Jlerziening van bestemmingsplannen ten voor dele van de bewoners, maar ten koste van de gemeente ebberink /MARKTHOFj PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS }PENING KANTOOR SPAARBANK LIMBURG IN VENRAY MEDIMA AANDACHT VOOR OUDERS EN KINDEREN VERGADERING RAADS- MEERLO WANSSUM OPENING EN OPEN DAG R.K. SCHOOL „DE VLASWEI", OP VRIJDAG EN ZATERDAG NIEUWE DIRECTEUR VAN St. SERVATIUS VENRAY INGEZONDEN Regelmatig komen er bij het gemeen tebestuur aanvragen binnen van inwo- iers die hun woning willen veranderen, lijvoorbeeld een serre of studeerkamer tanbouwen; op zolder een dakkapel naken, of misschien wel een zolder- amertjë; een garage of berging bou- ren, ja zelfs van een platdak een spits lak maken. Allemaal meer of minder ngrijpende bouwaktiviteiten waarvoor nen nu eenmaal een vergunning van het lemeentebestuur nodig heeft. De gemeente kan deze bouwvergun- lingen niet zonder meer toestaan of veigeren. Zij is daarbij „met handen en loeten" gebonden aan de bestemmings- ilannen waaronder de diverse (ver)- Kjuwaanvragen vallen. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN In de bestemmingsplannen veelal ipgezct bij het inrichten van een nieuwe rijk worden de voorschriften eregeld waaraan o.a. de bouwobjekten noeten voldoen. Zo kan daarin opge- iomen zijn dat alleen platte daken zijn oegestaan; dat geen vrijstaande bergin- en in de tuinen mogen worden ngericht; enz. Voorschriften dus die de enheid het aangezicht van een wijk -helpen bepalen. De tijd staat echter niet stil.... Wat 'n aar of tien geleden heel normaal was, an nu in 1982 als storend of als 'n ge- irek worden aangemerkt. Het gezin is egrocid. er moet 'n berging komen om e fietsen te stallen; op zolder moet 'n ludeerkamer komen; pa wil 'n garage roor z'n pas verworven autootje en oonlief wil 'n volière gaan oprichten, feel normale verlangens dat zal demand ontkennen. Maar als de (oorschriften in een bestemmingsplan lat allemaal verbieden dan is dat «velend en dan is het begrijpelijk dat n bouwaanvrager, die nul op z'n equest kreeg, kribbelig wordt, gaat irotestcren of misschien wel klandes- ien de gewenste uitbreiding laat maken. )e groenbeplanting is in al die jaren >ok de hoogte ingegaan en men ziet niet o direkt wat er achter die bomen ge- leurt.... VAN PASSEN Het gemeentebestuur is geen boeman. Ms uit een bepaalde wijk regelmatig bouwaanvragen komen, die feitelijk niet verwezenlijkt mogen worden, is dat voor de gemeente een teken dat het be stemmingsplan niet meer deugt, achter haald is. Dan is het tijd zo'n bestemmingsplan eens onder de loupe te nemen en dat dan eens wordt bekeken welke belemmeringen feitelijk kunnen vervallen of welke verzachting behoeven. Zo'n herziening van een bestem mingsplan vraagt tijd en overleg ook met de bewoners van de bewuste wijk. Maar daarop kan dikwijls een (ver)- bouwaanvrager niet wachten. Als die eenmaal besloten heeft dat er 'n garage moet komen, dan moet hij niet nog eens 'n jaar wachten omdat het bestem mingsplan nog niet herzien is. Het gemeentebestuur is zich ook daarvan bewust. En men kan dan ook regelmatig in de rubriek „Gemeente- praat" lezen, dat b. en w. voornemens zijn, om in afwijking van het geldende bestemmingsplan of vooruitlopende op een voorgenomen herzieningsplan, bouwvergunning te verlenen voor een aantal (ver)bouwobjekten. B. en w. gaan er dus al bij voorbaat van uit, dat in het herzieningsplan bepaalde (ver)bouwaktiviteiten zullen mogen worden uitgevoerd. Maar, om dat het best mogelijk is, dat de buurman het helemaal niet eens is met de (ver)- bouwplannen van zijn buur, moet die buurman zijn bezwaarschriften kenbaar maken. Maar dat is een verhaal apart.... KOSTBARE GESCHIEDENIS Men zal begrijpen dat zo'n herziening van een bestemmingsplan tijd en geld kost. En omdat tijd ook geld is, wordt zo'n herziening een dure aangelegen heid, ten koste van de gemeenschap. Bij de begrotingsbehandeling heeft de gemeenteraad er 40.000,voor ge reserveerd. B. en w. vroegen er zelfs 60.000,— voor, maar dat was in deze lijd van bezuinigingen te veel van het goede. Die 40.000,is de gemeente dan kwijt. Er staan geen inkomsten tegenover. Bekijken we b.v. het bestemmings plan Bergkwartier. De herziening van dat plan is berekend op 25.000,Als gevolg van die herziening gaan er b.v. een 25-tal huiseigenaren in de loop der jaren een grote of kleine verbouwing plegen. Die 25 bouwers zouden dan theoretisch 25.000,— op moeten bren gen, of gemiddeld elk 1000,—. Daarbij komen nog eens de normale bouwleges. Maar dat mag niet. Wel de bouwleges natuurlijk, maar niet de kosten van de herziening, die zijn voor de gehele gemeenschap. Behalve de herziening van het plan Bergkwartier, zijn er bij de gemeente nog verschillende herzieningen gepland of in voorbereiding. Dat zijn dan: een algehele herziening van het plan Bruks- ke, een herziening van plan De Wieën- noord én zuid en de herziening van het plan Recreatiegebied Vlakwater. In totaal gepland op 150.000,Er van uitgaande dat de gemeenteraad daar voor jaarlijks 40.000,— beschikbaar wil stellen, wordt dit een karwei waar 4 jaren mee gemoeid zijn. Maar ongetwij feld zullen er dan weer andere bestem mingsplannen op herziening liggen te wachten. KERKDORPEN Het zal de opmerkzame lezer niet ontgaan zijn, dat hierboven alleen sprake is van bestemmingsplan herzie ningen uit Venray-centrum. Maar dat wil helemaal niet zeggen dat er op de kerkdorpen geen veranderingen te verwachten zijn. Er liggen zelfs nu al herzieningsplannen klaar of zijn in de maak voor Oirlo, Merselo, Heide, Cas- tenray en Ysselsteyn. Maar dat zijn veelal uitbreidingen voor nieuwe woon straten. De kosten daarvan rond de 30.000,— per plan worden in de uit te geven grondprijzen verrekend, zoals dat in feite in elk bestemmings plan het geval is. Men kan dan ook v eigenlijk niet van een herziening spre ken. Eerder nog van een uitbreiding van een bestaand bestemmingsplan. 'n leesbare krant Zaterdagmiddag heeft burgemeester )e fesche officieel de zevenenveertigste 'estiging van de Spaarbank Limburg eopend. Deze is gevestigd in de Post- traat in het gebouw waarin tot voor lort de Nederlandse Middenstandsbank gevestigd, voordat die naar de lerscloseweg verhuisde. Bij gelegenheid van de opening kreeg Ie burgemeester van de heer Janssen, lankdirekteur, een checque, die goed is (oor 2.000,—. Dit geld zal volgens de lurgemeester gedeeld worden tussen het (rijwilligerswerk in het St. Elisabeth- iekenhuis en de bejaarden die daarvoor ^en biljart kunnen aanschaffen. In het bankgebouw wordt een nteressante tentoonstelling gehouden 'an spaarpotten in de loop der eeuwen, fkomstig uit het Nationale Spaarpot- enmuscum in Amsterdam, r In de komende maanden zal een kelectie uit de - ze verzameling te bewonderen zijn. Op de foto de burgemeester en me vrouw Defesche met op de achtergrond de mensen die het kantoor in Venray gaan runen: de hr G. Golsteijn en mevr. J. Hoeijmakers. Spijker broeken 2 voor ÏOO,- B.H.'s Wit en huid 10% korting Alle andere kleuren 20% Tricot heren- pyama's van 34,50 27,50 Alle andere Nachtkleding nu 10% korting Angora wollen ondergoed Nu veel voor de halve prijs PLAYTEX Nu met extra Grote kortingen en Rest. B.H.'s voor 7,50 werkkleding bij twee stuks 10% korting TEN CATE Alle winter- HERENONDERGOED vanaf 5 sluks jackets 10% korting 25% korting Schorten 10% korting RESTANTEN voor 25,- Ten Cate DAMESONDERGOED vanaf 5 stuks 10% korting Lange gewatteerde Winterjassen Halve prijs Veel aanbiedingen in kinderkleding Spijkerbroek van 59,50 nu 45,— ol TWEE STUKS VOOR 80,— Alle corduroy ribbroeken 10% korting Op veel niet afgeprijsde artikelen geven wij nu 10% korting Huishoud- textiel v.a. 75,- of bij 10 st. 10% korting Panty nylons Shorty 30 Denier S voor 10,- Badstof hoeslakens van 29,50 NU 24,50 van 39.95 NU 32,50 De opruiming begint 14 januari bij: Onder het motto, samen kom je verder, willen drie wijkverpleegkundi gen van het Groene Kruis enkele gespreksavonden organiseren voor ouders van peuters en kleuters. Aan de orde komen o.a.: De moei lijkheden bij de opvoeding van Uw kin deren. Het definitieve programma willen wij gaarne met de ouders zelf samenstellen. De eerste avond start op dinsdag 16 maart 1982, aanvang 20.30 uur in „de Clockert". Belangstellenden kunnen zich telefo nisch opgeven bij het Groene Kruis Venray, Bergweg 4 te Venray, telefoon 04780-81269. Burgemester drs. Dittrich hield niet de van hem bekende Nieuwjaarsrede omdat, zoals hij verklaarde, hij de overtuiging had „teweinig geloofwaar dig" over te komen. Hij wenste de raad en hun gezinnen een bijzonder goed 1982 toe. Hij hoopte op een goede en vruchtbare samenwerking in het belang van de gemeente Meerlo-Wanssum en haar inwoners. De agenda bleek maar kort te zijn en de raad had daar weinig noeite mee. Zo werden zonder hoofdelijke stemming de volgende voorstellen goedgekeurd: De 13 armstoelen, 4 stoelen, 3 banken en 1 tafel, afkomstig uit het vroegere gemeentehuis van Wanssum, kunnen worden gerestaureerd voor een bedrag van 13.000,Dat meubilair zal straks in het eventueel te bouwen nieuwe gemeentehuis ook dienst gaan doen. De Meerlose dames kunnen met hun emancipatie-aktiviteiten doorgaan. De raad had geen moeite daarvoor een bedrag beschikbaar te stellen van 1358,-. Twee perceelsgedeelten te Blitters- wijck konden worden verkocht omdat deze stukken grond geen waarde hebben voor de gemeente. Voor de eerste maal zal het gemeente bestuur gaan onteigenen.' Langdurige onderhandelingen over het verkrijgen van een perceel grond in Tienray, thans in eigendom van de heer Naus, wonende te Venray, hadden niet het gewenste resultaat opgeleverd. De gemeente hééft die grond nodig voor realisering van het bestemminsplan Tienray. In 1971 had de vader van de huidige eigenaar een aanbieding aan de gemeente gedaan, maar dat voorstel kon niet door de gemeente worden geaccepteerd. De weg Megelsum kan worden aangelegd al moet er nog met enkele eigenaren van grond overeenstemming worden bereikt. Met twee eigenaren ligt het moeilijk, maar de weg kan toch worden aangelegd, Zonder sloten en bermen. Nogmaals zal getracht tot overeenstemming te komen. Er zal worden gewezen op de ruilverkaveling en dan zal het de eigenaar geld gaan kosten. JAAROVERZICHT 101 geboorten vonden plaats; 32 inwoners kwamen te overlijden; 2,59 personen vestigden zich en er vertrok ken er 305. Thans telt de gemeente 7016 inwoners. Gebouwd werden er 29 woningwetwoningen, 8 premiewonin gen, 14 vrije sector woningen, in aanbouw 16 premie- en 13 vrije sector woningen. Er werden 199 misdrijven ter kennis van de politie gebracht, 70 hoger dan het jaar daarvoor; 231 overtredin gen werden gekonstateerd. De vernie lingen waren niet in cijfers te vangen. Wel dat de daders van de vernielingen aan de openbare kerstboom te Blitters- wijck waren achterhaald en die hebben de rekening gepresenteerd gekregen. De sterkte van de politie bedraagt 9 perso nen, maar nog steeds is er 1 ingedeeld bij de districtsrecherche. VRIJDAG 15 JANUARI 1982 Nr. 2 HONDERDENDERDE JAARGANG Op vrijdag 29 januari a.s. zal de katholieke basisschool „de Vlaswei" officieel worden gepresenteerd. Vorig jaar oktober werd het gebouw al op feestelijke wijze door de leerlingen in gebruik genomen. Thans wil het bestuur, de Stichting Katholiek Onderwijs Venray, aan allen die direct of indirect aan de totstand koming van het gebouw hebben bijge dragen, en aan andere genodigden, laten zien hoe het resultaat is geworden. De school herbergt onder het schuine dak zowel een kleuter- als lagere school en is zo al gereed voor de toekomstige basisschool. Deze zal wettelijk in 1983 een feit zijn en in bestemd voor alle kin deren van 4 tot 12 jaar. „De Vlasawei" is door architect A. Reichert in prima samenspel met het team van kleuter- en lagere school ont worpen. In het gebouw vinden we 2 lokalen voor de kleuters en 6 lokalen voor de leerlingen van de lagere school.- De gemeente Venray was opdracht gever en heeft tijdens de bouw op be kwame wijze de directie gevoerd. Ook is er een ruime speelzaal en een centrale ruimte voor handvaardigheid, studie en toneel. Een documentatiecen trum zorgt ervoor dat de leerlingen zelf standig allerlei gegevens kunnen opzoe ken. Doordat de gangen overgaan in de gemeenschapsruimte, dienen ze alleen voor de „circulatie" en zijn er allerlei leuke hoekjes ontstaan. Het team, thans bestaand uit 5 perso nen, is erg enthousiast over het gebouw, dat gerealiseerd werd door bouwmij. Janssen te Venray. Het is goed te merken, dat het vanuit de praktijk werd ontworpen. Zoals gezegd vindt de officiële presentatie op 29 januari a.s. plaats. Op zaterdag 30 januari is er 's mid dags open huis van 14.00 tot 17.00 uur. Alle kleuters, leerlingen, hun ouders, familieleden, bekenden, buurtbewoners en belangstellenden zijn dan van harte welkom om een kijkje te komen nemen. Studieweekend van KNVB afd. Limburg en Fussballverband Mitelrhein in Venray Vrijdag en zaterdag a.s. wordt in Venray een studie-weekend gehouden van de K.N.V.B. afdeling Limburg (Jeugdcommissie) en het Fussballver band Mittelrhein (Jugendausschuss). Vrijdagavond om half zeven wordt het gezelschap officieel door het gemeentebestuur op het raadhuis ont vangen. Het hoogtepunt van dit weekend wordt gevormd door een uiteenzetting op zaterdagmorgen over het door de K.N.V.B. in Venray ingestelde onder zoek naar de beoefening van de voetbal sport in Venray tot het jaar 2000, gere lateerd aan de ledentallen van de plaat selijke voetbalverenigingen. In het kader van een dergelijk onder zoek was Venray zeer belangrijk in verband met de aanwezigheid van één grote sportvereniging (SVV) en een vijf tal kleinere voetbalverenigingen op de kerkdorpen. Dit onderzoek kan belangrijk zijn, zowel voor de K.N.V.B. als voor de gemeente Venray met het oog op in de toekomst te nemen maatregelen. AANRIJDINGEN Op de Leunseweg bemerkte de autobestuurder L. te laat dat voor hem de auto, bestuurd door J., ging stop pen. Daardoor ontstond een botsing. De auto van L. schoof door tegen een voor hem staande personenauto, be stuurd door D, De auto's moesten stop pen voor een vrachtauto die aan het los sen was. Het bleef bij materiële schade. Op de kruising Boddenbroek-Cas- tenrayseweg verleende autobestuurder v. d. V. uit Venray geen voorrang. Daardoor ontstond een botsing met een vrachtauto bestuurd door een inwoner van Vierlingsbeek. Alleen materiële schade. Op de Nieuwe Maasheseweg moest de autobestuurder W. H. uit Venray uitwijken voor een overstekende hond. Bij dat uitwijken geraakte de auto in een slip en via de berm botste hij tegen 8 bermpaaltjes en twee boompjes. De hond was in geen velden of wegen meer te bespeuren. T. K. uit Venray reed met zijn auto over het Gemmadal en wilde rechtsaf de Hoenderstraat inrijden, maar moest afremmen voor een over de Hoender- straat komende personenauto bestuurd door de 25-jarige W. W. uit Venray. Bij dat afremmen geraakte zijn auto door de glasheid van de weg in een slip en daardoor ontstond een botsing. Alleen materiële schade. ZONDER IDENTITEIT Een Venrayer deed aangifte van het beschadigen, waarschijnlijk tengevolge van een aanrijding, van zijn aan de Aronskelk geparkeerd staande perso nenauto. Die veroorzaker is zonder zijn identiteit bekend te maken er vandoor gegaan. Het moet zijn gebeurd tussen 10 en 11 januari. Indien er getuigen van een eventuele aanrijding zijn gewqeest, worden zij verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. De heer drs. P. L. L. Dorren, coördi nator in het akademisch medisch centrum te Amsterdam, is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot directeur van het Psychiatrisch Centrum Venray - lokatie St. Servaas. De heer Dorren is 37 jaar oud, geboren te Valkenburg-Houthem, ge huwd en vader van 3 kinderen. Op het ogenblik telt St. Servatius nog twee directeuren, dr. Kroft en dhr. Jan Willems. Dr. Kroft is op 1 mei a.s. 25 jaar directeur geneesheer. Hij legt dan zijn funktie als directeur neer, maar blijft werkzaam als psychiater en hoofd van het subcentrum primaire behande ling. De heer Willems gaat begin april St. Servatius met vervroegd pensioen laten. - FREE WHEELIN EN HET - SCHOLIERENCAFÉ Hierbij willen wij reageren op het artikel van vorige week over O.J.C. Free Wheelin. Wij zijn vrijwilligers en bezoekers van het scholierencafé. In uw artikel wordt het scholierencafé nauwelijks genoemd en alleen gezien als een groep die buiten Free Wheelin staat en als service-verlening de ruimte mag gebruiken. Dat is onjuist weergegeven want het scholierencafé is opgericht door het be stuur zelf. Formeel zijn we dus een onderdeel van Free Wheelin en dit is nooit anders geweest. Het scholierencafé is: elke dinsdag t/m vrijdagmiddag van 11.45 tot 14.15 en kunnen scholieren hun middag pauze in de achterkant van Free Wheelin doorbrengen. Zeventien vrijwilligers (scholieren) zor gen voor muziek, koffie, thee, soep en fris tegen lage prijzen. Meestal komen er zo'n 70-80 scholieren per dag. Het aantal blijft stijgen. Ook komen er scholieren van de MAVO en werklozen en samen is dat heel gezellig. In het bewuste artikel werd een getal van 60 genoemd in voor- en achterkant samen maar jullie zijn ons er vergeten bij te tellen. (60 80 Wij streven er nu naar om op maandag en vrijdagmiddag open te kunnen, maar tot nu toe is dit afgewe zen, daarom vertrouwen wij er op het ja-woord in de volgende bestuursverga dering te horen. De voorkant kan in de problemen zitten, wij zeker niet. Dat wilden wij eyen rechtzetten. P.S. De „oude uilen" hebben de vaste dinsdagavond in de voorkant en de achterkamers zijn een nieuwe groep onder de 20 jaar. Er zijn dus drie groepen in Free Wheelin n.l.: de Discokant, de achterkant en het scho lierencafé!!! Naschrift van de redaktie: Bovenstaand ingezonden stuk vergezeld van een hele rits handtekenin gen behoeft weinig aanvulling. De gegevens voor ons artikel hebben wij vergaard uit een gesprek met jongeren en uit het boekje „Werkplan 81-82". Hoewel we intussen hebben geconsta teerd dat aan dat werkplan niet de straffe hand gehouden wordt, hebben we over het hoofd gezien, de daarin opgenomen zinsnede: „Het scholieren- café draait al geruime tijd.... het voorziet in een duidelijke behoefte...." Overigens blijft onze mening, dat „voor- en achterkant" van Free Wheelin weer herenigd moeten worden, onveranderd gehandhaafd. - LEVE CIRCUS MOK Het jaarlijkse optreden van het carnavaleske Circus Mök is een gebeur tenis waar velen naar toe leven. Lang van tevoren worden afspraken gemaakt over „wie in de rij gaat staan" om kaartjes te bemachtigen. Men heeft er bij regenweer een nat pak en bij vries weer koude voeten voor over. Maar als het moet gaan, zoals het zaterdag j.l. bij de schouwburg ging, hoeft het voor ons niet meer. Die „ons" zijn naar ik mag veronderstellenal die honderden, die zaterdag hebben geprobeerd er vlug bij te zijn om teleur stelling te voorkomen. Die teleurstelling (zacht uitgedrukt) werd ons nu bezorgd door de organisa toren van „Circus Mök". Vóór tien uur had zich al een aardige file gevormd voor de toegangsdeuren van de schouwburg. Toen iedereen dacht, dat de deuren eindelijk zouden worden geopend, kwam de heer Joost Verbeek volgnummerti es uitdelen om de „druk" van de glazen deuren af te nemen en het publiek vervolgens via de zijdeuren naar de kassa te leiden- De door het langê wachten al kriebelig geworden menigte probeerde een num mertje te krijgen. Knopen werden van jassen gerukt, brillen sneuvelden, blau we plekken werden opgelopen, Het werd een grote puinhoop. Als de bijbelse werkers in de wijngaard kregen zij, die de koude van de dag hadden getrotseerd niets, de laatkomers alles.... Tot overmaat van ramp werd de verkeerde deur geopend, waardoor de eersten de laatsten werden en de laatsten de eersten. Nog erger: Toen men eindelijk aan de beurt kwam in de hoop op een goede plaats bij de voorstelling bleken er al zóvèèl kaartjes verkocht omdat ze met tientallen tegelijk per persoon werden uitgegeven. Er zijn er, die diep teleurgesteld naar huis zijn gegaan.... zónder kaartje want voor hen was Circus Mök al bekeken. We hebben zo'n gevoel, dat het volgend jaar Circus Mök maar twee voorstellingen behoeft te geven n.l. een voor genodigden en een voor die be drijven die goed zijn voor afname van enkele honderden kaartjes tegelijk. Bij zo'n organisatie gaat niemand meer in de rij staan.... A. S., die na twee uur wachten zonder kaartje thuis kwam.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 11