Uitstel aanleg van rijks wegen leidt tot verzet Winkelsluiting tijdens het middaguur WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING HET KAN NIET VLUGGER Zuster Tummers directrice van ,JDe Kruuze Pannekoekhuis VENRAYER ZAG GRATIS DE FINALE DUITSLAND-ITALIE VGRLINDGN JUWGLIGR VENRAY MOET ZIEKENHUIS BEDDEN „INLEVEREN" BEGRAFENIS VAN PASTOOR W. GEERITS VRIJDAG 16 JULI 1982 Nr. 28 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRUS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN OE REGIO 15,- Voor veertien dagen plaatsten wij in dit blad een bericht over een verkeers ongeval op de Gunhoekweg in Oirlo. „Het duurde naar onze observcring vrij lang, eer de Venrayse brandweer arri veerde, maar toen wel met twee brand weerauto's tegelijk. Het had sneller moeten kunnen", zo besloten wij ons bericht. Prompt kregen wij op deze bericht geving enkele kritische geluiden te noren, o.a. van een buurtbewoner (J. R.) die vond dat de hulpverlening in zijn ogen niet sneller gekund had. De ambu lance en brandweer waren er beide zeer snel. De brandweerlieden zitten toch niet te wachten bij de telefoon of er een brandmelding komt. Men heeft zijn best gedaan, en daarvoor onze dank. Aldus deze briefschrijver. Ook een woordvoerder van de Venrayse Brandweer bestreed onze mening dat de hulpverlening sneller had moeten kunnen geschieden. „Wij ont vingen de ongeval-melding om 16.27 uur", aldus deze woordvoerder. „Om 16.32 uur rukte de eerste wagen uit; 5 minuten later, om 16.37 uur was de eerste wagen én de tweede wagen op de plaats van het ongeval!" Onze verslaggever, die direct na de ongeval-melding naar Oirlo reed, zag daar de ambulance arriveren welke moest wachten op de komst van de brandweer. Nu duurt wachten altijd lang. Zeker als men enkele slachtoffers in een auto ziet zitten die er niet uit kunnen. Uiteraard heeft hij niet op zijn horloge gekeken hoe lang dat wachten duurde maar hij vroeg zich wel af of het niet wat vlugger gegaan zou zijn, indien de brandweer met één wagen was gekomen „Neen", zei de woordvoerder van willigers het alarm-sein ontvangen, spoedt ieder-voor-zich zich per eigen vervoermiddel naar „de kazerne". Zodra enkele vrijwilligers zijn gearri veerd, vertrekt de eerste wagen. Ge woonlijk (ook ditmaal) na enkele minuten de tweede wagen. Nu wil het geval, dat de tweede wagen sneller reed dan de eerste, zodat beiden praktisch gelijk op de plaats van het ongeval arri veerden". Natuurlijk was ons bericht niet bedoeld als kritiek op het werk van de Venrayse Vrijwillige Brandweer. Eerder als een vraagstelling: „Moeten die vrij willigers eerst van huis komen; kan er geen kleine bezetting op „de kazerne" aanwezig zijn, die direct bij alarm kan uitrukken. Dat scheelt toch altijd minstens 5 minuten...." Natuurlijk kost zo'n permanente „bezetting" veel geld. Maar is 'n mensenleven geen geld waard? Hoe doen onze Oosterburen dat? Snelle „Rettungs"-auto's staan daar klaar ook in kleinere plaatsen— om bij een alarm direct te kunnen uitrukken uiteraard met een zeer kleine bezetting. Maar ze kunnen in ieder geval al eerste hulp verlenen, voordat de „grote" wagens arriveren. En zo'n eerste hulp kan levens redden, dat is bekend, Is het verwonderlijk, dat deze ge dachten bij onze verslaggever door zijn hoofd speelden, toen hij z'n bericht uittypte. Mensen die in een vernielde auto zitten opgesloten; gevaar van brand voor diezelfde slachtoffers.... Dét mag men wel zorg voor de gemeenschap noemen maar geen kritiek op onze Brandweer. Het is in dit geval wel nuttig er nog eens op te wijzen, in geval van nood, waarbij bijvoorbeeld de brandweer nodig is, rechtstreeks de alarmcentrale te bellen: 81333. Belt men de politie (80800) dan verspeelt men kostbare se conden/minuten, omdat de politie op haar beurt de alarmcentrale weer moet bellen. 55 In een kleine plechtigheid is vorige week donderdag Zuster Mariosa Tum mers geïnstalleerd als algemeen direc trice van Venrays Geriatrische Inrich ting De Kruuze. Na het vertrek van Dr. H. Tan, vorig jaar, heeft zuster Tummers in feite al de directie gevoerd. Maar eerst sinds kort heeft zij beslist die funktie definitief te aan vaarden. Als geneesheer werd Dr. Tan reeds eerder opgevolgd door Dr. G. Vossen. Ook werd inmiddels de staf versterkt met jonge krachten. Een begin is gemaakt met samenwerking tussen „De Kruuze" Venray en „St. Anto- nius" Horst. De voorzitter van Samivoz uit Den Bosch waaronder Venray ressorteert noemde zuster Tummers de logische opvolgster van Dr. Tan. „Zij moet niets hebben van mooie beleidsplannen, als die niet zijn afgestemd op de praktijk. Maar toch zal zij daar in de toekomst mee te maken krijgen, als de capaciteit van De Kruuze geleidelijk verminderd wordt." Ook Dr. Vossen wees in zijn toe spraak op de komende „afbouw" van De Kruuze, welke hij zeker geen afbouw van de verpleeg kwaliteit noemde. Als straks minder personen op één kamer verpleegd worden, betekent dat meer privacy voor de bewoners, maar ook dat men aan hen meer zorg kan besteden. De heer J. Colsen, voorzitter van de familieraad, welke sinds enkele jaren in De Kruuze funktioneert, had het volste vertrouwen in de samenwerking met de nieuwe directrice, die hij met haar benoeming hartelijk feliciteerde. Dat deed ook een collega van Zuster Mario sa uit Eindhoven namens het Direc- teursberaad. In een emotionele toespraak dankte Zuster Tummers voor de vele sympa thieke woorden. Zij vestigde nog eens de aandacht op de samenwerking tussen ondernemingsraad, beleidsteam en fa- milieberaad welke hier in De Kruuze niet meer weg te denken zijn in hun zorg en liefde voor de evenmens. De gemeente Boxmeer is van plan hard aan de Haagse bel te trekken, nu bekend is geworden, dat de aanleg van de rijksweg 73 en de rijksweg 77 in het kader van 's rijks bezuinigingsmaat regelen niet eerder dan in 1987/1988 zullen kunnen worden aangelegd in plaats van in 1985. Het wordt zelfs sterk betwijfeld of beide rijkswegen er na 1988 wel zullen liggen. In de voorjaarsnota is n.l. 20 miljoen geschrapt voor de aanleg van nieuwe wegen. Hierdoor is de aanleg van het gedeelte R.W. 73 van Boxmeer - over Venray - naar Venlo en Maasbracbt ernstig op de tocht komen te staan. Het gemeentebestuur van Boxmeer noemt dit uitstel rampzalig voor de regio omdat hierdoor de verbetering van het industriële klimaat in de regio - en met name in het Land van Cuyk - te niet wordt gedaan. Een brief, waarin gewezen wordt op de grote nadelen van het uitstel is verstuurd naar de minister van verkeer en waterstaat en de ministeries van eco nomische zaken, sociale zaken en werk gelegenheid. Aan de gemeenten Vier lingsbeek en Venray, die nauw betrok ken zijn bij de verbetering van het rijks- wegennet is om adhesie gevraagd. In een eerder stadium heeft de gemeente raad van Gennep al een motie aangeno men, waaruit duidelijk blijkt, dat deze gemeente het beslist niet eens is met deze bezuinigingsmaatregelen van de re gering. De gemeente Boxmeer vreest met grote vreze dat de inmiddels op gang gekomen impulsen ter verbetering van het sociaal-economisch klimaat ernstig in het gedrang komen en dat voorgeno men vestigingen van bedrijven wel eens niet door zullen kunnen gaan. In de brief wordt gewezen op de grote werk loosheid in en rond Oss, het Land van Cuyk, Nijmegen en Noord Limburg; een werkloosheid, die veel hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. De brief is ook gestuurd naar de colleges van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant en Limburg en Gelder land alsmede naar de Kamers van Koophandel, de Industriële Kring en het Streekgewest. Met een massale aktie tegen het voor genomen uitstel hoopt de gemeente Boxmeer bereiken, dat de regering als nog op haar standpunt terugkomt in het belang van een regio, welke tot de economisch zwakste gebieden van Ne derland behoort. Vooral op het Brabantse gebied is men al lang bezig geweest met de voor bereidende werkzaamheden voor de aanleg van beide rijkswegen. De Rijksweg 77 moet Boxmeer verbinden met de Duitse grens, terwijl Rijksweg 73 een nieuwe snellere verbinding moet geven van het zuiden via Venlo-Venray- Boxmeer met Nijmegen. Op het Brabantse gebied zijn al diverse kunstwerken viaducten en bruggen gebouwd of in aanbouw. Ge vreesd wordt, dat die door het uitstel verloren zullen blijven liggen in het landschap en in plaats van met asfalt overdekt zullen worden met onkruid.... PROTEST.. Terwijl aan de ene kant gemeentebe stuurders trachten samen te werken om de aanleg van beide rijkswegen zo spoedig mogelijk gerealiseerd te krijgen is aan de andere kant de Coördinatie groep RW 73 bezig met het voorberei den van een demonstratie tegen de aanleg van rijksweg 73. Deze groep is nog steeds niet overtuigd van de nood zakelijkheid van deze autosnelweg. De groep is van plan op zaterdag 4 september a.s. een demonstratieve fiets tocht te organiseren door de gemeenten, die R.W. 73 over hun grondgebied krijgen. De tocht start in Boxmeer en eindigt met een slotmanifestatie in Roermond. De Coördinatiegroep is voorstander van het oplossen van ver keersknelpunten door omleidingen op beide Maasoevers en het verbeteren van het openbaar vervoer in de regio. RESTAURANT DE HERBERG Alblonstraat 61, LEUNEN, tel. 81489 Het zal wel nooit mogelijk zijn alle „neringdoende middenstanders" onder één hoedje te krijgen, waar het betreft de ooeninestiiden van hun winkels. Noe te dikwijls is er veel verschil in de openstellingsuren, wat voor de klant dikwijls zeer vervelend kan zijn. Om bijvoorbeeld de dinsdag-sluiting te nemen: er zijn zaken (de meeste) wel ke dinsdags de gehele dag gesloten zijn; maar er zijn ook zaken die dins dags slechts 'n halve dag sluiten; en evengoed zijn er zaken die dinsdags de gehele dag de deur open hebben. Maar, er zijn ook op maandag zaken, welke hun deur 'n hele of halve dag gesloten houden, we behoeven slechts aan de kappers te denken MIDDAGUUR Ook de sluiting tijdens het middaguur in een voorbeeld van hoe het feitelijk niet zou moeten. Alhoewel we direct moeten zeggen dat dAAr de eenheid toch al veel groter is. De Vereniging van Zelfstandige On dernemers afd. Venray, heeft begin dit jaar, in samenwerking met de KMBO Venlo en de L.O.Z.O. Venlo een enquête laten houden onder het winke lende publiek in Venray, teneinde de publieke opinie over het winkelsluiten in het middaguur eens te polsen. Op drie „meetplaatsen" werd naar de mening van de passanten gevraagd. Ongeveer een van de tien passanten werd „aan de tand gevoeld". En dat 'n week lang, van 's maandags tot en met vrijdags. Het resultaat van dit uitvoerig onderzoek werd onlangs aan de leden van de V.Z..O. Venray aangeboden in de vorm van een 33 pagina's tellende brochure. Het zou ons te ver voeren in dit kader het gehele cijfermateriaal weer te geven. Maar enkele gegevens willen wij onze lezers toch niet onthouden. Waar het in eerste instantie om ging: de sluiting in het middaguur, blijkt 59% van de passanten welke uit Venray kwamen tegen een middagsluiting te zijn. Dat percentage lag nog iets hoger (68%) bij de passanten welke niet uit Venray kwamen. Een naar verhouding groot aantal tegenstanders werd aange troffen onder diegenen die gedurende de middagpauze van het werk of de school het winkelcentrum bezoeken. Stationsweg 7b Venray Tel. 04780-85958 De 31-jarige verpleegkundige M. Claessens is nog vol van zijn fantas tische reis naar Spanje, welke hij mocht maken op kosten van de Belgische tele visie. Temidden van 100.000 toeschouwers kon hij de finalewedstrijd bijwonen om de wereldbeker voetbal tussen West Duitsland en Italië. De Belgische televisie heeft enkele maanden lang in haar sportprogramma een kwis gehouden. Er moesten drie vragen worden beantwoord en de Venrayse verpleger van het psychia trisch centrum St. Servatius stuurde drie antwoorden in. En laat nu temidden van die vele tienduizenden inzenders de kaart van de Venrayer worden getrok ken, als zijnde de winnaar van die kwis. Dankzij de medewerking van zijn collega's op Servatius, was het mogelijk die reis te maken. Alle mogelijke moeite welke hij nog had gedaan om ook zijn vrouw, zij het dan op eigen kosten, mee te laten gaan, konden geen doorgang vinden, omdat de BRT geen kaarten meer kon bemachtigen. Dat was ook geen wonder als men weet dat voor een staanplaats zondag nog 400,— moesten worden neergeteld. Vrijdag werd per vliegtuig vanaf Brussel vertrokken naar Spanje, en daar was het wachten tot de finale op zondag. Hotelkosten en verblijf waren voor rekening van de BRT. Claessens vond het jammer dat hij de andere win naars (4 Vlamingen en 4 Walen) niet heeft kunnen vinden. Wat dat betreft had de organisatie beter kunnen zijn. Men kan zeggen dat het op z'n Belgisch gebeurde. Maar desondanks zou hij het voor geen geld hebben willen missen. Een belevenis welke jarenlang in zijn geheugen zal zijn gegrift. De geplande terugkeer op maandag ging niet door. Een telefoontje naar St. Servatius en zijn collega's namen graag zijn dienst over! TOCH DICHT Geconfronteerd met de vraag tijdens welk uur de winkels dicht zouden mogen gaan, indien algemeen tot win kelsluiting in het middaguur zou worden overgegaan, blijkt de periode tussen half een en half twee de voorkeur te hebben. Bij de vóórstanders van winkelsluiting is dat percentage 54; de tegenstanders van winkelsluiting vinden met 42% dat uur het meest geschikt. Van deze laatste groep heeft een relatief groot aandeel een voorkeur voor middagsluiting tussen een en twee uur. Deze voorkeur is met name aanwezig bij de groep die gedurende de middagpauze van het werk of de school het centrum bezoekt. VEEL JEUGD Het rapport geeft ook uitvoerige in lichtingen over herkomst en leeftijd van de bezoekers aan het centrum. Daaruit blijkt o.a. dat 71% van het aantal bezoekers jonger is dan 20 jaar dat duidt o.i. op veel schooljeugd. 44% is 20 tot 65 jaar oud. De jongeren komen ook vaker in het centrum dan de ouderen, met name óók in de periode van 12.30 tot 13.00 uur. Ook dit wijst op een groot aantal schooljeugd. Kijken we naar het aantal onder vraagde passanten, dat een bezoek aan het centrum brengt om er boodschap pen te doen, dan is dat percentage 77. Bij de jeugdigen tot 20 jaar is dat per centage kooplustigen slechts 46%. DUIDELIJKHEID De resultaten van dit consumenten onderzoek, aldus de samenstellers, kunnen een bijdrage leveren in de uit eindelijke besluitvorming ten aanzien van een winkelsluitingsregeling. Welke keuze ook gemaakt gaat worden, óf het nu betreft een uniforme middagslui- tingsregeling, óf een branche-gerichte sluiting, óf geen middagsluitingsrege- ling, van het grootste belang is, dat er voor de consument duidelijkheid komt. Doorbreking van koopgewoonten kan nadelige effekten hebben. Deze effekten zullen, in het geval de consument de gelegenheid wordt geboden een nieuw patroon te ontwikkelen, na een zekere gewenningsperiode wegebben. Door onduidelijkheden over welke winkels wel of niet zijn gesloten kunnen blijven de nadelige effekten optreden, aange zien de consument in verwarring wordt gebracht. Indien de consument tevergeefse bezoeken aan het centrum brengt, bestaat de mogelijkheid, dat een aantal van hen het koopgedrag op een ander centrum gaat richtenIn het bijzon der zou dit kunnen gelden voor degenen die van buiten Venray komen. ADVIES Het bestuur van de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers te Venray, in wiens opdracht dit consumentenonder zoek plaats had, adviseert zijn leden het volgende: een uniforme winkelsluiting tussen half een en half twee en wel om de volgende reden: Uiteindelijk heeft deze winkelslui tingstijd de voorkeur van de consu ment; terwijl ook gebleken is, dat in deze periode het minst verkocht wordt. Van niet minder belang is het feit, dat door de dikwijls sterk verminderde per soneelsbezetting in het middaguur de kans op winkeldiefstallen vergroot wordt. De leden van de V.Z.O. die tot de voorgestelde uniformiteit wensen te komen, kunnen dit aan het bestuur ken baar maken, zodat op de algemene ledenvergadering in het najaar hierop terug gekomen kan worden. Mogelijk dat men ook eens ter sprake brengt de openstellingstijden op zater dag. Er zijn winkeliers die zeggen dat er zaterdagsmorgens in de eerste uren geen cent te verdienen is; anderen willen ook wel eens 'n beetje langer weekend en propageren winkelsluiting op die dag om 4 uur?m plaats van om 5 uur. De slagers geven hier al het voorbeeld.... Het is beter tijdig duidelijke afspraken te maken, dan de consument weer met onduidelijkheden op te scheppen GOUDEN SIERADEN nu i.v.m. de internationale lage goudprijzen AANTREKKELIJKER dan U denkt l bijvoorbeeld: gouden herenmonogramring met massieve scheen Incl. graveren 575,- met de lage goudprijs 470,- ST HUBERT I VENRAY Past. Jacobsstr 34 I Grotestraat 2 HELMOND Ameidestraat 18 In verband met de voorgenomen bezuinigingen in de gezondheidszorg, heeft minister Gardeniers van Volksge zondheid, vorige week donderdag be kend gemaakt dat het St. Elisabethzie- kenhuis in Venray een afdeling met 22 bedden moet sluiten. Venray vormt daarbij een klein deel van de bezuinigingen, zowel in onze provincie als landelijk. Zelfs het nieuwe streekziekenhuis Venlo-Tegelen (nog in aanbouw) zou 12 bedden minder mogen plaatsen als eerst de bedoeling was. In Zuid Limburg moeten zelfs enkele ziekenhuizen geheel sluiten, zoals Brunssum en Geleen. Ook de vroed vrouwenschool met kliniek in Heerlen dient gesloten te worden, aldus de minister. Blijven we dichter bij huis, dan zien we dat ook het ziekenhuis in Deurne zijn poorten zal moeten sluiten.... In totaal denkt de minister de ziekenhuis- bedden-capaciteit in Limburg met 1000 te verminderen. Volgens insiders komt dat neer op een verlies van zo'n 1500 arbeidsplaatsen. Wanneer we diezelfde getalsverhouding aannemen voor Ven ray, dan zouden hier 33 arbeidsplaatsen in de gezondheidssector verloren gaan. Het is de bedoeling dat het provin ciaal bestuur binnen 4 maanden op de ministeriële voorstellen reageert. Veel kans om „neen" te zeggen is er niet, maar toch mag de provincie met alter natieve voorstellen komen De minister is tot deze bezuinigings plannen gekomen, omdat o.m. een relatief groot aantal bedden in de zie kenhuizen niet gebruikt wordt. Zo is ook de verpleegduur van gemiddeld 16,9 dagen naar 13,4 dagen gedaald. Veel Patiënten worden poliklinisch behandeld, waar vroeger opname in het ziekenhuis voor stond. Hoewel het provinciaal bestuur bin nen 4 maanden met zijn instemming of zijn alternatieven op de proppen moet komen, mag men zeker niet verwachten dat de voorgenomen bezuinigingen van de minister op vrij korte termijn zullen worden doorgevoerd. De minister gaat namelijk, als ze bericht heeft van de provincies, definitieve plannen uitwer ken. Daarop moeten de provincies dan weer inspraak uitoefenen; moeten de gemeentebesturen gehoord worden, evenals het ziekenhuis-personeel en het -bestuur. Dat kan allemaal wel ander half jaar duren. Maar ook dan zijn er nog allerlei instanties die hun zegje mogen doen, tot zelfs de leden van de Tweede Kamer toe. Ook zijn er nog be roepsprocedures mogelijk. Het is niet overdreven te zeggen dat eerst in de tweede helft van 1984 spijkers met koppen geslagen kunnen worden.... Onder zeer grote belangstelling werd vorige week zaterdag de plechtige uitvaartdienst gehouden voor pastoor W. Geerits, pastoor van de Vredeskerk te Venray. De eucharistieviering werd opgedragen door deken L. Theu- nissen, met assistentie van pastoor Barnhoorn en kapelaan van Gaal. Het kerkkoor zong op verdienstelijke wijze de latijnse gezangen van de Requiemmis. Deken Theunissen wees in zijn toespraak nog eens op de verdiensten van pastoor Geerits, als bouwpastoor én als parochieherder. Hij hoopte dat de Bisschop er spoe dig in mag slagen een waardige opvolger van pastoor Geerits te vinden. Na de kerkelijke viering volgde de begrafenis op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1