DE KUNSTKRING STELT VOOR... 800 Groene vingers schreven een boek. BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKH0F lebber ink INFO VOOR OUDEREN JEU Klassieke vloerkleden V.C.ROOY fWERKKLEDING KOMT VAN. lijf LYCEUM '64 00X18 VENRAY Ithomassenl ebberink Groene vingers. Een onzichtbare band met je stukje groen. Hoe krijg je die? Het nieuwe Boek van de Maand licht een tipje van de sluier op. De samenstelster van het boek, An Rutgers van der Loeft, bezocht 80 succesvolle amateur tuiniers en deed hen het volgende voorstel: „Schrijf zelf iets over je betrokkenheid bij je tuin, pak een potlood en teken, of pak een penseel en schilder. En als je het niet kunt, laten we het door Marijke Heuff fotograferen". Het kleurrijke boek dat zo ontstond, geeft ons een levend beeld van mensen die uit niets een prachtig tuintje kunnen laten opbloeien. Vol liefde schetsen zij wel en wee met hun achterplaatsje, hof, moesgrond, scheepsdek, groene dakgoot of fleurig straattuintje, waar eerst nog tegels lagen. Wat is hun geheim? De titel: „Met mijn tuin in de wolkeo", zegt het al. Ze zijn zonder uitzon dering stapelverliefd op hun stukje groen. Wie het leest, wordt er door aan gestoken. „Met mijn tuin in de wolken" is het nieuwe Boek van de Maand. T/m 9 mei 1982 f24,50 daarna f 15,40 duuider. Grotestraat 68 Venray telefoon 82727 Nu eens alleen foto's van 4 fotogra fen uit onze regio. Want fotografie mag er zijn, moet er zijn, hoort er bij als volwaardige kunst; zie maar naar het :leid van de grote musea, galerieën, itoonstellingen in binnen- en buiten land. Op deze expositie gaat het om foto's van vier mensen die iets "te zeggen >ben, die ons rijker maken, elk op ijn eigen wijze, Dré Brenneker uit Venlo, toont ruim twintig werkstukken. Voor de opper vlakkige, gehaaste voorbijganger lijken it op het eerste gezicht misschien niet zo nteressant, maar ze zijn stuk voor stuk odnikwekkend, want elke foto dwingt als het ware tot stil staan, tot kijken, tot studie, tot verwondering! Het is een eindeloze kombinatie van spiegelingen en spiegelbeeldherhalingen van telkens simpele doch op zich wonderlijke, kleine motieven: stukjes boomwortel, wolk formaties, berglandschapjes, boomstronken, drijvend hout, be sneeuwd gaas, boombast, opgetast gezaagd hout, flatwanden, zuilengale rij, vakwerkhuizen, grafnissen, rots tuintjes, wolkenkrabbers, vlechtwerk. Al deze motieven heeft hij gebruikt om er nieuwe beelden van te maken, nieuwe ivormen, lijnen, associaties, droombeel den, zelfs. Wondermooi, soms met innerlijke diepten, meditaties zelfs. Sta er voor stil, voor elk stuk, kijk er naar van dichtbij, kijk er naar van op een afstand en je zult zien tot wat voor wonderen Dré Brenneker in staat is met zijn fotoapparaat en zijn doka. Vandaag zie je er in wat je gisteren niet gezien hebt en morgen zul je zien wat je vandaag nog niet was opgevallen. Jan van de Kam, uit Griendtsveen, heeft er een dertigtal fijne, volmaakte kleurenfoto's hangen. Hij woont in het hartje van de Peel en dit laat hij zien via deze fijne, verzorgde, bescheiden gepre senteerde prenten, die zo verrassend zijn in hun rijkdom aan kleur en toon en sfeer dat je je als fotoamateur af vraagt hoe speelt hij dat klaar? Je ziet de heel, geweldige grootsheid Ivan het oeroude peellandschap voor je, zoals het er zomers uitziet, 's winters en de lente en in de zomer. Je ziet pluisjesplanten te midden van moeras; mos zo zacht en groen dat je geneigd bent er met je vinger over te strijken of in te drukken; berken in alle vormen en grootte, aan een wijdse horizon, te midden van graspollen of bloeiende heide; woest uitziende wolken, voortge jaagd over de heide; stilte waterspiegels, ruwe waterspiegels van vennetjes en urfgaten; goudgele kleren van de lerfst; lage waterige zon; rijp en ijzel aan kriskras door elkaar geknakte biezenstengels; fijn getekende ijslaag- jes; smeltende sneeuw; verwaaide hagel en sneeuw op bevroren plassen; je ziet de stilte en de eenzaamheid van de Peel op allerlei soorten manier verbeeld. Kortom deze serie foto's zijn een dokument van onschatbare waarde maar ook een kunstwerk enig in zijn soort. Jan Bogaarts uit Liessel, is er met twee series foto's: één over een stukje vredesmars; een ander over een homo- manifestatie. Hij heeft een korte toelichting er bij hangen over de 4u idinavische vrouwen die een protest mars tegen kernbewapening lopen van 1200 km van Scandinavië over Duits land, Nederland, België naar Parijs, begeleid door een wisselende groep aanhangers. Jan Bogaarts heeft deze tocht een stukje begeleid vanaf de Duitse grens (naar Venray en verder?) 6 aug. *81Ge ziet Wencke Söranger, met angst(?) met visie(?) in haar ogen als een strategie; je ziet de vier Boeddhistische monniken, in al hun waardigheid en overtuiging, hun boodschap van Hiroshima en [Nagasaki vooruitdragen aan het hoofd [ran de stoet: ie ziet ze in hongerstaking in Parijs; je ziet de stoet ergens bij Well, [eenzaam, indrukwekkend in het vredige Sandschap; je ziet een dorp hier uit de •buurt, met bekenden en onbekenden.... „Peel en Maas" op zak of lezend Het zijn allemaal indringende prenten et vastberaden demonstranten, met iten, vol tegenstellingen: mediteren- le monniken en indrukwekkend geuni- ieerde agenten; bloemen, vredes- ommen, kinderen, vrouwen, enz. De andere serie van Jan Bogaarts UIT PEEL EN MAAS van zaterdag 5 april 1952 - nr. 14 Het Patronaat (de oude barak aan de sstraat) was nu voorlopig ge jend. 105 jongelui gaven de eerste dag van hun belangstelling blijk. In een spoedeisende raadsvergadering erd besloten een vaste geldlening aan Ie gaan voor de bouw van 40 woningen, aan de Hoenderstraat, Deken Thielen- it, Overloonseweg en Langeweg. Ook werd besloten tot aankoop van Ie fabriek van S. de Boer aan de iheseweg, en tot het onmiddellijk •huren van deze fabriek aan de firma In Vierlingsbeek werd afscheid geno men van burgemeester A. Jans. In 1934 werd hij burgemeester van Maashees en verloon. Later is Vierlingsbeek hier jgevoegd. De Mosquito rijwiel-hulpmotor was weer leverbaar. Prijs met fiets/410,-. draagt de titel: „Het beleg van 'sHer- togenbosch" 27 juni '81. Hier zie je „vrienden" ep „vriendinnen", hier zie jé verontwaardiging ofer discriminatie maar ook verontwaardiging over zoveel schaamteloosheid. Hier zie je andere agenten dan bij de Vredesmars.... toe vallig? Hier zie je vreugde en veront waardiging, verachting en negatie, protest en uitdaging. Gave foto's zijn dit van een begaafde fotograaf met een gevoelige, indringen de blik op zijn omgeving. Hij doet mij heel erg denken aan de grote Cartier Bresson. Ik vind een tweede Cartier Bresson! Dan onze eigen Venrayse fotograaf Joop Wismans. Hij heeft als Venrayer niet de ereplaats gekregen op de ten toonstelling. Zijn foto's hangen ver spreid... Hij is inschikkelijk! Achteraan hangen misschien zijn knapste werken: Sporen van Geboorte; sporen van Hoop; sporen van Leven: sporen van de Dood. Op elk staat zijn eigen(?) hand gedrukt, letterlijk en figuurlijk! Diep van inhoud, moeilijk misschien voor de jachtige, onrustige, haastige bezoeker, maar de moeite waard om er in stille voor te blijven staan. Al zijn foto's zijn trouwens foto's van een denker, een dichter, van iemand, die intens bezig is met het leven, met de mens, met zijn omgeving, met onze problemen, met onze toe komst. Iedere foto draagt dan ook eén tekst als onderschrift ter meditatie of als schreeuw....? Joop Wismans is ook dichter. Technisch zijn zijn foto's, wat wij noemen, collages, samengesteld uit de meest verschillende elementen; foto's, fotofragmenten, kleuren, tinten, ver vreemdingen aaneengevoegd tot een nieuw, vreemd, vaak surrealistisch beeld. De mooie vormen van naakt spelen een overheersende rol bij vele van zijn foto's. Deze fotograaf benijd ik om zijn durf, zijn experiment om zijn zoeken en openstaan voor de wereld, die „ande re" wereld van de fantasie en intuitie om ons heen. De presentatie, lijsten, passepartouts, etc. zijn niet altijd perfekt maar dit is zo onbelangrijk vergeleken met wat hij ons te zeggen heeft, dat ik dit niet zou durven noemen, ware het niet zo dat dit aspekt voor de toeschouwers soms toch wel belangrijk kan zijn.... Joop is een fotograaf waar Venray trots op kan zijn! De Kunstkring heeft met deze expositie hopenlijk een nieuwe weg ingeslagen die voortgezet kan worden en misschim iets nieuws losslaat. Er zou meer aandacht besteed kunnen zijn aan de begeleiding, aan voorbereidende publiciteit. Hopenlijk kan nu de schouwburg ook open blijven voor de bezoekers op de weekenden. Het is beslist de moeite waard om te komen kijken tot 18 april is het mogelijk alle dagen. A. den Brok RANGLIJSTCOMPETITIE C.C. VENRAY Onlangs werd de eerste speelronde afgesloten en naar aanleiding van de eindstand werd een indeling in twee groepen gemaakt, die in een tweede ronde deze competitie voortzetten. Deze eindstand ziet er, na 20 partijen, als volgt uit: Groep 1 punten 1 A. Noyens 35 2M. Batist 33 3 M. Berhitu 29 4 R. Kroh 28 W. Wille 28 6G. Gooren 27 7 A. Wester 26 8 Th. Zaal 25 9M. Bakker 24 W. v. Bommel 24 11 P. Thielen 23 12 M. Tijssen 21 Groep II: 13 F. Jacobs 20 14 A. Kennis 17 15 G. Verstegen 13 16 J. Scholte 13 17 N. v. d. Voort 11 18 J. Huys 9 19 G. Peeters 6 20 W. Stortelder 5 21 H. Brezinski 3 In de tweede ronde sluiten nog 2 spelers aan. In groep I is de sterke speler Th. Peek toegevoegd, die na een periode van afwezigheid zich weer volop met zijn geliefde denksport gaat bezighouden. In groep II komt G. Brenkman erbij, die op deze manier een uitstekende gelegenheid krijgt zijn be- binnerscapaciteiten te meten met onze meer ervaren tweede team-spelers. Dames V.C. Rooy halen twee punten Het is de dames van VC Rooy niet gelukt om van de degradatieplaats weg te komen. Er werden in Panningen, slechts 2 punten gehaald. De situatie leek na de eerste twee sets hopeloos, maar VC Rooy gaf zich niet gewonnen. Met een grote vechtlust en superieur spel van Marian Hendrix wer den de drie volgende sets gewonnen met 11-15 13-15 9-15. x. V.C. Rooy heren boeken onverwachte zege Atak was de tegenstander van VC Rooy in de uitwedstrijd in Waspik. VC Rooy had in de eerste set weinig moeite om te winnen. Met een regelmatig ver loop trokken ze de set met 9-15 naar zich toe. In de tweede set verspeelde VC Ro9y een voorsprong van 2-8, doordat men geen val kreeg op de serves van Atak. Tot overmaat van ramp kreeg Peter v. d. Weiden een enkelblessure, waardoor de organisatie volledig wegviel. Met 15-12 ging de set verloren. In de derde set liep Atak zeer gemakkelijk uit naar 10-1, maar VC Rooy herstelde zich en kwam langszij op 10-10. Met 12-15 werd de set gewonnen. Dit was natuurlijk een opsteker. De routiniers Theo Scholten en koos de Schipper plaatsten Atak voortdurend voor problemen. Met 2-15 werd de set en de wedstrijd gepakt. Alhos-VC Rooy 3 dames Door een 3-0 overwinning blijft dames 3 de leiderspositie innemen. Programma 10 april: AV Flash-Meisjes junioren 13.30 Marktstraat 5. Venray. telefoon 04780-81294^ Heren: Voleer-Lyceum 0-3 LYCEUM ZEKER VAN PROMOTIEWEDSTRIJDEN Door de 0-3 overwinning op Voleer is Lycem verzekerd van tenminste de 2e plaats, die recht geeft op promotiewed strijden, in de derde divisie. Men heeft echter ook nog een goede kans op de titel. Men nog 2 wedstrijden te gaan heeft Lyceum 1 punt voorsprong op PSV. Derde is, op 7 punten, Grovoc. De uitwedstrijd tegen Voleer, dat door deze nederlaag definitief gedegra deerd is, was een kopie van de thuiswed strijd tegen deze ploeg. Ook toen won Lyceum met 3-0 en had men alleen in de eerste set problemen met de Eerselse ploeg. Nu kwam men met 12-8 achter. Door een tempoversnelling, in deze erg trage wedstrijd, werd deze achterstand omge bogen in een 13-15 setwinsl. Door dit setverlies was het verzet van Voleer gebroken. Men geloofde er niet meer in en maakte de knulligste fouten. Via 8-15 en 4-15 haalde Lyceum de 2e en 3e set binnen. Het was dit seizoen de 10e 3-0 overwinning voör Lyceum. A.s. zaterdag is Lyceum vrij. De week daarna zal men moeten aantreden tegen Grovoc. Attentie: Heren 1 en Heren 2 trainen vrijdag (9 april) gezamenlijk. Aanvang 19.30 uur in 018. Dames: Lyceum 2-Peelpush 0-3 Tegen een zeker niet sterk spelend Peelpush uit Meyel heeft Lyceum 2 duidelijk en zeer verdiend verloren. De Lyceum-dames speelden een van hun slechtste wedstrijden dit seizoen. Van dit zwakke spel profiteerde Peelpush, dat nog theoretische kampioenskansen heeft, goed en won de wedstrijd vrij gemakkelijk. Dames: Lyceum-HBC 3-1 Onze eerste kennismaking met HBC is redelijk verlopen, we wisten deze ont moeting in een 3-1 overwinning te be slissen. De eerste set was 't klapstuk van de wedstrijd, in 15 min. werd HBC terug naar „af" gestuurd. De volgende drie sets waren alles behalve mooi of spannend. Bij de dames van Lyceum liep 't over 't algemeen niet zo geweldig. Toch zijn ze eigenlijk geen moment in gevaar geweest. Met nog 3 wedstrijden te gaan en twee koplopers blijft het spannend in de promotieklasse, maar laten we niet te veel denken en toch vooral blijven volleyen Programma 10 april: Dames: VC Voluntas-Lyceum 1 18.00 Lyceum 3-Hovoc 5 15.30 Heren: Lyceum 3-Olsredlem 17.00 OPENINGSTOERNOOI JEU DE BOULES CLUB VENRAY 80 Onder grote publieke belangstelling werd afgelopen zondag het seizoen geopend met een clubtoernooi op de banen bij Vlakwater. Dank zij het fraaie voorjaarsweer en de perfecte or ganisatie van de wedstrijdcommissie werd het een geweldige wedstriiddae. Dat de spelkwaliteit sterk is toegeno men bleek wel uit hel feit dat het tot ruim zes uur duurde voordat de winnaars bekend waren. Bovendien bleek uitide wedstrijduitslagen dat de onderlinge verschillen steeds kleiner worden. Hieruit mag dan de conclusie worden getrokken dat JBC Venray 80 «in de regionale competitie niet bij voorbaat kansloos is. Uitslag openingstoernooi tripletten: le de heren B. Aarts, J. Wikkers, W. v. Bakel; 2e dhr. E. Zeelen, de dames M. Zeelen en G. Leenders. 3e dhr. C. de Jong, de dames N. Gorree en T. de Mooy. Verder werd een eervolle vierde plaats behaald door het triplet bestaande uit de heren L. Leenders, P. Fennet, G. Smits. Denk er aan dat zondag 18 april a.s. de clubcompetitie begint! MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN IN HET WATER Enkele weken geleden is het bejaar- denwerk Venray gestart met deze activiteit. En met succes, er meldden zich binnen twee weken ongeveer 50 mensen, die wilden deelnemen. Omdat er was uitgegaan van het principe „eerst komt, eerst maalt" kregen de eerste 20 personen de gelegenheid kennis te maken met het warme water van het zwembad van Si. Servatius. Bij het opzetten van deze aktiviteit werd uitgegaan van de methode „Jan van de Berg". Deze methode richt zich op bewegingsactivering, met als doel het functioneren van het lichaam op een redelijk peil te houden, danwel te krijgen, en niet op zwemmen. Omdat het aanbod erg groot was, werd besloten ouderen die de zwem kunst goed beheersen, in het diepe gedeelte te laten. Hierdoor konden in totaal 45 personen geplaatst worden. Echter, er staan nog steeds mensen op de wachtlijst. Als deze lijst langer wordt, kunnen we meer druk uitoefenen op de staf van het zwembad om meer tijd te krijgen. Daarom zou ik U willen vragen: bent U geïnteresseerd en zo ja, wilt zich dan opgeven voor deze activiteit Bij de opgave dient U evenwel- een duidelijke keuze maken tussen „het meer bewegen voor ouderen in het (ondiepe) water" en het zwemmen in het diepe gedeelte. De kosten bedragen 15,per 10 keer, waarvoor U een lessenkaart ontvangt, die één jaar geldig blijft. Hoek Marktstraat-Schoolstraat De aanbieding geldt t/m 9 mei. Echter zolang de voorraad strekt.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 13