PEEL EN MAAS 125 jaar Derde Orde in Venray nieuw dorpsplein en Mariabeeld Oostrum wil KLEINE HUISDIERENDAG ebberink ebberink DOE-HET-ZELF A.s. zaterdag 2 oktober V Certiform vantenCate: da's Pa's pasvorm! r^gjEBSHJ 5-sterren goudmijn met Venrayse directeur Beenwarmers Maillots Pantynylons Volop kleuren Op voorraad bij /VMRKTHOF meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 Dij de feestelijke herdenking van dit 125-jang bestaan werd een speciale kollekte gehouden ten bate van de Werkgroep Kruisen en Kapellen. Ruim vier honderd gulden was de op brengst. Afgerond werd 500, overgemaakt. VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 Nr. 39 HONDERDENDERDE JAARGANG natuurlijk niet meer gehouden worden; die zou .moeten verhuizen naar de Wa termolen, waar meer dan voldoende ruimte is. Maar, zoals gezegd, de Oostrumse bevolking mag zelf uitmaken waar dat beeld moet komen staan. Wil men het niet op het Dorpsplein, dan heeft men nog als alternatief het omhegde stukje tuin tussen plein en kerk, of een plaats aan de oostzijde van de kerk, waar vroeger een klooster heeft gestaan. GELD Vanzelfsprekend gaan die plannen geld kosten. Daarvoor zullen dan ook akties ondernomen worden om de beminde gelovigen aan de dorpsver- fraaiïng en het Mariabeeld hun geldelijk bijdragen te laten doen. In het plaatselijke weekblaadje zal men regel matig met een „barometer" de stand van de financiën ter kennis brengen. Inmiddels heeft men bij de Rabobank een rekening voor dit doel geopend. Overigens zijn de benodigde gelden niet het enige probleem dat men in Oostrum kent. De fraaie grot bij Trans Cedron, het kerkhof van Oostrum, dreigt uit zijn voegen te barsten. Wortels van de omringende bomen ver oorzaken scheuren in het steenwerk, waarin water achterblijft en bij winters- weer de scheuren alleen maar erger maakt. De bomen mogen van gemeente wege en ook van het kerkbestuur beslist niet gekapt worden. Dus is er maar één andere goede oplossing mogelijk: de grot herstellen en conser veren jaar in jaar uit. Er zijn tegenwoordig kunststoffen die deze scheuren kunnen dichten. Maar men zal door de groei van de wortels, elk jaar een uitgebreide controle moeten houden. M ARIA-DEVOTIE Pastoor De Ceüster is nog een warme voorstander van de Maria-verering die hij graag in ere wil houden. Trouwlus tige paartjes en ook andere belangstel lenden biedt hij regelmatig Mariabeeld- jes te koop aan. In de 8 jaar dat hij nu pastoor in Oostrum is, heeft hij er al 500 verkocht. „Je Moet ze wel met 100 tegelijk bestellen, anders worden ze veel te duur", zo verzekerde hij ons. „Acht jaar geleden verkocht ik ze voor 32,50 per stuk, nu moeten ze al 70, kosten". Heel voorzichtig Iaat hij ons dan de gouden kroontjes en de scepter zien, waarmee bijna 100 jaar geleden het miraculeuze Mariabeeldje met het Kind je Jezus werden gekroond. Bij proces sies worden deze sierraden nog steeds gebruikt. Pastoor De Ceuster heeft de geschie denis van het Oostrumse Mariabeeldje nog eens op papier gezet. Ongetwijfeld is het interessant genoeg om ook onze lezers binnenkort daarvan kennis te laten nemen. Dat past uitstekend in de oktobermaand, die toch in het bijzon der aan de H. Maria is toegewijd. In de afgelopen maand september heeft de Derde orde afdeling Venray zonder veel uiterlijk vertoon, maar toch op feestelijke wijze haar 125-jarig be staan gevierd. De eens zo bloeiende ver eniging de grootste van Nederland telt ook nu nog 150 leden, veelal boven de 60 jaar, omdat de jeugd van tegen woordig weinig heil meer ziet in een dergelij ke chris telij ke/godsdienstige vereniging. In de gloriedagen van de Venrayse Derde Orde telde men wel meer dan 900 leden, die onder leiding van bijvoor beeld Pater dr. Silvester Coenen en later van Pater Rufus Meijer, „zich bevorde rden in de zelfheiliging, maar daarnaast ook naar builen traden om een aktief en gezond christelijke gezinsleven te helpen bevorderen". In menig gezin bewaart men nog de zeer grote foto, die destijds gemaakt werd op de trappen van de Paterskerk, waar de „tertiarissen van St. Frans" zich rond hun „prefect" geschaard hadden. Een speciaal foto-apparaat was nodig om al die honderden leden op één plaat te kunnen vereeuwigen. GESCHIEDENIS In 1857 werd de Venrayse Derde Orde-afdeling gesticht door een zekere Pater van Laarhoven ofm. Van alle kanten gaven mannen zich als lid op, en de oude vergeelde registers tonen aan, dat deze afdeling leden had tot in Boxmeer en Venlo toe. Vele jaren van bloei en diepe godsvrucht heeft men gekend maar in 1911 was het toch weer nodig dal de toen zeer bekende predikant Pater Borremeus de Greeve ofm een grote propagandapreek kwam houden. En met succes. Liefst 68 vrouwen en 34 mannen gaven zich als nieuwe leden op. In datzelfde jaar besloot men de afdeling te splitsen in een vrouwen- en een mannenafdeling. In 1924 stichtte Pater Nielen ofm, de directeur van het patronaat in de pa- tersstraat, een jongens- en een meisjes afdeling. In feite kende de Venrayse afdeling in de oorlogsjaren zijn grootste bloei. 540 Vrouwen, 365 mannen, 95 meisjes en 60 jongens waren toen lid. In enkele Parochies waren en werden zelfs aparte afdelingen opgericht. Een eigen kapittelhuis, voor buiten kerkelijke vergaderingen, werd uitein delijk verwezenlijkt door aankoop van Hotel Gitzei aan de Paterslaan, dat om gedoopt werd in „San Damiano". In 1958, bij het honderdjarig bestaan van de Venrayse afdeling is het ledental nog steeds indrukwekkend. Wel zijn dan de financiële problemen van dien aard, dat men een drastische oplossing moest zien te vinden. Twintig biggen werden door leden landbouwers be schikbaar gesteld en vetgemest om aan de Limco verkocht te worden, tenslotte moest een loterij met voor die tijd fantastische hoofdprijzen van 1000,- en 500, en 'n Mulders spaarkookketel en een Nobelhaard van Inalfa mede bijdragen om de verbouwing van San Damiano te kunnen bekostigen. AKTIEF NAAR BUITEN „Het bevorderen van een aktief en gezond christelijk gezinsleven" was niet zomaar een holle leuze. Zeker de Venrayse afdeling heeft zich aktief ingezet om de noden van anderen mee te helpen verlichten. We kennen nog uit die jaren de naaikrans die voor grote gezinnen de stopperij en het verstelwerk opknapte en zó vele moeders aan zich heeft verplicht. Trouw om de 14 dagen kwamen de dames bij elkaar om dit werk van naasteliefde te doen, en wie dq bergen gestopte kousen en verstelgoed ooit gezien heeft, weet dat dit in de loop der jaren vele duizenden kilo's zijn geweest.... Dat daarnaast diezelfde dames nog een missie-naaikring vormden mag zeker niet onvermeld blijven. Voor vele Venrayse missionarissen werden para menten vervaardigd, maar ook andere door hen gewenste spullen. Menig keer werd al dat fraais op druk bezochte exposities tentoongesteld. Een ander aktie-punt was de zg. een-stuk-aktie. Iedere tertiaris moest omstreeks kerstmis voor een persoon lijk geschenk zorgen, liefst een kleding stuk. Dat werd dan onder de armen van Venray verdeeld. Bij het honderdjarig- bestaan kon men toen 25 grote ïcerst- paketten samenstellen, waarin van alles zal, dat een gezin in nood gebruiken kon. Van de Derde orde afdeling Venray kennen we dan nog de kinderuitzen ding. Jarenlang konden kinderen uit Amsterdam en Rotterdam hier in Venray een gezellige en gezonde vakan tie komen doorbrengen. Dikwijls is dat uitgegroeid tot een persoonlijke band tussen de jonge gasten en de pleeggezin nen, welke nog vele jaren heeft geduurd. Natuurlijk mogen we niet vergeten te vermelden, de Gezinshulp. Eerst gingen enkele dames persoonlijk gezinnen in nood helpen. Later werden jonge meisjes uit de eigen afdeling ingezet, tot tenslotte in 1946 de Gezinszorg werd gesticht met eigen gediplomeerde krachten, die in vele honderden zo niet duizenden gezinnen uitkomst hebben gebracht. De huisvesting van de gezins hulp is jarenlang ten koste gekomen van de-Derde Orde. En het werd tijd, hoog tijd dat Rijk en Gemeente uiteindelijk subsidie gaven, want men raakte daardoor in de financiële problemen, die we hiervoor reeds geschetst hebben. Evenmin mogen we hier onvermeld laten de Derde orde Bibliotheek, welke met meer dan 3000 boeken in de lees- behoeften van de jaren 40/50 probeerde te voorzien. Dan de Volkszang die door de Derde Orde ijverig werd gepropa geerd en die onder leiding van Pater Eliseus Bruning in Venray tot ongeken de hoogte kwam. Zelfs een eigen zangbundel „Zingt allen mee" kon vele herdrukken verwerven dank zij de algehele belangstelling. Bij vele Venrayers zijn ongetwijfeld bekend de ziekentriduums welke ook nu nog jaarlijks worden gehouden. Dit voor langdurige zieken troostvolle feest werd destijds georganiseerd door de Derde Orde. De grote promotor in die dagen was Herman Nagelhout. Dat zijn dan allemaal aktiviteiten uit de laatste 50 jaren, aktiviteiten die velen van ons nog zeer goed gekend hebben. Maar ook in vroegere dagen trad de Derde Orde op met sociale en charita tieve akties. In oude geschriften kunnen we daar nog veel over lezen. Er staan kolenrekeningen in, betaald voor arme mensen; ontvangsten, verdeling en uitgave van kleding, klompen en schoeisel; van schoenreparaties die betaald werden omdat de mensen het zelf niet meer konden Van dekens die verdeeld werden om de ergste kou buiten te houden Zelfs giften aan het Patersklooster staan er in vermeld „om de soep wat dikker te kunnen maken voor de mensen die aan de Paterspoort bedeeld werden". En de Hei-pater kreeg een portemonnaie om zijn schamele bedelopbrengst te kunnen bewaren LAATSTE JUBILEUM Honderdvijftig leden staan er mo menteel nog ingeschreven, yijftig daar van bezoeken nog regelmatig de maan delijkse vergaderingen op het Schut tersveld. Jaarlijks wordt er een Bezinningsdag gehouden, samen met de afdeling Venlo. De daarbij te houden collectes worden nog steeds bestemd voor een goed doel, voornamelijk aan missie- en ontwikkeingswerk. Ontwikkelingswerk staat overigens hoog in 't vaandel van de Venrayse Derde Orde geschreven. Zo heeft men zes jaar lang de verpleeg stersstudie gefinancieeerd van een Peruaans meisje, dat in februari a.s. als gediplomeerd verpleegster weer naar Peru vertrekt. Het huidige bestuur wordt gevormd door Pastoor Barnhoorn, de heer Jeuken, Mevr. Naus-van Gorp, Mevr. Wolke-Greefkens, Mevr. Spee -Linders en Mevr. Mobers-Oosterwaal. Ze zijn er allemaal wel van overtuigd dat dit 125 jarig bestaan het laatste jubileum is, dat de Venrayse Derde Orde zal vieren. De Derde Orde was een vereniging die paste in de voorbije jaren; een produkt van zijn tijd. Misschien dat er ooit weer eens een andere lekenbeweging komt die de idealen van Vader Franciscus gaat uitdragen. Wie zal het zeggen. De ontkerkelijking is ook alweer bijna over zijn hoogtepunt heen Zeker is echter dat de Venrayse Derde Orde in al die 125 jaar heel veel Voor de Venrayse gemeenschap heeft gedaan. Daar met dankbaarheid aan terugden ken is toch het minste wat we kunnen doen. Deze en komende weken zal de Oostrumse bevolking geconfronteerd worden met de plannen, die een groepje enthousiaste inwoners op papier heeft gezet, enerzijds om hun dorp in de nabije toekomst te verfraaien én ander zijds met de heroprichting van een Mariabeeld, zo mogelijk op het nog in te richten dorpsplein. Bij de komende dorpsraadverkiezin gen zal tevens geênqueteerd worden hoe de bevolking over die plannen denkt. MARIABEELD In september 1984 zal het precies 100 jaar geleden zijn dat in Oostrum met veel pracht en praal het miraculeuze Mariabeeldje „behoudenis der kran- ken" werd gekroond. Men wil die herdenking niet zonder meer voorbij laten gaan. Met de pastoor heeft het aktiecomité (liever genoemd: werk groep) de idee ontwikkeld opnieuw een groot Mariabeeld in het dorp te plaatsen. Vroeger stond er een natuurstenen beeld op de splitsing van de Geysterse- weg en de Wanssumseweg, zoals de hierbij afgedrukte oude ansichtkaart laat zien. Opvallend is, dat ons niemand kan vertellen wanneer dat beeld feitelijk opgeruimd werd. De een meende dat bij de bevrijding een Engelse tank het beeld omver gereden had; 'n ander was er vast van overtuigd dat het beeld er in de jaren '50 nog gestaan heeft hij kon er met zijn vrachtwagen maar nauwelijks passerenEvenmin weet men waar het beeld of de restanten daarvan gebleven zijn. Ook daarover doen de vreemdste verhalen de ronde... Zelfs ten gemeentehuize kon men geen uitsluitsel geven. We kregen echter nog een na oorlogse foto waarop het beeld met beschadigde sokkel nog steeds staat te pronken. Een pastoor/beeldhouwer uit Bres- kens was desgevraagd bereid om een nieuw Mariabeeld te maken uit een oude beukenboom. Hij kreeg daarvoor een Mariabeeldje uit Oostrum dat hij natuurgetrouw zal kopiëren, maar dan wel levensgroot. Het volgend jaar zal een delegatie uit Oostrum eens pools hoogte in Breskens gaan nemen, hoe ver het beeld dan gevorderd is, want op het feest van Maria Geboorte in 1984 moet het beeld met alle luister opgericht zijn. DORPSPLEIN Over de plaats waar het beeld straks zal moeten komen staan, wil men de bevolking zelf laten beslissen. De initia tiefnemers voelen er veel voor het beeld op hel dorpsplein te plaatsen. Nü gaat er onder de naam Dorpsplein nog een kale grasvlakte schuil. Men kan er momenteel ook weinig aan veranderen, want de gemeente heeft afspraken met kermisexploitanten die daar tot 1984 hun spullen mogen oprichten. Komt men van die verplichting af, dan kan het Dorpsplein ook inderdaad als Dorps plein ingericht worden. Met de gemeen te en de hulp van de Oostrumse boom- kwekers/bloemenkwekers wil men dan een fraai plein gaan maken, een sierraad voor het dorp. Het nieuwe Mariabeeld zou daar dan een waardige plaats kunnen krijgen. De kermis kan daar dan Op bovenstaande foto staal een wel zeer vreemde bromfiets. Dat dachten dc politiemensen ook toen zij een 15- jarige knaap op dat motorvoertuig in het Brukske zagen rijden. Natuurlijk was de knaap te jong, die bromfiets niet verzekerd en voerde hij geen verze keringsplaatje. De politiemensen namen „de brom mer" in beslag. Uit een onderzoek bleek dat die knaap het voertuig zelf in elkaar VERNIELINGEN AAN SCHOOL Bij de Franciscusschool aan de Eiken laan en de St. Claraschool aan de Beukenlaan werden vernielingen gecon stateerd. Met een mes werd het dakleer bij beide scholen vernield. De schade bedraagt meer dan 600 gulden. DIEFSTAL AUTO Door een Venrayer werd een perso nenauto merk Volvo, kenteken 78 XV 56 te koop aangeboden. Een 20-jarige Helmondenaar had interesse in die auto en maakte daarmee een proefrit. Hij kocht de auto voor 350,en kreeg deel 2 en 3 van die auto mee. Hij vertrok om het geld te halen. Toen de vrouw die met de man had gehandeld weer in huis kwam, bleken ook de copie van het kentekenbewijs deel 3 en 1 ver dwenen te zijn. De koper keerde niet meer terug. Terzake diefstal/verduiste ring hield de Venrayse later die man aan. De auto waarmee hij op dat moment reed werd inbeslaggenomen. na onderzoek en verhoor en aanzeg ging dat procesverbaal zal worden opgemaakt werd hij huiswaarts gezon den. LICHT GEWOND Een autobestuurster afkomstig uit Meijel reed in de Schoolstraat en wilde linksaf het Schoutenstraatje inrijden. Zij gaf daartoe richting aan. En brom fietser uit Venray wilde die auto alsnog inhalen maar daardoor ontstond een botsing. De bestuurster wilde op het laatste moment die bromfietser nog ont wijken, dat gelukte niet. De door haar bestuurde auto kwam tegen een beton nen verkeerszuil en verkeersbord tot stilstand. De bromfietser werd licht gewond aan arm en knie. DIEFSTALLEN Ten nadele van een kledingbedrijf aan het Henseniusplein werd de buiten de winkel geëtaleerde kleding, trui, overhemd en stropdas ter waarde van bijna 200 gulden gestolen. Een Venrayse dame deed bij de politie aangifte van diefstal van een autoradio uit haar aan de Doorman straat geparkeerde personenauto. Ver moedelijk heeft de dader zich toegang tot de afgesloten auto verschaft met een valse sleutel. In het ontmoetingscentrum aan de St. Antoniusstraat werd door verbre king van een ruit toegang verkregen. Ontvreemd werden een vijftal sloffen sigaretten, alsmede een casetterecorder, van 14.00-16.00 uur. In en om de promenade van Venray. Alle kinderen zijn op deze zaterdagmiddag welkom met hun (klein) huisdier. Tussen 14.00 en 15.00 uur komt dierenarts dhr. Loonen uit Oostrum jureren, wie het best verzorgde huisdier(tje) heeft. Elk kind dat meedoet krijgt een leuke attentie en een sticker van de dierenbescherming. Deelname gratis. met deelname van de biologische school Marianum uit Venray zal dit 'n geslaagde dierendag worden. geknutseld had. Een vindingrijkheid van dc knutselaar, waar dc korpsleiding van de politie respect voor kon opbrengen. Maar dat voertuig hoort niet op onze straten thuis. Mede omdat de knaap er zoveel werk in had gelegd en beloofde dal hij niet meer met zijn vinding op straat zou komen, heeft de korpsleiding besloten de knaap het wonderlijke voertuig terug te geven. Dc veelzijdige kwaliteit vantenCate. DIEFSTALLEN Uit een kledingzaak werd een man telpakje ontvreemd ter waarde van 175 gulden. Een inwoner deed aangifte van diefstal van een waterpompinstallatie nabij Op den Bus. De waarde van de installatie bedraagt bijna 1700 gulden. INBRAKEN In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in de soos aan de Hoenderstraat. De achteideur bleek ge forceerd te zijn. Drie geldladen van flipperkasten en voetbalspel waren gele digd. Ook was éen sigarettenblikje leeg gehaald. Ontvreemd werd een bedrag van naar schatting 400 gulden aan kwartjes en dubbeltjes. Aan de achterzijde van de voetbal vereniging Yssclsteyn was een dubbele deur opengebroken waardoor toegang tot de kantine verkregen werd. Vermoe delijk is toen dé alarminstallatie in wer king gegaan, want er wordt niets vermist. De daders zijn niet binnen ge weest. Dat op donderdag 2 september leiding en personeel van de Winkelhaak (goud)mijn en een aantal eregasten in de Zuidafrikaanse Evander Club bijeen kwamen in verband met het uitreiken van een „Vijf Sterren Veiligheidscerti ficaat" is op zich geen nieuws om in Peel en Maas te vermelden Dat wij het tóch vermelden vindt zijn oorzaak in het feit, dat dit certificaat werd uitgereikt aan de Venrayer Sjaak van den Munckhof, die General - Manager is van deze Zuidafrikaanse goudmijn. Een bijzonderheid bij die uitreiking van dit hoogste veiligheidscertificaat van The International Mine Safety Scheme plaats vond op de verjaardag van de Oud- Venrayer, die voor vele huidige Venrayers geen onbekende is. Enkele jaren geleden heeft hij in zijn geboortedorp uitbundig Carnaval mee gevierd terwijl hij bij de viering van honderd jaar Peel en Maas vele Venrayers de hand heeft gedrukt. Het toekennen van het certificaat hield verband met de uitstekende vei ligheidsprestaties van deze goudmijn. Deze prestaties worden in Zuid Afrika gewaardeerd met drie, vier of vijf sterren. Het ongevallencijfer voor de Winkelhaakmijn lag in 1981 aanmerke lijk lager dan in andere goudmijnen. Bij de Winkelhaakmijn was het ongevallen- cijfer van 42,32 per 1000 in 1977 gedaald tot 17,77 per 1000 voor de eerste zes maanden van 1982. Een interessant gegeven is, dat de Winkel haakmijn een van de eerste was, die in maart 1979 de drie-sterren status kreeg. Afgezien van het succes bereikt in de competitie om het Internationale Mijn- veiligheidscertificaat, bleek de mijn van de heer v.d. Munckhof een verbetering m de produktiviteit te hebben doorge maakt. Bij de uitreiking van het vijfsterrencertificaat werd dan ook gezegd, dat in een klimaat van gestaag stijgende mijnbouwkosten en hogere inflatie de competitie om het internatio nale veiligheidscertificaat een uitsteken de manier is om de produktiviteit te verbeteren.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9