NEGEN GOUDEN BRUIDSPAREN GROOT FEEST. In de komende weken vieren negen bruidsparen in Venray hun gouden huwelijksfeest, temidden van meer dan 50 kinde ren, 100 kleinkinderen en 4 achter kleinkinderen. Met alle respect voor ieders me ning, betreuren wij toch dat twee bruidsparen geen publiciteit over hun feest wensen. Maar we kun nen daar begrip voor opbrengen. Juist om het grote aantal, een aantal wat wij nog nimmer hebben meegemaakt, volstaan wij met een fotoreportage en een summiere le vensloop. Uit alle gesprekken kwam duidelijk naar voren dat de dertiger jaren een moeilijke tijd was van veel tekorten; een tijd toen er voor de boer weinig te verdienen viel; een tijd zonder so ciale voorzieningen; een tijd ge volgd door oorlog, bezettingstijd en evacuatie. Gelukkig hebben ze dat alles doorstaan en mogen ze nu ge nieten van een welvoorziene le vensavond, omringd met de goede zorgen van hun kinderen. CASTENRAY Sinds enkele jaren woont in een riante bungalow op het adres Horsterweg 46 het nog zeer vitale gouden paar JAKOBS THEI (73) en HESEN GONTJE (77) genietend van een welverzorgde levensavond na een leven van hard werken. 50 jaar geleden kwam dat paar, waarvan de gouden bruidegom af komstig is uit Sevenum en de gouden bruid uit Horst, naar de kruising bij de kerk te Castenray. Daar werd begonnen met een krui denierswinkel annex café en vee handel. Dat betekende in de prak tijd dat manlief met de fiets de boer op ging, terwijl moeder de winkel en het café runde. De vee handel in de dertiger jaren leverde niet veel op, maar mede dank zij de koopmansgeest van moeder de vrouw kon men de eindjes aan, ei kaar knopen. Negen kinderen werden hun ge boren, en het moet worden gezegd dat de moeilijke en zorgelijke ja ren hen niet aan te zien zijn, want ze kwamen allen op een goede plaats terecht. Oorlog en bezetting ging niet zon der sporen achter te laten voor bij en toen men na de evacuatie terugkeerde kon men als het ware geheel opnieuw beginnen- 13 jaar geleden werd het café verhuurd en ging men het kalmer aan doen. Toen de gemeente in het kader van de uitbreiding en reconstructie grond en opstallen no dig had, werd dat aan de gemeen te verkocht. Er werd een bungalow op eigen grond gebouwd en van daar geniet men, temidden van de Castenrayse gemeenschap, van een welverzorgde levensavond. Hun 9 kinderen zullen met 17 kleinkinderen het gouden feest meemaken, dat gevierd gaat wor den op 14 april. £>m half elf zal ter hunner intentie een plechtige Eucharistieviering in de parochie kerk worden opgedragen. Dan gaat het gehele gezelschap naar zaal Martens te Leunen voor de verdere viering. Van zes tot acht uur die dag krijgt iedereen de ge legenheid het gouden paar en fa milie geluk te wensen. YSSELSTEYN Wij hadden het gemakkelijk aan de Timmermannsweg 7 te Yssel- steyn bij 't gouden paar MICHELS HARRY (76) en LAMERS NEL (78), want de gouden bruid had het levensverhaal van haar en haar man keurig netjes opgeschreven. Ze vond het kennelijk jammer dat wij haar hele opgeschreven ver haal niet in de krant konden af drukken. Na al die jaren was ze'het er nog niet mee eens dat er steeds werd gezegd dat ze geboren was in Oef feit. Toen ze 11 dagen oud was werd ze immers naar twee ooms en een tante in Leunen ge bracht, om daar met een zus en broertje als pleegkinderen te wor den opgevoed. Ze verloor als 11 dagen oude baby haar moeder, ter wijl haar vader enkele maanden eerder gestorven was. Hard heeft ze moeten aanpakken, en toen haar pleegooms en tante naar de Peel gingen om daar te gaan pionieren ging ze natuurlijk mee. Ook daar bleef het hard werken, want ook bij het bossen rooien stond ze haar „mannetje''. De gouden bruidegom is geboren en getogen in Merselo en heeft zo als in die dagen meer gebruikelijk was op een kermis zijn bruid leren kennen. In 1931 kon er getrouwd worden en kon men het bedrijf van de pleegooms en tante over nemen. Ook daar aan de Ringweg heeft men de armen uit de mou wen moeten steken, maar ze zien toch tevreden op dat werken te rug. Enkele jaren -geleden werd de boerderij aan een van de kinderen overgedaan, maar de gouden brui degom kan geen dag voorbij laten gaan of hij moet enkele uren op het bedrijf zijn geweest. Overigens moet nog vermeld worden dat hij „een kei" was in de beugelsport, terwijl beiden graag het kaartspel beoefenen. Er kwamen 9 kinderen uit hun huwelijk voort en deze verheugen zich met 23 kleinkinderen op de grote dag welke op 14 april zal plaats hebben. Om half drie zal ter hunner intentie een plechtige Eucharistieviering worden opgedra gen. Dan gaat men verder feesten in zaal Roelanzia, waar van half zeven tot half acht iedereen de gelegenheid zal krijgen hen geluk te wensen. VENRAY Onze krant zou te klein zijn om het complete levensverhaal van het gouden paar RONGEN LEI (73) en PEETERS MARIE (70) 'goed te ver- woorden. Een leven, gekenmerkt door hard werken maar ook door tegenslag. De gouden bruidegom, geboren en getogen in Venray, heeft gewerkt in ontginningen, in bossen, op de steenoven en bij het waterschap, terwijl hij feitelijk toch als boerenknecht van start ging- In de Duitse bezetting werd hij opgepakt en hij heeft aan de lijve ondervonden wat concentratiekam pen betekenen. Via Vught kwam hij in Saxenhausen en bij Berlijn terecht. Na de bevrijding kwam hij sterk vermagerd weer terug en moest toen ervaren dat hun enigste dochter bij de beschieting van Venray was omgekomen. De gouden bruid heeft eerst uit moeten werken en na haar trouw mee de handen uit de mouwen moeten steken, om iets meer wel vaart te krijgen. Want werkschuw is Marie nooit geweest, ook later niet, toen er nabij het Vlakwater brood op de plank moest komen. Geen goed woord heeft dat echt paar over aan het adres van het gemeentebestuur inzake de onteige ning van hun grond. Bijna een hec tare bouwrijpe grond hebben ze in geleverd, maar geen stukje grond terug kunnen krijgen om zelf te bouwen. Ze leven nu al tien jaar in de op hun grond geplaatste ca ravan env men heeft ter gelegen heid van dat jubileum open-huis gehouden, maar het uithangen van een zwarte vlag hebben ze toch maar achterwege gelaten. Op 21 april zal hun gouden dag zijn, welke zal worden ingezet met een plechtige Eucharistieviering in de Veltumse Kapel om 2 uur en daarna wordt er gefeest in zaai „de Ruif1' te Oirlo, waar iedereen de gelegenheid zal krijgen, van half zeven tot half acht, hen geluk te wensen. Dat feest wordt mede ge vierd met hun 3 kinderen, 11 kleinkinderen en 4 achterkleinkin deren. Al heeft de gouden bruid geen goed woord over voor het gemeen tebestuur, ze weet ons wel te zeg gen, dat als wethouder Schols op hun feest komt, zij hem zal pakken op de manier zoals dat op een der gelijk feest gebruikelijk is HEIDE In de riante bejaardenwoning aan de Groeneweg te Heide be zochten we het gouden paar GEURTS SJEF (78) en GELLINGS BETH (77), beter bekend als Kau- we Sjef en Maantjes sien Beth. We hadden pech, want de gouden brui degom laat geen kaartavond ver stek gaan, zelfs niet voor de krant. Maar voor de gouden bruid hoef den we niet extra terug te komen. Zij wilde wel kwijt, dat het voor haar niet nodig was om in de krant te komen, maar als wij het sober hielden, dan had ze daar geen be zwaar tegen. Uit haar mond tekenden wij op dat de gouden bruidegom geboren en getogen was op de Smakt als zoon van een landbouwer. Tot aan zijn trouw bleef hij thuis werken. Toen trokken ze in, in de boerderij van haar ouders op de Heide. Geen klein bedrijf. Ze hebben het er goed gehad, mede dankzij hard werken, want de crisistijd was niet zo'n ideale tijd om te boeren. Toen de bejaardenwoningen op Heide werden gerealiseerd, waren ze er als de kippen bij om daar in te trekken. Dicht bij hun vroegere boerderij, welke nu door een van hun kinderen wordt gerund De gouden bruidegom moet zeker twee keer per dag even gaan kijken hoe het er reilt en zeilt en zo nodig ook om mee te helpen. En dan mochten we vooral niet PI vergeten te vermelden dat Sjef( echte paardengek is geweest, j: nu nog. Het was zijn lust en j leven om temidden van de paan te zijn. Met hun zes in leven zijnde fc deren vieren ze op 21 april ft in Heide. Om 2 uur zal de ree D ter hunner intentie een plechi Eucharistieviering houden. Da» zullen ook de 19 kleinkinderen verdere familie aanwezig zijn. fl wordt het feest voortgezet in Gelderkoel en al is die niet groot met een beetje behelpen het wel lukken. Van zeven tot t uur krijgt dan iedereen de gelei heid het gouden paar en fam geluk te wensen en dat z?l zei de gehele gemeenschap van B de doen. MERSELO Aan de Haag te Merselo bezoch ten wij het nog zeer vitale gouden paar TIJSSEN TOON (74) en THYSSEN CHRISTINA (76). Ook van hen vernamen wij dat het in de jaren dertig zeker de eerste ja ren hard werken was geblazen. Ook leed is hen niet gespaard ge bleven In één week tijd verloren zijn door ziekte zowel hun oudste als hun jongste zoon. Ze zijn er vast van overtuigd dat zulks nu niet meer mogelijk zou zijn. Maar destijds moest de specialist in het eerste geval uit Helmond naar het ziekenhuis komen; in het tweede geval was ben^inedistributie oor zaak dat de specialist niet kon ko men, maar dat de patiënt naar Hel mond moest worden gebracht De gouden bruidegom is een ge boren en getogen Venraynaar. Hij bogon als boerenknecht, maar heeft later een transportbedrijf weten op te bouwen, aanvankelijk met paar- dentractie. Toen de mogelijkheden er waren, werd er een vrachtwa gen aangeschaft. Zo heeft hij de basis gelegd van een middelgroot transportbedrijf, dat nu door twee zoons wordt voortgezet. De gouden bruidegom kan het nog niet laten zich op het bedrijf te laten zien en als het nodig is gaat hij ook nog achter het stuur zitten. Trou wens hij gaat er trots op in Mer selo de eerste gemotoriseerde te zijn geweest. De Merselonaren lie pen uit om zijn eerste Crevrolet te bewonderen; dat was in 1922. Die luxe auto is voor vele Merselona ren een uitkomst geweest want taxiritten werden er ook toen ge maakt. Of die allemaal betaald zijn geworden? Daarover zwijgt hij maar want men moest voor de klandizie ook iets doen. Het heeft jaren geduurd eer er een vervanging kwam voor j door de Duitsers gevorderde vtk auto. Maar met paard en wi| wist hij pok om te gaan; of dat houtvervoer of zand of grint» voer was. De gouden bruid is geboren getogen in het Duitse Winnekedtj Zij diende als boerendienstmeidj de Gouden Leeuw. Daar leerde haar latere bruidegom kennen. Zes kinderen uit hun huwei bleven in leven en deze zullen a 12 kleinkinderen op 28 april feest meemaken. Natuurlijk za! de parochiekerk van Merselo I hunner intentie een plechtige l charistieviering worden gehoud en daarna zal het feest word voortgezet in zaal het Anker «i Arts). Van zeven tot acht t iedereen de gelegenheid hun gelukwensen aan te fc VENRAY In de Deken Berdenstraat bezoch ten wij het eveneens nog zeer vi tale gouden paar VAN VEGCHEL HELM (74) en TISSEN JACOBA (70), en al meent de gouden brui degom dat het van hem niet hoeft; de gouden bruid heeft een geheel andere mening. „Ze mogen het ge rust allemaal weten dat wij 50 jaar bij elkaar zijn. Dat doen ze ons nog niet allemaal na en een schan de is het helemaal niet. Er wordt feest gevierd, of hij dat nu wil of niet, hij zal wel meemoeten Maar het verdere gesprek viel toch wel mee en de gouden bruide gom weet ons met trots te vertel len dat hij meer dan 50 jaar bij de firma van Haren heeft gewerkt. Eerst op de steenoven in Overloon als chauffeur van de vrachtauto en later toen de firma van Haren in Venray een garagebedrijf ging run nen ging hij daar naar toe. Werken in de garage of als taxichauffeur. Later als pompbediende. Al met al 50 jaar bij één baas en met plezier. Bij dat bedrijf telt hij nog steeds mee als er wat gevierd moet wor den. De gouden bruid is geboren en getogen in Ayen-Bergen en diende bij verschillende burgerfamilies. Ze heeft nimmer spijt gehad, haar Helm op een kermis te hebben leren kennen. Een kennismaking voor het leven. Eerst woonden ze in Overloon. Later werd naar Ven ray verhuisd. Ze hebben er nog spijt van dat hun woning ten offer moest vallen bij de uitbreiding van Venray, toen een deel van de Gas- straat moest verdwijnen. Meer dan 55 jaar heeft de gou den bruidegom nu al zijn rijbe wijs. Hij gaat er trots op nimmer door eigen ?chuld bij een ongeluk betrokken te zijn geweest. Ook nu nog weet hij zich goed in het vre keer aan te passen. Een zwarte bladzijde in hun le ven was de dood van een zoon ten gevolge van een verkeersongeluk. Maar naast dat leed hebben ze ook veel vreugde gekend mede omdat ze gespaard bleven van ernstige kwalen. Met hun 3 kinderen en 4 kleinkinderen bereiden ze zich nu voor op hun gouden feest, dat vierd zal worden op 8 mei. 1 zal Deken Theunissen ter hul intentie een plechtige Bucharil viering houden. Daarna zal feest worden voortgezet in zaal den Engel, waar iedereen de legenheid zal krijgen hen geluk wensen, van zeven tot acht uur

Peel en Maas | 1981 | | pagina 10