O.LVrouw van de goede duik DEN VADER-k^ANT GRETROUWE VENRAY HERLEVE! Al ltit er ueel uermoest en mil öaaruan niet ifëen, het |al met groter glans uit stof en asclf Ijerrifëen. (Uonöel) bijeenkomst in het pensionaat St. Louis te Weert. Men hoopte dat dit een van de laatste bijeenkomsten zou zijn, omdat de invasie in Normandië in volle gang was en men daarom verwachtte dat de bevrijding nog hooguit enkele maan den op zich zou laten wachten. Alle 10 districtleiders waren aanwezig, evenals de proviciale leider. Om half drie in de middag stormden onder leiding van de beruchte Nitsch van de Sicherheits- dienst in Maastricht, plotseling een aantal zwaarbewapende Duitsers het gebouw binnen. De verzetsleiders pro beerden nog te ontsnappen door zich ergens in het grote gebouw schuil te houden, maar de meesten werden na enig zoeken door de Duitsers gepakt. Vier van hen slaagden er in zich voor de Duitser verborgen te houden. Onder hen was ook Kobus, de districtsleider van Venray die zich wist te verbergen in een ruimte onder een lessenaar. Pas 's avonds om half acht, toen de Duit sers vertrokken kon hij zijn benauwde schuilplaats verlaten. Enkele anderen hebben zich weten te verbergen achter een stapel verduisteringsplaten en schilderijen. De zeven gepakte voor mannen uit het verzet en de broeder- overste van het pensionaat St. Louis, kwamen via de Nederlandse concentra tiekampen terecht in de beruchte Duit se kampen. Op een na zijn ze daar allemaal be zweken, onder hen waren de provinci aal leider Ambrosius, Wim Janssen (districtsleider van Vierlingsbeek) en kapelaan Naus uit Venlo. De aktie was een gevolg geweest van de Amsterdamse verrader Vos (schuil naam Bob Jesse) die voor de Sicher- heitsdienst werkte. WAT GEBEURDE ER MET DE OPRICHTERS VAN DE L.O.? Keren we tot besluit even terug naar de oprichters. Mevr. Kuipers-Rietberg (Tante Riek) werd door verraad op 19 augustus 1944 te Bennekom gearres teerd. Zij kwam terecht in het beruchte concentratiekamp Ravensbrück, waar ze op 27-12-1944 als gevolg van de doorstane ontberingen is overleden. Frits de Zwerver werd eveneens gearresteerd en wel op 1 mei 1944 in de omgeving van Ruurlo. Hij werd op gesloten in de gevangenis van Arnhem. Een knokploeg slaagde er echter in hem op 11 mei 1944 te bevrijden. Hij overleed in december 1978, op 80- jarige leeftijd. W. Willemsen In tal van woningen in Limburg en in vele schuilplaatsen van onderduikers hing in de bezettingstijd een plaat aan de wand van Onze Lieve Vrouw die on der haar mantel een knielend soldaat en een jongeman in burgerkleren be schermt. Links ligt achter prikkeldraad Duitsland, rechts Nederland. Onze Lieve Vrouw van de Goede Duik. Het is Lode wijk" (Pater L. Bleys) die de ze nieuwe eretitel voor het eerst ge bruikte in zijn toespraken tot zijn me dewerkers en tot.de jongens. Ze wa ren er allen diep door getroffen. Dat was voor ,,Lodewijk" aanleiding een plaat te laten ontwerpen die ten bate van de kas van de LO werd verkocht. De plaat vond gretig aftrek. Zo ontroe rend menselijk sprak deze voorstelling, dat de onderduikers niet rusten voor dat ze een plaat voor hun duikplaats hadden bemachtigd. Zij wilden een zichtbare voorstelling hebben van Je zus moeder, die haar kinderen in nood Haar machtige voorspraak bij haar zoon niet zal onthouden. Den Doolaard zou er later in Lon don een gedicht over schrijven: Gebed tot Onze Lieve Vrouw van den Goeden Duik, die velen in Limburg een troost en een bemoediging is geweest. I?arcl der Peel, o gij Venray, ons dorp, Dat wij kenden, zoo bloeiend, welvarend en schoon, In een puinhoop herschiep u 't geweld van den oorlog Voor uw trouw aan het Recht al te bitter een loon! U w kerk was uw luister, eeuw in en eeuw uit, Uw toren zoo slank, als een baken der Peel! Vernielzucht en wraak maakt' een eind aan die glorie En een hoonlach der Pruisen was enkel uw deel. Ploffende bommen en gierend granaatvuur Vcrspreidd' onder burgers verminking en dood; Meer dan tweehonderd lieten er smachtend hun leven Eer 't leger der vrienden zijn bijstand u bood. jMaar den kelk van de smart hadt gij nog niet geledigd, De oorlog ontzag niet uw tranen, uw rouw, Door 'n hagel van kogels toch, moest gij gaan vluchten, Verlaten uw woonstee in regen en kou. En ver van uw woning, bij vreemden te gast, Beweent gij uw dooden doch hen niet alleen Ook uw mannen en zonen, ontvoerd door den vijand, En uw vee en bezitting, geroofd zoo gemeen. IS^aar wat gij behield, was uw hoop en gebed, Uw trotsch op de Vrijheid, niet langer geknecht, Uw werkkracht verdubbeld, nu gij strijdt voor uw volk, Nu gij bouwt aan een toekomst van Vrede en Recht! November 1944. Wim Janssen. OPGEDRAGEN AAN DE VENRAYSCHE BEVOLKING IN. BALLINGSCHAP

Peel en Maas | 1981 | | pagina 23