Nog drie woonwagenkampjes in Venray 10|% Speelterrein in Landweert RENTE SSÏ'kWBUS? 1^2727 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 29 C. per mm. - ABONNEMENTSPRIJS Toekomstige Landweert- bewoners bouwen zelf huis van hun wensen HET WAS WEER CARNAVAL VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 Nr. 8 HONDERDENDERDE JAARGANG Opmerkelijk is dat in Venlo bij wijze van spreken naast de deur van Venray in de maand januari 79 vrou wen weer aan het werk kwamen! Het enige lichtpuntje in deze cijfer reeks, is dat het aantal werkzoekende schoolverlaters provinciaal gezien, iets is afgenomen.Maar omdat in de leeftijdsgroepen tot 22 jaar weer 'n lichte stijging van de werkloosheid werd geconstateerd, zet dat allemaal weinig zoden aan de dijk. Het aantal 'openstaande aanvragen om werknemers en werkneemsters, dat reeds een bijzonder laag niveau bereikt had, is in januari nog verder vermin derd. Bedroevend is het, dat het aantal aanvragen om jeugdige werkkrachten is gereduceerd tot een uiterst bescheiden restpost. In Venray staan 146 jonge mannen en 182 jonge vrouwen (allen jonder dan 19 jaar) als werkzoekenden ingeschreven. Er is in het bedrijfsleven slechts voor 2 van hun plaats Trouwens op het totaal van 1727 werkloze mannen in Venray staan slechts 21 aanvragen om werknemers. Maar de praktijk heeft wel bewezen dat die 21 aanvragen toch niet kunnen worden bezet, wegens het ontbreken van kennis en capaciteit. voor nieuwbouwwoningen met subsidie. I Rente 10,7% voor nieuwbouwwoningen zonder subsidie en bestaande woningen st lenst ra venray Het college van b. en w. heeft zich akkoord kunnen verklaren met een door een groep bewoners van Land weert opgesteld plan voor de inrichting van een speelterrein in deze nieuwe woonwijk. In de eerste fase van het bestem mingsplan Landweert is een aantal binnenterreinen aangewezen om als speelveld voor de jeugd te dienen. Direct na het opleveren van de eerste woningen gaf de gemeente aan de nieuwe bewoners de gelegenheid in te spreken over de inrichting van de terreinen. Voor de twee binnenterreinen aan de Aronskelk/Bingelkruid kwam men vrij spoedig tot overeenstemming. Op basis van een goedgekeurd plan zijn gemeente en bewoners momenteel bezig met de inrichting van deze twee binnen de wo ningblokken gelegen terreinen. Iets moeilijker lag het met de inrichting van de randcluster, gelegen aan Anjer. De gemeente ging er van uit, dat dit speelterrein een wijkfunktie zou moeten hebben en dus niet alleen bestemd zou zijn voor de jeugd uit de onmiddellijke omgeving. Omdat in de eerste fase van het bestemmingsplan geen ruimte meer is voor een trapveldje, meende de gemeen te hier een dergelijk veldje te moeten aanleggen. De bewoners dachten hier echter anders over. Een werkgroep ging aan het werk en maakte zelf een plan, dat afweek van de gemeentelijke ideeën. Uit een door de werkgroep gehouden enquête bleek, dat de huidige bewoners van het gebied Aronskelk - Kruidenlaan - Bingelkruid de voorkeur gaven aan de inrichting volgens hel door de werk groep ingediende plan. Hierin is overigens ook een klein grasveldje op genomen. Gezién de uitspraken van de bewo ners hebben b. en w. zich nu ook akkoord verklaard met dit door de bewoners opgestelde plan. Het college blijft echter op haar uitgangspunt staan, dat het speelterrein een boven- wijks karakter heeft en toegankelijk moet zijn voor alle bewoners uit de wijk. Bovendien wordt er op gewezen, dat het in de toekomst niet mogelijk meer is een trapveld in het onderste gedeelte van de nieuwe woonwijk aan te leggen. De inrichting van het terrein zal zoveel mogelijk door de bewoners gebeuren. Een maquette van een mogelijk speel toestel is te zien in de infotiek in de hal van het raadhuis. Binnenkort vindt weer een bijeen komst plaats met nieuwe bewoners van Landweert over de inrichting van de volgende terreinen. PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 v w wn w wmvjb f II1VJ PER HALFJAAR 11,UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- Het zit er weer op.... Ruim drie dagen heeft Venray carnaval gevierd. Onze fotograaf maak te deze dagen bijna honderd zwart-wit foto's. Een aantal daarvan hebben wij elders in dit blad afgedrukt. De rest hebben wij in de etalage van boekhandel van den Munckhof voor u ten tóón gesteld. U kunt deze foto's, op groot for maat (18 x 24 cm) bij ons afhalen of nabestel len Niet meer gratis zoals andere jaren, maar als een tegemoetkoming in de kosten voor f 5,- Op initiatief van de gemeente en in samenwerking met de Woningbouw vereniging „Noord Limburg" is een inspraakronde gestart voor 120 gega digden voor 100 te bouwen woningen in Landweert. Deze woningen zullen in de loop van het volgend jaar wor den gebouwd naar de wensen van toe komstige bewoners. In oktober van het vorig jaar kregen de belangstellenden voor een woning in de tweede fase van Landweert de gelegenheid op papier hun keuze te doen ten aanzien Van de woning en de woningindeling. In de afgelopen weken mochten zij bij de Technische Hogeschool in Eindhoven de woning van hun wensen zo getrouw mogelijk nabou wen om te kunnen zien of de keuze inderdaad zo ideaal was. In oktober konden degenen, die zich voor deze nieuwe vorm van inspraak bij de woningbouw in Landweert hadden opgegeven, formulieren invullen. Men kon b.v. kiezen uit een woning mèt of zonder kap, de situering van de leuken, de plaatsing van de trap, de plaatsing van het toilet en de berging, aantal slaapkamers, de grootte van de slaapkamers, de bereikbaarheid van de zolder en eventuele extra voorzieningen, zoals bereidheid tot extra isolatie, tweede toilet in badcel etc. AANTAL PLATTEGRONDEN Aan de hand van de ingevulde formu lieren toog de architect aan het werk. Hij maakte een aantal plattegronden, waaruit in een volgende inspraakavond de toekomstige bewoners weer konden kiezen. Maar met het kiezen van deze plattegronden was men er nog niet. Nu werden de „insprekers" in de gelegenheid gesteld om bij de Techni sche Hogeschool in Eindhoven met een „een op een-maquette" de woning van eigen keuze na te bouwen om het gewenste aan de praktijk te toetsen. WENSEN IN DE PRAKTIJK In twee groepen is men naar Eindhoven geweest om met de tempex bouwblokken te passen en te meten om het werkelijke effect van wat er od papier stond, te kunnen meten. Daarbij bestond ook de mogelijkheid het interieur zodanig te plaatsen, dat het de werkelijkheid benaderde. Zo kon men dus zien hoe bij het realiseren van de papieren wensen b.v. de zitmogelijkheden zouden wor den en wat aan loopruimte zou over blijven, op iedere verdieping. Het laten ervaren van de mogelijk heden (en onmogelijkheden) leidde uiteindelijk tot interessante resultaten. Degenen, die b.v. voor een doorzon kamer hadden gekozen, lieten na het ervaren van de resultaten, hun wensen op dit gebied weer varen. In verband met de ruimtelijke werking kozen zij voor een gewone zitkamer, om maar een voorbeeld te noemen. VOLGENDERONDE Het resultaat van dit bouwen met blokken zal door de architect verder worden uitgewerkt. Op 3 maart a.s. komen de „inspre kers" weer bij elkaar bij de woning bouwvereniging. Daarna zal het er dan uitkomende resultaat worden vertaald in een voorlopige stedebouwkundige opzet Niet alleen de toekomstige bewoners van Landweert, die aan deze vorm van inspraak deelnamen, maar ook de aanwezige gemeentelijke vertegenwoor digers, de architect en de mensen van de woningbouwvereniging, wfcren erg en thousiast over dit zeer geslaagde initiatief. Nadat in december de werkloosheid in Venray met zeer forse cijfers is gestegen, is er gelukkig in januari niet zo doordringend „met de botte bijl ge hakt". Slechts 26 nieuwe werklozen kwamen er bij. Teveel! Maar toch ook beduidend minder dan in december, toen er 152 werkzoekenden moesten worden ingeschreven. Venray zit nu, met 12,9% werklozen iets onder het provinciaal percentage van 13.1. Ter vergelijking: het lande lijke percentage werklozen bedraagt 10.7%. Limburg én Venray zitten dus helemaal niet in de gunstige hoek. In het rayon Venray, waartoe b.v. ook Gennep en Bergen behoren, is de toestand nog veel slechter. Het percen tage werklozen bedraagt 14.9%. Een op de zeven mannen is daar zonder werk.... In Limburg is er maar één plaats (Kerkrade) waar het werkloos heidspercentage hoger is.... Tellen we de cijfers van Venray en van het rayon bij elkaar (1727 1236) dan zien we dat 2963 werklozen op het Venrayse arbeidsbureau staan inge schreven. En het zal iedereen wel duide lijk zijn, dat per 1 maart a.s. het getal 3000 ruim zal zijn overschreden. Kijken we nog even terug op de werk loosheidcijfers van precies 'n jaar geleden, dan zien we dat er in een jaar tijds, wat Venray betreft, 519 mannen werkloos werden. Doorsnee genomen: 10 per week. In het rayon kwamen er in die tijd ook nog 'ns 366 werkzoekenden bij..... Er zijn geen tekenen, die wijzen op een kentering ten goede. Mochten de Arbeidsbureaux over het algemeen, in januari een lichte daling zien bij de ingeschreven schoolverlaters: van de andere kant stond weer een stijging van het aantal werkloze overige jeugdigen. Zowel in de groep jonger dan 19 jaar en in de groep van 19t/m 22 jaar, ging het aantal werkzoekenden iets omhoog. Zoals wel eens meer gezegd: het aantal vrouwelijke werklozen blijft in Venray „zo'n beetje sudderen". Geen spectaculaire stijgingen of dalingen per maand, maar over 'n jaar gezien toch weer 'n flinke'groei. Zo steeg het aantal werkzoekende dames in januari met slechts 3, tot 814. Vorig jaar per 31 januari was dat aantal 633. In een jaar tijds toch weer een toename van 181 werkzoekende vrouwen; gemiddeld elke maand 15 meer TOT 1985 NOG 785 STAND PLAATSEN VOOR WOONWAGENS NODIG Limburg heeft tot 1985 nog 785 nieu we standplaatsen voor woonwagens nodig, naast de 348 te handhaven plaat sen. De totale behoefte per 1 januari 1985 is berekend op 1133. Venray moet in de komende jaren nog eens staanplaatsen voor 12 woon wagens inrichten. Die conclusie valt te lezen in het ontwerp-woonwagen- plan dat het provinciale bestuur on langs het licht deed zien. Behalve het nu aanwezige woonwa genkamp in de Spurkt, waar 8 woon wagens staan, moeten er volgens dat plan nog dit jaar twee nieuwe lokaties ingericht worden voor elk 4 woon wagens. In 1984 zou dan nogmaals één kampje voor 4 woonwagens ge realiseerd moeten worden. In totaal heeft Venray dan per 1 januari 1985 standplaats voor 20 woonwagens. Een en ander blijkt uit het ontwerp- woonwagenplan 1979-1985, dat Gede puteerde Staten van Limburg op 15 februari 1982 ter inzage hebben gelegd. Dit woonwagenplan komt in de plaats van het plan, dat door Provinciale Staten is vastgesteld voor de periode 1979-1983. Daarin is sprake van een aantal standplaatsen van 726 in 1983. De sterkere groei van het aantal woon wagenhuishoudens bleek tijdens een enquête en een daarop volgende uitge breide inventarisatie. De grote toename maakt een bijstelling van de ramingen van het aantal standplaatsen noodzake lijk. Tengevolge van de grotere behoefte aan standplaatsen is het vooralsnog niet mogelijk de aanvankelijk vóór 1983 ge plande afbouw van regionale centra geheel uit te voeren. Limburg telde in september 1981 608 standplaatsen. Van die 608 plaatsen kunnen er 348 gehandhaafd worden op regionale centra en al ingerichte kleine woonwagencentra. De behoefte aan standplaatsen in 1983 (1033) en in 1985 (1133) houdt rekening met de te verwachten groei van het aantal huishoudens, alsmede met een marge van 10% ten behoeve van de woonwagenbevolking. De gesignaleerde toename van het benodigde aantal standplaatsen is bijna driemaal zo groot als op grond van de in 1977 door het Ministerie van C.R.M. aanbevolen groeicijfers is geraamd. Tussen de tellingen van april 1977 en juli 1980 steeg het aantal woonwagens in Limburg met bijna 33%. Gebleken is, dat de concrete situatie in de provincie afwijkt van de C.R.M.- prognose, met name voor wat betreft het aantal kinderen waarvan mag worden aangenomen dat zij zich in de planningsperiode zelfstandig gaan ves tigen. De afwijking is ook veroorzaakt door grotere aantallen vrijgezellen, on volledige gezinnen en huwelijken met niet-woonwagenbewoners, alsmede door de trek van woonwagenbewoners van en naar andere provincies en het buitenland. In het ontwerp-plan wordt in het al gemeen uitgegaan van een grootte van 5 standplaatsen per centrum, welke cen tra dienei) te worden gerealiseerd in of direct nabij de woonbebouwing van enige omvang, waardoor de woonwa genbewoners in staat worden gesteld gebruik te maken van de voor de huis bewoners aanwezige voorzieningen. Dit zal inhouden dat een groot aantal gemeenten meer dan één centrum zal dienen in te richten, verdeeld over diverse kernen of woonwijken. De plannen voor Venray zijn daar een voorbeeld van. Niet opnieuw een woon wagenkamp met acht staanplaatsen, maar twee kampjes voor elk 4 woon wagens. Later nogmaals 1 kampje voor 4 woonwagens. archieffoto van het woonwagenkampje aan de Spiirkterweg Voorts js in het ontwerp-plan een hoofdstuk opgenomen waarin aan dacht wordt besteed aan een aantal maatschappelijke aspecten, die van belang zijn voor het slagen van het in het ontwerp neergelegde kleine-centra- beleid. Tot die maatschappelijke aspec ten behoren onderwijs, sociaal-cultureel werk, maatschappelijke dienstverlening en werkgelegenheid. Daarnaast is een uiteenzetting gegeven van de financiële aspecten met betrekking tot de aanleg van standplaatsen en de handhaving dan wel bevordering van de werkgele genheid voor de bewoners. Het ontwerp-woonwagenplan ligt tot 15 maart a.s. ter inzage in het Gouver nement te Maastricht, de secretarieën van de Limburgse gemeenten en de openbare bibliotheken. Tot deze datum kunnen bij Provin ciale Staten van Limburg, die het plan uiteindelijk zullen vaststellen, schrifte lijke bezwaren worden ingediend. De lezer zal zich herinneren, dat er destijds, bij de voorgenomen vestiging van het woonwagenkampje voor 8 wa gens, nogal wat geharrewar is geweest. Niemand bleek genegen, of zat er om te springen, om woonwagens „voor de deur" te krijgen. In de voormalige cam ping Vlakwater mochten ze destijds tijdelijk staan en aan de Broekweg waren ze niet gewenst Een van de eisen welke de provincie stelt aan de te bouwen kampjes, is, dat ze in de buurt van wooncentra gevestigd worden. In dit verband moet het zeker niet uitgesloten worden geacht dat een of meer kampjes in een van onze kerk dorpen gevestigd gaan worden. In het Noord Limburgse is Venray wel de gemeente waar de grootste toe name van woonwagenstandplaatsen ge pland wordt van 8 tot 20. Venlo krijgt er minder; daar gaat kamp De Römer (70) verdwijnen en komen er 9 kampjes van in totaal 45 woonwagens. Tegelen heeft 4 standplaatsen en moet er nog eens 7 realiseren. Horst heeft één kampje voor 8 woonwagens; daar moe ten nog twee staanplaatsen bij komen. Het Gewest Noord-Limburg kreeg van de gezamenlijke Noord-Limburgse gemeenten het behartigen van de belangen van woonwagenbewoners op gedragen. Dat Gewest had aan de pro vincie gevraagd slechts de natuurlijke groei van de eigen woonwagenbevol king op te hoeven vangen. In de toekomst zal dat zeker het geval zijn, maar op kortere termijn is het nood zakelijk dat de provincie met de gemeenten staanplaatsen verwezenlijkt voor het huidige „overschot".

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1