>NJ VERENIGINGSNIEIIWS FMRPENIEÜWS JU MERSELO SPRINGPLANK EN WIJK ZUID cavfëjmc Venray IN Venrays Mannenkoor Ruilbeurs jongerenkoor VELDEKE VENRAY Postzegelen Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan De Zonnebloem PEEL EN MAAS Tennisverenignng Ysselsteyn Toneelvereniging „Comedia" in de schouwburg WERELDWINKEL INGEZONDEN PEEL EN MAAS Dringend verzoek: Gelieve voor tijdige toezending van uw kopij zorg te dragen. Stel niet uit tot het laatste moment. Wij moe ten dan noodgedwongen gaan inkorten of kopij laten liggen.... Kopij welke dinsdags na twaalf uur binnenkomt kan niet meer geplaatst worden. Na de nuttige, vlot verlopen en druk bezochte jaarvergadering gaan we weer hard repeteren voor de komende aktiviteiten. (Verslag jaarvergadering zie elders in dit blad). A.s. donderdag 1 april om 19.30 uur repetitie voor de tenoren en om 20.00 uur voor gehele koor. Vrijdag 2 april om 18.00 verzamelen in uniform bij de fa. Nelissen, Stationsweg voor opluistering receptie Leo Houdijk. Donderdag 8 april: om 19.30 uur repetitie bassen en 20.00 gehele koor. Zondag 18 april evaluatievergadering Hofkoor met bestuur in de Burggraaf, aanvhng 11.00 uur. Dinsdag 4 mei: Opluistering Doden herdenking met Kon. Harmonie Euter pe in de Grote Kerk, 19.00 uur. Vrijdag 14 mei: deelname aan 4 Korenfestival in de Staay te Blerick. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 mei: opluistering H. Mis en receptie b.g.v. 25-jarig huwelijk van Wim Fleurkens. Verder staat op langere termijn op het programma: 30 mei: le Pinksterdag optreden te Merselo van 11.00-12.30 uur. 10 of 17 okt. zondagochtendconcert schouwburg. 24 okt. Federatieve zangersdagen te Blerick. 6 nov. feestavond en huldiging div. jubilarissen. 22 nov. optreden Gouden Humor. 11 dec. Concert samen met 't beroemde koor uit Polen genaamd ,,de Nachtegalen" die op initiatief van V.V.V. Venray fen #ns koor op hun Europese concertreis ook Venray aan zullen doen. Verder nog diverse kerstconcerten in de maand december. Afmelden bij R. van Mil, tel. 86917 of de Burggraaf 81244. Donderdag 1 april: 19.30 repetitie harmonieorkest. A.s. donderdag is er gelegenheid tot het doreren van klarinet/saxofoon- doppen en kopermondstukken. Na deze behandeling kunnen doppen/ mondstukken gemakkelijk op hel dak van uw auto geplakt worden waardoor deze b.v. op een groot par keerterrein direkt terug te herkennen is. De firma is vanaf 19.00 uur aanwezig in het kantoortje van de Perdstal. De behandeling is gratis. Donderdag 8 april: 19.30 repetitie harmonieorkest. Jaarvergadering voorlopig uitgesteld. AGENDA: 17 en 18 april: solistenconcours te Leu nen. 4Mei: dodenherdenking in Grote Kerk samen met Venrays Mannenkoor. 9 en 16 mei: Communiefeesten. 11, 12, 13 juni: Concertreis naar Dip- perz (West-Duitsland). LEERLINGENOPLEIDING: Donderdag 1 april: 18.30 repetitie jeugdorkest Donderdag 8 april: idem Individuele repetities volgens af spraak met uw leraar. DRUMBAND: Zondag 4 april: 10.30 repetitie drumband. Bardienst hr. Raedts. Afmelden harmonieorkest bij de secretaris, tel. 80225; jeugdleden bij de hr. Raedts, tel. 82803, en drumband leden bij de hr. van Els, tel. 86824. Telefoon clublokaal: 82515. n DAMESKOOR Zaterdag 3 april zingen we om 19.00 uur in de Vredeskerk tijdens de avond mis van Palmzondag; boven bij het orgel. Woensdag 7 april om 20.00 uur repetitie voor het hele koor in zaal Sij- bers aan de Merseloseweg. Zondag 11 april (Eerste Paasdag) zingen we om 11.30 uur tijdens de Mis in de Vredeskerk; in uniform. Zondag 18 april zingen we om 10.00 uur de meerstemmige hoogmis in het Ziekenhuis; in uniform. Als U verhinderd bent, graag uw af melding aan Mevr. v. d. üekerom, tel. 83332, of aan Mevr. v. d. Waerden, tel. 83659. Zondagmorgen 4 april: Geen repetitie. Maandagavond 5 april: 19.00 gezamenlijke repetitie. Dinsdagavond 6 april: 19.00 gezamenlijke repetitie. Donderdag 8 april: 17.00 gezamenlijke repetitie Zaterdag 10 april: om 17.30 aanwezig zijn in de kapel van St. Servaas. JONGERENORKEST „BOJEMA" Vrijdagavond 2 april: 18.45 gezamenlijke repetitie „SALTARELLO" Zaterdagavond 3 april: geen repetitie. Vrijdagmiddag 9 april: 16.00 EXTRA repetitie. Zaterdagavond 10 april: om 17.30 aanwezig zijn in de kapel van St. Servaas. „AGÉVOLÉ" Zondag 4 april: geen repetitie, maar misschien is er in de vakantie gelegenheid om een af spraak te maken. Voor komende zondag, 4 april, wordt er weer een ruilbeurs georganiseerd in hotel De Burggraaf aan de Stationsweg te Venray. Het ruilen duurt van 10.00 tot 13.00 uur. Er kan geruild worden in postzegels, munten, prenbriefkaarten, enz. en de toegang is gratis. Agenda: Vrijdag 2 april: om 19.00 repetitie voor het gehele koor Zondag 4 april, Palmzondag: om 10.15 Hoogmis in de Paterskerk. Maandag 5 april: om 18.30 alleen voor de alten Dinsdag 6 april: om 18.30 alleen voor de sopranen Woensdag 7 april: om 18.30 alleen voor de aspiranten, met aansluitend om 19.15 spelavond voor alle jongens. Donderdag 8 april Witte Donderdag: om 19.30 avonddienst in de Paters kerk. Eventuele afmeldingen: secretariaat Langstraat 104, tel. 81690. Algemeen: We kunnen terugzien op een zeer goed geslaagd optreden tijdens het jubileumconcert in Hegelsom afgelopen zaterdagavond. Opkomst en inzet wa ren prima. A.s. zondag (palmzondag) en Witte Donderdag rekenen we op een grote op komst. Dit geldt uiteraard ook voor de andere dagen in de Paasweek. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING ARS MUSICA Dinsdag 6 april, 19.30 uur tot 21.00 uur repetitie voor het hele koor in Zaal Sijbers, Merseloseweg. Parkeerterrein voldoende aanwezig bij de Clockert. Dinsdag 13 april, 19.30 uur voor de bassen, om 20.00 uur voor het hele koor eveneens in zaal Sijbers. Indien U verhinderd bent, dan gelieve U zich af te melden bij: dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel 81221 of Mw. W. Man- ders-Weijers, Oranjestraat 7, tel 86159. VREDESKERK VENRAY Op zaterdag 3 april, verzorgen wij de H. Mis, waarin het Vormsel wordt toegediend. De mis begint om 5 uur en de koor- en orkestleden worden om 4 uur in het parochiezaaltje verwacht. Op vrijdag 2 april vyordt iedereen om half 8 verwacht. Er is dan een dropping, en degenen die niet mee kunnen, kunnen zich afmelden bij een van de bestuursleden. Willen jullie eraan den ken, dat je per groep minstens 1 zak lamp en 1 pen bij je hebt. We wensen jullie veel plezier. Veldeke Venray houdt a.s. maandag om 8 uur een bijeenkomst in De Burggraaf. Als gasten zullen aanwezig zijn afgevaardigden van het Venrayse Komitee voor Zomer postzegels. Dit komitee gaat Veldeke Venray een subsidie vetstrekken van 2000,.voor dialekt-onderzoek en het boek over volkskultuur. Eduard Messemaeckers zal daarna gedurende ca. 50 minuten het derde deel draaien van zijn film „Now kieke nor Sid Venroi". De naam van de film zegt al, wat men er van mag verwach- Vrijdag 2 april: Vanavond een hele avond lang disco- muziek van 7 tot half 11 Er is weer een grote disco-special in elkaar gezet. Vanavond komt ook de jeugd uit de Rips ons met een bezoek vereren, dus dat wordt weer dolle pret. Zaterdag 3 april: Vanaf 8 uur zijn we geopend voor iedereen van 15 jaar en ouder. Zondag 4 april: Van 8 tot 12 uur geopend voor iedereen van 15 jaar en ouder. KAMP Van 12 t/m 17 juli houden we ons traditionele zomerkamp voor iedereen van 12 t/m 15 jaar. Houdt hier rekening mee bij het plannen van jullie vakanties. Hoi, Vrijdagavond was er door 2 mensen van het Limburgs natuurhistorisch Ge nootschap een lezing over vogelonder- zoekjes in Limburg. Het ging vooral over een onderzoekje naar 20 soorten broedvogels, die geïnventariseerd moe ten worden in Limburg. Gegevens hierover komen nog wel in de jenever bes te staan of zijn bij mij verkrijgbaar. Zaterdag om 8.30 uur vertrek» er vanaf het Schouwburgplein een excursie naar de Castenrayse vennen. Dit is een moerassig broekbosgebiedje met was- beekjes e.d. Zondag om 8.00 uur vertrekt er vanaf het Schouwburgplein een excursie naar de Rouwkuilen (een vengebied bij Yssel- steyn). Er worden waterbeestjes beke ken en vooral naar libellenlarven gekeken. Ook wordt er aandacht besteed aan planten, zoals mossen en varens. Op deze excursie zijn uiteraard alle proefleden welkom. Tot dan! Houdoe, Stefan. Informatie tel. 04780 - 82413. Omdat het binnekort Pasen is, is er zaterdag, naast de gewone hobby-mid dag, voor de kinderen een speciale middag. Er worden dan bijv. eieren ge schilderd. Bovendien willen we wat spelletjes doen, waarbij kleine prijsjes te winnen zijn. Verder is er na afloop een aardigheidje. Tot slot willen wij U er nog even aap herinneren dat er a.s vrijdagavond een ledenvergadering is. Bye, bye en zwaai, zwaai. Zoals jullie al eerder hebben kunnen lezen, gaan Lady Kittekat en de Tapijtentrekker op 14 april een poging doen om het Venray's record gemengd tokkelen te verbeteren. Hiervoor kunnen we nog enkele schrijvers gebruiken. Dit alles zal duren tot 18 april om 12.00 uur. Denk er aan om ieder uur een keer in te breaken. Schrijvers opgeven bij Mama Jacob, tel. 85558. Zaterdag 10 april grote eierzoekaktie voor de jeugd van Venray. Aanvang 14.00 uur bij de oude trimbaan tegen over het oude ziekenhuis. Er wordt gezocht in twee groepen en wel' door kinderen van 0 tot 6 jaar en van 6 tot 12 jaar. Kosten 1,per persoon. Maandagavond gaan we weer kaarten bij Paultje Patat. Komt allemaal en doe mee. Het is zeer gezellig en er zijn leuke prijsjes mee te winnen. Hoppa - Hoppa. DISCO DISCO DISCO ALCOHOLVRIJE disco. Ja, want dat is zaterdag weer het geval. Iets wat we al meer dan 7 jaar doen, disco draaien zonder alcohol. Daarom mogen jullie weer allemaal binnen, als je maar 9 jaar of ouder bent. Om 19.30 uur starten we en om 22.00 uur stoppen we. De entree is een piek. We hopen jullie weer allemaal te zien in het wijkgebouw Den Hoender aan de Ursulastraat te Venray. Namens Geert, Anja, Peter-Paul, Mieke, Elly en Wiel tot ziens zaterdag 3 april. De internationale vereniging „Phila- telica" Venray e.o." organiseert op maandag 5 april een postzegelruilavond in de zaal van C. Veerhuis, Hensènius- straat 13 te Venray. Aanvang 20.00 uur. Alle postzegelverzamelaar(ster)s uit Venray en naaste omgeving zijn van harte uitgenodigd. Woensdag 24 maart was de algemene jaarvergadering, het bestuur kon zich verheugen op een goede opkomst. Zoals de agenda er uit zag kon het geen moeilijke vergadering worden. Jammer dat het financieel jaarover zicht door langdurige ziekte van G. Stals niet op tijd gereed was, dan had eenieder een goed inzicht hoe het er op dit gebied bijstaat. Het jaarprogramma is goedgekeurd, het zal een zeer druk jaar worden want de schutterij wordt steeds meer ge vraagd. Enkele van deze aktiviteiten: Koningschieten 25 april; Meiboom 30 april; In het centrum zaterdag 1 mei met mei-koningin; Drie Bondswedstrijden; Dekenaal met optocht door het centrum 9 mei; Europees koningschieten 20 juni; O.L.S. te Beesel 4 juli; en vele andere in en buiten Venray. Ook het bestuur heeft een verande ring ondergaan. Voor H. v. d. Laar is gekozen John Schutte. Ook bij de offi cieren is een nieuw gezicht, te weten Rob Coersen. Verder is alles naar wens van de vereniging verlopen. Denk aan uw kontributie voor 1982. Vrijdag 2 april zal de schutterij mee doen bij de wielervierdaagse van DSV. Voor de schutterij zal dan L. Savelsberg de kleuren verdedigen en hopenlijk de consumptiebonnen veilig stellen. Ook het muziekkorps zal dan optre den, zodat het geheel mooi wordt omlijst. Schutters, kom zoveel mogelijk onze mensen aanmoedigen, in uniform. Dit alles is te doen in de oude TOP- garage aan de Wilhelminastraat en zal zich afspelen om 21.00 uur. Zondag zal er weer worden geschoten komt allen op tijd, zodat er ook geschoten kan worden. De wintercompetitie is weer ten einde. Jammer dat de deelname zo gering was. Na een enerverende slot- avond zijn de prijzen als volgt verdeeld: De wisseltrophee, geschonken door gildehuis Klomp is gewonnen door: le P. Lenssen; 2. D. Klomp; 3. M. Lenssen; 4. J. Schutte. Poedelprijs: H. Jacobs. Hopelijk zal P. Lenssen volgend jaar de zaken weer prachtig regelen, daar voor ons aller dank. Zaterdag 3 april a.s. worden alle leden van de aktiviteitencommissie om 16.00 uur in het gildehuis verwacht voor het bespreken van het programma van 2 mei. Dinsdag 6 april is er een ledenverga dering in het gildehuis. Dit is de laatste vergadering vóór de inhuldiging van onze nieuwe kostuums, dus alle leden worden verwacht. De aanvang is 20.00 uur. Agenda: Opening. Ingekomen stukken, o.a. gilde- hoeden Notulen vorige vergadering Mededelingen: rommelmarkt 17 april Programma 2 mei Contributie Rondvraag Sluiting. Beste jongelui, Afgelopen vrijdagavond werd het programma verzorgd door Twan, Wiel, Paul, Henk. Jullie hebben allemaal enthousiast meegedaan met de spelle tjes. N A.s. vrijdagavond gaan we kegelen. Zorgen jullie dat je allemaal op tijd bij het clubgebouw bent, zodat Dérard en Wiel niet op-jullie hoeven te wachten. Zij hebben n.l. deze kegelavond voor jullie geregeld. Zaterdag gewoon club. Groetjes, leiding. De „Bijenwacht" voor dit jaar is als volgt samengesteld: voor Venray: dhr. J. Colsen en J. Ken- gen; voorOirlo: dhr. Th. Hellegers; voor Oostrum: dhr. A. Muller; voor Leunen: dhr. P. Timmermans; voor Merselo: dhr. J. Cox; voor Ysselsteyn: dhr. J. Vogels; voor Overloon: dhr. M. v, Oijen. Op 27 mei a.s. wordt een lezing verzorgd over het Biologisch Imke ren" door de „Stichting tot behoud van de Nederlandse Bij". Medio augustus - september start de drachtplanten cursus, in samenwerking met de Imkersvereniging Horst. Nadere berichten hieromtrent volgen. Regio Venray Op zaterdag 3 april a.s. organiseren wij voor U een toneelmiddag in het Gemeenschapshuis te Leunen. Aanvang 14.00 uur. U wordt hierbij van harte uitgenodigd. Opgevoerd wordt „Het Eindpunt". Het wordt lachen, gieren, brullen. In de pauze zal U een drankje worden aangeboden. Dinsdag 6 april a.s. houden wij onze gebruikelijke paasviering en wel om 14.30 uur in Den Engel, Poststraat. Ook daar hopen wij U te kunnen begroeten en na afloop van de viering met U nog gezellig na te praten onder het genot van een kopje koffie en/of drankje. In januari j.l. bestond onzeafdeling vijf jaar. We hopen dit feit, ons eerste lustrum, met U te vieren op dinsdag 11 mei a.s. Mededelingen hieromtrent volgen zo spoedig mogelijk. Wilt U eens wat meer weten ouer het Zonnebloemwerk en haar aktiviteiten bel dan eens met ons secretariaat: dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, Venray, tel. 04780-81221. Lourdescomlté afd. Venray Vrijdag j.l. kwam het bestuur in nieuwe samenstelling bijeen. Op deze avond werden de bestuursfunkties ver deeld. Voorzitter blijft dhr. H. Theeu- wen. Het sekretariaat is gesplitst. H. Beerkens blijft de externe zaken on derhouden evenals de public relations. Mevr. Trudy Allards-Herens nam de taak van notuliste op zich en zal zorg dragen voor de interne communicatie. Als verpleegkundige zal zij zich ook gaan bezighouden met voorlichting en hulp aan hospitaal- en hotelzieken. G. Philipsen blijft penningemeester en krijgt hulp van Mevr. van Stiphout. Het was een vergadering waarin veel huiswerk werd opgegeven. Maar hier komen we t.z.t. vanzelf op terug. Zoals we reeds eerder konden mel den, is er ook dit jaar weer veel belang stelling voor de Lourdes-bedevaart van 8 tot 15 juni. Men kan zich nog opgeven bij G. Philipsen, Goudsmidstraat 42, tel. 04780-83575. Geestelijk leider van deze bedevaart is Mgr. E. Beel. ECHTE NEDERLANDSE FIETSERSBOND werkrroep Venray Momenteel wordt er landelijk aktie gevoerd in het kader van „50 IS TE VEEL". Het gaat er om aandacht te vragen voor het feit dat de snelheid van 50 kilometer per uur door m.n. een woonwijk eigenlijk te hoog ligt. Er zijn een aantal aktiegroepen die de minister van Verkeer en Waterstaat hebben gevraagd de wettelijke mogelijkheden van een snelheid van 30 kilometer in de bebouwde kom te bekijken. Een aantal gemeenten (o.a. Vlaardin- gen) is toegestaan om te experimenteren met deze snelheid. Deze experimenten zijn bedoeld om de nodige kennis en ervaring op te doen met een lagere snelheid. De aktiegroep „50 IS TE VEEL" evenwel heeft het gevoel dat de minister de beslissing voor zich uit schuift en vindt dat er haast moet wor den gemaakt met dit belangrijke punt in de verkeersveiligheid. Naast de Vereni ging tot Bescherming van Voetgangers en de groep Stop De Kindermoord heeft ook de ENFB zich bij dit protest aan gesloten. Een lagere maximumsnelheid in de bebouwde kom dient de veiligheid van voetgangers en fietsers en moet zo spoedig mogelijk landelijk worden doorgevoerd. EEN ABONNEMENT WAARD Nadat de laatste twee clubavonden grotendeels gevuld werden met diawerk, kan nu weer teruggekeerd worden tot het gewone fotoclubgebeuren: Praten over eikaars werk. De eerstvolgende clubavond, don derdag 8 april, kan dan gesproken worden n.a.v. een verplicht onderwerp: „De auto in zijn omgeving". Op deze avond vragen wij dan ook minstens 2 foto's/dia's per lid, zodat de avond ook goed gevuld zal zijn. Verder is er op deze avond nog de rondreiscollectie 8107, met foto's van AFC Prinsenbeek, fotoclub F8 Uden en de Utrechtse AFV te bezichtigen. Aanvang van de avond 20.00 uur. Plaats: St. Antoniusstraat 1, Venray. Clubleden en belangstellenden (voor een eerste of verdere kennismaking) zijn van harte welkom. katholiek vrouwengilde venray Seer.: Martinet Roling-Scholten Serenadestraat 68 Tel. 84927 Maandag 5 april a.s. om 20.00 uur in de foyer van de schouwburg: „China" door Dhr. Chr. L. J. van Zon uit Horst. China, vooral de laatste jaren veel besproken en op het eerste gezicht meer opengesteld als vroeger. In hoeverre geldt deze openstelling en hoe spectaculair zijn de ontwikkelingen waarover veel gesproken werd en wordt. Hoe is de huidige verhouding China-Taiwan en hoe is deze situatie ontstaan. Welke rol speelt Hong Kong en Macao voor China, hetgeen toch ook gebieden zijn welke niet de ideologie van China aanhangen en toch volledig geaccepteerd worden. Allemaal punten waarover zeer lang gediscuusieerd zou kunnen worden en waar op deze avond, ondersteund met diabeelden, nader zal worden ingegaan. Met Pasen wordt er een toernooi ge organiseerd voor junioren en senioren. De mogelijkheid bestaat dat hier paas zaterdag al mee begonnen wordt. Dit naar gelang het aantal deelnemers. Of er dubbel of enkel gespeeld wordt, hangt ook af van de opgave. Opgeven tot en met zaterdag 3 april bij: J. Jaspers, tel. 04785-428 M. Stiphout, tel. 04932-353 Zondag 4 april sluit toneelvereniging „Comedia" uit Leunen, na verschillen de zeer succesvolle uitvoeringen, haar toneelseizoen af, met een voorstelling in de Venrayse schouwburg „De Beeje- kurf". Dit jaar heeft men een tragiko misch. blijspel van J. Heggink-Kamp ingestudeerd. Onder regie van de Heer A. v. Glabbeek treden vijf heren en vijf dames voor het voetlicht in een spel van een lach en een traan. Het blijspel gaat over een pijnlijk conflict tussen een nog zeer vitaal, pas gepensioneerd paar en hun schoondochter. Deze dochter wil om eigen gewin de „oudjes" in een be jaardenhuis zien verdwenen. Dankzij de inbreng van een paar meelevende buren, wordt „Het Eindpunt" een spel dat boeit tot het laatste moment. „Come dia" uit Leunen staat garant voor een avondje onbezorgde ontspanning. De toneelliefhebbers kunnen genieten van een heerlijk avondje amateurtoneel! De laatste jaren is het wel duidelijk geworden dat het in El Salvador géén zuivere koffie is, en dat is de laatste paar weken nog versterkt. Koffie is voor El Salvador een grote inkomstenbron, meer dan de helft van wat ze exporteert is koffie. Nederland is na de Verenige Staten en West-Duits land de grootste afnemer van koffie. Deze koffie wordt o.a. in Nederland door 35 koffiebranders gebrand tot de koffie die we drinken. 15 februari weigerden koffiebranders een koffieboycot in te stellen tegen El Salvador, met als argument dat een boycot niets zal uithalen omdat andere landen van El Salvador koffie blijven gebruiken. Na de moord op de vier journalisten zijn de koffiebranders iets van gedach ten veranderd. Nu zal er voorlopig geen koffie meer worden geïmporteerd uit El Salvador. Maar de gehele koffieoogst ligt waarschijnlijk al opgeslagen in wes terse landen, dus hoeft er niets meer geïmp orteerd te worden het eerste jaar! Dus voorlopig zal in de koffie in Nederland nog Él Salvadoriaanse koffie zitten. Wie hierover meer wil weten kan terecht in de WERELDWINKEL, Marktstraat 8 te Venray, geopend vrijdagsavonds tussen 19.00 en 21.00 uur of Doormanstraat 42 te Venray, tel. 88941. Je kunt in de Wereldwinkel odk terecht voor koffie uit Nicaragua en Tanzania. Op Goede Vrijdag is de winkel geslo ten. Heb je interesse om mee te helpen in de Wereldwinkel, kom dan gerust eens aan, of bel op. D.C. Venray heeft de 2e wedstrijd om het kampioenschap van NoordrLim- burg op het nippertje gewonnen. Deze keer werd wederom thuis gespeeld, nu tegen de damvereniging uit Helden. Alhoewel een gemakkelijke overwinning werd verwacht viel dit toch anders uit. Weliswaar startte Venray met diverse openings voordelen o.a. bij Wille en Wester, maar naarmate het eindspel in zicht kwam keerden de kansen. Vooral toen Kroh en Zaal op verlies kwamen en Wester zijn voorded niet goed uitbuitte. Weliswaar boekten Batist, Berhita en Wille goede winstpartijen, maat daarna volgde weer een tegenslag, doordat de ervaren hoofdklasser Pee- térs een verrassende eindspelvariant op het bord bracht, waarop Noyens geen goed antwoord wist. De laatste partij stond voor Goorea op winst en moest de beslissing brengen, Door gebrek aan eindspelervaring verspeelde Gooren deze winstkansen, maar door een blunder van zijn tegen stander kon hij in ze marathonzitting tot half twee 's nachts toch nog dt overwinning voor D.C. Venray binnen halen. Nu moeten binnenkort de 2 uitwed strijden worden gespeeld en wel zeker zullen alle zeilen moeten worden bijgezet om het kampioenschap binnen te halen. De borduitslagen: D.C. Venray -D.V. Helden 1. A. Noyens-J. Peeters 0-2 2. M. Batist-L. Janssen 24 3. M. Berhitu-A. Janssen 2-0 4. R. Kroh-A. Verlinden 0-2 5. W.Wille-H. Janssen 2-0 6. G. Gooren-M. Janssen 2-0 7. A. Wester-H. Vercoulen 1-1 8. Th. Zaal-C. Grijpmans 0-2 9-7 Dit jaor stoond ien de vastelaoves- krant, en echt pieëlhazewazel vierkant. „Gen gezanik of geklói", jao dat klinkt wel mói. Bij de puzzel van 't vurrig jaor, da's wis en zeker waor. Mós iedere muts en ók de pet, óp de goeie kop werre gezet Mar de óplóssing van de krSnt, lit die ovveriges nog ien de münd? 'n leesbare krant Dit artikel gaat in op de Sowjet-Rus- sischc politiek t.a.v. de bezette gebieden en de reaktie van het westen op deze politiek. Onder de druk van de Russische be zettingstroepen werden in 1948 in achtereenvolgens Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Tjechoslowakije en Polen de socialistische partijen verenigd, nadat hun tegenwerkende opposite partijen uitgeschakeld waren. In al deze gevallen viel de leiding van de verenigde partijen na korte tijd in handen van de communisten, die bereid waren Stalinistische methodes per soonsverheerlijking, straffe terreur, ge lijkschakeling van alle geleidingen van de Sowjetmaatschappij en opoffering van de levensstandaard aan de snelle in dustrialisatie toe te passen bij dc interne machtsuitoefening in de partij, maar ook gericht tegen de arbeiders klasse en de rest van de bevolking. De aanwezigheid van het Rode Lege was volstrekt niet altijd noodzakelijk om de verandering van de arbeidersbe weging en de machtsvormen te doen In Tjechoslowakije had de communis tische partij, bij de in wezen nog vrije verkiezingen van mei 1946, 38*Vo van de stemmen behaald, de sociaal-democra tie leer en politieke partij, de langs democratische weg tot socialisme wil komen) bijna 14<7o. De tendens van de Poolse en Tjechi- sche regering, ook bij hun communis tische leiding, om Marshallhulp tc aanvaarden van U.S.A., maakte dat dt Sowjet-Russische regering haar controle op deze landen nog verder versterkte. Door de buitenlandse politiek van de U.S.A. en de economische situatie var Engeland verloor dat land in feite zijr. onafhankelijke positie. Eerst in zijn Duitsland politiek, ver volgens zijn politiek tegenover het Oos ten. Weldra was Engeland ook genood zaakt aan de militaire maatregelen var de Amerikanen mee te werken, die gericht waren tegen de Sowjet-Unie: Engeland ging toetreden tot het Pakt van Brussel (1948) en dat betekende hoge defensieuitgaven. (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1982 | | pagina 12