Totaal wensenpakket alleen betaalbaar met extra verhoging o.g.b. Hoe komt 'n gemeente begroting tot stand? Verhoging belastingen Financieel „steekspel" tussen raad en college FINANCIËN EN PRIORITEITEN Toon ook eens belangstelling voor uw gemeenteraad De In 1978 door u gekozen gemeenteraad staat maandag en dinsdag voor het laatst In zijn vierjarige zittingsperiode voor de taak uit te maken hoe VEEL met WEINIG geld kan worden gedaan In 1982. Het volgend jaar (mei) staat u voor de moeilijke taak uit te maken wie voor de volgende vier jaar uw vertegenwoordigers In de nieuwe raad zullen zijn. Toon daarom óók belangstel ling op een van de dagen, waarop het beleid voor het ko mende jaar wordt uitgestippeld. De gemeentelijke zaak gaat ook u aanl 8*»ait la alias- 13 jg 13 leder jaar. zo tegen eind september, worden de gemeenteraad én de bur gers voor het eerst geconfronteerd met het gemeentelijk huishoudboek voor 't volgend jaar. Vanaf dat ogenblik af beginnen de raadsleden en hun achterbannen iets te voelen van een koorts, welke te ver gelijken is met de schoonmaakkoorts van huismoeders zodra in de lente de eerste mooie dagen aanbreken. Een koorts die elk jaar terugkomt en waar tegen geen kruid gewassen is. Zo'n begrotingskoorts duurt hooguit vier maanden met kritieke hoogtepun ten tussen eind november en half de cember. Is eenmaal de begroting door de ge meenteraad akkoord bevonden, dan kan men rustig de feestdagen tegemoet gaan om na de jaarwisseling aan de hand van het vastgestelde cijferboek de gemeente door het nieuwe jaar te be sturen. Maar binnenskamers is men in feite het gehele jaar door bezig met het op een rijtje zetten van de cijfers, die voor het dan weer volgende jaar zullen moeten gelden. leder nieuw jaar begint bij de ge meentelijke rekenmeesters met het op stellen van de uitgangspunten voor het volgende jaar. In de meimaand buigen burgemeester en wethouders zich voor het eerst over de beleidsuitgangspunten. Zijn deze eenmaal vastgesteld, dan worden op deze basis de conceptbegrotingen op gesteld. Het college van b. en w. houdt zich dan bezig met het vaststellen van de conceptbegroting, de prioriteitenlijst en de meerjarenbegroting. Tegen het einde van september wor den de financiële boekwerken aan de raad aangeboden. De gemeenteraad begint half okto ber met de behandeling van de begro tingen met de bijlagen in de verschil lende commissies. Iedere commissie behandelt dan de onderwerpen van de begroting, welke van toepassing zijn op het werkterrein van de commissie. In de raadsvergadering op de laatste dinsdag van november zetten de voor zitters van de raadsfracties en op be paalde onderdelen van de begroting ge specialiseerde raadsleden de sluizen van hun welsprekendheid wagenwijd los. Zij geven dan hun algemene be schouwingen op het door het college voor het komende jaar uitgestippelde en in geld vertaalde beleid. Tijdens twee raadsvergaderingen half december geven burgemeester en wet houders antwoord op die algemene beschouwingen, waarna de gemeente raad de voorgelegde begroting vaststelt (met inachtname van de tijdens de de batten aangebrachte wijzigingen). Is na urenlang discussiëren de laatste hamerslag gevallen, dan kunnen de be grotingen ter goedkeuring door Gede puteerde Staten naar Maastricht wor den verzonden. DE FRAKTIE SAMENWERKING B. en W. lichten hierbij toe, dat deze extra verhoging enerzijds moet worden gezien als het opvullen van de aanwezige ruimte in de belastingen, anderzijds als een compensatie als gevolg van het wegvallen van ruim 200.000,aan bouwleges. Bij de algemene beschouwingen is reeds gebleken, dat de gemeenteraad er weinig voor voelt om tot een extra verhoging van de onroerend-goedbe- lasting over te gaan. De vier raads fracties hebben dan ook verschillen de bezuinigingen op deze prioriteiten lijst voorgedragen. Bij het behandelen van de begro ting komen de volgende prioriteiten voor 1982 aan de orde. (De vermelde bedragen zijn de lasten op jaarbasis). Apparatuur geluidsmetingen woningisolatie 1.119, Vervanging brandweer jassen 2.170, Aanschaf brandweer materiaal 1.499, Verplaatsing brand kranen 3.946,— Tijdelijke voorziening wijkcentrum Veltum 36.900,— Accommodatie kinderdag verblijf „Duimelot" 5.000,— Automatisering sociale zaken 24.654,— Dakreconstructie St. Fran- ciscusschool 8.691, Renovatie gymlokalen Beu kenlaan en Langeweg 28.490, Vervanging veldverlichtings arm. sportpark Merselo 3.946, Vernieuwing coating toplaag vloer „De Wetteling" 8.324,— Automatisering chloor- dosering zwembad 5.719,— Welzijnsplanning 50.000,— Onderhoud groen 90.000,— Fietsstroken rechtsaf fietsers Leunseweg/Zuidsingel 3.918,— Fietspad Oirloseweg l <j> O CD CM Electrakast kermisplein 888,— Uitbreiding berging op de begraafplaats 2.170,— Vetvangput Acaciastraat 4.933,— Voorbereidingskrediet brandweerkazerne 15.784,— Voorbereidingskrediet Wijkcentrum/sporthal Landweert 19.730,— Bij de komende begrotingsbehande ling zal de gemeenteraad uitmaken welke prioriteiten in het komende jaar zullen worden uitgevoerd. Van de uitspraak van de raad hangt dus af of de onroerendgoedbelasting voor het komend jaar met 6 of met 8V2°/o zal worden verhoogd, of met een daar tussenin liggend percentage. Wanneer alle punten, die voorko men op de prioriteitenlijst voor 1982, zullen worden uitgevoerd, vergt dit een totaalbedrag van 346.000, B. en W. zien kans om hiervan een groot gedeelte te dekken, maar er blijft dan een financieel gat van 104.000,—. Door een extra verhoging van de onroerend-goedbelastlng met 2'/«% (waardoor deze belasting dan In to taal met 8Vi*/o wordt verhoogd) zou ook dit gat gedicht kunnen worden. DE VVD-FRAKTIE Het is de laatste jaren gewoonte geworden, dat belastingen, die aan inflatie onderhevig zijn verhoogd wor den met het door de minister toege stane percentage. Intussen zijn dan ook de markt- gelden. de hondenbelasting en de be grafenisrechten met 4% verhoogd bij besluit van de gemeenteraad. Maar nog altijd hangt boven de hoofden van de gemeentenaren de dreiging, dat de begrafenisrechten met nóg eens 10% zullen worden ver hoogd. Deze verhoging is zoals bekend bij de minister aange vraagd. Zegt hij ja, dan zal men het volgend jaar 14% meer begrafenis rechten moeten betalen. Omdat de huisvuilophaaldienst kos tendekkend moet zijn gaat het tarief van de afvalstoffenheffing met 10,26% omhoog oftewel van 78,— naar 86,—. Sluitpost in het hele verhaal is de verhoging van de onroerendgoedbe lasting. Bij het opstellen van de begroting is uitgetjaan van een verhoging van 6%. Om alle noodzakelijke prioriteiten voor het komende jaar financieel te kunnen dekken, zijn b. en w. in eerste instantie uitgegaan van een extra ver hoging met 3ï4%. Thans stelt het college nog 2'/i% extra voor (in totaal dus maximaal 8'/»% O.G.B. méér). Wat de verhoging uiteindelijk gaat worden hangt af van het besluit, dat de gemeenteraad a.s. dinsdag zal ne men. Behandeling van de gemeente begroting 1982 De gemeenteraad behandelt de begroting in openbare ver gaderingen op maandag 14 en dinsdag 15 december a.s. Vergadertijden: maandag 14 december, aanvang 16.00 uur; dinsdag 15 december, aanvang 14.00 uur De publieke tribune is groot genoeg en er is voldoende koffie voor alle belangstellen den. U komt toch ook luisteren hoe de gemeenteraad gaat be slissen over uw geld? Eind september j.l. werd de ge meenteraad het huishoudboek van de gemeente voor het komende jaar aan geboden. In dat lijvige boek staat aangege ven hoeveel de gemeente in het ko mende jaar denkt te kunnen ontvan gen en wat men voor dat ontvangen geld allemaal wel (en niet) zal kunnen doen. Met passen en meten en het nodige minnen en plussen zijn de gemeen telijke rekenmeesters er in geslaagd een sluitende begroting te maken, ondanks het moeilijke gegeven, dat de gemeente het in 1982 met veel minder geld zal moeten doen dan b.v. enkele jaren geleden. Men heeft dus wat men noemt het snoeimes danig moeten hanteren. Daarom is het gemeentelijke huis houdboek voorzien van een uitvoerige toelichting, waarin het college ver antwoording aflegt voor zijn omvang rijke bezuinigingsoperatie. In dat boek staat tevens aangege ven welke prioriteiten voor 1982, naar de mening van het college, noodza kelijk moeten worden uitgevoerd en welke prioriteiten eventueel naar een later tijdstip kunnen worden verscho ven. Het verschil tussen de sommen der cijfers aan inkomsten- en uitgaven kant van de begroting vormt een fi nancieel gat, dat om een sluitende begroting te krijgen op de een of andere manier moet worden opgevuld. Een mogelijkheid is dan het ver hogen van de belastingen. Maar b. en w. kunnen net zoveel willen of niet willen, uiteindelijk is b-, dc gemeenteraad die beslist. Bij de aigemene beschouwingen vo rige maand is al duidelijk gebleken, dat de gemeenteraad als hoogste bes:uurccollege in de gemeente n.c: zcr.-or meer akkoord gaat met de voorstellen, die achter de be stuurstafel vandaan komen. De raad deed het college daarom een aantal suggesties aan de hand: enkele bezuinigingen niet doorvoeren en op andere punten wél bezuinigen. En dat allemaal om te proberen de inwoners van Venray niet te veel de dupe te laten worden van belasting verhogingen. Op hun beurt hebben b. en w. de voorstellen van de raad bekeken en hun zienswijze daarom verwoord in een memorie van antwoord". Hier en daar is tegemoetgekomen aan de wensen van de raad en op andere punten houdt het college vast aan zijn eigen standpunt. a.s. Maandag en dinsdag gaat de gemeenteraad de jaarlijkse miljoenen dans uitvoeren. Het wordt een finan cieel „steekspel" tussen raad en col lege. En dinsdagavond zullen we met z'n allen weten waar we het komende jaar aan toe zijn. m DE KERKDORPEN-FRAKTIE Het college van b. en w. stelt In zijn „Memorie van Antwoord" de al gemene beschouwingen te hebben ervaren als kritisch in de zin van opbouwend en met de intentie een bijdrage te leveren aan een goed fi nancieel beleid van de gemeente Venray. Een goed financieel beleid, dat moet uitmonden in een recht vaardige en voor iedereen passende lastenverdeling. FINANCIËN Op enkele punten is het college tegemoetgekomen aan door de raad geuite wensen. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling van het college 5.000,te minderen op de kosten van vervoer van kleuters uit Vredepeel naar de kleuterschool in Merselo, thans is dit bedrag tot de helft teruggebracht. meer beschikbaar dan aanvankelijk in de begroting was aangegeven. PRIORITEITEN Op de prioriteitenlijst voor 1982 heeft het college op aandringen van de gemeenteraad twee aan vankelijk opgevoerde prioriteiten la= ten vervallen. Dat is de inbouw van een barrière in de Hoenderstraat omdat het col lege duidelijk is geworden, dat de raad niets voor deze prioriteit voelt. Dat levert een besparing op van 1.306,op jaarbasis op. Omdat intussen is gebleken, dat in 1982 de tweede fase van de beplan ting vuilstort Venray's Broek niet zal plaatsvinden, heeft het college ook deze prioriteit laten vallen. Dat levert 11.892,op jaarbasis op. Gebleken is n.l. dat het hier gaat om een groter aantal kinderen, waardoor het niet zo gemakkelijk is om de kin deren door de ouders bij toerbeurt te laten vervoeren. In eerste instantie was het college van plan de bijdrage aan de ouders bij beroepskeuze-onderzoeken te la ten vervallen. Hierdoor zou de ge meente 7.500,overhouden voor andere investeringen. Van dit voornemen is het college op aandringen van de commissie van onderwijs teruggekomen. Hiervoor in de plaats zullen bij de ouders de kosten in rekening worden gebracht voor het diploma (school)- zwemmen. Dat levert dan ook 7.500,- op. Door het bijstellen van enkele be grotingsposten heeft het college ook nog enkele meer-inkomsten gevonden. In totaal komt hierdoor 65.541, Naast het afvoeren van enkele prio riteiten zijn in de nieuwe versie van he* college van b. en w. twee nieuwe prioriteiten op de prioriteitenlijst 1982 geplaatst. De raad heeft n.l. als zijn wens te kennen gegeven voorbereidingskredie- fen voor de brandweerkazerne en voor het wijkcentrum/sporthal Land- weert aan de lijst toe te voegen. Wat betreft het voorbereidingskre diet voor de brandweerkazerne zeggen b. en w. verheugd te zijn over het feit, dat dit voorstel thans vanuit de raad weer wordt aangedragen, nadat dit voorstel van het college vorig jaar door de raad werd afgewezen. Ook voor het project wijkcentrum/ sporthal Landweert willen b. en w. bij zich voordoende mogelijkheden graag „startklaar" zijn. NIEUWE PRIORITEITEN

Peel en Maas | 1981 | | pagina 18