De verdwenen Venrayse kapellen VAMOSAVER KERKELIJKE DIENSTEN Jongerenviering Venray Grote Kerk Venray Kapel St. Servatius Parochie Paterskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirlo Parochie Castenray Parochie Leunen Parochie Ysselsteyn Parochie Merselo Rectoraat Yredepeel Rectoraat Veulen Rectoraat Heide Rectoraat Smakt Jehovah's Getuigen GEVRAAGD 32.500 - VOOR VOLKSOPVOEDING IN BRAZILIË mee-leven mee-lijden rrïj GIRO1045000 III nmwbumRixrmnnd VAN 13 TOT EN MET 20 MAART Zaterdag 13 maart 19.00 Jongeren viering. Thema: ,,Gij zult niet doden". Teksten: Lucie, Susan, Theo, Karin, Saskiaen Bianca. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoogmis (kinderkoor), int. Karei Jeuken en zoon Wim /Hein en Judith Bloemen-Verhae- gen Jozef Peeters ouders Philipsen- Pirlo en ouders Coenen-Houtackers. Zondag: Derde zondag in de veertig dagentijd. 8.00 leesmis, int. W. Broers, echtgenote en overl. kinderen Toon Thijssen, echtgenote en overl. kinderen; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. Piet Kerff Theodorus Pouwels en overl. fam. Harrie v. d. Werff Henk Vorst; 11.00 nederlandse hoogmis, int. ouders van Dijck-Cox en overl. fam. Jan van Gerven Antoon Sikes Maria Tho- massen-Derks. Maandag: 9.00 oude stichtingen Theodorus Wintels en Maria H. Verbeek; 19.00 ouders Coenen-Hout- ackers Christina v. Mil. Dinsdag: 9.00 bijzondere intentie (S.) Johanna Janssen-Huijbers (fam. J.); 19.00 Sra Spee jrd. Robert Janssen Jacques Emonts. Woensdag: 9.00 Piet Janssen en overl. fam. bijzondere intentie; 19.00 Johanna Janssen-Huijbers Christina van Mil-Rutten (buurt). Donderdag: 9.00 Jozef Peeters bijzondere intentie (C.). Vrijdag: H. Jozef, bruidegom van de Heilige Maagd Maria. 9.00 bijzondere intentie Marie Bornebrock; 19.00 Toon Lemmens Antoon van Osch. Zaterdag: 9.00 overl. fam. Schreine- maeckers; 19.00 Martinus Direks Nel Claessens-Poels jrd. Theodor Cree- mers Wim v. d. Munckhof en overl. fam. Mededelingen: Zondag onder de mis van 11.00 uur is er kindercrèche in het zaaltje on der de sacristie. Leidsters: Resy van Hooren en Marijke Vollenberg. Huwelijksafkondiging: Anny van Schijndel (Overloon) en Jac Janssen Elly Leeijen (Ysselsteyn) en Ton Linders Maria Winkelmolen en Jan Albert Hoeve (Heel). De bus voor het vastenoffer staat achter in de kerk. Vrijdag 19 maart is het feest van de H. Jozef. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Wilbert van Waayen- burg en Wiljan Wilms, lezer: C. Hendriks. Zondag: 8.00 Geert en Paul Flinsen- berg, lezer: A. Noyens; 9.30 Nard Kronenberg en Eric van Gerven; 11.00 Hcnri Willems en Pieter Hermus, lezer: W. Bistervels. Misdienaars: Maandag en dinsdag: 19.00 Anneke van Soest en Mirjan van Soest. Woensdag en vrijdag: 19.00 Inge Truyen en Maart je Huibers. Zaterdag 13 maart: 18.30 Avondmis (volkszang), int. Chr. Klink. Misdie naars: Bas Dirkx en Hans Hebben. Zondag 14 maart: 3e zondag in de 40- dagentijd. 9.30 Hoogmis (koor en volkszang), int. voor bewoners en wer kers op St. .Servatius en overledenen; overl. fam. Vissers-Luben. Misdienaars Peter Janssen en Wilbert Valkx. De kollekte is voor de Landelijke Vastenaktie. Door de week iedere dag Avondmis om 18.30 uur, behalve woensdag. Zondag 14 maart: Derde zondag van de Veertigdagentijd. H. Missen: 9.00, 11.45; hoogmis 10.15 gezongen door de Zangers van St. Frans; 18.00 avondmis. Donderdag: 15.00 H. Mis bij het huwelijk Op 't Veld-Leenders. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de, gezinnen van de parochie. Zaterdag: 17.00 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis. Misintenties: ZaTERDAG: 18.30 Gèr Wijnen- Wijnhoven Petronella Brand-van Horck Carel van Mil. Zondag: 9.00 overl. fam. Ambrosius; 10.15 uit dankbaarheid t.e.v. St. Jozef en St. Antonius; 11.45 overl. groot moeder en fam. Theuvenet; 18.00 over leden ouders voor de parochie. Maandag: 8.00 Jos Linders; 19.00 overl. opuders Jenneskens-Deenen Harrie Lenssen. Dinsdag: 8.00 overl. ouders Akker mans-Timmermans uit dankbaarheid t.e.v. H. Maria en St.' Antonius; 19.00 Wim v. d. Munckhof en overl. fam. jgt. Maria Timmermans-Brouns. Woensdag: 8.00 Constantia Snijders; 19.00 overl. ouders Cleven-Maassen overl. fam. Vermeulen-Dijkmans en Bocren-van Wees. Donderdag: 8.00 overl. fam. Spring in het Veld-Geurts en Konings; 15.00 tot intentie van het bruidspaar Paul Op 't Veld en Gerrie Leenders; 19.00 Drika Thomassen Dorus Koek. Vrijdag: 8.00 Antoon Luijpers; 19.00 gezinsmis, Jo Janssen. Zaterdag: 8.00 jgt. overl. fam. v. d. Linden-Basten. Akolieten en Misdienaars: Zaterdag: 18.30 Eric Arts en Hans Kerst jens. Zondag: 9.00 Peter en Martijn Smelt; 10.15 Geert Claes en Willy v. d. Beke- rom; 11.45 Leo en Johan Pouwels; 18.00 Hans van Geenen. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Pepijn Dobbelaar; 19.00 Tonnie Ver meulen. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 8.00 Martin Leenders. Dinsdag en donderdag: 19.00 André Basten. Zaterdag 13 maart: Eucharistievie ring om 19.00 uur. Geen kindercrèche. Misintentie: overl. Mevr. Scholtens-Tis- sen (namens de buren). Zondag 14 maart: Gezongen eucha ristieviering om 10.00 uur. kindercrèche wordt verzorgd door Iris Kroon en Margo Franssen. Misintentie: overl. fam. Lenssen-Geurts. Woensdag 17 maart: Euch. viering om 19.00 uur. Misintentie: Jos Linders en overl. fam. Derde zondag in de Veertigdagentijd. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. August van Bergen voor overl. ouders van OoI-Lucassen voor overl. Nol Broers als jaargetijde voor overl. Frans Stevens. Samen zingen we vasten- liederen. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Dina Linders; 9.00 leesmis voor overl. ouders Vollenberg-Aerts; 10.00 plech tige hoogmis bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het dameskoor „Venrode". Meerstemmige latijnse ge zangen en meerstemmige tussenzang. Intentie: voor overl. Harry Valckx en overl. familieleden voor overl. Wim Philipsen voor levende en overl. familieleden van het dameskoor Ven rode voor overl. ouders Schobben- Frederiks; 11.30 leesmis voor overl. Jan Deenen en Sraar Deenen; 18.30 avond mis voor overl. Koos van Beveren-Thie- len. Maandag: 8.00 leesmis tot bijzondere intentie; 19.00 avondmis voor overl. Bér Philipsen. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. familie Rögels-Bouten; 19.00 avondmis voor overl. Ouders Raaijmakers-van Bree. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. Dina Linders; 19.00 avondmis voor overl. familie Appels-den Boer. Donderdag: 8.00 leesmis voor Overl. ouders van Ass-Delhoven; 14.00 plech tige huwelijksinzegening en eucharistie viering voor het bruidspaar Janssen- Langen (kapel van Vcltum); 19.00 avondmis voor overl. moeder Agatha Theuvenet-Rosbak. Vrijdag: Hoogfeest van de H. Jozef, bruidegom van de heilige maagd Maria. 8.00 leesmis voor overl. Thijs Arts en overl familieleden; 15.15 plechtige huwelijksinzegening en eucharistievie ring voor het bruidspaar van Lieropvan Rooy (kapel van Veltum); 19.00 avondmis voor overl. Martinus Jacobs voor overl. Piet Vermeltfoort. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. familie van Gerven-van Rhijn; 19.00 avondmis voor overl. Petronella van den Heuvel voor overl. ouders Baeten- Martens. Mededelingen: 1 Zondag onder de mis van 11.30 uur kleutercrêche in de kleuterschool vlak bij de kerk. Leidster mej. Brigitte Leenaerts. 2 Denk aan het geven van uw vasten offer! Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.00 S. Rongen en B. Verstegen; 9.00 Th. Houwen en M. Janssen; 10.00 F. Vercauteren, P. v. Weert, J. Dommeck; 11.30 B. Trimbos, O. Geurts; 18.30 G. Krijnen, J. Linskens. Maandag, dinsdag, woensdag: 8.00 W. Aben. J. Linskens; 19.00 F. Linskens, J. Verstegen. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 8.00 P. Bodden, E. Smits; 19.00 U. v. Weert, P. v. Dinter. 14 maart a.s., de derde zondag van de veertigdagentijd, om tien uur dienst in de aula van Den Hoebert. Predikant is Ds. Ph. Faber uit Bathmen. Koliek ten voor het diakonaatsprojekt en plaatselijk kerkewerk. Tijdens de dienst kihderkerk en -oppas. Zaterdag: 19.00 Maria Joosten- Camps Piet en Harry Hermans gest. jaard. Theodoor Camps en echtgenote Thei Camps (v.w. familie van Zijl) Ide Min. Zondag: 8.30 Harry Vermeulen en grootouders; 10.00 Hendrina Maria Houwen-Jacobs (v.w. familie Houwen) gest. jaard. Gerardus Camps en Jacoba en Rosalia Hillen (Gem. Koor). Maandag: 9.00 gest. jaard. Jan Zegers en Johanna Camps. Dinsdag: 9.00 overl. familie Kleus- kens-Verstegen-Reijnders. Woensdag: 9.00 tot intentie Vermeu- len-Moorrees. Donderdag: 9.00 gest. jaard. Bertha, Hendriks. Vrijdag: Feest van St. Jozef. 9.00 overl. familie Vennekens-Verschuren. Zaterdag: Gezinsmis [Geweld eindigt waar liefde begint], 19.00 Bert Daniels overl. familie Madou-v. d. Eisen Hen drina Houwen-Jacobs Jan Haegens (Jongerenkoor). Midienaarsbeurten - Zaterdag: 19.00 Ronny Pelzer, Hans Holtackers, Clemens Weijs, Jan Rut ten. Zondag: 8.30 Sjackie Wilmsen, Coen Litjens, Sjonnie van Cuijck, Bram Lins kens; 10.00 Sander Martens, Wilbert Kusters, Bas Künen, Willem Vollen berg. 3e zondag 40 dagentijd. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis (Kinder koor) maandd. Leonie Philipsen-Ver- dellen Johan Classens, namens vrienden overleden familie v. d. Berg- Schamminé Theodora de Mulder-Jeu ken, namens familielid Jos Driessen. Zondag: 8.30 H. Mis voor de paro chie; 10.00 Hoogmis, Hubertus de Rijck Antonetta Peters (maandd.). Dinsdag: 8.00 H. Mis tot bijzondere intentie (L.). Woensdag: 14.30 pl. huwelijksmis Bruidspaar Steeghs-Baltissen. Donderdag: 8.00 H. Mis st. Theodo rus Heidens, Gertrudis Lenssen en Maria Baeten. Vrijdag: 14.00 pl. Huwelijksmis bruidspaar van Raay-Duijf. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis (Dames koor). Piet Rongen (jaardienst) Frans Baten (Koll.) Sef Claessens en zoon Simon Truus Guffens-Sw'inkels st. Marttnes Bomm en Maria Poels. Misdienaars: Edwin Dinghsen Stefan Bloemen; Marcel Duykers en Urban Volleberg; Pepijn Houwen en René Lin ders. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis voor de overl. fam. Seykens-Wismans. Zondag: 8.00 jrd. voor Pierre Janssen; 10.00 jrd. voor P. J. Steeghs, Maria Litjens en Anna Henckens. Tevens voor Anna M. Vollenberg-Phu- lipsen. Dinsdag: 19.00 Jan Willemssen. Woensdag: 8.00 overl. fam. Voesten- v. d, Voort. Tevens tot int. van offe raars. Donderdag: 8.00 uur overl. ouders Emonts-Geurts en zoon Martinus. Vrijdag: 8.00 Willem van der Sterren. Zaterdag: 19.00 Leida Duykers-Vul- linghs. Derde zondag van de veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.00 Gezinsmis, weekd. v. Anna Bouten Ism. v. Albert Beerkens Frans Rongen en overl. fam. Rongen van Cuijck Helm Claessens en Nelly Claessens-Derikx. Zondag: 8.00 maandd. v. Mathijs Litjens en echig. gest. jrd. v. Johan nes Loenen en echtg.; 10.00 hgm. gest. jrd. v. Godfried Litjens en echtg. maandd. v. fam. Loonen-van Rens; 11.15 lsm. v. Martinus Heesen en overl. fam. weekd. v. Maria Loonen-Schef- fers. Maandag: 19.00 lsm. v. Antoon Ver- heijen maandd. v. Herman van Leip- sig. Dinsdag: 19.00 maandd. v. Jozef en Gerrit Claessens. Woensdag: 7.30 gest. jrd. v. Henri Weijs. echtg. en overl. kinderen lsm. v. Sef Linders en overl. fam. Donderdag: 19.00 lsm. v. Elly van Berlo en Elly Loonen lsm. v. Maria Buijssen-Lamers en Gerard Bos. Vrijdag: 19.00 maandd. v. Eduard en Stans Dietz. Zaterdag: 19.00 weekd. v. Anna Bouten lsm. v. Jozef Litjens-Lucassen lsm. v. Past. de Bot. Misdienaar: 19.00 Olaf Terpstra. Akolieten: za 19.00 R. Kunen, A. Peeters; zo 8.00 J. Janssen; 10.00 hgm. W. Emonts, W. Heidens en L. Peeters; 11.15 M. en T. Heesen. Huwelijksafk.: Hans van Os (Maas hees), Hetty Lucassen; Paul Op 't Veld en Gerry Leenders (Venray). Vastenaktie: Wij vragen uw aandacht voor de vastenaktie. Help de mens in nood die niet over zoveel kan beschik ken als wijDe bussen staan achter in de kerk. Zaterdag: 19.00 1. maandd. v. Piet Janssen; 2. H. Mis voor Gerrit, Ger- truda, Wim en Jan Spreeuwenberg. Zondag: 8.30 gest. jgt. v. Hendrikus v. d. Ven en Theo v. d. Ven; 10.00-H. Mis v. Jeu Arts namens LLTB; 11.30 gest. jgt. v. Wim in 't Hulst. Maandag: 19.00 1. H. Mis v. overl. fam. Lemmens-Rongen; 2. H. Mis v. overl. ouders Arts-Gielen en Harrie en Jacob Arts. Dinsdag: 8.00 maandd. v. Willem Janssen. Woensdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid t.e.v. O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand. Donderdag: 8.00 H. Mis v. bijz. intentie t.e.v. Gerardus. Vrijdag: Feest van St. Jozef. 13.30 H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. het huwe lijk van Wilma Maessen en André Cox; 19.00 H. Mis v. Piet Verheijen en Maria Litjens. Zaterdag: 19.00 maandd. V Thei Sanders. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Jos Bovee en Tom Lemmens. Zondag: 8.30 Rob Strijbos en Patrick Marcellis; 10.00 Peter Michels en Joan Lutters; 11.30 Bart Marcellis en Roel Emonts. Weekdagen: Noël Mochels en Mare Sijbers. Vrij: Patrick Vergeldt, Karei Dekkers en Ramon Jacobs. Mededeling: De eerste inzameling voor Mgr. Soudant was:/ 900,—. Dat is een goed begin. De bus achter in de kerk blijft er staan voor degenen die het misschien nog vergeten zijn. Wij doen ook een beroep op de jongeren om hun leeftijd genoten in de ontwikkelingslanden te helpen. boekhandel van den munckhof Is ook dinsdags de gehele dag geopend Zaterdag 13 maart: Deze nacht heeft de Stille Omgang in Amsterdam plaats. 7 uur Voor Jan Wilms.' Zondag 14 maart, derde zondag van de Vasten. 10.00 fam. Joh. van Osch- Janssen; 11.30 voor J. v. Dijck-Hoede- makers en To en ook M. van Dijck- Steegs. Maandag: feest van H. Clemens Maria Hofbauer. 8.30 jgt. Johanna en Hendrika Custers. Dinsdag: 8.30 jgt. Anna Bouten. Woensdag: Schoolmis, feest van H. Patricius (Patrick) en ook feest van het Mirakel van het H. Sacrament te Amsterdam. 8.30 jgt. Martinus van Stiphout - Johanna van Rijswijck en zoon Wilhelmus. Donderdag: feest van H. Cyrillus van Jerusalem. 8.30 jgt. Johanna Claes - Henrica Friezen en overl. familie. Vrijdag 19 maart: feest van St. Jozef, patroon van de Kerk. 8.30 Ant. v. d. Hoogenhof - A. M. Drabben en dochter Wilhelmina. Zaterdag 20 maart: sterfdag van St. Benedictus. 7 uur uit dankbaarheid. Misdienaars: zondag 10.00, woens dag en zaterdag 7 uur: Petri van Hoof en Chantal Wilms; 11.30 Henri Jacobs en Patrick van Helden. Koilektanten:zaterdag 7 uur Fr. Hendriks; zondag 10,00 G. Ewals; 11.30 J. Verhaag. Kerk schoonmaken 18 maart: Mevr. hendriks-Rutten, Weth. Pubbenstraat en Mevr. Flinsenberg, Grootdorp. Vergeet niet de Vastenaktieprojekten. Nog genoeg enveloppen Zaterdag: 19 uur t.i.v. fam. Huis. Zondag: 10 uur voor bijz. intentie. Maandag: 8 uur voor bijz. intentie. Dinsdag: 8 uur t.i.v. fam. Bol. Woensdag: 8 uur voor Martien Muysers. Donderdag: 8 uur t.i.v. fam. v, Hel- voirt. Vrijdag: 8 uur t.e.v. St. Jozef; 14 uur Huwelijksmis van Anita Ermens en Geert Hegmans. Zaterdag: 19 uur t.i.v. fam. Botden. Zondag 14 maart 3e zondag van de Veertigdagen. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. jgt. voor zal. H. Volleberg. Zondag: 9.45 uur Hgm. overl. fam. Aarts-Roosen; 11.15 Hgm. voor zal. Marlie Weys v.w. vrienden. Maandag: 8 uur lsm. zal. Sef Linders en overl. ouders. Dinsdag: 8 uur lsm. zal. Ber van Ooi en zoon Wim. Woensdag: 8 uur lsm. overl. ouders Leyssen-Vollenberg. Donderdag: 8 uur 5e zeswekendienst zal. Antonia Willems. Vrijdag 19 maart: Feest H. Jozef. 8 uur lsm. tot bijz. int. t.e.v. H. Jozef. Zaterdagavond om 1 uur Hgm. zal. Maria Ewals-Holtackers. Akolieten voor 14 maart: W. Fleur- kens, L. Reintjes, R. Weys. Misdienaars: Rudi Wilms, M. Bac ker. Derde zondag van de veertigdagen tijd, 14 maart 1982. Zondag: 8 uur H. Mis t.b.i.; 10 uur Hoogmis: jaargetijde voor Petronella van Dijck-Wismans en Gerardus Wis- mans. Akolieten: Theo Nellen en Jan Loonen. Misdienaars van de week: Geert Poels en Marco van Kempen. Maandag: 8 uur H. Mis t.b.i. (D. C.). Dinsdag: 8 uur H. Mis voor de overleden ouders Willems-Janssen en kinderen. Woensdag: 8 uur H. Mis voor een zieke. Donderdag: 8 uur H. Mis t.i.v. de familie Geurts-Gellings. Vrijdag: H. Jozef, bruidegom van de heilige Maagd Maria. 8 uur H. Mis voor Sjef Willems. Zaterdag: 19.30 Avondis voor de overleden ouders Poels-Michels. Zaterdag: 19.00 Avondmis, verzorgd en opgeluisterd door het gemengd koor Ars Musica uit Venray. Intenties voor fam. Rouwens, fam. Lurvink, fam. v. d. Munckhof, vader en moeder Mulder. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Maria Stoffelen; 8.30 t.e.v. H. Jozef en vopr de vrede; '10.00 Hoogmis, opgeluisterd door het dames- en herenkoor uit Groeningen, intenties voor fam. Cornelissen en fam. Bon- gaartz; 11.30 H. Mis t.e.v, de H. Jozef voor de fam. G. Janssen-Kateman en mej. Kersten; 15.00 Gebedsdienst t.e.v. de H. Jozef. Maandag: 8.45 H. Mis voor de overledenen van de Carmel, fam.Esser en Clabbers. Dinsdag: 8.45 H. Mis voor fam. Verheyen, fam. Remmers, fam. Jans- sen-Timmerwinkel. Woensdag: 8.45 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor Baronesse van Hugenpoth, fam. Beckers, mevr. Kramer en Caro- lien Brandts-Michiels; 9.15 voor bede vaart Uden. Donderdag: 8.45 H. Mis t.z.i. voor overl. fam. Winters v. d. Speulhof, zr. Graumans; 14.00 Bedevaart de Kruuze Venray. Vrijdag: Hoogfeest van de H. Jozef. 8.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef, voor de intenties van onze bedevaartgangers en voor de carmel orde in Nederland; 10.00 plechtige Hoogmis, opgeluisterd door ons dames- en herenkoor van Smakt-Holthees, intenties: uit dank baarheid, v.b.i. en voor fam. Thoen-v. d. Stap, G. A. Stekelenburg; 11.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor alle intenties van onze bedevaartgangers; 15.00 Ge bedsdienst t.e.v. de H. Jozef voor onze Pelgrims; 19.00 Avondmis t.e.v. de H. Jozef, intenties voor overleden ouders Nellen, Johanna Kempen, fam. Hovens en fam. Wauben. 3. DE ST. JORISKAPEL Dit is de derde kapel in onze reeks „verdwenen kapellen" en het is tevens de nieuwste kapel aie in Venray ge bouwd is geworden. Dank zij de heren Colsen en Nelissen kunnen we U ook over deze kapel heel wat gegevens ver- strekken. In het verwoeste Venray bouwde de firma Nelissen in de jaren 1949/1950 een complete woonwijk, genaamd „De Essel". Het woord „essel" vinden we niet in de officiële woordenlijst der nederlandse taal. Het is afgeleid van het woord „es" en dat is, volgens „de dikke Van Dale": „in Overijssel en Drente het geheel van het aaneengelegen (later in niet-afgeperkte akkers verdeel de) bouwland rondom een dorp, ten dele ook als weiland gebruikt". De volksmond verbasterde de naam van de wijk al snel tol „Het Desselke" en zo kennen we deze buurt thans nog. Uit dankbaarheid voor de bouwop dracht schonk de firma Nelissen aan de gemeente Venray een kapelletje dat zij midden in een plantsoen ter plaatse had gebouwd. In „Nelissen Nieuws" van juli 1950 lezen we hierover onder meer het volgende; „Hei plantsoen dat wij bij dit complex hebben aangelegd heeft zelfs de wijdse naam van park gekregen en nu de firma bij de eerste oplevering een kapelletje dat midden in dit park staat aan de Gemeente wil overdragen en toegedacht is aan St. Joris, hebben de vroede vaderen besloten het geheel het St. Jorispark te noemen. Welnu, dat kapelletje is haast klaar en bestaat uit Nelissen systeemstenen zoals die ook aan de ziekenpaviljoens worden toege past en is voorzien van gebrandschilder de ramen welke ontworpen en vervaar digd zijn doorvde glazenier Henk v. d. Burgt uit Arnhem. Hèt geheel is afgedekt met een zadeldakje rustend op de*uiteinden op twee getrilde betonnen pilaren, het dak is afgedekt met koper". De schrijver wijdt dan nog even uit over het feit dat de koperslager grote moeite had met het aanbrengen van deze 4rzijdige gefelste koperen platen. Dat scheen een hels karwei te zijn! Nochtans verliep alles verder naar wens en op 23 juli 1950 werd het kapel letje ingewijd en daarover lezen we in- '„Peel en Maas" van de daaropvolgende donderdag: „Op het oude Desselke en het nieuwe St. Jorispark is zondagmid dag door de Hoog Eerw. Heer Deken W. Berden de nieuwe kapel van St. Joris ingewijd. Deze nieuwe kapel, die geschonken is door het aannemingsbe drijf Nelissen, is'versierd niet 2 glas-in- lood-ramen, voorstellende de Mexi caanse Priester-Martelaar Miguel Pro en de patroon der Grote Kerk, St. Petrus Banden. Verder slaat op een eenvoudige sokkel het St. Jorisbeeld van gebakken klei wat het architecten bureau Margry en Lerou weer aanbood. Het was de heer L. A. Nelissen, die in een korte inleiding de Heer Deken ver zocht dit kapelletje in te wijden en het dan aan de gemeente overdroeg. De Heer Deken verrichtte de inzegening waarna de Burgemeester Janssen de aanbieders van dit zinvolle geschenk hartelijk bedankte en op zijn beurt weer de kapel aanbood aan het kerkbestuur. Dr. Veraart vestigde dan in zijn rede de aandacht van de gehele Venrayse jeugd op dit intieme kapelletje, waarin de gro te voorgangers en voorbeelden voor de jeugd een waardige plaats hebben ge kregen. Alle drie zijn strijders voor Christus geloof, alle drie vechters voor de verbreiding van Christus' Rijk op Aarde. Spreker hoopte en vertrouwde, dat de jeugd van Venray, aan wier zorg deze nieuwe kapel is toevertrouwd, in de donkere tijden (de oorlog in Korea en de koude oorlog met Rusland; noot redactie) dit grote voorbeeld moge blijven volgen, opdat zij opgroeien als mensen voor idealen, waar de maat schappij behoefte aan heeft. Ondanks het niet bepaald prettig weer was er nog veel belangstelling, niet in het minst van de Venrayse jeugd, die hier wel een zeer zinvol en rijk geschenk ontvangen heeft." Hiermede willen wij U uitnodigen voor een openbare Bijbeltoespraak met als thema: „Wat de nabije toekomst brengt", in de koninkrijkszaal van de Jehovah's Getuigen. Tijd: zondag 14 maart om 10.00 uur v.m. Adres: Henri Dunantstraat 11Venray. Geen plaat- sengeld, geen kollekte. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo próximo es el 3. domingo de Cuaresma: en niestra capilla, Overloonseweg 2 Venray, a las once y cuarto Misa con cantos y plètica en Castellano. Después de la Misa reunión en la salita del convento. Hasta la vista! NOTICIAS CULTURALES 'La Margaritas' son invitades por la Maestra Maria Teresa Arrietaa dar un acto de danzas espanoles en la Acade- mia Pedagógica en 's Hertogenbosch. Suerte y alegria y hasta la vista! Het St. Jorisbeeld van gebakken klei was gemaakt in Beesel; het was een geschenk van de architect. Hoe liep het nu verder met het kapel letje? Dat lezen we ook weer in oude nummers van „Peel en Maas". 16 september 1950 (dus amper twee maanden na de inwijding!): „Het on langs ingezegend veldkapelletje op het Desselke, dat toegewijd werd aan St. Joris, heeft het aldaar zwaar te verduren. Werd onlangs het beeld beschadigd, thans werd St. Joris ont hoofd. Mogen de ouders de jeugd er eens op wijzen dat men eerbied dient te hebben voor de veldkapellen, waaraan Venray zo rijk is en die de schoonheids commissie van Venray Vooruit de laatste jaren zoveel zorg en moeite hebben gekost." 28 april 1951: „In het St. Joriskapel- letje in Desselke werd met speciale toestemming van Vader Bisschop een H. Mis opgedragen in verband met de viering van St. Jorisdag door de Katholieke Verkenners." Deze traditie van een H. Mis op St. Joris (23 april) werd voortgezet tot on geveer 1962/1963. Toen kwam ook daar een einde aan. De vernielzucht van de jeugd en de lakse houding van de ouderen maakten dat de kapel hoe langer hoe meer in een staat van groot verval kwam. De gemeente Venray heeft zelfs een agent van politie daar laten wonen om wat toezicht op park en kapel te houden, maar dit alles mocht helaas niet baten, men verviel van kwaad tot erger. In de krant van 30 augustus 1966 lezen we boven een grote foto: „St. Jo- riskapel te Venray gesloopt". Er onder staat te lezen: „Met leedwezen is door gemeentewerken het St. Joriskapelletje aan het Desselke te Venray gesloopt. Dit kapelletje bleek al in 1959, toen het door het Aannemersberijf J. P. A. Ne lissen geschonken werd, een aparte aan trekkingskracht uit te oefenen op de jeugd. Nog voor het toen klaar was, werd het half vernield en naderhand is het St. Jorisbeeld erin ontelbare malen „onthoofd". Ten einde raad, en 'mede omdat er zich wel eens minder oirbare gevallen voordeden, heeft de Gemeente Venray het rustieke en prachtig gelegen kapelletje moeten slopen. Het jeugd- vandalisme was jammer genoeg niet te stoppen." Een jammerlijk einde, dat kunnen we achteraf wel zeggen en laten we hopen dat ouderen en jongeren nü en in de toe komst de nodige eerbied zullen opbren gen voor onze veldkapellen en cfhder cultuurbezit. VASTENAKTIE NOORD LIMBURG (III) „Dan wordt er gewerkt aan de gezondheid, maar als hun huurkrot een zandvloer heeft zonder riolering, water en electriciteit, hoe kan je daar dan aan werken. De eerste eis is dan een huisje. Met een huisje krijgen ze meer eigenwaarde, en stimulatie. Dan de gezondheid, artsen, tandartsen enz., een groepje dat mensbewust is en dat alle mensen gratis behandelt met een briefje van ons. Zo langzamerhand met vallen en opstaan worden de families geholpen, tot ze in staat zijn om zichzelf en anderen te helpen". Dat schrijft Els Koop, ontwikkelings werksier in Lins (Brazilië), waar ze bezig is in een werkgemeenschap voor volksopvoeding. De groep bestaat uit 40 vrijwilligers en vrijwilligsters die o.a. cursussen voor meisjes organiseren (naaldvakken, kapster, manicure etc.), een gaarkeuken voor de armen onder houden en nu begonnen zijn met de bouw van kleine huisjes a 2900,— per stuk. Aan Noord-Limburg vraagt de Ne- derlandse Vastenaktie in dit projekt een bijdrage van ƒ7500, Volksopvoeding is in Brazilië een harde noodzaak, want zo'n 80 procent van de bevolking staat helemaal buiten de sociaal-economische ontwikkeling en dreigt er zelfs het slachtoffer van te worden. Allerlei grote regeringsprojek- ten in industrie en landbouw worden beslist zonder dat de mensen er inspraak in hebben. Inspraak en (politieke) in vloed zijn pas mogelijk als de bevolking een proces van bewustwording heeft doorgemaakt. Daarvoor ijvert de bewe ging NOVA, ontstaan op initiatief van de Braziliaanse bisschoppenconferentie. NOVA organiseert in het hele land werkbijeenkomsten voor educatiewer kers zoals Els Koop. De Nederlandse Vastenaktie vraagt ons, dit broodnodi ge bewustwordingswerk met 25.000,- te steunen voor de cursussen van 1982. Met zulke steun kan veel gebeuren, in de strijd van kerk en samenleving tegen de onderdrukking in Latijns-Amerika. Noord-Timburg helpt graag. Vasten aktie Noord-Limburg, giro 225.79.19, Venlo. van mens tot mens Overal op aarde is er honger, uitbuiting en onderdrukking. Overal verdriet, menselijke pijn. teleurstelling en ontrouw. Het lijden in zijn vele gestalten trekt een diep spoor door het mensenleven. Wie peilt het leed in de ogen van mensenkinderen in Polen, de hoorn van Afrika, in Brazilië of Nicaragua. Wie voelt de honger en ellende? Vastenactie-Limburg probeert mee te leven met hen die lijden in meer dan 100 veilige kerkelijke projekten die dicht bij de mens staan. Lang geleden stond Veronica langs de kruisweg van Jezus. Troostvol wiste zij zijn geschonden en bebloede gelaat schoon. Wij kunnen vandaag nog hetzelfde doen en óm Christus mee-leven en mee-lijden. van mens tot mens. van hart tot hart. VASTEHACTIE LIMBURG ACTIVITEITEN CENTRUM VAN HET BISDOM

Peel en Maas | 1982 | | pagina 15