De werkloosheid in Venray 25 jaar Filmvorming in Venray i Muziekfeesten ebberink ST1INSTRA VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Burgemeester Defesche vraagt President Marcos om eerbiediging mensenrechten - zaterdag en zondag in Leunen PEEL EN MAAS ook üw krant GEZINSVIERING in de PetrusBanden jeans en jackets Dames Reünisten „ORPHEUS" UIT BLERICK ZINGT IN DE PETRUS BANDEN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1982 Nr. 38 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO J 15.- In een in het engels gestelde brief heeft burgemeester mr. H.J.M. De fesche president Ferdinand E. Marcos van de Filippijnen gevraagd de mensen rechten in zijn land te eerbiedigen. Als startsein voor de actie van Amnesty International in Venray heeft de burgemeester deze brief persoonlijk op de brievenbus gedaan. In de brief spreekt Venrays burge meester zijn verontrusting uit over de schending van de mensenrechten in het land waarvan Marcos president is. Door hem wordt in de brief verwezen naar de cijfers van Amnesty Interna tional, waaruit blijkt, dat in de afgelopen anderhalf jaar honderden mensen illegaal zijn opgepakt, gemar teld of vermoord. Ook worden in de Filippijnen honderden mensen vermist. Bij het posten van de brief verklaarde burgemeester Defesche dat deze brief weinig effect zal hebben als deze niet zal worden gevolgd door duizenden andere brieven om de Filippijnse regering te beïnvloeden. Afdeling Venray van Amnesty Inter national zal proberen zoveel mogelijk mensen bij de actie te betrekken. Hier voor verwijzen wij naar het nieuws, dat de Venrayse afdeling elders in dit blad over deze actie brengt. De burgemeester werd ook nog gevraagd een petitie te tekenen. Bij gebrek aan behoorlijke schrijftafel gebruikte mr. Defesche de brievenbus maar voor dat doel. Zelf kleurvergrotingen maken? Agfa en Durst maken het u makkelijk! Als u kunt fotograferen, kunt u ook kleur vergrotingen maken. Zelts van dia's Het Is makkeli|ker dan u denkt. En bovendien een boeiende, betaalbare hobby met verrassende resultaten! Wij willen u graag laten zien. hoe u met weinig middelen mooie kleurvergrotingen maakt Daarom organiseren wisamen met bekende fabrikanten, een speciale demonstratie Gewoon inde winkel Haal even de folder en kom kijken! Onze winkel staat in hel teken van "zelf kleurvergroten" met doorlopende demonstraties. Komt u ook even kijken! Het is beslist de moeite waard! Op zaterdag 25 en zondag 26 septem ber organiseert fanfare St. Catharina haar jaarlijks muziekfeest. Ondanks de drukke voorbereiding voor haar eerste deelname aan een concours in de Superieure Afdeling op 20 november a.s. is fanfare St. Catha rina er toch weer in geslaagd een pro gramma voor jong en oud te bieden. Ook dit jaar vinden de festiviteiten I plaats in Garage van Gorp aan de I Horsterweg die weer geheel belangeloos deze ruimte beschikbaar stelde. Ook de firma VerkOeyen is weer bereid gevonden om de inwendige mens le versterken met hun voortreffelijke barbecue. I; Gezien het succes van verleden jaar heeft men de opzet hetzelfde gehouden. Het programma is als volgt samenge- I steld: Zaterdag 25 september: Gehuwden bal m.m.v. de „Melodica's", aanvang 1 20.30 uur. Zondag 26 september: 10.00 uur Heilige Mis in de Parochiekerk, muzi kaal begeleid door fanfare St. Catha rina. Frühschoppen m.m.v. 11.30 uur fanfare Mcerlo; 12.30 uur fanfare Zeil- berg; 13.30 uur fanfare Castenray. Blaaskapellenmiddag m.m.v. 14.15 uur blaaskapel Bergen; 15.15 uur blaaskapel Meterik; 16.15 uur blaaska pel Sambcek; 17.15 uur blaaskapel Op- loo; 18.15 uur blaaskapel Oirlo. Veronica Drive-in Show, aanvang 20.00 uur. 24.00 Uur sluiting van de muziek feesten 1982. Meisjes en jongens. Weet je nog vorig jaar: die mooie grote kruik die aan scherven ging - die hele massa palmpasenstokken in de kerk - dat tentje naast het altaar - steeds een heleboel kinderen en ouders in de kerk. Weet je dat nog? Ook dit jaar gaan we regelmatig weer Gezinsvieringen houden. De eerste is zondag a.s. 26 september om 11 uur. Het zal dan gaan over vrede. Vrede in de klas. Vrede thuis. Vrede op straat. Vrede in de grote wereld. Vrede is elkaar de hand geven. Vrede is met elkaar delen. Vrede is samen spelen. Kom jij ook aanstaande zondag om 11 uur, mét je vader of moeder, of met allebei? Dan proberen we er met z'n allen iets moois van de maken. Werkgroep Gezinsviering 00 /VI» R KT HOF Graag willen wij jullie nog even herinneren aan de te houden reünie op 6 qovember a.s. in zaal ,,ln den Engel" te Venray. Willen zij die hieraan wensen deel te nemen (geboren tussen april 1931 en maart 1933) zich nog voor 1 oktober opgeven volgens de uitnodiging die jullie in mei ontvangen hebben. Voor eventuele inlichtingen kunnen jullie nog bellen naar 04780-84156 of 85296. De werkloosheid is in de maand augustus weer verder toegenomen. Het aantal werkloze mannen steeg van 1961 tot 1979 in Venray. In de regio - dus het arbeidsbureau Gennep - was de stijging van 1163 tot 1186. Samen dus een toename van 41 werkloze mannen. In percentages uitgedrukt betekent dit, dat in Venray 15,3% van de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king zonder werk is. In het rayon Ven ray is dat percentage 15,2%. Samen dan gemiddeld 15,3%. In Limburg was dal werkloosheidspercentage onder de mannen 14,4%; landelijk. 11,8%. CRISISJAREN Men heeft vorige week via pers en radio kunnen vernemen, dat verwacht mag worden, dat volgend jaar het per centage werklozen uit de crisisjaren - de jaren dertig - zal worden overschreden. Dat landelijke percentage bedroeg toen 15%. Kijken we naar de cijfers van Venray, dan weet men, dat we hier in het Ven rayse en in het overige deel van Noord Limburg dat magische cijfer nu al hebben overschreden. Dit in schrille tegenstelling tot bijvoorbeeld Venlo, dat met 12,8% nog bij de „vrij gunstige" arbeidsbureaus ligt. TOENAME VERWACHT Het is niet helemaal uitgesloten, dat de Venrayse werkloosheidscijfers bin nenkort nog eens extra zullen toene men. Het uitstel van betaling, verleend aan de Top Garage en de voorgenomen sluiting van Schoenmakers Houthandel, doen het ergste vermoeden. Ruim dertig arbeidsplaatsen zouden hier verloren kunnen gaan. In dit verband is ook een vergelijking met de cijfers van het vorig jaar zeer bedroevend. Noteerden we toen - in Venray en de regio - per 31 augustus 2152 werkloze mannen, nu is dat cijfer 3165. Een toename met meer dan 1000 werklozen in één jaar. Een schrale troost is, dat vórig jaar in augustus er een toename van 60 werklozen was; nu „slechts" 41. SCHOOLVERLATERS De slechte arbeidsmarkt is vanzelf sprekend zeer nadelig voor de bemidde ling van de schoolverlaters. De meeste schoolverlaters hebben zich intussen als werkzoekenden laten inschrijven. Toch nam in augustus hun aantal nog duide lijk toe. In de provincie zelfs nog met 520. Het aandeel van de jeugdwerkloos heid in de totale werkloosheid liep op tot 31,6%. Voor Venray en de regio zou dat betekenen, dat 1000 jongemannen (jonger dan 23 jaar) zonder werk zitten. Sinds 1980 is de jeugdwerkloosheid enorm toegenomen. Dat blijkt tenmin ste uit de vergelijkbare cijfers van inge schreven schoolverlaters in de provin cie. In 1980 waren dat er eind augustus 2702; in 1981 3808 en nu in 1982 4806. Treurig is het volgende, voorbeeld: per 31 augustus stonden in het rayon Venray 234 jongemannen en 235 jonge vrouwen (beide onder de 19 jaar) als werkzoekenden ingeschreven. Daar te genover stond een aanbod van zegge en schrijven één openstaande arbeids plaats. WERKLOOSHEID VROUWEN Venray en Roermond waren de twee enige plaatsen in Limburg waar de werkloosheid onder vrouwen iets terug liep. Op 31 juli waren er in Venray 1030 werkzoekende dames ingeschreven. Op 31 augustus nog „slechts" 991. Waar die 39 dames in de afgelopen maand werk hebben gevonden, vermelden de gegevens van het arbeidsbureau niet. Wél, dat het bureau Gennep het aantal werkloze vrouwen met 6 zag stijgen, zodat voor de regio het gunstige cijfer van Venray uiteindelijk 33 werd. Overigens, in Venray en de regio staan nu toch nog ruim 200 vrouwen méér ingeschreven als werkzoekenden dan een jaar geleden SOLLICITATIES Uit reacties op advertenties waarin betrekkingen worden aangeboden, blijkt, dat men (de werkloze man en vrouw) toch echt wel „op werk uit is". Volgens betrouwbare gegevens kreeg een tandarts die in ons blad adverteerde voor een assistente, zo'n 450 reakties. Een scholengemeenschap die adverteer de voor een congierge, kreeg rond 600 brieven van gegadigden. En zelfs een advertentie voor het eenvoudige baantje van hulp in de huishouding voor 'n halve dag per week, leverde zo'n 55 te lefoontjes op van dames die graag de helpende hand in het huishouden wilden uitsteken. NIEUWE STIJL Vanaf komende maand wordt in het Arbeidsbureau Venray een extra infor- matiehoek ingeruimd voor het geven van inlichtingen over de bijzondere ar beidsvoorziening. Het betekent in feite de aanzet tot de overgang van het Ge westelijk Arbeidsbureau Venray naar een Arbeidsbureau-nieuwe-stijl. Het Arbeidsbureau heeft voor dit doel de aangrenzende leegstaande bovenwoning van Thomassen gehuurd De uitbreiding van de kantoorak- kommodatie is nodig om te kunnen voldoen aan de eisen welke het ministerie aan een arbeidsbureau nieuwe stijl stelt. De nieuwe opzet, waardoor het bu reau meer mogelijkheden biedt tot hulpverlening, heeft konsekwenties voor de personeelsbezetting en deskun digheid van de mensen en het gebouw zelf. Maar of dat ook naar buiten meer arbeidsplaatsen zal gaan opleveren betwijfelen we voorlopig nog. De laatste maanden is hard gewerkt aan de aanpassing van de ruimte boven Woninginrichting Thomassen, zodat de afdeling Bijzondere Arbeidsvoorziening er kan gaan werken. Ook op andere wijze zal binnenkort gewerkt worden aan het nieuwe imago van het arbeidsbureau. Venray is door de Centrale Gebouwendienst van het ministerie aangewezen als één van de kantoren waar het „nieuwe gezicht" van de arbeidsbureaus zal worden uit geprobeerd. Het gebouw zal worden aangepast, zowel binnen als buiten. verliefd v verloofd verl inden Verlovingsringen-SHOW 7 tot en met 16 oktober JUWELIER VERLINDÉN Venray Grotestraat 2 tel.04780-86817 Op zaterdag 25 september om 19.00 uur verzorgt het Blerickse Toonkunst- koor Orpheus de muzikale omlijsting van de eucharistie-viering in' de St. Pe trus Bandenkerk te Venray. Dat een avondmis in Venray door dit Blerickse koor wordt opgeluisterd, is niet zo verwonderlijk: Orpheus telt meerdere leden uit Venray en omgeving. Sommigen zijn al vele jaren lid en willen graag hun plaatsgenoten laten horen, waartoe „hun" koor in staat is. Verder is Orpheus in het verleden al vaker in kerken in de regio opgetreden, vooral ook om het kontakt met de bevolking tussen de jaarlijkse concerten door levendig te houden. Er staat overigens weer zo'n groot concert voor de deur: op donderdag 4 november wordt samen met het Limburgs Symfonie Orkest de Opera La Sonnambula van Bellini uitgevoerd in concertgebouw De Prins in Venlo. Zaterdag zal Orpheus naast de Missa Festiva van Gretchaninov nog enkele religieuze werken uit het repertoire zingen. De leiding is in handen van Piet Kingma. Voor het twintigste achtereenvolgen de jaar nu al, wordt er in Venray extra aandacht besteed aan en propaganda gemaakt voor de goede film. Zowel voor de jeugd van het voortge- zer onderwijs als voor de volwassenen worden filmseries samengesteld en van inleidingen voorzien. Werkgroep Filmvorming heeft bij die schooljeugd in de loop der jaren een belangstelling voor haar programma.s verworven, die men elders nergens aan treft. Ruim 2500 abonnementen worden er ieder jaar verkocht. Naast de uitstekende programmering, die met zorg, ervaring en deskundigheid gebeurt, zijn ook de lage abonnements prijzen hier debet aan. Vanwege de enorme belangstelling wordt voor de jeugd van 12 tot 16 jaar dit jaar wederom een dubbel program ma samengesteld in de series Al en A2, terwijl de jeugd van 16 jaar en ouder serie B krijgt aangeboden. Nadere informatie geven de op de diverse scholen verspreide folders. Speciale aandacht vragen we echter voor de filmserie C voor volwassenen. In tegenstelling tot de jeugdseries worden deze films maar matig bezocht. Eigenlijk onbegrijpelijk als men pro gramma, prijs en voorstellingstijden (keuze uit 5) in ogenschouw neemt. Ook de serie van komend seizoen is weer van bijzonder hoog gehalte: aktueel - kultureel - gevarieerd en thuis horend op een helder groot bioscoop scherm in plaats van op een kleine t.v.- buis. Dit keer 6 produkties uit 6 verschil lende landen: U.S.A., Engeland, Duits land, Hongarije, Italië en Frankrijk. 1 The four seasons. Sprankelende komedie van 3 echt paren op vakantie. 2 The French Lieutenants Woman. Liefdesverhaal met Meril Streep in de hoofdrol. 19e eeuws met moderne va riant. 3 Die Bleierne Zeit. Relatie tussen twee vrouwen in poli tiek en terreur. 4 Mephisto. Menselijk en politiek drama - unieke film met prijzen bekroond. 5 Tre Fratelli. Meditatie over verleden en heden in de Italiaanse samenleving en politiek. 6 La femme d'è cöté. Prachtige film van Francois Truffaut over een tragische liefdesverhouding. Als speciale service van de Werk groep krijgt iedere abonnee een pakket met 6 inleidingen aangeboden. De vertoningstijden zijn telkens op maandag om 19.30 uur en 22.00 uur, op dinsdag om 19.30 en 22.00 uur en op woensdag om 19.30 uur of 22.00 uur. De prijzen van de abonnementskaar ten zijn beslist niet overeenkomstig de kwaliteit van de films. Voorverkoop van de kaarten aan de kassa van het V.V.V.-kantoor op het Henseniusplein, tel. 82468 en voor de eerste voorstellingen aan de kassa van Bioscoop Luxor óp 11, 12 en 13 okto ber. rStienstra Venray BV. Patersstraat 19, tel. 04780-84438 Makelaars in onroerende goederen^-"-»-»^^ Wij verzorgen voor u koop en verkoop A huur en verhuur- taxaties- bouwproiektontwikkeling hypotheken- verzekeringen- beheer ^^^k

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1