PEEL EN MAAS GILDEFEEST WEER GOUDEN BRUIDSPAAR IN MERSEIO cor IN GEIJSTEREN Schiesser^ UIT DE GEMEENTERAAD VAN VIERLINGSBEEK UIT DE GEMEENTERAAD VAN MEERLO- WANSSUM Schiesser, voor stoere binken. ditdiJUm/en b.v.(\% LIJST G. H. SCHOLS (Grad) Wethouder volkshuisvesting en WOENSDAG 19 MEI 1982 Nr. 20 HONDERDENDERDE JAARGANG Voor de derde maal in korte tijd staat gemeenschap Merselo in het teken van een gouden bruiloft. En voor de tweede maal zal de buurtschap Daland zich daarvoor bijzonder feestelijk op maken. Het levensverhaal van de 75-jarige TINUS JANSEN, is een verhaal van hard werken. Dal begon al toen hij als jonge knaap terecht kwam op de Over- ioonse steenoven. Dat waren toen lange dagen van hard werken en bovendien te voet heen en terug. Een vrijezaterdag was er evenmin in die tijd. Dan maar boerenknecht geworden, maar dat was ook niet alles. Zo heeft hij gewerkt op het ontginningsbedrijf van Jaeger op het Veulen maar ook op de Veulense steenoven. Toen de mobilisatie uitbrak moest hij weer 's konings wapenrok aantrekken. Bij dc infanterie. Nog steeds bezoekt hij de jaarlijkse reünies. Teruggekeerd na 6 ken krijgsgevangen te zijn geweest, hij als bosarbeider in dienst van de eente Venray komen. Een werk dat met veel liefde en plezier heeft ge- In 1949 ging hij zich uitleven in een eigen klein boerenbedrijfje en dat doet hij op de dag van vandaag nog. Sinds 1964 is hij bovendien een van de vaste dragers bij de begrafenisonderneming Dela; mede daardoor heeft hij veel leed en verdriet gezien. De gouden bruid NEL FRANS- SEN, die de 78 lentes gepasseerd is, werd geboren in Swolgen, maar als 2 jarig kind kwam ze met haar ouders naar Merselo en groeide op in de boerderij waar het gouden paar sinds 1939 woont. Toen kwamen ze naar haar ouderlijke woning, om vader en moeder te helpen en te verzorgen; om die ouders een gelukkige levensavond te geven. In die dagen kreeg de ouder wordenden mens nog geen AOW, maar als dochter vond men die zorg voor de ouders iets vanzelfsprekend. De gouden bruid moest eveneens op 12-jarige leeftijd al uit gaan werken. Natuurlijk vroegen wij hoe men elkaar had leren kennen. Een broer van de gouden bruid werkte ook op de steen oven en die bracht Tinus eens mee naar huis. Die kennismaking werd een band voor het leven. Diezelfde avond was er in Merselo het jaarlijks concert en daar ging het tweetal naar toe. Vanaf die dag is men elkaar trouw gebleven. Uit hun huwelijk werd een kind ge boren en dat maakt met 6 kleinkinderen het feest mee. Dat feest zal worden ge houden op zaterdag 12 juni. De plech tige Eucharistieviering zal worden ge houden om 2 uur in de parochiekerk. Daarna wordt er feest gevierd in zaal 't Anker. Van half zeven tot half acht krijgt dan iedereen de gelegenheid hen geluk te wensen. Twee tevreden mensen mochten wij bezoeken, die daar aan de rand van de prachtige bossen een gelukkige levens avond doorbrengen; omringd niet al leen van de goede zorgen van hun kinderen, maar ook van goede buren. Het moet de gouden bruidegom van het hart, dat de ruilverkavelingswegen vow velen een zegen zullen zijn; voor hen is de rust en stilte daar in Daland met de komst van die wegen verdwenen. Het gemotoriseerd verkeer scheurt over die wegen. Vele automobilisten hebben geen oog voor het schoons wat daar in Daland nog te vinden is Onder voorzitterschap van loco-bur gemeester v. d. Pas kwam de raad van de gemeente Vierlingsbeek bijeen. Wie gedacht had, dat de raad het de loco- burgemeester niet moeilijk zou maken, kwam bedrogen uit, want bij de voorgestelde 7!/i% korting in het kader van de bezuinigingen, voorgeschreven door het ministerie van CRM, ging de raad er <eens goed voor zitten. Volgens beide fraktievoorzitters en ook Igens het raadslid Koopmans van olthees, was het geen goed voorstel, nvolledig en onjuist is men voorge licht. Want wat het voorstel beoogt in te leveren, tast de kwaliteit van de dienst- lening aai^dat neemt de raad niet. Het gaat om een bezuiniging van 2900 Iden op de post hulpverlening aan nsen die in een noodsituatie ver keren. Het voorstel, ingediend door de heer Koopmans, om de korting dit jaar niet te laten doorgaan en eerst na het verschijnen van de beleidsnota een definitief standpunt in te nemen, kreeg de meerderheid van de raad mee, al stemden de beide wethouders tegen. Het voorstel om een bedrag van 135.000,— beschikbaar te stellen voor de renovatie van het gymnastieklokaal te Vortum-Mullem kreeg de heer Janssen tegen. Deze stelde voor hier een korting op toe tepassen en maar 120.000,- beschikbaar te stellen. Daardoor zou men gedwongen zijn de grootst mogelijke zuinigheid te betrach ten. Na schorsing voor fraktieberaad werd wel het gevraagde krediet gevo teerd, maar kreeg het college de opdracht bindend voor te schrijven dat tenminste 3 aannemers gevraagd zou worden in te schrijven. De verordening „geldelijke steun woningverbetering en krotopruiming" werd aangepast en de bedragen ver hoogd. meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 Maashees kan nieuwe schoolbor den aanschaffen. De aanschaf van leerlingenmate riaal voor de scholen te Vierlingsbeek zal nader worden bekeken. Mogelijk dat overtollige leerlingensets van Over loop kunnen worden gebruikt. Het college zal hierover kontakt opnemen met de schoolbesturen. Een aanvullend krediet voor het inrichten van de kleuterschool te Vierlingsbeek kreeg wel de gewenste goedkeuring. Datzelfde was ook het geval met de beschikbaarstelling van een bedrag van bijna 3000 gulden voor de inrich ting van een lokaal voor multi-funktio- neel gebruik van de basisschool te Holthees. Er zal wat moeten worden gedaan, wil men de bekende lindeboom in Over- loon behouden. Of de boomchirurg laten komen, maar dat kost 15.000 gul den; of de boom omhakken. Eerst wordt nog afgewacht of de Natuurvrien den voldoende geld bijeen brengen, want de gemeente heeft er geen geld voor. In het najaar zal een definitieve beslissing genomen worden. De bejaarden van Vierlingsbeek hebben veel last van hondepoep op straat e.d. Met de milieuwachter zal worden bekeken hoe een blijvende oplossing gevonden kan worden. mede dank zij het particuliere initiatief in Wanssum waren om sociale en cultu rele funkties te waarborgen. Het voorstel van de heer Ad Hol om het voorstel aan te houden werd verwor pen terwijl het voorstel van het college werd aangenomen met dezelfde tegen stemmers de heren L. Beterams, P. Hendriks en A. Holl. LIMAGAS Naar aanleiding van de in de vorige raadsvergadering door Wijnhoven over Limagas gestelde vragen kon de raads voorzitter de laatste ontwikkeling mede delen. Er zal nu een uniform bedrag gevraagd worden voor aansluiting en wel een bedrag van 262 gulden. Het wachten op gasaansluiting in de bestem mingsplannen werkte dikwijls kosten- verzwarend. Ondanks sombere geluiden kon wor den medegedeeld dal Limagas aan de aandeelhouders een dividend zal uit keren van 500 gulden per aandeel. Er was minder winst gemaakt en dat kwam voor een groot gedeelte door het De optimisten kregen ongelijk: hei werd een langdurige raadsvergadering Cn het kon ook niet anders bij de laatste vergadering voor de verkiezingen. Maar liefst zeven sprekers meenden het woord te moeten voeren bij het voorstel subsidie te moeten verlenen van maxi maal voor de uitbreiding van het gemeenschapshuis te Wanssum. Ad Hol gaf zijn complimenten aan het bouwplan maar hij had alleen problemen met de scheidingswand. P. Hendriks uit Swolgen vond het onver antwoord in deze tijd subsidie te ver lenen waardoor de gemeente opgeza deld wordt met een jaarlijkse rentelast van ƒ23.000,—. Er waren in Wanssum voldoende horecalokaliteiten welke het tekort konden opvangen. Drs. Hurenkamp als raadslid zitting hebbende in het bestuur van het ge meenschapshuis wees er nog eens op dat dit het maximale haalbare was. Hij betreurde het dat in Wanssum aktie gevoerd werd. De aktievoerder(s) had den echter geen zitting in welk bestuur dan ook. Het nieuwe gebouw zal plaats bieden aan de totale Wanssumse ge meenschap en hij was dankbaar dat mindere verbruik. AGENDAPUNTEN Zonder bezwaar van de raad kon tot vaststelling van het gebied als bedoeld in artikel 3 van de wet agrarisch grond- verkeer worden besloten. Geen bezwaar had men tegen het nemen van een voorbereidingsbesluit t.b.v. het bestemmingsplan Tienray en te Swolgen. Een bedrag van 14.000,— werd be schikbaar gesteld voor het bouwen van een verzamelbak voor het storten van veeg en kolkenvuil. RONDVRAAG Of er hoop zal komen voor de volley balvereniging „Set Up" zal de toekomst leren. Er zijn besprekingen met het bestuur van de MAVO voor de bouw van éen gymnastiekhal. Het is juist dat er twee gezinnen zijn die hun woonwagens op het tijdelijk kamp hebben geplaatst. Mogelijk zullen dat er in de toekomst 3 gaan worden. Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van het sub-kamp zoals de gemeente verplicht is. Ferme jongens en stoere knapen. Schiesser maakt ook ondergoed voor jullie. Ondergoed dat tegen een stootje kan en dat ook na heel veel keren wassen nog als nieuw is. Zeg dat maar tegen je moeder. Perfektie is onze kwaliteit Vanaf heden woensdag 19 mei tot en met zondag 23 mei zal het landelijke en pittoresque Geysteren in het teken van de gildeféesten staan, met als hoogte punt de eigenlijke gildedag op 23 mei. Vol enthousiasme maakt het dorp zich op en wordt de laatste hand gelegd om de feesten tot een niet licht te vergeten spektakel te maken: gelukkig kan men ruimschoots gebruik maken van de er varing van 10 jaar geleden, toen men het 500-jarig bestaan van het St. Willibrordusgilde in Geysteren heeft ge vierd. De geschiedenis van het St. Willibror dusgilde is een zeer oude: het jaar 1472 wordt genoemd in het oudste bewaarde reglement van het gilde. In tegenstelling tot veel andere plaatsen in het Limburg se heeft Geysteren een „schuttersgilde" en geen „schutterij". Voor wat het gildewezen betreft is het S. Willibror dusgilde georiënteerd op Noord-Bra bant, het geen moge blijken uit het feit dat het gilde is aangesloten bij de gildekring „Land van Cuyk", waarvan C.W.J. Baron de Weichs de Wenne voorzitter is. Bij het 500-jarig jubileum in 1972 verleende H.M. Koningin Juliana het predikaat „koninklijk" aan het eilde. vanwege de vele verdiensten. Het Geysters St. Willibrordusgilde heeft nog verschillende attributen uit het ver leden, zoals een hellebaard, een drie tand etc. Het meest kostbare bezit is echter een zilveren medaillon met daarin afgebeeld de H. Willibrordus uit de eerste helft van de 16e eeuw. Naast de vele ups en downs, die het gilde in de loop der eeuwen heeft gekend, mag het zich thans verheugen in een zeer grote belangstelling en opleving, mede dank zij een aktief bestuursbeleid. Ruim een jaar geleden werd met de voorbereidingen van het gildefeest '82 begonnen en hebben een drietal com missies, te weten een financieel-admini- stratieve commissie, een feestcommissie en een technische commissie,^ elke bestaande uit circa 10 personen en vele andere vrijwilligers, constant gewerkt aan de organisatie van de festiviteiten. Allerwege is men dan ook hoopvol gestemd; alleen het weer is de grote onbekende. Vermeldenswaard is verder dat een aantal inwoners van Geysteren zich verdiept heeft in de historie van het dorp, met als resultaat dat op 20 mei a.s. een boekwerk over Geysteren ten doop zal worden gehouden, luisterend naar de titel: „Geysteren en het Gilde". Dit uit circa 100 bladzijden tellend boekwerk, verlucht met diverse foto's van Geysteren, tracht aan de hand van een 5-tal artikelen de verbondenheid van Geysteren en het gilde te schetsen. Zo verhaalt pastoor dr. J. Peters in zijn bijdrage hetgeen er zich in Geysteren op kerkelijk gebied heeft afgespeeld rond 1880; Theo Jeuken behandelt in een tweetal artikelen de bouw van de nieuwe St. Willibrorduskerk, én Geysteren in de laatste oorlogsmaanden; bovendien geeft hij een overzicht van de pastoors, die vanaf 1578 de parochie Geysteren hebben bediend; SjefEyssen geeft een overzicht van het verenigingsleven in Geysteren, terwijl Pieter Kunen zeer uit voerig het reilen en zeilen van het gilde belicht. Fré Thissen heeft tenslotte de lay-out verzorgd. Voor wat het komende programma betreft: Op woensdag 19 mei is er 's avonds voor de jeugd een aisco-avonu in ue feesttent. Donderdag 20 mei staat in het teken van de blaasmuziek: 's morgens Früh- schoppen, met fanfare Concordia uit Wanssum; presentatie van het boek „Geysteren en het Gilde", terwijl 's avonds een optreden te beluisteren valt van „Die Lustige Dorpsfreunde" uit Neerkant. Vrijdag 21 mei is er 's middags een aspergewandeling met na afloop een diner. De belangstelling hiervoor is zo groot dat de inwoners van Geysteren nu al weten dat er ongeveer 400 kilo asper ges schoongemaakt moeten worden. Zaterdag 22 mei is er voor elk wat wils: o.a. fiets- en wandeltochten, krea- tief bezig zijn voor kinderen en niet te vergeten de presentatie van de Limburg se afdeling van de vereniging „het aangespannen paard"; 's avonds is er een landsjuweel voor joekskapellen: on geveer 15 kapellen strijden om het „ju weel". Zondag 23 mei: de eigenlijke kring- gildedag. Circa 30 gilden, voornamelijk uit het Land van Cuyk, zullen acte de présence geven. Dat dit een kleurrijk schouwspel zal worden behoeft geen betoog. Begonnen wordt met een gildemis om 9.30 uur in de openlucht nabij het eeuwenoude St. Willibrordus- kapelletje; 's middags is er de grote op tocht. Uiteraard kan op deze dag ook het gilde-zilver bewonderd worden. Op die dag zullen in de feesttent diverse muziekkapellen zorgen voor de nodige vrolijke nootjes. Met de opbrengsten van het gildefeest hoopt men de aan vervanging toe zijnde uniformen te kunnen bekostigen, zodat het St. Willibrordusgilde uit Geysteren zich in de toekomst nog beter kan presenteren. DRANK IN BESTUURDER In de nacht van donderdag op vrijdag trof de politie een Venrayse autobe stuurder aan, die kennelijk te diep in het glaasje gekeken had. Hij moest de bekende proeven ondergaan. Met de aanzegging dat procesverbaal zal wor den opgemaakt en met een rijverbod werd hij huiswaarts gezonden. INBRAKEN In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks kwart over vijf werd tankstationhouder van Lipsig in de Vredepeel door een z.g. „stil alarm" gewekt. Hij zag nog juist, bij zijn tank station aan de Ripseweg, een Ford Granada wegrijden, waarin enkele personen waren gezeten. Bij onderzoek ontdekte hij dat er ingebroken was. Toegang was verkregen door het inslaan van een ruit. Ontvreemd waren 350 pakjes sigaretten, 40 wegwerpaanste kers en een doos ijs. In dezelfde nacht werd ingebroken in de sportkantine van het psychiatrisch Centrum St. Servatius. Vijftig pakjes sigaretten waren ontvreemd, 'n geldbe drag van 160 gulden en een casetterecor- der met enkele bandjes. Ook werd die nacht ongewenst bezoek gebracht aan de Protestants Christelijke school „De Hommel". Er bleek niets ontvreemd te zijn. Toegang was daar verkregen door het inslaan van een ruit. CDA Een nieuwe lijst met bekende gezichten uit VENRAY-CENTRUM en KERKDORPEN op 2 juni a.s. ruimtelijke ordening. i 2. H.L.P. Poels-Peters (Henriëtte), raadslid, lid Prov. Staten, lid comm. W^) Handel en Middenstand «li O 3. J.A.A. van Oers (Jo) v&y wethouder onderwijs, Jl' artw vormingswerk, recreatie, jeugdzaken, jongerenwerk en sportzaken 14. W.A. Claessens (Wim) raadslid, bestuurslid standsorg.-coöperatie 5. J.H.M.O. Truyen (Joos) raadslid, hoofd Econo- misch-adm. Dienst Psych. Centrum Venray J.A.L. Reintjes (Jan) raadslid 7. A.J. Broeksteeg (Toon) raadslid, administrateur Nieuw Dalland J. J.T.M. Poels (Jan) raadslid. Econoom Rank Xerox |9. A.M.L. van Soest (Toon) calculator, voorz. sport vereniging Oostrum 3 10. E.M.A.A. Hoppenreys- W de Loo (Marlies) Ra. juriste, voorz. Stichting Kalh- Gezinszorg Noord- M Limburg 11. F.J.P.H. Muysers (Huub) I landbouwer, voorz. tuinbouwvereniging 112 G.C. Mulders (Geert) raadslid, adjunctdirec teur Muvero 113. P.J.H. Driessen (Jan) onderwijzer, redakteur Oirlo's dorpsblad 14. G. Janssen (Gerrit) raadslid, funkt. pers. za ken Inalfa 15. H.L. Pingen (Harrie) M raadslid 16. G.M- Beterams (Sraar) raadslid, voorz. regionale ver. Het Groene Kruis 17. Th.A.M. Gommans (Theo) bouwkundig uitvoerder, voorz. dorpsraad Smakt 18. A.G.A.M. Bosmans-Aarts (Angela), huisvrouw, vice-voo£z. oudercomm. De Foekepot 19. W.G.M. Willems( Wim) zelfst. ondernemer, lid dorpsraad Ysselsteyn 20. J.W.B. Reintjes (Jan) landbouwer, voorz. dorps raad Leunen 21. A. Mulders 0"on) dienstpl. militair, secr. i C.D.J.A. 22. L.W.H. Nelissen (Lei) pluimveehouder, voorz. LLTB Oirlo 23. G.J.M. Huys-van Encke- i vort (Truus), raadslid, lid kerkbestuur Vredepeel k 24. B.M.M. Valkx (Ben) lid comm. Handel en Middenstand 25. P.M. Janssen-Noyen (Nelly), huisvrouw, be stuurslid LVB Ysselsteyn 26. Th.N. Min (Thei) oud-leraar Indonesië en Boschveldcollege I27. J.W. Loonen (Johan) wethouder openbare werken en verkeer 28. Fr. Janssen (Frans) 4 landbouwer, bestuurslid 1 LLTB 29. A. Jans (Arnold) zelfstandig ondernemer veevoeders 30. J. van Gassel (Jan) zelfstandig ondernemer voorz. ondernemersver. 31. P.W.B.J. Jeuken (Piet) leraar LTS Venray, lid Venray*s Mannenkoor cdacdacdacda! cdacadcdacdaI cdacdacdacdaI CDACDACDACDAl CüaCDACDACDA cdacdacdacda CDACDACDACDA cdacdacdacda CDACDACDACDA CDACDACDACDA cdacdacdacda cdacdacdacda CDACDACDACDA cdacdacdacdj cdacdacdacdj CDACDACDACDJ MENSEN WERK

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9