Langs Venrays grillige gemeentegrenzen AGENDA De Wetleling SCHOOLFOTO VAN VROEGER ebberink ee HET GEZICHT VAN ONZE NIEUWE COLLECTIE L.T.S. Ingebruikname verkeerslichten bij Merseloseweg en Westsingel VAN OORSCHOT NU AL DENKEN AAN CIRCUS MOK?! Een trouwe lezeres van Peel en Maas gaf gevolg aan ons verzoek om oude klassefoto's voor publi- katie af te staan. Het gaat in dit geval om een foto van de vierde klas meisjesschool uit 1929 of 1930, o.Lv. juffrouw Lamers. De meis jes van toen zijn nu dus ongeveer 62 jaar oud. Als U ook een oude klassefolo hebt, willen wij deze graag afdruk ken. U krijgt de foto weer onbe- schadigd retour. Dé namen van de meisjes op de ze foto zijn: .-.Bovenste rij: D. de Bruyn, Mia Bouten, Nel Goumans, Corrie Jan nes, Mia Arts, Marie Barents, Ma rie Creemers, Jannes, Leen Arts, Gerda Emonts. Rij 4: An Barents, Mia Janssen, Theeuws. Coba van Gestel, Nel Jacobs. Wies Beerkens, Riek van Opbergen, An Berbers, Mien Huis man. Rij 3: Coba Jansen, Bep v. d. Broek, Riek Heynen, T. van Ham, Nel Claassen, Truus Martens, Trien Barents, An -Huisman, Nelleke Derks. Rij 2: Annie van der Hulst, Nel Arts, Mien Hermsen, Mia Baten, Annie van Haren, Mia Jansen, Teun Dijkmans. Rij 1: Mia Lichteveld, Gien Proos ten, Cis Hermsen. Mia Huisman, Door Creemers, Mia Bongers, Coba Oudenhoven, Mien Jansen. STOFJASSEN OVERALL'S NU NOG VLUG EVEN HALEN BIJ QQ /VMRKTHOF Op donderdag 3 september a.s. zullen de verkeerslichten in bedrijf worden gesteld, welke onlangs zijn geplaatst op de kruising Merselose wegWestsingel. Vooral de verkeersafwikkeling op de Merseloseweg zal door de ver keerslichten worden verbeterd. Een volledige reconstructie van hel kruispunt bleek niet mogelijk te zijn, zodat de lichtinstallatie moest worden ingepast in de be staande situatie. Aparte opstelstro ken voor afslaand verkeer zijn dan ook niet aanwezig, waardoor opti- malen verkeersafwikkeling niet kan worden gerealiseerd De lichtenregeling is gebaseerd op drie groenfases te weten: groenfase 1verkeer op de West singel; groenfase 2 verkeer op de Merseloseweg; groenfase 3: voet gangers op de beide oversteekplaat sen. Alle richtingen krijgen slechts „groen' licht wanneer via de detek- tiebussen verkeer is aangemeld. Wanneer geen verkeer aanwezig is staan alle verkeerslichten op rood. Verwacht wordt dat de snelheid van het verkeer op de Westsingel af zal nemen, hetgeen de verkeers veiligheid ten goede komt. Omdat de (brom)r'ietsers op de Merseloseweg weinig opstelruimte hebben is voor deze verkeersdeel nemers een aparte opstelruimte op het wegdek gemarkeerd, welke vóór de opstelruimte voor auto's ligt. Nu de (brom)fietsers zich vóór de auto's kunnen opstellen lopen zü minder kans door de auto's te worden weggedrukt. Dit systeem is reeds in meerdere plaatsen ingevoerd, maar wordt nu in Venray eerst op prief ge bruikt. Aan de hand van waarnemingen en reakties van de weggebruikers worden de voor- en nadelen van dit nieuwe systeem tegen elkaar afgewogen. Een uitnodiging: komt u snel eens kijken naar onze nieuwe collectie. Dan kunt u zelf ervaren, dat onze keuze aansluit bij uw persoonlijke wensen. Als we ons assortiment zouden moeten omschrijven, kunnen we stellen, dat al onze fijne mode-artikelen eigentijds en stijlvol zijn. Dat wil dus zeggen: modieus, goed van pasvorm en vooral uitstekend van kwaliteit Bij ons kunt u gerust komen kijken, als u iets over de nieuwe mode weten wilt. Onze verkoop sters/adviseuses nemen graag de tijd voor u en laten met genoegen alles zien. Voorlichten en adviseren over damesmode hoort er bij ons gewoon bij. U bent van hqrte welkom. WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER H» I» Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, O ss, Venray, Weer Het afgelopen seizoen was er een ongekende belangstelling voor de Cir cus Mök voorstellingen. Velen herin neren zich nog het lange wachten om een kaartje te bemachtigen. Al met al een suksesvol gebeuren mede dank zij de fantastische inzet van zovele Venrayse artiesten. Een goede stap in de richting om Circus Mök 1982 ook een sukses te laten worden. Ook dit seizoen weer vijf voorstellingen, gekenmerkt door Ven rayse inzet op zowel muzikaal als vocaal gebied, als het maar carna valesk is! Ideeën? Belangstelling? Kom eens met ons praten in 't Upke waar wij op de zondagen 6. 13 en 20 september zitting houden van 12.00 tot 13.00 uur. Telefonisch kunnen we u ook informatie verstrekken. Neemt u dan even kontakt op met telefoonnummer 82832 of 84958, na 18.00 uur. Vastelaovesvereniging De Piëlhase Commissie Circus Mök De grenspaal tussen Overloon en Venray op de Overloonseweg <D De „ontdekkingsreis" langs Ven- f' rays noordgrens, vanaf dc Vre- i depaal tot aan de Loobcek bü Smakt/Holthees is per auto geen onverdeeld genoegen. Maar per fiets of wandelend is een tocht I langs het Afleidingskanaal bijzón der interessant. J Vanaf de Twistweg voert in oos- lelijke richting een vrtf goed be- rjjdbaa- karrespoor door een mooi |k natuur. Aan de recta- terkant van het Kanaal de Vrede- peel se bossen en het Zwart Wa ter en links het afwisselende landschap van het Overloonsche Vlak en De Gater. Via 'n eenvou dig betonnen bruggetje kan men een kijkje aan de overkant ne men om aan de waterkant te ontdekken, dat de kikkertjes hier niet uitgestorven zijn. Het water van het Afleidings kanaal vervolgt ongestoord zijn weg tussen soms metershoge oever- wallen. Daar waar de Ballonzuil- bossen beginnen, blijft het Kanaal nog 500 meter de grens uitmaken, maar de grens verspringt dan in pal oostelijke richting. Om dat punt te bereiken moet men wel een zandklef beklimmen.... De grens loopt daar 500 meter ten noorden van Nieuw Dalland, de nieuwe Venrayse visvijver, het Giese Ven- neke en de Hansenberg in de rich ting van de Overloonseweg. Hoewel op de kaari de weg door loopt, eindigt zij in werkelijkheid in een bietenveld waarschijnlijk als gevolg van het in praktijk brengen van „en de boer hij ploegde voort. Via een noodgedwongen omweg- ge tje over Overloons gebied, komt men dan op de Overloonseweg. Op de hoek van de nieuwe ruil- verkaveliingsweg, die de naam Houtklef heeft gekregen, staat in het groen verscnolen een echte grenspaal. Deze geeft niet alleen de scheiding lussen Brabant en Limburg, maar tevens tussen de gemeenten Vierlingsbeek en Ven ray aan. De Houtklef vormt over 1 km. een goed berijdbare grensweg, maar daarna is het ook afgelopen met de zichtbare grens. Via zandpaden door de Overloonse Duinen is de Loobeek te bereiken. De op de kaart aangegeven grenspaal aan de weg Loobeek is echter onvindbaar. Het lijkt alsof de ruilverkaveling het hier niet zo nauw heeft geno men met de gemeentelijke c.q. pro vinciale grenzen of met. de bereik baarheid van de her en der in het bosgebied verspreide akkers. Een veronderstelling, welke niet - bezij den de waarheid bleek te liggen Een behulpzame buurtbewoner wees ons de plek een grasvrij stukje in het weiland, waaronder de grenspaal was verdwenen, zo als zovele grenspalen en -stenen diep onder het maaiveld terecht zijn gekomen, omdat ze een lelijke sta in-de-weg waren bij de land- bouwwerkzaamheden. Alleen op kadasterkaarten zijn ze nog inge tekend. .Over enkele bijna onberijdbare (ruilverkavelings!) wegen bracht 'n behulpzame man ons op de plek, waar hij een oude grenspaal wist Vanaf het Afleidingskanaal loopt de grens plotseling over een zandklef naar „Nieuw Dalland" Een oude hardstenen grenspaal „achter de Spurkt" waarvan waarschijnlijk slechts weinigen van het bestaan af weten. te staan. Bijna anderhalve km. westelijk van de Loobeek aan de rand van een weiland, verscholen in een eikenwal, vonden we een oude, ruim een meter hoge hard stenen grenspaal, waarvan waar schijnlijk weinigen het bestaan af weten(Zie foto). HoewelOp een kaart anno 1820, het jaar waarin de gemeen tegrenzen kadastraal werden vast gelegd, staat deze paal aangege ven als „staande achter de wei de van de Spurkt1'. Vanaf de weg Loobeek tot enkele tientallen meters voorbij de brug en stuw in de Sint Jozeflaan wordt de Loobeek als grens genomen, ter wijl de werkelijke grens een meter of wat zuidelijker en noordelijker loopt. Volgens buurtbewoners moet er ergens in een bonenveldje nog wel eens grenssteen te vinden zijn. Opmerkelijk is hier, dat op het vervolg van de Sint Jozeflaan op het gebied van Holthees de huis- nummering van de (Venrayse) Sint Jozeflaan op het Brabantse wordt voortgezet. Rechts van de brug loopt de weg Broek in oostelijke richting. Hier bij doet de uitzonderlijke situatie zich voor, dat het hoekhuis tot Venray behoort doch dat de buur man, enkele meters verder in Vier lingsbeek staat ingeschreven. Tus sen beider tuinen hoekt de ge meente- tevens provinciale grens in zuid oostelijke richting. Zowel op de Carmelietenlaan als Op de Bus kan men het vervolg van deze grens als een stukje „niemandsland" zien tussen twee afrasteringen(zie foto). Op de Maasheseweg is de grens eerst goed zichtbaar. Niet alleen staat hier precies op de grens het bordje „Vienray", maar daar staat ook de zware ionde provinciale grenspaal met oranje kop. Verder staan daar ook de bekende borden met de provinciale wapens, die aan geven dat men hier van de ene in de andere provincie komt. Een zichtbaar onderscheid is ook de weg. Asfalt aan de Venrayse kant, beton aan de zijde van Maas hees (gemeente Vierlingsbeek, pro vincie Noord Brabant). Venray heeft het rijwielpad op Brabants grondgebied vijf meter te ver ge asfalteerd. Bovendien blijkt, dat het gras in de bermen op Brabantse grond weliger tiert dan aan de Limburgse c.q. Venrayse kant. Ruim eenderde van de Venrayse gemeentegrens bestaat uit water Hoewel we na het narijden van de Venrayse gemeente grens het gevoel hadden, dat deze in totaal een kleine 10Ö km. lengte zou hebben, kwam het nameten op de kaart tot een duidelijk andere uitslag. De omtrek van de gemeente Venray bedraagt „slechts" weinig meer dan 50 km. en daar binnen ligt, volgens een nieuwe oppervlaktebereke ning van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, 14.636 ha. Venrays grondge bied. Tot voor kort werd altijd gesteld, dat de gemeente een oppervlakte had van 14.622 ha. Een „meevallertje1' dus van 14 ha. Bij het nameten van da grens op de topografische kaart, kwamen we tot een tweede interessante ontdek king. In een toch al niet rijke lijk met water gezegende ge meente als Venray, blijkt dt grens toch niet minder dan 18 km. uit water te bestaan. Beginnen we weer in de Noordwestkant bij de Vrede- paal, dan is het Afleidings kanaal vanaf de Vredepaal in Vredepeel tot aan het Over loonse Siberie (ruim 1 km ten westen van de weg Ro zendaal) grenswater. In Smakt wordt ongeveer 500 meter Lobeek tot de grens gerekend, hoewel de eigenlijk grens links en rechts van het water slin gert. In de zuidoosthoek van Venray, van Klein Oirlo tot Castenray, rekent men de Lollebeek over een afstand van 1% km. tot grenswater. De werkelijke grens slingert hier ook aan weerszijden van de beek. We kregen het ge voel, dat de gemeente Horst hier stilzwijgend heeft gean nexeerd, want volgens het (Horster) straatnaambordje „Nieuwenbergweg", direct over de brug De Diepeling, zou Horst hier beginnen. Vol gens de kaart ligt hlet nog een tiental meters Venrays grondgebied Tussen de Lorbaan en de Middenpeeiweg Puttenweg ligt de Grenssloot. Deze heet vanaf de Middenpeeiweg Puttenweg tot aan Griendts- veen weliswaar óók Grens sloot, maar ligt daar 125 me ter noordelijker van de eigen lijke grens in het veld. Even verwonderlijk is het, dat dit gebied tussen Griendtsveen en de Paarde- kopweg„Oirlosche Peel" heet. Vanaf Griendtsveen (spoor wegovergang) loopt het Peel- kanaal (Defensiekanaal) pal naar het noorden. Dit water volgt de grens, die plm. 100 m. westelijker ligt, tot aan de Heidse Peelweg. Daar zwenkt het kanaal in ooste lijke richting, terwijl de grens in noord-noordwestelijke rich ting naar de Lange Reijser- paal loopt. Vanaf de Hazen- hutsedijk (gemeente Bakel en Milheeze) vorm het Peelka- naal inclusief zijn houtwal dan weer exact de gemeente grens tot aan de Vredepaal. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen van Loon, Corver, Ver- cauteren, De Vocht en Schmeetz J.W. DE VOCHT Henseniusstraat 13a, tel. 81878 Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen: Bloemen, Schraven, Franken, Lankveld, Wittgen, van Thiel. en de Muinck Keizer W. BLOEMEN Stationsweg 15 tel. 81465 DOKTER VAN DONGEN Kabroekstraat 12, America tel. 04764 - 707 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10 tot 11 uur; 's middags van 17 tot 18 uur. ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER Telefoon 04780-81333 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN van heden vrijdagavond 18 uur tot vol gende week vrijdag. APOTHEEK DE MONNIKSKAP Paterslaan-hoek Patersstraat, tel. 80140 Openstelling: zaterdag van 9.00 tot 13 00 en van 17.00 tot 18.00 uur; zondag: van 10.00 tot 12.00 en van 17.00 tot 18.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY Voor spoedeisende gevallen, uitsluitend na telefonische afspraak, neemt waar G. VALLEN, telefoon 86605 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray, Meerlo en Wanssum Zr. G. Houwen-Martens telefoon 04780-81269 PROGRAMMA SPORTHAL van 28 aug. t.m. 3 sept. 1981 Vrüdag 28 aug.: 19.30 EJP 1de Zwaan dames zaalv. vr. 20.30 EJP 2Bruël 2 zaalv. vr. 21.30 EJP 1Bruël 1 zaalv. vr. 22.30 Veronica zaalv. vr. Zaterdag 29 aug.: 09.30-17.00 Tafeltenniswedstrijden voor jeugd tot 17 jr. Org. Red Stars. 17.00 Bowling Bistro Venray zaalv. vr. 18.00-20.00 FC de Klomp zaalv. vr 20.00-21.00 Brandweer zaalv. vr. Zondag 30 aug.: 09.30-14.00 Badminton 14.00-15.00 FC de Klomp Maandag 31 aug.: 19 00-22.00 VC Rooy tr. 22.00-23.00 EJP 4—Wetteling 4 zaalv. vr. Dinsdag 1 sept.: 19.00-21.00 VC Rooy Ir. 21.00-23.00 Badminton Woensdag 2 sept.: 19.00-23.00 Badminton 22.30-24.00 ZW de Wetteling Donderdag 3 sept.: 19.00-21.00 VC Rooy tr. openbare bibliotheek 'O venray Tel. 81970 Keuze uit de bekroonde jeugd boeken uit 1981: A-bceken (tot 9 jaar): Lobel, A. Bij Uil thuis. Als Uil alleen is beleeft hij vaak vreem de dingen. Hij haalt de „oude winter" in huis en „ziet" vreem de dingen als hij in bed ligt. Zilveren- griffel, Verroen, D. Hoe weet jij dat nou? King is vaak bang en dat vindt hij niet leuk. Zijn vrien dinnetje Juul durft bijna alles; zou hij de enige bangerd zijn? Zilveren griffel. B~boeken (vanaf 9 jaar): Anno, M. En toch draait ze. Prentenboek waarin wordt ver teld hoe de mens in de Middel eeuwen dacht over de vorm en beweging van de aarde. Zilveren penseel. Donnely, E. De rode kous. Elf jarige Maria ontmoet in het park een oude vrouw, met wie iets bijzonders aan de hand is. Zij beleeft met haar de vreemd ste avonturen. Zilveren griffel. Dros, I. De zomer van dat jaar. De laatste zomer voor hij naar het Lyceum gaat, is voor Daan een belangrijke tijd. Hij krijgt tekenlessen en leert de mensen om hem heen beter kennen. Zil veren griffel. Jones, B. Wynne. De negen le vens. Kat en Santina komen te recht bij een heksenmeester en zijn gezin en daar zet Santina de boel totaal op zijn kop. Zil veren griffel. C-boeken (11-13 jaar): Hilarovó, P. Ik heb geen naam. Vlak voor haar 16e verjaardag wordt een half-joods meisje op transport gesteld naar het con centratiekamp Theresienstadt. Haar gedichten en haar liefde voor de jongen Jiri zijn haar enige wapen om niet kapot ge maakt te worden. Boekensleutel. Jones, T. Het ga je goed, het ga je wel. Een blank Zuidafrikaans meisje komt in conflict met zichzelf en met haar omgeving als ze in contact komt met een zwart meisje uit So we to die haar doet beseffen wat rassen discriminatie en apartheid in de praktijk voor de zwarte bevol king betekent. Zilveren griffel. Levoy, M. Alan en Naomi. Aan vankelijk tegen zijn zin gaat Alan zijn door een trieste oor logservaring geestelijk gestoorde buurmeisje bezoeken. Tussen beide jonge mensen groeit een diepe vriendschap, die Naomi's genezing lijkt te bewerkstelligen. Zilveren griffel.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 3