GEMEENTEPRAAT BOS IN WES ZINLOZE VERNIELZUCHT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte, Bureau Voorlichting open voor iedereen Speelautomaten- hal in Venray? DEELPLAN GEZONDHEIDSZORG BESTRIJDING BACTERIEVUUR Varia - Varia - Varia - Varia - Varia - Varia Raderblad Breuken Kaneel Medicijnen Het boscomplex in Westeinde is een cpenbaar bos. Het is zoals alle andere boscomplexen van de gemeente Venray vry toeganke lijk voor de wandelaar. Werk zaamheden in het bos zyn niet gericht op vergroting van de pri vacy van aanwonennden maar op toegankelijkheid en onderhoud. Dit is de reactie, van de afdeling plantsoenen en bebossing van de gemeente, op vele telefoontjes van verontruste bewoners van het Westeinde over het gebruik van het bos. In het bestemmingsplan Westein de zijn de bossen opgenomen als BOS gemeente-bezit vallend onder het zogenaamde „openbaar groen". Er zijn toegangswegen dn opgeno men, zodat het wandelend publiek inderdaad het bos in kan. Toe gangswegen düe ook gebruikt wor den bij het verrichten van onder houdswerkzaamheden. GEEN PRIVACY BEVORDERING Willen we dat het bos niet ver wildert dan is onderhoud noodzake lijk. B.v. het opruimen van de amerikaanse vogelkers (prunus),; de alles verstikkende enderbegroeiing. Maar ook het uitdunnen en vrij- zetten van de jeneverbessen, het loofhout (de eik) en de grove den is gewenst. Het laten verjongen of onderplanten met loof- of naald hout is soms noodkaak. Het gaat dus om onderhoudswerkzaamheden, uit bostechnisch oogpunt, en niet om de privacy van de bewoners, van woningen grenzend aan het De eerstvolgende vergaderingen van gemeenteraad en raadscommis sies staan als volgt gepland: Gemeenteraad 25 augustus, 8 sep tember (onder voorbehoud). Bestuurscommissie Sportzaken, Jeugd en Jongerenwerk, 10 sep tember. Commissie Financiën en Belas tingen: 2 september. Commissie Onderwijs, Vormings werk, Recreatie: 1 september. Commissie Openbare Werken: 1 september. Commissie Verkeer: 7 september. Commissie Ruimtelijke ordening en Volkshuisvesting: 6 augustus, 3 september. Commissie Sociale Zaken: 27 augustus, 24 september. Commissie Cultuur: 7 september. Alle vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het raad huis. Tijdstip van aanvang en de agenda worden in de week vooraf aan de vergadering oekendgemaakt in deze rubriek. Agenda en notulen treft u ook aan in de Infotiek in de hal van het raadhuis. Wijzigingen in het vergadersche ma blijven mogelijk. Openstelling van het raadhuis Venrays raadhuis, Raadhuis straat 1, is op werkdagen ge opend van 9 tot l2 uur. Bo vendien kan men op donder dagmiddag van 16.00 tol 17.3C uur bij de afdeling bevolkings zaken terecht voor het afha len van paspoorten, rijbewij zen e.d. Gesprekken met ambtenaren buiten de openingstijden var het raadhqjs, uitsluitend na te lefonische afspraak (tel. 04780- 83838). SPREEKUREN B. EN W. Burgemeester mt. H. J. M. Defesche maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wethouder G. 11. Schols: maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder mevr. A. P. Rut- ten-Tielen: iedere eerste en vierde dinsdag van de maand van 10.00 - 11.00 uur, voor huis vestingsproblemen; en iedere maandag van 10.00' tot 11.00 uur voor sociale zaken. Wethouder Joh. Loonen maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder J. van Oers maandag van 10 tot 11 uur. Wanneer een spreekuur ver valt wordt dit in de rubriek „Gemeentepraat" bekend ge maakt. Met de burgemeester en de wethouders kan ook telefo nisch een afspraak worden ge maakt via de bestuursassi- stent, de heer G. Spelbos (tel. 04780-83838 toestel 117). Het postadres van het raad huis luidt: Gemeente Venray Postbus 500 5800 AM Venray. bos, te bevorderen. Zij .zullen zelf voor de gewenste privacy moeten zorgen, b.v. met behulp van aanplant op eigen grond. OPENGESTELD WANDELGEBIED Het bos is openbaar groen en zal daarom toegankelijk moeten zijn voor Jan en alleman. Het best gaat dit via wandelpaden, zoals die cp het moment worden aangelegd. Het bos in het Westeinde is bedoeld als wandelgebied; dus fietsers en brom fietsers werden niet toegelaten. Bovendien zullen honaen aan de lijn moeten. Met behulp van bor den zal de bezoeker van het bos hierop worden gewezen. GEEN PRIVé BOS Veel bewoners van het West einde zien het bos als een privé bos, dat hun een stukje privacy moet garanderen. Dit is niet zo! Het bos is vrij toegankelijk en de wandelpaden zullen aanslui ten cp die van de bosgebieden van Vlakwater en de Hardeweg. Een prachtig wandelgebied zal zo ontstaan. De burgemeester van Venray maakt bekend dat hij voornemens is om onder nog nader te stellen voorwaarden, c.q. voorschriften, vergunning ingevolge de Wet op de Kansspelen te verlenen voor de ex ploitatie van een speelautomaten- hal in het pand Schoutenstraatje 7. Tot 14 dagen na dagtekening van deze bekendmaking kunnen, door diegenen die menen rechtstreeks in hun belang getroffen U worden, gemotiveerde bezwaren worden in gediend. Nadere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen op de afdeling Openbare orde en veiiigheid, ka mer 119, raadhuis Venray. Venray, 14 augustus 1981 De burgemeester voornoemd, mr. H. J. M. Defescne Chemicaliën Vakantie voorbij; de doe-het-zelf- fotograaf duikt weer met frisse moed in de doka. Een mooie hobby: zelf als eerste zien hoe de vakantieprent zich ont wikkelt. Maar wat doet met uw oude chemicaliën; de ontwikkelaar, het stopbad, het fixeer? Tcch niet door de gootsteen het riool in hopelyk. U weet toch ook dat de zeer slecht is voor ons milieu. En het is verboden. Dus via de gootsteen doet u het niet meer. Afgesproken!? Hoe dan wel? Gewoon inleveren in het magazijn van Gemeentelijke werkplaats aan de AcaciasJtraat. O ja, graag in een verpakking die u niet meer terug wilt. De ge meente zorgt voor een milieuvrien delijke verwerking van de chemi caliën. En het kost u geen cent. HOUDT VENRAY SCHOON, geldt ook voor doe-het-zelf-fotografen. Extra vergadering comm. Onderwijs, Vormingswerk en Recreatie Op dinsdag 18 augustus zal in het gemeentehuis- een extra, open bare. vergadering plaatsvinden van de commissie onderwijs Vormings werk en Recreatie. De vergadering begint om 16.30 uur in kamer 1.27. Op de agenda van de vergade ring staan naast de gebruikelijke punten de volgende onderwerpen: beschikbaar stellen van gelden voor aanschaf van leer- en hulp middelen ten behoeve van de school De Keg. idem voor de eerste inrichting van de nieuwe r.k. lagere school in Landweert. idem voor de eerste inrichting van de nieuwe r.k. kleuterschool in Landweert. idem voor herstelwerkzaamhe den aan de school 't Groene- wold. en een raadsvoorstel over de vaststelling van vergoedingen als bedeeld in artikel 73, eerste en tweede lid van de kleuter- enderwijswet 1980. Over al deze zaken wordt advies gevraagd van de commissie. De notulen en de agenda van de vergaderingen van de commissie enderwijs, vormingswerk en recrea tie liggen voor een ieder ter inzage in de hal van het raadhuis. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter ZWEMLESSEN VOOR PARTICULIEREN Met ingang van 1 september star ten in het overdekte gedeelte van het Gemeentelijk Combi-Zwembad zwemlessen voor particulieren. Aanvangsleefty d kinderen die vóór 1 maart 1982 zes jaar zijn en personen van 16 jaar en ouder. Cursusduur: 24 lessen, 2x per week. Kosten: 71,50 voor kinderen tot 16 jaar en 92,50 v.a. 16 jaar inclusief entree. Opleiding: A en B diploma. Insch ryven: vanaf heden aan de kassa van het Gemeentelijk Combi-bad, Parkweg 2 te Venray. Voor onderstaande groepen is nog beperkte inschrijving mogelijk. Lestyden/grocpen (kinderen): woensdag 16.00-16.30 zaterdag 11.00-11.30 woensdag 16.30-17.00 zaterdag 11.30-12.00 woensdag 17.00-17.30 zaterdag 12.00-12.30 Leeftyden/groepen: personen 16 jaar en ouder. 1 maandag 20.00-20.30 donderdag 20.00-20 30 2 maandag 20.30-21.00 donderdag 20.30-21.00 Commissie Sociale zaken bespreekt In de vergadering van de com missie voor sociale zaken e.a. van donderdag 20 augustus zal het deelplan Gezondheidszorg cen traal staan. Het deelplan Gezond heidszorg is een van de 13 deel- plannen die gemaakt zijn in het kader van het Gemeentelijk Wel- zijnsplan. De openbare vergadering van de commissie begint om 17.00 uur in kamer K 19 van het raadhuis. Gezondheidszorg is het geheel van aktivitéiten en voorzieningen dat beoogt een toestand van volle dige lichameiyke, psychische en so ciaal welzijn te realiseren. Op deze wijze heeft de werk groep. die het deelplan heeft op gesteld, de gezondheidszorg om schreven. Het, gaat vooral om aktiviteiten en voorzieningen op het terrein van „voorkomen en beter worden". Het beleid dat in dit deelplan wordt voorgesteld zal nu dus in de commissie ter discussie staan. Via een inspraakronde heeft de buitenwacht (betrokkenen en be langhebbenden) reeds haar mening over het plan bekend gemaakt. Deze wordt door de commissie in haar eindoordeel over het plan meegenomen. AGENDA Behalve over het deelplan ge zondheidszorg zal door de commis sie gesproken worden overi: oprichting en subsidiëring van het Stuw. Door het bestuur van dc Stuurgroep (jeugdj-werkloos- heid wordt het gewenst geacht over te gaan tot het oprichten van een stichting ten behoeve van activiteiten voor mensen zonder werk in Noordelyk Noord Limburg. Als gevolg hiervan zal het Stuw „zelfstandig' wor den en niet meer vallen onder de verantwoordelijkheid van het Regionaal Jeugd Centrum. Voor-ontwerp wijziging van het provinciaal wconwagen-plan. Het regionaal krisisopvangcen- trum Noord-Lllmburg te Venlo. Het krisisopvangcenirum is be doeld als eefste opvang voor personen die in acute noodsitua ties komen te verkeren en waar voor in andere opvangcentra geen plaats is op dat moment. De opvang kan slechts van kor te duur zyn maximaal 7 9 da gen. Aan de commissie wordt advies gevraagd over het ge meentelijk standpunt. Voor het overige bevat de agen da de gebruikeiyke punten. Voor meer informatie kunt u te recht in de Infotiek in de hal van het raadhuis waar de agenda en nótulen van de vergaderingen van de commissie Sociale Zaken voor u ter inzage liggen. De laatste tijd worden nogal wat zinloZe vernielingen aangebracht aan twee Venray se scholen: 't Groenewold en de Essel. Ruiten worden stuk gegooid, daklood van het dak gehaald, lichtkoepels wor den vernield, er wordt zelfs op het dak gevoetbald met als gevolg het ontstaan van lekkages, enz. Voorbeelden zijn er genoeg. De vraag: waarom deze vernielingen?, blijft zo als gewoonlijk onbeant woord. (En wat schiet je er mee op?). De commissie Onderwijs e.a. zal zich in de komende vergadering moeten beraden over de beschik baarstelling van gelden voor repa raties aan de scholen. Reparaties van zinloos vandalisme. De kosten van de reparaties be lopen soms meer dan tienduizend gulden. En wie betaalt dat? De ge meenschap wordt ervoor aangespro ken. De vernielingen worden be taald met gemeenschapsgeld: dus uw geld. Laat dit voor u een reden zijn om zinloos vandalisme tegen te gaan. Ga er niet naar staan kijken van „kijk eens wat een lef". Waar schuw de politie of probeer met de daders te praten over de zinloos heid van hun aklie en de gevolgen ervan. Misschien komt er dan geen vol gende keer. Nog een stukje zinloze verniel zucht, bij het trimparcours in Vlakwater. Op de rechter foto zo als het hoort (paaltjes met pijltjes), op de linker foto zien we dat één van de pijltjes al het loodje heeft moeten leggen. Helaas zijn er zo al een stuk of 15. En dan te be denken dat de trimbaan nog geen maand in gebruik is TUINBEZITTERS OPGELET U hebt het al in de kranten kun nen lezen, de gevreesde planten ziekte Bacterievuur (ook wel Pe- revuur) is weer waargenomen in enze streek. Bacterievuur is een zeer besmet- teiyke ziekte, die veel schade veroorzaakt aan boomkwekeiüen. Maar ook het landschap het openbare en particuliere groen worden aangetast. Via dit artikel willen wij u vra gen extra waakzaam te zün en by het opmerken van bacterie vuur afdoende maatregelen te VERSPREIDING/KENMERKEN Grote boosdoener bij de versprei ding van de ziekte is de bloeiende meidoornhaag. Daarom wordt op de bezitters van deze hagen een dringend beroep gedaan de hagen zo te snoeien dat de bloem ver dwijnt. Ook verschillende andere plan ten zoals coneaster vuurdoorn en lüsterbes zyn zeer gevoelig voor de ziekte. De kenmerken van aangetaste planten zijn: Verwelkende of reeds verwelkte bloesem bij laatbloeien- de struiken, verwelkte of ver droogde scheuten veelal met ..vaan- tjes'" aan de top, verwelkende en later verdrogende bladeren en bruin tot zwart wordend, eerst aan de vruchtspcortjes, later ook aan de takken. Soms ziet u heldere druppels bac- terieslijm aan de bladsteeltjes en scheutjes die door de regen kun nen uitvloeien en na opdroging daar kunnen achterblijven als een zilverkleurige film. Geprobeerd moet worden dit slijm niet in aanraking te laten komen met gereedschap, schoenen of handschoenen omdat op deze wijze weer andere struiken be smet kunnen worden. Nogmaals tuinbezitters worden gevraagd na te gaan of bij hun planten (of planten in de direkte omgeving) de genoemde ver- schijnselen voorkomen. Vaak is afsnoeien tot vlak boven de grond voldoende Indien u niet zeker bent van uw zaak of u wilt nog ineer infor matie over de ziekte: belt u ge rust met de afdeling plantsoenen en bebossing van de gemeente. Zu kunnen u helpen. HINDERWET Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray. gelet op artikel 12 van de Wet. algemene bepalingen milieu hygiëne; maken bekend: dat op 26 juni 1981 bij hen een aanvraag is- ingekomen van J. Arts. Vredeweg 2 te Vredepeel-Venray. voor een vergunning ingevolge de Hinder wet voor het ex. art. 6a, uitbreiden/ wijzigen van een pluimveehouderij waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Vrede weg te Vredepeel-Venray. dat op 30 juni 1981 bij hen een aanvraag is ingekomen van A- van Deursen, Hoogriebroekseweg 1 te Cas ten ray-Venray, voor een vergunning in gevolge de Hinderwet voor het ex. art. 5a, uitbreiden/wijzigen van een var kensfokkerij en -mesterij waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Hoogriebroekseweg 1 te Castenray-Venray. dat op 3 Ojuni 1981 bij hen een aanvraag is ingekomen van P. M. J. Peeters, Laagheidseweg 1 5te Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex. art. 6a. uit breiden/wijzigen van een varkensmes- teri) waarbij mest en meststoffen wor den opgeslagen, gelegen aan de Laagheidseweg 1 5te Venray. dat op 6 juli 1981 bij hen een aanvraag is ingekomen van H. Jans sen. Groeneweg 2 6te Heide-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het e*- art. 6a. uit breiden/wijzigen van een pluimveefok kerij waar mest en meststoffen worden opgeslagen en waar propaan wordt gebruikt, gelegen aan de Groeneweg 26 te Heide-Venray. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Ven-' ray, ter inzage en wel tot 14 sept. 1981 elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur; na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan wor den ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werk dag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Des gewenst kan aldaar een mondelinge toelichting op de stukken worden ver kregen. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken Eveneens kunnen mondelinge be zwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 3 sept. 1981 om 15.00 uur in het raadhuis, kamer 119, waarbij tevens gelegenheid wordt ge geven tot een gedachtenwissellng over de aanvraag tussen het bevoegd ge zag. de aanvrager en de overige aan wezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren heb ben ingebracht op de wijze als bo venomschreven en een ieder die aan toont, dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gele genheid zullen worden gesteld bezwa ren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Venray, 14 augustus 1981 Burgemeester en wethouders voor noemd. namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet, J. A. M. van Kuijck Verklaringen van geen bezwaar Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben op 15 juli 1981 aan het gemeentebestuur verzonden de navolgende verklaringen van geen bezwaar, zoals bedoeld in artikel 50, lid 8 van de Woningwei en eventueel artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, welke zijn vereist voor het verlenen van de gevraagde bouwvergunningen voor: het bouwen van een tweede be drijfswoning op perceel M 3 aan de Heidsepeehveg t.n.v. Gebr. Peeters, Heidsepee'.weg 60, Ysselsteyn; het bouwen van een tweede be drijfswoning op perceel A 519 aan de Pelgrimslaan, t.n.v. L. P. Kersten, Pelgrimslaan 11, Smakt; het bouwen van een machine- loods op perceel N 333 aan de Veulenseweg, t.n.v, M. W, H. Claessens, Gussenstraat 46, Leu nen. Zij. die menen door de afgifte van een van deze verklaringen van geen bezwaar rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. een bezwaarschrift indienen bij Gede puteerde Staten van Limburg te Maastricht. De termijn, waarbinnen een eventueel bezwaarschrift bij dat college moet zijn ingediend, eindigt dertig dagen na bovenge noemde verzenddatum. Venray, 14 augustus 1981 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche. Bouwvergunningen verleend Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 29 juli 1981 voor de navol gende bouwplannen bouwvergun ning verleend. Op 5 augustus voor: het bouwen van een tuinhuisje aan de Aronskelk 68, t.n.v. J. G M. Cox; het bouwen van een open land- bouwloods aan de Spralandweg 2, t.n.v. B. J, M. Hendrix; het slopen van de woningen Leunseweg 29-31 en het conser veren van de gemeenschappelij ke muur met de woning Leun seweg 27 Ln.v. Bouwbedrijf J. Manders en Zn bv, Dorpsstraat 87, Helmond J het uitbreiden van een varkens stal aan de Ringweg 10, t.n.v. G. M. J. van Dijck; het verbouwen van de woning Veulenseweg 25, t.n.v. H. H. Reintjes. Op 12 augustus voor: het verbouwen van een berging tot garage/paardestal aan de Laagheidseweg 6, J. H. M. Mul der, Duinroos 2, Egmond-Binnen; het verbouwen van het pand Horsterweg 38 tot twee wonin gen, t.n.v. H. H. Xuüpers. Zy, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunnin gen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze pu- blikatie op grond van de Wet Ad ministratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen (AROB) een ge motiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. Venray, 14 augustus 1981 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche ZELF-MAAK modebladen doen vaak raderbladen in hun maandelijkse editie. Ze zien eruit als een landkaart met stippen. Lijnen en stre pen lijken nog ingewikkelder dan een Chinees boek. Die wir-war van lijnen moet elke beginneling in de naald kunst wel erg huiverig ma ken. Het valt allemaal erg mee als u bepaalde richt lijnen in het oog houdt. De naam raderblad is misschien wat misleidend, want het lijkt of u alleen met een ra derwieltje de patronen kunt overnemen. Zo'n raderwiel tje is eigenlijk helemaal niet zo handig want behalve in uw patroon maakt hij opk gaatjes in uw tafelblad. Daaom is het beter de pa troondelen van het rader blad over te trekken en het raderwieltje maar te verge ten. Elke maat heeft een ei gen nummer op het blad, dus zoek eerst uw eigen maat op en ga dan aan de slag. Trek de lijnmotieven van de benodigde patroon delen over met een balpen of dunne viltstift. Als dit klaar is kunt u met door schijnend patroonpapier de aangegeven patroondelen met potlood overtrekken. Op deze manier heeft u het raderblad niet beschadigd en kan het vaker gebruikt worden. FRACTUUR oftewel been breuk ontstaat meestal door een ongeluk. De chauffeurs- fractuur was vroeger een veel voorkomende breuk van de pols door het plotse ling terugslaan van de start slinger van de auto. Niet alle breuken zijn hetzelfde, bij een wilgentwijgfractuur is het bot aan de ene kant ge broken en aan de andere kant gebogen. Een bajonet- fractuur is een vaak aan de onderarm voorkomende fractuur waarvan de breuk lijn de vorm van een bajonet heeft. De spiraalbreuk ont staat door draaiïng van het bot. Een dubbele fractuur spreekt eigenlijk al voor zichzelf, het bot is dan op twee plaatsen gebroken. Een breuk zonder open wond wordt een enkelvou dige of gesloten fractuur genoemd; Is er wel een o- pen wond dan kunnen de beenstukken door de huid steken. Bij een geforceerde mars, kan er een breuk van de middenvoetbeentjes op treden. Dit komt wel eens voor bij mensen die onvoor bereid de Vierdaagse in Nij megen meelopen. Deze breuk wordt ook wel de marsfractuur genoemd. De ergste fractuur is wel de schedelbasisfractuur omdat hierbij de hersenen bescha digd kunnen worden. KANEEL was al duizenden jaren voor Christus bekend. Het heeft dus een oeroude geschiedenis. Men gebruik te het niet alleen als spece rij, maar men zalfde ermee en men gebruikte het voor rookofferandes. De groots te leverancier is altijd Ceylon geweest. Uit de boom schors van de kaneelboom die behalve in Ceylon ook gekweekt wordt in Zuid-A- merika en in zuid-oost Azië, wordt de pijpkaneel gewon nen. Na het.oogsten snijdt men van de kaneelboom de jonge scheuten, hiervan wordt de binnenschors ge bruikt. Daarna worden deze in stukken van een tot twee centimeter gesneden. Dan worden verscheidene van deze vliesdunne stukjes in elkaar geschoven en de ein den ervan versneden. Het geheel wordt gedroogd. Be halve de bekende pijpkaneel kan ook de kaneelbloesem worden gebruikt voor het kruiden. De bloemen zijn klein en bleekgroen. Karak teristiek zijn de bladeren. Hard als leer, eivormig, groen van kleur met rood achtige strepen. Aan kaneel wordt ook een genezende werking toegeschreven. Het bevordert de spijsvertering en men zou er bloedarmoe de en zwakte mee kunnen bestrijden. ALS medicijnen op de juiste manier worden gebruikt zijn zij een zegen. Op de ver keerde manier gebruikt kun nen zij een groot gevaar op leveren voor ieder die ze in neemt. Zij kunnen het men selijk organisme dan ernstig beschadigen, zo niet erger. Als de dokter een patënt j een medicijn voorschrijft is dit alleen voor deze bepaal- de patiënt bedoeld en niet j voor iemand anders. Ook niet voor degeen die toeval lig dezelfde klachten heeft. Een fles met medicijn moet voor het gebruik altijd ge schud worden. Moet u druppels afmeten of pillen tellen, neem er dan de tijd voor en zorg ervoor dat u al uw aandacht hieraan kan besteden. Als een arts vijf druppels voorschrijft moe ten deze met een druppelaar gemeten worden en niet op de gok. Moet u tabletten, poeders of capsules slikken. Neem deze dan altijd in met voldoende water. Er zijn verscheidene manieren om de smaak van bitter of vies smakende medicijnen te verbeteren. Vaak helpt al een slok koud water. Een maniertje om een bitter poe dertje te slikken is: Doe het poeder op een lepeltje, strooi er wat suiker over heen. Kieper het lepeltje om op het midden van de tong.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 8