u X y iZelf speelplaats maken STIENSTRA VENRAYm Nieuwe bemanning gemeenteschip WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING WU Party Uitslag Tweede Kamer verkiezing Venray Laari Foto's van dia's slechts 1,- p.st. PEEL EN MAAS Raadsleden geïnstalleerd, wethouders gekozen Gemeente gaat zelf landbouwgronden exploiteren Illegale storter op de bon Internationale vliegoefeningen Geen reclaeborden langs de wegen Gregorius medaille KAPELLETJES GERESTAUREERD k-Ntfl-ETC/ [«BETJttS •VEfNLO 110 11 12, VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 Nr. 36 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ÏROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,. verwarmend zijn onze najaarskollekties, warm van kleur, rijke materialen en prachtige modellen. Wij nodigen U uit OP DONDERDAG 16 SEPTEMBER tussen 14.00 en 17.00 en 19.30 en 22.00 uur tonen 5 mannequins en 1 dressman onze nieuwe najaarskollekties voor dames en heren in ons modehuis. U bent van harte welkom. GROTESTRAAT 93 VENRAY Tweede Kamer Tweede Kamer 1982 1981 Prov. Staten 1982 Gemeenteraad 1982 1 CDA 8912 9682 8212 8083 2 PvdA 3282 3120 1715 1978 3 VVD 3008 1971 2032 1657 4 D'66 753 1976 1030 545 5 PSP 585 492 495 •8*891 6 CPN 113 134 133 7 SGP 5 10 8 PPR 266 394 297 9 RPF 16 14 20 10 GPV 8 4 11 RVP 49 57 12 Centrum Partij 34 6 13 EVP 17 13 15 God met ons 19 18 16 Soc. Partij 96 99 94 17 DS '70 32 42 18 RKPN 49 114 in combinatie met PPR en CPN Technisch is het ons niet mogelijk in dit nummer de uitgebrachte Hemmen per stembureau en per partij weer te geven. Wij zullen dat volgende week alsnog doen. Stemtra Venray BV. Patenstraat 19. tel. 04780^4438 '^AKEi Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop- huur en verhuur taxaties bouwprojektontwikkelmg hypotheken verzekeringen beheer de ge,hele maand september Een voorbeeldig staaltje van zelf werkzaamheid werd deze en vorige week getoond. Ouders van leerlingen van de Dr. Poelsschool aan de Langeweg. Een naast de speelplaats ge legen stuk „onherbergzame" grond werd op hun verzoek door de gemeente geëgaliseerd. Het schoolbestuur zorgde voor de trottoirtegels en toen togen de ouders aan het werk. Met veler hulp werd de speelplaats zo'n 60 mJ groter gemaakt, terwijl het aanzicht veel fraaier geworden is. uw Venrays weekblad Voor de eerste keer in Venray's ge schiedenis kwam het dinsdagavond bij de installatie van de nieuwe gemeente raad voor, dat een raadslid bleef zitten, toen de voorzitter het openingsgebed uitsprak. Burgemeester Defesche was kennelijk hierop voorbereid, toen hij „degenen die hieraan behoefte hadden" verzocht op te staan voor het openings gebed. De heer Cools (PPR. PSP. CPN) bleef zitten. Ook bij het afleggen van de zuiverings- en ambtseed bleken vif raadsleden de vooekeur te geven aan het afleggen van een belofte. Met het afleggen van deze eden, c.q. beloften kwam de nieuwe raad zoals burgemeester Defesche zei uit de startblokken voor het gaan vervullen van zijn verantwoordelijk werk „ter bestiering" van de gemeente Venray. Dat de kiezers de raadsleden het vertrouwen hebben gegeven betekent aldus de raadsvoorzitter dat de raad de verantwoordelijkheid heeft voor het gemeenschapsbelang. Nu de landelijke politieke partijen in de samenstelling van deze raad een af spiegeling vinden, worden ook van de verschillende frakties de nuances in maatschappij-visie duidelijker geprofi leerd, waar die voor de besluitvorming relevant zijn. Na gewezen te hebben op de financiële beperkingen waarmee men in de komende vier jaar zal worden gecon fronteerd, ging de heer Defesche even in op het gemeenteraadsprogramma van de C.D.A. en de P.v.d.A.-fraktie. Hij noemde het een stuk, dat voor het raads-en collegewerk van belang is omdat het duidelijkheid schept waar hel aangeeft welke onderdelen van verkie zingsprogramma's door de in het nieuwe college samenwerkende partijen zijn overgenomen, zodat het als grond slag voor beleid kan dienen. Tot slot wenste hij, dat de nieuwe raad de gemeente in de komende vier jaar een stukje meer welzijn, zich meer wel-bevindcn, zou kunnen bezorgen. „De raad mag zich daarbij verzekerd weten van mijn steun", aldus de raads voorzitter. HET C.D.A. De heer Truyen was de spreker namens de C.D.A.-fraktie die een stem verklaring aflegde. Hij meende te moeten constateren, dat bij NIET- C.D.A.-ers de vrees bestond, dat de Venrayse C.D.A. zijn meerderheid in de raad zou misbruiken om alleen het college van wethouders te kiezen. Maar dat was ongegrond, aldus spreker. Gezien de moeilijke economische situa tie zou Venray beter gediend zijn met een college dat zoveel mogelijk de politieke verhoudingen in Venray zou weergeven. Er is een open en eerlijk overleg ge weest met de andere politieke partijen en dat resulteerde in een keuze voor de Partij van de Arbeid. Het C.D.A. en de P.v.d.A. hebben, naar overtuiging van hen allen, een degelijk beleidsprogramma op hoofd punten gemaakt. Spreker vertrouwde er op, dat dit gezamenlijk beleid posilief-kritisch door de andere partijen zal worden benaderd en zo mogelijk door hen mee gestalte zal worden gegeven. De kandidatuur van de heer Willems (P.v.d.A.) werd door de C.D.A. volledig ondersteund. DEV.V.D. De heer Houba, fraktievoorzitter van de VVD en in de nieuwe Venrayse ge meenteraad duidelijk in de oppositie, had de nodige kritische kanttekeningen op het tussen het CDA en de PvdA bereikte akkoord. „Men vraagt ons om hun beleid positief-kritisch te benade ren; dat zou dan ook moeten inhouden dat zij voorstellen en suggesties van andere partijen op dezelfde wijze benaderen en deze niet met machtsver toon wegstemmen". Hel door beide partijen gepresenteer de gemeenteraadsprogramma bracht weinig nieuws onder de zon, aldus de heer Houba. Men had een inhoudelijk meer concreet stuk verwacht. Na enige kritiek gespuid te hebben op onderdelen van het beleidsakkoord, brak hij nog een lans voor de wethou ders wier salaris belachelijk laag te noemen is. Een verhoging van dat salaris zal de kwaliteit van het dagelijks bestuur van de gemeenten bevorderen, tot meerdere eer van de Nederlandse gemeenten en dus ook van Venray. Tenslotte wenste hij het college (des ondanks) in de komende vier jaa^ ongetwijfeld moeilijke jaren, alle succes en sterkte toe. Hij hoopte gaarne op een wederzijds constructieve opstelling. Aan de VVD zal het niet liggen. DE P.v.d.A. De heer Kersten, die namens de P.v.d.A.-fraktie, een stemverklaring aflegde, begon met de verzekering dat zijn partij graag bestuursverantwoor- ding wil dragen, als er reëele mogelijk heden zijn om invloed uit te oefenen op het beleid. De werkelijke machtsverhoudingen in Venray liggen duidelijk ten gunste van het CDA 14 van de 23 zetels. Dan kan men als P.v.d.A. aan de kant blijven staan, óf de moeilijke beslissing nemen om mede bestuursverantwoorde- lijkheid te nemen. De P.v.d.A.-Venray heeft die beslissing genomen, ook al omdat je meer invloed hebt als je mee-regeert, dan wanneer je in de oppositie zit. De besprekingen tussen C.D.A. en P.v.d.A. zijn doordrenkt geweest van de intentie om een akkoord te bereiken waarmee de gehele achter ban het eens kon zijn. Belangrijk was ook, dat de P.v.d.A. een acceptabele wethouder kon leveren. Het zou jammer zijn als die capaciteiten niet of onvoldoende benut zouden wolrden. De heer Kersten besloot zijn verkla ring met te zeggen: „Vooralsnog gaan we uit van een constructieve opstelling bij de anderen en wij verwachten een zakelijke beoordeling". „SAMENWERKING" De heer A. den Brok constateerde dat zijn fraklie er op deze avond ook weer bij hoorde, zij het slechts op 2 van de 23 raadszetels. De onderhandelingen over de wet houderskeuze heeft men met argusogen gevolgd. „Het lijkt ons", zo zei hij, „dat deze onderhandelingen met de grootst mogelijke openheid zijn ge voerd. De keuze van het C.D.A. voor de P.v.d.A. hebben wij gerespecteerd." De heer Den Brok vond een „profi ciat" op zijn plaats, omdat men een akkoord bereikt heeft en omdat men de beste kandidaat-wethouders naar voren heeft geschoven. „Wij zullen hen be oordelen op de uitvoering van het akkoord." Maarmen zal ze kritisch blijven steunen. DE PSP/PPR/CPN De heer Cools van de éénmansfractie PSP/PPR/CPN constateerde, dat er in Venray voor het eerst sprake is van een „politieke gemeenteraad" omdat het aantal „politieke" leden is gestegen van 5 naar 21. Zeer uitgebreid ging de heer Cools in op het gemeenteraadsprogramma van C.D.A. en P.v.d.A. nadat hij eerst wat gram had gespuid over de gang van zaken rond de afspraken met betrek king tot de verkiezing van de nieuwe wethouders. Het programma noemde hij veel te vaag. Wat betreft de uitvoering door het C.D.A. had hij grote twijfels. De P.v.d.A. was volgens hem verantwoordelijk voor de iets progressievere aanzetten, die symbo lisch in het programma aanwezig zijn. Daarom gunde hij de nieuwe wethouder H. Willems (P.v.d.A.) het voordeel van de twijfel en dus zijn steun aan zijn kandidatuur. „Wij vragen ons af hoe .snel Henk Willems zich zelf de vraag zal stellen: Kan ik het eigenlijk nog wel maken om te blijven zitten in een college, dat dit beleid tot het zijne maakt", aldus de heer Cools, die desondanks de nieuwe wethouder geruststelde met: „Maak je geen zorgen Henk; wij zullen precies aangeven wanneer de handen te vuil worden". Maar de kersverse P.v.d.A. wethou der had kennelijk geen behoefte aan deze bezorgde hint. „Ik schaam me er niet voor met werken vuile handen te krijgen", was zijn wederwoord WETHOUDERSVERKIEZINGEN Nadat de woordvoerders van de diverse frakties hun zegje hadden gezegd, was het tijd om over te gaan tot verkiezing van de nieuwe wethouders. In de vakature J. van Oers werd door het C.D.A. de aftredende wethouder opnieuw kandidaat gesteld. Deze kandi datuur werd gesteund door de P.v.d.A. De heer Van Oers werd herbenoemd met 22 stemmen. Slechts één raadslid leverde zijn stembriefje blanco in. In de vakature G. Schols werd zowel door het C.D.A. als de P.v.d.A. Mevr. Poels-Peters naar voren geschoven. Zij werd gekozen met 17 stemmen; mevr. Hoppenreys kreeg 1 stem; 1 stem was ongeldig; er waren 4 blanco briefjes. In de vakature Mevr. Rutten-Tielen werd eveneens door beide frakties de heer W. Claessens voorgesteld. Evenals eerder wethouder van Oers kreeg hij 22 stemmen; 1 stem was weer blanco. In de vakature J. Loonen was het de heer Kersten die zijn fraktiegenoot H. Willems voorstelde. Deze kandidatuur had de volledige instemming van het C.D.A. Tot aller verbazing bleken er twee raadsleden te zijn, die G. Schols weer op de wethouderszetel terug wilden. Desondanks kreeg Henk Wil lems 19 stemmen en 2 lege briefjes. En met vele gelukwensen werd het viertal uitgenodigd om achter de tafel van b. en w. plaats te nemen. Na de raadsvergadering welke veel belangstellenden trok werden de nieuwe wethouders en raadsleden geluk gewenst met hun (her)benoeming. Bij de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni j.l. heeft ruim 63% van de Venrayse kiesgerechtigden een keuze kunnen maken uit 125 kandidaten. Deze stonden op zeven lijsten, waarvan er vijf de landelijke politieke partijen vertegenwoordigden. De uiteindelijk gekozen drieëntwintig kandidaten vertegenwoordigen vier lan delijke politieke partijen: het C.D.A. met 14 zetels, de P.v.d.A. met 3 zetels, de V.V.D. met 3 zetels en de P.S.P.-P.P.R.-C.P.N. met 1 zetel. De fraktie „Samenwerking", waarvan de meeste leden zijn overgestapt naar het C.D.A. heeft 2 leden in de nieuwe ge meenteraad. D'66 kwam ondanks een intensieve verkiezingsprogramma een handjevol stemmen tekort om voor een restzetel in aanmerking te komen. Gerrit Strijbosch die met zijn Kleine Arbeiders Partij een gooi deed naar een raadzetel, behaalde slechts 65 stemmen. In het nieuwe raadscollege zien 15 leden van de oude raad hun mandaat met vier jaren verlengd. Dat betekent, dat 8 nieuwelingen voor het eerst hun plaats achter de groene tafel zullen inne men. In feite zijn het er negen want voor het eerst in de 22 jaar van zijn raadslidmaatschap zal de heer G. H. Schols als „gewoon" raadslid fungeren. NADER BEKEKEN Aan het begin van de nieuwe zittings periode bedraagt de gemiddelde leeftijd van de raadsleden 44,9 jaar. Dit is aan merkelijk jongen dan de afgetreden gemeenteraad. Hiervan bedroeg de gemiddelde leeftijd op de laatste dag van de zittingsperiode 51 jaar. In de oude raad was de heer J. A. C. de Bruijn met zijn 71 levensjaren en niet minder dan 34 raadslidmaatschapsjaren de nestor, terwijl de heer H. M. Kersten zich de jongste mocht noemen. In de nieuwe samenstelling zal de heer G. H. Schols, die over enkele weken 64 wordt, de nestor zijn. Met een staat van 22 jaar „gemeentebestuursdienst" heeft hij óók de meeste jaren als raadslid (al was hij dan eenzelfde aantal jaren wet houder). AI scheelt het maar een half jaar met de heer H. M. Kersten, de benjamin in de nieuwe raad is de heer A. C. M. Cools. De nieuwe raad bestaat uit 10 echte autochtonen. Hun wiegen hebben in derdaad in de gemeente Venray gestaan. Daarbij komen dan nog eens 7 echte Limburgers en 3 rasechte Brabanders. De drie anderen komen uit De Bilt (U), Renkum en Amsterdam. Zes leden van de nieuwe bemanning van het gemeenteschip zijn werkzaam in de administratieve sector. Een gelijk aantal vervult een leidinggevende funk- tie in het normale leven. Vijf raadsleden zijn in het onderwijs werkzaam en drie in de agrarische sector. De nieuwe raad telt twee huifvrouwen en 1 onderhouds- medewerker. ACADEMICI De nieuwe raad telt 6 academici, t.w. 1 dame en 5 heren die de titel drs. c.q. mr. vóór hun naam mogen voeren. Twee van hen zetelen in het C.D.A.; twee in de Partij van de Arbeid; één in de V.V.D. en één in Samenwerking. In de vorige jaren zaten 3 academici in de PvdA, 1 in de VVD, 2 in Samen werking en 1 in de fraktie Beterams. Dus 7 in totaal; dat is één meer dan in de nieuwe raad. DE WETHOUDERS Ook de vier nieuwe wethouders zijn aanmerkelijk jonger. De gemiddelde leeftijd van de vier wethouders bedroeg op het einde van de zittingsperiode 59 jaar. De heer Schols was de oudste, de heer J. van Oers de jongste. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe wethouders bedraagt 47 Zi jaar. De heer W. A. Claessens mag zich de oudste noemen met zijn vorige week bereikte 55 jaren en heer H. P. T. Willems de benjamin met zijn 35 levensjaren. Mede naar aanleiding van hierover gestelde vragen in de gemeenteraad heeft het college van b. en w. zich beraden over het zelf exploiteren van landbouwgronden, In de meeste geval len zijn dit door de gemeente aange kochte gronden in bestemmingsplan nen, welke nog niet voor bebouwing in aanmerking komen. Bij het bekijken van hiervoor in aanmerking komende gronden is het gehele Buitengebied buiten beschouwing gelaten. Uit de inventarisatie is naar voren gekomen, dat ruim 80 ha voor eigen exploitatie in aanmerking zouden kun nen komen. In principe denkt het college gezien de geschiktheid van de grond aan maisteelt als de meest geëigende ex ploitatievorm. Berekend is dat de ver koop van het gewas de gemeente jaar lijks 50.000,— tot 60.000,— zou kunnen opleveren. Uiteraard zitten aan dit plan nog haken en ogen, zoals o.m. het opzeggen van het huidige gebruik door agrariërs en de wijze waarop de eigen-exploitatie moet worden uitgevoerd. Vast staat dat gronden waarvoor bindende afspraken gelden, buiten de exploitatie zullen worden Behouden. Veertien dagen geleden ontdekten medewerkers van de reinigingsdienst dat aan Op de Kamp in Merselo enkele vuilniszakken in de berm waren gedepo neerd. Enig snuffelwerk in het vuil leverde naam en adres van de „eigenaar" van het vuil op. Bij de politie werd aangifte gedaan. De eigenaar werd vervolgens op de bon geslingerd en moest het vuil opruimen. Of de producent van het huisvuil nu wel of niet zelf illegaal heeft gestort is niet van belang. De producent is namelijk verantwoordelijk voor wat er met het huisvuil gebeurt totdat het in de vuilniswagen verdwijnt. Dikwijls is, o.a. in dit blad, via gemeentepraat en de dorps- en wijkbla- den, gewezen op de regels rond het aanbieden van huisvuil. De gemeente lijke reinigingsdienst blijft op de naleving van de regels letten. Tussen 9 en 24 september vindt boven West-Europa de jaarlijkse internatio nale vliegoefening „Gold Fire" plaats. Hieraan wordt ook deelgenomen door toestellen van de vliegbasis Volkel. Vanaf de basis „De Peel" wordt niet gevlogen. Wel kunnen tussen 13 en 17 september oefenende vliegruigen die basis enkele keren per dag overvliegen. Vanaf de Peel wordt niet gestart en er worden ook geen landingen uitgevoerd. Klachten over ernstige geluidshinder kan men doorgeven aan het Bureau Voorlichting en Inspraak van de gemeente Venray (Tel. 04780-83838 toe stel 125). Niet alleen in Venray-kom is het zonder vergunning verboden reclame borden) aan te brengen langs de openbare weg. Die vergunning moet worden verleend door de burgemeester. Buiten de kom is het eveneens verboden en kan het alleen worden toe gestaan met een vergunning van Gede puteerde Staten. Aldus is het vastgesteld in de Verordening tot het weren van inbreuken op het natuur en landschaps- schoon in Limburg. Het is ingevolge die wet dan ook verboden het aanbrengen, hebben of toelaten, aan of in roerende en onroe rende goederen, opschriften, aankondi gingen, afbeeldingen, borden, toestellen of andere voorwerpen van welke aard ook, bestemd of gebezigd om reclame aan te brengen. Er zijn daar echter uit zonderingen op en daarom is het goed zich bij het plaatsen van bovenbedoelde borden in verbinding te stellen met de plaatselijke politie die op de hoogte is van de provinciale verordening. Overi gens heeft de politie reeds processen verbaal uitgedeeld voor het zonder vergunning plaatsen van reclamebor den langs de openbare weg. VUILNISBAK IN BRAND GESTOKEN Een 30-jarige man uit Rotterdam stak maandagmorgen een in de Grotestraat staande vuilnisbak in brand. De dader had behoorlijk aan Bacchus geofferd en werd ter ontnuchtering ingesloten. Onder aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt werd hij later naar Rotterdam gezonden. Zondag 12 september a.s. zal Zuster Laetitiae de Boeck in het klooster St. Anna haar zilveren dirigente-jubileum vieren. Tijdens de plechtige hoogmis zal zij onderscheiden worden met de zilveren medaille van de St. Groriusvereniging. Op een blijde, dynamische manier heeft zij in de afgelopen jaren gestalte gegeven aan het St. Annazangkoor. Vermoedelijk eind volgende week zal het St. Rochuskapelletje op de hoek Langstraat-Hoebertweg als geheel ge restaureerd worden opgeleverd. De laatste werkzaamheden zullen o.a. betrekking hebben op het aanbrengen van een fraaie smeedijzeren poort. Het is de bedoeling dat het beeldje van St. Rochus dat momenteel nog in de grote Veltumse kapel staat in het Rochuskapelletje een plaats zal krijgen. Dit beeldje is destijds door Piet Clephas natuurgetrouw nagemaakt van het ori ginele beeldje dat thans in het Venrayse museum staat. In de Veltumse kapel zou dan een beeld van St. Antonius Abt (patroon van deze kapel) geplaatst kunnen worden, afkomstig van een ver dwenen Merselose muurkapel. Een beeldje van St. Lucia dat vroeger ook in dit St. Rochuskapelletje stond opgesteld, zal ongetwijfeld ook daar opnieuw een plaatsje krijgen. Het is niet de bedoeling enige plech tigheid aan deze ingebruikstelling te verbinden. Men wil daarmee wachten tot men over circa anderhalve maand het herstelde kruis bij de Veltumse kapel zal heroprichten. Dit kruis met houten korpus is door de Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray in restauratie genomen. Een betonnen afgietsel van het originele en inmiddels herstelde houten corpus zal het nieuwe kruishout sieren. Het origi nele beeld komt dan in de Veltumse kapel te hangen. Eveneens op vrij korte termijn zullen de kapelletjes aan de Veulenseweg, de Overloonseweg en de Deumeseweg weer in gebruik worden gesteld. Het kapelle tje aan de Veulenseweg werd door Aannemingsbedrijf Pijpers uit Leunen prachtig gerestaureerd. Achteraf bleek het echter ook nodig dat het voegwerk vernieuwd werd. Dat zal nu een dezer dagen gebeuren. De beeldjes voor deze kapellen (Veulenseweg en Deurneseweg) werden in de Vrije Akademie vervaardigd. Frans Herens maakte twee beeldjes (Martinus en Barbara) voor het kapelle tje aan de Overloonseweg. Ut* CONCERT ÏW GEBOUW .DE PRINS" Kaldenkerkerweg vrijdag zaterdag I zondag iseptemberheptemberfseptemberl 12-19 uur 11-18 uur VENRAYSE OMROEP STICHTING Bij gelegenheid van de jaarlijks te houden Nationale Ziekendag op zondag 12 september a.s. zal de Venrayse Omroep Stichting een direkte uitzending verzorgen voor alle bezoe kers en patiënten in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Venray. Vanaf 13.30 uur zijn de omroep medewerkers aanwezig en kan eenieder een verzoekplaatje aanvragen.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1