V enray se Veld- wachters van vroeger PEEL EN MAAS Officiële opening politiebureau PEEL EN MAAS uw weekblad Op 17 januari 1852 berichtte Joseph Esser, burgemeester van Venray, aan Maastricht, dat de gemeente Venray (wee veldwachters in dienst had, n.l. Hendrik Verstappen, geboren 25-2-1809 «i Martin Claessens die ter wereld was gekomen op 15-8-1798. Verder had hij nog de beschikking over één „nachtwa ker", genaamd Martin van Aarssen, die gedurende de wintermaanden (novem ber tot en met februari) werd bijgestaan door zes andere nachtwakers. Tenslotte liet de burgemeester nog weten, dat hij van tijd tot tijd, de hulp inriep van de in de nabijheid gelegen Brigade der Marechausseé (een brigade van het in 1815 opgerichte Korps der Koninklijke Marechausseé was onder gebracht te Horst). Slechts enkele weken later werd door de Raad ontslag verleend aan veldwachter Verstappen. Waar schijnlijk was hij wegens ziekte niet meer in staat zijn functie te vervullen. 10 maart 1855 overleed hij op de vrij jeugdige leeftijd van 46 jaar. Als zijn opvolger werd Arnold van der Unden benoemd. Op 26 maart werd bij Provinciale re solutie een Instructie voor Veldwachters uitgevaardigd. Deze instructie die in het leven geroepen was op grond van de in 1851 - vooral door toedoen van de grote staatsman J. R. Thorbecke - tot stand gekomen Gemeentewet, had tot doel het veldwachterswezen in betere handen te leiden. Enige artikelen uit deze instructie zijn het vermelden waard. Art. 1. Bij de aanvaarding van het ambt dient een eed of gelofte te worden afgelegd. Art. 4. De veldwachters mogen niet het bedrijf van herbergier, tapper of slijter van sterke drank uitoefenen of wonen in een huis waar dat beroep wordt uitgeoefend. Art. 5. De veldwachters moeten in de uitoefening van hun dienst gewapend njnmet (tenminste) een infanteriesabel, hangende aan een lederen koppel met metalen plaat, met het opschrift: veld wachter der gemeenteHet wordt hun bijzonder aanbevolen van hun wa penen slechts ingeval van volstrekte noodzakelijkheid, en dan met de meeste behoedzaamheid, gebruik te maken. Art. 10. De veldwachters dienen pa trouilles te doen, waarbij de uitge strektheid van de gemeente in alle ge deelten moet worden bezocht; zo nodig dienen zij de ronden (patrouilles) ook bij nacht uit te voeren. Art. II. Ze moeten zoveel mogelijk tegenwoordig zijn bij de jaar-, vee- en paardenmarkten en bij alle volksverza melingen, ten einde orde en rust te handhaven en alle verboden spelen en bedrijven te weren. Hoewel oorspronkelijk door Gede puteerde Staten was bepaald dat de eerste aanschaf van kledij en wapens (de sabel dus) voor rekening van de veld wachters zou komen, ging men er later toch mee accoord, dat deze kosten (in totaal 175,-) voor rekening van de ge meente konden worden genomen omdat verkoop van Peelgronden de gemeente meer opgebracht had dan men verwacht had. In de gemeenteraad van 30 maart 1853 werd door de burgemeester aange kondigd dat één van de veldwachters (Martin Claessens) in veroana met zjjn lichamelijke gesteldheid, alleen nog in staat was overdag dienst te doen en daarom stelde hij voor een derde veld wachter te benoemen tegen een jaar- tractement van 140,-. De burge meester had toen een tractement van 300,- per jaar en een wethouder 75,-. Volledigheidshalve moet hierbij worden opgemerkt dat zowel de burgemeester als de wethouder naast hun ambtelijke functie nog een bedrijf uitoefenden. VELDWACHTER MILLEN DERDE VELDWACHTER Daarop werd in de raadsvergadering van 3 mei 1853 een nieuwe (derde) veld wachter benoemd. Zijn naam was An- toon Millen, geboren te Venray op 3 augustus 1824. Hij was arbeider van beroep, woonde als veldwachter in de Grotestraat, maar verhuisde later naar de Schoolstraat. In het gemeenteverslag van 1865 wordt melding gemaakt van het feit dat er een veldwachter ingaande 31 december 1865 is ontslagen. Het gezegde: de gemeente stelt de veldwach ter aan, en wanneer de veldwachter is aangesteld, regeert hij de gemeente, ging - voor hem althans - niet in vervul ling. De open gevallen plaats werd met ingang van 22 mei 1865 ineenomen door Volgende week, vrijdagmiddag 9 oktober, zal het nieu we Venrayse politiebureau aan de Leunseweg 4 officieel worden geopend door de Hoogedelgestrenge Heer Dr. J. Kremers, commissaris der koningin in onze provincie. Het gemeentebestuur en genodigden zullen daartoe samenkomen in de ontvangstzaal van het raadhuis. Na een welkomstwoord door de burgemeester, volgt de ope ningstoespraak door de gouverneur. Ook de korpchef van de Venrayse gemeentepolitie, de hr. G.H. de Bruijn, zal daar een toespraak houden. Omstreeks half vier begeeft het gezelschap zich naar het nieuwe politiebureau, alwaar de gouverneur de ope ningshandeling zal verrichten. Vervolgens zal het nieuwe politie-onderkomen uitgebreid worden bezichtigd. De muzikale opluistering wordt verzorgd door het Mu ziekkorps van de Gemeentepolitie uit Maastricht. Om ook het Venrayse publiek kennis te laten maken met 't nieuwe politiebureau, zijn er de komende zaterda gen 17 en 24 oktober „open-dagen" gepland. Iedere be langstellende is dan van harte welkom om dan ook eens „achter de balie" van het politiebureau 'n kijkje te ne men. Wij komen daar uiteraard nog nader op terug evenals op de speciale ballonwedstrijd voor de jeugd van 4 tot 10 jaar, op woensdag 14 oktober, vanaf het par keerterrein tegenover Sporthal De Wetteling. De heer W. Willemsen heeft in de gemeentelijke ar chieven nog nasporingen gedaan naar de Venrayse poli- tie-mensen uit het verleden. De door hem verzamelde gegevens heeft hij in een interessant verhaal samenge vat, dat wij hiernaast onder de titel „Venrayse Veld wachters van vroeger", onze lezers aanbieden. Pieter Roelofs, geboren te Venray op 11 maart 1807 en wonende in de Hofstraat. Inmiddels was er ook nog een rijksveld- wachter(H. Linders) in Venray gesta- tionneerd. Het verslag van 1865 bericht verder dat ook de „nachtwacht" nog actief is in de dorpen Venray, Merselo, Leunen, Oostrum en Oirlo en wel in de maanden december tot en met februari. Op elk van deze plaatsen deden van tien uur in de avond tot vijf uur in de morgen, vier mannen hun ronde. Althans ze werden geacht dat te doen, want het kwam nog wel eens voor dat de veldwachters, die belast waren met de controle op de nachtwachten, hen sla pende aantroffen. NIEUWE UITBREIDING In 1874 blijkt het corps uit vier veld wachters te bestaan, namelijk: Hendrik Linders (rijksveldwachter) en de ge meenteveldwachters: Antoon Millen, Pieter Roelofs en Theodoor Sanders. De laatste had zijn aanstelling gekregen op 1 januari 1867. Hij was geboren te Venray op 5 augustus 1841 en was eerst woonachtig in de Hoenderstraat en later in de Grotestraat. In 1874 werden door hen, respectie velijk vijftien, zes, drie en zes bekeurin gen gemaakt. In 1879 blijkt Theodoor Sanders de kroon te spannen met achttien bekeu ringen. Millen was goede tweede met een aantal van zeventien en Roelofs, die de bijnaam van Piet Lut verwierf, deed - althans in dat jaar - zijn bijnaam geen eer aan, want hij was hekkensluiter met slechts drie bekeuringen. Voor de liiks- VELDWACHTER SANDERS veldwachter Linders was geen aantal vermeld. In 1888 kwam er opnieuw een mutatie door het overlijden van Pieter Roelofs. Als zijn opvolger werd aangesteld Gerard Arts, geboren op 26 april 1854. De veldwachtersloopbaan van hem was echter maar van korte duur, want op 16 april 1893 verwisselde hij het tij delijke voor het eeuwige. L»e open gevallen plaats werd begin 1894 ingenomen door Johannes Lem- mens, Venrayer geworden door zijn ge boorte op 21 april 1867. Hij zou zich in de loop van de tijd, de bijnaam „Sabel Hannes" verwerven. Het velwachters- VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 Nr. 40 HONDERDENTWEEDE JAARGANG De metalen plaat met inscriptie zoals ook veldwachter Sanders die droeg tractement was intussen opgelopen tot 280.- per jaar. Zijn baas - de burgemeester verdiende toen 800,-., maar een wethouder werd slechts 130,-toebedeeld. OVERLIJDEN ANTOON MILLEN Na een korte ziekte overleed, op 22 september 1899, Antoon Millen. Ruim zes en veertig jaar had hij het als een plicht beschouwd: aanhoudend te wa ken voor de zekerheid van personen, de bescherming der openbare en bijzonde re eigendommen en het behoud der goede orde (artikel 6 der Veldwachters instructie). In een kort R.I.P. schreef Peel en Maas over hem: de overledene was een braaf en trouw ambtenaar, die zijn plicht tot op het laatst van zijn leven met jeugdige ijver vervulde. Hij was strikt eerlijk, maar wars van elk gevit, zodat hij zowel bij de overheid als bij de burgers ten zeerste geacht en bemind was. Millen werd opgevolgd door Antoon Fila, die op 1 januari 1900 in functie kwam. Inmiddels hadden B. en W. op 4 maart 1898 besloten de jaarwedde van de veldwachters op te trekken tot een bedrag van 400.- Bovendien hadden ze ook nog vrije bovenkleding en bewa pening. VELDWACHTER SANDERS 1 MET PENSIOEN Omdat hij als gevolg van ziekte en zwakheid niet meer in staat was de dienst naar behoren te vervullen, ver leenden B. en W. met ingang van 1 ja nuari 1909 eervol ontslag aan veld wachter Sanders. Vanwege zijn vele dienstjaren (een en veertig) werd besloten hem een pensioen toe te kennen van 100,- per jaar en hem tevens aan te stellen als gemeente bode en „rondbrenger" der belasting biljetten. Hiervoor werd hem een toela ge van 140.- toegekend. Als nieuwe „dienaar van politie" werd daarop L. H. Janssen benoemd. De baan bracht ondertussen reeds 550,- per jaar op en als men nauwgezet zijn taak volbracht had, kon men ook nog rekenen op een gratificatie van vijftig (toen nog) harde guldens. Veldwachter Lemmens ging op 1 juli 1923, na eervol ontslag onder tevreden- heidsbetuiging, van een welverdiend pensioen genieten. Hij overleed op 10 november 1944. Hiermede is een periode aangebroken die reeds uitvoerig en op de hem bekende wijze uit de doeken is gedaan door de heer Thei Mm, die vanat de eerste wereldoorlog de Venrayse broe ders van Hermandad nog persoonlijk heeft meegemaakt. Tot besluit de vraag, hoe zwaar was de taak van de veldwachters in de pe riode 1850-1900. Van kraakacties en bezettingen had den die brave veldwachters nog geen weet. Evenmin van drugsmokkel, kop pelbazen, snelheidsovertredingen, af luisterapparatuur, lozing van chemisch afval, ,,wild-west"-toestanden onder voetbalsupporters, etherpiraten en ge luidshinder, om maar een kleine greep te doen. Zij moesten letten op: diefstal, bede larij, het roken op schuur en stal, mis handeling, overtreding sluitingsuur der herbergen, het (zonder vergunning) ste ken van heiplaggen, baldadigheid, burenruzies, dronkenschap, het wateren DE SABELS VAN DE VELDWACHTERS: links van Millen, rechts van Sanders. tegen de muren der kerken en openbare gebouwen, het plaatsen van bijenkor ven op minder dan tien ellen van een straat, voetpad of plein, het houtzagen op openbare wegen en pleinen, het drijven van vee over de stoepen voor de huizen, enz. Zij deden dit in een gemeente die nog maar weinig bevolkt was en met een wetgeving die bij lange na niet zo uitge breid en gecompliceerd was als in onze rumoerige dagen. Maar dat alles houdt ook weer niet in dat ze een gemakkelijk en zorgeloos le ventje hebben kunnen leiden. Ze had den slechts weinig onderwijs genoten en van een vakopleiding was nog geen sprake. Hun bewapening was gering en vervoer- en communicatiemiddelen kenden ze nog niet. Alle patrouilles, bij dag en nacht, ook door verre, eenzame en uitgestrekte Peel, moesten te voet worden uitgevoerd. Gesteld mag wor den dat iedere tijd zijn eigen problemen en moeilijkheden kent. Het lijdt echter geen twijfel dat de veldwachters uit die tijd de moeilijkhe den niet uit de weg zijn gegaan, want hun hoogste baas, de burgemeester, constateert elk jaar in zijn gemeente verslag, dat ze voortdurend de meest loffelijke ijver en nauwgezetheid in hun diensten en verplichtingen aan de dag hebben gelegd en daarin nimmer te kort zijn geschoten. W. Willemsen Gegevens voor deze rubriek kunnen wekelijks tot dinsdags 12 uur gratis worden opgegeven aan het bureau van dit blad: Grotestraat 68, Venray OKTOBER 3-4 okt.: Handwerktentoonstelling Missie- naaikring Oirlo. 6 oktober: Start werelduurrekord gemengd tokkelen om 20.00 uur in café 't Huukske, Langstraat/hoek Pa- fterslaan. NOVEMBER 7 nov.: 35 jaar bestaansfeest van orkest De Peel zwervers, zaal Arts te Merselo. 7-8 nov.: Schuttersfeest en kindermarkt door Handboogschutterij Oirlo. 7 november: Uitwisselingsconcerten tussen Euter pe, Horst en Blerick in de Schouw- burg. 14 november: Gemeentelijk vorstenraadsbal te Oirlo. 21 en 22 november: Limburgse kampioenschappen Ma rionetten in De Wetteling. Eenmalige uitkering voor mensen met de laagste inkomens Waarom zo'n uitkering? Door de economische omstandigheden kon de koopkracht dit jaar niet gehandhaafd blijven. Besloten is echter om ten behoeve van de koopkracht aan mensen die niet meer dan een minimum inkomen hebben eenmalig een extra uitkering te geven. Tot 1 november kunnen de gezinnen van twee of meer personen hun aanvraag indienen. Daarna zal er voor de alleenstaanden met een eigen huishouding gelegenheid zijn de uitkering aan te vragen. U zult dat later in de krant kunnen lezen. Wie kunnen er nu aanvragen? Kort gezegd zijn dat de gezinnen van twee of meer personen die samen één huishouding vormen en niet meer dan één minimum inkomen in de vorm van loon of een uitkering hebben. Dat betekent dat u de uitkering kunt krijgen: 1. als u getrouwd bent, met of zonder kinderen; 2. als u ongetrouwd bent met één of meer kinderen; 3. als u ongetrouwd samenwoont en een bijstandsuitkering voor een echtpaar ontvangt. (Indien u ongetrouwd samenwoont en geen bijstandsuitkering voor een echtpaar ontvangt dan kunt u na 1 november aanvragen.) U hebt als gehuwde recht op de volle uitkering indien uw gezinsinkomen niet hoger is dan ca. f 325,- per week of ca. f 1.405,- per maand (voor degenen met een WWV-uitkering: f 343,- per week of f 1.487,- per maand). Voor alleenstaanden met één of meer kinderen zijn deze bedragen ca. f 295,- per week of ca. f 1.270,- per maand (f 309,- per week of f 1.339- per maand voor degenen met een WWV-uitkering). Voor alleenstaanden zonder kinderen zullen - na 1 november - lagere bedragen worden vastgesteld. Is uw inkomen iets hoger dan ontvangt u een deel van de uitkering. Tot uw gezinsinkomen wordt gerekend: loon, uitkering, pensioen, rente, alimentatie, bijverdiensten e.d., maar niet de kinderbijslag en de vakantie-uitkering. Door u zelf betaalde premie voor bijv. bejaardenziekenfonds wordt van uw inkomsten afgetrokken. Indien u geen (aanvullende) bijstandsuitkering ontvangt moet uw inkomen voor tenminste éénderde deel uit loon of uitkering bestaan. Hoeveel bedraagt de uitkering? Indien uw inkomen niet hoger is dan hierboven vermeld dan is de uitkering: - voor gezinnen van twee personen f 250,-; - voor gezinnen van drie personen f 350,-; - voor gezinnen van vier of meer personen f 450,-. Voor alleenstaanden zonder kinderen zal te zijner tijd een bedrag van f150,-gelden. Als uw inkomen iets hoger is, bijvoorbeeld f 10,- per maand, dan wordt 12 x f 10,- van de uitkering afgetrokken. Een gezin van drie personen ontvangt in dat geval f 350,- min f 120,-, dat is dus f230,-. Bedragen lager dan f 50- worden niet uitgekeerd. Hoe moet u de uitkering aanvragen? Op het postkantoor kunt u het aanvraagformulier krijgen. Indien u thans moet aanvragen, zorgt u er dan wel voor dat u uw aanvraag uiterlijk 31 oktober indient. Anders vervalt uw aanspraak op de uitkering. Bij uw aanvraag dient u een loonstrookje, specificatie of een ander bewijs van uw loon of uitkering mee te sturen. Bewaar deze alvast of vraag ernaar bij uw werkgever of uitkeringsinstantie. Wanneer krijgt u de uitkering? De bedoeling is dat u het geld nog dit jaar op uw giro of bank rekening krijgt. En anders per postcheque. Alleen als uw aanvraag aanleiding tot vragen geeft, kan het zijn dat er later uitbetaald wordt. Wilt u meer weten? Haal dan een folder op het postkantoor. Daarin vindt u alle gegevens bij elkaar. Bent u niet in staat om naar een postkantoor te gaan, bel dan 0017, de Klantenservice van de P.T.T. Buitenlanders kunnen voor hulp en informatie terecht bij de "Stichting Welzijn Buitenlanders".

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9