VEREMGINGSNIEUWS Onderwijscafé JU MERSELO EUTERPENIEIFWS I.V.N. HVK BRUKSKE Venrays Mannenkoor PEEL EN MAAS St. Pe\^S „TUSSEN MAAS EN PEEL" cav27mc WIJCENTRUM WIJKVERENIGING VELTUM Werkgroep Homosexualiteit Postzegelen VLOOIENMARKT VAN DEN MUNCKHOF VROUWEN VOOR VREDE pringend verzoek: Gelieve voor tijdige toezending van uw kopij zorg te dragen. Stel niet uit tot het laatste moment. Wij moe ten dan noodgedwongen gaan inkorten of kopij laten liggen.... Kopij welke dinsdags na twaalf uur binnenkomt kan niet meer geplaatst worden. A.s. donderdag, 25 maart, is de alge mene jaarvergadering in de Burggraaf. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat de bestuursverkiezing, waarbij af tredend zijn de heren Wim Smits en Jac. Janssen. Laatstgenoemde is niet meer lierkiesbaar. Hiervoor stelt 't bestuur al> kandidaat dhr. Theo Janssen (broer van scheidende bestuurslid). Verder zal op deze avond dirigent dhr. P. Gerits de muzikale plannen van 't koor voor de toekomst, toelichten. Op de j.l. gehouden Gerits koren avond in Margraten heeft ons koor 'n reer goede indruk achtergelaten, gezien de zeer lovende recencies in de diverse Zuid Limburgse dagbladen. Donderdag 1 april is er om 19.30 re petitie voor de tenoren en om 20.00 voor 't gehele koor. Vrijdag 2 april receptie Leo Houdijk. Verzamelen in uniform om 18.00 uur bij de fa. Nelissen, Stationsweg. Dinsdag 4 mei opluistering Doden herdenking in de Grote Kerk, samen mei Kon. Harmonie Euterpe. Aanvang 19.00 uur. Vrijdag 14 mei deelname aan 't Korenfestival te Blerick (in de Staay). Aanvang 20.00 uur. Vertrek per bus om |9.00uur. Zondag 30 mei le Pinksterdag, op treden te Merselo tussen 11.00 en 12.30 ir. Afmelden bij R. van Mil, tel. 86917 of de Burggraaf, tel. 81*244. Donderdag 25 maart: 19.30 repetitie harmonieorkest. Tij dens deze repetitie s.v.p. inleveren van de enquêteformulieren voor Dip- perz bij de heren Vossen en Raedts. Ijdag 26 maart: Serenade bij bereiken pensioenge rechtigde leeftijd van onze onder dirigent de heer Jan Verstccgen. Bij eenkomst om 20.15 uur hoofdingang Sint Servatius aan de Stationsweg. Uniform: beige hemd rode das. Donderdag 1 april: 19.30 repetitie harmonieorkest. Donderdag 8 april: 19.30 jaarvergadering met aanslui tend om 22.00 uur gezellig samen zijn met echtgenoten/verloofden. Carnavalshesjes weer inleveren s.v.p. AGENDA: [17en 18 april: solistenconcours te Leu- 4 mei: dodenherdenking in Grote Kerk samen met Venrays Mannenkoor. '9en 16 mei: communiefeesten I, 12, 13 juni: Concertreis naar Dip- perz (West-Duitsland). De hiervoor uit gereikte enquêteformulieren worden >óór 25 maart weer ingewacht bij de heren Vossen/Raedts. LEERLINGENOPLEIDING: Donderdag 25 maart: 18.30 repetitie jeugdorkest. Donderdag 1 april: idem Individuele repetities volgens af spraak met uw leraar. DRUMBAND: Donderdag 25 maart: inleveren formulieren reis naar Dip- perz. 'Vrijdag 26 maart: serenade - zie harmonieorkest Zondag 28 maart: géén repetitie - wel optreden tijdens festiviteiten D.S.V. in oude TOP-ga- rage, Wilhelminastraat. Aanwezig zijn aldaar te 12.00 uur. Vanaf 11.30 trommen ophalen in Perdstal - hr. M. Peters. Afmelden harmonieorkest bij de secretaris, tel. 80225; jeugdleden bij de hr. Raedts, tel. 82803, en drumband leden bij de hr. van Els, tel. 86824. Telefoon clublokaal: 82515. DAMESKOOR Woensdag 31 maart om 20.00 uur '«petitie voor het hele koor in zaal Sijbers aan de Merseloseweg. Donderdag om 14.00 uur opluistering vaneen huwelijksdienst in de Paters- Zaterdag 3 april zingen we om 19.00 uur in de Vredeskerk tijdens de avond- nis van Palmzondag; boven bij het or gel. Als U verhinderd bent, graag uw af melding aan Mevr. v. d. Warden, tel. 83659, of aan Mevr. v. d. Bekerom. tel. 13332. Verenigingsnieuws dinsdags voor 12 uur inleveren bij dit blad Zondagmorgen 28 maart: 11.00 uur gezamenlijke repetitie Maandagavond 29 maart: GEEN REPETITIE i.v.m. beroeps voorlichtingsavond JONGERENORKEST „BOJEMA" Vrijdagavond 26 maart: 18.45 repetitie voor alle strijkers. Vrijdagavond 2 april: 18.45 gezamenlijke repetitie. „SALTARELLO" Zaterdagmiddag 27 maart: 16.00 gezamenlijke repetitie. AGÊVOLÉ Zondagavond 28 maart: GEEN REPETITIE. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING ARS MUSICA Zaterdag 27 maart, 19.00 uur zingen we in de kapel van Het Schuttersveld. Dinsdag 30 maart: 19.30 uur repetitie voor de tenoren; om 20.00 uur voor het hele koor in de Essel, Ursulastraat. Indien U verhinderd bent, dan gelieve U zich af te melden bij dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 81221 of Mw. W. Man- ders-Weijers, Oranjestraat 7, tel. 86159. Agenda: Vrijdag 26 maart: om 18.30 voor alten en sopranen om 19.15 voor tenoren en bassen Zaterdag 27 maart: om 19.30 vertrek (in uniform) vanaf het Kennedyplein voor concert in He- gelsom. Zondag 28 maart: om 10.15 Hoogmis in de Paterskerk. Maandag 29 maart: om 18.30 alleen voor de alten Dinsdag 30 maart: om 18.30 alleen voor de sopranen. Woensdag 31 maart: om 18.30 alleen voor de aspiranten en aansluitend om 19.15 film- en dia avond voor alle jongens. Eventuele afmeldingen: secretariaat: Langstraat 104, tel. 81690. Algemeen: We verwachten dat alle koorleden zullen meegaan naar Hegelsom. Zorg er voor op tijd aanwezig te zijn. Tijdstip van terugkomst vermoedelijk 22.30 uur. Ouders kunnen wachten in de Galmhut. Op woensdagavond 31 maart zullen voor de jongens de Oostenrijk-films en de dia's van het weekend bezoek aan Rotterdam en Hoek van Holland worden vertoond. EEN ABONNEMENT WAARD Het Muziek en Majoretten Show korps, MMSK, St. Petrus Banden heeft een druk weekend achter de rug. Zaterdag werd deelgenomen aan het Gemeentelijk Muziek toernooi en zon dagmiddag werd de voetbalwedstrijd SVV-Meerssen muzikaal opgeluisterd. In beide gevallen was het optreden succesvol. Voor zondag 28 maart staat een koffieconcert op het programma. Dit zal gehouden worden in de voormalige TOP-garage aan de Wilhelminastraat. Het concert komt in de plaats van de repetitie en wordt verzorgd door tam boers en muzikanten. De Majoretten hebben hun normale repetitie op de LTS. Voor de I.V.N.kursusleden volgt a.s. maandag 29 maart les VI: Hoge gronden, heide en peel. Het geheel staat onder leiding van P. Arts en J. Gootzen en vindt plaats in café Lensen te Geysteren, aanvang 20.00 uur. FOX HUNTER Fox Hunter organiseert op zaterdag 10 april Paaseieren zoekaktie. Voor alle kinderen van 0 tot 6 jaar en van 6 tot 12 jaar. Inschrijfgeld 1,—. Plaats van handeling: de trimbaan bij het zieken huis. Verder willen wij U er op attent maken dat 14 april gestart wordt met het jeugd gemengd Venray's tokkelen door Lady Kittekat en de Tapijtentrek ker. Wij rekenen allemaal op jullie medewerking en zoveel mogelijk bre kers, ook in de late uurtjes. Zondag 18 april om 12 uur hopen zij weer af te stappen en om 6 uur huldiging bij de Taverne in Brukske. Eventuele schrijvers kunnen zich opgeven bij Mama Jacob, tel. 85558. Baai, baai, tot ziens. Afgelopen zaterdag zijn we gestart met het maken van koud smeedwerk, wat verkocht zal worden tijdens de fancy-fair op Koninginnedag. We kun nen hiervoor nog altijd hulp gebruiken. Dus komt zaterdag eens kijken. Vrijdagavond 2 april is er een ledenvergadering, aanvang 20.30 uur. De uitnodiging hiervoor heeft u, als het goed is, inmiddels ontvangen. Mocht dit niet zo zijn, bel dan even 88546. Wij zorgen dan dat dit alsnog ge beurt. Er kunnen altijd verenigings T-shirts gekocht worden. Deze moeten wel besteld worden. Bovendien zijn de T-shirts goedkoper naarmate we er meer bestellen. Wilt U zo'n T-shirt hebben, bel ook dan even 88546, zodat wij dit kunnen verzorgen. Tot zaterdag. Bye, bye en zwaai, zwaai. ANTIEKBEURS Voor de 4e maal in successie organiseert ons gilde dit weekend een grote antiekbeurs in de Schouwburg ,,de Beejekurf" te Venray. Dat dit evenement in Venray en omgeving aanslaat blijkt uit het feit dat het bezoekersaantal jaarlijks is gestegen. Ongeveer 40 antiquairs uit het gehele land zullen hun waren aan U te koop aanbieden, zoals klokken, munten, Meubelen, poppen en lampen. De openingstijden zijn: vrijdag 26 maart van 18.00-21.00 zaterdag 27 maart van 11.00-18.00 zondag 28 maart van 11.00-18.00 uur. De opbrengst komt geheel ten goede aan het uniformenfonds van Schutters gilde Sint Anna uit Venray. KAMPIOENSCHIETEN De stand na 2 zondagen kampioen- schieten is als volgt: punten 1 Antoon van den Broek 10 2 Harrie Rongen 9 3 Martien Hendriks 7 Carla Riteco 7 5 Gerrit Mulder 6 Peter Willems jr. 6 Pieter van den Broek 6 8 Jan Willems 5 Nel Willems 5 Koos v. Kilsdonk 5 Peter Willems sr. 5 Fred Barends 5 13 Jep Janssen 4 Nel Malta 4 15 Joos v. Gerven 3 Herman Janssen 3 Piet Volleberg 3 18JoReynders 2 Leen Willems 2 20 Frans Boogers 0 Roel Kreemer 0 Zondagmiddag 21 maart is er gescho ten om de Gouden Trophee. Deze werd gewonnen door Piet Volleberg. Hierna werd een extra ronde gescho ten. De punten van alle extra ronden zullen tesamen worden opgeteld en de hoogste score krijgt de A. Thijssen-tro- phee aangeboden. De uitslag na 1 extra ronde is als volgt: 1 Pieter v. d. Broek 16 p. 2 Piet Volleberg 15 p. 3 Koos v. Kilsdonk 14 p. 3 Harrie Rongen 14 p. 3 Antoon v. d. Broek 14 p. 6 Herman Janssen 13 p. Op veler verzoek zal de maandelijkse kaartavond uitgebreid worden naar een twee - wekelijkse. De eerstvolgende avond zal op 26 maart a.s. worden georganiseerd. Velen vonden reeds de weg naar het wijkcentrum om op vrij dagavond gezellig met elkaar een kaartje te leggen en een glaasje te drinken aan de bar. U kunt een hele avond gezelligheid beleven en natuurlijk kans maken op een van de leuke prijsjes. De entree is gratis. Dus tot ziens in het wijkcentrum. OPEN AVOND Iedere donderdagavond is er in het wijkcentrum ,,De Kiosk" Brukske, een open avond. Op deze avonden is natuurlijk ook de bar geopend voor een lekker glaasje. Verder kunt U biljarten, tafeltennissen, sjoelen of iets anders doen waar U zin in hebt. Dus denk op donderdagavond eens aan UW wijkcen trum. Tot ziens. <v De algemene ledenvergadering van de Wijkvereniging Veltum wordt dit jaar gehouden op dinsdag 30 maart, aan vang 20.00 uur in café-restaurant Vlakwater. Tijdens deze vergadering zal het bestuur verslag doen van de aktiviteiten die georganiseerd zijn; hoe de Wijkvereniging betrokken is geweest in een stuk bestuurlijke participatie, en tenslotte zal een financieel overzicht gegeven worden. Alhoewel wij niet geringschattend willen doen over deze terugblik, menen wij toch te mogen zeggen dat de presentatie van het aktiviteitenprogram- ma 1982 van meer belang is. Her bestuur van de vereniging heeft een voorstellijst opgesteld waarop tal van aktiviteiten op staan. Enkele suksesvolle evenementen worden her haald, maar er zijn ook nieuwe aktivi teiten gepland. Het is niet meer dan een voorstel omdat de leden van de Wijk vereniging juist op de ledenvergadering de gelegenheid krijgen hun wensen en/of ideeën naar voren te brengen. pen ander belangrijk onderdeel van deze bijeenkomst zal de bestuursver kiezing zijn. Mevr. Munten en dhr. Suilen treden af als bestuurslid. Alleen Mevr. Munten stelt zich herkiesbaar. Het is dan ook beslist noodzakelijk dat er nieuwe bestuursleden bijkomen. Middels een aantal folders heeft de Wijkvereniging de bewoners van Vel tum opgeroepen zich voor een bestuurs post beschikbaar te stellen. Het accent van deze brochure lag op de vrijetijds besteding. Het huidige bestuur ziet de Wijkvereniging als een hobby waar men met veel plezier aan werkt. Er is geen enkele deskundiheid voor nodig. Vandaar dat het bestuur stelt dat het werk voor iedereen is. Misschien is dit bericht voor U aanleiding om U kandidaat te stellen. Neemt U dan kontakt op met een van de zittende be stuursleden. Het is zelfs mogelijk dat U zich voor de vergadering nog opgeeft. Aarzel niet, doen! Hieronder ziet U de volledige agenda staan. Tijdens de pauze zal de prijswin naar getrokken worden uit de goede oplossingen van de kruiswoordpuzzel. 1 Opening. 2 Verslag vorige vergadering. 3 Verslag aktiviteiten. en bestuurlijke participatie. 4 Verslag penningmeester en kascom- missie. 5 Bestuursverkiezing. Pauze. 6 Benoeming nieuwe kascommissie. 7 Wijkcentrum. 8 Aktiviteitenprogramma 1982. 9 Veltummer Kroniek. 10 Rondvraag en sluiting. Iedereen is van harte welkom en Uw aanwezigheid wordt werkelijk op prijs gesteld. JEUGDWELZIJN VELTUM Afgelopen zaterdag hebben ee aantal van de ons toegewijde vrijwilligers weer hun jaarlijkse ,,gang naar Canossa" ge maakt in de vorm van de kollekte die wij elk jaar in Veltum mogen houden. U zult van ons willen aannemen dat we dat soort aktiviteiten niet tot onze hobby's rekenen. Diegenen die onze kollektdnten doorweekt door het regen achtige Veltum hebben zien dwalen zullen dit zonder meer willen beamen. Wij doen dit in de overtuiging daarmee een goede zaak te dienen, n.I. die van het jeugdwerk (ónze jeugdclubs) in ons eigen Veltum, al meer dan 10 jaar onverminderd enthousiast aktief temid den en ten behoeve van onze opgroeien de jeugd. Wij willen hierbij iedereen bedanken, gevers en kollektanten, voor hun spontane bijdrage. Binnenkort stellen wij voor belang stellenden onze deur weer open. Op 2 mei houden wij ,,Open Dag" en is iedereen weer van harte welkom. Een aktiviteitenprogramma is in voorbereiding. Daarover zult U binnen kort nog uitgebreid geïnformeerd wor den. Bij die gelegenheid hopen wij U een indruk tekunnen geven wat er met uw bijdrage bij onze clubs wordt gedaan. Nogmaals bedankt en tot zien op 2 mei. Stichting Jeugdwelzijn Veltum boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Vrijdag 26 maart om 16.30 uur On derwijscafé in café De Burggraaf. Vrijdag 26 maart a.s. houden wij weer onze maandelijkse soosavond in onze ruimte aan de Antoniusstraat 3a, achteringang. Iedereen die eens binnen wil lopen voor informatie, een gesprek of zo maar een gezellig babbeltje of een drankje, is van harte welkom. Overigens is dit de laatste keer dat we hier zitten, want met ingang van de maand april vinden al onze kollektief- vergaderingen, thema- en soosavonden plaats op de Hoenderstraat 33 (MASJ dus). Vergis je dus niet in april. Zit je verder met problemen of vragen dan kun je altijd bellen met de volgende nummers: Mannen: 04780-88809 vrouwen: 04780-80107 Tot ziens. Lourdescomité afd. Venray De inschrijvingen voor de Limburgse Bedevaart naar Lourdes van 8-15 juni zijn goed op gang gekomen. Op dit moment zijn er al zo'n kleine 80 pelgrims en zieken ingeschreven. Hoewel nog lang niet alle mensen zijn bezocht, die voor een gratis reis in aanmerking komen, kunnen we wel stellen, dat nu reeds veel „gegadigden" met blijdschap het aangebodene hebben aanvaard. In enkele gevallen is men de reis gaan delen, zodat meerderen hiervan kunnen profiteren. We zijn nog volop bezig met het bezoeken van zieken, maar intussen kunnen ook de pelgrims zich opgeven. Een telefoontje naar dhr. G. Philipsen is al voldoende en U wordt thuis bezocht. Het telefoonnummer is: 04780 83575. Er is nu nog voldoende keuze in hotels. Het voor Venray zo vertrouwde hotel „Fr. d'Assise" is weer afgehuurd, terwijl we voor de eerste keer gebruik gaan maken van het daar in buurt gelegene Hotel Galilée. VOORLICHTINGSAVOND De datum van de voorlichtingsavond is ook bekend. Deze wordt gehouden op maandag 17 mei 1982 om 19.30 uur in Huize De Kruuze. Op deze avond worden niet alleen wat dia's vertoond, maar krijgt U ook een uitgebreide voorlichting. Er zullen ook twee verpleegkundigen aanwezig zijn, die de Lourdes-reis zullen meemaken en in Lourdes werkzaam zijn in het hospitaal. voor de jeugd De Venrayse postzegelclub „Philate- lica Afd. Venray e.o." wil de jeugdige postzegelverzamelaars (sters) uit Venray en naaste omgeving gelegenheid bieden tot postzegelruilen. Onder leiding van oudere leden van de Venrayse vereni ging kan de jeugd ruilen, ideeën opdoen en adviezen krijgen. Dezaal van café C. Veerhuis, Henseniusstraat 13 te Venray is daartoe op maandag 29 maart van 18.00 uur tot 19.30 uur geopend. Na de bijeenkomst van de jeugd vindt om 20.00 uur de vergadering plaats van de „groten". 6ok niet-leden zijn van harte welkom om eens een kijkje te komen nemen. ATTENTIE ATTENTIE K.P.J. LEUNEN organiseert VLOOIENMARKT Op zondag 28 maart a.s. in het gemeenschapshuis te Leunen, aanvang 13.00uur. Verkoop: 14.00uur. Voor kinderen: grote grabbelton. U komt toch ook?? Tot ziens. huisvrouwenkontakt' brukske Vindt U het ook zo moeilijk om altijd weer met de feestdagen iets lekkers te bedenken om op tafel te zetten? Misschien doet u op 30 maart een leuk idee op. Vanaf kwart over negen 's morgens bent u welkom in het wijkcentrum. We gaan dan paasschotels opmaken. Vast wel leuk om thuis na te maken. We beginnen om kwart over negen weet u nog wel? De kosten zijn 3,— voor mensen zonder seizoenkaart en natuurlijk is er een crèche voor uw kleintjes. Denkt u ook nog aan onze rommel markt? Begin mei komen we uw spulletjes die u over heeft ophalen. Dus.... eerst goed kijken voor u iets in de vuilniszak stopt. Bedankt. Vrijdag 26 maart zal er in JUM een film gedraaid worden. Deaanvang is 7 uur en de entree is 2,Jeugd tussen 12 en 15 jaar is welkom. Zaterdag 27 maart. Vanavond zal er voor de jeugd vanaf 15 jaar een film ge draaid worden. De aanvang van de film is half 9. Entree is 3.50. Zondag 28 maart is JUM geopend van 8-12 uur voor iedereen vanaf 15 jaar. Rommelmarkt: Op tweede paasdag is er rommelmarkt in Merselo. Op* zaterdag 3 april zullen we bij de mensen van Merselo nog het een en ander ophalen. Indien U eerder van uw spullen af wilt zijn, bel dan even. Venray, telefoon 04780-81294 is «RÜNKéihifiU Geschreven door groenexpert WIM OUDSHOORN Adviezen en tips voor toepassing, keuze, kweek en verzorging van 201 vaste tuinplanten. Met ruim 200 kleurenfoto's GROENBOEKERIf/ZOMER KEUNING - Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL Grotestraat telefoon 82727 Op maandagavond 29 maart a.s. om 20.00 uur ben je als vrouw weer van harte welkom in het Venrayse Vrouwen- Kafee. Het thema van die avond zal zijn: „Vrouwen en sexueel geweld" Wij willen deze avond dieper ingaan op het probleem waar ieder vrouw mee te maken heeft. Er zijn in onze maatschappij veel vormen waarin sexueel geweld tegen de vrouw voorkomt. Een van de meest „verkapte" manieren daarbij gebruiken de makers van die mooie reclamebood schappen. Zo zijn er nog veel vormen te noemen, miar daarover discussiëren we verder op maandagavond. Gastvrouwen zijn die avond enkele vrouwen uit het Vrouwenhuis van Amsterdam. Zij vertonen ons onder hun begelei ding een diaserie over het thema Sexueel geweld. Deze diaserie werd gemaakt door een groep New Yorkse Feministen die onderzoek deden naar het verband tussen vrouwen en sexueel geweld en de reclame, porno e.d. Daarna bestaat er de mogelijkheid om hierover met elkaar in discussie te gaan. Dus tot maanadagavond in het Vrouwen-Kafee Venray. We beginnen om 20.00 uur en de entree is 2,50. Vrouwen-Kafee Venray, Hoenderstraat 10. Op 8 maart werd ook in Venray onder grote belangstelling de Interna tionale Vrouwendag gevierd, met als thema: Vrouwen voor Vrede, tegen geweld en bewapening en onder het plaatselijk motto: Venrayse vrouwen, in Vredesnaam kom op voor de Vrede Om half acht werd er begonnen met een Vredesviering in de Petrus Banden- kerk, waarna een vredesmanifestatie volgde in Tree Wheelin. Deze vredesvie- ring werd opgeluisterd door drie vrouwenkoren, o.a. dameskoor Ven-' rode onder leiding van dhr. J. v. d. Til- laart, het Jongerenkoor van Oostrum onder leiding van dhr. G. Vogelsangs en een Vredeszanggroepje met orgelbege leiding van Willy Janssen. Ongeveer tweehonderd vrouwen, af komstig uit Vrouwenbeweging, vrou wenorganisaties, vrouwengroepen, vrouwen van politieke partijen en religieusen kwamen in deze vredesvie ring samen om zich met afschuw uit te spreken tegen oorlog en atoomgevaar, onderdrukking en geweld, maar voor een samenleving waarin wij als vrouwen voor vrede zijn en willen bevorderen dat vrouwen zich samen oriënteren en aktief worden in kwesties van bewape ning en hun NEEN laten horen tegen het allesvernietigende dreigende geweld van kernwapens. Zoals Clara Zetkin in 1911 alle vrouwen opriep voor deze viering met de woorden: Pas als ook de grote meerderheid van vrouwen zich uit diepe overtuiging achter de leuze: oorlog aan de oorlog schaart, pas dan hebben de volkeren een waarborg voor de Vrede. In deze vredesbezinning waarin wij vrouwen voor Vrede ons nadrukkelijk internationaal solidair en verbonden voelen met al die andere vrouwen waar ook ter wereld en met name de Vrouwen van Elsalvador, Polen, Guatemala, Ar gentinië, Chili, Nicaragua, Turkije, Honduras, Spanje, Rusland, die dage lijks lijden onder het juk van oorlog en geweld, onderdrukking en achterstel ling. Deze Vredesviering, opgezet door en voor vrouwen van allerlei levensbe schouwelijke richtingen heeft op ons, Vrouwen voor Vrede in Venray, een diepe indruk gemaakt en ons overtuigd dat ook de vrouwen van Venray deze 8e maart niet meer zullen vergeten.. In dit artikel zal nog verder worden ingegaan op de machtsblokvorming. De Tweede Wereldoorlog eindigde ermee, dat de Sowjet-Unie haar machts sfeer dankzij de overwinningen van het Rode Leger aanzienlijk uitbreidde en in de aangrenzende staten regeringen installeerde, die haar goedkeuring had den en meestal met de arbeidersbewe ging waren verbonden. Deze politiek t.a.v. de bezette gebieden was geheel in overeenstemming mét de keiharde af spraken die tussen Amerika, Engeland en de Sowjet-Unie in 1944 op Jalta zijn gemaakt. In 1946 was Engeland in Griekenland verwikkeld geraakt in een volksop stand. De Britten konden met moeite het hoofd bieden aan de- volksopstand die geleid werd door de communistische verzetsbeweging EAM/ELAS, ook al hadden Tito (van Joegoslavië) en Stalin hun steun aan het volksverzet stop gezet. De Verenigde Staten beschouwden de Griekse Volksopstand als een bewijs van Sowjet-uitbreidingspolitiek en trok ken die uitleg door naar Oost Europa. De gebeurtenissen in Griekenland resul teerden in een steeds duidelijker anti- Russische houding, die tot uiting kwam in de Truman-doctrine idee en methode van de Amerikaanse president H. Trumaq) die inperking van de Russi sche dreiging beoogden. Daarom steun aan Griekenland en Turkije, die voortaan het centrale motief werd van de politiek van de USA. De Amerikaan se buitenlandse politiek die gericht was op het indammen van de Sowjet-Unie, veranderde steeds duidelijker in een politiek terugdringen van de Sowjet- Unie. Sedert de aankondiging van het Marshallplan (wederopbouw van Euro pa door het economische steun te ver lenen) in juli 1947 werd de stelselmatige kapitaalexport met politieke oogmerken een onderdeel van deze politiek. We zagen hoe de Verenige Staten de Sowjet—unie door een kombinatie van politiek gerichte ekonomische hulp en militaire druk probeerden te isoleren en haar invloedssfeer in te dammen. Daardoor voelde de Sowjet-Unie zich genoodzaakt hun greep op de door haar bezette gebieden te versterken. „Vredesberaad Venray" (Wordt vervolgd) VENRAY EN EEN KERNOORLOG Welke risico's lopen we in Venray bij het uitbreken van een kernoorlog en wat kunnen we er nu tegen doen? Over dit onderwerp wordt een lezing gehouden door: Mient Jan Faber [secr. IKV], op dinsdag 30 maart a.s. om 20.00 uur in zaal In den Engel, Post- straat. Aansluitend is er ruime gelegenheid tot het stellen van vragen, die beant woord zullen worden door Mient Jan Faber en vertegenwoordigers van het IKV, Stop de N-bom, Vrouwen voor Vrede en Vredesberaad Venray. Toegang gratis.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 11