DE KOPEREN ADELAAR in Venrays Grote-Kerk VAMOS A VER VENRAY K ERKELIJKE DIENSTEN Parochie Oirlo Klassieke vloerkleden 30 jaar geleden Grote Kerk Venray Kapel St. Servatius arochie Paterskerk DERDE ORDE Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap OUD PAPIER Parochie Oostrum Parochie Castenray Parochie Leunen Parochie Merselo Parochie Ysselsteyn Rectoraal Veulen Rectoraat Heide Rectoraat Smakt Jehovah's Getuigen VAN 15 TOT EN MET 22 AUGUSTUS Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog- is, int. Piet Janssen en overl. im. Maria Stiphout-Claessen r, d. kinderen) Karei Jeuken en firn Jacoba van Vegchel-Tissen tele buurt). Zondag: Maria Tenhemelopneming oogfeest. 8.00 overleden parochia- >n; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. n Swinkels-vna Dijck Herman )berink Martinus Litjens en ad v. d. Zwaan Frans van Op- srgen; 11.00 nederlandse hoogmis, t. Wim Kateman en overl. fam. Thij Voesten (buurtver. St Jozef). Maandag: 9.00 oude stichtingen spoedige beterschap Rie 'clke-Greefkens; 19.00 Mathieu rts Nellie de Bruijn-v. d. Vooft. Dinsdag: 9.00 overl. fam. Jon- prs-Claessens; 19.00 Zus Hoeve- •Jans Beken Teng Direks taartclub). Woensdag: 9.00 Gerardus Direks Augustina Jenniskens bijzon- ire intentie; 19.00 overl. fam. Duten-Verschuren overl. ouders Kessefl-Versleijen en zoon Jan. Donderdag: H. Bernardus, abt en •rkleraar. 9.00 Louise J. M. G. eïsemaeckers fam. Linders-van srpen en Geraats-Thijssen Rie olke-Greefkens. Vrijdag: H. Pius X, paus. 9.00 rerl. fam. Bovee-Cuypers en zoon ïf; 19.00 Jan Tillemans. Zaterdag: Heilige Maagd Maria, mingin. 9.00 fam. Roex-v. d. Hei- in; 19.00 Marinus Kelders en Els overl. fam. Rongen-Pingen rerl. ouders Flinsenberg-v. d. Mor- 1 Sophia Pléket-Verbeek en Nol roers (vwg. bejaardenvereniging). Mededeling: Zondag onder de mis van 11.00 ir is er kindercrèche in het zaal- onder de sacristie. Leidsters: ariette van Aarssen en Anny iessen. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Tom Kengen en Willems, lezer: G. de Groot. Zondag: 8.00 Geert en Paul Flin- inberg, lezer: R. Janssen; 9.30 trd Kronenberg en Eric van Ger il.00 Karin Bloemen en Ma- Vullings, lezer: L. Truijen. Misdienaars: Maandag en dinsdag: 19.00 uur lriëtte Hoppenbrouwers en Petra nders. Wcensdag en vrijdag: 19.00 Euge- e Driessen en Juliette Willems. Zaterdag 15 aug.: 18.30 Eucharis- iviering, int. voor overl. ouders; Bertijn. Misdienaars; Gert-Jan ismans en Hans Hebben. Zondag 16 aug.: Maria Tenhemel- neming. 9.30 Hoogmis (grego- ans) int N. Toebosch. Misdie- ars: Wilbert Valkx en Freek tkx. De kollektes zijn voor de MI VA. Door de week: iedere dag eucha- tieviering om 18.30, behalve Densdag. Zondag 16 augustus: Feest van Tenhemelopneming van Maria. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 15 gezongen door Crescendo; .00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de «innen van de parochie. Zaterdag: 15.30 gez H. Mis b.g.v. n 25-jarige huwelijk; 17.00 gele- nheid cm te biechten; 18.40 uur ondmis. Misintenties: Zaterdag 18.30 Louis Linders ntoinetta Janssen-Flinsenberg. Zondag: 7.30 t.e.v. Maria voor n bijzondere intentie; 9.00 voor parochie overl. fam. Ambfo- is; 10.15 Teng Hendrix overl. m. Jansen-van Daal; 11.45 Maria isters-Beterams (Marijkestraat); .00 Toos Hendricx-Rutten. Maandag: 8.00 Bèr Vermeulen ejaardenbond); 19.00 Michelina even-Maassen. Dinsdag: 8.00 Antoon Luijpers; .00 Wim v. d. Munckhof en overL m. uit dankbaarheid. Wcensdag: 8.00 overl. ouders Ak- rmans-Trmmermans; 19.00 Cecifia edee-Pasteuning en overl. fam. Donderdag: 8.00 Sjang Ewals; .00 Pierre Philipsen en echtgenc- Vrijdag: 8.00 overl, ouders Jans- n-Verd'ellen; 19.00 gezinsmis; Ger- Uda Jenneskens-Deenen overl. m. Fleuren-Ewals. Zaterdag: 8.00 voor de overlede- en (offerbus); 15.30 uit dankbaar- eid bij een 25-jarig huwelijk. Misdienaars en Akolieten: Zaterdag: 18.30 Geert Claes en ric Arts. Zondag: 9.00 Peter en Martijn nelt; 10.15 Jacq Smetsers en ins van Geenen; 11.45 Ricky mwes en Peter Schoenmaekers; .00 Arnoud Verhaeg en Hans Erstjens. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 artien Leenders; 19.00 Leo en Jo in Pouwels. Dinsdag en donderdag: 8.00 Ton- b Vermeulen; 19.00 Marcel Bas- Bans. Woensdag 19 augustus maandver gadering. Na de koffie mogelijk lezing met dia's over ons Venray. Mocht dit niet dóór kunnen gaan blijven we gewoon gezellig onder elkaar. Na de vakantie zal er wel zo het een en ander te vertellen zijn. Hoogfeest van Maria Tenhemel opneming. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Antoon van den Heuvel voor overl. Jan van den Heuvel voor overl. Thijs van de Waeter voor overl. Frits Philipsen. Samen zingen we Maria-liedercn. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Gommans-Bouten en broe der Gommans voor overl. ouders Kusters-Ewalts; 9.00 leesmis voor overl. opa Martinus Heesen voor overl. ouders Sjef Jacobs en Hen- drika Daniëls; 10.00 hoogmis als jaargetijde voor overl. Sjang Lens- sen en voor overl. familie voor overl. familie Philipsen-van den Berg. Latijn-Gregoriaanse gezangen van het feest met volkszang. 11.30 leesmis voor overl. Hub Reij nders (buurt); 18.30 avondmis voor overl. Theo Claessens. Maandag: 8.00 leesmis voor overl. familie Linders-van Herpen; 19.00 avondmis voor overl. Leo Janssen en zonen Piet en Gert. Dinsdag: 8.00 leesmis uit dank baarheid voor het slagen in een examen; 19.00 avondmis als ge sticht gezongen jaargetijde voor overl. vader Thielen en zonen Alouis en Bennie. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. familie van Gerven-van Rhijn; 19.00 avondmis voor overl. Leo Janssen en zonen Piet en Gert. Donderdag: H. Bernardus. abt en kerkleraar. 8.00 leesmis tot zekere intentie (mevr. H.). Vrijdag: H. Pius X, paus. 8.00 leesmis voor overl. ouders van Ger ven-van Rhijn; 19.00 avondmis voor overl. Agatha Theuvenet-Ros- bak (wandelsport). Zaterdag: Heilige maagd Maria, Koningin. 8.00 leesmis voor overl. ouders de Mulder-Aerts; 19.00 uur avondmis voor overl. familie Lin ders-van Herpen. Mededelingen: 1. Van 17 tot 22 aug. wordt in de parochie een deur aan deur kol lekte gehouden voor de deelne mers aan het ziekentriduum dat 8, 9 en 10 sept. gehouden wordt in huize Servatius. W\j bevelen deze kollekte graag aan. 2. Zondag onder de mis van 11.30 kleutercrêche in de kleuterschool vlak bU de kerk. Leidster: mej. Marjo Rouvroye. 3. Denk dit weekend aan het feest van Maria Hemelvaart! Het is het grote dankfeest mid den in de zomer. Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.00 T. Franken, S. Ach ten; 9.00 M. Janssen. R. Aben; 10.00 A. Mi lien, R. Beerkens, Th. Hou wen; 11.30 J. Dommeck, P. van Weert; 18.30 U. van Weert, S. Ron gen. Maandag, ddnsdtag, woensdag: 8.00 M. Cornejo, U. van Weert; 19.00 T. Franken, J. Rongen. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 8.00 P. Bodden, E. Smits; 19.00 S. Ach ten, J. Cornejo. Zondag 16 aug. a.s. om half tien viering van het H. Avondmaal in de aula van Den Hoebert aan de Westsingel. Predikant is Ds. J. Heine, die om elf uur zal voor gaan in de Hervormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck. Kollekten voor diakonie en plaat selijk kerkewerk. TEN BATE VAN VENRAYS MANNENKOOR KAN MEN BEZORGEN IN DE CONTAINER ACHTER GARAGE VAN HAM, MAASHESEWEG Zaterdag: 19.00 Bert Daniëls Lena Camps-Driessen Anna Ger- trudis Janssen-Renkens. Zondag: 8.30 Jan v. d.' Berg; 10.00 gest. jaaTd. overl. ouders Hoogenhof-Spreeuweriberg Piet Rutten (Zangkoor van Geysteren). Maandag: 9.00 gest. jaard. Theo Vervuurt. Dinsdag: 9.00 overl. ouders Hou- ba-Henssen en familie. Woensdag: 9.00 Pierre Vandeven- ne. Donderdag: 9.00 tot eerherstel t.e.v. het Onbevlekt Hart van Ma ria. Vrijdag: 9.00 voor de overledenen van hen die offerden met Allerzie len. Zatérdag: 16.00 uit dankbaarheid bij een 25-jarig huwelijk (Gem. Koor); 18.00 uit dankbaarheid bij een 80ste verjaardag; 19.00 familie Lemmens-Stevens Jan Haegens. Misdienaarsbeurten: Zaterdag: 19.00 Clemens Weijs, Sander Martens, Wilbert Kusters, Bas Künen. Zondag: 8.30 Paul Beerkens, Ro nald Hoex, Michel Ghielen, Ronny Reijnders; 10.00 Misdienaars van Geysteren. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis mnd. Truus Guffens-S winkels; Frans Verstappen (koll.); Jac. BarteLs (kali..). Zondag: 8.30 H. Mis Sef Claes sens (koll.); 10.00 Hoogmis Gerard Baten en Lamberdirra Rongen; st. Karei Hesen en Anna Heiligers; Toos Duijkers-Jenniskens (koll.). Dinsdag: 8.00 H. Mis, Woensdag: 19.00 gez. H. Mis st. Jos Tielen en Anna Voesten en kin deren. Donderdag: 8.00 H. Mis. Vrijdag: 8.00 H. Mis. Zaterlag: 19.00 gez. H. Mis Jan Zanders. Misdienaars: Edwin Dinghs en Stefan Bloemen; Marcel Duykers en Urban Vollenbergh; Mike en Patrick Kleeven. Zaterdag: 19.00 t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Feest van Maria Tenhemelopne ming. (In Tienray is er vanavond om 20.00 uur een plechtige H. Mis met daarna buiten een Lichtproces sie). Zondag: 8.00 t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot zekere intentie J 10.00 i.v.m, va kantie geen gezongen H. Mis. Jrd. voor Jaccbus Geurts, Petronella Pouwels en Christina Geurts. Van daag is er 15.00 uur in Tienray een Pontificaal Lof (door onze Bisschop) met daarna buiten een Sacraments processie. Dinsdag: 19.00 Geert Classens. Woensdag. 8.00 overleden ouders Verhoeven-Houben .Tevens tot in tentie van de offeraars. Donderdag: 8.00 Truus Kuypers. Vrijdag: 19.00 uur (avondmis). Uit dankbaarheid b.g.v. een 80e verjaardag. Zaterdag: 19.00 Leida Duykers- Vullings. Feest van Maria ten Hemelopne ming. Zaterdag: 19.00 weekd. v. Anna Bouten Helm Claessens en overl. cuders Olaessens-Verschuuren Frans Rongen. Zondag: 8.00 gest. jrd. voor Lam bert Willems en echtgenote; 10.00 hgm. als gest. jrd. v. Peter Joh. v. Rens en Gertruda v. Rens-Lit- jens hgm. v. Frans van Bavel en Elisabeth van Nieuwenhoven-Wee kers; 11.15 Ism. v. Gerard Thijssen Ism. v. Otto Stevens. Maandag: 19.00 weekd. v. Maria Loonen-Scheffers maandd. voor cverl ouders Litjens-Reintjes. Dinsdag: 7.30 gest. jrd. v. Mar tinus Loonen, echtg. en overl. kin deren. Wcensdag: 7.30 gest. jrd. v. Pe ter Jch. Gcumans en echtg. lsm. tct bijz. intentie. Donderdag: 19.00 lsm. v. José Timmermans, Jacq. Vervuurt en cverl. fam. lsm. v. Johannes Swinkels (vanw. kaartclub). Vrijdag: 19.00 gest. jrd. voor Ge rard Verkoeyen, echtg. en Frans Verkoeijen maandd. v. Ine Jans sen Zaterdag: 19.00 weekd. v. Anna Bouten jrd. v. Gerrit Camps. Misdienaar: Wilbert Heidens. Akclieten: za 19.00 Th. v. Kem pen en G. Voermans; zo 8.00 Tj. Jenniskens; 10.00 M. en T. Heesen en W. Heidens; 11.15 W. Emcnts en L. Peeters. Huwelijksafk.: Hub Litjens en Ine Jenniskens (Heide); Henk Lucassen en Anny Kusters (America); Gert- Jan van Leuken (Venray) en Nel Manders; Math. Keijsers en Wilma Aben (Venray); Jan Pingen (Cas tenray) en Marjan Kusters. Zaterdag 15 aug.: 7 uur Mis voor Muy sers-Mich els Zondag 16 aug.: plechtigheid van Maria Hemelvaart. 10.00 voor Har- •ry Verstegen; 11.30 Lamberd'ina van Dijk-v. d. Burgt. Maandag: feest van de H. Tar- cisius en van St. Rochus. 8.30 voor Martien v. d. Zanden. Dinsdag: feest van H. Helena. 8.30 jgt. voor Johannes van Hel den. Woensdag: feest van de H. Jo hannes Eudes. 8.30 jgt. voor Pe tronella van Rijswijck. Donderdag: feest van de H. Ber nardus. 8.30 voor Christ Kessels. Vrijdag: feest van H. Pius X, Paus. 8.30 voor fam. van Dijck- van Rijswijck. Zaterdag 22 aug.: feest van de H. Maagd Maria, Koningin. 7 uur voor fam. Claes. Misdienaars: Zondag: 10.00 en zaterdag Yo- landa Kousemaker en Natasja Arts; 11.30 Angelique v. d. Linden en Margo Rongen. Kollektanten: zaterdag 7 uur Ewals; zondag 10.00 J. Verhaag; 11.30 J. v. Hoof. Kerk schoonmaken 20 aug.: mevr. v. Hoof-Tijssen, Straat; mevr. Zwitserlood, Straat. Mededelingen: a. Dit weekeinde aan de kerkdeur kollekte voor het Ziekentriduum. b. Volgende week aal iedere fa milie een boekje ontvangen waarin een beschrijving is van de inzegening van de tegen woordige 'kerk op 24 juni 1891, dus 90 jaar geleden. Tevens geeft die beschrijving* bijzonder heden over de geschiedenis van de kerk. We zouden u willen vrgaen dat boekje goed te bewaren en te lezen. Tevens zullen we op 23 augustus nog eens de tentoon stelling hebben van die kerkbij- zonderheden, die we op 2e Pink sterdag ook tentoongesteld heb ben, maar toen konden vele Merselonaren wegens hun werk aan de muziekfeesten ze niet bezoeken. Zaterdag: Maria Hemelvaart. 19.00 1) jgt. v. Maria Verhoeven; 8) jgt. v. Piet Verheyen en Maria Litjens; 3) maandd. v. Raymond v. Asten; 4) v. Margriet van den Berg-Spreeuwenberg. Zondag: 8 30 overl. fam. Wis- mans-Droessen; 10.00 1) gest. jgt. v. Catharina Janssen-Heiligers; 2) uit dankbaarheid; 3) v. Piet Wil- lemse; 11.30 H. Mis voor Wilhel mus Lemmens en Lamberdina Lemmens-Poels. Maandag: 19.00 1) maandd. voor Jeu van Ass; 2) H. Mis voor H. Jenniskens nms. Rabobank. Dinsdag: 8.00 maandd. v. Jan Hendrix. Wcensdag: 8.00 H. Mis v. overl. fam. Claessens-van Megen en doch ter Maria. Dcnderdag: 8.00 H. Mis v. H. Jenniskens nms. de kaartclub. Vrijdag: 19.00 1) H. Mis voor Sjang Geurts; 2) v. Willem van de Sterren. Zaterdag: 19.00 1) H. Mis voor Peter Johannes Ph'ilipsen; 2) jgt. v. Sef Bovee; 3) v. Margriet van den Berg-Spreeuwenberg. Misdienaars: Zij die thuis zijn. Zondag 16 aug. Maria Tenhemel opneming. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. voor zal. Maria Ewals-Holtackers. Zondag: 9.45 Hgm. voor zal. Mar- lie Weys v. Vr.; om 11.15 Hgm. voor zal. Piet Janssen. Maand'ag: 8 uur lsm. overl. fam. van Soest-Cox. Dinsdag: 8 uur lsm. overl. fam. de Lauw. Woensdag: 8 uur lsm tot bijz. imtentie fam. Spreeuwenberg v. V. Donderdag: 8 uur lsm. zal. Sef Linders en overl. ouders. Vrijdag: 8 uur lsm. overl. fam. Heidens-van Neerven. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. voor zal. Jan v. d. Aker. Misdienaars: Geurts, v Dongen. Akolieten: H. en P. Timmermans, H. Cleven, H. Reintjes. Maria Tenhemelopneming. 16 aug. Zondag: 8 uur H. Mis voor de overleden familieleden Ewals-Fleu- ren; 10 uur Hoogmis: gestioht ge zongen jaargetijde voqr Sjef Wil lems. Misdienaars van de Hoogmis: Johnny Claessens, Maurice Engber- sen .Johnny en Marco van Kempen, Joop Drabbels en Wilbert Claes sens. Misdienaars vaji de week: Berrie Fleuren en Martien Jenniskens. Maandag: 8 uur H. Mis voor een goede genezing. Dinsdag: 8 uur H. Mis voor be houden thuiskomst. Woensdag: 8 uur H. Mis voor Sef Willems. Donderdag: H. Bernardus, abt en kerkleraar. 8 uur H. Mis voor Toon Huisman. Vrijdag: 12.30 plechtige huwe lijkshoogmis voor het bruidspaar Maria Janssen en Harrie Maas; 13 30 uur plechtige huwelijkshoog mis voor het bruidspaar Ine Jen- neskens en Huub Litjens. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Lien Peeters-Janssen en van de fa milie Janssen-Franssen. Za terdag 15 aug.: Avondmis voor John van Veghel, Pater AuguStinus en voor de overledenen van het rectoraat. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees uit dankbaarheiden voor bijz. int. 10.00 Hoogmis voor overl. ouders Philipsen-Verpoort, Piet Wismans, Johannes Bühllen, uit dankbaar heid. Maandag: 8.45 H. Mis voor de overledenen van de Karmel voor Corry Hesemans en voor overl. ouders Jétten-Smeets. Dinsdag: 8.45 H. Mis voor fam. Peters, fam. Hoedemaikers en t.b.i. Woensdag: 8.45 H. Mis ter ere van de H. Jozef voor Gerardus Gooren, Josephina Janssen, fam. Wouters-Verhoeven en voor E. G- van Lieshout. Donderdag: 8.45 H. Mis voor overl. moeder Sijbers voor fam. Hoofdwijk-Gijsen v.b.ï. Vrijdag: 8.45 H. Mis uit dank baarheid en voor 2 paar overleden ouders; 14.00 plechtige huwelijks sluiting van Martien Rutten en Trudie Arts. Hiermede willen wij u uitnodi gen voor een openbare Bijbel toe spraak met als thema: „Een rein volk, eert Jehovah" in de Konink rijkszaal van de Jehovah's Getui gen. Adres: Henri Dunantstraat 11, Venray. Tijd: zondag 16 aug. om 10.00 uur v.m. Geen kollekte, geen plaatse ngeld. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo celebraremos la solemnidad de la Asuncion de Nuestra Senora: a las noce y cuar- to, en nuestra capilla Overloonse- weg 2, Misa con müsica y plètica en Castellano; commemo ra remos también la defunta compatriata de Blerick que, al la edad de 36 ahos ha fallecido en Blerick Después de la Misa reunion en la salita del convento para felicitar a todas las Maria que celebran hoy su Santa. Hasta la vista! NOTICIAS CCILTURALES Ahora ya han vuelto de vaoacio- nes tod'os los Espaholes de Venray; va a reempezar el Cenitro y tam bién la asistencia social porque también Julién Martinez de Venlo (LIS) ha vuelto de vacaciones. Has ta la vista! De koperen adelaar, met zijn le zenaar, in het priesterkoor van on ze Grote Kerk. is een der kunst schatten van de Petrus Banden. In Peel en Maas, van nu 30 jaar ge leden, stond een beschrijving van deze adelaar, zoals hij er rond 1890 uit zag. Uit die beschrijving welke we hierna laten volgen blijkt duidelijk dat deze lezenaar ook op het eind van de vorige eeuw al veel van zijn vroegere glorie verloren had. De adelaar stond op een driehoe kig voetstuk, met gothiek oma- mentwerk versierd. Aan elk van de drie zijden bevond zich een beeld, namelijk dat van de H. Maagd, van Sint Pieter en van een Die Bisschop, met een boek in de linkerhand, moest in de rech terhand eigenlijk een staf nebben, maar die was hij in de loop van de tijden schijnbaar kwijtgeraakt. Trouwens, ook het beeld van Ma ria was niet compleet. Zij miste het Kindje en had ook de beide handen verloren. Het driehoekig voetstuk rustte op een plat basement op grondslag, dat aan drie zijden vooruitsprong en gedragen werd door drie leeu- Volgens een cudc overlevering zou het kunststuk, samen met een aantal beelden, afkomstig zijn uit de Dom van Utiecht. Een van de kanunniken, uit Venray geboortig, zou die gered nebben ui: de beel denstorm. Het is mogelijk, maar men vraagt zich wel af, hoe heeft die goede man toen die s tukken hier gekre gen? Dan is het prachtig werk zeker verminkt. Daar moeten de Frans- sen schuld aan hebben. Die zou den in de Franse tijd van vrijheid, gelijkheid en broederschap, al wat er vain zilver aan was; hebben weg gekaapt. Zo zouden o.a. verdwenen zijn de klauwen van het dier en ook de uiteinden van zijn vleugels, die men dain later in koper hersteld heeft Ook moeten op zijn rug zich •twee zilveren luchters bevonden hebben, aan de zijde namelijk waar de eigenlijke lessenaar is. Het lezen van bovenstaande om schrijving was voor ons een aan sporing nog eens verder te snuf felen naar mogelijke gegevens over de herkomst van deze ade laar. In Peel en Maas van 29 decem ber 1928 lezen we dan, dat deze unieke lezenaar nog twee „broer tjes"' heeft Eén zóu er staan in de kerk te Freeren bij Tongeren Ln België en één ergens in Enge land. Volgens datzelfde bericht zou de Venrayse adelaar omstreeks de eeuwwisseling op een tentoonstel ling van geelgietwerk te Dir.ant in België te 'bezichtigen zijn geweest, waar 'het zeer de aandacht trok. Niet helemaal duidelijk is ons het slot van dat bericht: „De adelaar werd om zijn prachtige vorm in België vastgehouden, maar was zo aan Rooy gehecht, dat hij er van door ging en nu al meer dan een kwart eeuw weer op zijn oorspron kelijke plaats 't kerkambt vervult". In april 1958 schrijft de oud- Venrayer dr. H. Litjens in „De Bronk'" over de Venrayse adelaar, waarin hij bevestigt dat er nog twee gelijke exemplaren zijn. Het Engelse exemplaar staat in het Oscott-college ibe Birmingham. Vol gens de door H. L. verzamelde ge gevens moeten deze lezenaars uit de tweede helft van de 15e eeuw dateren. Zowel de lezenaar uit Freeren als die van Oscott zijn afkomstig uit 'n kerk te Luik. Niet vermeld wordt of dit een en de zelfde kerk is. H. L. cïteent dan nog Dr. Jos Destrée die in „Onze Kunst" van februari 1905 ook over de bron zen adelaars schreef. Daarin lezen we, dat de onmiskenbare verwant schap tussen de drie lezenaars niei behoeft te betekenen dat ze door dezelfde gieter(s) gemaakt zijn. De Oscott-adelaar zou gegoten zijn door Reinier van Thienen te Dinant. De vormen daarvan kunnen ge makkelijk nagemaakt zijn. Moge lijk dat het Venrayse exemplaar te Maastricht vervaardigd weni, waar destijds de edelsmid Aert van Tricht gewerkt heeft In een ongedateerd artikel van Dr. F. Gorrissen over het beeld houwwerk in de Grote Kerk, staat dat praktisch alle kunstschatten met name de beeldhouwwerken afkomstig zijn uit het nabije Duits land. Beeldhouwateliers zouden gevestigd zijn (geweest) in Wesel, Rees, Kalkar, Emmerik en Kleef. „Alleen de prachtige koorlezenaar, de zogenaamde „adelaar", welk stuk in 1520 werd besteld, zal wel in Maastricht gegoten zijn, waar heen na de verwoesting in Di nant een deel van de befaamde ateliers schijnt te zijn verhuisd'. De kerk betaalde in 1524 rest van de koopsom aan Jan Meusen, „wat hem die kereke noch schudich was van den aer". Dr. H. Litjens, doelend cp de vernielingen die door de Franse troepen aan de Venrayse adelaar j aldaar waren toegebracht, besluit zijn eerder vernoemd artikel aldus: „Ofschoon wij door foto's en schet sen nu nauwkeurig weten hoe heJt volledige exemplaar er uitziet, heeft men tot nu toe in Venray geen pogingen gedaan om de leze naar te voltooien. Een van de re denen is wel geweest, dat de leze naar zonder de bijbehorende ver sieringen veel soberder en strakker van lijn is dan zijn ietwat exube rant uitgegroeide Engelse collega." openbare bibliotheek venray afd. voor volwassenen Julianasingel 33, afd. voor de jeugd Schoolstraat 32 Venray - tel. 81970 Keuze uit de nieuwe aanwinsten voor de volwassenafdeling: Kayam, U. Sri Sumarah. Ver •halen over het conflict tussen traditie en vernieuwing, spelend in Indonesië en New York. Korschunow, I. De afdaling. Een jongen vormt zich na de dood van zijn vriend door zijn her inneringen een beeld van hun vriendschap en weet zo het ver lies te verwerken. Lannoy, K. Cirkel van geluk. Na de dood van haar beminde Frank, trouwit een meisje met diens broer; hun beider zoon ziet zij als de reïncarnatie van haar geliefde. Levoy, M. Alan en Naomi. Psy chologisch verhaal spelend in het New York van 1944 over het tere contact tussen een gevoe lige joodse jongen en zijn door een trieste oorlogservaring gees telijk gestoorde buurmeisje. Meer-Prins, L. van der. Woelig water. Een jong echtpaar groeit na moeilijke oorlogsjaren uit el- kaant wanneer de man zich in de stad wil vestigen waar hij goede zaken kan doen, terwijl de vrouw haar geboortegrond niet wil verlaten. Mens, J. Op liefdes lichte voe ten. Belevenissen van een Am sterdamse volksjongen in het begin van de 20e eeuw. Met gro te letter gedrukt. Simmel, J. M. Ontmoeting in de misit. Verhalen over verschillen de vormen van geluk. Veen, A. van der. Niet meer bang zijn. Een jonge onderwij zeres probeert zich te bevrijden van de druk van haar verleden, ervaringen in Japanse kampen en met een dominerende moe der, en van de gevolgen van een stukgelopen huwelijk. Visser-Roosendaal, I: tot in den dood. Tijdens de Franse be zetting durft een man voor zijn koningsgezinde houding uit te komen, maar raakt hierdoor in moeilijkheden en moet zijn le ven geven voor het vaderland. Met grote letter gedrukt. Wangerin Jr., W. Het boek van de valse koe. Toverachtig ver haal dat zich afspeelt in een wereld waarin alleen dieren le ven en waarin de strijd tussen goed en kwaad centraal staat. UIT PEEL EN MAAS van zaterdag 18 aug. 1951 nr. 33 Men kon terugzien op een zeer goed geslaagde Venrayse kermis. Alleen klaagde de redaktie, dat de gemeente veel Staangeld vraagt van de kermisexploitanten, maar nog steeds niet heeft gezorgd dat deze mensen ook drink- en waswater kunnen krijgen. Daar worden de buurtbewoners mee opgezadeld „De Klokkeluier", Pater Adriaan Loof, werd! overgeplaatst naar Drachten. Hij was hier een zeer bekende predikant. In Leunen richtte hij oun. Jong Nederland op. Door de fa. Petit en Frïtsen, klokkengieters te Aarle-Rixtel wer den enkele grammofoonplaten op genomen van de grote Apostelen- klok van de St. Petrus Banden, om het zo mogelijk te maken het forse geluid van deze klok ook elders te laten horen. In Castenray is men begonnen het fietspad vanaf Horst door te trekken naar Veniray. Dit werk werd destijds door het uitbreken van de oorlog ontijdig afgebroken. 21 vereniging namen deel aan het jubileumconcours bij gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de handboogschutterijen St. Anna en Merselo. Op Kempkensberg vloog een zwerm bijen in de manen van een paard. Het dier sloeg op hol en liep in een pindraadafrasitering. De ontboden veearts besloot het paard te laten afmaken. Het vlees werd afgekeurd voor consumptie. Op het Duits militaire kerkhof werden enkele graven van franse militairen opgegraven. De stoffe lijke resten werden op franse bo- deip herbegraven. Volgens het NIPO-onderzoek heefit een gemiddeld Nederlands gezin van vader, moeder en twee opgroeiende kinderen een inkomen nodig van 60,per week Aan de Oude Oostrumseweg zou op zondag 19 augustus de nieuwe brandkastenfabriek van A. Hermus officieel in gebruik worden gesteld, na de inzegening door Deken Ber- dem -X- Diverse kapitalen werdlen aange boden als eerste hypotheek op pri ma panden aan solide personen. Rente 4Vn°/o.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 11