Ihomassen Samenwerking Venray 5 mei Voetendag nt MODEHUIS Vuilnisstort dit jaar onder controle BEUGELEN Titelatuur in de gemeenteraad St. ODAPARK VoorITIoece^ »bberink BRADERIE HANRO Moederdag aanbieding modehuis dei? eest 1 Mei koopjes Gemeenschaps huis in Veitum WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 1 MEI PRIJS 65,- Suèdine Pakjes 229,- 1 MEI PRIJS 159,- CDA-ers in „Samen werking U KOMT TOCH OOK? 59.95 HET VENRAYSE JODENPROCES UIT 1715 PEEL EN MAAS EXCLUSIEF NACHTHEMD VRIJDAG 30 APRIL 1982 Nr. 17 HONDERDENDERDE JAARGANG pm PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- DAMESAFDELING Spencer Vest Aspa 89,- HEREN AFDELING Herenjacks Poplin en Suèdine 115, I 179,- 1 MEI PRIJS 98,- Woensdag, 21 april, is de laatste hand gelegd aan het programma voor de komende vier jaren. Er was al veel voorbereidend werk gedaan, want „Samenwerking Venray" is immers al acht jaren in de gemeente raad vertegenwoordigd geweest en heeft dus genoeg kennis en ervaring om een goed en realistisch programma op te stellen. Al gaan zeven van de nu zittende leden van de fraktie „Samenwerking", overigens in goed overleg, over naar het C.D.A, de huidige fraktie „Samen werking" blijft normaal funktioneren tot het aantreden van de nieuwe raad in september blijft de vereniging .Samenwerking Venray" toch dezelfde uitgangspunten hanteren: - Behartiging der gemeentelijke belan gen, onafhankelijk van enige lands- politieke partij streven naar open overleg en goede samenwerking met andere partijen en groeperingen; - volledige openheid tussen gemeente bestuur en alle inwoners; zinvolle inspraak van alle inwoners; inzet voor heel de gemeente, zonder onderscheid tussen Venray-kom en kerkdorpen. De kerkdorpen, met hun specifieke belangen en problemen krijgen in het programma bijzondere aandacht: behoud van de leefbaarheid; - behoud van onderwijs; - behoud van jeugd- en sportaccom modaties; woningen voor de autochtonen. Lijsttrekker Toon den Brok, reeds 12 jaren raadslid, waarvan de laatste vier jaren fraktievoorzitter van „Samenwer king". De toekomstige fraktie „Samen werking" zal omringd en gesteund blijven door talrijke deskundigen, enthousiaste, oude en nieuwe leden van de vereniging „Samenwerking Ven ray". „Samenwerking Venray" blijft er dus hard aan trekken en wil zijn rol blijven spelen in de gemeente Venray. Het woord is nu aan de kiezers, of zij hun vertrouwen willen geven aan deze plaatselijke, onafhankelijke groepering, die een bindende faktor wil zijn tussen de landspolitieke tegenstellingen binnen de raad! Aanmelding als lid of inlichtingen mogelijk bij het secretariaat: J. M. P. van Roy, Sanshofstraat 64 telefoon 83240 Aan het einde van de raadsver gadering verklaarde mevr. H. Poels-Peters dat uit de fraktie „Samenwerking" voortgekomen kandidaten voor de C.D.A.- lijst voor de komende raadsver kiezingen, in ieder geval tot sep tember als „Samenwerking" blij ven funktioneren. Zeven leden van de fraktie „Samenwerking" zijn n.l. kan didaat gesteld voor de C.D.A.- lijst, die deelneemt aan de komende raadsverkiezingen, ter wijl Samenwerkings-fraktievoor- zitter A. den Brok alleen de Samenwerkingslijst zal trekken. „Dat deze kandidaatstelling voor het C.D.A. geen invloed zal hebben op ons funktioneren in de huidige raad, zult u begrij pen." aldus mevr. Poels-Peters. Tot 1 september blijven we alle maal Samenwerkers. Schoenservice Patersstraat 8 - Venray - Telef. 04780-86246 Op 30 maart j.I. heeft het college van gedeputeerde staten van de provincie Limburg besloten om de voormalige stortplaats Venrays Broek aan te melden bij de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne als een nader te onderzoeken stortplaats. Deze aanmelding vindt plaats in het kader van de interimwet Bodemsane ring. De staatssecretaris wil een over zicht hebben van „verdachte" stort plaatsen on daarna te besluiten welke stortplaatsen nader onderzocht zullen gaan worden op de aanwezigheid van giftige stoffen. Het nader onderzoek houdt een regelmatige controle van het grondwa ter onder de stortplaats Venray's Broek in. Een controle aan de hand waarvan vastgesteld kan worden of er sprake is van een verspreiding van giftige stoffen via het grondwater naar omliggende of verder afgelegen gebieden. Mocht dit inderdaad het geval zijn dan zullen passende maatregelen genomen wor den. AANVALSPLAN De gemeenteraad van Venray heeft besloten dat een aanvalsplan voor de controle van de stortplaats opgesteld moet worden. Dit in overleg met de Provinciale Waterstaat (PWS) van Limburg. Kern van het plan is een permanente bewaking van het grond water en ook het percolatiewater op en onmiddellijk om de stortplaats. De bewaking wordt uitgevoerd door pro vinciale waterstaat. Bovenstaand artikel kwam deze week in de gemeenteraad zijdelings ter sprake, bij het voorstel van b. en w. om bijna 37.000,- beschikbaar te stellen ais een eerste aanzet tot beplanting van de vuilnisstort. Volgend jaar zou de raad dan opnieuw geld beschikbaar moeten stellen voor het tweede gedeelte van het beplantingsplan. De heer Den Brok herinnerde eraan, dal een eerste proef pas drie maanden na het gereedkomen der putten kan geschieden. De analyses zullen moeten uitwijzen, of er wat aan de hand is. Zo ja, dan zou men het grondwater met een stalen dam kunnen omleiden; óf al het water wegpompen; of de vuilnisstort afdekken; óf, in het ergste geval, de stort afgraven. Wat heeft het dan voor zin, om nu te gaan beplanten? Uitstellen dus! Ook de heer L. Janssen was tot deze conclusie gekomen. Volgens hem komt het voorstel duidelijk op een verkeerd momentOverigens behoeft uitstel geen afstel te betekenen. De heer Reintjes wist dat beplanting verplicht was, maar dan wel een ander beplantingsplan, want het huidige is veel te duur. Nu hij echter Den Brok gehoord had, steunde hij het voorstel om met planten te wachten. De heer v. d. Boogaart schaarde zich ook achter Den Brok. Hij herhaalde zijn eerder geuitte waarschuwing, dat het als recreatiegebied inrichten van de stortplaats wel eens levensgevaarlijk zou kunnen zijn. Volgens wethouder Loonen had het college er geen moeite mee, om de beplanting uit te stellen. Hij vond het niet bezwaarlijk, dat dit gebied over 5 of eerst over 6 jaren een flinke begroeiing zou hebben. De voorzitter, burgemeester Defe- sche, moest inderdaad konstateren, dat, zo ooit afgraven noodzaak zou worden, de beplanting weggegooid geld zou zijn. Reden waarom het college dan ook het voorstel zou terugnemen. Let wel, zo onderwees Den Brok, dit uitstel duurt langer dan 'n halfjaar. Men kan immers eerst na een hele reeks van onderzoekingen vaststellen of er iets mis is. De heren v. d. Boogaart en Kersten hadden kanttekeningen/kritiek op „het aanvalsplan". Zij wilden een discussie daarover wel uitstellen tot later, maar dan moesten ze wel de garantie hebben dat het plan voordat het ten uitvoer ge bracht werd, in de raad besproken zou worden. Het driemaandelijkse verslag van de gebeurtenissen aan het senioren convent vonden ze daarvoor niet toepasselijk. De voorzitter gaf de heren echter geen toezegging. Her Rijk betaalt 90% van de kosten; van hen komt het plan en zij maken uit wat er gaat gebeuren.... We herinneren geïnteresseerden er aan dat op vrijdag Koninginnedag o.a. een demonstratie beugelen zal worden gegeven. In de voormalige camping Vlakwater is sinds enige tijd een beugelbaan, waaraan men graag meer bekendheid wil geven. Mogelijk dat deze oude sport voor heren en dames weer opgang doet in Venray. Van 3 tot 5 uur zullen enkele verte genwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Beugelbond het publiek laten zien hoe en waarmee gebeugeld wordt. Iedereen is daarbij welkom. PUTTEN Deze bewaking kan plaatsvinden door 4 peilputten te siaan, zodanig dat een zo goed mogelijk beeld wordt verkregen van eventuele aanwezige verontreinigingen. M.b.v. een elektro magnetisch onderzoek zullen de precie- se lokaties voor deze putten worden bepaald. Dit onderzoek zal worden uitgevoerd doorT.N.O. Delft. Het is mogelijk om via de peilputten zowel het hogere grondwater, het minder diepe, als het diepe grondwater te onderzoeken. Bekend is dat het grondwater onder Venrays Broek in Oost-Noord-Ooste- lijke richting wegstroomt. Op ca. 20 m. beneden het maaiveld ligt een minder goed doorlatende laag. Verwacht wordt dat eventuele veront reinigingen hier bóven zullen blijven en zich boven deze laag in horizontale rich ting zullen verplaatsen. Een tweede ondoorlatende laag be vindt zich op ca. 40 m. beneden het maaiveld. Van de 4 peilputten is één put gedacht vóór de stortplaats. Via deze put zuilen monsters worden genomen van het grondwater, dat Venrays Broek binnen stroomt. De 3 andere putten zijn gesitueerd direkt „achter" de voormalige stort plaats. Twee van dc.ce putten zullen liggen aan de verharde weg ten oosten van de stort, de andere in het weiland ten zuiden. Van de laatste 3 putten wordt één put uitgevoerd als een diepe put, met een diepte van ca. 40 m, tot op de tweede ondoorlatende laag. De andere twee en de put „vóór" de stort krijgen een diepte van ca. 20 m, tot op de eerste ondoorlatende laag. Via de diepe put is het mogelijk te controleren of de eerste ondoorlatende laag inderdaad als een ondoorlatende laag voor verontreinigingen werkt. Mocht het tegendeel blijken dan zullen alle putten als diepe putten worden uitgevoerd. ONDERZOEK Van iedere boring, nodig voor het slaan van de putten, worden nauwkeu rige grondmonsters genomen en worden de doorboorde lagen beschreven. De grondmonsters zullen worden onder zocht door de Rijks Geologische Dienst. Nadat de peilputten klaar zijn, zullen de eerste watermonsters worden geno men. Deze monsters mogen niet als betrouwbaar worden aangemerkt omdat door de aanleg van de putten de grondwaterhuidhouding danig is ver stoord. Pas na 3 maanden kunnen monsters worden genomen die als betrouwbaar zijn te beschouwen. Zoals gesteld heeft de provincie Venrays Broek aangemeld als een nader te onderzoeken stortplaats, onder de Als het P.v.d.A.-raadslid doctoran dus P. A. L. van den Boogaart er niet zelf tijdens de openbare raadsvergade ring over was begonnen, zou men het nooit hebben geweten, dat het raads- college niet minder dan acht academisch gevormden in zijn midden heeft. Vijf weledelgestrenge heren, die drs. voor hun naam mogen zetten en één weledel gestrenge heer, die de titel mr. mag voeren. Maar.... het was dit raadslid niet te doen om te wijzen op het geleerde of gestrenge van de titeldragers, als wel om te wijzen op het wat hij noemde onzinnige gebruik van de titelatuur in de notulen van raadsvergaderingen. „En als het tóch moet, dan voor allemaal" was zijn mening. Er was er dus één vergeten. En dat bleek de „slechts" met „heer" aangeduidde P.v.d.A. vertegenwoordiger Henk Wil- lems te zijn. En zo ontdekten we, dat het P.v.d.A.-driemanschap bestaat uit drie academici. Maar ook dat was niet de bedoeling van de weledelgestrenge heer van den boogaart. - Nadat het Odapark een jaar geleden door de gemeente is aangekocht, staat nu de opening voor de deur. De opening zal zaterdag 1 mei plaats te vinden, 's middags 15.00 uur. Inmiddels bloeien er in het park al vele planten. Voor het theehuis is het geel van het speenkruid, een klein plantje met glanzende donkergroene bladeren en boterbloemachtige bloeme tjes. De bosanemoon is inmiddels uitge bloeid. Dit mooie bloemetje m?t zijn wit-paarsachtige bloemen is helaas niet veel meer te vinden. Beide plantjes zijn echte voorjaarsboden, die van de vroege lentezon gebruik maken. Straks als het blad aan de bomen zit zullen ze helemaal verdwijnen. ilitje van Dalen staat nog niet in bloei, maar het zal niet lang meer duren of iedereen kan genieten van de ronde witte bloempjes. De lancetvor- mige bladeren zijn overal te zien en de knoppen zitten er al volop in. Als u goed kijkt tussen de klimop, die overal groeit, dan ziet u veel kleine gaten, waarachter zich de bosmuis schuilhoudt. Ze te zien krijgen zal niet meevallen, het zijn schuwe diertjes. Als men door het park wandelt loopt men beslist niet in een doodse stilte. Door de bomen klinkt het gefluit van allerlei vogels, vooral van mezen, die een mooie woning hebben gevonden in de vele nestkastjes, die in het park zijn opgehangen. Men zal soms verrast opkijken bij het horen van de plotselinge schelle fluittonen van de boomklever. Dit vogeltje loopt de boomstammen van boven naar beneden af op zoek naar kevers en larven. Zijn verenpak is prachtiggrijsblauw en bruin en hij heeft een opvallende zwarte streep door het oog. AI met al is het een prachtig natuur gebied en wij wensen u veel plezier bij uw wandelingen. Denkt u wel aan de regels: niets afplukken of beschadigen, op de paden blijven, fiets of brommer bij de poort achter laten, geen spelende radio meenemen in het bos, honden aan de lijn en de poort gaat 's avonds bij zononder- gang dicht. „Titelatuur heeft niets te maken met ons funktioneren in deze gemeenteraad. Heeft zelfs niets te maken met ons funktioneren in onsdagelijks leven. We worden er zelfs niet voor betaald. Waarmee hij maar wilde zeggen: laat in het vervolg die titelatuur in de presentielijst weg. Bovendien noemde hij het discrimi natie wanneer bij de een wel en bij de ander de titel niet werd vermeld. Discri minatie vond hij ook, dat in de presentielijst eerst de dames keurig op een rij worden genoemd en dan de heren. „Dan is het ook discriminatie, dat wij als dames ook eerst koffie krijgen en dan pas de heren" snibde mevrouw H. Poels-Peters. De edelachtbare weledelgestrenge heer (mr.) H. J. M. Defesche vond het echter een vorm van galant zijn tegen over de dames dat zij het eerste worden genoemd en het eerste van koffie worden voorzien. En omdat de P.v.d.A.-doctorandus er geen voorstel van wilde maken om de titelatuur in het vervolg maar weg te laten, zal het waarschijnlijk wel aan de beleefdheid van de notulist worden overgelaten wat hij er de volgende keer van maakt. Aanbieding Ds. duster Men zal zich herinneren, dat in een van de vorige raadsvergaderingen het raadslid Willems aan het college verzocht, eens na te gaan of er in Veitum geen houten barakken geplaatst kunnen worden, dienende als gemeen schapshuis. In Veulen had men name lijk vrij goedkoop enkele lokalen kunnen krijgen die in Lekkerkerk als noodonderkomen waren gebruikt. Zou den die ook voor Veitum geschikt zijn, dan zou dat een vlugge en redelijk goedkope oplossing zijn voor die buurt. Het college zou daar naar informeren en beloofde voor 1 mei met een antwoord op de proppen te komen. Wethouder mevr. Rutten-Tielen moest echter deze week in de gemeente raad bekennen, nog geen antwoord te kunnen geven. Ze verzocht de raad nog even geduld te willen hebben. In de juni-vergadering zou men met een afgerond voorstel komen. regelingen van de interimwet bodem sanering. Als de staatssecretaris hiermee ak koord gaat, en dat mag verwacht worden, betekent dat,dat de kosten van het onderzoek voor 90% ten laste van de rijksoverheid komen en voor 10% van de gemeente. Een beslissing van de staatssecretaris is binnen drie maanden te verwachten. Direkt daarna zullen de putten worden geslagen. ANALYSE De watermonsters worden door PWS op dezelfde manier onderzocht als dat gebeurt voor monsters van grondwater van nog in gebruik zijnde stortplaatsen in Limburg. Via dit onderzoek wordt o.a. de aanwezigheid van metalen en lood, zink en kwik onderzocht. Daarnaast zullen de Venrayse mon sters extra worden onderzocht op de aanwezigheid van arseen en seleen. MAATREGELEN Mocht uit het onderzoek blijken dat er werkelijk iets met het grondwater aan de hand is, dan zullen maatregelen moe ten worden genomen. Maatregelen die uiteen kunnen lopen van omleiding van het grondwater, door het plaatsen van een damwanti voor de stortplaats, tot afpompen van het grondwater en in het uiterste geval afgraven. SLOT Tussen nu en de start van het onderzoek (augustus 1982) zal het grondwater gecontroleerd worden via bemonstering van de opvangsloot en de nog aanwezige peilbuis op de stort plaats. Daarna zal de bewaking dus plaatsvinden volgens het aanvalsplan. Alleen door blijvende bewaking kan duidelijk worden of Venrays Broek een gevaar voor de volksgezondheid vormt. Het aanvalsplan is erop gericht aan te tonen óf dit wel of niet het geval is. (Publikatie van het Bureau Voorlich- 'ting en Inspraak). Op het terrein van Huize St. Anna ter gelegenheid van Koninginnefeest. Verschillende kramen met spelen en creatieve spullen en oude ambachten o.a. kantklossen, stoelmatten, en kunst schilderen. Deze ambachten zullen dit gebeuren een creatief tintje geven. Stationsweg 7b Venray Tel. 04780-85958 Onder deze titel heeft de heer J. Verlinden j.I. maandag een lezing gehouden voor leden en introducees van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray. In zijn voordracht schonk spreker ook aandacht aan de procesgang voor de Schepenbank. Hij gaf ons hierover de volgende toelichting: Vanaf 1674 oefende Bouwens van Boijen (heer van Venray etc.), en later zijn erfgenamen, hier de lage, middel en hoge jurisdictie uit. Dit hield ondermeer in, dat hij of zijn daartoe aangestelde vertegenwoordiger, meestal schouts (scholtis) of officier genoemd, bevoegd was om in criminele processen op te treden als aanklager, voorzitter (richter) van de schepenbank en na uitspraak uitvoerder van het vonnis. Verder was hij, na verkregen toestemming van de schepenbank, bevoegd een scherprich ter of beul opdracht te geven personen een scherp of pijnlijk verhoor te doen afnemen. Dit bleef zo tot in 1798, toen de Fransen bestuurlijke hervormingen invoerden en daarmee de heerlijkheids rechten afschaften. De voornaamste funktie van de schepenbank was het uitoefenen van haar rechterlijke taak ten aanzien van personen en goederen, die onder haar rechtsgebied ressorteerden. Alle processen in eerste aanleg werden voor de schepenbank gevoerd. Zij was competent, de vonnissen die door of namens de heerlijkheidsheer in overeenstemming met de Landrechten (Wetboek van strafrecht en Wetboek van Strafvordering) waren gericht, te bevestigen. Meer belangrijker was, dat zij een gericht vonnis, dat niet in over eenstemming was met de Landrechten kon vernietigen. Verder was de schepen bank ook bevoegd recht te spreken in civiele geschillen. Binnen afzienbare tijd zullen wij in dit blad aandacht schenken aan dit onderwerp en aan „Het Venrayse jodenproces uit 1715". EEN ABONNEMENT WAARD Kort nu 99,- Lang nu 115,- Deze aanbieding geldt tot 9 mei GROTE MARKT 21 - VENRAY TELEFOON 04780-86750

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1