EN MAAS GEMEENTEPRAAT INFO VOOR OUDEREN Het sout in de begrotingspap.... NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schtitte, Bureau Voorlichting n Sluiting raadhuis in verband met de feestdagen Vervallen spreekuren luisvuilophaaldienst en de feestdagen Nieuwjaars receptie Kerstboom verbranding Sluiting gemeente lijke sportaccomm. Melden en ophalen kadavers duurder Bouwvergunningen verleend Bouwvergunning aangevraagd Hinderwet Basisscholen- toernooi basketbal en korfbal PEEL EN MAAS ook üw krant AAW/WAO BOMEN-ROOIEN DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 Nr. 52 HONDERDENTWEEDE JAARGANG Op vrijdag 25 december (eerste kerst- ag) en vrijdag 1 januari (nieuwjaars- ag) is het raadhuis gesloten. Voor alle duidelijkheid zetten wij de ijjzigingen nog eens op een rij: londerdag 24 december: open van 9 -12 uur; de middagopenstelling van afdeling bevolkingszaken komt te vervallen; - het raadhuis is na 12 uur gesloten, rijdag 25 december: raadhuis de gehele dag gesloten, jonderdag 31 december: open van 9-12 uur; middagopenstelling van de afdeling bevolkingszaken komt te vervallen; hel raadhuis is na 16.00 uur geslo ten. Vrijdag 1 januari: - raadhuis de gehele dag gesloten. Iln verband met de afwezigheid van de (mrgemeester en twee wethouders zullen je volgende spreekuren komen te rervallen: Op maandag 28 december: spreekuur mrgemeester; spreekuur weth. J. van Oers; spreekuur weth. mevr. A. P. Rut ten (sociale zaken). Op dinsdag 29 december: spreekuur iveth. mevr. A. P. Rutten (volkshuis vesting). Voor dringende zaken kan men zich richten tot de betreffende afdelingen. In het geval van volkshuisvestings- iroblemen moet men zich richten tot de woningbouwvereniging Noord-Lim burg. Op Nieuwjaarsdag zal van 12.00 tot 13.00 uur op het raadhuis de traditio nele nieuwjaarsreceptie worden gehou den. Iedereen krijgt dan de gelegenheid de burgemeester met zijn echtgenote en deken Theunissen de beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Ook dit jaar zullen op woensdag 6 ja nuari in de wijken Veltum en Brukske de kerstbomen verbrand worden. De organisatie daarvan is traditioneel in handen van de Venrayse gemeentepoli tie en de brandweer. Evenals andere jaren zal de kerst boomverbranding plaats vinden op de hoek van Westsingel/Kempweg en op het terrein aan de Henri Dunantstraat tussen de Koninkrijkszaal en de school. De bomen kunnen worden ingeleverd op woensdag 6 januari tussen 14.00 en 16.30 uur. Om 18.00 uur worden de stapels in brand gestoken. De jongelui, die de bomen inleveren krijgen voor iedere boom een lotje waarmee men kan meedingen naar leuke prijsjes, die door de gemeente politie beschikbaar worden gesteld. De uitslag van de verloting wordt in Peel en Maas van 14 januari a.s. bekend gemaakt. Dorps- en wijkraden, die van plan zijn in hun dorp of wijk een kerstboom verbranding te organiseren, moeten zich hierover in verbinding stellen met de afd. I-B [de heer J. Jongen, tel. 04780 - 83838 toestel 157]. LAATSTE GELEGENHEID De feestdagen staan weer voor de leur en zoals elk jaar zal er op de eestdagen Kerstmis en Nieuwjaar geen huisvuil worden opgehaald. Voor deze keer geldt dat de route van vrijdag 25 december (1e Kerst- ag) geheel vervalt. De route van vrijdag 1 januari tieuwjaarsdag) wordt verschoven Bar zaterdag 2 januari. Wij vragen iedereen, bij wie nor- naal het huisvuil op vrijdag wordt pgehaald, hiermee rekening te wil- tn houden, opdat niet onnodig lang e vuilniszakken langs de weg staan n Venray schoon de feestdagen door- omt. v« yen! yil dol»yl»lyl» 58p torbaUrinitl b»llrtll*n UrShtcn 8r.j* >1lf«rlya Uaimylnlt. fubat cuarUtl gflnO oBpl.rlnli «Un»c*htir. O I {J-f. jVj yj «iUw. ^1—J> vJLj ÜV Ljt O jlB AL» jS I PjLX. S. vj u I ^Ll J Gj Ot Ci) t_fj~ a a pi «J3\ De gemeentelijke sportaccommoda- ies zullen met de feestdagen voor particulier of verenigingsgebruik ge sloten zijn. Voor de goede orde zetten wij een en ander even op een rij: Op 24 de cember gaan de accommodaties om 16.00 uur dicht. Op 25 december (1e Kerstdag) is alles gesloten. Op 26 december (2e Kerstdag) is de sport hal De Wetteling geopend in ver band met een volleybal-toernooi. Van vrii sporten is echter geen sprake. 1 Op 3 Idecember gaan de accommo daties om 16.00 uur dicht. Op 1 ja nuari (Nieuwjaarsdag) is alles geslo- De destruktiebedrijven te Son laten reten, dat in verband met de komende èestdagen (die beide op vrijdag vallen) Ie grote kadavers zoveel mogelijk daags Sevoren zullen worden opgehaald. De kadaver-vaten die op donderdag 24 of 31 december worden gemeld voor 9.30 uur, zullen zoveel mogelijk nog dezelfde dag worden geleegd. Anders uiterlijk op maandag. Ook gedurende de feestdagen kan men kadavers melden via het telefo nisch antwoord- en registratieapparaat. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter Wil men volgend jaar niet méér betalen voor een nieuw paspoort, dan doet men er goed aan dit jaar nog een nieuwe pas aan te vragen of de oude rerlopen] pas te laten verlengen. Nu kost een paspoort 52,75, maar volgend jaar zal men hiervoor 59,— moeten neertellen. Dit bedrag is dan nog ZONDER de te verwachten verhoging van de rijks- leges, waartoe de Tweede Kamer een motie heeft aangenomen. Waarom straks [veel] meer betalen, 'wanneer u nu nog vrij goedkoop aan een nieuw of verlengd paspoon kunt komen? Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 23 december 1981 voor de navolgende bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. - het bouwen van een machineloods aan de Zandhoek 3, t.n.v. P. H. J. Steeghs; - het bouwen van een zwembad en 3 garageboxen aan de Langstraat 54a, t.n.v. G. C. M. Basten; - het verbouwen van het pand Grotestraat 1, t.ri.v. C. E. J. Sloots, Brienenlaan 1 te Venray; - het bouwen van een volière aan de Bazuinstraat 22, t.n.v. W. M. Willems; - het plaatsen van een duivenhok aan de Pastoor Verheggenstraat 2, t.n.v. G. J. W. Smits, Lollebeekweg 5 te Casten- ray; - het bouwen van een garage aan de Kienhout 15, t.n.v. woningbouwvereni ging Noord-Limburg"; - het bouwen van een garage aan de Kienhout 7, t.n.v. A.P. G. Martens; - het bouwen van een bergruimte tot toiletgroep aan de Poststraat 11-13, t.n.v. P. W. G. M. v. d. Munckhof, Poststraat 19 te Venray. - het bouwen van een tuinberging aan de Pionierstraat 22, t.n.v. G. H. Spreeuwenberg; - het plaatsen van een duivenhok aan de Hogeweg 4, t.n.v. P. J. H. Philipsen; - het uitbreiden van de woning Heidse Peelweg46, t.n.v. J. M. Claessens. Venray, 24 december 1981 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om in afwijking van het geldende bestemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzie ningsplan bouwvergunning te verle nen voor: - het verbouwen van de woning aan de Van Berlostraat 3, t.n.v. H. van Dijck. Aubadestraat 23 te Venray; - het verbouwen van de woning aan de Deurneseweg 99, t.n.v. W. J. van Neerven, Bosrandweg 5 te Deurne; - het bouwen van 32 premiewoningen in fase 2 van Landweert. t.n.v. Aannemingsbedrijf Timmermans v. d. Heyden, Middelweg 38 te Gennep; - het uitbreiden van winkelcentrum ,,'t Brukske". t.n.v. het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds te Heerlen; - het bouwen van een paardenstal aan de Van Broekhuizenstraal 61, t.n.v. H. H. J. Janssen; - het bouwen van een woning met carport aan de Castelostraat te Casten- ray t.n.v. H. H. Classens, Castenrayse- weg 52 te Castenray; - het bouwen van een woning met garage/berging aan de Rouwkuilenweg 16, t.n.v, Th. Voesten. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen medewerking te verlenen. De bouw plannen liggen met ingang van 24 december 1981 gedurende veertien dagen voor eenieder ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 24 december 1981 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche. Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen mulieuhygiëne, maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervan gen op 16 december 1981 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: - H. Arts, Twistweg 17 te Vredepeel Venray, voor het uitbreiden van een rundvee-, varkens- en nertsenhouderij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Twistweg 17 te Vredepeel-Venray. - Mevr. Jilesen-v. d. Steeg, Over- broekseweg 8 te Leunen, voor het ex. ari. 6a, uitbreiden/wijzigen van een varkensfokkerij, waarbij mest en mest VERKOOP VAN VUURWERK UITSLUITEND OP 30 EN 31 DEC. AFSTEKEN VAN VUURWERK UITSLUITEND OP 31 DEC. stoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Overbroekseweg 8 te Leunen-Ven- ray. J. J. M. Michels, Meerselsepeel 10 te Ysselsteyn-Venray, voor het uitbrei den van een veeteeltbedrijf, waarbij mest en meststoffen worden opgesla gen, gelegen aan de Meerselsepeel 10 te Ysselsteyn-Venray. P. J. C. Thijssen, Rouwkuilenweg 16 te Ysselsteyn-Venray, voor het ex. art. 6a, uitbreiden/wijzigen van een pluimveehouderij, waar mest en mest stoffen worden bewaard, gelegen aan de Rouwkuilenweg 14 te Ysselsteyn-Ven ray. A. van Tilburg, Beekweg 58 te Merselo-Venray, voor het ex. art. 6a, uitbreiden/wijzigen van een varkens fokkerij em -mesterij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen en waar electromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Beekweg 58 te Merselo-Venray. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 24 december 1981 tot 24 januari 1982 elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en donderdags van 16.30 tot 19.30 uur. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne staat tot 24 januari 1982 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne be zwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gra- venhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 24 december 1981 Burgemeester en wethouders voor noemd, namens dezen, het hoofd van de afdeling algemene zaken en kabinet, A. L. G. Janssen COMITÉ RECREATIESPORT Op maandag 28 dec. organiseert het Comité recreatiesport voor de leerlingen van het basisonderwijs twee toernooien: Korfbal voor de meisjes Basketbal voor de jongens In tegenstelling tot vorige berichten vinden de korfbal- en basketbalwed strijden plaats in de sporthal ,,de Wet teling". Het korfballen begint om 9.00 uur en het basketballen om 12.30 uur. In samenwerking met de korfbalclub Oranje-Wit" uit Leunen, het districts- bestuur van de korfbalbond en de plaat selijke basketbalvereniging „de Jum pers" zijn de toernooien opgezet. Aansluitend aan het basketbaltoer- nooi zal er in de sporthal- door het Noord Limburgse basketbalteam een demonstratiewedstrijd worden gespeeld tegen een vertegenwoordigend team uit België. Beste mensen, Met de kerstweek géén bijeenkomst. We starten weer op dinsdag 5 januari 1982 om 2 uur. Bij deze willen wij alle WAO-ers 'n prettige kerst en nieuwjaarswisseling toewensen, met de beste wensen voor 1982. Laat u ook met de andere WAO-ers op de kontaktmiddagen zien. Herman In de vorige Info voor Ouderen heb ben wij beloofd een aantal boeken die betrekking hebben op het Kerstgebeu ren voor U uit te zoeken. Wij dachten de volgende kerstver halen onder Uw aandacht te moeten brengen: „Hoe kerstverhalen kwamen en gin gen", geschreven door P. Knipping. „Kerstlied in de berg", geschreven door P. Gallice. „Kerstmis in de wereld", geschreven door R. Lowndes. Het is een beschrij ving van folkloristische gebruiken in de maanden december en januari in verschillende landen. „Oog voor dit licht", geschreven door J. Zink. Uitgaande van een schil derij of miniatuur wordt het kerstge beuren benaderd zowel in dicht- als in verhaalvorm. De kaars", geschreven door W. Brandt. Het zijn kerstverhalen, groten deels spelend in een Japans gevangen kamp. „Kerstboeket", geschreven door M. van Rooyen. Het zijn traditionele maar ook moderne verhalen rond het Kerst gebeuren. „Elseviers Internationaal Kerstver halenboek", geschreven door W. Ha- zeu. Het is een bundel kerstverhalen, geschreven door binnenlandse en bui tenlandse schrijvers. „Kerstversieringen van goudpapier", geschreven door B. Schüssler. „Versieringen voor de kerstboom", geschreven door M. von Socher. „Advent en kerststukjes" (met vruchten, kaarsen en dennengroen), ge schreven door H. Faust. „Weinachtsbilder im Wandel der Zeit", geschreven door H. Egger. Tenslotte zouden wij u nog willen wijzen op het onlangs verschenen boek „Johannes Paulus II in dienst van de medemens", geschreven door K. Spink. Het is een mooie uitgave met een duidelijk lettertype en prachtige kleu renfoto's. Het eerste gedeelte behandelt de kinder- en jeugdjaren van de paus, zijn leven als geestelijke in Polen, en zijn verkiezing tot en zijn werkzaamhe den als paus. Het tweede gedeelte bestaat uit die prachtige kleurenfoto's van zijn inzegening tot paus en zijn diverse reizen (Mexico, Polen, Ierland en de Ver. Staten). VERSTANDIGE VOEDING: Een vertrouwd voorlichtingsmodel uit de jaren vijftig was de ronde schijf met vijf vakjes. Hiermede was bedoeld om de samenstelling van een gezonde voeding te laten zien. Deze schijf van vijf werd tot op heden nog graag ge bruikt. „Eet iedere dag uit ieder vak" was toen het advies. Met behulp van deze schijf wees men op het belang van het gebruik van melk, groenten, vlees, fruit en bruinbrood. Dat was in 1953 hard nodig, want alleen met een dergelijke manier van eten kreeg de mens de noodzakelijke voe dingsstoffen. Momenteel zitten wij met een heel ander probleem! Immers een te kort in de voeding komt haast niet meer voor. Een te veel wel! En dat is nu zo bedrei gend geworden. Er moet nu helaas aktie gevoerd wor den ter voorkoming van dit te veel. Dus geen aktie meer tegen gebreksziekten, maar juist tegen de zo geroemde wel- vaartsziekten. Bij het lezen van dit alles denkt U misschien dat dit wat overdreven is. Misschien dat U toch overtuigd wordt met de hieronder opgesomde gegevens. Het gebruik van vet is met 17% geste gen. Het was in hoofdzaak verzadigd vet wat er werd gebruikt. Het gevolg hiervan is: overgewicht en hart- en vaat ziekten. Het gebruik van eiwitten (o.a. vlees) is met 10% gestegen. De noodza kelijke zetmelen zijn evenwel met 40% afgenomen. Gebleken is dat wij vooral brood en aardappelen hebben laten staan. Daar tegenover staat dat de mens zijn suikeropname met 30% heeft verhoogd. Het gevolg hiervan is: weer overgewicht en tandbederf. Het alco holgebruik steeg maar liefst met 500%. Verder kan men na al die jaren nog constateren dat er fouten in de voeding zijn geslopen, zoals het te zout en te licht verteerbaar eten! Bovenstaand overzicht geldt dus over een periode van 25 jaar. De desbetref fende deskundigen zijn dan ook tot de overtuiging gekomen dat de voorlich ting voor een gezonde voeding op een andere manier moet worden aangepakt. Men heeft thans een nieuwe afbeel ding van de schijf van vijf gemaakt. Nu een schijf van vier. Er wordt een nieuwe boodschap mee gegeven, namelijk: eet minder energie-oproepende maaltijden (dus minder calorieën), eet minder vet (vlees en zuivel), eet minder suiker (houdende levens middelen), eet minder dierlijke eiwitten en eet met minder zout. Het advies van de pas ontworpen af beelding is: eet meer zetmeel; zoals bruinbrood, roggebrood, aardappelen, fruit en granen, waarmee wij bedoelen ha vermout, griesmeel, gort; eet meer plantaardige eiwitten zoals bruinbrood, peulvruchten, waar mee wij bedoelen witte en bruine bonen, kapucijners, spliterwten en de eerder genoemde granen. Voor ve-.dere informatie willen wij U verwijzen naar de juiste uitgekomen brochure „gezonde voeding met de maaltijdschijf". Deze wordt uitgegeven door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK Den Haag. De prijs bedraagt vijftig cent plus porto-kosten. Gelukkig is de begrotingsbehandeling niet een doorlopende droge-stof behan deling van cijfers en getallen. Het zijn dikwijls de woordspelingen die links en rechts (figuurlijk en letterlijk) gespuid worden, die 'n hartelijke lach of minstens een glimlach ontlokken. Zij vormen als het ware het zout in de begrotingspap. Ze maken het urenlange vergaderen „eetbaar". We noteerden enkele van die rake opmerkingen: Onder het voorlezen van de beschouwingen van Samenwerking, moest de heer Truyen op een gegeven moment konstateren dat zijn tekst on leesbaar was. Hij verontschuldigde zich met de woorden: Hier is de pen uitge schoten Zal wel zijn, interrumpeerde de heer Willems van de PvdA, er zijn er teveel die een pen vast willen houden.... Nou niet jaloers worden.... was het rake antwoord van Truyen. Volgens Reintjes van de Kerkdor pen zou men op de oude vuilnisbelt in het Venrays Broek best koeien kunnen laten weiden. Dat als een verlichting van de hoge kosten welke die vuilnisbelt nog steeds vraagt. De heren Konings en Willems vielen hem niet bepaald om de hals voor deze simpele oplossing. Boven op die afdek- laag van het vloeiveld met grote hoe veelheden silenicum koeien laten weien vraagt om 'n nieuwe affaire Van Dijck. Maar misschien dat de onderste steen boven komtaldus beide heren van de PvdA. De conditietraining van het gemeen- tepersoneel lag de heren raadsleden niet erg lekker. Ook en vooral omdat die trainingen op kosten en in de tijd van de gemeente gedaan worden. De heer Willems (PvdA) vergeleek het zinspelenderwijze met Chinese in doctrinatie.... De heer Truyen (Samen werking) vulde zelfs aan met „rare chi nezen". Maar zover zou de voorzitter niet willen gaan. Hij zou die trainingen echter wel met „toegeknepen ogen" blijven volgen.... Volgens de heer Willems (PvdA) bracht wethouder Schols die de conditietrainingen moest verdedigen weinig goede argumenten naar voren om deze trainingen ook in 1982 voort te zetten. Wellicht moet de wethouder wat aan hersengymnastiek gaan doen, zei de heer Willems. Wielrijders zouden bij 'n rood verkeerslicht op de kruising Leunseweg- Zuidsingel toch rechtsaf mogen. Zo luidde een voorstel van b. en w. De raadsleden waren daar nog niet voor te porren. Zeker niet de Partij van de Arbeid, want Henk Willems zei: eerst rood en dan nog rechtsaf is voor ons al tijd een pijnlijke zaak. Daar om ook niet voor de slagzin „rechtsaf mag"Maar gelukkig komt er een wettelijke regeling voor deze verkeers- stunt! Het jeugdcarnaval krijgt geen subsi die meer. Wethouder van Oers moest dat standpunt van b. en w. verdedigen. Hij zei niets tegen carnaval te hebben, maar overal moet er bezuinigd worden en hier is de jeugdcarnaval het slacht offertje. Voor de carnavalsjeugd bete kent dat, volgens de wethouder, eenderde pilsje minder op kosten van de gemeenschap.... De „grote" carnaval wilde hij dan maar als cultuur beschouwen.... De raad kon zijn gedachtengang niet volgen en met meerderheid stemde men in voor verlaging van de subsidie tot 3900,—. De „beschuldiging" van de VVD- fraktie dat in de Muziekschool een spi net en clavecimbel als „meubelstuk ken" worden gebruikt, leidde tot een spraakverwarring. Wethouder van Oers zei dat per 1 januari een lerares clavecimbel wordt aangesteld voor de opleiding van leerlingen totJa wat? Dat vroeg de PvdA fraktievoorzitter Henk Willems zich af. Wij naarstig aan het denken en kwamen tot de volgende veronderstellingen: Clavecimbelist(e) Clavecimplist(e) Clavecimbelaar(ares, arin) Clavecimbleur(euze) Clavecimbliateur(euze) Clavecimbler(erin, eres). Maar „de Dikke van Dale" zegt heel eenvoudig: ,clavecimbelspeler(speel- ster) of wel: Clavecinist(e). Maar hoe noemt men nu iemand die een spinet bespeelt? Zelfs „de Dikke van Dale" blijft hierop het antwoord schuldig. Volgens ons mag men kiezen uit de volgende (nieuwe?) namen: Spinettist(iste) Spinetteur(euze) Spinetter(ster) Spinetleraar(es, in) Spineur (spineuza). „Ik wou dat ik 'n rijdende tennisbaan had", verzuchtte wethouder van Oers, op de dringende vragen naar tennis banen op de kerkdorpen. „Dan kon ik net als 'n viskraam hier en daar stand plaats nemen". Maar de wethouder had nog meer te zuchten: „Ik kan er zo verdomd weinig over zeggen, als ik 't zo mag zeggen..." „Bent U niet eenzijdig geïnfor meerd", vroeg mevr. Poels-Peters aan Henk Willems. „Dat is de Partij van de Arbeid altij d antwoordde hij Na 'n klein twistgesprek tussen Henk Willems en mevr. Poels-Peters greep de voorzitter in en herstelde de orde: „Mijnheer Willems, aan U is het woord". „Dat denk...." triomfeerde de PvdA-er. „De begroting van gemeentewerken hangt van gaatjes aaneen, zo sterk is er bezuinigd", aldus wethouder J. Loo- nen, en hij vervolgde: „het zal moeilijk zijn daar nog 'n gaatje bij te prikken". De tot Haagse aktiviteiten aange spoorde voorzitter/burgemeester:„M'n stoel begint toch wel te verslijten, maar dat komt omdat ik hem niet gebruik om uit te rusten...." Volgens Henk Willems gaat het de Venrayse middenstand niet slecht, als men ziet hoeveel drogisten er in Venray „op elkaar zitten". „Ja", zei de burge meester, „de laatste jaren heeft er een stormachtige ontwikkeling plaats ge vonden op het gebied van de drogiste rijen". „Zal wel zijn", antwoordde Willems, „maar ik ben er niet mooier van geworden. Rood ben ik en rood blijfik..." „Sorry", zei Reintjes, „zo had ik dat niet bedoeld...." „O, maar dan heb je het wel verkeerd geschreven'ant woordde wethouder Schols. „U moet me dat niet euvel duiden", zei Houba tegen de voorzitter. „Heb ik U ooit iets euvel geduid?" vroeg Defe sche en toen er enige hilariteit ontstond: „Zeg maar ja". Bij het afscheid nemen van het raads lid Jan Konings dankte de voorzitter hem voor „de positief christelijke be nadering van de problemen". Gelukkig had hij meteen in de smiezen dat het om een positief kritische benadering ging. Vrijwel iedere week wordt het college van b. en w. geconfronteerd met ver zoeken om bomen te mogen rooien. Deze week was geen uitzondering. Langs de Dwarsweg en de Oirloseweg in Oirlo staan in de wegbeplanting drie scheefgegroeide eiken. Deze bomen zijn intussen door passerende vrachtauto's en bussen zodanig beschadigd, dat zij gaan rotten en weinig overlevingskan sen hebben. B. en w. vinden het goed, dat deze eiken uit een oogpunt van verkeersvei ligheid worden gerooid. - Een bewoner van Veltum heeft een Fijnspar in zijn tuin staan, die te dicht bij de gevel staat en daardoor veel licht wegneemt. De eigenaar, die de gevraag de kapvergunning krijgt, zal de fijnspar (kerstboom) ter beschikking stellen van de gemeente. De boom wordt als kerst boom in Oirlo geplaatst. - Moeilijker lag het met een aanvraag tot het kappen van een elzenbroekbosje aan de Beekweg, nabij de Loobeek in Merselo. Volgens de gemeentelijke plantsoenendienst moet dit bosje ge handhaafd blijven omdat het kenmer kend is voor het beekdal-landschap. De landschappelijke waarde van het broekbosje wordt daarom waardevol geacht. Omdat dus het kappen van het bos ongewenst is, hebben b. en w. een andere oplossing gevonden om aan de wens van de aanvrager tegemoet te kunnen komen. Hem zal worden voorgesteld de elzen „terug te zetten". Hieronder wordt het hakken van de stobbe verstaan. Dit ge beurde n.l. vroeger ook voor de winning van brandhout (o.a. als ovenbrandhout voor bakkers). Omdat 't hout dan weer aangroeit kan het broekbos in stand worden gehouden.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9