Hobbv-ist bouwde 600 u. aan de Grote Kerk oo PEEL EN MAAS Circus Mök wegens verhuizing gesloten rob van dijk brillen VENRAY 30 jaar geleden BRUINE KAMPIOENSWIMPEL VOOR CASTENRAYS FANFARE Oud-minister Ir. G. Braks komt naar Venray GEVONDEN PEEL EN MAAS een van de betere voorstellingen DE KARKLINGELS UIT OOSTRUM THEI HENDRIKS CARNAVALS AGENDA Amper hadden we in onze krant het j verhaal gepubliceerd van Henk Hoede- j maekers met zijn houtsnijwerk, of een j andere hobbyist diende zich aan, die I ons uitnodige eens te komen kijken naar J wat hij in zijn vrije tijd in elkaar knut selde. En zo kwamen we terecht bij Jo Swinkels in de Arkstraat. In een keurige I hobby-ruimte, met veel licht en ruimte I en een flinke timmermans-werkbank preikt daar de Grote Kerk in zijn oude glorie. Nauwkeurig nagemaakt met zijn F vierkante torentjes naast de grote spitse j toren, met een koperen haan in de top. I Van de spits tot aan de grond gemeten L 125 cm hoog. Glas in de ramen, regen pijpen langs de gevels, verlichting in de kerk en zelfs de oude grafkruisjes langs het gebouw ontbreken niet. „Dagelijks ben ik er 'n paar uur mee bezig geweest, maanden lang", zegt Jo Swinkels. ,,Als ik alles bij elkaar tel, kom ik wel aan 600 uren. Alleen al aan I het schilderwerk heb ik 40 uren nodig I gehad..." En dat is ook niet verwonder- I lijk, de voegen zijn zelfs in de gevels I getrokken en de contouren van de leien I op de daken ontbreken niet. Aan één ding heeft Swinkels 'n I concessie gedaan: de Grote Kerk van I vroeger heeft wel het voorplein van nu I gekregen, kompleet met lantaarns en de grafzuil van Pastoor Pascal I Schmeitz. ,,Hoe kom je nu tot zo iets", was onze vraag. En dan blijkt dat'jo Swinkels altijd graag geknutseld heeft, naast zijn werk als hovenier op St. Servatius. Maar hij kon zijn draai niet vinden, omdat hij geen ruimte had. In de kleine berging van het huis was ge woon geen plaats. Hij wilde zelfs gaan verhuizen om meer ruimte te krijgen, maar zijn vrouw had het aan de Ark- straat best naar haar zin en wilde er niet weg. De oplossing werd gevonden, door de tuin op te offeren en er een garage met grote berging te bouwen. Dat is nu al weer twee jaar geleden. En sindsdien gaat er geen avond voorbij of Jo is aan het knutselen. Tillevisie zegt me niks.... En omdat ik al dertig jaar zondags de mis zing in de Grote Kerk, vond ik de Petrus'Banden het mooiste onderwerp om na te maken. En 's woensdags, voor of na de repetitie, kon ik dan meteen kijken of ik fout gedaan had, of noteren hoe dat er nu precies uitzag". Veel hulp kreeg Swinkels van zijn zoon, die zelf graag knutselt met ijzer en andere metalen. Hij hielp mee de werkbank te construeren en de hobby machines in de bouwen. Naast de Grote Kerk prijkt op 'n Van maandag 8 tot woensdag 10 febr. Van Henseniusplein 1 naar Grotestraat 1 Sinds zaterdagavond wordt het vaan- el van de Castenrayse fanfare „Dorps lank" gesierd door het bruine kam- ioenswimpel. Deze werd in een stamp- ol gemeenschapshuis uitgereikt door eheer Rongen, voorzitter van de R.K. .imburgse Bond van Muziekgezel- ïhappen. Reden hiervoor was het ehalen van de Limburgse kampioens- tel in de vierde afdeling, lom werd het succes van de nog jonge infare geprezen. Na eerst van de vierde naar de derde fdeling te zijn gepromoveerd, werd porpsklank" onlangs Limburgs kam- •oen, onder leiding van de dirigent Jan artels. Volgens de heer Rongen waren fze successen mede te danken aan de deskundige leiding en de grote saam horigheid binnen het korps. Hij gaf het bestuur echter de goede raad niet te snel te willen doorschuiven naar hogere afdelingen. Voorzitter Jan Strijbos van fanfare „Dorpsklank" zei deze goede raad ter harte te willen nemen. Dit jaar zal dan ook niet aan concoursen worden deelgenomen. In 1983 zal het korps weer aan een concours deelnemen. Van de mogelijkheid om het bestuur, dirigent en succesvolle muzikanten te feliciteren met het behaalde succes, werd door zeer velen gebruik gemaakt. Voorzitter Strijbos en secretaris Men nen kregen van prins Ger een carnavals- onderscheiding. vierkante meter groot tableau 'n boer derij met erf, schuren, kippenhok, stallingen, waterput enz. Een natuurge trouwe copie op schaal van het ouder lijk huis aan de Spurkt. Aan de hand van twee luchtfoto's kon Swinkels alles precies namaken, tot zelfs het juiste aantal tegels vóór de voordeur.... Dit karwei was natuurlijk niet zo moeilijk als de Grote Kerk, maar toch nog goed voor zo'n 50 tot 60 uren konstante arbeid. „Waar blijf je nu met die grote dingen?" Ze nemen inderdaad veel ruimte in, en in huis is er ook geen plaats voor. De boerderij, als ouderlijk huis, wil hij eigenlijk niet missen misschien aan zijn familie afstaan. Maar de Grote Kerk zal een bestemming moeten krijgen. Het heeft intussen de interesse gewekt van de heer W. Willemsen, beheerder van het Venrayse museum. Zonder dat er nu sprake is van een echt museumstuk, is het zeker het bewaren waard, ook al omdat de kerk nog de oude toren heeft. Swinkels heeft al weer nieuwe plannen. Op tafel ontvouwt hij de werktekeningen van een „schilderach tige Hollandse windmolen" met wieken van ruim een meter vijftig spanning. „Daar kan ik weer maanden mee vooruit", zegt hij. „En als ie straks klaar is, zet ik hem boven op het platdak, want 'n tuin om hem in te zetten heb ik niet meer...." Op vrijdag 12 februari a.s. zal de oud-minister van Landbouw Ir. G. Braks te Ysselsteyn een inleiding houden over het huidige Landbouwbe leid in nationaal alsook in E.E.G. verband. Deze avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Gemeen schapshuis. Hij zal zijn inleiding afsteken voor de geïnteresseerde leden van de LLTB, LVB en AJW uit de kring Venray van de LLTB. Het onderwerp de landbouwpolitiek zal ongetwijfeld velen van hen interes seren o.a. met name doordat het weer moeilijk lijkt om tot overeenstemming te komen aangaande de Brusselse prijs voorstellen. Ook het beleid van de Nederlandse regering inzake de land bouw geeft aanleiding tot vraagtekens welke ongetwijfeld ook ter discussie gesteld kunnen worden. De landbouw welke bijna evenveel aan de handelsbalans toevoegt als de aardgasexport lijkt links en rechts de rekening gepresenteerd te krijgen, niet tegenstaande eerder genoemde prestatie door 4"Jo van fle beroepsbevolking geleverd. van zaterdag 2 februari 1952 nr. 5 De gemeenteraad besloot tot oprich ting van een Mater Amabilisschool, speciaal bestemd voor „fabrieksmeis jes" van 17 jaar en ouder. Per week zullen ze 4'/2 uur les ontvangen in speci fiek vrouwelijke aangelegenheden. In Oost rum werd de her-opbouw van de parochiekerk aanbesteed. Veruit de laagste inschrijver was de firma P. Vol- leberg en zn, Venray, met een bedrag van ƒ81.000, In- 'n Limburgse gemeente werd i.v.m. de woningnood bepaald dat bruidsparen slechts dan voor 'n woning in aanmerking komen, als ze samen 50 jaar oud zijn. De turfproduktie in Deurne floreert prima. In 1951 werden door de gemeente ruim 3 miljoen aanmaakiur- ven afgeleverd en bijna 6 miljoen pers- turven. Circus Mök beleefde zijn eerste en enige galavoorstelling in zaal Wilhel- mina. Voor slechts i ,30 kon men 'n entreekaartje kopen. Radio Zuid maak te opnamen van het programma. In Leunen werd het 50-jarig bestaan van Handboogschutterij St. Joris ge vierd met een dodenfeest, zowel voor de leden als voor het „gewone" publiek. van 25 jan. t.m. 31 jan. 1982 Grijze bril: Nigura Germany 339 GPV 135/3 bankbiljetten van 25, suède jas met bont aan de binnenzijde bruine portemonnaie met 65, bruine heren-portemonnaie met 1 bank biljet van 5,— en 8 kwartjes zilver c.q. witgouden ring met rood steentje 3 sleutels aan ketting, t.w. 2 fïetssleutels en een andere 5 sleutels aan flessen- opener 1 zendbak bmzinedop met bijpassende sleutel en 2 sleutels, ver moedelijk van een Citroën. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de administratie van de gemeente politie te Venray, Leunseweg 4, tel. 04780-84888, toestel 34. GESLAAGD Te Eindhoven slaagde op 29 januari 1982 Mevr. Maureen Slevin voor het diploma pedicure. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN De bewoner van een boerderij in Daland-Merselo deed aangifte dat zondagavond in zijn boerderij een inbraak was gepleegd. Een schot van een varkenshok werd geforceerd waar na toegang verkregen werd. Verder werden nog twee deuren geforceerd en het gehele woongedeelte overhoop gehaald. Ontvreemd werd een geldbe drag van 4000 gulden, gouden sieraden, antieke koperen potten en pannen, 1 klok en antieke porseleinen borden. inwoner van Kleindorp Merselo deed aangifte van diefstal van een accu van zijn in een afgesloten schuur staande tractor. De schuur was normaal met een hangslot afgesloten, maar nu bleek dat slot verdwenen te zijn. Van een vrachtauto, staande op het terrein van K. aan de Maasheseweg. bleken de achterlichten ontvreemd te zijn. VERNIELINGEN Een autobezitter uit Venray kwam tot de ontdekking, dat aan zijn, op het terrein van de voormalige cartonnage- fabriek staande personenauto, vernie lingen waren aangericht. Van een op de Bakelsedijk staande bulldozer werden de ruiten vernield. OP DE KOP IN DE SLOOT Een 20-jarige autobestuurder, af komstig uit Schaesberg reed over de Midden Peel weg. Door onverklaarbare oorzaak raakte zijn auto uit de juiste koers en kwam op de kop in een rechts van de weg gelegen sloot terecht. Er zaten naast de bestuurder nog vier personen in de auto. De auto werd geheel vernield, maar noch de bestuur der, noch de inzittenden liepen noe menswaardige verwondingen op. GERINGE SCHADE Een 24-jarige motorbestuurder uit Venray reed over de Rondweg Brukske. Uit de Ravelstraat reed een personen auto uit Venlo de rondweg op. Het niet verlenen van voorrang veroorzaakte een botsing. Het bleef bij geringe schade. De politie ontdekte wel, dat de bestuurder van de motor niet beschikte over een rijbewijs. uw Venrays weekblad VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 Nr. 5 HONDERDENDERDE JAARGANG In de tijd dat de juks weer in het hazenbloed komt, blijkt het mogelijk, dat een klein gedeelte van het Piëlhazen- rijk het andere grootste gedeelte zodanig in de vastelaovesstemming brengt, dat succes voor „drie dolle daag" bij voorbaat verzekerd is. Drie weken van tevoren kumt 't wèr (al wilde nie, toch motte wel) als Circus Mök zijn tenten opslaat op het grote podium van de schouwburg. Slagen beroeps-circussen er met moeite in in Venray met twee voorstel lingen een volle tent te halen, Circus Mök trekt in de carnavals-voorberei dingstijd met gemak vijfmaal een volle bak. Nu wij dit schrijven zijn er al drie voorstellingen geweest en wachten er nog twee: op vrijdag en zaterdag a.s. Uitverkocht weliswaar. Circus Mök 1982 zal straks ongetwij feld de geschiedenis ingaan als een van de betere voorstellingen uit de jaren lange carnavalscircustraditie. En dat met een meer dan drie uur durend pro gramma, gebracht door ruim tachtig amateur-artiesten van eigen bodem. Een vlot uitgevoerd programma met veel show, goede teksten - scherp hier en daar, maar nergens kwetsend - uitste kende buuts, goede vondsten, lekkere meezingers en -deiners en niet in het minst: prachtig decorwerk. Als er een prijs is voor de beste vondst, dan mag die gaan naar het Hofkoor, die de twee chagrijnige mannetjes Stattler en Waldorf uit de Muppetshow „levensecht" in hun loge gestalte geven. Dit Hofkoor (Gerecru- teerd uit het Venrays Mannenkoor) brengt op Venrayse aktualiteiten geënte liedjes, op door Sjaak Janssen verzorg de arrangementen. Het optreden doet steeds meer denken aan dat van de Mainzer HofsSnger uit het programma Mainz bleibt Mainz. Ook de als altijd voortreffelijk spelende Hofkapel, o.l.v. Herman Stevens, werkt o.m. met de Mainzer Klatschmarsch mee aan die schijn. Dat mag voor beide groepen een compliment zijn. Voor de pauze zijn het „de Böllekes ien de soep" (van Rooyco), die zeer hoge ogen gooien met hun „Nacht van Venray". „Het bömke uut de Groëte- straot" en zeker met de scherpe hekel op de man, die je tijdens de carnaval „Jan" mag noemen, doch die je na de carnaval niet meer ziet staan. Dit alles berijmd op oude internationale volks wijsjes en uiterst muzikaal door Pieter Mooren bewerkt. Het pleit voor Circus Mök, dat jongelui met een andere visie op de maatschappij dan groepen (die ook in het circusprogramma optreden) hun eigen zegje mogen zingen en dat dan ook nog eens voortreffelijk doen. Jac. Penris. dit jaar voor de vijfde maal in de ton, vertolkte met zijn personificatie van de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar een op zijn lijf geschreven rol. Het verschil tussen de pseudo en de echte voorlichter is, dat de pseudo het klaarspeelt de zaal plat te krijgen, ondanks zijn niet Venrays dialekt. Deze Venrayer (geworden) amateur steekt nu in ieder geval met kop en schouder uit boven de „be roeps" buutreedner Temke uit Horst, die deze keer als boswachter optreedt, doch bepaald niet het niveau haalt van Penris. Ook niet dat van Bets Kwats, die dit jaar te beluisteren is als boerin, die op zoek is naar de echte boer. „LesToupèes", een van de klapstuk ken van vorig jaar, laten zich dit jaar zien als de eerste en enige Venrayse schikkapel. De lachspieren moeten het danig ontgelden bij hun uitvoering van Lichten und Flauwer op systemen, in plaats van op instrumenten. Zo maar dingen en mensen van alle dag worden met groot muzikaal vak manschap de zaal ingeslingerd door de Trennesetters, met als toegift een lekkere meezinger omdat 't Venraods tenslotte tóch de taal deze haze is. Tot teleurstelling wellicht van velen, die direct na de pauze de wierook menen te ruiken, komen de „Heilige van de Groëte Kerk" dit jaar in een op zich wel geslaagde nieuwe creatie, tegen een schitterend decor. Maar we zien dit elftal toch liever op de pilaren schèle wazel verkopen, dan in hun minder zeggende rol van Venrayers uit de jaren dertig. Grandioos is overigens hun vierstemmige song in de stijl van de uit de dertiger jaren bekende Comedian Harmonies. Een de door hen gebrachte meezinger is ook nooit weg. De Rooyse Möpkes, waarin duidelijk de hand van de vakvrouwe Nicka v. d. Wind zichtbaar is, wervelen ook nu weer over de bühn. Gevolgd door de Pierotten van Ans Ewalts-Litjens. Als eenling danst Desiree Janssen een voortreffelijke show. Nieuw in de circuspiste is net duo Bergsjang, met een iets te lang durend playback-nummer. Maar alle begin is moeilijk. Zoals gewoonlijk wordt het program ma geopend door het hartverwarmende optreden van de Mök-paradepaardjes van de kindergarde, compleet met het even traditionele dwarsliggende paard je. Een dikke pluim tenslotte op de clownsmuts van de niet meer zo mysterieuze Misty omdat men zo zachtjes aan wel weet, dat het Gerrit de Groot is, die met groot talent de programma-onderdelen aan elkaar gri mast. KINDEROPTOCHT IN VENRAY Zondag 21 februari is het weer zo ver, dan trekt de jaarlijke kinderoptocht weer door Venrays straten. Een optocht waar iedereen aan mee kan doen. Het kost helemaal niets! Het enige wat je moet doen is je eigen opgeven. Dit kun je doen op de zondagen 7 en 14 februari van 11 tot 12 uur in het jongerencen- trum„Free Wheelin", Hoenderstraat 10. Hier wordt ook bekend gemaakt waar en hoe laat je moet opstellen. De ontbinding en prijsuitreiking zijn dit jaat-weer bij en in de tent op het parkeerterrein „Gouden Leeuw". De route van de optocht: Opstellen Dr. "Poelsstraat, Hofstraat, Grote Markt, Marktstraat, Hoender- straat, Bergweg, Merseloseweg, tent parkeerterrein „Gouden Leeuw" (ont binding). De Venrayse Carnalskrant De Piëlhaas is vanaf vrijdag middag 5 uur verkrijgbaar in boekhandel v.d. Munckhof en bij de andere bekende adressen CARNAVALSVERENIGING JAN VAN ARSEN NIEUWE GEZAGSDRAGER Tijdens een druk bezocht Prinsenbal diende zich als nieuwe heerser over Oostrums Karklingels aan de brieven besteller Jan van Arsen, dit onder een geweldig applaus. Daarvoor had Prins Harrie III zijn onderdanen bedankt voor de fijne samenwerking. Vorst Jan verzocht de oud Prins daarna enkele stappen terug te zetten, een beweging die ieder van ons zal kennen. Vrijdag kwamen de bejaarden in aktie tijdens een bal voor hen georga niseerd. Netty Jeuken had de danslus- tigen enkele volksdansen geleerd en zij waren kennelijk aandachtige leerlingen geweest. Het hofkoor Oeretoe bracht enkele liedjes ten gehore dat zeer in de smaak viel bij 65 Dat kon eveneens gezegd worden van de Venrayse Zingende Sneejer Engel- bert Oudenhoven. Hij werd muzikaal bijgestaan door Staf Soulimans. De Joekskapel Ut Göt liet weer zeer verdienstelijk van zich horen. De Eikenhofkapel luisterde de avond muzikaal op. De jeugdige carnavalsvierders nemen afscheid van Prins Hans, Vorst John en nar Wim. Daarna zullen de drie opvolgers zich presenteren en wel tijdens een Prinsenbal in zaal van Dijk, aanvang 18.30 uur. DE TENNISVERENIGING PRESENTEERT DIT JAAR HET BOERENBRUIDSPAAR Truus Litjens en Wiel Vioet vormen op dinsdag 23 februari het boeren bruidspaar, dat in de onecht verbonden zal worden door ceremoniemeester Henk Janssen. Erna en Marcel van Rattingen, Truus en Joos Hoex zullen de wederzijdse ouders vormen. Getuigen in dit kolder huwelijk zijn Gonnie Vloet en Annie Kessels. Opvallend is het aantrekken van een suikeroom in de persoon van Martin Litjens. RIDDER IN DE ZILVEREN SPURRIEMÖK In Oirlo zal a.s. zaterdag op het Aldewieverbal de heer Thei Hendriks worden onderscheiden met de zilveren Spurriemök. Deze speciale onderscheiding ingesteld door Vastelaovesvereniging „de Spurriemök" is bestemd voor die personen, die zich bijzonder voor het Vastelaovesfiëst in het Spurriemökke- riek hebben ingezet. Deze onderscheiding welke verschil lende gradaties kent, zal alleen bij gelegenheid worden uitgereikt. Thei Hendrix is in totaal meer als 11 seizoenen nauw betrokken geweest bij het Oirlose vastelaovesgebeuren. Zo is Thei 5 jaar lang vorst geweest, 6 jaar Raadslid en heeft hij in totaal 9 jaar een bestuursfunktie vervuld. Verder mag Thei één van de mannen van de Bonte Avond en de Boerenbrui loft genoemd worden en geniet hij bekendheid als buutreedner en ceremo niemeester. De uitreiking zal geschieden door Prins Thei III. Vrijdag 5 februari: Circus Mök, De Piëlhaas Zitting Castenray Zaterdag 6 februari: Circus Mök, De Piëlhaas Aldewieverbal, De Spurriemökke Jeugd prinsenbal, Castenray Jeugdprinsenbal, De Karklingels Aldewieverbal, 't Dartele Veulen Zondag 7 februari: Joekskapellenfestival, De Piëlhaas Vrijdag 12 februari: Receptie jeugdprins 't Knölleke Aldewieverbal. Castenrav Hockeybal in Prinsenhof Klere bal, carnavalsbal voor middel bare scholieren in zaal In den Engel. Aldewieverbal, Piëlreuzen Zaterdag 13 februari: Aldewieverbal, Zagewetters Vorstenhal, De Piëlhaas Aldewieverbal, 't Knölleke Receptie Prins, Karklingels Receptie Prins Hedsbuule, 20.33 uur Zondag 14 februari: A.P.K.-plak, De Piëlhaas Receptie Prins, De Spurriemökke

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9