40ha WATERIG RECREATIEGEBIED DE SLAG OM OVERLOON Langs Venrays grillige gemeentegrenzen VENRAY 30 jaar geleden Een fascinerend boek over A KORTHALS ALTES NK.CAIN 'T VELD DE NIERSTICHTING HARTSTICHTING FIETSENDIEF Dank zij de oplettendheid van een rijwielhandelaar kon de Ven- rayse politie een 22 jarige inwon- ner aanhouden, die voor f 25C een herenfiets te koop had aange boden. Die fiets bleek door hem in Venray te zijn gestolen. Na opma king van proces verbaal werd da dader huiswaarts gezonden. AUTO BESCHADIGD Öp de parkeerplaats aan de Ju- lianasingel parkeerde vrijdag om 9 uur een Venrayse bestuurder zijn personenauto. Bij terugkeer om 12 uur ontdekte hij dat zijn auto be hoorlijk beschadigd was. Gezien de beschadigingen moet dan zijn ver oorzaakt door een andere personen auto. maar die veroorzaker bleef onbekend. Indien er getuigen zijn, die de politie op het spoor kan zet ten is ook de eigenaar de getuigen dankbaar. UIT PEEL EN MAAS van zaterdag 15 sept. 1951 - nr. 37 Blitta kondigde aan, voornemens te zijn binnenkort een nieuwe hal te bouwen op het Venrayse indus trieterrein. Vanwege het Heilig Jaar kon men een Jubilae-aflaat verdienen door 2x de Grote Kerk en 2x de Pa terskerk te bezoeken en 'n aantal voorgeschreven gebeden te bidden. Gestart werd met een orgelfonds ten behoeve van een nieuw orgel in de Petrus Bandenkerk. Als eer ste aanzet werden daartoe kollekte- bussen geplaatst in de Grote Kerk en in de Paterskerk. Zondag 18 september zal Pater Fr. Gossens, Redemptorist, zijn eer ste plechtige H. Mis opdragen. Hij werd op 14 september te Wit tem door Mgr. Lemmens priester gewijd. Vorige week zondag trokken in groten getale de gelovigen van de Grote Kerk in processie naar O.L. Vrouw Behoudenis der Kranken te Oostrum. Deze jaarlijks terugkeren de processie werd begeleid door Venrays Harmonie. „Wol is weer te betalen", zo ad verteerde de fa. van Opbergen; prijzen van 1.90 tot 2.95 per knot. De installatie van Merselo's nieu we pastoor, de eerwaarde heer Ver- coulcn, werd een groot feest. Het gehele dorp was versierd en vlag gen wapperden overal. Nabij de brug stond een ereboog opgesteld en het was daar dat de heler P. Pubben namens het 'kerkbestuur de pastoor verwelkomde en de paro chie aan hem overdroeg. Twee kleinen boden de nieuwe pastoor onder een toepasselijk gedichtje de herdersstaf aan. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 Nr. 38 HONDERDENTWEEDE JAARGANG deze afgraverij het vervoer van zand en grind op de Valkenberg geweerd door er een B-weg van te maken; zij weigerde ook toe stemming te geven tot het bouwen van een opzichterswoning ter plek ke, toen toezicht nodig bleek door de steeds weer voorkomende ver nielingen Volgens onze zegsman vond de schoonheidscommissie dat niet goed.... Een woonwagen die er al stond, mocht blijven staan, want die was verplaatsbaar De aannemer had weinig moeite met die weigering, want hij bouw de enkele meters verder, op Meer- lo's gebied, zijn opzichterswonimg. In Meerlo-Wanssum kon men deze, uiteraard tijdelijke bouw, wel goed keuren. Voordat men kiezel en scherpe zand kon graven, heeft men met bulldozers de zwarte grond afge graven en als enkele hoge bergen opgeslagen. Op de foto hieronder ziet u een van die zandbergen, die al enkele jaren een goede nestge legenheid vormen voor oeverzwa luwen. Bekijkt men de foto goed, dan ziet men op de bovenste helft van de zandberg ontelbare zwarte stippen; dat zijn de nestholen van deze vogels. Inmiddels is men die zandbergen al weer aan het slechten. De zwar te grond wordt rondom de kolossale vijver aangebracht voor groenbe- planting. In men eenmaal zo ver, dan wordt het onderhand toch wel tijd om eens vast te stellen wat men met dit nieuwe recreatiegebied gaat doen en hoe men dat denkt te verwezenlijken. Dat hier twee gemeenten tot een zelfde doelstel ling moeten komen, lijkt óns toch wel een uitgemaakte zaak. PEEL EN MAAS Een lezer uit Oirlo completeerde daarbij ook nog onze kennis over die grote waterplas, met zijn zand en grindafgraverij. Niet alleen heeft de gemeente Venray welke zich voor twee derde eigenaar mag noemen van In ons verhaal „Langs Venrays grillige gemeentegrenzen" van 14 dagen terug schreven wij over de 40 ha grote waterplas op de grens van Venray (Oirlo) en Meerlo-Wans sum, in het zuidwesten van onze gemeente. Veel lezers hebben er ons op geattendeerd dat we daarbij toch wel helemaal verkeerd zaten. Oirlo ligt ten zuid-oosten van Ven ray, zo werd ons bij herhaling medegedeeld, en we moeten erken nen dat we inderdaad fout zaten met deze aanduiding. Ons kompas was kennelijk niet in orde. Eind september 1944 is dc slag om Arnhem voor de geallieerden verloren. Het drama van de Airbor- nes bij Arnhem zal blijven voort leven omdat het tot ieders verbeel ding spreekt. Dit boek richt het zoeklicht op wat er gebeurde na die septembermaand. Maar weini gen weten dat er zich in de scha duw van de slag bij Arnhem in oktober 1944 in het Noord-Lim burgse land tussen hemelsbreed Boxmeer en Venray een andere vreselijke slag ontwikkelde. Het ging de geallieerden daarbij om het veroveren en opruimen van hel door de Duitsers gehandhaafde bruggehoofd bij Venlo. De gevolgen waren verschrikke lijk. De Amerikanen slaagden er na wekenlange, verbitterde strijd waar aan zowel infantrie als tanks deel namen en waaraan het uitermate slechte en natte najaar nog een DIEFSTALLEN W. deed aangifte van diefstal van zijn vistuig bestaande uit 2 hengels, visparaplu, stokken voor leefnet, schep- en aasnet, verpakt in een foudraal. De diefstal vond plaats achter zijn woning aan de Serenadestraat. Onbekenden zijn zondagmid dag een woning aan de Cellostraat binnen gekomeh Vermoedelijk door middel van een valse sleutel. Vermist worden 5 Parker balpen nen. v. H. wonende in de Pavane straat deed aangifte van diefstal van zijn portemonnaie met Neder lands, Duits en Zwitsers geld ter waarde van 100 gulden. Vermoede lijk heeft de diefstal middels in sluiping plaatsgevonden. L. uit Venray deed aangifte van diefstal van zijn aan de sport hal geplaatste racefiets. Een inwoner uit Horst deed aangifte van diefstal van zijn schrikdraadapparaat ter waarde van f 333,Dat apparaat was aan z'n weiland aan de Locht geplaatst. Mcj. P. uit Blitterswijck kwam donderdagavond tol de ontdekking dat onbekenden in haar auto wa ren geweest. Deze stond tussen half vier en half zeven geparkeerd op de parkeerplaats 'egenover hel ou de ziekenhuis aan de Merselose- weg. Het tochlraampje was gefor ceerd en uil de auto waren ont vreemd: twee schapenvachten, kort model witte jas, een paraplu en een plastic zak waarin 15 bollen wol. Het rs niet onmogelijk dat er getuigen van deze diefstal zijn, en dezen worden verzocht zich in verbinding te willen stellen met de politie. Ook wordt opmerkzaam heid aanbevolen als die goederen te koop worden aangeboden. Het verzoek is om onmiddellijk de po litie daarvan in kennis te stellen. extra sinister karakter gaf, niet in om de Duitsers in beslissende zin te verslaan. De Duitsers ontketenden enige malen een tegenoffensief. Stadjes en dorpen in de Noord-Limburgse sector kregen het ontzettend te ver duren. De kastelen van Geysteren en Broekhuizen werden na weken lange man-tegen-man gevechten totaal verwoest. Ook Venray werd voor een deel verwoest, evenals Overloon, waar zich tijdelijk een aantal gevechts handelingen concentreerden, die er toe leidden dat men later van De Slag om Overloon is gaan spreken. In dat dorp heeft men ook, tussen melancholieke dennenbomen, een oorlogsmuseum ingericht. Overloon heeft de bezoekers veel te bieden aan restanten uit deze dramatische slag. Maar merkwaar dig genoeg ontbrak nog steeds het samenvattende boek over de ge- gebeurtenissen. Nu, ruim vijfender tig jaar later s het er dan: Slag in de. Schaduw. Een 232 paginas tellende uitgave. Tot 1 oktober kuntU intekenen op dit boek voor de prijs van 28,Daarna wordt de winkel prijs 32.50. Boekhandel van den Munckhof b.v., Grotestraat 68, Ven ray, telefoon 04780-82727 neemt gaarne uw bestelling in ontvangst. Ook de inwoners van Overloon krijgen na bestelling het boek di- rekt na verschijning thuis be zorgd. Slag in dé schaduw In Venray vindt de jaarlijkse geldinzamelingsactie voor de Nier stichting door middel van zakjes plaats in de week van 14 t.m. 20 september. Landelijk wordt deze aktie on dersteund door radio cn TV en in Venray met affiche; waarop het thema voorkomt: GEEF! OM 'N ANDER. DOEN! Ongeveer honderd dames zijn in die week in de wijken van Venray bezig om de zakjes te verspreiden en om ze zoals zij hopen -- goed gevuld bij u terug te halen. Dit alles ten behoeve van het vele en belangrijke werk dat de Nierstichting voor (mogelijke) nier patiënten doet. Het comité rekent gaarne op de vervulling van de slogan van dit jaar: GEEF! OM 'N ANDER. DOEN! Comité Venray Nierstichting boekhandel van den munckhof is ooit dinsdags de gehele dag geopend De kollekte voor de Hartstichting heeft in de gemeente Venray het mooie bedrag van 13.179,52 opge bracht. De opbrengst was over de diverse kerkdorpen en wijken als volgt verdeeld: Ysselsteyn 307,50 Oostrum 972,60 Leunen 501,10 Oirlo 547,56 Castenray 406,80 Merselo 874,90 Veulen 294,15 Heide 276,50 Smakt 154,21 Vredepeel 150,35 BrukSke 1916,39 Centrum 6777,42 Totaal 13179,52 Collectrices, collectanten en gulle gevers; kortom, iedereen die mee heeft geholpen om tot dit geweldig bedrag te komen: bedankt Namens de Ned. Hartstichting, H.L.P. Poels-Peters Zo op het eerste gezicht lijkt het weinig aantrekkelijk om aan de zuidgrens van de gemeente Ven ray de grens te vervolgen, omdat deze vanaf Castenray in westelij ke richting grotendeels uit de Grenssloot bestaat. Deze ligt dan tussen de (Horster) Schadjjker- peelweg cn dc (Venrayse) Veulen- se Waterweg en Lollebeekweg. Een-der fraaiste grenspalen is die op de scheiding van Deurne en Venray. De paal is aan twee kanten voorzien van de inscriptie Brabant en Limburg. Op de Lorbaan is deze in ruil- ver ka velingsverband gegraven Grenssloot zichtbaar. Daar waar de (Ysselsteynse) Puttenweg op gebied van de gemeente Horst Midden Peelweg gaat heten, duikt de Grenssloot onder de weg d^or, loopt dan 125 meter pal noor delijk dus richting Ysselsteyn om dan weer haaks naar het westen af te buigen zonder er zich iets van aan te trekken dat de werkelijke grens zuidelijker ligt in de „Oirlose Peel". Dan staal de argeloze „grenzen zoeker" voor twee raadsels. Waar om heet dit gebied tussen werke lijke grens en de Paardekopweg „Oirlosche Peel" en waarom heeft de ruilverkaveling Lollebeek bij het graven van de „Grenssloot" niet de echte grens gevolgd. Het antwoord op beide vragen ligt in de archieven van de ge meente. In het midden van de acht tiende eeuw vormde Oirlo een eigen Heerlijkheid. De bewoners van d'e- ze heerlijkheid hadden in het ge bied ten zuiden van „Aan de Paar- dekop" een stuk peelgrond ter grootte van 67 roeden gepacht voor het steken van turf. Of deze grond ook beweid werd, is niet bekend. Sindsdien staat het gebied te boek als „Oirlosche Peel". WATERBEHEERSING Uit het plan van waterlopen in de destijds grote Ruilverkaveling Lollebeek blijkt, dat de Grenssloot bewust noordelijker dan de eigen lijke gemeentegrens is aangelegd. Dit houdt verband met de stroom richting van het af te voeren water. Zij is n.l. de belangrijkste sloot voor de waterbeheersing in het hele gebied waarvoor het water wordt ingelaten nabij de spoorwegover gang in Griendtsveen (aftakking Peelkanaal). Deskundigen hebben daarbij berekend dat de plaats waar nu de Grenssloot is gegraven de meest juiste is. Vandaar. LANDSCHAPSGRENS Niet zozeer in 't gebied zelf, maar wél op de topografische kaart, is duidelijk te zien, dat de spoorlijn VenloDeurne een grens trekt door het landschap. Ten noorden van dc spoorlijn met de Noordersloot (gemeente Horst) is de kaart nagenoeg wit, om aan De Lange Reijserpaal doet zijn naam geen eer aan. Hij is wel zeer kort uit gevallen. Praktisch onvindbaar en ver borgen in een houtwal geeft hij exact de grens aan tussen Brabant en Lim burg, en tussen Venray, Deurne en Ba- kel-Milheeze. le geven dat het gebied hoofdzake lijk bestaat uit weiden met sloten. Het Griendtsveen, ten zuiden van dc spoorlijn is 'overwegend licht bruin. om het veengebied aan te geven Aan de noordzijde ligt slechts een klein stukje veengebied tussen de spoorlijn en de Grauw- veenweg. De spoorlijn is hier dus een duidelijke grens tussen veenge bied en weidegebied. Het verschil in landschap is dan wel weer duidélijk te zién op de plaats waar bij de spoorwegover gang in Griendtsveen de Grens sloot aftakt van het. Peelkanaal en dc gemeenten Deurne. Horst en Venray elkaar raken. Van hier loopt het Peelkanaal pal noordelijk parallel met. de grens, die ruim honderd meter westelijk achter de groenwal ligt. Ter hoogte van de Heidse Peelweg buigt het Peelkanaal (Defensitknnaal) iets naar het vesten af, terwijl de grens dooi loopt in de richting van de Crayenhut. TURFSTEKERS Het Peelkanaal fungeert tot aan de (Bakelse) Hazenhutsedijk niet langer meer als grenskanaal. Vanaf de Deurneseweg (Crayen hut), waar de grenspaal duidelijk zichtbaar is, gaat de grens lood recht op de Lange Reijserpaal af, met aan de oostkant de Pastoor Jacobspeel Dit gebied is genoemd naar de pastoor, die bij de Crayen hut een schuilkerk had op het ka tholieke gebied van Gelre (Venrays) omdat mishoren op het Staatse (Brabantse) gebied verboden was. Direkt achter de Crayenhut, gren zend aan de Pastoor Jacobspeel, ligt De Bult (Deurne); een zeer interessant veengebied, waar men de laatste Deumese turfstekers nog in aktie kan zien. LAATSTE GEDEELTE Achter in de Meerselsche Peel staat, vrijwel onvindbaar in het struikgewas de Lange Reijserpaal, die een belangrijke rol heeft ge speeld bij het vaststellen van de juiste grens na de Vredepeelgeschil- len. Hier bevindt zich weer een drie-gemeentenpunt en twee pro- vinciepunt omdat de grenzen van Venray, Bakel/Milheeze en Deurne elkaar raken. Enkele honderden meters noorde lijker lopen de grens èn het De fensiekanaal over de vliegbasis „De Peel" tot aan de Hazenhutsedijk, waar beide weer, tot aan de Vrede- paal, de grens vormen, zij het dat de werkelijke grens ook hier weer onzichtbaar achter de houtwal ligt. Even zichtbaar is de grens op de Ripseweg (Midden Peelweg) tussen Limburg en Noord Brabant door de borden met de provinciewapens. Bij de Vredepaal gekomen, zijn. we weer terug op het punt van waar we vertrekken om de grens van de gemeente Venray eens nader te bekijken. Officieel zo'n 50 km lang. Onze kilometerteller wees er 123 aanOp veel pun ten hebben we dan ook ver moeten omrijden maar 't was de moeite waard. Op het Deumese gebied, vlak tegen de grens met Venray, wordt nog turf gestoken. Een uitstervende bezigheid omdat vrijwel alle Peelgronden ontgon nen zijn of als natuurreservaat bewaard blijven.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9