MAAK KENNIS MET venray Geniet van een welverdiende rast. J. LINDERS WAAR ZIJN DEZE SCHILDERIJEN f 1.350,- kantoorboekhandel van den Munckhof CURSUS PERSOONLIJK HEIDSVORMING JAGERSDAG K.N.J.V. Bedden aanbieding In verband met een binnenkort te houden tentoonstelling van werk van de schilder J. A. Van der Drift (onder auspiciën van de Geschied en Oudheidkundige Kring Venray) vraagt het bestuur van de Kring de medewerking van de lezers van „Peel en Maas". Heeft iemand ooit de hier afgebeelde aquarellen ge zien? En weet iemand, waar deze zich thans bevinden? Van der Drift heeft in 1867 in Venray gewoond en hij heeft er heel wat getekend en geschilderd. Het meeste zal op de tentoonstel ling te zien zijn. Maar twee zijn nog niet gevonden. De foto's zijn waarschijnlijk rond 1935 gemaakt door de Venrayse fotograaf Van Bergen. Verder is er niets van be kend. Eventuele tips worden zeer op prijs gesteld. Contact kan wor den opgenomen met de heer W. Willemsen ten gemeentehuize, tel. 04780-83838. School overalls stofjassen Koks- en bakkerskleding HOFSTRAAT 2 VENRAY Diefstallen Een 18-jarige Venraynaar deed aangifte van diefstal van zijn tas met sportkleding. In die tas zat ook zijn portemonnaie met 25 gul den en een boek. De diefstal vond plaats in het gemeentelijk zwem bad. Een bewoner van de Polka straat deed aangifte van diefstal uit zijn woning van een bedrag van 4.000 gulden. Waarschijnlijk is de dader door een niet afgesloten schuifdeur aan de achterzijde van de woning binnengekomen. Een inwoner uit Ho»st deed hier aangifte van diefstal van een accu, merk Accifit, welke aan zijn beregeningsinstallatie aan de Oos- terbcsweg was geplaatst. Terzake verduistering van een steekwagentje ten nadele van een Venrayse firma, werd een 24-jarige Venraynaar aangehouden. Na on derzoek en verhoor werd hij later 'huiswaarts gezonden. Een Venrayse autobezitter deed alhier aangifte dat op de parkeer plaats van de Efteiing te Kaats heuvel in zijn daar geparkeerde auto was ingebroken. Gestolen werden rijbewijzen en paspoorten, van hem en van zijn echtgenote, het kentekenbewijs van de auto, de groene kaart en het AWB lidmaat- schapsbewijs. Zondag werd ten nadele van een bewoner van de Julianasingel een hangmat gestolen welke hij achter zijn woning had opgehangen. Daders aangehouden Terzake poging tot diefstal van 4 ribbroeken in de Trendshop aan de Schoolstraat werden 2 Venrayers aangehouden, respectievelijk 25 en 21 jaar. Na onderzoek en verhoor werden zij huiswaarts gezonden Na 8 maanden opgelost Een Venrayse politieman die be last was met het onderzoek van een geval doorrijden na een aan rijding te hebben veroorzaakt, kon thans na 8 maanden de zaak tot een oplossing brengen. Destijds werd een Turks jonge tje aangereden. De bestuurder stapte uit om de zaak in- ogen schouw te nemen. Het zag er naar uit dat het Turks knaapje geen ernstig letsel had opgelopen. De bestuurder reed weg, maar later kreeg het jongetje toch last en moest medische worden behandeld. Toen bleek dat het knaapje zijn voet had gebroken. De naam van de bestuurder en die van de ge tuigen waren onbekend. Het speur werk vap deze Venrayse politie man werd met succes bekroond. Procesverbaal kon nu worden op gemaakt. Bedevaart naar Wittem Op dinsdag 8 september bede vaart naar Wittem. Opgeven bij P. van MUil, Mgr. Nolensstraat 20, Venray. MEDEWERKSTER EMANCIPATIE ZAKEN Per 1 augustus j.l. is mevr M. Kaufmann aangesteld als mede werkster emanciepatiezaken bij de gemeente Venray voor 20 uur. Haar hoofdtaak zal zijn om in nauwe samenwerking met de vrou wenorganisaties het gemeentebe stuur te adviseren bij de invulling van het emancipatiebeleid en te werken aan de uitvoering daarvan. Deze taak is ook aangeduid in het deelplan emancipatie. Zij is op het raadhuis bereikbaar op maan dag-, dinsdag-, donderdag- en vrij dagmorgen op de afdeling sociaal- culturele en maatschappelijke za ken toestel 227). Crosser gewond Tijdens het motorcrossen nabij het vliegveld de Peel kwam een 22-jarige crosser uit Handel bij het nemen van een hindernis (sprin gen vanaf een heuvel) zo ongeluk kig terecht, dat hij een been- en sleutelbeenfractuur opliep. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Vernielingen Op de parkeerplaats aan de Schoolstraat werden in de nacht van vrijdag op zaterdag twee ge parkeerde personenauto's (van va der en dochter) bekrast. De schade bedraagt enkele honderden guldens. Door balldadige jeugd werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Grotestraarti een lampebol ver nield en twee prullebakken in brand gestoken. Bij de komst van de politie waren de vandalen" verdwenen. Geen voorrang Op de kruising LeunsewegZuid singel was het niet verlenen van voorrang oorzaak dat twee perso nenauto's, afkomstig uit Oploo en Venray met elkaar in botsing kwa men. Het bleef materiele schade. Inbraken De opslagruimte op het schiet- terrein van de schuttersgilden aan de Endepoel kreeg ongewenst be zoek. Door vernieling van het hangslot werd toegang verkregen. 5 kratten bier en 1 krat limonade werden weggehaald. Ten nadele van een bewoner van de Tamboerijnstraat werden vanaf de waslijn uit zijn tuin di verse kledingstukken gestolen. Ten nadele van een bewoner van de Whistierstraat werden 25 zilveren guldens gestolen. Toegang tot de woning werd verkregen door forcering van de achterdeur. De bewoner was op dat moment afwezig. Door forcering van de ach terdeur werd toegang verkregen tot een woning aan de Eisenhower- straat. Nog onbekend is, wat er ge stolen is, want de bewoners zijn met vakantie Wel kon nu reeds worden nagegaan dat alle kasten en laden doorzocht waren. IJ kunt vrij rond lopen en kijken in een zaak waar olop kwaliteils meulielen verk<x:hl worden. a! 'JA yT te koop: Rode split staalslakken parelgrind gebroken rivicrgrind steenslag transport- en containervervoer Kerkweg 19 - 5813 BS Ysselsteyn - Tel. 04785-264 NEOLTINO Form, bord Lilly 360° 75 x 105 compl. T OOUj" excl. B.T.W. NIEUW VOOR NEDERLAND Zwarte Rollo tekentafel wit formica bord 80 x140 zwarte Joker tekenmachine compleet excl. B.T.W. Grotestraat 68 Telefoon 82727 openbare bibliotheek i i/enray afd. voo:r volwassenen Julianasingel 33, afd. voor de jeugd Schoolstraat 33, Venray - Tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten van de studieboeken voor de Jeugdafdeling: 566 Lye K. Mineralen en gesteenten. Gids waarin het ontstaan van een gToot aantal gesteenten en mi neralen worden behandeld. 582.1 Lambert, M. De plantenwereld. Verteld wordt hoe planten leven, welke soort planten er zijn en wat de in vloed van de mens op de plan tenwereld is. 592.1 Kiljatrick, C. De dierenwereld. Tekst en een groot aantal gekleurde illustra ties over o.a. gedrag en eigen schappen van zoogdieren, vo gels, reptielen, vissen, gewer velde en ongewervelde dieren. 657.4 Duimelaar, H. en M. Kre- mer. De fiets; ontwikkeling, re paratie, mechaniek en onder houd. 659.2 Klauw, B. van der. Geschiedenis van de helikopter. Fotoboek over de bekendste ty pen vanaf 19.00. 663.5 Henschel, G. Paarden en pony's. Gids waarin ongeveer tweehonderd paarden- z en ponyrassen worden beschre ven. 192 Alfaenger, P. K. Toneelspelen. Tekst en tekenin gen vertellen wat er allemaal bij toneelspelen komt kijken, zo als rollen, regels en kostuums. 917. Jong, E. de Sagen en legenden van de lage landen, In 1981 bekroond met het gouden penseel. eu-enge-918 Ross, T. Joris en de bonestaak. Naituur- lijk wordt moeder Drentel boos als Joris hun enige koe ruilt vcor een boon, maar gelukkig helpt het als Jorig zijn boon plant. In 1981 bekroond met het zilveren penseel. eu-1 rus 1-918 Afanasjew, A. N. Russische volkssprookjes; bloem lezing. Op maandag 7 sept. a.s. gaat het Gerlach-Instituut -s Venlo weer beginnen met de Maatschappelijke Oriënteringscursus vo.or volwasse nen. Deze cursus gaat nu z'n 25e jaar in en biedt een 6-tal vakken, verdeeld over 50 lessen, die lopen van september tot april. Men kan kiezen voor deelname gedurende 2 winters, en, als de cursus goed be valt, er een derde winter aan vast knopen. In dat derde jaar zal de nadruk vallen op discussie. De vakken zijn: psychologie, so ciologie, geschiedenis, christelijke levenswaardten, burgerschapskunde en economie. Men heeft geen spe ciale vooropleiding nodig. Er is geen huiswerk. De ervaring wijst uit. dat voor al ouders van opgroeiende kinderen vaak behoefte hebben om zich wat te verdiepen in de ontwikkelingen van de tegenwoordige maatschap pij. Ook mensen met een vakoplei ding vinden soms dat zij zich wat 4e eenzijdig ontwikkeld hebben. Bij het lezen van de krant vindt men dan dat het goed zou zijn eens wat achtergronden te weten te komen en dat wat bijspijkeren helemaal nog zo gek niet zou zijnMaar ja, het komt er dan niet van.,.. Op de openingsavond komt spre ken Mw. prof. dr. Lea Dasberg, hoogleraar in de geschiedenis van de opvoedkunde in Amsterdam. Dat belooft een heel goede avond te worden! Als U eens „poolshoogte wilt ne men" bent u zonder verplichting hartelijk welkom. De avond begint om 8 uur precies in de aula van het St. "Ihomascollege, Hogeweg 24 in Venlo. Inlichtingen over de cursus bij de cursusleidster Mw. H. B. Krol- Gemke, Boerhaavestraat 9, 5914 PT Venlo, tel. 12077 en de Heer H. Stoot, Burg. Houbenstraat 36, 5913 VX Venlo, tel. 15619. 22 augustus a.s. organ 'seert het bestuur van de K.N.J.V. afdeling Venlo een grootse jagerskontaktdag. Deze begint om 12.00 uur 's mid dags met de jaarlijkse afdelings schietwedstrijd, ditmaal voor het eerst op de Venlose grote heide, terrein Akkermans gilde zie K.N.J.V. vlag. Uitgezonderd voor de wisselbekers kunnen hier aan ook niet afdelingsleden deel nemen. 's Avonds wordt er in hotel de Zwaan, Past. Vullingsplein 1 te Grubbenvorst een grote jagers- kontaktavond georganiseerd. Hier kan men diverse attrakties beleven en gezellig met echtgenote en col lega jagers vertoeven. De avond wordt om 20.00 uur geopend door Drs. Peeters, landelijk voorzitter K.N.J.V. 12 kratten bier gestolen Het afgelopen weekend werden vanaf 't achterterrein van de Albert Heyn winkel aan het Schouten straatje 22 kratten bier gestolen. Toegang werd verkregen door ver breking van het hekwerk. EEN BIJDRAGE TOT PERMANENTE EDUCATIE Venray is een van de weinige steden waar nog een AD ELBERT- vereniging aktief is. Sinds de ont binding van de landelijke Sint Adelbert in de jaren zestig zorg den de elkaar opvolgende Venrayse voorzitters voor de instandhouding van de plaatselijke afdeling. In heel het land zijn waarschijnlijk nog ongeveer 10 ADELBERT-verenigin- gen aktief. Veel mensen vinden ADELBERT uit de tijd; een elitaire club voor academici. Voor een deel verklaart de geschiedenis dit image. Voor een ander deel is het een gevolg van onbekendheid met de feitelijke ont wikkeling in de laatste decennia. De Sint-Adelbert-vereniging werd voor de oorlog opgericht Het was een standsorganisatie voor leiding gevende katholieken. Deze be schouwden zich soms ais de peet vaders van het katholieke volks deel. De vereniging heeft een ak- tieve rol gespeeld in de laatste fase van de emancipatie van de katho lieken. Zij vertoonde op den duur elitaire trekken en de selectie via ballotage was streng. Dit laatste met name leidde er toe dat velen denken dat ADELBERT ook nu alleen toegankelijk is voor be langrijke mensen, of zij die den ken het te zijn. Ook menen zij dat de leden een titel moeten heb ben en braaf katholiek zijn. Hiervan klopt niets meer: er is geen ballotage, een titel is niet no dig. maar ook geen schande, en de vereniging staat open voor allen die uit willen gaan van christelijke en humane waarden. Natuurlijk richt ADELBERT zich op een bepaald publiek, maar wel ke vereniging of club doet dat niet!? ADELBERT wil graag in zijn midden opnemen: mensen die be reid zijn blijvend aan hun vorming en ontwikkeling te schaven. Deze richten zich daarbij niet op hun vakgebied, maar op het hele scala van wetenschap en cultuur. Op dit publiek stemt het bestuur zijn pro gramma af in de overtuiging dat het daarmee een bijdrage levert aan de permanente educatie. Zo'n programma telt ieder jaar een aan tal lezingen door deskundigen op j verschillende terreinen. Het afgelo pen seizoen kwamen o.a de vol gende onderwerpen aan de orde: Toxicologische situatie van het mi lieu door Prof. Kooman, religieuze aspecten van het oude Griekenland door dhr. van Dijk, Marxisme en de spannningen in de communis tische wereld door dhr. Kool.. Be halve deze lezingen organiseren, wil ADELBERT voor haar leden een ontmoetingscentrum zijn. Van daar dat aan de gezelligheid en on derling kontakt ook aandacht wordt besteed, al is het goed te I weten dat dit zeker niet als het belangrijkste wordt beschouwd. Het I bovenstaande heeft de lezer hope lijk duidelijk gemaakt dat het image van ADELBERT niet in overeenstemming is met de werke lijkheid van deze vereniging. Mocht een lezer belangstelling hebben voor een Lidmaatschap, dan kan hij een briefje schrijven naar het se- kretariaat, p/a Biezenvenneke 12, 5801 HN Venray Hij ontvangt dan voor de eerstvolgende bijeenkomst een uitnodiging en een inschrijffor mulier. De kontributie bedraagt 35—: Hieronder volgt het programma voor het seizoen 1981-1982: Donderdag 17 septembei Prof. dr. G. P. Hoefnagels Jeugdcriminaliteit Vrydag 16 oktober: Dhr. Wiel Kremer Vigneron d'honneur. Wijnavond Dinsdag 17 november: Dr. Wam de Moor De Nederlandse literatuur van Je laatste decennia. Dinsdag 15 december: Dr. H. L. M. Spee s.s.c. Ethische aspecten van euthanasie Dinsdag 19 januari: Eigen avond. Onderwerp nog vast te stellen. Donderdag 18 februari: Prof. dr. N. Tiemstra Onderwerp nog vast te stellen. Dinsdag 16 maart: Drs. K W. Radtke China en het Westen Donderdag 15 april: Ing. L. E. Bollen Strategieën voor het kleine en middelgrote bedrijf. Vrijdag 21 mei: Slotavond. GOEDKEURING EERSTE UIT WERKING 'SMAKTERHEIDE' Het door b. en w. vastgestelde eerste uitwerkingsplan „Smakter- heide'' heeft de goedkeuring ge kregen van Gedeputeerde Staten en is hiermee van kracht geworden. In dit plan, gelegen tussen Spurkt, Metaalweg, Smakterweg, Paul Burgman straat en Spurkterweg, liggen nu de bestemmingen vast. De opzet van de verkaveling is zodanig gekozen, dat er mogelijk heden voor vestiging zijn zowel voor kleinere als voor middelgrote industrieën. Een smaakvolle kombmatie in brum gebeilst essen met massieve laden en lijsten. De kombmatie is zo kompakt dat 'ie zelfs in een heel kleine kamer past mét twee nachtkast/es naast het hoofdeinde. Een blanke uitvoering is ook leverbaar. Ledikant 140 x 200 cm 2 nachtkastjes Bi/passende 3 deurs Bi/passende toilettafel linnenkast U95.~ met spiegel 690.-

Peel en Maas | 1981 | | pagina 10