MUZIEKFEESTEN TE MERSELO Merselo's kerkkoor: hoe oud de AidMèrselse-dag IN HET PINKSTERWEEKEND 27 tot en met 31 MEI „Ruilen is^ niet altijd huilen" VOORVERKOOP ZANGKOOR VIERT (TOCH) ZIJN 145ste VERJAARDAG Freek Mestrinie: „MORAVANKA, 's-WERELDS BESTE BLAASORKEST" F Als ze in Merselo Pastoor Jans niet hadden, dan zouden ze er dit jaar in alle gemoedsrust het 110-jarig bestaan van het Kerkelijk Zangkoor gevierd hebben. Maar deze pastoor, die nog niet zo heel lang parochieherder van Merselo is, heeft kennelijk meer in de oude papie ren van de Kerk gesnuffeld dan een van zijn voorgangers. Trots toonde hij ons enkele paperassen, waaruit duidelijk zou moeten blijkei), dat Merselo reeds in 1837 (dus minstens 145 jaar geleden) een Kerkkoor moet hebben gehad. Misschien zouden we dit jaar wel de 150e verjaardag kunnen vieren. Wie wret In de paperassen lezen we dan, dat G. Volleberg uit Venray in 1837 de kerk zang moet leren aan de jongelingen Pe er Arts en Matheus Arts uit Merselo, voor 25 stuivers per maand, van ieder. Aangezien Merselo destijds een hulp kapel was van „het Fabriek der Kerk van Venray" kwamen de onkosten van die opleiding voor rekening van de Ven- rayse parochiekerk. G. Volleberg stuur de die rekening netjes in, tot een totaal bedrag van negen gulden en veertig cent, omgerekend 8 franken en 30 cen times. ANSICHTKAART VERSTUREN VOOR 5 CENT Velen van ons zullen het zich nog wel goed kunnen herinneren, dat kaarten verstuurd konden worden voor 2 en daarna heel lang voor 4 cent. Die tijd is al weer lang voorbij. Op de Aid Mèrselse Dag kan men kaarten versturen met het plakken van een postzegel van 5 cent (omdat postzegels van 2 en 4 cent niet meer bestaan). Dit geldt uiteraard alleen voor de Aid Mèrselse Dag en wanneer men hiervoor gebruik maakt van de speciale brievenbus. Op Pinkstermaandag zal voor de derde keer de Aid Mèrselse Dag worden gehouden. Merselo zal dan in het teken staan van het Merselo van vroeger. Door de inwoners in klederdracht, oude auto's, e.d. zal de sfeer van vroeger geheel worden teruggeroepen. De aktiviteiten hebben betrekking op het werken en vooral leven van vroeger. Het aantal aktiviteiten is dit jaar uit gebreid. Er zullen een 50-tal oude motorfietsen van vóór 1940 naar Merselo komen. Er zal nog een ekstra huiskamercafé zijn, n.l. café „Giezen Pier". In het straatbeeld dit jaar ook een koe voor de kar. De ruitervereni- ging zal niet alleen ringsteken, maar ook carrousel rijden. De handboogschutterij, de oudste vereniging van Merselo, zal bij de beugelbaan, gelegenheid geven tot pijlen schieten. Volgens overlevering trokken vroeger Duiste kunstemakers door de Peel naar de Kempen om met hun kunsten de mensen te vermaken. Vorig jaar was er reeds voor de kinderen de poppenkast. Dit jaar zijn er ook twee clowns. Er zijn diverse etenswaren te verkrij gen, daar dit jaar ook „rijstepap met pruimen" en „Pruumkes Pl&st". Langs de weg zullen er ook de bijenimker en handwerklieden zullen een put pulsen. In een schuur, tegenover zaal 't Anker, zal een houtdraaier bezig zijn. Leden van schuttersgilden zullen kogels aanmaken. Naast het straatorgel, trekharmoni- ca's zullen liedjeszangers optreden, In zaal 't Anker zijn er de eerste generatie van de Peelzwervers. Tentoonstellingen zullen er zijn van oude landbouwge reedschappen, klederdrachten van rond 1900 en van de „Barbier anno 1900", alsmede in de kerk onder de titel „van hoe vroeger de dirigent kwam zingen voor 1 stuiver. In het straatbeeld niet alleen de dorpsomroeper, maar dit jaar ook de veldwachter en de postbode, die er voor zal zorgen, dat de oude kaarten met postzegel van 5 cent verzonden zullen worden. DE ZIEKENOMROEP OP DE MUZIEKFEESTEN De ziekenomroep zal tijdens de muziekfeesten opnamen ma ken, die later worden uitgezon den. Een uitzondering zal gelden voor De Drie Kapellenshow op zondagavond. Hiervan zal in samenwerking met de PTT een rechtstreekse uitzending worden gemaakt. Grote show van 50 veteranen motorfiet sen, waarvoor veel motorliefhebbers zullen komen. Maandagavond: dansavond met het orkest Willy Schobben Voor veel muziekliefhebbers is Freek lid van orkest van Ernst Moss, autoriteit. Zijn uitspraak over wordt onderschreven door van Merselo's kapel Die Fidelen „Na de eerste opnamen de plaat adviseerde Jan Theelen is om naar Kerkrade te gaan en te isteren naar het orkest, dat daar icelde. Dat bleek Moravanka te zijn. 'e kenden het orkest niet. We wisten iet wat we hoorden. De gehele avond ebben we met gespitste oren geluisterd gingen naar huis met één idee, n.l. loravanka naar Merselo te laten urnen", aldus Wim van Osch. Dat lat gebeuren en wel op vrijdag 28 mei. Gerrit Hendriks: „Het is mogelijk iworden samen met de organisatie- jmité's uit Echt en Kerkrade. We zijn blij mee, want het is echt iets aparts, e zijn niet zo bekend in Nederland, Btemeer in Duitsland. Dat was ook tt geval met de Tiroler Spatzen, toen voor het eerst hier optraden. Wel is tt opvallend, dat we bestelling van larten krijgen van ver hier vandaan: eek en Donk, Den Dungen, Berg en il, Oss. Hel zijn veelal leden van apcllen, die van Moravanka hebben thoord of platen hebben". Moravanka staat onder leiding van ib Slabak, door hem in 1972 opgericht keen radio-orkest. Men kwam al snel oor de televisie en vanaf 1977 werd het tn orkest van beroepsmuzikanten en laakte men diverse tournee's. Dit jaar oor het eerst in Merselo. „Kijk", zegt pastoor Jans, „als ze toen al jongelui kerkmuziek leerden, mogen we toch wel aannemen dat er toen al een kerkkoortje was; óf op z'n minst een kerkkoortje werd opgericht". Maar hoe of wat er gezongen werd, heeft de pastoor (nog) niet uit de oude papieren kunnen opmaken. Wat men wel weet, dat is, dat Merselo in 1865 een apart rectoraat werd en dat in 1872 voor het eerst het Ceciliafeest gevierd werd. Deze laatste datum heeft men gemaks halve maar steeds als de oprichtings datum van het Kerkkoor gehouden. Dat blijkt nu door de naspeuringen van Pastoor Jans niet juist te zijn. KERKKOOR GEMENGD KOOR Tot zo'n elf jaar geleden bestond het Kerkelijk Zangkoor in Merselo nog uitsluitend uit mannen. Mede door de wijziging van de liturgie van Latijnse naar Nederlandse gezangen daalde de animo. Men bleef nog met 12 mannen over. Het Merselose Dames koor, onder de bezielende leiding van meester Van de Venne, nam een deel van de kerkzang voor zijn rekening, om later samen te gaan met de heren, als een Gemengd Koor. Momenteel telt men 15 heren- en 23 dames-leden. Er is sprake van een zekere taakverdeling. Het oorspronkelijke herenkoor zingt minstens eens per veertien dagen Gregoriaans en verzorgt ook de rouw diensten. Het dameskoor zingt o.m. de nederlandse gezangen in de zaterdag avondmis en bovendien door de week de trouw- en jublea-diensten. Samen, als gemengd koor, treedt men op met de hoge feestdagen: pasen, pinksteren, allerheiligen, kerstmis en andere bijzon dere gelegenheden. Nu, met pinksteren, kan men de dames en heren weer beluis teren. MUZIEKFEEST In het kader van de Muziekfeesten heeft men nu voor de derde keer een aparte mis ingestudeerd, o.l.v. dirigent Fr. Muysers, met begeleiding van een koper ensemble van de fanfare. Ditmaal is het de Latijnse „Missa Simplex" van P. Stalmeier sr., vierstemmig voor gemengd koor. Tijdens die eucharistie viering (1ste pinksterdag om 10 uur) Er zijn nog voldoende kaarten ver krijgbaar voor de diverse aktiviteiten. In Merselo kan men terecht bij Albert Michels bij de molen, waar men ook terecht kan voor inlichtingen, tel.: 04786-559. In Venray kan men terecht bij verschillende adressen: in centrum: bij de Lektuurhal en bij Theo Linssens Groente en Fruithal in de Grotestraat; in Veltum kan men terecht bij Stomerij Veltum; voor Venray-zuid en Brukske kan men terecht bij Hugo Stappers keukeninte rieurs naast het politieburo. Tevens hangen raamaffiches, ook op veel bedrijven, waarop geschreven kan staan waar men kaarten kan verkrijgen. Op al deze adressen, alsmede bij de VVV kan men de kaarten kopen in geschenkverpakking, wanneer men an deren kado wil doen. Dit is de titel van het blijspel, dat lerselo's eigen toneelvereniging op Miderdagavond zal opvoeren. Reeds aanden is men bezig met de repetities nder leiding van regisseur Teng Arts. Vorig jaar werd voor het eerst een Mieelstuk opgevoerd. Dit sloeg zo goed an, dat men ook dit jaar weer voor een crgelijke avond heeft gekozen. Wel loesi men op zoek naar nieuwe krach- in. Deze heeft men gevonden. Diverse mgeren hebben zich aangemeld. Men heeft gekozen voor een gezellig tuk met veel verkwikkelingen, zodat cze eerste avond een gezellige familie- vond kan worden. Het stuk „Ruilen is niet altijd uilen" is een stuk in drie bedrijven, let speelt zich af in een huiskamer van en boekhouder, wiens vrouw bij de onkurrent werkt, omdat zij geen zin :r had in iedere dag poetsen en dit trk met een ander ruilde. De boekhou- wilde, dat dit niet bekend werd bij ijn baas.... Toen kwam echter de nicht an zijn baas met de mededeling, dat zij wam logeren.... Hierop volgen vele intwikkelingen en veel persoonswisse- ngcn. Vooraf aan het toneelstuk zal de anfare van half acht tot acht uur een oncert geven en hiermee de muziek- testen openen. wederom in de grote feesttent worden behalve de genoemde mis nog uitgevoerd twee Nederlandse volkszang liederen door de gehele fanfare met gemengd koor en met de aanwezigen. Een massaal optreden dus. En Pastoor Jans zou niet van zijn geschiedkundige navorsingen profite ren, indien hij in deze viering niet tevens de 145-jarige kerkzang in Merselo zou herdenken Na.de mis volgen er feestconcerten. Achtereenvolgens treden op het JON GERENKOOR uit Wanssum o.l.v. Gerard Schütte, en het VENRAYS MANNENKOOR o.l.v. P. Gerits. Beide koren brengen een alleszins geva rieerd programma, dat het beluisteren méér dan waard is. Na deze muzikale pinkstermorgen, volgt dan vanaf 1 uur het Frühschop- pen. En het zou ons zeer verwonderen, indien daar dan geen extra glaasje ge dronken wordt op het 145-jarige Kerk koor.... VENRAYS MANNENKOOR OP HET FEESTCONCERT Bij gelegen heid van het 145-jarig be staan zal het zangkoor met Pinksteren de „Missa Simplex" van Piet Stalmeier, zingen, met begeleiding van een ensem ble uit de fanfare, onder leiding van Frans Muysers. De Eucharistieviering wordt gevierd in de feesttent. Piet Stalmeier heeft veel muziekstuk ken geschreven voor harmonieën en fanfares, maar slechts één mis. De mis staat geschreven in het latijn. Na afloop zal het Venrays Mannen koor en het Wanssums jeugdkoor optreden.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 5