De opmars van de deeltijdwerker VAKANTIE FI1MNIEUWS zonder zorgen Telefoon beantwoorder Evenementen in Venray JONGERENORKEST B0JEMA BESTAAT 15 JAAR WANDELEN VOOR RATNA EN RELIGIO Tentoonstelling Groeten uit Limburg schouwburg Venray Wisseling van de wacht bij Duits soldatenkerkhof Horlogeshow bij Verlinden Juwelier OUD-MARINIERS NOORD LIMBURG Internationale schakelklas voor anderstaligen Onderzoek woning behoefte in de gemeente Vieriingsbeek Boekhandel v. d. Munckhof Iedere twee maanden wordt door de Streek-WV een evenementen kalender uitgegeven. Hierop staan alle aktiviteiten vermeld welke in de komende twee maanden in de verschillende Noordlimburgse plaat sen worden georganiseerd. Tot op heden is deze agenda voor wat betreft de aktiviteiten in de gemeente Venray geen succes. Meestal beperken de Venrayse ak- tiviteitenopgaven zich tot het programma van de Streekschouw- burg „De Beejekurf", terwijl er vooral gedurende de zomermaan den toch tal van evènementen binnen de gemeente Venray wor den georganiseerd. Het bestuur van 'de plaatselijke V.V.V. heeft hier over kontakt opgenomen met de Streek V.V.V. te Venlo, waar deze evenementenkalender wordt opge steld. Gebleken is, dat in de meeste Noordlimburgse gemeenten een z.g. „coördinatie-commissie" is inge steld, welke de organisatie van de verschillende evenementen coördi-* neert, mede om te voorkomen dat op een zelfde dag of in een zelfde periode meerdere aktiviteiten ge lijktijdig worden gehouden. Ook in Venray heeft men des tijds geprobeerd een dergelijke com missie via de plaatselijke V.V.V. van de grond te krijgen. Dit is niet gelukt, omdat de te organi seren evenementen niet werden doorgegeven. Om te proberen meer bekendheid te geven aan ALLE aktiviteiten binnen de gemeente Venray willen wij vandaag in ons blad een evene- jnentenrubriek openen, waarin de ons bekende evenementen worden i vermeld. De gegevens van deze ru briek zullen wij ook doorgeven aan de Streek-V.V.V. voor opname in de tweemaandelijkse evenementen kalender. Wij hopen, dat organisatoren van aktiviteiten tijdig de gegevens aan ons zullen doorgeven. Kosten zijn ier niet aan verbonden. Ook opga ven van evenementen op langere termijn zijn welkom. Toezending van wijk- en dorps bladen is wellicht aan te bevelen. MAART 28 maart: Rommel- en Antiekmarkt t.b.v. Zangers van St. Frans van 11-5 uur in café Halfweg, Stationsweg. 29 maart: Majcrettenmeeting in de Wette- ling 12.45 uur. APRIL S april: Wandeltocht vanaf Coninxhof t.b.v. twee via Terre des Hommes geadopteerde kinderen. 5 april: Kijkmiddag in Coninxhof van een projekt over „kinderen in ont wikkelingslanden". 11 april: 15-jarig bestaan Bejaardenvereni ging Venray. 12 april: Vlooienmarkt Gemeenschapshuis Castenray t.b.v. L.V.B. 18 april: Sporthal De Wetteling Nationaal Tafeltennistoemooi voor invaliden georganiseerd door Invaliden- sportbond in samenwerking met T.T.V. „Red Stars". 19 april: Jeugdtafeltennistoernooi voor de jeugd uit Gelderland, Brabant en Limburg. 19 april Autocross Veulen ACC 't Veule 20 april: Motocross Vredepeel MCC Ven ray 20 april: Ruiterwedstrijden Industrieweg ruiter- en ponyclub St. Jan 20 april: Tafeltennistoemooi voor senioren uit Gelderland, Brabant en Lim burg. 21 april: Scholierentafeltennistoernooi van af de 3e klas. 2S. 26 en 27 april: Dorpsfeest in Veulen i.v.m. vijf tigjarig bestaan van de school. 26 april: Wandeltocht van de Wandelsport- federatie. Start in Merselo van 10 - 14 uur. 26 april: Hippisch concours Industrieweg rui tervereniging Nobel 30 april: Creatief evenement Grotestraat en Grote Markt Oranjecomité en Muziekschool/Vrije Academie MEI I 12 mei: Kt. mis Oirlo II mei Voorlichtingsavond Lourdesreis in De Kruuze, 19.30 uur 16 mei: Circus Mariska. Twee voorstel lingen in tent op terrein van voormalige Gouden Leeuw. 17 mei: Circus Mariska matinee. 24 mei Wielerronde Oostrum 30 mei: Majorettenshow door D.S.V. geen voorrang Een personenauto, bestuurd door een 24-jarige man uit Wanroy reed over de Westsingel. Bij de kruising Het de Kempweg verleende een 80-jarige fietser geen voorrang en daardoor ontstond een botsing. De fietser liep dusdanige verwondin gen op dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. VORIG jaar is het Ministerie van Sociale Zaken gestart met een experi ment ter bevordering van deeltijdarbeid. Het ministerie tracht deeltijdar beid te stimuleren via een premie van f 2.500,-- voor werkgevers die een deeltijdbaan scheppen. Onder deeltijdwerkers worden verstaan zij, die bijvoorbeeld korter werken dan 25 uur per week, of in ieder geval minder dan 35 uur per week. Het aantal deeltijdwerkers is de laatste jaren fors gestegen. De beroepsbevolking is van 1971 tot 1979 van 4,8 miljoen toegenomen tot 5,2 miljoen en deze toename bestaat voor 70% uit deeltijders. De meeste deeltijders zijn (gehuwde) vrouwen. In 1977 had slechts 2,4% van de mannelijke werknemers een deeltijdbaan van minder dan 25 uur per week tegenover 32% van de vrouwelijke werknemers. Wel bestaat de verwachting dat in de toekomst het aantal mannelijke deeltijders zal toenemen, zeker in de beter betaalde beroepen. SINDS 1973 AANTAL DEELTIJDERS VERDUBBELD IN het blad 'Gids', een gezaghebbend maandtijdschrift op het gebied van personeelsvraagstukken en actuele sociale kwesties, publiceerde J.G. Hartzuiker een aantal cijfers en prog noses over 'de opmars van de deeltijd werker'. Deze aandacht voor het fe nomeen deeltijdarbeid is niet verwon derlijk. De behoefte aan deeltijdarbeid is duidelijk groeiende, niet alleen bij de 'verkopers' op de arbeidsmarkt maar ook bij de bestuurders, die de span ningen op de arbeidsmarkt graag zouden willen verminderen. Als meer mensen deeltijdarbeid gaan verrich ten, zou dat ertoe leiden dat het be schikbare werk beter verdeeld kan worden. In het aantal personen die in deeltijd wensen te werken, is in ons land sinds 1973 bijna verdubbeld. De meeste deeltijders zijn gehuwde vrouwen. Maar er zijn redenen om te verwach ten dat ook een groter aantal mannen in de naaste toekomst kiest voor een verkorting van de arbeidstijd, waarbij de evenredige inkomensdaling vaak wordt opgevangen door inkomsten van de echtgenote. Uit enkele onderzoeken is gebleken dat velen die nu in voltijd werken, be langstelling hebben voor werken in deeltijd. Öij een onderzoek onder de medewerkers van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten (juli 1980) bleek bijvoorbeeld dat 39% van de mede werkers (36% van de mannen en 61% van de vrouwen) wekelijks minder uren zou willen werken, en.... de fi nanciële consequenties daarvan zou willen aanvaarden. In verreweg de meeste gevallen 88% werd de voor keur gegeven aan een vierdaagse werkweek. Opvallend is hierbij het hoge percentage mannen (36%) dat voor arbeidsverkorting voelt. VOORDELEN IN het blad 'Gids' worden voor- en na delen van deeltijdarbeid breed uitge meten. Daarbij moet bedacht worden dat het ene bedrijf zich natuurlijk beter leent voor deeltijdbanen dan het ande re. Wat de voordelen van deeltijdarbeid betreft: Om te beginnen is het ziekte verzuim bij deeltijdwerkers lager. Te vens kan het pseudo-ziekteverzuim af nemen, omdat men meer vrije tijd heeft om privézaken te regelen. Ook is het verloop onder het personeel klei ner. Eén van de redenen daarvoor is dat het minder eenvoudig is om een deeltijdfunctie elders te vinden. Voorts ligt de produktiviteit van deel tijdwerkers in het algemeen hoger. Door de kortere werkweek of werkdag vertoont het arbeidsritme van de deeltijdwerker nou eenmaal minder dalen. Een ander voordeel van deeltijdarbeid is dat veranderingen in het werkaan bod beter kunnen worden opgevan gen. Zo kan den deeltijders incidentele gevallen (bij ziekte, vakentie en derge lijke) meer uren laten werken, waar door overwerk voor voltijders worden voorkomen. Als één functie door twee deeltijders wordt vervuld, kan men op deze wijze een bredere deskundigheid in huis halen. Ook kunnen de zwakhe den van de een gecompenseerd wor den door de sterke kanten van de an der. NADELEN MAAR er kleven ook nadelen aan deeltijdarbeid, zoals in het blad 'Gids' op overzichtelijke wijze wordt uiteen gezet. Bepaalde kosten zijn bijvoor beeld bij verulling in deeltijd groter. Men kan hier denken aan extra kast- ruimte, bureaus en dergelijke en aan meer kosten op het gebied van admi nistratie en personeelszaken. Bij ho ger betaalde functies (boven plm. f 3.300,-- per maand) worden de sociale lasten voor de werkgever rela tief hoger. De inwerk- en opleidings periode wordt qua doorlooptijd langer en er kunnen wrijvingen ontstaan tussen deel tijd- en voltijdwerkers. Vaak wordt ook gesteld dat deeltijd werkers minder binding met het be drijf hebben en-minder carrièregericht zouden zijn. Of deeltijdwerkers ook minder gemotiveerd voor hun werk zouden zijn, is echter zeer de vraag. Niet het aantal uren, maar de inhoud van het werk is bepalend voor de mo tivatie. Met het soort werk dat deel tijders doen moet daarom rekening worden gehouden. Als we de voor- en nadelen van de deeltijdarbeid naast elkaar zetten, dan zal het per bedrijf of overheidsinstel ling kunnen verschillen of de voorde len of de nadelen het zwaarst zullen wegen. En ook de aard van de functie is natuurlijk van groot belang. Al met al lijkt het fenomeen deeltijdarbeid niet meer weg te denken uit onze sa menleving. Het percentage deeltijders Is bij ons nog vrij gering In vergelijking met andere west-Europese landen, maar In vele bedrijfstakken en ook In de overheidssector zien we de laatste jaren een sterke toename van de deel tijdarbeid, zij het tot dusvèr meer In de eenvoudige, lagere functies dan In de hogere functiecategorieën. TE GEK OM LOS TE LOPEN Nederlandse première Afgelopen zondag werd de nieu we Nederlandse film door Simon van Collem aangekondigd in zijn programma Simonscoop. Hoewel het een film is waarom men heerlijk kan schaterlachen ligt er toch een doorwrochte documen taire over een experiment met chronische psychiatrische patiënten aan ten grondslag. Van de patiën ten die langer dan 10 jaar in een inrichting doorgebracht hebben zijn er velen de maatschappij ontwend. Er schijnen er zo'n 20.000 van te zijn, die „te gek zijn om los te lopen". Om toch kansen voor deze mensen te bieden is Noordwijker- hout het experiment „beschut wo nen" gegroeid. GUIDO PIETERS heeft over dit toch tere onderwerp een film dur ven maken, waar ondanks de on dertoon veel en hartelijk om ge lachen kan worden. Er werken dan cok heel wat krachten aan mee die zoiets kunnen en dat zijn o.a PETER FABER, bekend uit o.a. Dr. Vlimmen; LEEN JONGEWAARD, JAAP STOBBE en MARLOUS FLUITSMA. Er zijn dus wat „gekke" momen ten om het pijnlijke woord nog eens te misbruiken. Even dringt zich de gedachte op dat hier een Nederlandse versie van „One flew over the cuckoos nest' waar evenzeer om te lachen viel te zien is. Toch wordt op den duur de toon van TE GEK OM LOS TE LOPEN duidelijk. Het verslag van een experiment, het signalement van de botsing van de maatschap pij en patiënten die elkaar niet meer verdragen en niet meer aan vaarden, een pleidooi zodoende ook, bekwaam verpakt als anderhalf uur bioscoop-amusement. BRUBAKER grandioze film over het gevangeniswezen Na prachtige films als PAPIL- LON met Steve MacQueen en MIDNIGHT EXPRESS welke beide films meer dan 5 weken volle za len wisten te trekken in Venray, komt er nu een nieuwe indruk wekkende film over het gevange niswezen. Brubaker wordt de nieuwe di- rekteur van een gevangenis ergens in Amerika. Omdat bekend was, dat er nogal wat misstanden wa ren, dat er veel corruptie was en dat er zelfs moorden gepleegd wer den binnen de inrichting, kwam defce direkteur binnen als gevan gene. Daardoor kon hij ervaren wat er mis was. Daarna ontpopte hij zich als direkteur. Het onvoorstel bare schokkende vervolg kunt U in deze schitterende film gaan zien. Inderdaad een film die de klassé van eerder genoemde gevangenis films ruimschoots haalt. Van harte aanbevolen. SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD In de Peel en Maas van de vorige week stond onder het verenigings- nieuws: „Jongerenorkest Bojema. za terdagmiddag 21 maart 15.00 uur fees telijke reünie b.g.v. 3e lustrum van ons orkest". Een vrij onopvallende vermelding voor een feit dat best wat meer aan dacht verdient. Immers als jongeren- orkest is Bojema in de regio Venray niet meer weg te denken omdat het voor veel jongeren als een welkome en zinvolle vrijetijdsbesteding wordt ervaren. Het Schoolorkest van BOschveld, JErusalem en MAvo (daarmee is ook de naam verklaard) is 15 jaar geleden ontstaan toen Pater Falco een aantal leerlingen van het toenmalig jongens- internaat van de paters Franciscanen rond zich verzamelde om in de vrije tijd samen muziek te maken. Aan vankelijk leek het meer op een blok fluit-ensemble, doch geleidelijk aan groeide de groep uit tot een orkest met de meest uiteenlopende strijk-, blaas-, snaar- en slaginstrumenten. Leerlingen van Jerusalem en de Mavo voegden zich bij deze groep. In een relatief korte tijd wist pater Falco de nodige kwaliteit in het orkest te leg gen. Zo zelfs, dat het orkest op 27 juni 1967 in tegenwoordigheid van Koningin Juliana mocht spelen b.g.v de opening van de Venrayse schouw burg. in 1970 speelde BOJEMA ook bij de opening van het Boschveldcol- lege. Het orkest heeft zich regelmatig in de regio Venray gepresenteerd, zowel in als buiten schoolverband. Diverse malen werden zondagochtendconcer ten verzorgd en werd er meegespeeld in enkele musicals. Een hooglepunt van de laatste tijd was wel de medewerking aan de re vue voor u: t.g.v. het 10-jarig bestaan I van het Boschveldcollege. Alles wat in de afgelopen 15 jaar werd gepresteerd is voor een aan zienlijk deel te danken aan het en thousiasme en de inzet van de or kestleden. maar dit alles zou niet tot stand zijn gekomen zonder de enorme inzet van de man die het orkest heeft opgericht en het nog steeds leidt, pater Falco. Hij doet dat op 'n geheel eigen wijze met inzet van veel ener gie en veel vrije tijd. De leiding van een schoolorkest als Bojema brengt de nodige problemen met zich. Zo moet er rekening wor den gehouden met de verschillende muzikale nivo's, de jaarlijkse wijziging van het ledenbestand en de daarmee samenhangende wijzigingen van de in strumenten van het orkest Dit alles vereist de nodige inventiviteit. Pater Falco onderkent dit alles en geeft toe dat het niet gemakkelijk is ge schikte muziek voor zo'n orkest te vinden Toch slaagt hij er steeds weer in verrassende muziek te vinden, die hij met veel animo mei het orkest in studeert en uitvoert. Terecht werd de viering van het 15- jarig bestaan van Bojma aangegrepen om pater Falco uitvoerig le bedanken. De leden en de ouders van de leden brachten deze dank tot uitdrukking door hem een platenspeler met tuner aan te bieden. Een groep van vijf oud-leden, allen behorende tot de fa milie Bicknese, brachten deze dank op een wel heel bijzondere wijze tot uit drukking. Zij voerden een eigen com positie „Divertimento Falconi", opge dragen aan pater Falco, uit. Het was een stuk waar alle aanwezigen en pater Falco in het bijzonder echt van hebben genoten. Dit gold overigens voor de gehele middag die bijzonder prettig en aangenaam verliep. Het was dan ook jammer dat niet meer oud-leden aan deze reünie heb ben deelgenomen. Op zondag 5 april a.s. gaat Co ninxhof wandelen voor Ratna eij Regilio, twee kinderen die de school via „Terre des Hommes'' geadopteerd heeft. Met deze ge sponsorde wandeling hoopt de school zoveel geld bijeen te bren gen, dat daarmee ,de verzorging en het onderwijs vóór deze kinderen weer voor een jaar gegarandeerd kunnen worden. Iedere leerling van Coninxhof die aan deze aktie mee wil doen, koopt en kele dagen voor de wan deltocht een wandelboekje (a 0,25) en noteert hierin de namen van diegenen, die hem/haar willen sponsoren, d.w.z. een bepaald be- iedere kilometer die door de be drag beloven uit te keren voor treffende deelnemer wordt gelopen. Dit bedrag wordt naast de naam van de spqnsor genoteerd, terwijl deze laatste tevens zijn handteke ning plaatst. Dit betekent dus, dat de sponsor zoveel keer het door hem ingeschreven bedrag zal uit betalen als het aantal kilometers dat de wandelaar loopt. Voorbeeld: sponsor schrijft in voor 0,50 per km; wandelaar loopt 8 km., spon sor betaalt 8 x 0,50 4, welk bedrag ten goede komt aan het adoptieobjekt. De wandelaars zelf bezoeken gedurende de dagen na de wandelaktïe de sponsors om het geld op te halen. Zoals gezegd wordt de wandel tocht gehouden op zondag 5 april, van 13.00 tot 16.00 uur; start en finish zijn in de hal van Coninx hof (zowel by de start als by de finish dienen de deelnemers zich hier te melden); het parcours is 4 km lang en mag zo vaak gelopen worden als men wil (laatste start om 16.00 uur). Natuurlijk zijn er onderweg kontroleposten; bij de fi nish wordt ieder boekje voorzien van het schoolstempel als bewijs voor de sponsors, dat het aange geven kilometers inderdaad is af gelegd (zonder schoolstempel is het boekje niet geldig). Hoewel er ongetwijfeld vooral veel kinderen mee zullen lopen (op school wordt door de leerkrachten uitgebreid aandacht geschonken aan deze wandelaktie) kunnen ook ouders aan deze wandeltocht deel nemen; zeker voor de jongste kin deren is begeleiding door ouders of andere gezinsleden dringend ge wenst. Via hun kind(eren) kunnen ouders een wandelboekje kopen. Overigens is het op de middag van 5 april toch al een komen en gaan op Coninxhof, want de ouders komen dan kijken naar de resulta ten van een projekt over „kinde ren in ontwikkelingslanden". Botsingen het schade Op het Henseniusplein ontdek te een 2I-jarige autobestuurder bij terugkeer dat deze door een ande re auto beschadigd was. Een visite kaartje was niet achtergelaten. Een 14-jarige Venrayse knaap reed al steppende op een cross bromfiets over het Lovinckplein te Ysselsteyn. Nabij de van Beurden- weg wilde de crossende knaap linksaf terwijl een autobestuurder hem juist aan het inhalen was. De bromfiets schampte dè auto, welke lichte schade opliep. dagelijks 14 - 17 uur uur toegang vry 1-21 april geopend Kan men anno 1981 nog spreken van regionale kunst? Werk dat duidelijk en onmiskenbaar in een bepaalde regio is ontstaan, dat zijn voedingsbodem heeft gevonden in de sfeer, de levensgewoonten en gebruiken in een bepaald gebied? Is er nog een kunst die ge ïnspireerd is op de natuur van een streek, op het landschap, het dorp, het stadsgezicht of op de mensen daar? In vele polemieken wordt op de ze vragen ontkennend geantwoord De tentoonstelling „Groeten uit Limburgwil echter het tegendeel bewijzen. Zij is bewust opgezet als een poging om dat typisch eigene, dal Limburg in grote variatie te bieden heeft, te laten zien. De or ganisatoren hebben gezocht naar kunstenaars, die zich ook nu nog laten inspireren door sfeer en mo tieven uit hun eigen omgeving. Niet alleen beeldende kunstenaars maar ook tekstdichters, componis ten en zangers, werden aangezocht om hun medewerking te geven aan een concept dat als titel „Groeten uit Limburg" kreeg, en dat werd vastgelegd op een langspeelplaat. De hoes van die plaat wordt ge tooid met reprodukties van land schapsschilderkunst, en fungeert te vens als catalogus bij de tentoon stelling. „Groeten uit Limburg" werd met succes reeds in enkele steden gebracht. Telkens in een andere samenstelling, aangepast aan het museum of het cultureel centrum, waar de tentoonstelling wordt ge bracht. Alleen het karakter blijft onaangetast. De typisch Limburgse motieven zijn en blijven het uit gangspunt voor de keuze van het werk. Zoals uiteraard de tekstdichters en zangers zich uit sluitend hebben bediend van het Limburgs dialect. Als men mag aannemen, dat het reveil van de Limburgse kunst rond de eeuwwisseling is begonnen met figuren als Robert Graafland, Henry Jcnas, dan is ook daar de polemiek ontstaan, of er iets af wijkends, iets typisch Limburgs in hun werk valt te bespeuren. Daar is zowel ontkennend als bevesti gend cp geantwoord; een bewijs dat er iets bijzonder aan de hand was. Een toespitsing als in deze tentoonstelling wordt nagestreefd, laat geen enkele ruimte. Ze gaat er gewoon van iiit, dat het Lim burgs landschap in al zijn facetten, ook thans nog inspirerend is, dat, het enze kunstenaars blijft boeien. En ook de veertien liedjes bewij zen, dat een soort eigen Limburg se cultuur nog steeds springlevend is, en met de tijd is meegegaan. De tentoonstelling omvat een vijftigtal kunstwerken van: Hanny van den Bosch, Maastricht; Antihome v. Lieshout Buchten-Born Cor van den Akker, Heythuysen Rob Brouwers, 's-Gravenvoeren Albert Grasveld, Venlo/Blerick Patrick Creyghton, Eckelrpde Paul Haimon Jos Hameleers, Mheer Martin Linnartz, Bunde Gijs Trepels, Maasbree Harr Scheffer, Reuver Hgns Truyen, Klimmen Géne Eggen, Ulestraten De tentoonstelling is op vrijdag avond van 19 - 22 uur eveneens te bezichtigen; schoolklassen zijn mits tevoren aangemeld ook in de ochtenduren welkom. Het televisieprogramma „toeris tische tips" van 1 april zal aan deze tentoonstelling aandacht schen ken. Op 1 april zal de huidige be heerder van het Duits soldaten- kerkhof te Ysselsteyn zijn taak overdragen aan de met het tijde lijk bestuur belaste gepensioneer de voormalige beheerder van het Duits soldatenkerkhof te Lommei. Eerder berichtten wij, dat op in officiële wijze afscheid zal worden genomen van de vertrekkende be heerder Joachim Ritter. Dit blijkt niet juist te zijn omdat de heer Ritter in alle stilte zal vertrekken naar Kassei, waar hij op het hoofd kantoor van de Volksbund Deut sche Kriegsgraberfürsorge een ad ministratieve funktie heeft gekre gen, terwijl hij in de buitendienst van deze organisatie belast zal wor den met speciale taken omtrent het beheer van Duitse soldatenkerk- hoven in Duitsland. De heer Ritter kwam naar Ys selsteyn als opvolger van kap. L. Timmermans, toen het kerkhof in beheer en onderhoud overging naar de Duitse organisatie. Onder zijn leiding kreeg het gebouwencomplex een renovatie; vond uitbreiding van de gebouwen plaats en werd het machinepark zover als nodig was, aangepast. De entreehal en par keerplaats werden aanmerkelijk verbeterd. De 32.000 door de tan den des tijds aangetaste grafkrui- zen zijn bijna allemaal vervangen geworden, met welk werk niet al leen zich de Duitse jongeren ver dienstelijk hebben gemaakt, maar ook soldaten van de Bundeswehr, die vrije tijd hebben opgeofferd om de kruizen te vervangen. Einde van dit jaar, in ieder geval voor Volkstrauertag, zal dat werk be ëindigd zijn en zal het Duits sol datenkerkhof niet alleen door zijn grootsheid van graven maar voofcal door de eenheid van de marmeren kruizen een blijvende waarschu wing zijn tegen elke oorlog. Verlinden Juwelier brengt van 30 maart tot en met 11 april in de zaak in Venray, een unieke horloge pre sentatie. De reden hiervoor, vertel de dhr. Verlinden ons, is dat er zo veel nieuws op de markt gekomen is dat dit in een normale kollektie niet direkt tot zijn recht komt, alhoewel die uit meer dan 800 modellen be staat. Deze spektakulaire ontwikke ling kan alleen tot zijn recht komen in een totaal presentatie. Deze opzet kan de mensen meer en beter infor meren. Er zullen van het merk Longines, Certina, Dior, Prisma, Oriënt, Pulsar, Casio, Edox en Helicon de nieuwste modellen te zien zijn. De ontwikkeling van het horloge is de laatste jaren enorm geweest. Eerst was er de ontwikkeling van het quartz digitaal horloge (met cijfers). Deze zijn nu leverbaar met een vol ledig rekenmachientje of met 12 me lodieën en zelfs met een lithium bat terij. zoals in een pace-maker deze gaat 5 of soms zelfs 7 jaar mee. Nu zijn het de quartz analoog hor loges (met wijzers) die een storm achtige ontwikkeling doorstaan heb ben Een dergelijk horloge lijkt uiter lijk op een klassiek mechanisch hor loge, maar het uurwerk is half elec- tronisch, dus met een batterij en een quartz kristal. De voordelen zijn dui delijk, men hoeft het horloge nooit op te winden en het loopt tot op 1 minuut per jaar nauwkeurig. Het streven van verschillende mer ken is om een zo plat mogelijk en liefst toch waterdicht horloge op de markt te brengen. De nieuwste trends zijn de bi-color horloges, d.w.z. goud met staal ge combineerd. Ook zullen er veel hor loges te zien zijn waar schroefjes in het model verwerkt zijn. Speciale aandacht in deze show is er voor een gedeelte van de Inter nationale Longines kollektie. Horlo ges die normaal niet in Nederland te koop zijn. Maar voor deze gelegen heid speciaal uit Zwitserland komen. Tevens zal er een van de platste horloges ter wereld te zien zijn, slechts 1.98 mm dik. Certina brengt enkele van de mo dellen van de Master Kollektion, na tuurgetrouwe kopieën van meester stukken uit vervlogen tijden, en op zich weer meesterstukken. Ook van de andere merken zijn er meer en apartere modellen dan nor maal te zien. Zoals de nieuwste Pulsar horloges, gespecialiseerd in betaalbare toptech- niek. De verbazend veelzijdige en mo dieuze kollektie Prisma horloges, het grootste merk van Nederland. De ex tra waterdichte kollektie van Edox. De nieuwe Europese kollektie van Ori ent, of de elektronische horloges van Casio, in 5 jaar uitgegroeit tot de grootste producent van quartz hor loges. Kortom voor iedereen die goed ge ïnformeerd wil zijn over horloges is het de moeite waard om eens te gaan kijken wat er in 1981 op horlo ge-gebied te koop zal zijn. Op zaterdag 28 maart a.s. zal in de „Kromme Schuuver", Nijmeegse- weg 38 te Venlo de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering worden gehou den. Aanvang 19.30 uur. Daar er op de agenda enkele zeer belangrijke punten zijn vermeld hoopt men op de komst van allen. Verder is er een avondprogramma opgesteld waarbij ook de echtgenotes of dames van harte welkom zijn. Het bestuur hoopt op uw komst en wenst u en eventueel uw dame een gezellige en vruchtbare avond toe. Verder zal op zondag 5 april a.s. •de jaarvergadering van het C.O.M. Limburg word engehouden in „De Baandert" te Sittard Aanvang 11.00 uur v.m. In de dependance van „Marianum" aan de Leunseweg is sinds kort een internationale schakelklas voor an derstaligen van start gegaan. Derge lijke instellingen zijn in de grote ste den al eerder bekend, maar nü ook voor Venray en de regio noodzake lijk gebleken. Het is bedoeld als een speciale opvang van 12 tot 16 jarige buiten landers die nog nooit een Nederland se school bezocht hebben. De theorielessen welke aan de Leun seweg gegeven worden, worden af gewisseld met praktijk in de LTS voor jongens en in Marianum voor meisjes, waar dat mogelijk is, worden die praktijklessen gegeven met de Nederlandse schooljeugd, teneinde de integratie te bevorderen. Dit weekeinde worden in de ge meente Vierlingsbeek huis aan huis formulieren uitgereikt, waarop iedereen zijn wensen of plannen op wonmggebied voor de eerste drie jaren kan kenbaar maken. Tot voor kort kon de gemeente nog planningen maken op grond van ervaringen uit het jongste ver leden. Als gevolg van de economi sche teruggang is echter de vraag naar woningen veranderd. Om daar nu een juist inzicht in te verkrij gen, wordt deze enquête gehouden. De ingevulde formulieren worden komende week, woensdag of don derdag huis aan huis opgehaald. Dronken Venraynaar Een politiepatrouille trof op het Henseniusplein een 19-jarige Ven- rayer aan die te veel aan Ba- chus had geofferd en dat op luid- ruchtige manier aan iedereen ken baar wilde maken. Hij werd inge sloten en na ontnuchtering huis waarts gezonden met de mededeling dat procesverbaal zal worden op gemaakt. Vernielingen Een damesfiets gestald in de gemeenschappelijke berging van de Hoge Beek werd gedeeltelijk ver brand aangetroffen. Waarschijnlijk heeft men moedwillig fietsentassen aangestoken met voormeld gevolg. Een geluk is dat de brand uit zich zelf is gedoofd. Op het Henseniusplein werd een daar gestalde herenfiets ver nield aangetroffen. In de nacht van zondag op maandag werd in een café aan de Langstraat een spiegel vernield. De dader welke in Venray woonachtig is ken door de politie worden aan gehouden. Na verhoor en aanzeg ging dat procesverbaal terzake die vernieling zal worden opgemaakt, werd hij huiswaarts gezonden. Aan een aan de Valkenkamp straat te Oostrum geparkeerde per sonenauto werd de linker buiten- sDiegel en een sierstrip vernield. Tevens waren krassen aangebracht op het rechterspatbord. Aan een aan de Handelstraat in Brukske geparkeerde personen auto werd het kofferdeksel bekrast. Een nabij de Smakterweg staande grondwerkmachine werd beschadigd aangetroffen. Beide buitenspiegels en een schuifraam waren vernlield. Licht gewond Op de kruising Veulenseweg Houbenweg verleende de 25-jarige autobestuurster W. uit Meterik geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de 73-jarige V. uit Venray. W. zou verblind zijn door de zon, waardoor zij de andere auto niet had gezien. Bij de bot sing werd een 70-jarige inzittende licht gewond. Na onderzoek in het ziekenhuis bleken de verwondingen mee te vallen en kon zij naar huis worden vervoerd. Onvoldoende opletten bij de kruising te Ysselsteyn was oorzaak dat er materiële schade ontstond. Een chauffeur uit Heel en Panheel reed over de Midden Peel'weg en wilde bij de kruising rechtdoor. Uit tegengestelde richting naderde een personenauto welke linksaf de Deumeseweg wilde oprijden. Hij gaf voorrang, maar toen hij optrok kwam van rechts een personenauto uit Helmond. Een botsing was on vermijdelijk. Een der bestuurders werd licht gewond, terwijl het ver der bij materiële schade bleef. Dé oplossing.... een Grotestraat 28, Venray .telefoon 04780-82727

Peel en Maas | 1981 | | pagina 11