DAT IS PAS TIEN JAAR GELEDEN.... We hebben er de laatste jaren een (igoede?) gewoonte van ge maakt, in deze tijd van het jaar een terugblik te schrijven, over hoe 10 jaar geleden ons Venray reilde en zeilde. Juli en augustus voor „mensen van de krant" de „kom kommermaanden" met weinig ak- tiviteiten vanwege de vakanties, blijken dan toch telkens weer ge noeg nieuws op te leveren om enke le kolommen te kunnen vullen. En telkens staat men er weer verbaasd over, dat bepaalde dingen pas tien jaar geleden zijn gebeurd Zo lezen we in Peel en Maas van 2 juli 1971 dat het in de bedoe ling ligt, om half augustus de nieu we begraafplaats aan de Bosch huizen in gebruik te gaan nemen. Het kerkhof bij de St. Petrus Ban- denkerk zal dan worden gesloten. De bestaande graven zullen met toestemming van de nabestaanden .worden overgebracht naar de nieu we begraafplaats, waar een apart gedeelte voor die oude graven is gereserveerd. De door Rank Xerox in mei aan gekondigde uitbreidingsplannen, tot een totaalbedrag van 56 mi'ljoen gulden, beginnen zich te verwezen lijken. Een forse uitbreiding van de assemblagehal met 11.500 m2 is een eerste aanzet. Binnen twee jaar moeit er 45.000 m2 bedrijfs ruimte aan het bestaande complex worden toegevoegd. De totale vloer oppervlakte zal dan 105.000 m2 be dragen. Het huidige personeelsbe stand van 1100 man, zal eind 1972 de 2000 zijn gepasseerd Een voorgenomen tweedaags sporttreffen tussen de gemeenten Venray en Oostertiout (N.Br.) liep uit cp een geweldige flater. Dit z.g. „Intercity-contact" bleek door allerlei kortsluitingen alleen in Oosterhout te leven. Er waren wel iswaar ook kontakten gelegd in Venray, maar het fijne van de zaak was in ieder geval niet be kend.... Daags voor het „grote gebeuren" was het uiteraard te laat om te gaan organiseren. Met een goodwill concert van „Euterpe" in Oosterhout probeerde men iets van het fiasco goed te maken. Maan denlang is een commissie bezig ge weest om de zaak financieel af te ronden Op 10 en 11 juli werd te Meer- lo het „midsummer-pop" gehouden. Dertien groepen lieten er hun mu zikaal geluid horen. De organisatie kosten bedroegen 20.000,Er werden ruim 4000 entreekaartjes verkocht en vele duizenden con sumpties. Uiteindelijk hield het or ganiserend comité er 10.000, aan over. Daarvan kreeg zuster Truus Lemmens er 2500,voor haar missie in Pakistan. Ook tien jaar geleden stond de gemeentelijke herindeling al op het programma van rijk en provincie. Vele vergaderingen waren er al aan gewijd. Het provinciaal bestuur wilde voor 1 november het stand punt van de gemeenten weten, met betrekking tot de bestuurlijke vormgeving van Noord-Limburg. De gemeente Venray hield hierover een hoorzitting in de schouwburg. De Soos SR 65 aan de Hoender straat heropende na een uitgebrei de verbouwing, onder de naam Free Wheelin'. Er zou zo lezen wij in Peel en Maas ook ge timmerd zijn aan de interne orga nisatie, waarbij de jeugd wel dege lijk betrokken is en haar eigen verantwoordelijkheid heeft ten aan zien van wat er allemaal in die soos gebeuren gaat Zo juist was verschenen „Een voorstudie ter overweging van de opstelling van een basisplan voor de openluchtrekreatie voor het werkgebied van de Stichting Ont wikkelingsorganen Noord Lamburg". Een hele mond vol voor een re- creatieonderzoek in deze streek Foto Dom Melskens vestigde zich in Venray aan de Jan H^nsen- straat. De gemeente verkocht 368 m2 grond aan het Makelaarskantoor Zeelen in Venlo, voor de bouw van een winkelcentrum in Velbum. En bijna tegelijkertijd plaatóte ze een advertentie in de krant waarin ge gadigden werden opgeroepen voor het innemen van ten standplaats met patates-frites en aanverwante artikelen in deze wijk In 1966 stelde de raad 114.000,- beschikbaar voor het opknappen van het schouwburgplein. Dat ont lokte toen protesten bij de bewo ners van de Kruitweg, die daar in de modder bleven steken, Dan maar geen schouwburgplein, beslis te de gemeente; we maken die weg in ordeVijf jaar later juli 1971 jag de schouwburg nog steeds „onaangekleed" tussen Mer- seloseweg en Schoolstraat. De Gebr. Lerou hadden al eens een plan ontworpen voor een plein, maar dait was te duur er. vergde te veel parkeerruimte. De heren architecten zouden een goedkoper plan indienen. De raad besloot daarop, dat de gemeente de par keervoorzieningen rond de schouw burg moet inrichten, voor een be drag van 148.000,—. De burgerij kan dan zelf de aanleg van een schouwburgplein betalen. J. P. A. Nelissen heeft al 25.000,be schikbaar gesteld als jubileumge schenk, terwijl het Bouwbedrijf Gebr. Janssen een spel-monument voor dit plein heeft aangeboden. stelling „Uit de turf getrokken" openen. Behalve in de 'kranten werd ook middels Radio Hilversum en Radio Zuid aandacht aan dit jubileum geschonken. Zélfs de Duit se televisie bracht beelden van dit pioniersdorp. Ten gemeentehuize huldigde bur gemeester Schols een tweetal ker mis-exploitanten, -Jie al jarenlang Houben, kwam er een pagina-groot verhaal over 50 jaar Yssel'slteyn, en tenslotte verscheen er een even groot verhaal over 25 jaar Duits kerkhof te Ysselsteyn. Op die pa gina plaatste de redaktie o.a. een gedicht van wijlen Piet Vermelt foort, dat hij in een van zijn re vues liet declameren. Met datzelfde gedicht willen we nu ons zomer- overzicht van Venray 10 jaar ge leden besluiten r Het grootste kerkhof van de Lage Landen Ligt niet in Margraten of in Rotterdam, Maar in 'n streek, waar slechts de scheper kwam En vroeger een verdoolde ridder strandde. In 't woeste Peelgebied met enkele bijenstanden Waar eenzaamheid de eeuwen door regeert Staan thans de kruisen, heel of half verweerd Van 't grootste kerkhof van de Lage Landen. Hier liggen dertigduizend in vergetelheid Terwijl in 't verre land een moeder schreit Om 't kind dat eens verzorgd werd door haar handen Hier rijen zich de kruisen duizendtallen Op 't graf van die als VIJAND zün gevallen Op 't bloedig slagveld in de Lage Landen. Tien jaar geleden kocht de ge meente reeds gronden in de Spurki voor de eens aan te leggen riool- zuiveringsinstallatie. Bij Wasserij De Peelparel kwam na 7 jaar behelpen een nieuwe be drijfshal inclusief kantoor etc. ge reed. In verband met het centrum plan, dat daar voorziet in een grete parkeerplaats en een door braak naar de Langeweg, moest het front van dé nieuwe wasserij speciaal die kant op worden ge bouwd In de Houten Hoek werd een grote tent geplaatst om de 500 ge nodigden te kunnen onderbrengen die verwacht werden op een Am bonees huwelijksfeest aldaar. Er werd in Peel en Maas al tij dig gewezen op het feit dat de heer H. Vbrst per I augustus 25 jaar gemeente-secretaris van Ver.- ray zou zijn. Er werd bij verteld, dat de heer Vorst er over 2 jaar een punt achter zou zetten. Onder een flinke „kop" lezen we in Peel en Maas dat er in Ven ray maar 150 man werkloos zijn, en slechts 24 vrouwen als werk zoekenden staan ingeschreven. Daar tegenover staat dat er werk wordt aangeboden voor 504 mannen en voor 167 vrouwen. En aangezien met iedereen die personeel zoekt gebruik maakt van hei arbeids bureau, mogen we aannemen dat het aantal vakante arbeidsplaatsen aanmerkelijk hoger zal zijn. Nu tien jaar later, zijn er in Venray 1275 mannen en 745 vrouwen zon der werk In Oirlo kwam Pater Martinus Muijsers zijn zilveren priesterfeest vieren. Pater Muysers behoort tot de Congregatie van de Paters van de H. Geest en hij is vrijwel zijn gehele priesterleven missionaris op de Franse Antillen geweest. Vroe ger mócht men eens per zes jaar met verlof naar het thuisland, nu is dat teruggebracht tot 4 jaar Op de Limburgse Zwemkampioen- schappen behaalde Monique Buys in de categorie onder 12 jaar een gouden medaille cp de 100 m. rug slag en een zilveren op de 100 m. vlinderslag. Zij mocht derhalve aan de Nationale Kampioenschappen deelnemen. Wilmie Thielen behaal de in 1970 in dezelfde categorie drie gouden medailles. Nu, in 1971. zwom zij in de categorie onder l4 jaar en behaalde daar een bronzen medaille. De Zangers van St. Frans maak ten een concertreis naar het Spaan se Santiago. De treinreis werd in Parijs onderbroken voor een „sigt- .seeing" van de stad, onder leiding van het Franse koor „Les Chan teurs a la Croix de Bois". Alles was prima geregeld. Maar toen men moest overstappen op de Spaanse trein, waren daarin geen plaatsen gereserveerd voor de 81 Venrayse zangers. Door allerlei te kortkomingen van de Spaanse or ganisatoren werd uiteindelijk na 12 uur vertraging de plaats van bestemming bereikt. Het succesvol le optreden van de Zangers ver goedde veel van de ondervonden ellende. In eerste instantie weid onder zocht of de mogelijkheid bestaat dat Venray in het komende seizoen een ploeg mensen zal afvaardigen naar de NCRV-Zeskamp. Aan de ze wedstrijden zullen in begin ok tober zes Nederlandse gemeenten gaan deelnemen. Venray heeft zich hiervoor aangemeld en men meen de goede kans te hebben om inge schakeld te worden. In kranten van augustus lezen we dan dat Venray inderdaa^ door de NCRV is uitgekozen en dat men bier direct begon met een comité op te rich ten en sportieve jongelui opriep deel te nemen aan een eerste se lectie. Stan Janssen en Wim Kreemer twee leerlingen van het Bosch- veMcollege protesteerden tegen de voorgenomen aanleg van een vuilnisstortplaats in de Vredepeel. Zij verzamelden voor hun protest 1700 handtekeningen, maar dat mocht niet baten. Op de gehouden hoorzitting konden zij geen monde linge bezwaren indienen, omdat ze te jong waren. In de Peel mochten 6 reebokken en 9 reegeiten worden afgeschoten. Jammer zo schrijft Peel en Maas we dachten dat dit grofwild voldoende wordt gedund door aan rijdingen met het snelverkeer. In Leunen werd op zaterdag 31 juli de Eerwaarde heer J. H. Hae- nen plechtig geïnstalleerd .tot pas toor van dit kerkdorp. Hij is daar mee de opvolger van pastoor Jon kers. In een uitvoerig artikel werd in gegaan op het 10-jarig bestaan van de Agrarische n.v. van de heer J. Houben te Ysselsteyn, bestaande uit een pluimveehouderij en een vankensmesterij. De eiercrisis be zorgde hem een flinke financiële aderlating, maar dank zij het suc ces in de varkensfokkerij blijft de zaak toch uitstekend draaien. Zondag 25 juli werd in Smakt het 25-jarig priesterfeest gevierd van Pater Jan Peters, aalmoezenier van sociale werken in Limburg. In een vergadering van de be sturen van de psychiatrische centra St. Anna en St. Servatius werd de benoeming bekrachtigd van de heer J. Martel, als geneesheer-dlinékiteur. Hij volgde ais zodanig dr. Kort- mann op. In de week van 2 t.m. 7 augustus zou de Aktiegroep Ongeorganiseer de Jongeren uit Venray en het Vrrmingsccntrum voor Jonge Vol wassenen in Noord Limburg een kreataeve vakantieweek organise ren, op het ten-ein achter De Brak aan de Stationsweg. Het gemeen tebestuur deed een beroep op de omwonenden om eventuele geluids overlast van de muziek „voor lief" te willen nemen. Overigens zou die muziek bij slecht weer binnen in De Brak wordien ten gehore ge bracht Vrij plotseling overleed op zon dag 25 juli de heer Toon Poels uit de Hofstraat, in de leeftijd van 66 jaar. De heer Poels heeft in de dertiger/veertiger jaren vele ver diensten gehad voor de Venrayse landbouw. Als bestuurslid van ver- schiillende landbouworganisaties (o.m. zuivelfabriek) heeft hij velen aan zich verplicht, met in hef minst als voorzitter van de Hengs de Venrayse kermis mee tot een goed volksfeest hebben helpen ma ken. Dat waren de heren Reemer- Janvier en Camps. De familie Ree- mer-Janvier komt sinds 1921 naar Venray, terwijl de familie Camps al sinds 1919 de Venrayse kermis bezoekt en slechts een enkele keer verstek moest laten gaan. Een foto in Peel en Maas illu streerde het historisch i gebeuren, dat in Brukske voor het laatst ko ren gemaaid werd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zo lezen wij staan daar volgend jaar de eerste woningen in het grote uitbreidingsplan. Vissers We genbouw is reeds vanaf de Zuid singel bezig met het uitzetten van wegen. Negentien Berlijnse kinderen werden 5 weken lang in Venray ondergebracht, om een onbezorgde vakantie te kunnen vieren. Bij hun vertrek vanaf het station Oostrum konstateerde onze redakteur dat de koffers en tassen van deze kin deren heel wat zwaarder waren dan toen ze hier arriveerden dat dank zij de vele geschenken die ze meekregen. Ook hat burgermees terlijk echtpaar Schols-Van Els had een Berlijns pleegkind. Een nieuwe vorm van belasting de baatbelasting deed zijn in trede in Venray. Als eersiten wer den 17 winkeliers uit de Grote- straat en Schoolstraat gebaat ge acht met de doorbraak tussen bei de straiten (de huidige Passage). En vanwege dat gebaat zijn werd men verzocht 85% van de te maken kos ten voor zijn rekening te nemen. Het nieuwe Arbeidsbureau aan de Julianasingel is praktisch ge reed. Buitenom moeten nog wat entourages verzorgd worden, zoals de aanleg van een parkeerruimte en verfraaiing van entree. Aan de inrichting van het kantoorcomplex wordt nu de laatste hand gelegd. Op 59-jarige leeftijd overleed Piet Vermeltfoort, hoofd van de afdeling bevolking, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezin gen, ten gemeentehuize alhier. Piet Vermeltfoort die sinds 1939 in Ven ray woonde kreeg grote bekend heid bij het publiek door het re gisseren c.q. schrijven van open lucht-spelen, revues en toneelstuk ken. Om er slechts enkele te noe men: De Mensch Hioob Oda de Koningsdochter De Duivel van Spraeland De Heks van Haqr- 'lem. Ysselsteyn stond in die twee zo mermaanden van 1971 wel in de belangstelling. Na eerst ruime aan dacht geschonken te hebben aan het Agrarisch bedrijf van de heer De Algemene Begraafplaats i 1 Boschhuizen werd tien jaar ge- l I leden in gebruik genomen. 1450 j -aJf graven van het Kerkhof bij de St. Petrus Banden werden over- 1 IHpfe gebracht. Inmiddels zijn reeds 1100 nieuwe graven ingericht. 1 nnv" van ha'lfvrijstaande woningen met centrale verwarming en garage aan de Haammakerstraat en Dakdek- kerstraat. Bij 6500,eigen geld kon men die Woningen kopen voor 235,per maand (last le jaar na aftrek rijksbijdrage). I-Ialfvrijstaande woningen met tuin werden er gebouwd in Yssel steyn en Oirlo. Met zo'n 3.000, eigen gel'd kwamen de maandelijk se lasten op 180,ie liggen Enige deining ontstond, toen be kend werd, dat het hoofdbestuur van de K.V.P. een dikke vinger in de pap heeft gehad bij de benoe ming van mr. van Elsenburg tot burgemeester van Geleen. Gedepu teerde Staten hadden op hun voor dracht aan de minister burgemees ter Schols van Venray gedachit op de zetel in Geleen. Drs. W. Heems kerk de burgemeester van Echt zou dan in Venray benoemd kunnen worden. Niet alleen Gede puteerde Staten van Limburg pro testeerden over deze gang van za ken, maar ook in Peel en Maas stond een kritisch artikel, met na me over het gebrek aan inspraak door de burgerij. Die werd van alles onkundig gehouden, en dat in een tijd dat iedereen de mond vol heeft over inspraak en medezeg genschap Burgemeester drs. F. Schols ont hulde in een vraaggesprek voor de radio, dat Rank Xerox onderzoekt of er kopieën gemaakt kunnen worden van de kostbare beelden in de Venrayse veldkapellen. En zo ja, dan zou men diie originele beelden plaatsen in de Veltumse Kapel, dat dan een religieus mu seum zou wordien. Rank Xerox zou deze geste be schouwen als een feestgeschenk bij de opening van het nieuwe bedrijf. Kritisch schrijft Peel en Maas bij dit bericht: Rank Xerox heeft al eerder een monument aan de ge meente aangeboden, doch dat ligt nog keurig opgeslagen, omdat men hier geen tijd schijnt te hebben de nodige funderingen aan te bren gen(Bedoeld werd het Rank Xeroxmonument, dat later een plaats kreeg bij „de Webteling"). De Venrayse Watersportvereni ging hield op de Maas bij Maas hees een grote waterski-demon stratie, niet alleen door de eigen leden, maar ook door een stunt- groep uit Venlo. Na afloop werd een prestatietocht over 50 km ge houden Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het kerkdorp Yssel steyn heeft de Dorpsraad een fees telijke herdenking georganiseerd', welke werd gehouden in de week van 28 augustus tot 5 september. Minister van Landbouw en Visse rij, Ir. Lard'inois, zou de tenfoon- ten-Associatie, die onder zijn lei ding enorme resultaten boekte, o.m. met Nico van Melo. Het Nederlands Handboogteam, bestaande uit 16 schutters, werd te Venray samengesteld uiit de 60 bes te schutters. Het team telde drie Venrayse deelnemers, t.w. P. Mar tens van St. Joris te Leunen; Th. Bonants van St. Anna te Venray en Jac. Siebers van Diana te Ven ray. De raad boog zich over het agen dapunt „straatnaamgevdng''. En de volgende straatnamen, die ons nu na tien jaar meer dan vertrouwd in de oren klinken, werden toen ten doop gehouden: Parkweg, Noordsingel, Aan den Dril, Ven- rodelaan, Werckenslaan, Brienen- laan en Whisitlerstraat. En voor het eerst in Venrays geschiedenis volg de de raad bij de sbraalnaam- geving een advies van de Dorps raad (Ysselsteyn) bij het benoe men van de Dillingstraat. Aangekondigd werd de bouw van enkele vrijstaande en halfvrij- staande woningen aan de Albion- straat te Leunen. De woningen, voorzien van garage en eventueel c.v., gingen 64.000,- tot 68.000,- kosten Aangekondigd werd de bouw Tien jaar geleden stelde de gemeente grond beschikbaar voor de bouw van het winkel centrum Veltum. In die tien jaar heeft het zijn ups en downs wel gehad

Peel en Maas | 1981 | | pagina 5