ZATERDAG OPEN DAG IN T GROENEWOLD PEEL EN MAAS BUURTWERK IN VENRAY VENRAY ooit van gehoord? 30 jaar geleden BORSTAMPUTATIE Jaarvergadering Venrays Mannenkoor HAPPY DAY DIAMANT Op zaterdag 3 april a.s. organiseert 't Groenewold school voor speciaal onderwijs te Venray een open dag. Van 2 tot 4 uur kunt U op uw gemak eens rondkijken in de school en U door leerlingen en medewerkers laten infor meren over het gebeuren op deze l.o.m.- jchool. De open dag wordt georganiseerd in het kader van het 10-jarig bestaan van 't Groenewold. In de week van 7 t/m 9 april is er voor de leerlingen een grootse feestweek georganiseerd, met allerlei leuke en fijne aktiviteiten: excursies, joochelaar, een uitstapje, bonte kermis, enz. Toch zal het niet bij feesten alleen blijven, want in verband met het komende paasfeest zijn leerlingen en leerkrachten een paar weken geleden gestart met een projekt dat zich richt op de derde wereld. De paasviering, die de feestweek zal afsluiten, zal vooral ook in het teken staan van het Indiase projekt dat de school geadopteerd heeft: in samenwerking met de Venray- $e „Winkel van SinkeP' worden goede tweedehands spullen verzameld. De op brengst hiervan is bestemd voor de bouw van een huis in Palmaner (zuid- India). In de feestweek organiseert 't Groe newold op maandag 5 april tevens een informatieavond voor leerkrachten van basis-, buitengewoon- en voortgezet onderwijs, hulpverleners en hulpver lenende instanties uit deze regio. Ook de ouders van de leerlingen worden natuurlijk bij het feestgebeuren betrokken: op donderdag 8 april wordt er voor hen, in samenwerking met de oudervereniging, een avond georgani seerd, waarop naast het informatieve karakter ook ruim plaats zal zijn voor een informeel samen-zijn. SPECIAAL ONDERWIJS 't Groenewold is een school voor bui tengewoon (of beter: speciaal) onder wijs te Venray, die bezocht wordt door kinderen die in het kleuter- of gewoon lager onderwijs problemen ondervin den, die binnen het gewone onderwijs niet op te lossen zijn. Het zijn kinderen ^die gemiddeld begaafd zijn en dus normale verstandelijke mogelijkheden hebben maar toch, tegen de verwach ting in, leermoeilijkheden ondervinden. Er is veelal sprake van een duidelijke achterstand in schoolprestaties op één of meer leergebieden. Vaak zijn er, al of niet gecombineerd met het bovenstaande, ook problemen met de leer- en werkhouding; proble men die zich uitstrekken over de gehele persoonlijkheid. DE SCHOOL PAST ZICH AAN Was het nog niet zo lang geleden zó, dat het kind zich maar aan moest passen aan alles wat met de school te maken had; tegenwoordig probeert het onder wijs zich waar mogelijk, aan te passen aan het kind. Heel in het bijzonder geldt dit eigenlijk voor het onderwijs aan een l.o.m.-school. Waar het maar even kan probeert men op 't Groenewold de kin deren te banderen. Men sluit zoveel mogelijk aan bij de mogelijkheden van iedere leerling. De beperkte groepsgrootte (ongeveer 16 leerlingen per groep) stelt de leerkrach ten in staat om zoveel mogelijk aandacht te schenken aan elke leerling afzonderlijk. Op 't Groenewolt houdt men zich, naast rekenen, lezen en taal, bezig met precies dezelfde vakken als in het basis onderwijs. Veel waarde wordt gehecht aan de creatieve ontwikkeling. Gedurende de gehele dag is er extra aandacht voor het gedrag van de kinderen in de groep of afzonderlijk; juist ook omdat sommige leerlingen in het sociaal funktioneren nog wel eens problemen hebben. Naast de zeven groepsleerkrachten en teamleider werken op 't Groenewold een psycholoog, schoolarts, maatschap pelijk werkster, logopediste, remedial teacher en vakleerkrachten voor muziek en gymnastiek. Leerlingen en leerkrachten van 't Groenewold nodigen geïnteresseerde mensen langs deze weg van harte uit om een kijkje te komen nemen op 't Groe newold, Groenewoltsepad 2 te Venray, zaterdag 3 april van 14.00 tot 16.00 uur. Onder deze titel opereert een groep mensen, een bundeling van vrije beroepen, die reeds meer dan een jaar in stilte bezig is zich te profileren tot een Venrayse adviesgroep voor de begelei- van bedrijven en particulieren. Deze groep beoogt door de coördinatie van verschillende disciplines een snelle •eg te vinden tot het realiseren van kleine en grote plannen om te komen tot zelfstandigheid of een nieuwe onder neming. Er verenigden zich: een architekt, een makelaar, een accountant, een aanne mer, een jurist, een verzekerings- en financieringsdeskundige en een PR en reclameman. GRATIS ADVIES Bij teveel mensen, die met plannen rondlopen bestaat er drempelvrees om deskundig advies te vragen. Vaak omdat men angst heeft, dat deze adviezen duur zijn en toch niets opleveren. Ook al omdat men opziet tegen een doolhof van regelingen, bepa lingen, subsidies etc., waarvan men de gevolgen niet direkt kan overzien en dus weer een andere angst ontstaat, n.l. dat men de kontrole verliest over het geheel. Initiatief 89/90 wil dit veranderen. Zij geven in eerste instantie gratis advies daar waar dat gevraagd wordt. COMPLEET PAKKET Aan hen, die geïnteresseerd blijken biedt de groep een kompleet pakket aan, overzichtelijk, netjes op een rij. Dit betekent in de praktijk, dat de af zonderlijke deskundige, elk voor zich, maar ook gezamenlijk als adviseur gaan optreden. De groep benadert het publiek daarom vanuit een geheel eigen stand punt. Men biedt gegadigden, die iets willen ondernemen, ruimte, rechtskun dig advies, financiële mogelijkheden en subsidie-deskundigheid. Dit eventueel in kombinastie met anderen, om hier mee de initiële kosten van de start en van verdere bedrijfsvoering gezamenlijk ledragen. EEN VOORBEELD Een enkel voorbeeld mag de bedoe ling verduidelij ken. Iemand wil een bedrijf beginnen en zoekt ruimte. Initiatief 80/90 kan ruimte aanbieden en zoekt medegega digden, die gezamenlijk door kombina- tievan diensten, investeren. De gezamenlijke investeringen kun nen betrekking hebben op bouwplan nen, gezamenlijke computer voor admi nistratie, gezamenlijke telefoon, telex, receptie e.d. Dit kan natuurlijk ook andersom. Iemand heeft ruimte en zoekt gega digden voor zijn surplus. De procedure werkt dan andersom. GEÏNTEGREERD SERVICEPAKKET De service zal veelal bestaan in het snel en deskundig wegwijs maken in het doolhof van aanvragen, vergunningen, subsidiemogelijkheden, financiële en I "scale mogelijkheden. De groep heeft van zaterdag 29 maart 1952 - nr. 13 In dit nummer werd begonnen met een wekelijkse aflevering in feuilleton vorm van ,,Het Dagboek van een krijgs gevangene". De belevenissen van een Vcnrayer in het door Japan bezette Ned. Indië. In de gemeenteraad ontstond grote heibel, omdat de kosten van herstel van straten en wegen in de kom, één ton meer gekost had, dan op de begroting was vermeld. Een ongehoorde zaak.... Eveneens ongehoord vond men het, dat in Venray overal trottoirs met tegels komen, terwijl men bijvoorbeeld in Oostrum slechts trottoirs met sintels krijgt. Aanbesteed werd de bouw van twee woningen aan de Langeweg (t.o. het St. Jorispark). Laagste inschrijvers waren de Gebr. Verstraelen met 14.150,— en 14.450,-'. Bij de Paardenverzekering Leunen waren 886 paarden verzekerd. Hel aan tal leden bedroeg 635. De jaaromzet bij de Eiervereniging Leunen bedroeg 1.532.132 stuks eieren. Gemiddeld aantal eieren per kilo 16,7. Gemiddelde prijs per kilo 2,19. De Boerenbond Oostrum kocht de oude zuivelfabriek aldaar. Na enige ver bouwing zal deze fabriek als kantoor en pakhuis worden gebruikt. hiertoe de benodigde disciplines in huis en heeft desgewenst ingang tot deskun digheid van buiten. De te verstrekken adviezen zijn in eerste instantie geheel gratis, ook indien na al het voorbereidend werk geen zake lijke opdracht volgt. In het afgelopen jaar heeft deze groep zijn inbreng gehad bij het realiseren van enkele projekten. Intussen heeft Initia tief 80/90 ook ten gemeentehuize zijn plannen kenbaar gemaakt, om ook met de plaatselijke overheid te kunnen samenwerken. Daarnaast zijn ook bij de Kamer van Koophandel de plannen enthousiast ontvangen en is alle medewerking toege zegd. EIGEN WINKEL Om voor iedereen gemakkelijk be reikbaar te zijn, start de groep met een maandelijks spreekuur op haar secreta riaat, Stationsweg 7 te Venray. Dit spreekuur vindt plaats op elke eerste maandag van de maand, voor het eerst dus op a.s. maandag 5 april. Natuurlijk kunnen er ook individuele afspraken gemaakt worden via dit sekretariaat, dat telefonisch te bereiken is onder no. 89189 in Venray, echter alleen onder werktijd. Informatie- en contactavond voor dames die een borst- amputatie hebben ondergaan op woensdag 7 aprii a.s. om 20 u. in Den Hoebert, Westsingel 1 Op verzoek van vele ex-patiënten wordt er op 7 april a.s. om 20.00 uur weer een contactavond gehouden voor dames met een borstamputatie. De organisatie is in handen van de nazorg- groep borstamputatiepatiënten te Ven ray. Iedereen is van harte uitgenodigd, ongeacht waar en wanneer u geopereerd bent en of u de-vorige contactavond (de cember 1980) wel of niet hebt bezocht. De avond is als volgt ingedeeld: Formeel gedeelte: opening door de heer A. van Gestel, coördinator nazorg-groep; gelegenheid om vragen te stellen op het gebied van de medische ontwik kelingen in deze aan dr. C. Verhey, chirurg in het St. Elisabethzieken- huis te Venray; gelegenheid om vragen te stellen over de fysiotherapeutische moge lijkheden ter behandeling van het bij sommige vrouwen voorkomend ver schijnsel „dikke arm" koffiepauze; Informeel gedeelte: demonstreren van protheses en bad pakken; samen praten over ervaringen, pro blemen en mogelijke oplossingen. Indien u vooraf nog nadere informa tie wilt inwinnen dan kan dat telefo nisch in Venray op de volgende nummers: 83509 of 85370 of 82972. U kunt dan het beste vragen naar de vrouw des huizes. Tot ziens op 7 april! Het gaat erg goed met Venrays Mannenkoor. Dat viel te concluderen op de j.l. gehouden jaarvergadering, waar praktisch alle 95 zangers van 't koor aanwezig waren, evenals be schermheer burgemeester mr. H. J. M. Defesche. Voorzitter Hans Gommans had veel bedankjes uit te delen. Bijzondere dankwoorden aan 't adres van Wim Smits die na 11 jaren 't secretariaat te hebben beheerd, deze funktie over had gedragen aan dhr. F. v. d. Kruif. Hem werd dan ook voor z'n enorme verdiensten voor 't koor een prachtig herinneringsbord aangeboden, door de beschermheer. Overigens blijft dhr. Smits nog zitting houden in hel bestuur, want bij de bestuursverkiezing werd hij bij acclamatie herkozen. Ook het scheidende bestuurslid Jac. Janssen kreeg de verdiende lof toege zwaaid. Hij kreeg opvolging in de persoon van zijn broer Theo Janssen die eveneens bij acclamatie werd gekozen. In het keurige jaarverslag van de nieuwe sekretaris Frans v. d. Kruif kon men nog eens beluisteren aan hoeveel aktiviteiten en concerten Venrays Man nenkoor in een jaar tijds deelname. Dat gold eveneens voor de Toetzengers en 't Hofkoor. Bij het financiële jaarverslag bleek dat penningmeester Cees van Baarsen, zij 't met moeite, de eindjes weer keurig aan elkaar wist te knopen. Verlinden Juwelier Diamantair komt deze eerste dagen van de lente weer met echt nieuws. Uil de kollektie van DIA- MONDE een wereldprimeur, de KUBUSRING, 4 edelstenen in één ring, briljant, robijn, saffier en smaragd. Kies elk moment de kleur die past bij Uw stemming of stijl. Deze ring is zowel in wit als in geel goud leverbaar en ondanks de 4 edelstenen toch vriende lijk geprijst. Een andere primeur is de Happy Day Diamant. Een uniek idee van dhr. Verlinden waarvoor in de diamantwe reld reeds grote belangstelling bestaat. De Happy Day Diamant is een echte briljant die fraudezeker verpakt is met een internationale kwaliteitsaandui ding. Deze briljant is wederom ingepakt in een stijlvolle geschenkverpakking. Deze waardevolle briljant kan kado gegeven worden, vooral dén wanneer de relatie meer is dan vluchtig, en evenals de briljant iets uitstraalt van waardevol, eeuwig en uniek. Deze briljant kan in vele sieraden tot zijn recht komen, b.v. in een reeds bestaande ring, dasspeld of hanger. Ook kan, in overleg met de goudsmid, voor een ontwerp en een handgefnaakt sieraad worden gekozen. Vooral uniek is het dat de ontvanger op elk door hem gewenst moment de briljant kan inwisselen en voor de waarde een keuze kan maken uit de volledige juwelierskollektie van Verlin den juwelier Venray, St. Hubert of Helmond. Zodat ook dan het gekozen kado tot tevredenheid van gever en ont vanger blijvend een gewaardeerde her innering aan die dag zal blijven. Ook voor bedrijven kan dit een oplossing betekenen om een relatie aangenaam te verrassen met een waardevol kado en zeker te weten dat het een goede bestemming zal vinden. Volgens dhr. Verlinden worden kost bare kado's vaak niet in die mate ge waardeerd als bedoeld. Op deze manier kan men zonder in geschenkbonnen te vervallen een persoonlijk en waardevol kado geven waarbij toch de mogelijk heid bestaat een persoonlijke keuze te maken. Ook deze keuze zal zeker tot in lengte van jaren een prettige herinnering blijven aan die dag. Voorlopig zal inwisseling alleen bij Verlinden Juwelier/Diamantair plaats kunnen vinden, maar omdat briljant overal ter wereld dezelfde waardering ondervindt, zal menig kado evenals de ontvanger in de toekomst als „briljant" bestempeld worden(adv boekhandel van den munchhof is ooh dinsdags de gehele dag geopend De nieuwe dirigent dhr. P. Gerits had veel lovende woorden en uit z*n uiteen zetting bleek dat hij heel wat van plan is met het koor, waarbij voorlopig als eerste aan bod komt het opbouwen van een nieuw repertoire, en 'n goede voorbereiding voor de Zangersdagen van 't Kon. Ned. Zangersverbond in ok tober. Voorzitter H. Gommans kon met trots terugzien op 'n geweldig fijn zangjaar met de nodige perspectieven voor de nabije toekomst. VRIJDAG 2 APRIL 1982 Nr. 13 HONDERDENDERDE JAARGANG Het is maandagavond, dan wordt er vergaderd in Venray. In hun clubge bouw is het bestuur van de Marokkaan se vereniging bijeen. Op de agenda staat onder meer vermeld: de integratie van het Marokkaanse kind in het kleuter- en lager onderwijs, het probleem van de huisvesting van de familie Agadir, de werving van vrouwen voor de naai- en taalcursus, en het organiseren van een spelmiddag voor de jeugd. Het probleem van het onderwijs aan de Marokkaanse kinderen wordt uitvoe rig besproken. Een van de bestuurs leden vindt het jammer, dat de Marok kaanse kinderen nog zo weinig met de Nederlandse kinderen spelen, zowel in de school als buiten de school. De Marokkaanse kinderen zijn teveel op elkaar aangewezen, vindt hij. Een ander bestuurslid deelt die mening niet, die vraagt zich af of er niet meer onderwijs in de eigen taal en cultuur gegeven zou moeten worden. Uitvoerig wordt over het probleem gediscussieerd, tot een oplossing komt men niet. Wel wordt gezamenlijk gekonstateerd, dat Marok kaanse kinderen het niet altijd even gemakkelijk hebben in het onderwijs. Daar zou toch eens met de scholen over gesproken moeten worden. Besloten wordt om dat te gaan doen. Het probleem rond de huisvesting van de familie Agadir speelt al een tijdje. Het gezin heeft wat moeilijk met een paar gezinnen uit dezelfde straat. Die gezinnen hebben de woningbouw vereniging al verzocht het gezin maar elders in Venray een woning toe te wijzen. Het gezin Agadir wil echter niet uit die buurt vertrekken. De kinderen gaan er prettig naar school, pa zit dicht bij zijn werk, en het is een mooie wo ning. Er zijn nu weer wat spanningen in die straat ontstaan tussen de familie Agadir en die paar gezinnen. Het bestuur vraagt zich af, hoe zij de spanningen in die buurt kan verminde ren, de sfeer wat zou kunnen verbete teren. Het bestuur besluit daar met de woningbouwvereniging over te gaan praten, misschien kunnen ze samen dat probleem tot een oplossing brengen Diezelfde maandagavond, ergens an ders in Venray, vergadert de Surinaam se werkgroep. Op hun agenda staat vermeld: de betrokkenheid van de Suri naamse ouders bij het onderwijs, het huisvestingsprobleem van de familie Paramaribo, en het verkrijgen van een eigen ontmoetingsruimte voor de Suri- namers in Venray. Wat dat onderwijs betreft: al een aantal keren is het opgevallen, dat er zo weinig Surinaamse ouders de ouder avonden van de scholen bezoeken. De Surinaamse werkgroep vraagt zich af, wat daarvan de reden is. Is het nu gemakzucht van de ouders, of voelen ze zich niet op hun gemak op die avonden, of hebben ouders het idee toch niets belangrijks te zeggen te hebben? De Surinaamse werkgroep wil op een avond met de Surinaamse ouders over dit onderwerp praten. Bij die vergade- ring moeten dan ook van een paar scholen de schoolhoofden en vertegen woordigers van de oudercommissies aanwezig zijn. De werkgroep besluit initiatieven daartoe te ondernemen. Over de huisvesting van de familie Paramaribo kan de werkgroep kort zijn: De familie wil van de flat af, de flat is te klein, ze kunnen zich voorstellen dat de flatcommissie klaagt over overlast, maar de familie Paramaribo wil niet weg uit Veltum. Een grote groep Surinamers woont in Veltum, ook nog verdere familie, en men wil in de buurt blijven wonen. De familie heeft een woning aangeboden gekregen in Land- weert, de woningbouwvereniging moet er echter maar voor zorgen, dat de familie in Veltum een ruimere eenge zinswoning krijgt. Zo vindt de werk groep, en dat zal ze de woningbouwver eniging ook laten weten Wat in de hier geschetste voor beelden opvalt is het volgende: 1. Voor de oplossing van de proble men, waar zowel het bestuur van de Marokkaanse vereniging als de Suri naamse werkgroep mee bezig zijn, is de medewerking van anderen nodig, in deze voorbeelden gaat het dan bijv. om de scholen, of de gemeente, of de woningbouwvereniging. Het bestuur mag dan een heel goed funktionerend bestuur zijn, het kan deze problemen niet alleen oplossen, en datzelfde geldt voor de Surinaamse werkgroep. 2. Al zijn er grote verschillen aan te geven tussen de diverse groepen van buitenlanders in Venray, de groepen lopen toch vaak tegen dezelfde proble men op, met andere woorden, ze hebben ook gemeenschappelijke belan gen. Het Buurtwerk kan en wil het bestuur van de Marokkaanse vereniging, en de werkgroep van Surinamers helpen en ondersteunen, alsook andere grodpen van buitenlanders: het Buurtwerk kan om bij de voorbeelden te blijven met het bestuur of met de werkgroep na gaan, wat nu feitelijk de problemen zijn; het Buurtwerk kan met de buiten landers nagaan, welke veranderin gen, verbeteringen zij aangebracht willen zien in het onderwijs, of wat zij van de woningbouwvereniging verwachten; het Buurtwerk kan de buitenlanders ondersteunen in het overleg met de scholen, of met de woningbouwver eniging, om te komen tot goede op lossingen van het probleem, e.d. Het Buurtwerk is er op gericht, dat de buitenlanders een zodanige invloed kunnen uitoefenen op de oplossing van het probleem, dat er bijv. in het onderwijs of bij de gemeente, of bij de woningbouwvereniging maatregelen ge troffen worden van meer blijvende en strukturele aard, waardoor in het vervolg mogelijk die problemen voor komen kunnen worden. Het gaat niet alleen om de medewerking van anderen bij het konkrete probleem dat hier en nu opgelost moet worden, juist in meer algemene zin kan vaak het handelen van die belangrijke anderen, die bij het probleem betrokken ziin, veranderen in een voor de buitenlanders gunstige rich ting en aandacht. Juist in verband hiermee is het be langrijk te konstateren, dat de diverse groepen van buitenlanders ook gemeen schappelijke belangen hebben, ondanks alle verschillen, die er ook zijn. Het Buurtwerk kan de diverse groepen van buitenlanders behulpzaam zijn bij het opkomen voor die gemeen schappelijke belangen: het kan de groepen helpen bij het vaststellen van die gemeenschappe lijke belangen; het kan de groepen helpen bij het opzetten van een organisatie om die gemeenschappelijke belangen te be hartigen, als de groepen dat zouden wiUen; het kan die groepen helpen en on dersteunen om gezamenlijk een sterke positie in Venray in te nemen, zodanig, dat ze als het om zaken gaat, die in het algemeen de buiten landers in Venray aangaan als een serieuze gesprekspartner gezien wor den, bijv. door de gemeente, door de scholen, e.d. Ook in dit verhaal gaat het weer om willekeurige en verzonnen voorbeelden. Het gaat er om u duidelijk te maken, waarvoor en wanneer u een beroep kunt doen op het Buurtwerk. Mocht u zich in een situatie bevinden, waarvan u denkt, dat het Buurtwerk zou kunnen helpen, doet u dan een beroep op ons. Voor meer informatie of voor een na dere kennismaking kunt u altijd terecht bij de buurtwerkers, Mieke Crolla en Jos Gerritsen. U kunt ons bereiken op: Buurtwerk Venray, Ursulastraat 2, 5801 EN Venray tel. 04780 - 87357 P.S. In Peel en Maas van 11 maart j.l. vroegen wij in een advertentie om een secretaresse voor de Stuurgroep Buurtwerk. Er zijn nog weinig reacties op gekomen. Heeft u belangstelling voor dit werk, bel of schrijf ons dan eens. Zie ook de advertentie elders in dit blad waarin we om nieuwe bestuurs leden vragen. WAT VOEREN BEJAARDEN WERKERS EIGENLIJK UIT? Dat er een stichting Open Bejaarden- werk bestaat zal bij velen bekend zijn. En dat deze Stichting tegenwoordig steeds meer „Welzijnswerk Ouderen" genoemd bejaardenwerkers in dienst heeft, hebben eveneens vele ouderen in middels gemerkt. Maar wat is dat nou „Open Bejaardenwerk" en wat voeren die bejaardenwerkers eigenlijk uit? Welf er zijn alle mogelijke regelingen voor 65-plussers. Deze al dan niet speciale voorzieningen staan open voor alle 65-plussers. Dat deze voorzie ningen meer bekendheid krijgen, zoveel mogelijk op elkaar afgestemd en toegepast in het belang van alle ouderen is het doel van het Open Bejaarden- werk. Het bejaardenwerk heeft daartoe opgeleide krachten in dienst. Het leggen en onderhouden van contacten met ouderen, ouderenorganisaties en wel- zijnwerkers is een belangrijke weg waar langs informaties bij de bejaardenwer kers kunnen binnenkomen. Op deze wijze kunnen de bejaarden- werkers op verschillende manieren aan de weet komen hoe het met de ouderen en hun welzijn is gesteld. Zij kunnen bepaalde gebeurtenissen zien aankomen of een aantal verschijnselen opmerken, die wel eens tot problemen kunnen leiden. Bijvoorbeeld: een sterke toe name van aanvragen voor bejaarden hulp, aanpassing bejaarden woningen, plannen van de gemeente of woning bouwvereniging om bepaalde buurten te renoveren, een toename of afname van het aantal aanmeldingen voor opname in een bejaardentehuis, vereen zaming en onzekerheid bij ouderen, onvoldoende voorbereiding op de pen sionering, een gebrek aan kader, meer vrijwilligershulp voor ouderen, wat te doen met de resultaten van onderzoeken en behoeftepeilingen bij ouderen, enz. Een overzichtelijke verzameling en verwerking van alle materiaal is geen peuleschil; maar zeker de moeite waard voor het open bejaardenwerk. De centrale werkwijze van de bejaar denwerkers is kort en bondig gezegd: het organiseren van mensen rond hun eigen problemen en hen ondersteunen bij het zoeken naar oplossingen daar voor. Deze manier van werken houdt in dat je als bejaardenwerker probeert de ouderen als volwaardig mens te benade ren, hen de verantwoordelijkheid voor de oplossing van hun eigen problemen geven en te laten behouden. Het is uiteraard vanzelfsprekend dat de bejaardenwerker de ouderen met hun problemen niet aan hun lot overlaat. Ook al wil hij/zij de ouderen aan hun eigen situatie laten werken, dan wil dat niet zeggen dat hij/zij niet met raad en daad wil bijstaan bij het zoeken naar oplossingen! Ook zal de bejaarden- werker er van begin af aan rekening mee houden dat er nog andere bejaarden met een zelfde probleem kunnen zitten. In zo een geval is het misschien mogelijk meer mensen bij de oplossing van dit ge zamenlijke probleem te betrekken. Dan kan de bejaardenwerker de ouderen, de hulpverleners en anderen informeren en de basis leggen voor een overleg- of werkgroep. Een kleine werkgroep is aan de slag gegaan om na Pasen een tentoonstelling voor te bereiden omtrent vorenstaande onder de titel „Ouder worden". Er is tijdens deze tentoonstelling van alles te zien en te horen via film- en dia-verto ningen, door muurkranten, panelen en persoonlijke uitleg. De opzet is de bezoeker te informeren omtrent het werken met ouderen met de bedoeling ouderen mogelijkheden aan te bieden opdat zij zich nog meer kunnen ont plooien. Deze tentoonstelling is te bezichtigen in: Centrum „De Vennen" in Nieuw- Bergen op 24 en 25 april a.s. van 14.00 tot 17.00 uur en 26 en 27 april a.s. van 9.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. In zaal „Thijssen", Spoorstraat 2 in Tienray op vrijdag 14 mei a.s. van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, op zondag 16 mei a.s. van 11.30 tot 15.30 uur en op 17, 18 en 19 mei a.s. van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. ONTSPANNINGSAVONDEN De ontspanningsavonden voor 50- plussers verzorgd door Discotheek Hollands Glorie worden weer gehouden op woensdag 14 en 28 april a.s. in zaal „De Klomp" te Venray en op 7 en 21 april a.s. in zaal „Het Anker" in Merselo. Op woensdag 14 april organiseert de Wijkraad van Noord-West in haar wijkcentrum „Den Hoender" aan de St. Ursulastraat 2 een dergelijke ontspanningsavond. Aan vangstijd is 20.00 uur. MUSICEREN VOOR OUDEREN Vanuit de Werkgroep Activiteiten, bestaande uit mevrouw van Rijswijck, de heren Hellegers, de heer Laans en de heer Keijers, kwam een voorstel om een muziekgroep samen te stellen. Deze groep zou gevormd moeten worden uit ouderen van Venray en de kerkdorpen, die graag zouden musiceren met leeftijdgenoten. Het ligt in de bedoeling gezellig samen te spelen, niet om op te treden e.d. Als U belangstelling mocht hebben, neemt U dan even kontakt op met het bejaardenwerk in de Wiekslag. Bij opgave kunt U eventueel vermelden welk instrument U bespeelt. MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN IN HET WATER Enkele weken geleden is het bejaar denwerk Venray gestart met deze activiteit. En met succes, er meldden zich binnen twee weken ongeveer 50 mensen, die wilden deelnemen. Omdat er was uitgegaan van het principe „eerst komt, eerst maalt" kregen de eerste 20 personen de gelegenheid kennis te maken met het warme water van het zwembad van St. Servatius. Bij het opzetten van deze aktiviteit werd uitgegaan van de methode „Jan van de Berg". Deze methode richt zich op bewegingsactivering, met als doel het functioneren van het lichaam op een redelijk peil te houden, danwel te krijgen, en niet op zwemmen. Omdat het aanbod erg groot was, werd besloten ouderen die de zwem kunst goed beheersen, in het diepe gedeelte te laten. Hierdoor konden in totaal 45 personen geplaatst worden. Echter, er staan nog steeds mensen op de wachtlijst. Als deze lijst langer wordt, kunnen we meer druk uitoefenen op de staf van het zwembad om meer tijd te krijgen. Daarom zou ik U willen vragen: bent U geïnteresseerd en zo ja, wilt U zich dan opgeven voor deze activiteit? Bij de opgave dient U evenwel een duidelijke keuze maken tussen „het meer bewegen voor ouderen in het (ondiepe) water" en het zwemmen in het diepe gedeelte. De kosten bedragen 15,— per 10 keer, waarvoor U een lessenkaart ontvangt, die één jaar geldig blijft.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9