r> Mil/ Vide HVK katholiek vrouwengilde venray VROUWENBERAAD OOSTRUMSE VROUWENBEWEGING LIMBURGSE VROUWEN BEWEGING - L.V.B. KRING VENRAY Met in 12 kerkdorpen een zelfstandige afdeling die samen KRING VENRAY vormen [1350 leden]. Provinciaal en landelijk georganiseerd. Onze vereniging wil in de afdelingen, zowel als in kring- verband een ontmoetings- en kontaktpunt zijn van vrouwen, die zich met elkaar verbonden voelen, waarin de belangen van hen worden behartigd, niet alleen materieel, maar ook im-materieel. Het doel van de L.V.B. is vrouwen zelfstandigeioewus- ter, mondiger te maken en hun gevoel van eigenwaarde te vergroten. M.a.w. vrouwen een uitrusting te geven die hen in staat stelt om zelfstandig richting te geven aan hun persoonlijk leven, hun gezin, hun beroep en het leven in hun buurt, dorp en streek. Dit doel wil zij bereiken middels eenmalige bijeenkoms ten, kursussen, interesse-groepen die voornamelijk plaatse lijk, maar ook in kringverband plaatsvinden en waarin wordt gewerkt aan vorming, ontwikkeling en scholing van leden. Ook wordt veel aandacht besteed aan ontspanning en creativiteit. De meeste aktiviteiten vinden plaats van sept. tot april. Kringaktiviteiten: Studie-avond in de Schouwburg Agrarische studiedag Cursus over ontwikkelingssamenwerking. Cursus Vrouwen verdiepen zich in lezen. Een greep uit de programma's van het komende seizoen van de afdelingen: Thema-avonden: Vrouw-arbeid en werkloosheid. Ouders-kinderen-toekomst. Gevangeniswezen Testament en erfrecht. Amnesty International. Inbraakbeveiliging Alcoholen drugs. Venrays dialect. Voorlichting: Taalontwikkeling bij het kind Borstkanker. Gemeentezaken. Klankbeeld K.P.N. E.H.B.O. Gezinszorg. Archeologie. Anders - eten. Fijne puddingen. Tuinkruiden. Demonstraties: Zelf maken van wijn en vruchtesappen. Glas blazen. Schoonheidsspecialisatie Yoga. Excursies: Den Haag - tweede kamer Universiteit en anatomisch museum Nijmegen. Kaasfabriek. T uinbou wglasbedrij f Cursussen: Aanleg en onderhoud tuinen Poppen maken Brooddeeg creatief. E.H.B.O. Bakken Ontspanning: Oriëntatietocht. Fietsen. Kienen. Wandelen. De afdelingen Merselo en Leunen vieren dit jaar hun 50-jarig bestaansfeest. Verder hebben wij dit seizoen als thema: VROUW TRADITIE VERANDEREN. In kringverband en ook in sommige afdelingen wordt via gespreksgroepen - discussieavonden dit onderwerp aan de orde gebracht. Wilt U meer weten; Kringsecretariaat L.V.B. kring Venray A. Reintjes-Jenniskens de Hoef 11 Leunen Verder kunt U zich wenden tot het bestuur van de afdeling in Uw dorp. Urn KATHOLIEKE I VROUWENVERENIGING Ons win terprogramma van de K.V.V., Katholieke Vrouwen-Vereniging Venray, ziet er voor het eerste halfjaar, dus tot en met december, als volgt uit: Dinsdag 7 september openen wij ons winterseizoen met om 19.00 uur een Eucharistieviering in de Paterskerk, waarna zaal ,,In den Engel" 'n ledenvergadering gehouden zal worden. Tevens zal er die avond door de stichting propa ganda voor groenten en fruit, 'n show verzorgd worden. Woensdag 22 september: Deze avond heeft 'n ontspan nend karakter, want we gaan kienen, ook in zaal ,,In den Engel", waar overigens al onze bijeenkomsten van 't komend seizoen zullen plaatsvinden. Woensdag 13 oktober, ledenvergadering. Het thema voor deze avond is: Nazorg na borstamputatie. Mevr. Kortekaas hebben we voor deze avond uitgenodigd om hierover te komen spreken. Woensdag 27 oktober. We houden 'n oriëntatie-wandel tocht. Dinsdag november: Ledenvergadering. Deze avond zal verder verzorgd worden door de heer Derix, warme bakker in Horst, door 'n broodshow te geven. Er zullen eerst dia's vertoond worden, om ons kennis te laten maken met het wel en wee in de bakkerij. Na de pauze zal de heer Derix 'n uiteenzetting geven over de soorten brood die hij uitgestald heeft. Surprise kienen, i.v.m. St. Dinsdag 23 november. Nicolaas viering. Dinsdag 14 december vieren wij Kerstavond. Om 19.00 uur 'n Eucharistieviering in de Paterskerk, waarna we ge zellig samen de avond doorbrengen in zaal ,,In den Engel". De toneelgroep ,,De Vlasbloem" uit Oostrum zal voor ons dan 'n kerstspel opvoeren. Wat de overige aktiviteiten betreft: In de zomermaanden houden we elke eerste dinsdagmid dag van de maand 'n gezamenlijke fietstocht voor de fietsliefhebsters. Op 18 oktober starten we 'n handwerkcursus op maandagmiddag 1 x in de 14 dagen. Op dinsdag 28 september houden we 'n excursie naar Schiltmans in 's-Hertogenbosch, dit is 'n groothandel voor kreatieve expressie. Wij hopen met deze eerste helft van ons programma op 'n grote opkomst, zodat we met ons allen 'n gezellig seizoen van kunnen maken. Namens het bestuur, de secretaresse, Liesbeth Arts-van de Aa WAT IS HET GILDE? WAT WIL HET GILDE? WAT BRENGT HET GILDE? Het Katholiek Vrouwengilde is een vereniging «an vrouwen van alle gezindten, religies en leeftijden. Het K.V.G. wil een massa dingen: Mogelijkheden tot kontakt. Ontplooiing van persoonlijkheid. Ontdekken, ontwikkelen en gebruiken van kapaciteiten en bevorderen van kreativiteit, ook buiten de huiselijke sfeer. Met elkaar denken en praten over allerlei vraagstukken op persoonlijk, kerkelijk en maatschappelijk terrein. Op eigen wijze een positieve bijdrage leveren aan de samenleving. Ook in 1982-1983 wil het K.V.G. hier gestalte aan geven. Hoe ziet ons programma er uit? Onze cursussen: Kreativiteitscursus, Versieren van kaarsen, Boekbinden, Tuinieren, Naaien, Vrouwen en geloof. U kunt ook lid worden van een club: Kijken naar kunst, Handwerken, Fietsen, Toneel, Kege len, Literatuur, Wandel- en natuurclub, Bijbelstudie, Gym op basis van ballet. Verder hebben we een aantal gerenommeerde mensen uitgenodigd om met ons te praten over diverse onderwer pen. Een greep hieruit: Op onze openingsavond ,,De in vloed van de vrouw op haar leefomgeving, man, vrouw, kinderen, buurt", door B. v. d. Voort, emancipatiewerkster van Limburg. „Over Homofilie", door drs. J. Grubben. „Over erf recht", door mevr. M. C. Greweldinger. Verder staan er verschillende interessante uitstapjes op het programma. Wilt U meer weten over het K.V.G.? Wilt U lid worden van het K.V.G.? Kom dan op onze openingsavond op maandag 30 augustus in de schouwburg. Of bel of schrijf naar een van onderstaande adressen: J. van Soest, voorzitster, tel. 83445 M. Roling, secretaresse, Serenadestraat 68, tel. 84927 T. v. d. Velde, penningmeesteresse, tel. 86168 WERK IN UITVOERING Informatie over doelstelling, werk wijze en aktiviteiten van alle vrouwen- groeperingen in de gemeente Venray. Sinds enkele jaren bestaat in Venray een Vrouwenberaad, waarin allle vrouwen groeperingen kunnen deelnemen. Doelstelling: Gelegenheid bieden ervaringen uit te wisselen en daarvan te leren. Het gemeentebeleid inzake vrou- wenbelangen kritisch volgen en zo nodig gezamenlijk een standpunt in nemen. Steun en solidariteit onderling zon der de eigen identiteit aan te tasten. Gezamenlijk organiseren van aktivi teiten en naar behoefte eikaars ak tiviteiten ondersteunen. Werkwijze: Vergaderen 1 x per 2 maanden. Elke groepering wordt door een of twee personen vertegenwoordigd. 3 vrouwen vormen een voorberei dingsgroep en bereiden 4 x een ver gadering voor. Het kontaktadres is 1 jaar konstant. Aktiviteiten: 9, Cursus: Omgaan met video-, film en bandrecorderapparaten. 4 lessen. Cursus: Invullen van formulieren voor subsidieaanvrage bij de aktivi teiten. fflf- Miiir WERKGROEP GESCHEIDEN VROUWEN Werkgroep gescheiden vrouwen In Venray is ook in 1982 een gespreksgroep voor geschei den vrouwen. Wij twee vrouwen weten dat het niet meevalt om er alleen voor te staan, zeker niet als je kinderen hebt. Alleen moet je grote en kleine beslissingen nemen. De zorgen om de financiën en de opvoeding van de kinderen komt alleen op jou neer. Hoe knoop je de eindjes aan elkaar of waar vind je werk, wie past er op de kinderen. Dan zijn er ook vaak angst- en eenzaamheidsgevoelens. De weekends, feestdagen en vakanties zijn het ergst. Het gevoel tekort geschoten te zijn of het gevoel dat het huwelijk met nog meer „inzet" gered had kunnen worden. Schuldgevoelens, kwaadheid, afhankelijkheid en wrok; het kan allemaal snel wisselen, maar wij kennen deze gevoelens. Wij hebben het ook ervaren. Ook al zijn wij al enkele jaren gescheiden, wij willen graag in kontakt komen om samen een gespreksgroep te vormen. Voor gescheiden vrouwen of vrouwen die gaan scheiden. In een gespreksgroep voor gescheiden vrouwen kunnen we allerlei persoonlijke zaken op het spoor komen. We kunnen ontdekken dat we er niet alleen voor staan, dat juist vrouwen, die het dichtst bij het gewone leven van alledag staan, zo weinig in te brengen hebben bij de beslissingen die het leven van alle dag bepalen. Hoe vaak zouden we niet tegen politici willen zeggen: „als je wist wat het is om van dit huishoudgeld rond te komen, of wat het is om geen baan te kunnen krijgen?" Samen kunnen we naar elkaar luisteren en elkaar steunen als we het niet meer zien zitten. Samen kunnen we nagaan wat we kunnen doen om onze situatie te verbeteren en elkaar echt helpen als het mogeujK is. Samen kunnen we ontdekken dat we heel wat kunnen, dat we sterke vrouwen zijn. Je kunt je aanmelden of inlichtingen vragen bij: Jetty van Zutphen, Wies Heijster, tel. 04780-86828 tel. 04780-85254 (na 17.00 uur) De vereniging heeft tot doel: het bevorderen van gods dienstige, zedelijke, maatschappelijke en culturele ontwik keling der leden. Getracht zal worden het gestelde doel te bereiken door: a. het houden van vergaderingen b. het organiseren van bijeenkomsten, lichtbeelden, cursus sen of anderszins c. onderlinge hulpverlening en het voeren of bevorderen van andere sociale aktiviteiten d. het oprichten van of medewerken aan diensten, instel lingen en fondsen in het belang der leden en hun gezin nen e. het samenwerken met andere verenigingen f. alle andere wettige middelen, in het belang en overeen komstig het doel. Programma 1982: 24aug. Fietstocht Kevelaer Museum. 2 sept. Modeshow. 21 sept. Kienen voor de Oostrumse missionarissen. 5 okt. Modderavond. H. Mis bakdemonstratie. 19okt. Herfstwandeling. nov. film „Now kieke nao Venrao" 30 nov. Surprise kienen. dec. kerstversiering maken, twee avonden, dec. Kerstavond. Studiecentrum plantenverzorging NEDERLANDSE CHRISTEN VROUWENBOND De afdeling in Venray is een onderdeel van een oecumenische organisatie met 77.000 leden. Onze afde ling hier telt 45 leden. Wij komen elke 4e donderdag van de maand bij elkaar in de Prot. Chr. Basisschool „de Hommel", Oostsingel 39 in Venray. Wij komen bij elkaar voor de volgende aktiviteiten: avondbijeenkomsten met lezingen, diskussie enz. kursussen - vormend of kreatief ontspanning - kontakten maken. Mocht U belangstelling hebben om eens een avond bij te wonen, dan kunt U de volgende vrouwen bellen. U bent alvast van harte welkom! Mevr. A. van Meurs-Nelson, Molenhoek 4, Wanssum, tel. 04784 - 1778. Mevr. H. Sietsma-van Zoelen, Serenadestraat 24, Venray, tel. 04780 - 81784 Hier is het programma van september - december 1982: Donderdag 23 september: Vrouw en vrijwilligerswerk. Donderdag 28 oktober: Vrouw en ontwikkelingswerk: het Melaniagilde. Donderdag 25 november: Creatieve avond. Donderdag 16 december: Kerstavond met een kerstspel. Woensdag 6 oktober: Bezoek aan het klokkenmuseum in Asten. huisvrouwenkontakf brukske Een enthousiaste groep dames die iedere veertien dagen bij elkaar komt, om gezamenlijk iets te doen, iets maken, naar iets luisteren of gezellig samen knutselen, naar elkaar luisteren en van elkaar iets leren. Iedereen is welkom en er is geen lidmaatschap aan verbonden. De Huisvrouwenkontaktgroep bestaat al acht en een half jaar en draait nog steeds uitstekend. Ook moeders met nog geen schoolgaande kinderen zijn welkom, er is een uitstekende oppas en een prachtige crèche aan wezig. De Huisvrouwenkontaktgroep begint dit seizoen op dinsdag 31 augustus om kwart over negen, einde van de morgen om half twaalf. De kosten zijn: voor het hele seizoen/20,— (seizoenkaart), losse morgens 3,—, kopje koffie inbegrepen. Wat bieden wij dit seizoen: 31 -8 Levend ganzenbord 14-9 Iets over hypnose 28-9 dia-quiz 12-10 voorlichting magnetronoven 26-10 excursie kantfabriek Horst 9/23-11 poppen maken 7-12 film van CRM 21-12 Kerstviering. Verder organiseren wij een cursus: Beter bewegen op muziek. Start 16 augustus maandagmiddag, 12 lessen 45,-. Kookcursus. Alternatieve voeding - woensdagmorgen 1 - 8-22-29 september, 6-13 oktober. Kosten ƒ45, Bloemschikken - woensdagmorgen 6 lessen, 35,Start 27 oktober. Voor al deze cursussen snel melden, telefoonummer 84113. Er moeten op zijn minst 12 cursisten zijn, anders mag de cursus niet doorgaan. Wij hopen weer veel dames te ontmoeten op onze ochten den. Bij de open dag in het wijkcentrun „De Kiosk" Brukske zijn wij aanwezig met een demonstratie „poppenpotjes" maken. Komt U gerust eens kijken, van 11.00 tot 17.00 uur is het gebouw open. Tot ziens. VROUWENCAFÉ VENRAY EEN VROUWENCAFÉWAAROM? Omdat veel vrouwen geïsoleerd thuis zitten, financieel afhankelijk zijn van de man en geleerd hebben alleen voor hem en de kinderen te zorgen, waarbij zij haarzelf vergeet Omdat er ook vrouwen zijn die werken, uit financiële noodzaak of omdat zij niet afhankelijk willen zijn Maar zij hebben gauw een dubbele dagtaak; werk en ver antwoordelijkheid voor het huishouden omdat er nog steeds vrouwen zijn die worden mishan deld en 's avonds nauwelijks meer alleen over de straat durven lopen Omdat veel vrouwen nog steeds achtergesteld worden op mannen; b.v. het eerste ontslagen worden Omdat veel vrouwen er ook eens gezellig uit willen Willen wij dit veranderen, dan zullen volgende generaties minder in een bepaald meisjes- en jongenspatroon opgevoed moeten worden, maar meer met eigen waarde. En omdat het altijd nog voornamelijk vrouwen zijn die de kinderen opvoeden, zullen zij bewust moeten worden van haar eigen situatie. Daaraan werkt het VrouwencaféMaar de weg is lang Het Vrouwencafé dat gevestigd is in Free Wheelin, Hoenderstraat 10 te Venray, draait nu al weer vier jaar. Iedere maandagavond van 20.00 t/m 23.30 uur zijn we geopend. Eenmaal in de maand organiseert de themagroep een informatieavond over onderwerpen die direct met de vrouw in de samenleving te maken heeft. De thema-avonden worden ondersteund met film en/of gastspreeksters. Deze avonden monden meestal uit in zinvolle discussies tussen vrouwen onderling omdat de keuze van de onderwerpen hun direct aangaan. Dit seizoen beginnen we met een OPENINGSFEEST om daarna weer zinvolle thema-avon den te beleggen. De volgende onderwerpen komen dit seizoen aan bod: Hetrosexualiteit, vrouwen en arts, wat zijn meidengroe pen, de vrouwen en de komende verkiezingen, vrouwen en een vak leren en vrouwen en opvoeding. Deze avonden worden ruimschoots van tevoren aangekondigd in de plaatselijke pers. Buiten deze thema-avonden bent U natuurlijk elke MAANDAGAVOND WELKOM in het VROUWEN CAFÉ Voor nadere informatie kunt U terecht bij: Netty de Römph, tel. 80294 of Anne-Marie Aldenzee, tel. 82062. Dus tot ziens en welkom1 NIET ALLEEN IN EEN HOEK MAAR SAMEN IN EEN GROEP. Ook in Venray is een Vido-groep, wist u dat? De bedoeling van deze gespreksgroep is vrouwen van dezelfde leeftijdsgroep 40 tot 60 jaar met elkaar in kontakt te brengen en samen te praten over allerlei zaken die bij deze leeftijd een rol spelen. De officiële naam van deze gespreksgroep is Vido, dat wil zeggen: „Vrouwen in de overgang". Maar behalve de overgang spelen rond deze leeftijd ook veel andere dingen een rol. Veel vrouwen zien als een berg op tegen alle dingen die nog gedaan moeten worden, of hebben geen plezier meer in de dingen die ze doen. Ze zien het niet meer zitten. Veel vrouwen hebben ook te maken met kinderen die het huis uitgaan, hoe geef je dan je leven weer een doel? Hoe vang je je man op als die thuis komt te zitten en maak je er samen iets van? Hoe ga je verder als je er alleen voor komt te staan en hoe wil je verder met of zonder kalmerings- of slaappillen? Dit zijn een aantal dingen waar veel vrouwen tussen de w en 60 jaar mee te maken krijgen. Vaak hebben vrouwen echter het gevoel er alleen mee te zitten. Durven er niet over te praten omdat ze dan zichzelf een zeur of een eeuwige klaagster voelen. In de gespreksgroep merken ze dat dit niet zo is, dat er veel vrouwen hiermee te maken hebben of krijgen. Het praten alleen al over deze dingen in een vertrouwde groep helpt. Het is een opluchting eens kwijt te kunnen wat je dwars zit. Vrouwen luisteren en ondersteunen elkaar en geven elkaar veel aandacht en warmte. Zo proberen vrouwen samen iets aan hun situatie te veranderen en helpen elkaar als het echt moeilijk is. Binnen een Vido-groep is het ook mogeujK om behalve samen te praten ook samen dingen te ondernemen, bijvoor beeld een arts uit te nodigen, samen ontspanningsoefenin gen te doen, fietsen of wandelen. Het motto van Vido is: Niet alleen in een hoek, maar samen in een groep! Voor inlichtingen over Vido, of foldermateriaal en aan meldingen: Werkgroep Vido p/a Algemene Hulpdienst Overloonseweg 4 5801 CV VENRAY Tel. 04780 - 84163 Wies Heijster, tel. 04780 - 85254.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 10