigens komen deze woningen eerst in 1983 gereed en zal een eventuele huurverhoging eerst in 1985 van toepassing worden. Hij was het er mee eens, dat men beter goedkopere woningen zou kunnen bouwen, maar men zit nu eenmaal met de naweeën van de bouwplannen zoals die voor enkele jaren terug gedacht werden. De projectontwikkelaars koch ten toen grond om hun plannen te verwezenlijken. Maar nu zijn in feite die plannen al lang achterhaald. Wat hem betreft, zou de gemeente alles in het werk stellen om goedkopere woningen te kunnen bouwen. De heer Den Brok vond het antwoord van wethouder Willems een „fris geluid". Zijn streven om goedkopere woningen te bouwen, had de volledige instemming van „Samenwerking". Op die steun mag de wethouder in elk geval rekenen. In de dezer dagen verschenen ge meentelijke nota „Werkgelegenheidsbe leid Venray 1982" onder de titel nnhepnnnen werk?" wordt een drie ëntwintigtal aktiepunten opgesomd. Deze hebben tot doel het behoud van bestaande arbeidsplaatsen en het bevor deren van nieuwe arbeidsplaatsen. Gesteld wordt, dat de taakstelling, welke op de gemeente afkomt ten minste 4.000 extra voltijdbanen tot 1995 omvat. Uiteraard is de gemeente niet in Op zondag 24 oktober a.s. organi seert de Fanfare „Dorpsklank" uit Cas- tenray in samenwerking met het Casten- rayse Dameskoor het jaarlijkse najaars concert. Dit concert krijgt dit jaar een extra feestelijk tintje, omdat het in het teken staat van de viering van het le lustrum van de Castenrayse Fanfare. In 1977 begonnen n.l. 33 personen o.l.v. de huidige dirigent dhr. Jan Bartels aan hun muzikale opleiding. Inmiddels is deze groep uitgegroeid tot 50 muzikan ten en zijn er ook nog een aantal jonge ren in opleiding. Vorig jaar promoveerde het Casten rayse korps naar de derde afdeling en wist men tevens het Limburgs kam pioenschap in de wacht te slepen. In 1983 willen de Castenrayse muzikanten zich wederom trachten waar te maken tijdens een officieel Bondsconcours. De voorbereidingen voor dit con cours zijn nog niet gestart en derhalve heeft de Fanfare „Dorpsklank" de af gelopen weken de tijd gehad om een zeer gevarieerd en aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. Zo zullen a.s. zondag onder meer de volgende werken ten gehore worden ge bracht: „Ouverture de Chasse" van Laurent Delbecq, „Russisches Tage- buch" van Hans Hartwig, „Musique la Carte" van Willy Hautvast en „Mi xed Pickles" van Max Leemann. Het Castenrayse Dameskoor, dat sinds kort onder de deskundige leiding staat van Dhr. Joop Simons uit Venray, zal ook een belangrijk deel van het Na jaarsconcert voor zijn rekening nemen. Verzorgde men voorheen vrijwel uitslui tend kerkdiensten, nu heeft men een mooie gelegenheid om ook eens anders zins voor het voetlicht te treden. Het repertoire is dan ook volledig aangepast en men breng'f werken die uitermate prettie in het eehoor liggen. Het Najaarsconcert, dat gehouden wordt in het Castenrayse Gemeen schapshuis, begint om 11.30 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. Voor de prijs van één consumptie wordt onder meer koffie met een lekker stuk vlaai geserveerd. Na het concertgedeelte zal de vorig jaar geformeerde Blaaskapel van de Castenrayse Fanfare zorgen nog wat stemmingsmuziek. een briljant in uw trouwring of In een ander bestaand sieraad gezet geeft weei glans aan uw sieraden Mogelijkheden vanaf 0.03 ert voor f 99,-. VENRAY staat om instrumenten te ontwikkelen voor het uitvoeren van een dergelijke taakstelling. Daarom zal het gemeente bestuur zich in hoofdzaak beperken tot het voeren van een zo goed mogelijk voorwaardenscheppend beleid. Daar naast zal er alles aan worden gedaan om het sterk groeiend aantal werklozen op te vangen. „Mocht aan deze taakstelling in het geheel niet kunnen worden voldaan, dan zal de werkloosheid in de gemeente Venray in 1955 tot méér dan 30% oplopen „is een van de sombere voorspellingen uil dit rapport. De gemeentelijke maatregelen zijn deels van sociaal-economische aard en deels gericht op de lokale arbeidsmarkt. In de nota wil de gemeente zeker niet de pretentie wekken dat deze maatregelen een fundamentele oplossing kunnen brengen. De verwachting is dan ook, dat het aantal werklozen voorlopig (sterk] zal blijven stijgen, alle gemeente lijke inspanningen ten spijt. Een van de belangrijkste aktiepunten is ongetwijfeld het instellen van een werkgelegenheidsfonds voor steun aan kleine, beginnende bedrijven. Voor 1983 is hiervoor een bedrag van 45.000,uitgetrokken. Aan kleine opstartende bedrijven zou dan hulp kunnen worden geboden in de vorm van subsidie van rentelasten of beperkte renteloze leningen. VOORWAARDENSCHEPPENDE MAATREGELEN Op een van de bedrijfsterreinen zal de gemeente een aparte lokatie aanwijzen waar kleine kavels kunnen worden gehuurd. Hierop kunnen goedkope, semi-permanente bedrijfsgebouwtjes worden geplaatst. Daarbij is de gemeen te in principe bereid grond in erfpacht uit te geven aan bedrijven, die moeilijk aan de benodigde kredieten kunnen komen. Vooral ten behoeve van starten de bedrijven in het midden- en kleinbedrijf zal bij de hogere overheid worden gepleit voor verruiming van subsidieregelingen. Belangrijk is voorts, dat de gemeente ten behoeve van de start van een am bachtelijk of dienstverlenend bedrijfje, aanvragen voor (eventueel tijdelijke) vrijstelling van strijdig gebruik met grotere soepelheid in behandeling zal nemen. Waar mogelijk zal de gemeente aan dringen op verbetering van de infra structuur, w.o. de aanleg van Rijksweg 73 en de elektrificatie van de spoorlijn Nijmegen-Venlo-Roermond. Het wordt van belang geacht het goede Venrayse woonklimaat te be houden, o.m. door een ruim aanbod van goedkope woningen. STIMULERENDE MAATREGELEN De wervings- en promotie-aktiviteiten van de gemeente zullen worden voort gezet. Daarnaast zal de ideeën- en informatiemarkt, zoals die in 1981 en 1982 is gehouden voor gevestigde en beginnende ondernemers, jaarlijks wor den herhaald. Een herhaling van de cur sus voor beginnende ondernemers wordt in het verlengde daarvan zinvol geacht. UITVOERENDE MAATREGELEN De uitvoerende maatregelen, die voor de gemeente van belang zijn hebben veelal betrekking op de woningbouw. In dit verband worden mogelijkheden om woningen goedkoper te bouwen (even tueel kaskobouw) en bestemmingsplan nen te versoberen, momenteel uitge- jverkt. Wat betreft het gemeentelijk inkoop- beleid is het niet uitgesloten, dat wijzi gingen in dit beleid een alerte Venrayse middenstand ten goede kunnen komen. GERICHT OP ARBEIDSMARKT In het kader van maatregelen, gericht op de arbeidsmarkt wordt in de nota gewezen op de invoering van het Arbeidsbureau nieuwe stijl. Doordat, meer dan voorheen, kliëntgericht wordt gewerkt en de vakaturebehandeling ef fectiever verloopt, is de bemiddelings- funktie sterk verbeterd. Verder wordt gesteld, dat een betere verdeling van de beschikbare arbeids plaatsen door het stimuleren van deel tijdarbeid kan worden bewerkstelligd. De gemeente geeft hierbij het voorbeeld door in principe alle funkties binnen het ambtelijk apparaat in aanmerking te laten komen voor deeltijd. Binnen enkele jaren hoopt Venray in aanmerking te komen voor beroeps- kwalificerend onderwijs via de Open School. Tevens wordt het volgens de nota tijd, dat elektronica- en infor- matica-vakken in het plaatselijk onder wijs worden opgenomen. Momenteel worden er door de gemeente plannen uitgewerkt voor een trainingscentrum voor gebruikers van elektronische apparatuur ten behoeve van het „kantoor van de toekomst". BEVORDERING TOERISME In de nota wordt gezegd, dat de toe- Stienstra Venray BV. Patersstraat 19, tel. 04780-84438 'MAKEi LMn t Makelaars in onroerende goederen Wi| verzorgen voor u- koop en verkoop- huur en verhuur taxaties- bouwprojektontwikkelmg hypotheken- verzekeringen- beheer De inwoners van Venray, Leunen en Oostrum staan in meerderheid positief tegenover de aanleg van kabel-t.v. Dit is het resultaat van de enquête die de Stichting Cai Venray e.o. in de maand juni heeft laten houden onder de inwoners van die drie kernen. De stichting heeft nu besloten dat de volgende stap op weg naar realisatie van het kabelnet kan worden gezet. KABEL T.V. Kabeltelevisie is de aanduiding van het netwerk van kabels, versterkers, enz. waarmee radio- en t.v. program ma's en andere faciliteiten kunnen worden gedistribueerd. De aangeslotenen van kabel-t.v. zullen van begin af aan 12 t.v.-kanalen en 22-F.M. radiokanalen ontvangen. Het net is geschikt voor een uitbrei ding tot 30 t.v.-kanalen en 24 F.M.- kanalen, terwijl het net ook geschikt is voor tweewegverkeer, zoals bijvoor- Beeld bejaardenalarmering. ENQUÊTE-RESULTAAT: In de maand juni is een zogenaamde representatieve steekproef gehouden onder de inwoners van Venray, Leunen en Oostrum. In totaal zijn de bewoners van 1281 adressen gevraagd om mee te werken aan de enquête. Ruim 90% van deze groep heeft daadwerkelijk gereageerd (Het totale adressenbestand is 8195). Uit de steekproef blijkt, dat minstens 36,9% van iedereen die aangesloten kan worden, direct na aanleg een abonne ment op kabel-t.v. wil. Wel geïnteresseerd zjin 44.6%. Deze groep wil wel een aansluiting maar voorlopig geen abonnement. Een groep van maximaal 14,8% zegt geen aansluiting op het kabelnet te willen. Deze percentages zijn de meest pessimistische, aldus stelt de stichting Cai Venray. Op basis van deze percentages verwacht de Stichting Cai Venray dat na aanleg van het net minimaal 70% een abonnement zal nemen. Deze verwach ting is mede gegrond op ervaringen in andere gemeenten. VOLGENDESTAP De volgende stap op weg naar realisatie van het kabelnet is het opstel len van een bestek voor het werk en het opvragen van offertes aan verschillende fabrikanten van materiaal en installa ties. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat ook de aangeslotenen van bestaande gemeenschappelijke of centrale antenne inrichtingen op het gemeentelijke net kunnen worden aangesloten. Verwacht mag worden, dat begin 1983 de Stichting Cai met de eigenaren van de bestaande netten overleg zal gaan plegen over de wil en de mogelijkheden tot inpassing van de afzonderlijke netten in het gemeentelijk net. En als alles verloopt volgens planning zal medio 1983 de eerste schop voor de aanleg van het kabelnet de grond in kunnen. ristische en recreatieve sector in Venray meer tot ontwikkeling zal worden ge bracht door het organiseren van evene menten, o.a. ter versterking van de centrumfunktie van Venray, verbete ring verblijfsaccommodaties, verster king van de plaatselijke V.V.V., uitzet ten van fietsroutes e.d. Ter ondersteuning daarvan is op de meerjarenbegroting jaarlijks een bedrag van ƒ20.000,— uitgetrokken. WEINIG KANS VOOR M.T.S. De kansen voor een M.T.S. in Venray zijn gering. Onderzocht wordt of een M.T.S., speciaal gericht op elektronica in informatica, een alternatief zou kunnen zijn. Uitbreiding van het M.H.N.O. met middelbare beroepsopleidingen op het vlak van gezins- en bejaardenzorg en voor verpleegkundigen, staat voor 1984 op het programma. Per 1 augustus 1983 zal het M.E.A.O. (Middelbaar Econo misch en Administratief Onderwijs) definitief van start gaan. Tot slot wordt in de nota even stilge staan bij het bandenplan van de regering. De gemeente heeft hiervoor verschillende projecten aangemeld. Vele. zijn inmiddels al gehonoreerd, tevens is een enquête gestart onder honderden instellingen en stichtingen in de kwar- taire sector om te bezien in hoeverre daar in het kader van het gemeenschaps takenbplan tijdelijke werkzaamheden door werkloze jongeren kunnen worden uitgevoerd. COMMENTAAR De nota „Onbegonnen werk?" is voor commentaar verstuurd naar o.m. werknemers- en werkgeversorganisaties en sociaal-economische instellingen, zoals het G.A.B. en de Kamer van Koophandel. Na verwerking van eventuele kantte keningen en opmerkingen zal de nota ter vaststelling aan de gemeenteraad van Venray worden aangeboden. Inmiddels heeft F.N.V. voorzitter Wim Kok zich al prijzend uitgelaten over de Venraysewerkgelegenheidsnota. Tijdens een in Horst gehouden F.N.V.- vergadering stelde hij de gemeente Venray als voorbeeld. Hij meende, dat de overheden in dit opzicht aktiever zouden moeten zijn. Volgens hem mag Noord Limburg geen vergeten gebied worden, gezien het hoge werkloosheids percentage dat hier voorkomt. Tijdens een bijzondere bijeenkomst in Goch (Duitsland) op vrijdag 15 okt. j.l. is aan de heer Jean van den Tillaart uit Venray, de zilveren erespeld voor dirigenten van de Deutsche Sangerbund uitgereikt, ter gelegenheid van zijn 25-jarig dirigentenjubileum. Tevens werd aan hem de bronzen leg penning met oorkonde overhandigd van de Sangerkreis Nordrhein/Westfalen. Dit als bewijs van verdienste voor de be vordering van de koormuziek. Een en ander geschiedde door de voorzitter van de Sangerkreis, de heer Hermann Thissen uit Krefeld. Aanbieding hele maand okt. geldig Op 30 oktober a.s. neemt Rector Gussen wegens vervroegde pensionering officieel afscheid van het Boschveldcol- lege. Op die dag is er in de aula van het schoolgebouw van 15.00 tot 17.00 uur een receptie. Rector Gussen werd in 1922 te Amby geboren. Zijn gymnasiale studie volgde hij in de jaren 1934-1940 aan het Venrayse Gymnasium „Immaculatae Conceptionis". In 1940 trad hij in de Orde der Franciscanen en werd in 1947 te Weert priester gewijd. Voor Pater Winand Gussen, zoals zijn kloosternaam luidt, volgen dan vele jaren van studie. Zo verwierf hij het doctoraal examen in de klassieke letteren en doctor in de letteren en wijsbegeerte. Hij studeerde Theologie in Nijmegen aan de Sorbonne en het Instituut Catholique te Parijs en bracht studiebezoeken aan de Universiteiten van Oxford en München. In 1958 slaagde hij dan ook voor het doctoraal examen in de theologie, afdeling patrologie. Geheel tegen de verwachtingen in, volgt dan in september 1961 zijn benoeming tot rector van het Venrayse Lyceum-college. Van de ene op de andere dag stapte hij van zijn studeer kamer naar zijn rectorskamer Als Rector Gussen zijn ambt aanvaardt, telt de school 519 leerlingen (201 internen en 318 externen). Nu ruim twintig jaar later bevolken 1470 leerlingen de school en heeft het oude Lyceum aan de Leunseweg plaats gemaakt voor een modern school, het Boschveldcollege aan de Zuidsingel. Het personeelsbestand in 1961 van 46 docenten en 2 niet onderwijzende medewerkers groeide in de 20 jaren uit tot een corps van 100 docenten en een bezetting met 15 het onderwijs onder steunende medewerkers in de admini stratieve-, technische- en huishoudelijke sectoren. Rector Gussen heeft gedurende deze 20 jaren het Boschveldcollege, dat uitgroeide tot een onderwijsinstituut met een sterk streekschoolkarakter, tot grote bloei gebracht. Hij heeft daarmee de belangen van het onderwijs in Venray en in de regio op uitnemende wijze gediend. Als zodanig heeft hij ook veel verdiensten voor een belangrijk deel van de jeugd- uit Venray en omgeving. Die verdiensten zullen op de af scheidsreceptie, volgende week zater dag, ongetwijfeld nog eens duidelijk onderstreept worden. In de maand november exposeert in de resto Quick In te Venray, nu eens geen lid van de kunstkring „Amber". Dit in tegenstelling tot de afgelopen maanden, in welke dit bijna een tweede huis van Amber geworden was. November wordt een maand van aquarellen en kleurpotloodtekeningen, die gemaakt zijn door de uit Malden afkomstige Agnes van Assen. Zij is o.a. in de leer geweest bij Ri chard SmeetS uit Gennep en Rob Ter- windt, waar zij het tekenen en aquarellen geleerd heeft. Voor Agnes is deze tentoonstelling de „Quick In", haar debuut. Haar werk is echter zeer zeker aan een tentoonstelling toe. Het fleurig, vrolijke kleurige geheel, vraagt om bekeken en door toeschouwers getoetst te worden. Vaak hanteert zij een thema, uitge spreid over een aantal werken. Acht tekeningen, in het thema „Jas over een stoel", zullen het publiek van de resto, dit dan ook verduidelijken. Verder zal zij een aantal aquarellen tonen met als motto: stadsgezichten en stillevens. Al met al dus een tentoonstelling, die weer de moeite waard beloofd te worden. De gehele maand november in de „Resto Quick In", Grote Markt 11 te Venray. Open: tot twee uur na winkel sluiting.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1