PANTALONS PANTALONS AliE Terugblik op de gemeenteraadsverkiezing Uitbreiding aardgasnet in Ysselsteyn FIETSPAD OOSTRUM OIRLO WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING PANTALONS modellen kleuren maten ook in rib, jeans, lichtgewicht etc. GS GAPICON VENRAY Grote militaire oefening komende week PEEL EN MAAS Parkeerplaatsen voor invaliden Buitenlandse plaatsbewijzen D'66 miste slechts acht stemmen voor het krijgen van één zetel VERPLICHT FIETSPAD AANLEG MET VEEL PROBLEMEN Protesten tegen de nieuwe busdienstregeling PEEL EN MAAS uw weekblad Feestelijkheden rondom het kampi oenschap en de promotie van S.V.Venray Pannekoekhuis Algem. directeur van „de Kruuze" Direkteur M.L.S. Horst Zondagochtend concert IJDAG 11 JUNI 1982 Nr. 23 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN GAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY tOTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- 19; Hensenius Plein 4A tel. 04780- 8 5703 Gapkon Gegarandeerd goedkoper! D'66 Venray is de partij, die vorige week als de grote pechvogel uit de ver kiezingsstrijd om de drieëntwintig raad zetels tevoorschijn is gekomen. Had deze partij slechts ACHT stemmen méér vergaard, dan zou één van de drie restzetels haar deel zijn geworden. Nu gingen twee restzetels naar het C.D.A., waardoor deze partij op veertien zetels kwam en één restzetel bracht de V.V.D. haar derde zetel. Nóg meer pech voor D'66 omdat lijsttrekker Henk Knol de waarheid van het spreekwoord, dat een profeet in eigen land niet wordt geëerd, maar al te bitter aan den lijve ondervond. Deze in woner van Merseio, die zich al jaren enorm inspant voor de leefbaarheid van zijn dorp, kreeg slechts 48 stemmen op het Merselose stembureau Dat dit niet in ieder kerkdoro zo is ee- gaan liet Oirlo zien, dat niet minder dan 122 stemmen toevertrouwde aan de P.v.d.A.-voorman Henk Willems. Overigens blijkt uit de uitslagen, dat de inwoners van de kerkdorpen meer vertrouwen hebben in hun eigen C.D.A. kandidaat. KERKDORPEN Wim Claessens, het zittende raadslid uit Ysselsteyn, als nr. 4 op de C.D.A.-- lijst geplaatst, kreeg in eigen dorp maar liefst 442 stemmen. VENRAYS MINI-RAKKERS De Venrayse Minirakkers zullen ook it jaar weer acte de presence geven op et jaarlijkse weerkerend evenement ,Vier Uden Sportief" te Uden, op 12en 3 juni a.s. Het is dan de vierde maal lat de Minirakkers daar de welkome asten zijn. Op „Vier Uden Sportief" kunnen 50 erschillende sporten door jong en ud, validen en invaliden, kortom door idereen beoefend worden. Gerrit Janssen met zijn Minirakkers ijn intussen bekend in binnen- en witenland. Zijn zeer gevarieerd gecon- trueerde voertuigjes worden bereden loor jongens en meisjes in de leeftijd tn 5 tot 12 jaar. Zij rijden diverse iguren, maken de nodige stunts en wvoeren kleine passagiers uit het ibliek. Van 14 tot 18 juni a.s. wordt in Venray en wijde omgeving een grote militaire oefening gehouden onder de naam „Red Fox". Deze oefening van de in Oirschot jelegerde 13 Pantserbrigade is in eerste instantie opgezet om 17 Pantserinfante- riebataljon, gesteund door o.a. genie en luchtdoelartillerie, als eenheid te oefe nen voor de oorlogstaak. De oefening speelt zich zowel in Duitsland als in Nederland af in het gebied omsloten door de lijnen Oir- schot-Boxmeer-Weeze (Dld.)-Alpen (Dld.)-Moers (DlcL)-Krefeld (dld.)-Te- gelen - Maarheeze - Valkenswaard - Oir schot. Aan" „Red Fox" nemen ongeveer 1300 personen, 100 rupsvoertuigen en 300 wielvoertuigen deel. Alle deelnemers zijn vooraf geïnfor meerd en geïnstrueerd over het vermij den van schade en overlast. Een geniecompagnie is bij de oefe ning ingedeeld om eventuele schade te herstellen. De oefening staat onder leiding van brigade-generaal A. A. Herwijer. uw Venrays weekblad De commissie voor openbare werken* ging er deze week mee akkoord, dat een krediet van 807.130,— beschikbaar wordt gesteld voor de uitbreiding van het aardgas-distributienet in Yssels- steyn. Op de agenda stond: „voor het resterende gedeelte van Ysselsteyn", maar dat was volgens de heer Philipsen helemaal niet waar. Er blijven namelijk nog enkele „wijken" van aardgas verstoken, zoals de Meerselse Peel, de Pastoor Jacobspeel ën de Heidse Peel. Aanleg da&r is zo duur, dat men dit niet kon verwezenlijken. Overigens is juist aan die wegen de belangstelling voor aardgas miniem. BAATBELASTING Het gaat hier om 117 aansluitingen, welke via een baatbelasting genoemd bedrag weer aan de gemeente gaan terug betalen. Volgens wethouder Loonen moet er 18 km leiding in de grond worden gelegd. Een arbeidzaam projekt dus met veel werkgelegenheid ook nadat de leidingen gelegd zijn. Alle gasappa- raten moeten namelijk worden omge bouwd. De heer Philipsen was blij dat dit voorstel nu de commissie bereikt heeft. Er is veel tijd besteed aan het voorberei dende werk. Zo moest ook de mening van de Ysselsteynse bewoners gepeild worden, of zij bereid waren over te schakelen op aardgas. Spreker hoopte dat men nu spoedig met de aanleg kan beginnen. Wel moet dit voorstel nog in de commissie voor financiën en in de raad ter sprake komen. Maar daar zal weinig weerstand te verwachten zijn. B.T.W.-VRIJ De heer v. d. Boogaard had proble men met de gang van zaken. Nu de gemeente de aansluitkosten via een baatbelasting gaat innen en niet zoals te doen gebruikelijk hët Limagas be spaart men 18% b.t.w. en dat is noeal wat op ruim 800.000,— Is hier sprake van een „truc", zo vroeg hij zich af. De voorzitter haastte zich te antwoor den, dat er helemaal geen sprake is van een „truc". Men heeft in gezamenlijk overleg gezocht naar de goedkoopste oplossing en toen heeft men deze „con structie" gevonden. In ieder geval was deze „methode" geheel nieuw voor de heer van den Boo gaard. En als dat inderdaad zo voordelig is, dan zou men dat in de toe komst méér moeten toepassen. HOGE AANSLUITKOSTEN De heer Hendriks was geschrokken van de hoge aansluitkosten. Ongeveer 3.000,— per woning en 10.000, per bedrijf. Hij had in het verleden al eens meer opgemerkt, dat het Limagas een verkeerde taktiek voert. Waarom hebben ze in al die jaren geen fonds ge vormd om de aansluitkosten binnen de perken teJiouden? De gemeenten die in het Limagas participieren hadden daar beslist op moeten wijzen. Nu worden de veraf gelegen gebieden de dupe In de commissie voor Verkeer gingen de leden er fnee akkoord, dat op het Gouden Leeuw parkeerterrein en bij 'de ingang van de Hoge Beek het aantal parkeerplaatsen voor invaliden wordt uitgebreid. Op het Gouden Leeuw-terrein zouden trouwens alle parkeerplaatsen weer aan gegeven moeten worden, nu door het opnieuw bitumen en het aanbrengen van een grindlaag geen enkele parkeer- strook meer is te zien. De gemeente heeft van de Nederland se Spoorwegen bericht ontvangen dat nog dit jaar op het station Oostrum plaatsbewijzen verkocht zullen worden voor reizen naar het buitenland. Tot nog toe moest men voor dergelijke plaatsbewijzen naar grotere stations, b.v. Venlo, of men moest gebruik maken van een reisbureau. Het is nog niet bekend of aan deze verkoop nog enige beperkingen zullen worden ge steld. Jan Reintjes, tot september a.s. nog fraktievoorzitter van de opgeheven Kerkdorpenfraktie, behaalde als nr, 6 op de C.D.A.-lijst in zijn woonplaats Leunen 300 voorkeurstemmen. Ook Oostrum steunde de eigen kandi daat, de onder 9 op de C.D.A.-lijst voorkomende nieuweling Toon van Soest met 205 stemmen. En Merseio, dat 48 stemmen over had voor Henk Knol gaf maar liefst 255 stemmen aan de nieuwkomer Huub Muijsers met het plaatsingscijfer 11 io de C.D.A.-lijst, terwijl Oirlo 264 stemmen gunde aan het nieuwe raadslid Jan Driessen, nr. 13 op de C.D.A.-lijst. Ook Castenray heeft geprobeerd dorpsgenoot en zittend raadslid Harry Pingen weer terug te krijgen. Maar de 236 stemmen waren niet voldoende om de als 15e op de C.D.A.-lijst geplaatste Castenrayer met voorkeur in de raad terug te krijgen. Vredepeel tenslotte heeft zich ingezet voor de terugkeer van mevr. Truus Huijs-van Enckevort. De 81 op haar uitgebrachte stemmen, waarmee uitein delijk het C.D.A. goed was, moeten haar als scheidend raadslid toch wel goed hebben gedaan. Als 23ste op de C.D.A.-lijst had zij een onverkiesbare plaats. De slechts 85 stemmen voor GerardBe- terams die vier jaar geleden als eenling in de raad kwam onder naam „lijst Beterains", waren bepaald onvol doende voor zijn comeback in de raad. STEMMING IN CIJFERS In totaal werden door de gemeente 22.796 inwoners opgeroepen om op 2 juni te gaan <temmen voor de gemeente raad. Hiervan zijn er 14.605 opgeko men, waarvan er 14.508 een geldige stem uitbrachten. Het opkomstpercentage bedroeg 64,06% tegen 65,9 in 1978. De kiesdeler, verkregen door het aantal geldig uitgebrachte stemmen door het aantal te verdelen raadszetels (23) te de len, bedroeg 630 18/23. Bij de eerste zetelverdeling vielen de K.A.P. en D'66 al af omdat zij met het totaal op deze lijsten uitgebrachte stemmen de kiesdeler niet haalden. In eerste instantie kreeg het C.D.A. 12 zetels, de V.V.D. 2 zetels, Samen werking 2 zetels, de P.v.d.A. 3 zetels en de Combinatie PSP-PPR-CPN 1 zetel. Bleven drie restzetels over. Bij die toedeling gingen er volgens de daarvoor geldende spelregels twee haar het C.D.A. Bij het toekennen van de derde restzetel ging het tussen de VVD en D'66. De zetel ging naar de V.V.D. omdat D'66 slechts acht stemmen tekort kwam...... Intussen had men tijdens de politieke meeting in de schouwburg vooruit lopend op de officiële gegevens van de gemeente een eigen telling gemaakt, waarbij berekend was, dat D'66 een zetel zou krijgen. Henk Knol werd op het podium geroepen en gefeliciteerd. Later zou de voorbarigheid van dit gebeuren blijken VERKEERDE UITLEG Landelijke en regionale dagbladen maken bij verkiezingen dankbaar ge bruik van de gegevens van de A.N.P.- verkiezingsdienst. Ter vergelijking,wor den daarbij de uitslagen van de Staten verkiezingen 1982 en de raadsverkiezin gen van 1978 opgegeven. Landelijk gezien voor Venray een manke verge lijking omdat vier jaar geleden er geen C.D.A.-lijst was, maar wel groeperin gen „Samenwerking Venray", de Kerk- dorpenlijst en de lijst „Beterams". In de A.N.P.-opgave stond het C.D.A. in Venray genoteerd voor 8 ze tels, Samenwerking voor 10 zetels terwijl de Kerkdorpen en de lijst Beterams niet werden genoemd. Waarschijnlijk heeft metf de 7 kerk- dorpenzetels en de ene zetel lijst Bete rams bij elkaar geteld om op die 8 C.D.A.-zetels tekomen. Niet wetende, dat in 1982 het grootste gedeelte van „Samenwerking Venray", de kerkdor penfractie in haar totaliteit én de lijst Beterams als één C.D.A.-lijst de verkie zingen ingingen. Door de landelijke bril gezien werd het Venrayse C.D.A. een zetelwinst van 6 toegemeten terwijl „Samenwerking Venray" een duik nam van 10 naar 2 zetels. Onbegrijpelijk, dat een met een bijkantoor in Venray gevestigd regio naal dagblad door diezelfde landelijke bril heeft gekeken en op de voorpagina meldde: „In Venray boekte het C.D.A. een zeer forse winst, maar die moet in feite worden weggestreept tegen het opmerkelijke verlies van acht zetels van „Samenwerking Venray" Maar men kan het ook nog anders bekijken. „Samenwerking Venray" had tien zetels. Hiervan zijn negen kandidaten overgestapt naar het C.D.A. De leden van de Kerkdorpen fractie (7) zijn ook overgestapt naar het C.D.A. evenals Beterams van de eenmanslijst. Dat zijn dus 17 CDA-zetels in de oude raad en 14 in de nieuwe. Een verlies dus van drie zetels. Ook dèt is een manke redenatie. Feit is echter, dat drie belangengroeperingen voor het eerst in de Venrayse geschie denis elkaar op 1 C.D.A. lijst hebben gevonden en meteen al 14 zetels voor zich hebben opgeëist. Dat is winst! IjJGEN BOEZEM Na hierboven gewezen te hebben op een (onbegrijpelijke) fout van een regionaal dagblad, haasten we ons de hand diep in eigen boezem te steken In ons overzicht van de per stembu reau op iedere kandidaat uitgebrachte stemmen meldden we vorige week, dat de P.v.d.A.-voorman Henk Willems in het stembureau Kerkdijk 847 stemmen zou hebben gehaald. Voor wie aan „gesjoemel met stemmen bij volmacht" mocht denken zij medegedeeld, dat het er slechts 47 waren. Een verschrijving van het zetduiveltje dat erg laat in de nacht kennelijk nog geen last van slaap had De voorbereidingen voor de aanleg van een fietspad van Oostrum naar Oirlo zijn al begonnen. Er is overleg geweest met de twee dorpsraden, en de conclusie daarvan is, dat die aanleg veel problemen met zich zal brengen. Om te beginnen heeft men op diverse plaatsen „ruimte gebrek". Op de plan tekeningen, die deze week aan de commissie voor verkeer ter inzage werden gegeven, blijkt namelijk, dat het de bedoeling is, dat dit fietspad 2,50 meter breed wordt, terwijl er tussen de weg en het fietspad nog een berm wordt aangelegd. Het fietspad is gepland vanaf de Henri Dunantstraat aan de westkant van de Oirloseweg tot bij Custers Aard- appelhandel. Het fietspad wordt twee zijdig bereden, dus zowel door fietsers van en naar Oirlo, resp. naar en van Oostrum. Het verder doortrekken tot op de kruising Haalakker/Gertrudis- straat is niet mogelijk omdat daar helemaal geen ruimte is, terwijl er ook teveel uitritten op het fietspad zouden hf landen. Van Oirlo komende moeten fietsers, die naar Venray of Oostrum willen, on geveer 50 meter vóór de Henri Dunant straat de Oirloseweg oversteken, zodat ze aan de spoorzijde hun weg kunnen vervolgen. Fietsers die naar Venray willen, moeten dan bij de Henri Du nantstraat opnieuw de Oirloseweg oversteken. Een vrij gevaarlijke situa tie, maar daar is kennelijk geen andere goede oplossing voor te vinden. De suggestie, om de fietsers komende van Oirlo door te laten rijden tot op de Henri Dunantstraat en daar na circa 20 meter de weg te laten oversteken om richting Venray of Oostrum te gaan, is een onmogelijkheid. Het verkeer ver- De gemeente is van plan enkele verkeersmaatregelen te treffen. Met name het aanwijzen als verplicht fiets pad van: het weggedeelte tussen de wijk Burggraaf en het fietspad van de Noordsingel; de tunnel onder de doorgetrokken Oostsingel van Land- weertweg naar Akelei; het weggedeelte tussen Kulutweg en Kiek weg. De commissie voor Verkeer ging met dit voorstel akkoord, maar vroeg ook om uiterlijk in het najaar de paden in het binnengebied van het Brukske als fietspaden (rechthoekig bord) aan te duiden. De commissie-voorzitter meen de dat dit wel te verwezenlijken was. Dat gaat dan betekenen, dat op die binnenpaden wel fietsers en voetgangers toegelaten worden, maar bromfietsen verboden zijn. wacht zo kort na de wegsplitsing geen oversteekplaats. Ongelukken zouden niet „van de lucht" zijn. De subsidi ërende instanties zouden zoiets trou wens nooit goedkeuren. Als gevolg van de aanleg van dat fietspad moet ook de beruchte S-bocht nabij de spoorwegovergang De Witte Vennen worden verlegd. Die S-bocht gaat er helemaal uit. In plaats daarvan loopt de weg „vloeiend" door. Daar door ontstaat er ook bij die spoorweg overgang meer ruimte. Men verwacht hierdoor dat het vrachtverkeer van De Hulst naar de Witte Vennen v.v. dan ook over de Oirloseweg gaat rijden, i.p.v. door de kom van Oostrum. Ener zijds zou men daar reuze blij mee zijn. maar anderzijds vormt toenemend vrachtverkeer op de Oirloseweg toene mend gevaar voor die fietsers die tweemaal de Oirloseweg moeten gaan oversteken. Toch meent de gemeente dit plan te moeten adviseren. Het plan van de Oirlose gemeenschap om het fietspad vanaf de spoorwegover gang verder langs het spoor te laten lopen en uiteindelijk weer op de Oirlo seweg te laten uitkomen, is blinder gunstig. Om te beginnen vraagt dat nogal wat grondaankopen, terwijl de S- bocht dan niet opgeruimd wordt. Ook wordt er dan geen ruimte geschapen bij de spoorwegovergang. Tussen haakjes: het Poly-gas-tanker- verkeer zal toch door Oostrum blijven rijden, omdat dat op de Oirloseweg niets te zoeken heeft. Het zal iedereen duidelijk zijn dat ook een tweezijdig bereden fietspad niet je-van-het is. Het gevaar van tegemoet komende fietsers en brommers is niet denkbeeldig. Voorgesteld werd om op dit fietspad een onderbroken witte streep te trekken, zodat het fietspad dan visueel uit twee delen bestaat. Zoals bekend heeft de gemeente bij de Rijksverkeersinspectie geprotesteerd tegen de huidige busdienstregeling en met name die van het Venrayse stads verkeer. Door de opname van Land- weert in de busdienstregeling, hebben andere lijnen nogal wat moeten inleve ren. In de commissie voor verkeer vroeg de heer Grol nog eens uitdrukkelijk, dat b. en w. aan de Rijksverkeersinspectie zou vragen om deze dienstregeling te willen verbeteren. Dat zou volgens de heet Grol kunnen zonder noemenswaar dige kosten. De kosten waren namelijk één van de argumenten waarom men nu met zo'n slechte dienstregeling zit opge scheept. Wanneer men nu, met de Zuid Ooster, die verbeteringen lanceert, dan heeft men een (geringe) kans dat die verbeteringen het volgend jaar worden ingevoerd. Zo niet, dan zit men nog jaren met dezelfde problemen. Die verbeteringen zouden dan vol gens spreker mogelijk zijn o.m. door verschuiving van enkele lijndiensten en bijvoorbeeld het inkorten van wachttij den. Klachten over de huidige dienstrege ling zijn behalve door de gemeente ook ingediend door bewoners van De Hoge Beek en Westsingel, die nu een halte plaats in hun onmiddellijke nabijheid zijn kwijtgeraakt. Die gehele wijk N.W. heeft een circulaire thuis gekregen over deze kwestie. Zij kunnen zich bij de aktievoerders aansluiten door die circu laire ondertekend in de „klachtenbus" in de hal van de Hoge Beek te deponeren of rechtstreeks opsturen naar Maastricht. Ook in Oirlo is men helemaal niet te spreken over de gewijzigde busdiensten. Van die kant is ook al een brief onderweg naar de Rijksverkeersinspec tie. Tenslotte meent Wanssum ook uit de boot te zijn gevallen nu de verbindin gen met Venray zijn verminderd. De heer Grol lanceerde nog eens de mogelijkheid, dat de gemeente weer geheel zelfstandig de stadsbusdienst zou gaan verzorgen. De subsidiemogelijk heden zijn echter zo beperkt, dat dit ook niet gemakkelijk gemaakt wordt. Maar er is toch wel sprake van enige decentralisatie naar de gemeenten toe te verwachten. Nu, vrijdag 11 juni, zal 't kampioens- team van de sportvereniging Venray de Venrayse bevolking in de gelegenheid stellen ter gelegenheid van haar kampioenschap en promotie naar de Hoofdklasse zijn felicitaties 'over te brengen middels een receptie in de Venrayse schouwburg, vanaf 19.00 - 21.30 uur. Voorafgaand zal er een rijtoer door Venray's binnenstad plaatsvinden. Het Venrayse muziekkorps Petrus Banden en de Joekskapel Lang Zök zullen het team begeleiden op de volgende route: 18.00 vertrek Paterskerk, Oude Oos- trumseweg, Margrietstraat, Bernhard- straat, Mgr. Nolensstraat.' Dr. Poels straat, Hofstraat, Marktstraat, Hoen derstraat, Langeweg, Kempweg en via Schoolstraat naar de schouwburg. In aansluiting op de daaropvolgende feceptie zal een grandioos kampioens feest gehouden worden dat wordt opge luisterd door 't orkest „De Smeleblao- zers" en de muziekkapel „Half urn half". Zijnde rasechte SV Venray-suppor- ters, lijkt 't niet nodig U allen aan te sporen aanwezig te zijn bij de receptie en de daarop volgende feestelijkheden. Geef evenwel blijk van Uw belangstel ling door ook daadwerkelijk acte de presence te geven! De Vendeliers RESTAURANT DE HERBERG Albionstraat 61, LEUNEN, tel. 81489 Het bestuur van de Stichting De Kruuze heeft met ingang van 1 juni 1982 tot algemeen directeur van het psycho geriatrisch verpleeghuis De Kruuze te Venray, Leunseweg 1, benoemd: de eerwaarde zuster Mariosa Tummers. Zuster Mariosa voorheen geduren de vele jaren directrice van De Kruuze heeft sinds het vertrek van de genees heer-directeur H. L. Tan op 1 januari 1981 de directionele taken ad interim vervuld. De medische zorg is in handen van de heer J. W. G. Vossen - arts. Op 18 juni a.s. zal de heer Ir. H. A. J. Moors ziin functie als directeur van de R.K. Middelbare Landbouwschool te Horst beëindigen. De heer Moors heeft de R.K. Middel bare Landbouwschool geleid vanaf 1949 en zich vooral ingezet voor de ont wikkeling van het onderwijs en de vorming van de agrarische jeugd. Naast zijn onderwijstaak heeft de heer Moors een grote bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de boerenstand in Noord-Limburg. Hij was en is actief als bestuurslid of als adviseur van organi saties in de landbouw. Ook op maatschappelijk terrein is de heer Moors actief. Tot opvolger van de heer Moors is benoemd de heer J. Th. van Dijk (42), sinds 1965 aan de school verbonden. Op 18 juni wordt een receptie gehouden ter gelegenheid van het afscheid. In het logeergebouw van de Praktijkschool voor de Dierveredeling en de Rundveehouderij te Horst-Hegel- som zullen vrienden, bekenden en oud leerlingen vanaf 18.30 uur in de gelegen heid zijn de heer Moors de hand te drukken. Stationsweg 7b Venray Tel. 04780-85958 Vorige week heeft het reeds in deze krant gestaan. Zondag 13 juni: uitzon derlijk ochtendconcert in de aula van het Boschveldcollege. Aanvang 11.30 uur. Entree vrij. En wie treden er op? Het Helmondse koor „ELIM" o.l.v. Kees Tel en het Instrumentale Ensemble „Saltarello" p.l.v. p. Falco Franken. Het is maar dat U weet dat U welkom bent.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1