PEEL EN MAAS 1 Samenwerking Venray Lijst 3 Inbrekers hebben nooit vakantie... voor alle duidelijkheid: Avondwandelvierdaagse SCHOLS uw kandidaat LIJST voor Venray-kom en kerkdorpen cor VENRAY VEIRAY VENRAYERS STEMT 2 JUNI OP UW EIGEN VENRAYSE PARTIJ 30 jaar geleden W u weet toch. dat.... de kerkdorpenfraktie en 7 leden uit „Samenwerking" nu CDAlijst 1 Schols vormen? Over twee weken op 10,11,12 en 13 juni VOORKOMING MISDRIJVEN Scheiden van afval en het hergebruik d'ouwe moestuin umaiWEKinc Wie met vakantie gaat of zo maar een aar dagen uit zijn huis afwezig is, moet swoon rekening houden met ONGE WENST BEZOEK. Men zal derhalve de odige maatregelen moeten nemen om tze plannen van de ongenode gasten (veel mogelijk tegen te werken, touwens, ook dat gezellige avondje t, maakt Uw huis kwetsbaar en vraagt aarom de nodige voorzieningen. Het au een geweldige zaak zijn, als ieder- »n er een gewoonte van maakte om aldoende beschermende maatregelen nemen. Het vak van inbreker zou aardoor aanzienlijker riskanter wor- cn en in belangrijke mate minder icratief zijn. Het aantal inbraken zou tslist afnemen. Helaas, de praktijk is aders. In 1979 werd bij ca. 128.000 inbraken por meer dan 320 miljoen gulden aan cld en goed buitgemaakt. Daarbij mag nog best een veelvoud van miljoenen ptellen van inbraken/diefstallen waar- an GEEN aangifte bij de politie wordt edaan. Immers, heel vaak doet men ren aangifte omdat het toch NIETS au uithalen. Inderdaad, de politie, die og altijd over veel te weinig man- racht beschikt, lost maar hooguit een wart van dit soort zaken op. Dus, rachte lezers, BEVEILIG UW HUIS. aar moet u aan denken voordat u met kantie gaat? En waar moet u aan denken als *|met vakantie bent? Dat is nogal wat. Dat is ilfs zóveel dat het ons goed leek het allemaal aar eens op 'n rijtje te zetten. Natuurlijk probeert de politie, ook in de kantieperiodes. zoveel mogeli|k misdrijven te crkomen Maar u kunt er zelf ook veel aan ien Het voorkomen van misdrijven is immers n zaak van de politie èn u. Als u weet dat de meeste misdrijven die ipleegd worden, kleine misdrijven zijn, en als weet dat die vaak alleen maar gepleegd orden omdat de gelegenheid zich voordoet grijpt u gelijk wat u<poet doen om misdrij- n te voorkomen. x zo min mogelijk gelegenheid geett staat deze folder. Er is op 'n overzichtelijk njtje •zet waaraan u moet denken. Wat u moet Den. En wat u moet laten. Kruis aan wat voor van belang is en probeer u er aan te houden, rettige vakantie. Hoe minder gelegenheid, hoe minder misdrijven. Gemiddeld wordt bij inbraken/inslui pingen etc. in huizen en flats voor 2500,aan waardevolle artikelen buitgemaakt. GELUKKIG levert een inbraak maar zelden gevaar op voor de bewoners, omdat de dief in het algemeen toeslaat als U niet thuis bent. Om dit laatste te kunnen achterhalen maakt men het de dief vaak heel gemakkelijk. Een briefje op de voordeur met de tekst „tot afwezig" of „bakker c.q. melkboer, totgeen brood of melk" is voor de inbreker een boodschap dat hij onge stoord zijn gang kan gaan. Hij zal dit echter eerst ook nog een keer contro leren, door gewoonweg bij U aan te bellen. DOE alsof U thuis bent. Het zoeken van de heren inbrekers naar een geschikt object wordt dan in beginsel al moeilijker. Bij afwezigheid van langere duur is hulp van vrienden en/of buren ideaal. Zij kunnen dan die maatregelen nemen, dat U voor die buitenwereld NIET weg bent. Denkt hierbij ook aan het tijdig leeghalen van de brievenbus. Laat 's avonds voldoende verlichting branden. Eén klein schemerlampje is beslist te weinig, dat hebt U normaal ook niet alleen branden. Hoe is het hang- en sluitwerk van uw Thuis. 1 Ramenendeurengoeda(sluiten.\fergeetvooral met w c raampies. ramen en deuren van schuur, garage, kelder etc. 2 Laat geen sleutels aan de binnenzijde in de sloten zitten. 3 Controleer het hang- en sluitwerk op defecten 4 Binnendeuren niet afsluiteri Kostbaar meubilair ook metExtra schade wordt daarmee voorkomen 5 Geen geld, waardevolle papieren en of sieraden thuis achterlaten In een kluis bij de bank is het safe. 6 Laat met zien dat u weg bent. Rak dus geen briefjes op de deur waarop staat voor hoe lang u weg bent. Geen touwtje uit de bus laten hangen. Sluit de overgordijnen met Haal de planten met uit de vensterbank Etaleer geen kostbaarheden 7 Vraag familie of kennissen uw brievenbus dagelijks te legen 8 Ladders en andere dingen die inklimming kunnen vergemakkeli|ken wegzetten. 9 Gebruik registratiekaarten (Ook voor fiets. bromfiets en boot.) Op de politiebureaus liggen die voor u klaar. Goed ingevuld kunt u daarmee na eventuele diefstal duidelijk aangifte doen. En zo vergroot u dan de kans dat u uw eigen dommen terugkrijgt. woning. Bekijk dit eens zeer kritisch. Vooral de achterkant van uw woning. Want zo'n 70% van de inbraken vindt via de achterzijde van de woningen plaats. Denk vooral ook aan deuren en ramen die naar buiten opendraaien. Deze hebben meestal kwetsbare schar nieren. Een schamierpen is binnen een mum van tijd verwijderd en hup, daar gaat de hele deur uit zijn vestiging. Dit kunt U echter op eenvoudige wijze voorkomen door z.g. dievenklauwen aan te brengen. Zet op de achterdeur bijzetsloten. Denk ook aan de boven lichten. De wegdraaiende raamuitzetter voorkomt dat zo'n bovenlicht van buitenaf kan worden geopend. Een cilinderslot op de voordeur is goed, maar dan moet dit wel op nachtslot ver genoeg in de sluitkom zitten. Een cilinderslot op dagslot, is voor de H.H. inbrekers, seconden werk. Met een stukje hard plastic, b.v. betaalpas, is de deur zo open. Indien daartoe mogelijkheden aan wezig zijn en bij de meeste woningen is dat zo, maak dan gebruik van buiten verlichting. Een inbreker werkt niet graag in de „ZON". Er zijn goede vei ligheidslampen in de handel. Deze gebruiken weinig stroom (18 watt) en 10 Zet uw fiets/brommer altijd op slot. Ook al v i binnen stalt. Tijdens uw afwezigheid kunt u ook het beste de banden leeg laten lopen 11 Laat geen volle vuilniszakken bij uw huis achter Onderweg. 12 Als u ergens parkeert of aanlegt sluit dan uv. auto caravan of boot goed af. Laat er nooit geld of waardepapieren in achter 13 Laat met iedereen zien wat u bi| u heeft Camera's, kijkers, radio's dus niet in 't zicht achterlaten. 14 Waardepapieren, paspoort en geld bij u diagen. 'n Halstasje is daarvoor bij uitstek geschikt 15 \foor caravans, aanhangwagens, boottrailers en buitenboordmotoren bestaan speciale sloten. Op 't vakantieadres. 16 Shut auto/boot/caravan hotelkamer'goed af 17 Waardevolle goederen of voorwerpen meenemen of in bewaring geven 18 Op plaatsen waar het druk is. het strand bijvoorbeeld moet u 70 min mogeli|k bij u hebben. Vooral geen sieraden of waarde papieren. Op donderdag 10 juni gaat de 24ste rondwandelvierdaagse beginnen. Het irtpunt is sporthal de Wetteling. We fcben voor deze startplaats gekozen adat het zo centraal ligt tussen de sirayse wijken en omdat deze gemak- lijk te bereiken is voor de deelnemers de kerkdorpen en de naburige meenten. Om de aanvoer van de deelnemers zo lig mogelijk te laten verlopen zal er durende deze vier dagen eenttenrich- tgsroute gemaakt worden waarbij het et toegestaan wordt op de Zuidsingel stoppen. Door verkeersborden zullen auto's, die naar de Sporthal willen idcn via de Langstraat en Hoebertweg aar de Sport laan verwezen worden. Op it onverharde parkeerterrein vlakbij sporthal kunt U stoppen om de deel- i tmers uit te laten stappen. Om I rstopping van dit parkeerterrein te A torkomen mag men hier alleen maar I toppen voor onmiddellijk in - en itstappen. I Leiders en leidsters van groepen I ogen wel parkeren als ze in het bezit in van een speciale parkeerkaart, die ij de voorinschrijving wordt verstrekt. De organisatie van de Avondvier- f aagse doet op iedereen uit Venray, die nderen naar de sporthal moet bren- een dringend beroep om de auto uis te laten en gebruik te maken van fiets. Voor fietsers geldt deze om leidings- tote niet, deze kunnen via de normale vg naar de Sporthal komen. IEDEREEN KAN AAN DE AVONDWANDELVIERDAAGSE DEELNEMEN De afstand, 5, 10 of 15 km per avond kunt U zelf bepalen, het inschrijfgeld bedraagt 5,— per deelnemer. Daar voor ontvangt U een herinnerings medaille, de avondvierdaagse sticker en elke dag op de rustplaatsen een traktatie. De start is tussen 17.30 uur en 19.00 uur. Zondag wordt er in de namiddag ge start. Om 5 uur wordt de Avondvier daagse afgesloten met een défilé waaraan bijna alle muziekkorpsen uit Venray en omgeving hun medewerking zullen verlenen. Wil men meedoen, alleen met z'n tweeën, drieën of met een hele groep, dan kan men zich inschrijven op dinsdag 8 juni en woensdag 9 juni in de kantine van sporthal „de Wetteling" van 19.00 tot 20.00 uur. Men kan ook nog inschrijven op de eerste wandeldag donderdag 10 juni vanaf 17.00 uur in de sporthal. Voor meer informatie kunt U terecht bij: G. van Ham, Kerkpad 1, tel. 83765; P. Jansen, Oranjestraat 12, tel. 83539; N. Baartman, Bevrijdingsweg 14, tel. 87688 en C. Feller, Oude Oostrumseweg 7, tel. 82361. DADERS DIEFSTAL AANGEHOUDEN Twee Venrayse jongen van 18 en 16 jaar werden door de politie aangehou den terzake diefstal van drank en klein gereedschap. Na onderzoek en verhoor werd het tweetal met de aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt huiswaarts gezonden. RACEFIETS VAN IMPERIAL GESTOLEN Vanaf een imperial van een personen auto werd een racefiets van het merk Kaufhof Elite Racer gestolen. De auto stond in de patersstraat geparkeerd. De waarde van de racefiets bedraagt 400 gulden. Getuigen van deze diefstal worden verzocht zich met de politie in verbinding te willen stellen. VECHTERSBAZEN AANGEHOUDEN Terzake vechten op straat en verzet plegen tegen de politie werden alhier aangehouden drie Venrayers in de leeftijd van 19 tot 22 jaar. Na onder zoek en verhoor en de aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt, werd het drietal huiswaarts gezonden. geven licht yoor 150 watt. De beste beveiliging Van uw woning zou kunnen zijn, als er gedurende Uw afwezigheid een politieagent op Uw stoep logeerde, maar dit kunt u van de politie niet verwachten. Wel is de Venrayse politie bereid, om tijdens Uw afwezigheid, mits U dit bij ons kenbaar maakt, een extra oogje tijdens de nachtsurveillances op uw woning te houden. Als U uw afwezigheid bij ons meldt, geef daarbij dan ook Uw sleutel adres op. Dan kunnen wij, indien dit noodzakelijk mocht zijn, met behulp van dit sleuteladres in uw woning. Op het politiebureau is een vakantie folder aanwezig met 32 tips voordat U thuis vertrekt. Voorde lezers die deze folder niet kunnen halen, drukken wij de 32 tips hieronder af. Mocht U naar aanleiding van boven staande nog vragen hebben, dan kunt U daarvoor zowel mondeling als telefo nisch terecht bij de politie van Venray. Specifieke gevallen worden behandeld door de afdeling Voorkoming Misdrij ven. De politie Venray wenst U een pret tige vakantie eneen prettige thuis komst. J. G. Janssen 19 Bewaar cheques en betaalpas altijd gescheiden. 20 Draag uw tas tijdens een wandeling altijd aan de kant waar de huizen staan. Iemand die langsrijdt komt dan met zo snel in de verleiding. En denk ook nog even hieraan: 21 Vertel familie en kennissen wanneer en waar u met vakantie bent. Zorg ervoor dat ze in geval van nood uw woning m kunnen. Vraag ze een beetle op te letten. Geef ze trein- en vliegnum- mers door van vertrek en aankomstpunten. Geef merk, type. kenteken van uw auto op. 22 Zorg voor een geldig paspoort. En noteer de paspoortnummers. 23 Denk aan de verzorging van de huisdieren. 24 Schakel elektrische apparaten uit en sluit gas- en waterkraan af. 25 Houd u verre van drugs. In vele landen staan er jarenlange gevangenisstraffen voor 26 Vraag uw arts een internationale verklaring als u gebruik maakt van een injectiespuit 27D Noteer uw bloedgroep, rhesusfaktor, allergie, vaccinaties en eventueel gebruik van medicamenten. 28 Breng de reisapotheek op orde. 29 Niet vergeten een brandblusser mee te nemen Hoort aanwezig te zijn in iedere auto/caravan/ tentboot 30 Reservebni? Kan van pas komen 31 Vervang gasflessen, gaslampen e.d. altijd buiten 3 2 Onènteer u op uw vakantiebestemming op aanwezige vluchtwegen. Een zaak van de politie èn u. VERENIGING MILIEUDEFENSIE Naar aanleiding van onze afvalten- toonstelling op 8 juni a.s., zijn we vorige week begonnen met een artikel over afvalverwerking. Deze week gaan we verder in op het scheiden van afval en het hergebruiken hiervan, wat ook wel genoemd wordt, kringloop of recycling. Daar de meeste grondstoffen dreigen op te raken is het erg belangrijk er zuinig mee om te sptingen. Daarom proberen we zoveel mogelijk van ons afval opnieuw te gebruiken. We maken dan tegelijk minder afval, dat betekent minder vervuiling van ons milieu. In Venray zijn o.a. de volgende mogelijkheden al aanwezig. Glas in de glasbakken op de Uwel bekende plaatsen. Papier in de containers bij de Atebe garage, achter van Ham en donder dagsavonds bij de Perdstal, of aan een vereniging die het bij U in de straat op haalt. Er zijn natuurlijk nog veel meer mogelijkheden, die wij graag laten zien op onze tentoonstelling o 8 juni a.s. Noteert U alvast: Tentoonstelling Ver eniging Milieudefensie in 't wijkcen- het Brukske. Als U meer informatie wilt hebben kunt U bellen met An Wondergem, tel. 84545 of met Wilma Jonkman, tel. 84876. VRIJDAG 28 MEI 1982 Nr. 21 HONDERDENDERDE JAARGANG CDA meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 BRANDJES Venrays brandweer moest in aktie komen voor een brandje op een sloperij aan de Metaalstraat. Door onverklaar bare oorzaak was hier brand ontstaan. Gevaar voor uitbreiding was er niet. Alleen wat sloopmateriaal ging door het vuur verloren. Ook moest de brandweer in aktie komen voor een brandje in de kelders van de flat in de Mozartstraat. De brandweerlieden troffen inderdaad wat smeulende papierresten aan. Waar schijnlijk is van buiten uit door een raam vuur naar binnen gegooid. Venrays brandweer moest verder in aktie komen voor een brandje in een garage aan de Sarabandastraat. Waar schijnlijk was door kortsluiting de bedrading van een wasautomaat aan het branden geraakt. Voordat maatregelen genomen konden worden was de automaat geheel verbrand. INBRAKEN Onbekenden hebben in een aan de Deurneseweg gelegen werkplaats inge broken. Aan de achterzijde had men een raam uit het kozijn gehaald. Ont vreemd werden een boormachine van het merk Hitachi en een boorstandaard Wolfcraft. in de „tuinwinkel" aan de School straat werd weer ingebroken. Aan de achterzijde werd een ruit uitgenomen. Er werden slechts kleine gebruiksvoor werpen vermist. UIT PEEL EN MAAS van zaterdag 17 mei 1952 - no. 20 1136 mensen hebben in 4 maanden reeds 120 ha. grond in de Vredepeel ontgonnen. Door de grote aanvoer van mensen, ontgint men momenteel 10 ha per week. In Overloon werd het kampeercen- trum „De Overloonse Duinen" ge opend. Jong Nederland te Leunen bestonf 5 jaar en organiseerde ter gelegenheid hiervan een lentefeest. In een ingezonden stuk werd gecon stateerd dat Venray sinds 1 mei geen ziekenauto meer heeft. En dat is voor 20.000 mensen een onhoudbare toe stand. De Venrayse Korea-vrij williger H. Aarts, keerde na anderhalf jaar weer terug in het vaderland. Op 25 mei a.s. trekken 5000 KAb-ers uit Noord-Limburg gezamenlijk naar Smakt, de bedevaartplaats van St. Jo zef. Op de Venlose veiling werd de kropsla weer tegen de minimumprijs van 5 ct. per krop doorgedraaid. Tandarts J. Vullinghs verhuisde met zijn praktijk van de Kempweg naar het Henseniusplein. De vereniging Jonge Boeren te Merselo vierde zijn 30-jarig bestaan. Men telde 82 leden, onder voorzitter schap van A. Wismans. speciaalzaak voor groenten en fruit grotestraat venray tel. 04780-80857 UIT EN PEEL EN MAAS van zaterdag 24 mei 1952 - nr. 21 Nederland telde 165.000 werklozen. (Nu, 30 jaar later, zijn dat er 500.000). Red. Aangekondigd werd dat Pater Jan de Ponti uit Oirlo zijn zilveren priester feest in juni a.s. te Palomby in Brits Nyasaland zou vieren. Wegens het in zwembroek zonneba den aan de boorden van de Maas, wer den hier enkele studenten door de Poli tierechter veroordeeld tot 10,boete. In Leunen werd een Lentefeest georganiseerd, o.a. in het Patronaat. De opening werd vooraf gegaan door een grote optocht. Het geheel was ten bate van Jong Nederland. „Een nieuwe zaak terug op het ver trouwde adres", aldus luidde de ope ningsadvertentie van de firma van Aarssen in de Patersstraat. A. A. Sanders, Eindstraat 4, adver teerde met maatcostuums vanaf 85, terwijl de firma Thomassen Oxford cos- tuums aanbood voor 72,50. Zonder plichtplegingen vertrok zater dagavond vanaf het station Oostrum de laatste stoomtrein voor personenver voer op de lijn Nijmegen-Roermond. Eveneens zonder enige officiële poespas arriveerde zondagmorgen de eerste dieseltrein. TOON DEN BROK

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9