ONROERENDGOEDBELASTING SLUITPOST VAN DE BEGROTING PEEL EN MAAS Frits Hovens maakte onvergetelijke tiendaagse reis door Duitsland Bloemlezing uit 58 vellen algemene beschouwingen VIERLINGSBEEKSE RAAD HIELD ALGEMENE BESCHOUWINGEN De Algemene Beschouwingen op de gemeentebegroting 1982 Frans cm ilc kani|) I iiiaiieiemijjcii Ontmoeting met de Brazi liaanse priester Joao B. Schio VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 Nr. 49 HONDERDENTWEEDE JAARGANG Het zal van de gemeenteraad aftaan gen of de onroerendgoedbelasting het volgend jaar met 6% of met 9,75% zal moeten stijgen. Gaat de raad bij bet behandelen op 14 en 15 december a.s. akkoord met de door b. en w. aangeboden begroting dan zal de stijging 6% bedragen. Maar de vaststelling van de prioriteiten voor 1982 speelt echter een belangrijke rol. Mocht n.l. tijdens de behandeling van de prioriteiten 1982 blijken, dal er meer geld nodig zal zijn, dan zal de on roerendgoedbelasting met nog eens 3,75% moeten stijgen. Tijdens de algemene beschouwingen hebben de verschillende raadsfrakties echter al laten blijken niet veel te voelen voor deze forse stijging. Dan nog liever nogmaals het mes in de voorgestelde prioriteiten, was de vrij algemene stel ling van de raadsleden. Bij monde van mevr. H. Poels-Peters liet de (grootste) fraktie „Samenwer king" weten alleen bereid te zijn aan een geringe extra verhoging van deze be lasting mee te werken, indien ook de in woners van Venray duidelijk kan worden gemaakt, waarvoor extra geld nodig is. De heer Reintjes zei namens de Kerk- dorpenfraktie, dat de voorgestelde 6% in de begroting toch al een forse verho ging is. De heer Houba liet namens de VVD weten, dat een stijging van 9,75% te hoog was, maar dat een stijgingsper centage van plm. 6% overeenkomt met het inflatiepercentage en derhalve ac ceptabel is. Hoewel de heer H. Willems niet met even veel woorden over de onroerend goedbelasting sprak, voerde hij wel een aantal bezuinigingsmaatregelen ten to nele, waardoor een forse stijging even tueel zou moeten worden voorkomen. SALDIRESERVE Sprekende over de saldi reserve (de batige saldi uit vroeger jaren) zei mevr. Poels-Peters namens „Samenwerking" niet tevreden te zijn over de houding van het college van b. en w. Noch b. en w., noch Gedeputeerde Staten hebben de raad duidelijk gemaakt waarom die saldireserve van Venray van 5 miljoen moet zijn en blijven. Haar fraktie vond, dat over deze materie een definitief - op normen gebaseerd - standpunt door de gemeenteraad moet worden bepaald. De VVD-fraktie wilde - „strijdbaar als wij zijn" zei de heer Houba - een dergelijk hoog bedrag niet langer accep teren en derhalve meer duidelijkheid op het stuk van de saldireserve. Volgens hem zou duidelijkheid worden verkre gen door een principiële uitspraak uit te lokken. De raad zou b.v. een krediet be schikbaar kunnen stellen voor een investering, die zeer gewenst, doch financieel niet haalbaar is. Hij dacht in dit verband aan het fietspad Oirloseweg tweede fase of de bouw van de brand weerkazerne. Venray zou dan in de daarbij beho rende begrotingswijziging moeten aan geven, dat financiering geschiedt door middel van het gebruik van een gedeelte van de saldi-reserve. Wanneer Gedepu teerde Staten hun goedkeuring daaraan onthouden, kan de raad in beroep gaan bij de Kroon. Op deze wijze wil de VVD-fraktie een opening in de saldi reserve forceren. PLUSSEN EN MINNEN Hoewel het college van b. en w. in de voorbereidende fase van de begroting al danig het snoeimes hadden gehanteerd - waarvoor het college alle lof van de frakties oogstten - bleek tijdens de alge mene beschouwingen, dat er tóch nog méér bezuinigd zou kunnen worden om een dreigende extra verhoging van de onroerendgoedbelasting af te wenden. „Samenwerking": Deze fraktie vindt het een achterhaald verschijnsel, dat ge- meentepersoneel in „de tijd van de baas" aan conditietraining doet. Daar om het voorstel tot schrappen van de hiervoor aangegeven 8.023,—. Daar tegenover stelde de fraktie, dat het be zuinigingsmes te diep heeft gesneden in de subsidie van de Vrije Akedemie. Ook was men het er niet mee eens, dat de subsidieverlening aan het jeugdcarnaval wordt beëindigd. Ook de voor 1982 voorgestelde prioriteiten had de fraktie een duidelijk standpunt. Persé wil men op de lijst een voorbe reidingskrediet voor de brandweerka zerne en een zelfde krediet voor de sporthal Landweert op het lijstje zetten. In totaal wordt het uitgavebedrag dan verhoogd met 370.000,— De posten die „Samenwerking" uit de prioriteitenlijst 1982 wil schrappen zijn: Verplaatsing van de brandkranen omdat dit volgens de fraktie behoort tot het normale onderhoud. Omdat een tijdelijke voorziening te duur is, wil Samenwerking geen medewerking geven aan het beschikbaarstellen van 225.000,voor een tijdelijke wijk- voorziening in Veltum. Nu de welzijns planning eerst in de loop van 1982 wordt afgerond wil de fractie geen reservering daarvoor. De fietsstroken voor rechtsaf fietsver- De „Noordtangent" blijkt niet meer zo'n erg heet hangijzer te zijn, als het ooit Is geweest. We herinneren ons, dat de frakties zélf met voorstellen zouden komen om het nut of het onnut van deze verbinding tussen Raadhuisstraat en de Eindstraat aan te tonen. Deze voorstellen laten nog steeds op zich wachten.... Bij de algemene beschouwingen kreeg slechts één fractievoorzitter het woord „Noordtangent" over zijn lippen. Dat was de heer Reintjes van de Kerkdorpen fractie. HIJ zei hierover: „als de Noordtangent niet wordt aangelegd - en daar ziet het voorlopig naar uit - dan heelt dat nare konsekwenties voor de verkeersdeelnemers, maar ook voor degenen, die het gebied tussen kerk en raadhuis graag een fleuriger aanzien geven. De veel belovende aanpak van Venrays centrum dreigt op deze manier een debacle te wor- Maar het Kerkpad, zoals op deze foto, blijft In ieder geval (voorlopig) gehandhaafd.... keer kunnen volgende de fraktie ook worden afgevoerd,evenals het inbou wen van een barrière in de Hoender- strat. Veronderstellende, dat het moge lijk moet zijn een goedkopere oplossing te vinden, zou ook het beschikbaarstel len van geld voor de uitbreiding van de berging op de algemene begraafplaats kunnen worden geschrapt. Omdat de eerste fase beplanting vuilstort Venray nog niet is afgerond zou in 1982 het geld voor de tweede fase kunnen worden bespaard. In totaal zou dan volgens de fraktie 110.132,- op de prioriteitenlijst kunnen worden bespaard. Kerkdorpenfraktie: De heer Reintjes gaf het college in overweging om bij de aanleg van de beplanting op de gesloten stortplaats Venrays Broek kleinere sloten te maken voor de afvoer van hemelwater. Dat zou tot gevolg hebben, dat de ringsloot overbodig wordt of veel minder belangrijk is. De60.000,- voor het leegmaken van de sloot zal daarom niet de goedkeuring van deze fraktie krijgen. Besparing zag de fraktie ook bij het S.S.O. tot een bedrag van rond 87.000,-. Bovendien meent de fraktie geld te kunnen verdienen aan het verhogen van de zelfwerkzaamheid van verenigingen t.a.v. buitensportaccommodaties. V.V.D.: Om meteen maar een goed voorbeeld te geven stelde de heer Houba voor de raadsvergoeding (nog steeds) bevroren te houden, alsmede de presen tiegelden van de commissieleden waar mee dan 7.360,- te verdienen zou zijn.Volgens deze fraktie zou de reserve spoorwegverbinding industrieterrein kunnen vervallen omdat hieraan de be staansgrond is ontvallen. Alle posten en postjes die de V VD-fraktie had ge vonden, zouden een bezuiniging van 131.000,- kunnen opleveren. Maar, dat het Bureau Voorlichting 10% moest inleveren achtte de fraktie niet juist omdat de voorlichtingsaktivi- teiten van groot belang zijn voor de be volking, zo zei de heer Houba. Verder hakte de heer Houba namens zijn fraktie in de prioriteitenlijst en voerde nagenoeg dezelfde bezuinigingen aan als de fraktie „Samenwerking". P.v.d.A.: Deze fraktie kwam niet met een exact bezuinigingslijstje voor de dag, maar deed vragenderwijs het college toch een aantal suggesties aan de hand, welke tot bezuininging kunnen leiden. HUISWERK De vier raadsfrakties gaven het college van b. en w. in totaal achtenvijftig getikte velletjes aan huis werk mee. Voor 9 december is het schriftelijk antwoord van het college op de algemene beschouwingen te verwach ten. Het antwoord van b. en w. is dan voor de raad weer aanleiding om bij de begrotingsbehandeling op maandag 14 en dinsdag 15 december met het college „op de vuist" te gaan om zodoende tot een gezamenlijke begroting en een prioriteitenlijst voor 1982 te komen. Maar met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid kan nu worden gesteld, dat b. en w. een verhoging van de onroerendgoedbelasting met meer dan 6% er niet door zal krijgen. Hel houden van algemene beschou wingen zijn voor de raadsleden mooie gelegenheden om het beleid van het col lege te toetsen, te bekritiseren, af te bre ken of te prijzen, maar ook om nieuwe ideeën te lanceren, stokpaardjes te be rijden of nieuwe gezichtspunten te laten den. Het is een (goede) gewoonte van de fraktievoorzitters in de gemeenteraad om het college van b. en w., de raad en de pers even voor het uitspreken van de alge mene beschouwingen een af schrift hiervan beschikbaar te stellen. Men kan dan gelijktijdig lezen en luisteren en eventueel aantekeningen maken. Dat is een voordeel. Een nadeel(tje) zou kunnen zijn, dat de spre(e)k(st)er dan wel verplicht is te zeggen wat op papier staat. Dat ondervond mevrouw H. Poels-Peters, toen zij zich per soonlijk tot de burgemeester richtte. Zij had gewezen op de extra zorg en aandacht, die de jeugdige werklozen dienen te krijgen. „Dit vraagt van het college alle mogelijke inspanning maar in het bijzonder van u, meneer de voorzitter", zei ze. Zij voegde er aan toe, dat zijn stoel niet moet slijten in Venray, maar slikte de rest van die zin: „maar uw schoenzolen in Den Haag" om onverklaarbare rede nen in. De meelezende raadsleden at tendeerden haar op de onvol ledigheid van de door haar uitgesproken zin. „Ach" verklaarde zij, „de ty piste heeft er nog wat bij getikt, maar ik wil geen reclame voor schoenen maken...." De algemene beschouwingen naar aanleiding van de gemeentebegroting voor het komende jaar, maakten op al deze punten geen uitzondering. Want niet altijd ging het over het aanbrengen van bezuinigingen in de begroting of het afkeuren van bezuinigingen. Hieronder geven we een bloemlezing van tal van onderwerpen, welke door de verschillende frakties aan de orde werden gesteld en waarover het college in zijn memorie van antwoord voor 9 december a.s. zijn oordeel moet uitspre- ,1». VERVOER KLEUTERS VREDEPEEL VVD en Kerkdorpenfraktie waren vrij eensgezind over het vervoer van de kleuters van Vredepeel naar de kleuter school in Merselo. Kritiek derhalve op het korten op het hiervoor bestemde be drag. Volgens de Kerkdorpenfraktie zou een bijdrage van de ouders ad 150,- per jaar meer dan genoeg zijn. Dat kost de buurtbus tenslotte ook, waarvan de kinderen 's middags ge bruik maken. SCHOOL[T A ND) ARTSENDIENST Door verschillende frakties werd voorgesteld de schooltandartsendienst op te heffen. En als het aan de Kerk dorpenfraktie ligt, zelfs al met ingang van 1983. Betzelfde werd gesuggereerd voor de schoolartsendienst, ofschoon men met inkrimping van deze dienst ook al tevreden zou zijn. ISOLATIE VAN WONINGEN De VVD-frakties was tijdens de ex cursie van de raad naar Enschede onder de indruk gekomen van het Endsche- dese woningisolatieprogramma. De VVD-ers zouden graag zien, dat de En- schedese vlam in de Venrayse pan slaat" mede ook ter opkrikking van een stuk tanende bedrijvigheid in de bouw". Volgens de VVD zou de woningbouw vereniging hier haar schouders onder moeten zetten. STORTPLAATS P.v.d.A.-fraktieleider H. Willems zou het een concrete zaak vinden als de Chemiewinkel Utrecht toestemming zou krijgen om op de oude stortplaats te boren naar de mogelijke aanwezigheid van het gif, dat de ziekte van de koeien van boer van Dijck heeft veroorzaakt. Ook de Kerkdorpenfraktie zat het niet lekker, dat er zo weinig voort varendheid aan de dag is gelegd. VERKEERSBARRIÈRE HOENDERSTRAAT De P.v.d.A.-fraktie zei geen voor stander te zijn van het bouwen van ba- rières. Dus ook niet in de Hoenderstraat om het autoverkeer af te remmen. Dan liever geld uitgeven om eindelijk eens het postkantoor toegankelijk te maken voor minder-validen. Met zijn stellingname tegen de barrière in de Hoenderstraat stond de P.d.A. overigens niet alleen. VOLKSKREDIETBANK Zowel de fraktie Samenwerking als de P.v.d.A. en de Kerkdorpenfraktie bleken grote voorstanders te zijn van de vestiging van een Volkskredietbank in Venray. Maar wèt zei de WD? „Een volkskredietbank behoeft er, wat onze fraktie betreft, nu niet, dan niet en nooit niet tekomen". Dèt zei de VVD. GEMEENTE ALS HEERBOER Een suggestie van de P.v.d.A.-frak tie: gebruik gronden in bestemmings plannen die nog niet nodig zijn voor de woningbouw tijdelijk als landbouw grond om er landbouwgewassen op te telen. Dit zou kunnen in eigen beheer (Gemeentewerken) en met inschakeling van loonbedrijven. Geschatte opbrengst op jaarbasis: 1500,per ha. Aldus de P.v.d.A. MEUBELSTUKKEN Volgens de VVD-fraktie wordt in de Muziekschool van twee vleugels (lJa- maha en 1 Steinway) er slechts 1 ge bruikt. De ander sporadisch. Spinet en clavecimbel spelen alleen voor meubel stuk. Met dit gegeven in de hand kwam de vraag: Zijn er daar soms nog andere overbodige of boventallige instrumen ten??? VERSTOPTE POTJES In Den Haag is de jungle van de bu reaucratie zo ondoordringbaar gewor den, dat het ene kabinetslid het andere al lang uit het oog heeft verloren, zei P.v.d.A.-fraktievoorzitter Henk Wil lems. „Maar", zo zei hij, „in die jungle liggen wel liefst 532 verschillende potjes verstopt, waaruit 60% van de totale ge meentelijke inkomsten bekostigd wordt". Wanneer wij onze medewerker Frits Hovens vragen wat het hoogtepunt was van zijn tiendaagse reis door Duitsland op uitnodiging van de Westduitse regering, hoeft hij niet lang na te denken. Dat waren niet de bezoeken aan vele hooggeplaatste persoonlijkheden, niet het overnach ten in eerste klas hotels, het bezoek aan tal van steden, de perfecte orga nisatie van de tiendaagse trip, of het bezoek aan opera's. Volgens hem was het bezoek, dat hij mocht brengen aan de 81-jarige Berlijnse weduwe, mevr. Zitsewitz, het onbetwiste hoog tepunt van een onvergetelijke reis. Meer dan dertig jaar heeft deze be jaarde Berlijnse jaarlijks haar vakantie doorgebracht in Venray om een bezoek te kunnen brengen aan het graf van haar enigst kind op de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn. Meermalen heeft Frits Hovens over deze vrouw geschreven. Aan haar is het ook te danken, dat er op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn een carillon is ge plaatst. In verband met haar hoge leeftijd en haar gezondheidstoestand ziet het er niet naar uit, dat zij nog eens een bezoek aan Ysselsteyn zal kunnen bren gen. Daarom was het voor haar een ver rassing toen ineens de Venrayse verslag gever van het weekblad Peel en Maas, weliswaar aangekondigd, voor haar stond. Zij raakte niet uitgepraat over haar bezoeken aan Venray en Yssel steyn, maar ook over haar angst, dat het carillon verwaarloosd zou worden, wanneer zij er niet meer zou zijn. De heer Hovens kon haar echter ge rust stellen want hij wist te vertellen, dat haar carillon een grote schoonmaak beurt zou krijgen en dat de klokken voor Volkstrauertag 1982 weer over de immense dodenakker zouden klinken. Hij beloofde haar, dat hij alles wat in zijn vermogen ligt zou doen om deze be lofte waar te maken. Ook beloofde hij haar Venrayde be kenden de groeten over te brengen. Nog een tweede onverwachte ont moeting had de heer Hovens. Nu in Stuttgart. Nauwelijks vijf minuten na aankomst in deze stad stond Peter Mill- tar achter hem. Namens de jongeren uit Wurttenberg, die op het Duiste kerkhof in Ysselsteyn hebben gewerkt, werd hij welkom geheten in deze bondsstaat. In dat land mocht Frits Hovens ook kennis maken met de regeringspresi denten uit Baden Wurttenberg, de heren dr. Muller en dr. Bülling. Een bezoek aan het Bundesverfassungsgericht was een belevenis op zich. Jammer was het, dat het aangekon digde bezoek aan de fraktieleider van de C.D.U., de heer Kohl, niet kon door gaan omdat deze verplichtingen had in verband met de bezoeken van Brezjnev en de Engelse premier Tatcher. Een onuitwisbare indruk heeft op hem ook het bezoek aan Oost Berlijn gemaakt. Bij de grensovergang moesten alle 35 personen op een rij staan om te worden gecontroleerd. Men mocht ach ter de Berlijnse muur alleen de bus uit voor een bezoek aan 'n soldatenkerkhof en om met Westduitse marken souve- niers te kopen.... Veel, heel veel heeft de heer Hovens tijdens zijn tiendaagse reis ervaren. Bij de ministeries van justitie en binnen landse zaken gingen de deuren voor hem open en vele regeringsfunctiona rissen beantwoordden in alle openheid tal van vragen. En dat alles mocht Frits Hovens meemaken als dank van de~Westduitse regering voor de vele positieve publika- ties, die hij meer dan dertig jaar ver zorgt over het Duitse soldatenkerkhof in Ysselsteyn, in ons weekblad Peel en Maas. Een keurig samenspel leverde de raad van de gemeente Vierlingsbeek tijdens de algemene beschouwingen. Ieder raadslid, zowel van de Maaskantse als van de Overloonse fraktie, had een deel van de begroting voor zijn of haar re kening genomen. Alleen de raadsnestor Sjef Aerts nam niet aan de algemene beschouwingen deel. Hij zag de toe komst somber in, maar hoopte dat de belastingverhogingen zullen uitblijven. Er zal zuiniger moeten worden geleefd en subsidies zullen bevroren moeten worden. De pachtprijzen zijn volgens de raadsnestor te laag, terwijl de onder wijsbegeleidingsdienst moet worden af gebouwd. MAASKANTSE FRAKTIE De voorzitter van de Maaskantse frakties L. Litjens, sprak ook van wei- nog optimisme. Hij gaf wel enkele suggesties om bezuinigingen door te voeren. Jammer dat de Overloonse be jaarden nog dit jaar niet konden terug keren naar het bejaardentehuis in Over- loon. Die late terugkeer kost de gemeen te meer dan 23.000 gulden. Litjens streefde naar een dekking van 50% van de t.b.c.-bestrijding; verho ging van het reinigingsrecht; vergoeding raadsleden niet verhogen en de gemeen- tegids niet ineens maar over 4 jaar af schrijven. Kleine subsidies van geen direkt gemeentelijk belang, afvoeren. Meer daadwerkelijke energiebesparing doorvoeren. Aangepaste gemeentelijke subsidies voor muziek- en zangvereni gingen. Een bijdrage in het school- BEL 87575 „BOSCHALEM" De heer Henk Willems zei, dat de kans leek te bestaan, dat leerlingen van het Boschveldcollege straks de nood- lokalen van „Jerusalem" gaan bevol ken. „Komt dan nu binnenkort", zo vroeg hij zich af, „na alle tegenstellin gen tussen deze onderwijinstellingen als synthese de scholengemeenschap „Boschalem"? VEELHEID VAN ONDERWERPEN We zeiden het al in onze inleiding, dat we een bloemlezing zouden geven van de veelheidvan onderwerpen, welke tij dens algemene beschouwingen aan de orde komen. Het is slechts een bescheiden greep uit achtenvijftig velletjes tekst en we zijn er ons van bewust, dat tal van onderwer pen niet genoemd zijn. Maar weest ge rust: er komt nog een memorie van ant woord van het college en er komen nog twee dagen begrotingsbehandeling en uiteraard houden wij u op de hoogte. onderzoek door de ouders en streven naar een 50% dekking. Het dividend van het OBRAGAS aan te wenden voor aansluitingen in buitengebied. Maar ook de andere leden van die fraktie droegen een steentje bij in de algemene beschouwingen. De bezwaar schriftenprocedure zal moeten verande ren om tijdig bouwgrond ter beschik king te hebben. De aanleg van een sub- woonwagenkampje laat te lang op zich wachten. De werkloosheid blijft zorgen baren, maar desondanks zal met voort varendheid meer aan welzijnsplanning moeten worden gedaan. De emancipa- tieaktiviteiten voor de vrouwen zullen daadwerkelijk moeten worden onder steund. Jeugd en jongeren moeten de aandacht krijgen die zij verdienen. Huisvesting en begeleiding van het on derwijs, van kleuter- tot lagere school zal (meer) aandacht moeten krijgen. Schrikbarend werden de exploitatiekos ten genoemd. Aandacht werd gevraagd voor de schoolartsendienst, logopedie, tandverzorging, OBD en schoolzwem men. OVERLOONSE FRAKTIE Het was een goede zaak dat de Overloonse fraktie niet in herhaling viel. Dat leverde niet alleen tijdwinst op maar ook meer duidelijkheid. Mevr. Monné herinnerde nog eens aan haar bezorgdheid over de aanleg van het fietspad Overloon tot aan de Venrayse grens. Het gemeentelijk Ram penplan is nog steeds niet gereed en ook daar had zij de grootste zorg over. Geen goed woord had deze spreekster over het meebepalen van het door het streek - gewest te voeren beleid. Zij achtte de streek raadsvergaderingen (kosten mini maal 5.000 gulden per keer) van minder dan 30 minuten vergadertijd, niet langer toelaatbaar. Ook deze fraktie had een aantal te nemen bezuinigingen op papier gezet. Zij zou de pachtprijs kritisch willen be kijken en zo mogelijk willen aanpassen. Pachtontbinding bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd vond deze fraktie een noodzaak. Aandacht werd gevraagd voor het intergemeentelijk structuur plan, het bestemmingsplan natuurge bieden en het plan buitengebied. Rest ons nog te vermelden dat er nog' enkele zaken zijn welke dringend om een oplossing vragen. Bijvoorbeeld de jeugdaccommodatie Vierlingsbeek, de huurachterstand van SSS Overloon, af lossing geldlening Stichting Jeugdbelan- gen Vierlingsbeek en de sportzaal te Maashees. Verder werd er een motie over het streekgewest in het vooruitzicht gesteld, waarin gevraagd zal worden dat er op korte termijn duidelijkheid moet komen over wat de 10 gemeenten willen; dat er eenheid moet komen in de administra tieve en financiële aanpak van de regio nale instellingen en dat er voor de nood zakelijke rechtszekerheid van de instel lingen bindende afspraken worden ge maakt. Solidaridad, de interkerkelijke aktie voor Latijns Amerika, voert deze maanden een kampagne onder het motto: „Vechten voor Voedsel". Solidaridad wil daarmee aandacht vragen voor de benarde situatie van de arme bevolkingsgroepen in Latijns Amerika. Om in deze kampagne ook Latijns-amerikanen zelf aan het woord te laten, heeft Solidaridad de Brazili aanse priester JoSo Bosco Luis Schio uitgenodigd om naar Nederland te ko men. Deze priester is werkzaam in en rondom het dorpAntónio Prado, gele gen in de zuidelijke staat Rio Grande do Sul. Rond zijn werkgebied is de laatste jaren de grootschalige verbouw van de peulvrucht soja sterk op gang gekomen; dit als reaktie op de groeiende (buiten landse) vraag naar soja als grondstof voor allerhande voedingsprodukten. Door deze oprukkende soja-kultuur zijn talloze kleine boeren zonder land komen te zitten: ze zijn weg gekonkur- reerd, hun pacht is opgezegd of ze zijn met geweld van hun land verdreven. Deze kleine boeren staan betrekkelijk machteloos tegenover de grootgrond bezitters en moderne landbouwonder nemingen die hun soja-velden op agres sieve wijze uitbreiden. Jiao Bosco werkt in één van de weinige streken waar de boeren nog weerstand wetèn te bieden aan deze expansie van het modern grootgrond bezit. Mede door zijn bezielende aktivitei- ten hebben de boeren zich georgani seerd in vakbonden en coöperaties en voeren van daaruit strijd om behoud van de grond. Op dinsdagavond 8 december zal JoSo Bosco in Helmond zijn, om daar belangstellenden te informeren over de problematiek van de kleine Braziliaanse boeren en om van gedachten te wisselen over de mogelijkheid om vanuit Neder land de strijd van deze boeren te ondersteunen. Het voorlopig programma van deze avond is als volgt opgesteld: L00-8.45 uur - Inleiding priester JoSo 9.45-9.25 uur - dia-serie over de positie van de kleine boeren in Brazilië. 9.15-9.30 uur - pauze. 9.30 - 10.15 uur - gelegenheid tot het stellen van vragen en diskussie. Plaats: Ontmoetingscentrum „Speel huis", Markt 99, Helmond. Aanvang 20.00 uur. Uw aanwezigheid wordt zeer óp prijs gesteld.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9