Schilderijen van Johan Jeuken PEEL EN MAAS KERMIS VEULEN LES POLAIRES tentoonstelling in de schouwburg Voorlopige medezeggenschap openbare scholen Aktiviteiten voor mensen zonder werk het mooiste gezicht in de winter JEUGDHERINNERINGEN Zijn eerste grote expositie had Johan Jeuken in de Venrayse schouwburg. Niet verwonderlijk omdat hij, zeker de eerste jaren, vooral Venrayse tafereel tjes schilderde. Vele ervan zijn nu op de expositie te zien. Op enkele uitzonderingen na bewaar de Johan Jeuken vooral positieve her inneringen aan zijn jeugd en eerste hu welijksjaren in Venray. Zijn schilderij en zijn bijna allemaal vrolijk. Zelfs als het om een processie gaat is er vaak nog iets van humor in te ontdekken. De kunstcritici stopten Johan Jeuken in het hokje van de naïeve kunstenaars, met het gevolg dat een „boek van de maand" van een paar jaar geleden van zelfsprekend werk van hem als illustra tiemateriaal gebruikte. Toch was Johan Jeuken niet zo blij met de indeling bij de naïeve schilders hoewel hij daardoor vele nieuwe contacten kreeg. Hij noemde zichzelf het liefst plezierschil- der, om daarmee aan te geven dat hij het schilderen voor z'n plezier deed. Over de onderwerpen die hij aan het linnen toevertrouwde kon hij dan ook uren vertellen, vooral als er oude kennissen uit Venray een bezoek aan zijn atelier brachten. Om een goede indruk van Johan Jeuken's werk op de expositie in De Beejekurf te geven, werd een ruime keus gemaakt door de organisatoren. Meer dan vijftig organisaties en particulieren waren bereid hun werk tijdelijk af te staan. Voor een kleine groep mensen betekende dit de afgelopen vakantiepe riode hard werken. Met het resultaat kunnen zij best tevreden zijn. DIA-WEDSTRIJD De expositie van olieverfschilderijen en aquarellen van Johan Jeuken, vormt voor fotografen een prachtige gelegen heid om het Venray van de eerste helft van deze eeuw in beeld te brengen. De meeste schilderijen stellen Ven rayse tafereeltjes voor, waarvan de meeste nog gemakkelijk in het Venray van nu te herkennen zijn. Aan de hand van de kleurrijke schil derijen kan een mooie fotografische wandeling door Venray gemaakt wor- den.Maar het is ook mogelijk een bepaald thema op basis van de schilde rijen uit te werken. Omdat veel van Johan Jeuken's schilderijen zeer gedetailleerd zijn, lenen zij zich ook uitstekend voor de tailopnamen. Menselijkerwijs gesproken zal de uitgebreide collectie schilderstukken nét de expositie in Venray nooit meer zo volledig te zien zijn. Een unieke gele genheid dus. Deze gedachte vormde ook de aanleiding voor de organisatoren van de tentoonstelling om een dia-wedstrijd uit te schrijven. Aan elke wedstrijd zijn voorwaarden verbonden. Ook in dit geval. Een formulier met alle bijzonderheden ligt vanaf 4 september voor u gereed in'de Schouwburg. Op een nog nader te be palen datum zal er gelegenheid zijn de dia's van de deelnemers aan de wedstrijd te bekijken. PRUZEN Door het Coöperatief Winkelcentrum Venray zal een vijftal prijzen ter be schikking worden gesteld. De organisa tie van de wedstrijd is in handen van Veldeke-Venray. De inzendingen zullen worden beoor deeld door een jury bestaande uit C. Borsje (public relations adviseur), J. Jeuken (oudste zoon van Johan Jeu ken), G. Kruijsen (fotograaf), E. Mes- semaeckers (secretaris Veldeke-Venray) en G. Schütte (gemeente voorlichter). De aanmelding voor deelname aan de wedstrijd sluit op 1 oktober 1982. Vanzelfsprekend blijven de dia's eigendom van de makers. Op een creatief produkt als schilder werk berust copyright. Het houdt voor de deelnemers in, dat zij de dia's alleen voor privégebruik kunnen benutten. Zodra er sprake is van openbare verto ning of publicatie is daarvoor de schrif telijke toestemming van de familie Jeu ken nodig. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: C. Borsje, Toren- straat 51, 5836 AK Sambeek, telefoon 08855-3529. Hij treedt tevens op als vertegenwoordiger van de familie Jeu ken. Het gemeentebestuur heeft - als be voegd gezag van de openbare scholen - in het kader van de Wet Medezeggen schap Onderwijs (W.M.O.) een ont- werpreglement voor de verkiezing van medezeggenschapraden voor openbare scholen in de gemeente Venray opge steld. Dit reglement voorziet in de verkiezing van voorlopige medezeggen schapsraden voor de openbare scholen. In een dergelijke raad mogen alleen ouders en onderwijzend en niet-onder- wijzend personeel zitting hebben. Deze raden bespreken een paar keer per jaar de algemene gang van zaken op de school met het schoolbestuur (ge meentebestuur). De raad kan zelf pra ten over allerlei schoolaangelegenheden en hierover aan het gemeentebestuur een advies geven. In een aantal belang rijke zaken, die precies in het reglement zijn genoemd, kan het school( gemeente)bestuur geen beslissingen ne men zonder advies of zelfs instemming van de medezeggenschapsraad. Men zou dus kunnen zeggen, dat een medezeggenschapsraad een soort on dernemingsraad van de scholen is. De verkiezingen voor de drie voorlo pige medezeggenschapsraden voor de openbare kleuter- en basisscholen zijn inmiddels gehouden. De samenstelling van de raden is als volgt: a. „De Landweert" (minder dan 250 leerlingen). Team: hoofdleidster mevr. G. Faber; hoofd l.s. de heer J. Dier- dorp. Ouders: k.s. de heer C. Hartog; l.s. de heer G. Sijmons. b. „De Keg" (minder dan 250 leer lingen). Team: hoofdleidster mevr. T. van Zwol; leerkracht l.s. de heer S. Liebrand. Oudersrk.s. de heer M. Nieuwesteeg; l.s. de heer H. Bexkens. Aangezien het hoofd van de lagere school de heer B. Broens niet tot lid gekozen is, wordt hij als adviserend lid in de raad opgenomen. c. „De Flierefluit" (tussen de 250 en 750 leerlingen). Team: leidsters k.s. de dames A. van Toor en M. Schols; leer krachten l.s de heren Th. Geerlings en W. Staal. Ouders: k.s. de heren O. Chakhssi en Th. Kalwij; l.s. de dames A.Kersten en A. Bouten. Zowel de hoofdleidster mevrouw G. Smits als het hoofd van de lagere school de heer P. Pannekoek wordt als adviserend lid in de raad opgenomen. meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 In Venray, Horst en Meerlo worden aktiviteiten georganiseerd voor Mensen zonder Werk. Iedereeen met een uitkering (WW/WWV/RWW/WAO/AAW) kan hieraan deelnemen. De aktiviteiten die in Venray georganiseerd worden, han gen samen met de ingerichte werkplaats 't Stilpke aan de Antoniusstraat 3a te Venray. Open Werkplaats Op de maandag-, dinsdag- en vrij dagochtend is er een z.g. Open Werk plaats. Van de aanwezige gereedschap pen en materialen (tegen kostprijs) kan dan gebruik worden gemaakt, ten behoeve van eigen hobby of projekt. Kursussen Ook starten er half september weer een aantal kursussen zoals autotech niek, metaalbewerken, timmeren, meu bels repareren, klusjes in huis, fotogra fie, kleding maken, creatieve ochtend en audio-visueel. In Horst zal ook een kursus fotogra fie en een creatieve kursus starten. In Meerlo zal een kursus houtbewer king gegeven worden. De kursus duurt 10 weken en kost 10,- per kursus. Mensen die méér willen weten of zich op willen geven kunnen terecht bij: Stuurgroep Werkloosheid (STUW), Bergweg 4, Venray, tel. 04780-86245, of bij de afdeling sociale zaken van uw ge meente. Als extra knaller treedt woensdag avond 8 sept. op de bekende Country-formatie „TULSA" tesamen met de Finse Coutry Western-groep „COUNTRY EXPRESS" Aanvang 20.00 u. Tijdens de kermis speelt voor U het bekende ORKEST „REFLEX" en wel op: Zaterdag 4 september vanaf 20.30 uur Zondag 5 september vanaf 12.00 u. MATINEE 'savonds vanaf 20.30 uur Maandag 6 september vanaf 20.30 uur Dinsdag 7 september vanaf 20.30 uur Tot ziens in cafe-rest.-zaal 'T VEULE BIGGENHANDEL OP DE GROTE MARKT ACHTER DE GROTE KERK DE BRAND VAN HET KLOOSTER JERUSALEM DE PAARDETRAM IN DE GROTESTRAAT VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 Nr. 35 HONDERDENDERDE JAARGANG In dezelfde proclamatie is sprake van een expositie die Veldeke-Venray be loofde te organiseren in de loop van 1982. Ondanks zijn ziekte - waardoor hij de ereprijs niet in Venray in ontvangst kon nemen - heeft Johan Jeuken voor de expositie in Venray nog een paar aqua rellen gemaakt. Enkele daarvan zijn nog te koop. AI zijn andere werk heeft in de loop der jaren een bestemming ge vonden. Zo kocht het Stedelijk Museum in Amsterdam werk van Johan Jeuken en vanzelfsprekend de gemeente Ven ray. Een paar maanden geleden voegde de gemeente er nog enkele werken aan toe. De meeste schilderijen kwamen te recht bij particulieren. Vooral in Am sterdam en omgeving is menige huiska mer opgefleurd met een schilderij van Johan Jeuken. Zo'n zeventig schilderijen en aqua rellen zijn de laatste maanden achter haald. mede dank zij een oproep in Peel en Maas. ORGANISATIE Behalve Veldeke-Venray zijn bij de organisatie van de groots opgezette ten toonstelling betrokken de Stichting Kunstkring Venray en het Coöperatief Winkelcentrum Venray. Een groot aantal genodigden, waar onder vooral veel bruikleengevers, zal op 3 september de officiële opening van de expositie bijwonen. Mevrouw An Rutgcrs-van der Loeff houdt er een toe spraak. Deze bekende schrijfster van kinderboeken heeft vele uren in het ate lier van Johan Jeuken doorgebracht om er zelf de schildertechnieken onder de knie te krijgen. Het duo Peter en Ad Haans en de Venrayse balladezinger Engelbert Oudenhoven zullen, al spe lend en zingend, enkele typische Johan Jeuken onderwerpen ten tonele voeren. De expositie is voor het publiek opengesteld: op zaterdagen van 13.00- 17.00 uur, op zondagen van 10.00-17.00 uur, en op werkdagen van 09.00-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Als herinnering aan de expositie kunnen de bezoekers een mapje met acht kleurige ansicht kaarten kopen. Vanzelfsprekend heb ben deze kaarten Venrayse tafereeltjes tot onderwerp. De IJslandse kunstenaar Hauker Biórnson uit Reykjavik, die zijn oplei ding in Schoonhoven ontving, heeft speciaal voor de expositie een koper gravure gemaakt van een gedeelte van een door Johan Jeuken geschilderde Venrayse boerenbruiloft. Van deze ko pergravure worden tijdens de tentoon stelling honderd afdrukken gemaakt, die voor 75,- per stuk te koop zullen zijn. ECHTE VENRAYER Johan Jeuken werd op 22 mei 1909 in Venray geboren. Na een langdurige ziekte overleed hij, toch nog plotseling, op 14 februari 1982 in Amsterdam. De ouderen weten zich nog wel te herinne ren dat hij in Venray het kleermakers vak beoefende. Kort na de tweede wereldoorlog vertrok hij met zijn gezin naar Amsterdam, omdat het voor een kleermaker in de provincie moeilijk was om een belegde boterham te verdienen. In Amsterdam, en korte tijd ook in Zeeland, beleefde hij vele ups en downs. Het ging hem als coupeur en modelleur soms goed, maar hij maakte ook ellen dige tijden mee. Werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en altijd maar in de zorgen zitten. Uiteindelijk hield hij dat niet vol. Hij kreeg van zijn hart zó'n ernstige waarschuwing, dat hij zijn kleermakerscarrière moest beëindigen. Voor een kleine zelfstandige in 1964 niets minder dan een ramp. Er volgden enkele jaren van doffe ellende, totdat Johan Jeuken bij toeval ontdekte dat hij tekenen kon. Het ver haal is overbekend. Zijn vrouw Mien vroeg aan Johan een schetsje te maken van de bloembollen in de tuin. Het werd geen eenvoudige tekening, maar een al lerliefst kleurpotloodschilderijtje. On der de titel „ons tuintje" is deze eerste ling ook op de expositie aanwezig. Wat er daarna allemaal gebeurd is, klinkt bijna ongelooflijk. Het bleef niet bij de potloodtekening. Al gauw ver scheen er in het kleermakersatelier, waar de coupeursattributen aan de kant werden geschoven, een echte schilders ezel. Het ene schilderij volgde op het andereen Johan Jeuken voelde zich een ander mens geworden. De belangstel ling voor zijn werkstukjes bleef niet beperkt tot zijn kennissenkring. Na korte tijd begon zijn groeiend oeuvre een eigen leven te leiden. De ene expositie was nog maar nauwelijks af gelopen of er werden al weer afspraken voor een nieuwe gemaakt. Na tien jaar is de schilder Johan Jeuken opnieuw in Venray. Destijds beleefde hij zijn eerste grote expositie in de Venrayse schouwburg. Vele ten toonstellingen door het hele land en zelfs deelname aan exposities in het buitenland zijn daar op gevolgd. Van 4 tot en met 13 september zullen zo'n ze ventig schilderijen te bezichtigen zijn in De Beejekurf; waarschijnlijk voor het laatst want Johan Jeuken overleed op 14 februari van dit jaar in Amsterdam. Kort daarvoor was een delegatie van Veldeke-Venray op bezoek aan de Ko ninginneweg 9 om hem de Aid Venrodse lërcpries 1980 te overhandigen. In de bijbehorende proklemasie staat te lezen vur ów wark ien de éfgeloëpe jaore um aid Venroi en stukske van zien glorie terug te gaeve. Ge het dat gedaon dur mil veul toewiejing en kennis van zake 't aide dörp ien schilderije v§st te legge. Ge het dat mit veul gevuul ge daon". OPENSTELLING Les Polaires - de winter heeft een mooier gezicht gekregen door de nieuwe make-up van Lancaster. Verkrijgbaar bij Swaenehof, Grote Markt 5, Venray. Les Polaires, de exclusieve herfst/ winter (82/83) make-up van Lan caster, accentueert individualiteit en persoonlijkheid en Iaat veel moge lijkheden voor alle temperamenten tussen warm en koud, om stemming en gevoel tot uitdrukking te bren gen. Les Polaires komt uit in twee kleurvariaties: Gloedvolle elegantie: „Brasero". Passend bij warme tinten en tweed, bij rood vos en gouden kleuren geeft „Brasero" uw gezicht een gloedvolle glans, die ook uw omgeving niet koud laat. Koele elegantie: „Glacier". Passend bij frisse kleuren en glanzend zijde, bij zilverlynx en wit- gouden teinten brengen de kleuren van de „Glacier" fascinerende schoonheid op uw gezicht. Les Polaires de Lancaster zijn verkrijgbaar bij Swaenehof Parfu merie, Grote Markt 5, Venray. Zaterdag of zondag a.s. bent U daar van harte welkom voor een gratis make-up.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9