60 SPOORTOCHT LANGS OUDE EN NIEUWE NS-STATIONS 0 INFO VOOR OUDEREN VENRAY SCHOOLFOTO VAN VROEGER 30 jaar geleden Kursussen Region. Jeugdcentrum N. Limburg binnenkort van start Vrij willigers jeugd- en jongerenwerk opgelet PEEL EN MAAS uw weekblad GEVONDEN VOORWERPEN 'K -4*ik Volvo leasing is voordelig I Frans van de Kamp Financieringen Elk jaar zet het Regionaal Jeugd centrum een aantal kursussen op voor vrijwilligers in het jeugd- en jongerenwerk, open jeugdwerk en methodisch jeugdwerk, kinderva kantiewerk en jongerenwerk. Het programma van deze kursussen wordt in overleg met de deelne mers bepaald, afgestemd op de be hoefte die de deelnemers op dat moment hebben. WELKE KURSUSSEN? In principe kunnen wij op vra gen van vrijwilligers de meeste kursussen samenstellen, zelf geven en/of in samenwerking met kolle- ga-instellingen en/of freelance me dewerkers. Daarnaast doen wij elk jaar een aanbod waarop vrijwilli gers in kunnen tekenen. AANBOD 1. Basiskursusen. Bedoeld voor nog onervaren vrijwilligers. De kursus geeft zicht op programmeren, voorbereiding, houdingsaspecten, soorten leider schap, eenvoudige handenarbeid- technieken en spelvormen. 2. Beeldend vormen. Hoe werk je met kinderen met karton, klei, papiermaché, kosteloos materiaal, hout. Beeldend materiaal wordt door kinderen mee naar huis genomen of vormt een onderdeel van versieringen, decors, speurtoch ten. 3. Spel en drama. Creatief spel zijn allerlei aktivi- teiten die je met je lichaam, met taal en gebaren kunt doen. Je leert hoe jezelf en anderen op elkaar reageren. 4. Dans en beweging. Er wordt gewerkt met muziek en ritme. Improviseren speelt hier bij een belangrijke rol. Je moet het zien en meemaken om erover te kunnen meepraten. 5. Foto, film en band. Werken met band- of cassette recorder, met een eenvoudige foto camera. dia-apparaat, filmprojek- :tor en -camera. Je kunt er veel aktiviteiten mee doen of mee voor bereiden. Voor diegenen die nog iets verder willen gaan is er zelfs de mogelijkheid om een film te ma ken. I 6. Kindervakantiewerkkursus. Wat komt er kijken bij de voor bereiding, financiën, ruimte, vrij willigers, deelnemers, wat bij de programmering en uitvoering. 7. Zeefdrukken en affiches maken. Een kortlopende kursus waarin je kunt leren hoe je voortaan op een leuke manier aan de weg kunt tim meren met eigen ontworpen en ge drukte affiches. 8. Filmen met super-8. Met eigen kamera en/of de ka mera van het R.J.C, samen be kijken wat de mogelijkheden zijn bijv. een film als onderdeel van een ouderavond wat doen wij zoal op de klub een themafilm ma ken, een verslag van het kamp, kindervakantiewerk e.a. 9. E.H.B.O. Voor iedere vrijwilliger is het enselijk wat af te weten van E.H.B.O. om in voorkomende ge vallen te weten hoe te handelen. 10. Werken met thema's. Hoe kunnen we op een speelse manier aandaoht besteden aan der de wereldzaken, politiek, milieu? Afhankelijk van de vraag kunnen we samen proberen wat spelvor men te vinden/te ontwerpen. 11. Bestuurskunde. Een kursus bestaande uit drie blokken, t.w. Taak en funktie van het bestuur-gespreekstechniek or-' ganisatiekunde, Financiën en Public Relations. 12. Maandelijkse begeleiding. Naast dit kursus-aanbod bestaat de mogelijkheid om regelmatig be geleiding te krijgen van het R.J.C. met als doel terugkijken op een af gelopen periode en aan de hand van ervaringen daaruit te kijken naar de toekomst. Aandachtspunten hierbij kunnen o.a. zijn: introduk- tie van nieuwe vrijwilligers, wer ving klubleden, programmering af gestemd op wat de deelnemers wil len, hoe de deelnemers bij die pro grammering te betrekken, hoe staat het met de financiën/subsidie, ouderparticipatie. KURSUSPLAATS Afhankelijk van het aantal deel nemers en de keuze van de kursus zal bekeken worden waar de kur sus het beste gegeven kan worden. Geprobeerd wordt om de kursussen zoveel mogelijk in de eigen akkom- modaties te houden cf anders zo dicht mogelijk in de buun. START WANNEER? Zodra een aanmelding binnen komt wordt een afspraak gemaakt met de aanvrager en wordt in over leg de kursusinhoud bepaald. Bij voldoende deelname en afhankelijk van de beschikbaarheid van een docent wordt zo snel mogelijk ge start. Voor informatie: Regionaal Jeugdcentrum Noordelijk Limburg. Bergweg 4, 5801 EG Venray, tel. 04780-83676 Een aanmeldingsformulier kunt U binnenkort tegemoet zien. Nog een foto uit de eind dertiger jaren. Door deze fotos te plaatsen, zien vele Venrayers zich nog eens terug zoals ze vroeger waren. Uit reakties blijkt ook, dat deze foto's De grote vakantie zit er weer op en dat wil zeggen dat vanaf 7 september a.s. alle aktiviteiten voor ouderen van start gaan. Diegenen, die het plan hebben mee te gaan doen met bejaardengymnasliek, volksdansen, zwemmen, biljarten, handenarbeid of andere aktivitei ten. kunnen zich melden bij het Open bejaardenwerk t.a.v. mej. Thca Janssen. Zij is te bereiken in „De Wiekslag", Mozartstraat 20a, telefoon 86706. Voor allen van 50 jaar en ouder zijn weer ontspanningsavon den georganiseerd. In hoofdzaak wordt er dan gedanst op de beken de dansmuziek van vroeger, samen gesteld door discotheek Hollands Glorie. Op woensdagavond 2, 9, 16 en 30 september a.s. wordt gedanst in zaal „De Klomp'', Langstraat te Venray; op woensdagavond 23 sept. a.s. in zaal Arts te Merselo en op woensdagavond 9 september in het wijkcentrum „Den Hoender" aan de St. Ursulastraat 2 alhier. Deze avcnd wordt georganiseerd door de wijkraad Noord-West. Alle dans avonden beginnen om 19.30 uur. Vanwege zijn vakantie zal de heer P. Ruland van 21 september tot 15 oktober a.s. niet te bereiken zijn op zijn bureau in de Clockert. Tijdens het dagelijks spreekuur van 9.00 tot 10.00 uur zal er toch iemand op het bureau aanwezig zijn. Voor de leden van de bejaar denvereniging Venray-kom zal op woensdag 2 september a.s. in zaal „In den Engel'' een voorlichtings middag worden gehouden over „groenten en fruit". Aanvang 14.00 uur. Het programma bestaat uit een causerie, dia- en filmvertoning en een verloting. In onze Info voor Ouderen van 14 augustus 1.1 zeiden wij al dat wij van plan waren U regel matig te informeren omtrent een aantal aantrekkelijke boeken Mocht een van deze boeken Uw belang stelling hebben, dan kunt U die gaan lenen bij de Bibliotheek aan de Julianasingel alhier. In overleg met de directrice van de Bibliotheek kozen wij voor U de navolgende boeken uit: Leven met de jaren; een prak tisch gids voor al Uw doen en laten in de derde levensfase. Geschreven dcor Henr. Freezer. In dit boek wordt informatie gegeven over ge zondheid, wonen, aktief blijven etc. De onlangs overleden schrijfster be schrijft haar eigen ervaringen op een konkrete, geestige, vlotte ma- Het geheime dorp. Geschreven door H. J. van Nijnatten-Doffeg- nies. Het boek verhaalt over twee eenvoudige mensen die, in de twee de wereldoorlog, opkomen voor recht en vrijheid. Het echtpaar, waarvan de man al gepensioneerd is, begint met hel onderbrengen van een paar joden. Deze onderne ming groeit uit tot een dorp met tientallen enderduikers in de bos sen op de Veluwe. Een ontroerend verhaal. Goed verteld zonder spec taculaire daden. Men komt „al leen maar'' op voor de medemens. Bidden in de theedoek. Ge schreven door M. Oomkcns. De schrijfster is al jarenlang verbon den aan het tijdschrift „Libelle". Hierin schrijft ze onder de schuil naam Scheherazade. In dit gezellige verhaal beschrijft zij het leven van een echtpaar met 7 kinderen. Het is een vlot, gezellig en boeiend verhaal. Wij wensen U veel leesplezier! Ook voor de komende periode heeft de Algemene Hulpdienst Venray zich graag bereid verklaard tot het organiseren van een gere geld gratis vervoer van en naar de begraafplaats Boschhuizer. door inschakeling van haar vrijwilligers (sters). Het is de bedoeling dat er tweemeaal per maand gereden wordt; en wel op de eerste vrij dag en de derde dinsdag van de maand, 's morgen om 10.00 uur. Belangstellenden, die zich willen opgeven, hebben te bellen naar de Algemene Hulpdienst. Overloonse- weg 4, telefoon 84163. Ook mensen die willen medewerken en hun tijd en auto ter "beschikking willen stel len. worden gevraagd zich aan te melden bij genoemde Algemene Hulpdienst Venray. van 17 t.m. 24 aug. 1981 Grijs wit orgel, merk Riviera. Drie lange deursleutcls, een korte deursleutel, een lipssleutel en een sleutel hangslot, aan zwarte sleu telhanger van Audi. Een goudkleu rige sleutel, merk CISA. Een fiets sleutel. Zilverkleurige horloge merk Rukla met zwart bandje. Witte sier- duif. Een licht bruin kinderschoen tje. Voor informatie kunt u zich wenden tot de administratie van dc gemeentepolitie Venray, Leunseweg 4. tel. 04780-84898. worden uitgeknipt en gestuurd wor den naar broer of zus, zelfs als ze geëmigreerd zijn. Ook worden ze ingelijst en als verjaardagscadeau tje gegeven. U ziet op de foto dat men netjes de armen op de rug moest hou den, al mocht men toen al korte mouwen dragen. Ook de benen zijn onzichtbaar, al waren ze bedekt met tricot kou sen. Men mocht toen nog niet met kniekousen naar school. Voor inlichtingen voor deze en andere schoolfoto's kunt u bellen naar 04782-252. Hier volgen de namen: le rij v.l.n.r.: Anny Thijssen, Toos Wetterhahn, Anny Waayenburg, Bets Waayenburg, Mientje Ver- heyen, Anny Oudenhoven, Noor Maassen ,Ria Welting, Nelly Wel ting, Jet Welting, Cobie Peeters, Nelly Peeters, Tiny Peeters. 2e rij: Marie Poels, Lien Poels, An Verheyen, Drina Vollenberg, Netje Lenssen, Nellie Lenssen, Riek v. d. Vorle. Fien Poels, Miet Oudenhoven, Jo Maassen. 3e rij: Thea Wilmsen, Martha v. d. Waeter, Miep Trommar, Corry Trommar, Mia Willems, Agnes Wil- lems, Miet Schobbers, les Steeme- man, Dien Thomassen, Dien Lens sen, Ger Poels, Bets v. d. Vorle, Nelly Maassen. 4e rij: An van Os, Marie Litjens, Dien Voermans, Gonny Rutten, Mia v. d. Munninghof, Fien Reintjes. Truus Oudenhoven, Grada van Teeffelen, Greet Schaeffers, Truus Wilmsen. 5e rij: Nelly Pouwels, Lies Ver meulen, Riek Philipsen, Tonny Vollenberg, Riek Vollenberg, Jo Swinkels, Leen Swinkels, Toos Lenssen, Rectificatie: Op de een na laatste geplaatste foto staat Anny Litjens, dit moet zijn: Corry Hootsman. opGnbare bibliotheek venray afd voor volwassenen, Julianasingel 33, afd. voor de jeugd, Schoolstraat 32 VENRAY Tel. 81970 Nieuwe aanwinsten uit de studie boeken voor de afdeling voor vol wassenen: 090 Audiovisuele revolutie, De; de rol van de audiovisuele massa media in de komende 25 jaar. 158.1 Borel, H. Droom en werkelijk heid; verhalen van leven en dood. Verhalen die op de taois- ISsche denkwijze zijn gebaseerd 254.4 Roger, Frère pc. van R. Schutz Weg van een liefde; dagboek 1974-1976. Dagboeknotities van de prior van de protestantse kloostergemeenschap te Taizé. —315.1 Garrec, E. de. Een bed voor je zelf; vrouwen op weg. Levens verhalen van alleenstaande vrouwen waarin de moeilijkhe den worden getekend waarvoor deze vrouwen staan in hun re laties en in hun alleen-zijn. 417.3 Balbaert, K. Karakters kennen uit een handschrift; ABC van de grafologie. 570.3 Natuurbeheer vandaag; een te rugblik, een plaatsbepaling en een blik vooruit. 624.9 Willemsen-van Witsen. M. Spe lend gaat het beter; poppen voor gehandicapte kinderen. 899 SlratingL J. J. Spookbeeld; vijf Victoriaanse vertellingen. Bun del verhalen, waarin het boven natuurlijke een grote rol speelt. eu-pole-918 Brill, E. De gouden vogel. Polen vormt het decor voor deze bun del sprookjesachtige vertellingen waarin de strijd tussen goed en kwaad is gecentraliseerd in de figuur van een oud bezemvrouw tje. De knappe silhouetten van Jean Pienkowsky geven dit boek een soeciale bekoring. 982 Eggens, J. Kanotochten in Ne derland; 70 beschrijvingen van dagtochten, geïllustreerd met foto's, kaartjes en tekeningen. Een zekere mijnheer M. Vermooten. Molenstraat 5 in Den Helder, is reeds 4jaar bezig met het vervaardigen van een 800 pagina's tellende „spoorweg encyclopedie", die hij volgend jaar hoopt te la ten verschijnen onder de ti tel „Spoortocht langs oude en nieuwe N.S.-stations tus sen Aalten en Zwijndrecht". Natuurlijk komt ook het station Ooslrum-Venray in die publikatie voor. De schrijver zond ons zijn tekst met het verzoek die in ons weekblad te plaatsen. Een verzoek waaraan wij bij deze voldoen. Lezers die menen dat bepaalde passages niet juist of onvolledig zijn, wor den verzocht dit ter kennis te brengen van de heer Vermoo ten. VENRAY De circa 33.000 inwoners tellende Noordlimburgse plaats Venray is te vinden in het Land van Peel en Maas, aan de westkant van de spoorweg Venlo-Nijmegen. Zijn qua oppervlakte de grootste gemeente van de drie zuidelijke provincies omvat behalve de stad Ven ray de omringende dorpen Smakt, Merselo, Oostrum, Heide, Veulen, Ysselsteyn, Oirlo cn Castenray. Venray kreeg in 1883, bij de openstelling van voornoemde lijn, een klasse 5 station. Uit de lig ging van de stations aan dit baan vak valt op te maken dat. men bij de aanleg, vooral heeft gekozen de rails over de goedkope bos- en zandgronden, die toen voor de landbouw weinig waarde hadden, te laten lopen. De ligging van dit spoortraject is ook het resultaat geweest van touwtrekken tussen een aantal gemeenten die ieder voor zich probeerde de lijn dicht bij de woonkern te krijgen. Zo wees het Venrayse gemeente bestuur op de economische bloei van haar gemeente. Ondanks de nodige inspanning de spoorweg autoriteiten en. het ministerie te overtuigen dat een railverbinding langs deze stad dus van groot eco nomisch belang zou zijn, kwam het tracé uiteindelijk ver van de be bouwde kom. In 1906 trachtte de Venrayse ge meenteraad het treinverkeer op nieuw dichter bij de bebouwing te krijgen door te pleiten voor een rechtstreekse verbinding tussen Helmond en Venray. Echter, de spoorwegdirektie voelde daar wei nig voor, zodat de inmiddels in dienst gestelde paardetram het ver voer tussen het station en Venray kon blijven verzorgen. Ook na de laatste wereldoorlog, toen de plaats een industriekern werd, voelde men de ongunstige situering van het station als een handicap. Men drong er bij allerlei instanties op aan het baanvak van af Vierlingsbeek naar Venray (cen trum) te leggen en het tracé ver volgens door te trekken naar de plaats Horst. Dit plan bleek ach teraf een financieel onhaalbaar streven, vanwege de hoge kosten die met de uitvoering van dit p'an gepaard zou gaan. Al met al bleef de bestaande srtu3tie ongewijzigd. Het van twee wachtkamers en dienstruimten voorziene station met er boven een woonverblijf voor de chef, was een markant gebouw, die men o.a. nu nog in Boxmeer en Cuyk aantreft. In de bezettings jaren 1940-'45 raakte het pand be schadigd, doch kon later weer wor den opgeknapt. Ook het baanvak raakte door oorlogshandelingen in onbruik waardoor treinverkeer vlak na de bevrijding onmogelijk was. Het openbaar vervoer geschiedde toen met bussen en de plaatskaart verkoop, dat in handen bleef van de N.S., vond toen plaats in eer. gedeelte van een garagegebouw. Voor het eerst bezat Venray een eigen station, zij het een busstation. (Het NS-station staat namelijk in het dorp Oostrum). Het huidige station verrees onge veer op dezelfde plaats waar ooit het vroegere onderkomen heeft ge staan. Bij de opening in 1976 was er, zoals gebruikelijk, een gemengd gezelschap aanwezig, variërend van B W, vertegenwoordigers van cie N.S., een plaatselijke harmonie en de carnavalsvereniging „de Karklin- gels". De vooropening werd op symbolische wijze verricht door de carnavalsvereniging. Zij veranderde de stationsnaam" in Oostrum. De burgervader en andere aanwezigen konden deze grap echter wol waar deren. Het nieuwe station heeft, dezelfde bouwtrant als er de laatste jaren tientallen in Nederland zijn ge bouwd. Een langgerekt gebouw met een ruime wachtkamer, een bureau met loketten en nog een ruimte daarachter met w.c.'s en wat berg- Foto van het „nieuwe" station ruimte. Het reizigersverkeer is na 1945 sterk toegenomen, mede door de vestiging van de industrieën Inalfa en Rank Xerox. Als toeristisch ver voer kan worden genoemd het oor logsmuseum te Overioon dat vooral in de vakantietijd ook voor de jeugdige bezoekers een trekpleister is. Ook het om zijn natuurschoon bekend landgoed Geijsteren, aan de rand van Oostrum. is een aantrek kelijk gebied, waar in het zo merseizoen veel jongeren bivakke ren. Venray bezat indertijd een vrij ruim rangeeremplacement, dat zich kcr. verheugen in een vrij druk ge bruik. Aanvoer van kolen in al lerlei vorm, kunstmeststoffen; ver lading van landbouwprodukten, zo als hooi, stro, aardappelen en mijn- hout had zeer regelmatig plaats. Naderhand is Venray nog een verzamelplaats geweest voor het rangeren. Er was toen in Venray een motor-locomotief (door de ran geerders spottenderwijs „d'n Os" ge noemd) gestationeerd, waarmede de wagons werden af- en aangevoerd. De aanvoer bestaat thans nog uit olie, kunstmest en enkele andere goederen. In de eindjaren zestig is naar een aardappelverwerkende industrie en een tapijtfabriek een raccordement aangelegd. In de gemeente Venray waren destijds ook de halteplaatsen Oirlo- Castenray en Smakt-Holthees. Eerstgenoemde halte bestond uit een houten onderkomen met daar in een kantoor en wachtruimte. De „stop" Smakt-Holthees was hoofd zakelijk in bedrijf voor behandeling van goederen Reizigerstreinen stop ten daar slechts op verzoek. Dit vond plaats in de maand maart wanneer de bedevaartgangers aan kwamen en vertrokken. Er stond hier een wachthuisje voor de spoorwegbeambte die tevens voor de bediening van de overwegbomen zorgde. Gemeentearchief Venray. Janssen, Venray. J. Verblakt, Tienray; L. M. W. Foto: voormalig station Venray (Gem. archief Venray). Foto: huidig station Venray (M. Vermooten 1978) Bel even met Topgarage cv afdeling lease Tel. 81032 VENRAY I VOLVO I UIT PEEL EN MAAS van zaterdag 25 augustus 1951 nr. 34 Pastoor A. H. de Bot van Merse lo is benoemd tot pastoor te Neer. In 1934 werd hij aangesteld' tot rector van dit Venrayse kerkdorp en toen Merselo tot parochie werd verheven werd hij daar de eerste pastoor. Tot zijn opvolger is be noemd pastoor Vercoulen. tot op heden kapelaan te Swalmen. Met de inwijding van de nieuwe kapel door Mgr. Lemmens, zal op 6 september a.s. het nieuw ge bouwde klooster en pensionaat Je rusalem haar poorten weer openen voor leerlingen en zusters. De zus ters zijn deze week uit Eysden naar Venray teruggekeerd. De nieuwe kloosterkapel is ook reeds in gebruik genomen. Aanbesteed werd het bouwen van een dubbel woonhuis aan het Hen- seniusplein (thans kantoor Dagblad v. N.L.). Laagste inschrijver was de fa. Verhoeven voor 28.822, Op het kerkhof van St. Petrus- Banden werden met een korte plechtigheid de stoffelijke resten bijgezet, in het familiegraf van wij len Harry Poels en zijn echtgenote, die in 1921 resp. 1934 in Buenos Aires (Argentinië) zijn overleden. Het Mannenkoor van Castenray behaalde op een concours te Vor- den een eerste prijs in de 3e afde ling Op de Grote Marict vestigde zich P van Maris met een groente- en fruitzaak De fa Thomassen adverteerae met dubbel popelïne dames regen mantels voor 35,(voor heren 42,75) En Jacq Hermus, kwekerij aan de Julïanasmgel, adverteerde met eerste kwaliteit snijbloemen, vers gesneden van eigen 'kwekerij, voor 25 ot. per bos. Albert Heijn bood prima jonge Leidse kaas aan, voor 43 ot. per half pond of 1.70 per kg. Ford bracht enkele nieuwe mo dellen op de markt. De Ford An- glia kostte 4475en de Vaunix 5900,—. UIT PEEL EN MAAS van zaterdag 1 sept. 1911 nr. 35 De verkoop van 900 m2 grond voor de prijs van 30 ct. per m2 in Castenray ging niet door. De re den daarvan was, aldus het raads lid Steeghs, de te hoge prijs Het pand Vercauteren in de Gro- straat (tot begin deze week kan toor van de politie-recherche) was onlangs voor 15.000,hersteld. De huurprijs bedroeg slechts 690 gulden per jaar. Dat vonden vele raadsleden een fancy-prijs. Men drong aan op verkoop van het pand. De voorzitter beloofde dat de commissie zich over een mogelijke verkoop zou beraden. De koude maand augustus be sloot met een ongekende regenbui boven Venray, die zich even later zelfs vermengde met een straffe hagelbui, zodat horen en zien ver ging. De riolen konden het vele wa ter niet aan, en alom waren er overstromingen. De nog te velden staande gewassen leden grote scha de. In Klein Oirlo werd een schuur van de landbouwer A. een prooi der vlammen. De nieuwe opgesla gen oogst ging verloren. Joh. Hendriks, Smakterweg, her dacht zijn 25-jarig dienstjubileum bij St. Anna. GELD NODIG? Tekening van het oude station vanaf de spoorbanen, door Giel Kusters FINANCIERINGS- BEMIDDELINGSBURO BEL 87575

Peel en Maas | 1981 | | pagina 7