Uit het gemeentelijk huishoud boekje van 300 jaar geleden PEEL EN MAAS start in Venray weer'n nieuwe V.O.S. cursus 1 ONDERSCHEIDINGEN BIJ DE BEDRIJFSZELFBESCHERMING INALFA PEEL EN MAAS ook üw krant INGEZONDEN j- A"2 - /y^ z71 De tijd van de gemeentelijke begro tingsbehandeling is alweer in zicht en ige bestuurder heeft al de nodige juren zitten piekeren om de financiële !jes in 1982 aan elkaar geknoopt te [krijgen. Hierbij er voor zorgend, dat hij iajn kopje koffie niet kouder en zijn ;e klare niet warmer zal behoeven te ken dan hij gewend was. Dit in fse navolging van zijn magistrale ■gangers van 300 jaar geleden, die 't laven van dorstige kelen ten laste van de eentelijke rekening, al op voor- felijke wijze in praktijk wisten te brengen. Het bedrag van de verterin gen, die de magistraten toen deden, ging veruit boven het bedrag dat ze aan presentiegeld ontvingen. De verteringen waren in dat jaar 1682, getuige het onderstaand overzicht, gelijk aan de toenmalige waarde van zes koeien, een kudde van 60 schapen of het jaar-inko men van een meester-timmerman. Reeckeningen van beweijs van verte ringen, gedaen door de schepenen en nabueren [assistenten], dat seij van de gemeinte sacken te doen hadden. 31 januari 1682. Verteerd door de schepenen, met de landschrijver, toen het register van de partijden werd afgeschreven. 15 stuivers 7 februari (vastenavond-zaterdag) Verteerd door de schepenen met de drossaard, de scholtes, de landschrijver en enige „luyden", wegens de diensten. 7 gulden, 19 stuivers, lA oort 6 maart. Verteerd door de schepenen met de naburen: zes vaenen en twee kannen bier (een vaen is vier kannen en een kan is 1,5 1. bier) en vier romers wacheller (jenever) 2gld.-2st. 11 maart. Verteerd door de schepenen met de na buren: zeven vaenen en twee kannen bier. 2gld.-8st. 14 maart (passie-zaterdag). De gemeente-rekeningen gedaan en ver teerd door de drossaard, de scholtes, de landschrijver, de schepenen en naburen. 16 personen een maaltijd k 8 stuiver, 16 kannen Rinse wijn, nog 8 kannen k 14 stuivers laten dragen naar de paters. Nog 24 vaenen en drie kannen bier; aan brandewijn 18 stuivers,' voor haver en hooi een gulden en een stuiver (dit was in die tijd de waarde van één koe). 32gld. -11 st. - Vi oort 21 maart (om 16.00 uur werd de St. Petrus-Banden toren door de bliksem getroffen en 17-18 voet brandde toen geheel af)- Door de brand in de toren, Thunis van Loon met zijn knecht, ver teerd op last van de schepenen: een vaen bier. 6st. 2 april. Verteerd door de schepenen en nabu ren: zes vaenen en twee kannen bier. 1 gld. -19 st. 3 april. Verteerd door de schepenen, toen zij bijeen waren wie er naar Veulo (Veulen) zou gaan: zes kannen bier. 9 st. 7 april: Verteerd door'de schepenen en nabu ren: vier vaenen en twee kannen bier. 1 gld. 7 st. 10 april. Verteerd door de schepenen: tien kannen bier. 15 st. 19 april. De schatheffers, 16 vaenen bier tot last van de gemeente. 4 gld. - 16 st. 26 april. Verteerd door de schepenen, toen zij voor de gemeente zaken deden: vier vaenen bier. 18 st. 27 april. Verteerd door de schepenen en naburen met de scholtes en Boninchuijsen, toen de informatie genomen werd wegens de soldaten van Gelder van de trom te verkrijgen: derde half kan Rinse wijn, k 14 stuiver per kan, vier vaenen en twee kannen bier. 3 gld. - 2 st. 7 mei. Verteerd door de schepenen, de naburen en de landschrijver, toen zij voor de gemeente zaken deden: zeven vaenen en twee kannen bier. 2 gld. - 5 st. 14 en 15 mei: Verteerd door de scholtes, de land schrijver, de schepenen en de soldaten, die een gauwdief gevat hadden: derde half kan Rinse wijn k 14 stuiver per kan en zes vaenen, twee kannen bier en voor 8 stuiver brandewijn. 4 gld. -2st. 19 mei. Verteerd door de schepenen en nabu ren, toen zij voor de gemeente zaken deden: vijf vaenen en twee kannen bier. 1 gld. -13 st. Verteerd door de schepenen met de scholtes, toen daar drie dieven waren gekregen, die in het raadhuis drie maal eten werd gebracht: iedere keer 15 stui vers. Verder tesamen verteerd en laten dragen: acht vaenen bier en drie vieren deel porties koffie. 4 gld. 17 st. Vi oort 27 mei. Verteerd door de schepenen met de naburen, toen het ceel van het zetgeld werd gemaakt. Zeven personen de maaltijd k 6 stuivers, zeven vaenen bier en vier romers wachellerwater. 4 gld. -7st. 28 mei. Op H. Sacramentsdag, door de schut ters gedronken twee vaenen bier, toen zij de luyden in de processie hadden opgekeerd. 12 st. 2 augustus: Op de kermisdag, door de schutters gedronken: twee vaenen bier, toen zij de luyden hadden opgekeerd in de proces sie. 12 st. 16 augustus: Door de schepenen laten dragen naar de pastoor, toen de bisschop daar was: zes kannen Rinse wijn 13 stuivers. 3 gld. 8 st. 's Avonds laten dragen, bij de pastoor: vijf kannen Rinse wijn k 13 stuivers. Nog dezelfde dag door de scholtes met de schepenen en de land schrijver verteerd, toen zij te doen hadden wegens de soldaten, die hier ge stolen hadden van de schans te Veulo: drie half kan Rinse wijn k 14 stuivers per kan en vijf vaenen bier en twee romers wacheller. 5 gld. 4st. 'A oort Nog laten dragen in het begynen- clooster, toen de bisschop daar was: zes kannen Rinse wijn k 13 stuivers. 3 gld. 8 st. 17 augustus: Verteerd door de schepenen, toen zij voor de gemeente zaken deden: zes kannen bier. 9 st. 19 augustus. Door zeven soldaten met twee gevange nen verteerd: negen maaltijden k 15 stuivers en vier vaenen bier. 3 gld. 9 st. 20 augustus. Verteerd door de schepenen, toen zij zaken voor de gemeente deden: een vaen bier. 6 st. 21 augustus. Verteerd door de schepenen met de landsschrijver, toen zij voor de ge meente te doen hadden: zes kannen bier. 9 st. 31 Augustus. Verteerd door de schepenen, toen zij zaken voor de gemeente deden: vijf kannen bier. 7 st. - A oort 16 september. Verleerd door de schepenen en de landsschrijver, toen zij voqr de gemeen te zaken deden: vier vaenen en drie kannen bier. 1 gld. 8st. A oort 25 en 26 september. Verteerd door de schepenen, toen zij bijeen waren wegens de krankheid der beesten: zes vaenen en twee kannen bier. 1 gld. 19 st. 27 september. Verteerd door de schepenen, toen zij bijeen waren wegens de wolfsjacht: drie vaenen en twee kannen bier. 1 gld. -1 st. 7 en 8 oktober. Verteerd door de schepenen en naburen met de drossaard, toen zij bijeen waren om te spreken over het zetgeld: zes kan nen Rinse wijn k 14 stuivers en zeven vaenen en drie kannen bier. De dros saard met zijn drager: de maaltijd ieder 8 stuivers en voor de bedden te maken 6 stuivers. 7 gld. 12 st. A oort 18 oktober. Door de schatheffers gedronken: 15 vaenen en twee kannen bier. 4 gld. 13 st. 21 oktober. Verteerd door de schepenen, toen zij spraken over de schatbeurders en de straten te maken: drie vaenen en drie kannen bier. 1 gld. 2st. A oort 23 oktober. Verteerd door de schepenen en de scholtes, toen zij voor de gemeente zaken deden: een half kan Rinse wijn en vijf vaenen bier. 1 gld. 17 st. 26 oktober. Verteerd door de schepenen met de naburen en de scholtes op de geërfden dag, toen zij te doen hadden de con sumptie uit te zetten: tien vaenen en twee kannen bier. 3 gld. 3 st. - ifli //ÓPl—df - 'X-Z /7WH /*-*»' '/Lsrr/&n ■ihA 1 ft*. A-i— f .c- t y y Ai— J my' Af? r~4- oj) r~f~ 1 (jPJ— /v >vvj. f-t -4 LA *-7 O s- .W» .r AS» UWA ;w -f 1 v. ij AA'"" 'Kir A' sw- '-O -PrfAA Jy «V—)/ wl'*r 2>^r (/j_ ri- fy-I ytvê I (Tb*™ S//Ui )j) - «x, V.vt^ - - <p II 462- Een bladzijde uit het gemeentelijk huishoudboekje van 1682 15 november. Verteerd door de schepenen met de naburen en de landsschrijver, toen zij met de- landsschrijver geaccordeerd hadden om een nieuw gemeenteboek te maken: tien vaenen bier en drie kannen Franse wijn k 8 stuivers. 4gld.4st. 18 november. Verteerd door de schepenen, toen zij zaken deden voor de gemeente: tien kannen bier. 15 st. 28 november. Verteerd door de schepenen, de nabu ren, de scholtes en de landsschrijver, toen zij zaken deden voor de gemeente: zeven vaenen en twee kannen bier en nog drie half kannen Rinse wijn. 3 gld. 6st. 7 december. Verteerd door een bode, tot last van de gemeente: zes stuivers. 6 st. 8 december. Verteerd door de Heer (van Macken) met de scholtes, de landsschrijver en de schepenen, toen zij voor de gemeente zaken deden: twee kannen Rinse wijn a 14 stuivers en vier vaenen bier. 2 gld. 12 st. 10 december. Verteerd door de Heer (van Macken) met zijn knechts en voor haver en hooi voor de paarden en verder dat op de kamer gedronken was zo bij de maaltijd als anderszins, toen zij voor de gemeente zaken deden met de schepe nen, voor wijn, bier en maaltijd tesa men. 9 gld. 18 st. 11 en 12 december. Verteerd door de schepenen, toen zij voor de gemeente zaken deden en de ge meentelijke schrijvers hadden nagezien: zes vaenen en drie kannen bier. 2 gld. A oort 14 december. Verteerd door de schepenen met de na buren, toen zij de rotmeesters bijeen hadden laten komen wegens het regle ment: tien vaenen en twee kannen bier. 3 gld. 3 st. 15, 16 en 17 december. Verteerd toen ,,de luyden" hier waren wegens de diensten. De 18e december nog verteerd, toen zij hier zaten met schrijven en de luyden kwamen aan geven wegens het reglement. Dertien personen de maaltijd, ieder 15 stuivers," aan brandewijn en wacheller: 15 stuivers en 46'/2 vaenen bier. 17 gld. 19 st. 21 december. Verteerd door de schepenen met de na buren en de geërfden, toen zij te doen hadden wegens de diensten: zeven vaenen en twee kannen bier. 2 gld. 5 st. 22 december. Verteerd door de schepenen en de landsschrijver, toen ."rij de consumptie zaten af te schrijven: zes vaenen en.twee kannen bier. 1 gld. 19 st. 31 december. Verteerd door de schepenen, toen zij de celen hadden nagezien: vijf vaenen en twee kannen bier. 1 gld. 7 st. Totaal: 167 gld. - 8 st. - Vi oort Hieruit blijkt, dat in het jaar 1682 door het toenmalige gemeentebestuur totaal 167 gulden, 8 stuiver en één half oort werd uitgegeven. Tegenwoordig zou men deze uitgave kunnen terugvin den op de begrotingspost „representa tie", waaronder vallen de kosten wegens officiële ontvangsten, vergade ringen, verteringen e.d. Kon men in 1682 voor het represen tatie-bedrag zes koeien kopen, voor het bedrag van 91.000,-- op de begroting 1982 zou men een aardige koeienstal kunnen vullen G. J. M. Verlinden Inalfa is het eerste particuliere bedrijf in Venray waar de vrijwilligersmedaille werd uitgereikt, als blijk van waarde ring vanwege H.M. de Koningin bij het tienjarig lidmaatschap van de B.Z.B., de bedrijfszelfbescherming. Vandaar, dat burgemeester mr. H. J. M. Defesche deze onderscheidingen zelf uitreikte aan een veertiental vrijwil ligsters. Hierbij waren verder aanwezig de directie van het bedrijf, de heren A. L. G. Janssen, kabinetchef van de gemeen te, J: W. Schillings namens de gemeentelijke brandweer, P. Rippe namens het Rode Kruis en alle medewerkers van B.Z.B. De bijeenkomst werd geopend door de heer Merkx, omdat de heer Berkhout wegens ziekte was verhinderd. Hij dankte de heer Berkhout voor alles wat hij voor de B.Z.B. heeft gedaan. Hij was erg blij, dat Inalfa het eerste particuliere bedrijf was in Venray, dat voor deze onderscheiding in aanmer king kwam, en dankte alle mede werksters voor hun inzet. Burgem eester Defesche legde er de nadruk op, dat met het hebben van een goede opgeleide bedrijfszelfbescher ming, die snel kan handelen en ingrijpen, een groot belang is gediend; niet alleen voor het bedrijf zelf, maar ook daarbuiten. Vaak kunnen de gevolgen bij een calamiteit fataal zijn als n iet direkt kan worden aangepakt, aldus de burgemeester. Reeds in 1965 begon men bij Inalfa met het formeren van een kleine brand- weergroep en een kleine groep EHBO- ers en in 1970 werd de B.Z.B. Inalfa opgericht. De opleidingen E.H.B.O. en E.H.B.R. (rampen) werden verzorgd door de heer van Hoek. Commandant van de brandweerploeg is de heer C. Jansen. Nadat de onderscheidingen waren uitgereikt, kregen de dames een bloe menhulde. De heer van Hoek dankte namens de vrijwilligers. Tenslotte was het de beurt aan de brandweerploeg om de heer Hendriks, een van de onderscheiden vrijwilligers, een geschenk aan te bieden omdat hij wegens zijn leeftijd de brandweer moet verlaten. Daarna bleef men nog geruime tijd in gezellig samenzijn bijeen. DF. ONDERSCHEIDENEN: De volgende vrijwilligers kregen een onderscheiding: Van Hoek, Nicolaas. Venray; Dries- sen, Johannes, Venray; Stoffels, Wil helmus, Venray; Keijsers, Johannes, Leunen; Arts, Karei, Oostrum; Stei- genga, Helma, Venray; Wismans, Pe trus, Venray; Schoenmakers, Albertus, Venray; Jansen, Cyriel, Venray; Vul- lings, Petrus, Horst; Hendriks, Wilhel mus, Venray; Janssen, Amoidus, Ven ray; Peeters, Peter, Vierlingsbeek; Stip hout, Johannes, Overloon. IN HET KORT Het zondagochtendconcert in de Venrayse Schouwburg wordt op zon dag 1 november verzorgd door Die Fidelen Rosentaler en het Tamboer korps St Oda, belden uit Merselo. Aanvang half twaalf. Entree gratis. De aangekondigde openbare verga dering van de Commissie voor Open bare Werken, gepland op dinsdag 3 november, gaat NIET door. VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 Nr. 44 HONDERDENTWEEDE JAARGANG Sinds enige tijd heeft van Grootel aan de Stationsweg, in zijn bekende vis- en hengelsportzaak, een groot aquarium opgesteld met een inhoud van 3.000 liter zeewater. Deze uitbreiding is speciaal bedoeld voor de steeds toenemende liefhebberij in tropische zeevisjes, Daarbij is het assortiment ook uitge breid met poliepen, krabben, garnalen en koralen; maar ook met cycliden en Zuid Amerikaanse discusvissen. De plaatsing en aanleg van dit zee aquarium heeft nogal wat moeite gekost. Met name de lichtsterkte in het aquarium was van levensbelang voor de tropische vissen. In de vrije natuur hebben ze daar volop zon, en dat is hier nagebootst moeten worden. Vele houders van aquaria schakelen over op het houden van tropische vissen. Zij kunnen nu ook bij van Grootel terecht. Het V.O.S.-werk vindt zijn oor sprong in Noord-Holland en is speciaal gericht op vrouwen. Naar aanleiding hiervan zijn er in verschillende plaatsen in Nederland V.O.S.-werkgroepen ont staan, die allen regelmatig kursussen verzorgen en begeleiden, V.O.S. is een afkorting van Vrouwen Ontdekken hun eigen Situatie. De doelstelling is uitgaande van de eigen woon-, leef- en werk-situatie de deelneemsters mogelijkheden te laten ontdekken door:' 1 Bewustwording van de situatie waar in vrouwen leven. Bewuatwording betekent dan: Wat is er aan de hand? Wat vind ik er van? Wat heeft dit met mezelf als vrouw te maken en met de positie van de vrouw in 't algemeen? 2 Inzicht krijgen in de situatie waarin leven. Dit wil zeggen: Waar worden besluiten genomen en hoe kan ik daar als vrouw in meebeslissen (medezeg genschap). 3 Zelfvertyrouwen bevorderen. Dit kan zijn: Leren omgaan met on zekerheden, duidelijk maken dat men de mogelijkheden heeft te verande ren, dat mannen en vrouwen gelijke kansen dienen te hebben om zich te kunnen ontplooien. De werkwijze van de V.O.S.-kursus De kursus bestaat uit 12 bijeenkoms ten van 2'/: uur, waarbij men samen als groep bezig is met onderwerpen, die mede door de deelneemsters worden bepaald. Het is niet de bedoeling dat hier sprake is van zuivere kennisover dracht. Er wordt geleerd door het uitwisselen 'van eigen ervaringen. P.S.P. VENRAY BEPLEIT BIBLIOTHEEK IN TOP-GARAGE Wanneer het college van b. en w. huisvesting voor de bibliotheek wil cre ëren in „De Rose Vlek", dan gaat men volgens de P.SÏP» niet alleen voorbij aan de belangen van de Venrayse bevolking, maar ook aan de wensen van bestuur en medewerkers van de biblio theek. Volgens de gemeente zou nieuwbouw in de Rose Vlek per jaar 400.000,-- méér kosten dan de huidige huisvesting, terwijl huisvesting in de voormalige TOP-garage op ongeveer 160.000,-- per jaar meer zou komen te staan. Een simpel rekensommetje leert de P.S. P., dat er in het college voorts per jaar 240.000,- aan gemeenschapsgeld over de balk wordt gegooid. Daarom zou de P.S.P.-Venray wel eens willen weten hoeveel geld er voor de overbrugging van de tijd totdat de huisvesting in dé Rose Vlek gereed komt, nodig is. Waar door de gemeente-stedebouw- kundige gezien een definitieve vestiging van de mediatheek in de TOP-garage een duidelijke verarming van het centrum wordt genoemd, stelt de P.S.P. dat de middenstanders de enigen zijn, die belang hebben bij een goedlopend en druk winkelcentrum. Zij zijn echter een relatief kleine groep. De P.S.P. vindt het daarom buitenissig, dat de belangen van de gehele Venrayse bevolking ondergeschikt worden ge maakt aan de commerciële belangen van de Venrayse middenstand. Het lijkt de P.S.P. daarom alleen nog maar een daad van goed bestuur wanneer b. en w. en de raad zo spoedig mogelijk, in het belang van de culturele en geestelijke ontwikkeling van de Venrayse bevolking, een beslissing ne men, die in de lijn valt van de wensen van medewerkers en bestuur van de Openbare Bibliotheek in Venray. Onderwerpen kunnen zijn: Vrouw en Opvoeding. Vrouw en Partner. Vrouw en Huishouden. Vrouw en maatschappij, enz. Deze onderwerpen kunnen onder steund worden door film, video en gastdocente. De Begeleidsters: De bijeenkomsten worden begeleid door 2 begeleidsters, die hiervoor een kadertraining hebben gevolgd. Zij zijn verantwoordelijk voor de gang van zaken tijdens de kursus. De begeleid sters maken tevens deel uit van de werkgroep. Deze werkgroep bereidt de kursus voor, zoekt ruimte, zorgt voor het materiaal en verzorgt de admini stratie. De kosten van de kursus zijn 25,- voor 12 bijeenkomsten. Heeft U interesse? Bel voor informatie en/of om U op te geven naar: Linda Hazen, Griegstraat 51, tel. 04780-80373 of GESLAAGDE KOLLEKTE PRINSES BEATRIXFONDS 1981 Hoera! We hebben 't weer gemaakt. De opbrengst van de onlangs gehouden kollekte ten bate van het Pr. Beatrix- fonds (Poliofonds) is weer groter dan verleden jaar, n.l. 7.499,87. Hartelijk dank aan allen die hun medewerking aan deze aktie hebben verleend, maar vooral aan de kollektri- ces, die er op de eerste plaats voor hebben gezorgd, dat dit prachtige resultaat werd bereikt. De opbrengst was: Venray-kom 4966,07 Castenray 253,75 Leunen 404.75 Heide 207,— Oostrom 937,80 Vredepeel 150, Smakt 180,50 Giften 400,— In Oirlo, Ysselsteyn, Merselo en Veulen werden door omstandigheden geen kollektes gehouden. Het plaatselijk comité RUILBEURS Zondag 1 november a.s. is er weer een ruilbeurs in hotel De Burggraaf. Van 10.00 tot 13.00 uur kan dan geruild worden in alle verzamelobjekten. De toegang is gratis. ONDERSCHEIDING De oud-Venrayer mr. P. Wintels - bekend o.a. van De Zwijger, een illegale uitgave tijdens de Duitse bezetting - werd vorige week onderscheiden met het verzetsherdenkingskruis. Annelies Flapper, Morenahof 3, tel. 04780-80536 of Annemarie Aldenzee, Akkerweg 8, tel. 04780-82062. HET WEER IS NET ALS TOEN Dat is een opmerking die ik laatst hoorde. Het peinzende gezicht ziet weer beelden voor zich die stammen uit de regenachtige oktoberdagen van 1944. De storm van verwoesting, het geweld, en de ellende van de evacuatie komen nog steeds naar boven in de herinnerin gen van oudere Venrayers. Ook in Engeland wonen mensen die er vaak aan terugdenken, het zijn de veteranen van de 3e Britse Infanterie divisie,, wiens herinneringen uitgaan naar onze streek. Vele van hun plaats genoten zijn gestorven op Venrayse bodem en liggen er begraven. Deze mannen, ongeveer 60 jaar, beginnen eigenlijk nu pas alle ervaringen uit de oorlogsperiode te verwerken. Dit blijkt uit de vele bezoeken die de laatste jaren aan het voormalig slagveld gebracht worden. Zij willen terug naar bepaalde plaat sen in de gemeente en op een onbedui dende plek op het akkerland zeggen ze tegen elkaar: Yes here it was. De mannen gaan zwijgend in de houding staan en ook hun haastig opgezette zonnebrillen kunnen hun tranen niet verbergen. Wat herdachten deze mannen van het Norfolk regiment in september 1980 daar aan de Maas? We weten het niet, wel weten we dat de herinnering leeft, en dat zij blij zijn met alles wat er op wijst dat men hen ook hier niet vergeten is. Maar nu in 1981 kijken we om ons heen, en zien hoe op andere plaatsen het verleden nogmaals herdacht wordt. Veteranen worden uitgenodigd en ver welkomd, met exposities wordt deze episode van de eigen geschiedenis in beeld gebracht. De voorbeelden van Cuyk, Venlo, Deurne, Meyel en natuurlijk Helmond, staan ons voor ogen. In Sevenum en Someren zijn initiatieven hiertoe. Be schaamd buigen wij ons hoofd, want duidelijk is dat er een naam ontbreekt. Ja, natuurlijk in. Overloon is het museum, en de weg daar naar toe kan ook iedereen de buitenlandse bezoeker duidelijk maken, maar moet het daarbij blijven? In 1979 brachten engelse veteranen in beschikbaar gestelde oude voertuigen een bezoek aan onze gemeente, maar dit was een onderdeel van een Helmonds initiatief! Laten wij in september - oktober 1984, ter gelegenheid van de 40-jarige bevrijding, de herinnering nogmaals leven? En wel ter nagedachtenis van de 680 gesneuvelde Britten; de 211 omge komen Venrayers; voor de Engelse jon gens die zo stU en anders waren toen ze uit de oorlog kwamen en vooral diegenen die nog vele al dan niet uitgesproken herinneringen hebben aan deze bewogen tijd. Mogen onze nieuwe Venrayers, en de jongeren weten wat er gebeurd is op de grond waarop nu hun nieuwe huizen staan? Of zeggen we, wat gebeurd is zand erover? Nee toch! Harry Linders Westsingel 28, Venray

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9