Beter een kamer leeggeruimd dan het hele huis in puin NACHTVOORSTELLING IN REMBRANDT EN CINEMA PALACE DE VLOOT WAAROP WIJ DIENEN In het Haarlems Dagblad van 19 juli 1945 staat onder meer te lezen: ,,Hoe kunnen wij het beste onzen dank, dat wij voor de oorlogsver woestingen gespaard zijn gebleven tot uitdrukking brengen? Door te geven van dat, wat wij nog bezitten! Daartoe is de gelegenheid gesteld in de week van maandag 23 tot zaterdag 28 juli, wanneer de scholieren van de tien mid delbare scholen in Haarlem, Heemste de-en Bloemendaal inzamelingen zul len houden ten bate van Venray en zijn bewoners". Deze oproep was het gevolg van het initiatief dat een maand eerder was ge nomen door pater drs. V.J. Hutjens o.s.a. die kort daarvoor was benoemd tot leraar aan het Haarlemse Trini- teitslyceum. Hij had zijn studie vol tooid aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen en had de verschrikkelij ke verwoesting van de oude Keizer Ka- relstad gezien. Eenmaal in Haarlem herinnerde hij zich hoe het zuiden, enkele maanden eerder, direct klaar stond om het noor den aan voedsel te helpen. De steden die tijdens de hongerwinter nagenoeg niets te eten hadden,werden vanuit het zuiden geholpen onder de slogan ,,Zuid helpt Noord". Toen gingen au to na auto, afgeladen met levensmid delen, naar het hongerende noord en zuid Holland. Pater Hutjens wilde daar iets tegen overstellen en ontwikkelde het „Tien scholenplan". Volgens hem moest het mogelijk zijn alle middelabare scholen in Haarlem te mobiliseren voor, wat werd genoemd „een kruistocht van de naastenliefde". Zijn eerste gang was naar de heer D. Geluk, adviseur van de toenmalige waarnemend burgemeester van Haar lem de heer M.A. Reinalda en later - gedurende 29 jaar - wethouder van de ze stad. De heer Geluk reageerde en thousiast op 't plan. Samen stapten zij naar de heer van Liemt, directeur van het Nederlands Volksherstel Haarlem om medewerking en financiële steun. Zo werd Venray het „Petekind van Haarlem" als toevallige keuze van het Haarlemse drietal. ONGELOOFELIJK SUCCES Wat de leerlingen van de Haarlemse scholen in één week tijd hebben ge presteerd grenst aan het ongeloofelij- ke. Niet alleen in Haarlem maar ook in Heemstede Bloemendaal en Velzen, werd huis aan huis aangebeld om pete kind Venray aan de zo noodzakelijke spullen te kunnen helpen. Met handkarren vol werd huisraad naar de opslagplaatsen gebracht waar de schooljeugd aan het sorteren ging: bedden, beddegoed, tafels, stoelen, kasten, spiegels, vorken, lepels, mes sen, kortom alles waaraan Venray ge brek had werd ingezameld, gesorteerd, geregistreerd en in dozen en in kisten verpakt. De aannemers zamelden ha mers, nijptangen,zagen en spijkers in, weer anderen ontketenden een glasac tie. Alle ingezamelde glas werd od maat gesneden en in lood omvat om de beschadigde Venrayse huizen ten minste glasdicht te kunnen krijgen. In tussen was ook in Loenen aan de Vecht een glasactie gestart voor Venray. Ziekenhuizen en doktoren leverden medische instrumenten en medicamen ten terwijl bestudeerden boeken be schikbaar stelden voor hen die hun boekenbezit kwijt waren geraakt. Het werd voor Haarlem een erezaak en een eretaak Venray te helpen. Het enthousiasme van de schooljeugd ken de geen grenzen en de medewerking van de gehele bevolking van Haarlem en de omliggende plaatsen was onvoor stelbaar. "Venray moet geholpen worden" werden gevleugelde woorden omdat men wist, dat daar de nood nog heel hoog was. OOK NIJMEGEN Maar, zo vroeg men zich tijdens de actie in Haarlem af, zouden Haarlem met de omliggende plaatsen, met totaal 230.000 inwoners niet veel meer kun nen doen dan één plaats van 16.000 in woners verzorgen. De brand van enthousiasme sloeg over in een belendend perceel en de naam van Nijmegen werd geplakt ach ter de affiches van „Haarlem helpt Venray". Wagen na wagen rolde Venray binnen en maakte een ere-rondje door het centrum Onder overweldigende publieke be langstelling werden de Haarlemse gulle ge vers op het bordes van het raadhuis ontvangen KARAVAAN DER NAASTENLIEFDE En zo vertrokken na een defile voor de burgemeester van Haarlem op woensdagmorgen 15 augustus: 30 trai lers en transportwagens naar Venray. Op 18 augustus schreef de nieuwe Haarlemse courant hierover: Een jubilerende geestdrift stroomde bij den rand (1945 oude spelling) van het zo zwaar getroffen stadje tege moet. Alle inwoners stonden voor hun huizen. Over de daken heen golfde een stroom van driekleuren, terwijl de spandoeken vertelde wat de beste wen- schen van Venray voor Haarlem, Bloe- Ook op deze manier - speciale entreeprijzen -werden goederen voor Venray verzameld. mendaal en Heemstede waren. Een be vrijdingsleger had zich geen spontaner welkom kunnen wenschen. Onder een stortregen van confetti en serpentines en gejubel van burgers en kinderen, die het gehele marktterrein vulden, reed het convooi zijn laatste ere ronde, waarna de Haarlemsche gasten door den burgemeester en andere plaatselij ke autoriteiten werden verwelkomt.... Langs de route waren erepoorten opgericht met teksten zoals „Lange le ve Haarlem" en „Haarlem dit zullen we nooit vergeten". De dank van Ven ray was grenzeloos. Een twintigtal middelbare scholieren bleef in Venray achter om er behulp zaam te zijn bij het uitdelen van de goederen. Haarlem en omstreken had er voor gezorgd dat men in Venray weer kon beschikken over het hoogno dige. Ongeveer gelijktijdig werden 120 vrachtwagens vol goederen ingescheept met bestemming Nijmegen. Haarlem en omstreken hadden een daad gesteld waardoor Venray en Nij megen uit de ergste nood werden ge holpen. DANK VAN VENRAY De dank van Venray voor de enorme Haarlemse hulp is „voor eeuwig" in gebracht in de vorm van een gebrand schilderd raam, op 10 december 1946 HAARLEM HIELP VENRAY „Venray zal te alle tijde de milde gevers dankbaar blijven" stond op een spandoek geschre ven toen op 15 augustus de „ka ravaan der naastenliefde" Ven ray binnenrolde. Haarlem, Heemstede, Bloe mendaal, Zandvoort, Benne- broek en Velzen hadden in de roes van de bevrijding eendrach tig samengewerkt om het hoge ideaal van 1945, met al zijn toe komstverwachtingen, zonder on derscheid van politiek of gods - dienst, gestalte te geven Het beste wat een mens kan geven naastenliefde, werd in de vorm van hulpgoederen naar Venray gebracht. In het kader van de veertigste verjaardag van de bevrijding van Venray mag men deze daad van naastenliefde niet vergeten. De drie initiatiefnemers van de actie „Haarlem helpt Venray"; Pater drs. V.J. Hutjens en de he ren D. Geluk, oud-wethouder van Haarlem en de heer W. van Liemt, destijds directeur Neder lands Volksherstel Haarlem, zijn door het Venrayse gemeente bestuur uitgenodigd om de her denking van Venrays bevrijding op 18 oktober a.s. bij te wonen. In het gemeentearchief bevond zich een aantal trommels met filmbeelden van de geweldige ac tie in Haarlem, de intocht in Venray en het uitdelen van de Haarlemse hulpgoederen. Deze zeer brandbare film is intussen op 16 mm overgezet en zal bij ge legenheid van de tentoonstelling „Venray toen en Venray nu" re gelmatig worden vertoond voor de belangstellenden. Het is een indrukwekkende half uur durende, documentaire film van bijzondere kwaliteit waarvoor ongetwijfeld grote be langstelling zal bestaan. namens de gemeente aangeboden door de toenmalige burgemeester A. Jans sen aan zijn Haarlemse collega M.A. Reinalda. Oudere Venrayers herinneren zich nog de omgekeerde komst van Venray naar Haarlem. De Venrayse toneelve reniging van weleer „Hioob" gaf in Haarlem 3 voorstellingen in de open lucht op 25 en 26 augustus van „De mens Job" van p. Jac Schreurs (Dit stuk werd in Venray diverse malen op gevoerd op de puinhopen van Jerusa- lems.) Ook Venray heeft „blijvende" herinnering gekregen van het Haar lemse stadsbestuur in de vorm van een glas in lood raam met de gemeentewa pens van Venray en Haarlem. Het Venrayse raam is nog steeds te zien in de Gravenzaal van het Haar lems stadhuis; het Haarlemse raam werd in Venray - omdat het gemeente huis kapot was - in het toenmalige restaurant Verheugen geplaatst. Waar schijnlijk is het dus „particulier eigen dom geworden...." „RUITEN TROEF" IN LOENEN AAN DE VECHT De bekende „radioprater" Henri de Greeve van „De Bond Zonder Naam" zette vlak na de oorlog een actie op touw onder de naam „Ruiten Troef" met het doel de verwoeste huizen in het zuiden wee*" glasdicht te maken. Loe- 'nen aan de Vecht organiseerde een zeer succesvolle actie en vlak voor de winter leverde Loenen een grote partij glas af in Venray. Schilders en timmerlieden gingen mee om het glas in te zetten en reparaties te verrichten. Zaterdagnacht, ten bate van Venray en Nijmegen met de grote Noël Coward-fllm (In which we serve) Toegangsprijs zaal: 1 lepel of 1 vork of 1 mes of 1 kop en schotel of 1 oord, of 1 hamer of I nijptang. Balcon en loges: 2 stuks. Rembrandt aanvang 12 uur. Palace aanvang 11.30 uur.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 24