Uonumentencommissie 3 ROMANS Venray heeft nog zeven spannende weken voor de boeg Meer zelfwerkzaamheid bij het gebruik van de gemeentelijke sportaccommodaties 59 v. d. Munckhof Leenen POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Fietsenstalling in de Wilhelmina- straat dubbelglas 70 Lang leve de kamerplant OPENSTELLING POSTKANTOOR ZEVENDUIZENDSTE OPNAME IN HET ZIEKENHUIS RONDWEG BRUKSKE „LIMBRA" Smakt en Holthees in 't nieuw PEEL EN MAAS uw weekblad RIJDAG 5 DECEMBER 1980 Nr. 49 HONDERDENEERSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Voorafgaande aan de algemene schouwingen met betrekking tot gemeentebegroting voor het ko- ende jaar. hield de gemeenteraad ig een uit 17 agendapunten be lande vergadering. Men slaagde er de betreffende onderwerpen in minuten „onder de hamer door" krijgen. Het waren inderdaad elal hamerstukken, waarover in commissies al het nodige gezegd s. reden waarom nu niemand be- efte had er nog eens op terug te men. De voornaamste discussiepunten Uien wij hieronder memoreren. KAMPEREN Bij de ingezonden stukken lag een f hrijven van de Stichting Vrije Re- eatie, inzake de problematiek van kamperen bij de boer. Mevr. Poels-Peters en de heer ens vonden het niet wenselijk erover b.v. in de voorschriften ind het bestemmingsplan buiten- bied al bepalingen op te nemen. van hogerhand te verwachten Chtiijnen zullen wel voldoende Overigens pleitte de heer aessens voor een kleinschalige impeergelegenheid, wat wethouder Oers onderstreepte. Volgens hem komt het kamperen bij de boer hier slechts sporadisch voor. PSP In een brief van de PSP afdeling Venray wordt van het gemeentebe stuur een standpunt gevraagd in zake de financiële aktiviiteiten van de ABN ten opzichte van het regiem in Chili. Aangezien deze brief eerst kort in het bezit was van het col lege, wordt een standpuntbepaling nog even uitgesteld. In de volgende vergadering hoort men er dan meer over. SCHOLENBOUW IN LANDWEERT Het onderwerp scholenbouw in Land weert waarover wij reeds uitvoerig in dit blad berichtten kwam ook in deze raadsvergadering aan de orde. Dit vanwege het be schikbaar stellen van de benodigde kredieten. De heer KoningS*vond het maar vreemd, dat in de openbare school (van de gemeente) geen thermopha- ne beglazing komt .terwijl de bij zondere school (van de katholieken) dat thermophane uit eigen midde len kan betalen. Volgens hem, moest het toch vanwege de energie besparing feitelijk in de bouwver- oensdagmorgen werden de dames Termote-Weitkamp en Schaeffers- 3n Bragt namens het hoofdbestuur van het Nationaal Rheumafonds in t bloemetjes gezet. Beide dames organiseren en stimuleren nu reeds 5 jaar lang de jaarlijkse collecte voor dit fonds in onze gemeente, en d; iet een steeds stijgende lijn in de opbrengsten daarvan. Dat was terecht felicitatie waard. Op de foto links mevr. Termote, rechts mevr. v. Bragt. In een van de vorige vergaderin- in heelt de commissie voor cultuur an gedachten gewisseld ever het (tellen van een gemeentelijke mo- umentencommissie. Toen achtten leden zich niet deskundig ge- oeg, om als commissie voor cultuur vens als monumentencommissie te aan fungeren. Daarom kwam maandagavond een ieuw voorstel op tafel, namelijk een aantal deskundigen te be- oemen, die dan als gemeentelijke lonumentencommissie zou kunnen ptreden. Maar een aparte commissie bleek let helemaal naar de zin van de den te zijn, omdat men zich daar- oor beroofd zou voelen van zaken 'elke per definitie tot het werkter- fin van de commissie voor cultuur ehoren. En dat was toch ook niet Ie bedoeling. Stof genoeg derhalve voor een uit- "oerige discussie over dit onder- rerp. Uiteindelijk werd dan toch de ulden middenweg gevonden. De onunissie voor cultuur zal tevens emeentelijke monumentencommis- worden. Maar, wanneer over ge- leentelijke monumenten zal worden jraat, zal de commissie zich laten jstaan door een drietal terzake Undi'ge adviseurs. Over wie dat dan zouden moe- en zijn, lag een voorstel op tafel: en architect, iemand van de Ge- shied- en Oudheidkundige Kring l iemand, die belangstelling voor eze materie had (alsof die anderen, ie belangstelling dan niet hadden). Tóch werd men hdt er over eens, iemand van de Geschied- en tidheidkundige Kring zou moeten 'orden aangezocht. Een architect Bd men in de gelederen van de *nmissie zelf, in de persoon van e heer Colsen sr. Dan moet er nog b beeldend kunstenaar in komen, erwijl ook de vertegenwoordiger ftn Monumentenzorg voor Noord- Am burg hiervoor zal worden aan- ezocht. De verdere plannen zullen wor- en uitgewerkt, zodra de Monumen- nverordening van de gemeente enray definitief is vastgesteld. Tijdens deze vergadering werd het Evaluatierapport van de ^^ptichting Venrayse Kunstkring be handeld naar aanlneiding van de afgelopen zomer gehouden aktivi- teat. Mevr. v. d. Boogaard had haar bedenkingen. Zij had aanmerkelijk minder bezoek geconstateerd dan in voorgaande jaren. 1651 bezoekers in 1980 tegen 2400 bezoekers vorig jaar Zij weet dit aan gebrek aan publiciteit. De voorzitter, burgemeester De- fesche en de heer Den Brok stelden hier tegenover, dat men niet verge lijken kon, omdat mogelijk de ene tentoonstelling anders van karakter is, dan de ander. Wel werd men het er over eens, dat er iets zou kun nen worden gedaan aan coördinatie. Hierover zal men nog nader van ge dachten wisselen. Aan het einde van de vergadering besloot men in het nieuwe jaar de vergaderingen om vijf uur te laten beginnen in plaats van om half vijf. Tenslotte sprak men achter geslo ten deuren over de huisvestings problemen van de bibliotheek en leeszaal. Waarom men daar zo ge heimzinnig over moet zijn, is ons een vraagteken. We nemen tenmin ste aan dat het niet alleen aan ons al geruime tijd bekend is, dat er bij het bestuur van de Bibliotheek een aanbod ligt, van een Venrays bedrijf om een pand te verhuren, waarmee voor de Bibliotheek in een slag een oplossing zou kunnen komen aan het nijpende plaatsgebrek. Zoals men weet is de Bibliotheek zowel in de Scholostraat als aan de Julianasingel gevestigd. Dat brengt natuurlijk problemen met zich, bo vendien is uitbreiding op beide lo- katies ook niet meer mogelijk. In de Rose Vlek is ten behoeve van een uitgebreide bibliotheek (me diatheek) ruimte gereserveerd, maar deze komt eerst over een jaar of drie, vier ter beschikking. Het is de vraag of het bestuur van de Biblio theek zo lang wil en kan wachten. In ieder geval is er tot op heden nog geen beslissing genomen, anders had men hierover in de commissie cultuur niet meer behoeven te ver gaderen. Het grote probleem zal ongetwij feld zijn wat men eventueel als al ternatief in de Rose Vlek gaat bren gen- ordening zijn voorgeschreven dat men isolatieglas gebruikt. De heer Broeksteeg was dezelfde mening toegedaan, zei dat daarover ook al in de commissievergadering gesproken was. Volgens de voorzitter is de Ven rayse bouwverordening gestoeld op een landelijk model. De raad kan daar natuurlijk veranderingen in aanbrengen en bijvoorbeeld thermo phane glas voorschrijven. Gedepu teerde Staten zouden een dergelijke wijziging dan nog moeten goedkeu ren. Beter vond hij het, dit onder werp aan te kaarten bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, die op haar beurt dan landelijk kan advfiseren. De heer Konings was daar direct voor te vinden en stelde tevens voor adviezen te vragen bij het Bouw centrum in Rotterdam. De heer Broeksteeg sprak verder zijn verwondering uit over het ver schil in bouwkosten. De bijzondere (katholieke) school begroot de bouw kosten op '.684.466,terwijl de openbare (gemeente) school met 2 klassen minder 1.647.878,begroot heeft. „Zijn de gemeentelijke plan nen dan zoveel duurder?" werd er gevraagd. Voor ruim f 36.500, zou de gemeente ook 2 klassen méér kunnen hebben. Wethouder van Oers wou niet toegeven dat de gemeentelijke plan- Was U al bij in Horr-f Speciaal adres voor massief eiken meubelen De geadviseerde aanleg van een rijwielstalling in de Wilhelmina- straat heeft protest uitgelokt van Thomassen Interieurverzorging, die daar grote moeilijkheden voorzag, onder andere het verlies van twee parkeerplaatsen. Dat was voor de gemeente aanleiding de gedachte parkeerplaats iets westelijker te projekteren op het verhoogde trot toir bij de firma Manders. Van de commissie voor verkeer waren diverse leden het met deze wijziging niet eens. Om te beginnen verwachtte men nu een protest van de firma Manders, en ten tweede moeten daar zoveel voorzieningen getroffen worden dat die klus rond 6000,gaat kosten. En dat is in deze tijd van bezuinigen te veel. Voorgesteld werd aan de andere kant praktisch op het parkeerter rein een nieuwe fietsenstalling te maken. Daar behoeft slechts een stukje haag verwijderd te worden; dus praktisch geen kosten. De problemen rond het stallen van fietsen is daar ontstaan, omdat de automobilisten regelmatig de overdekte fietsenstalling op het par keerterrein achter het oude gemeen tehuis blokkeren. Doordat men zijn auto bijna vast tegen de fietsenstal ling aan parkeert, kan het pu bliek er zijn fiets niet kwijt of niet meer uit schilderwerken b.v. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 nen duurder zijn. Aan de openbare school van de gemeente worden voorzieningen getroffen om op een later tijdstip die ontbrekende twee lokalen alsnog te kunnen aanbou wen. Maar dat betekent ook, dat men nu buitenmuren (spouw) moet gaan maken, welke straks binnen muren worden. En dat maakt de zaak natuurlijk wel wat duurder. Maar ja, men mag van de minister, gelet op het in de eerste jaren te verwachten aantal leerlingen, slechts 4 leslokalen bouwen. Overi gens aldus de wethouder was men bij de openbare school uitge gaan van de basisprijs voor 1981, terwijl de katholieke bijzondere school nog de basisprijs van 1980 hanteerde. SPORTACCOMMODATIES Volgens een door de regering vast gesteld percentage, mag de gemeen te de tarieven voor het gebruik van de sportaccommodaties voor het ko mend jaar verhogen. Bij monde van de heer Truijen bleek „Samenwerking" daar hele maal geen bezwaar tegen te hebben. IntegendeelHet verschil tussen de werkelijke exploitatiekosten en de vergoedingen die men ontvangt wordt steeds groter. Dat betekent jaarlijks een steedis groeiende last voor de gemeenschap. Wethouder van Oers was het daar volledig mee eens. Het zijn vooral de stijgende energiekosten die „het gat" steeds groter maken. Hij stelde voor in de werkgroep eens te be kijken of men de energiekosten niet afzonderlijk kan berekenen en aan passen. Overigens meende de wet houder, dat veel meer zelfwerk zaamheid (zoals onderhoud) van de genen die de sportaccommodaties gebruiken, een harde eis gaat wor den, willen de tarieven niet onbe taalbaar worden van 82.90 nu voor van 28.90 voor 14.90 Boekhandel Grotestraat 28 Venray Vanaf vandaag resten nog zeven weken en dan is het zover. Venray zal het dan in het N.C.R.V.-Stedenspel moeten opnemen tegen de sporters en denkers van het voor ons verre Oldenzaal. Zeven spannende we ken, waarin getraind moet worden door de jongens en meisjes, die de Venrayse kleuren zullen moeten verde digen. Zeven spannende weken ook, waarin het hele Venrayse „intellect" moet worden gemobiliseerd om straks de acht moeilijke, door de N.C.R.V. te stellen vragen te kunnen beantwoorden. Zeven weken nog, waarin de actuele denker zijn fotografisch geheugen zal moeten oppoetsen om straks in het „zweethokje" van de Arnhemse Rijnhal zo goed mogelijk voor de dag te komen. Zeven weken, die voorbij zijn, voordat men het weet Op vrijdag 16 januari 1981 's avonds urn zeven uur zal de Rijnhal het wat Dick Passchier noemt „het ma gische gordijn" opgaan, waarna do Venrayse jongens en meisjes van de Sledcnspel-sportploeg de arena zullen betreden. Goed voorbereid en getraind op de moeilijke anderhalf uur, die te wachten staat. In dc Dcnktent zal de spanning tc snijden zijn, voordat de moeilijke vragen worden gesteld. De wijze mannen en vrouwen daar in Arn hem zullen zich gesteund weten door het grote aantal denksters en denkers in het documentatiecen trum van Rank Xerox, waar onge twijfeld dezelfde spanning zal heer sen. Maar ook in de Venrayse huis kamers zal men vol spanning aan de buis zijn gekluisterd en meeden ken met degenen, die in de hitte van de strijd staan. Evenals ten tijde van de Zeskamp en het Spel zonder Grenzen zullen de Venrayse straten uitgestorven zijn. Ondanks het feit. dat het vrij dag 16 januari a.s. koopavond is MOEILIJKE VRAGEN De onderwerpen voor de moeilij ke door de N.C.R.V. te stellen vra gen liggen op acht van de navolgen de terreinen: Bijkei en kerk - flora en fauna - geschiedenis - klassieke muziek - lichte muziek - beeldende kunst - literatuur - radio en televisie - sport en wetenschap en techniek. Al deze onderwerpen kunnen zowel op na tionaal als internationaal terrein liggen. Hoewel een aantal wijze mannen en vrouwen in de Arnhemse Rijn hal onder leiding van burgemees ter Defesche aanwezig zijn en in Venray de grote denktank als meedenkteam fungeert, kan men niet over genoeg kennis beschik ken. Vandaar, dat nog eens drin gend beroep wordt gedaan op de Venrayse mensen-aohter-de-buis. buis. Weet men het antwoord op een vraag, bel dan direct VIJFMAAL ACHT. Mogelijk, «Jat Uw ant woord doorslaggevend kan zijn voor het succes van Venray. Alleen wanneer men vrijwel ze ker is, dat men het goede ant woord weet. meet men bellen om te voorkomen, dat de lijnen bezet raken door mensen met niet-goe- de antwoorden. Het gaat hier dus alleen om de acht moeilijke vragen inclusief de dcor de Oldenzaalse burgemeester tc stellen burgemeestervraag. De aktuele denker zal het alleen moeten doen. Hij mag door niemand worden geholpen. TRAINING De jongens en meisjes van de sportploeg, die zich regelmatig voorbereiden op het sportieve ge beuren, hebben jammer genoeg een handicap. Dit als gevolg van het feit, dat de komende feestdagen vlak voor de uitzending liggen. De enige troost is, dat men in Olden zaal met hetzelfde euvel te kampen heeft. DROOGTRAINEN Vrijdag 19 december wordt er weer een N.C.R.V.-Stedenspel gespeeld. Nu tussen Emmen en Rosmalen. Ook op deze avond gaan de Ven rayse sporters en denkers „droog- trainen'' in het documentatiecen trum van Rank Xerox. Evenals vo rige maand wordt dan weer een be roep gedaan op iedere Venrayer om mee te denken en zodra men het antwoord weet vijfmaal acht te bellen. Deze avond is de laatste generale repetitie want de volgende uitzen ding zal gaan tussen Oldenzaal en Venray. SUPPORTERS De organisatoren van de Venray se deelname aan het N.C.R.V.-Ste denspel op vrijdag 16 januari in de Rijnhal in Arnhem hebben zich van een aktief supporterscomité verze kerd. De leiding hiervan berust bij de heren Piet Zwiers en Chris Jan sen, die hun sporen op dit gebied acht jaar geleden hebben verdiend melt Zeskamp en Spel zonder Gren zen. Zij zullen er o.m. voor zorgen, dat alle Venrayse supporters ken baar zijn aan een ,,Stedenspelpet:', dat er spandoeken in de Rijnhal ko men en dat de Venrayse ploeg zijn mascotte krijgt. Het supporterscomité begint maan dag a.s. met de voorverkoop van de toegangskaarten bij sigarenmagazijn Jansen aan de Grote Markt. Er zijn twee soorten kaarten. Wanneer men op eigen gelegenheid naar Arnhem wil gaan, dan kan men alleen een toegangskaart kopen voor 4.50. Wil men gebruik maken van de bussen, die op vrijdag 16 januari om half vijf vanaf de parkeerplaats bij het raadhuis (Raadhuisstraat) vertrekken, dan kan men een ge combineerde kaart kopen voor 12.50. Men doet er goed aan zich tijdig van een kaart te voorzien omdat de hoeveelheid beperkt is. Het gaat hier evenwel om „voor lopige*' kaartjes, die straks kunnen worden ingewisseld tegen de defini tieve, nog door de NCRV af te stu ren, kaarten. Het ligt in de bedoe ling om op 16 januari, na afloop van het gebeuren in de Rijnhal, men in Venray samenkomt in Prin senhof voor een gezellige afsluiting van het Stedenspel. Op vrijdag 5 dec. a.s. (pakjes avond) zal het hoofdpostkantoor in de Patersstraat na 18.00 uur geslo ten zijn. De extra vrijdagavondopenstelling vervalt derhalve op deze dag. De stadspostagentschappen Vel- tum en Kiosk sluiten die dag om 17.00 uur. Maandag om 12.30 uur werd in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Ven ray Martijn Dehling geboren. Hij was de 7000e opname van dit jaar. Voor het St. Elisabeth-ziekenhuis een nog nooit gekend aantal. Vorig jaar werd het record van 6700 be reikt en nu heeft men met nog een hele maand december voor de boeg de 7000e al ingeschreven. Ongetwij feld is de komst van Horster patiën ten in het Venrayse ziekenhuis hier mede debet aan. De direktie wilde dit gebeuren niet ongemerkt voorbij laten gaan en zette de jonge moeder feestelijk in de bloemen, terwijl een spaarbank boekje voor het borelingske werd afgegeven. Sinds de aanleg van verkeers drempels is het ongeva'llencijfer op de Rondweg Brukske sterk vermin derd. Gevaarlijk is gebleven de T- kruisdng met de Henri Dunantstraat. Het verkeer dat daar van de Rond weg komt heeft praktisch geen uit zicht op naderend verkeer van links noch rechts. In de commissie voor verkeer werd voorgesteld het uitzicht be lemmerende openbaar groen daar drastisch te snoeien. Hier kwam ook ter tafel de ge vaarlijke oversteek van de linden- straat naar de Rondweg, waar het uitzicht links op het overige ver keer door een bocht verhinderd wordt. Vernieling B. B. deed aangifte van het op vier plaatsen stuk steken van een autoband van zijn voor de Haam- makerstraat geparkeerde auto. Een verraste burgemeester G. van Heusden kwam woorden tekort om zijn waardering uft te spreken aan het adres van de Hölthees-Smakter gemeenschap, zaterdagavond tijdens de presentatie van de prachtige nieuwe uniformen voor de dames van Limbra 69. Magnifiek die uit rusting, aldus de burgemeester. Dat zo'n kleine gemeenschap dit heeft kunnen opbrengen is een felicitatie waard. Het getuigt van een goede meelevende gemeenschap, en daar mede wenste hij Hölthees-Smakt proficiat. Vooraf was er in zaal het Tref punt een optreden van de Jeugd- harmonie van Euterpe welke o.l.v. Jan Verstegen liet horen tot welke muzikale prestaties zij al in staat is. Ook de drumband van de Kon. Har monie Euterpe was goed op dreef. Het optreden van de drumband van O.L. Vrouwe Gilde nog kers vers, maar wel in hun prachtige gilde-uniformen getuigde dat er een streep gezet was onder rivaliteit uit het jongste verleden. Het optreden van fanfare O.L. Vrouwe Gilde was het aanhoren meer dan waard en de prachtige uniformen waren weer een lust voor het oog. Wat moet die gemeenschap veel over hebben, om al dat schoons in stand te houden! En natuurlijk kon burgemeester Van Heusden ook nu weer herhalen wat hij 10 jaren geleden zei, bij de installatie van Limbra 69: „als ze boven die liefjes zien", want ook nu weer stalen de „schonen" van Holt- hees-Smakt de show en wij geloven dat juist die „liefjes" oorzaak zijn dat er op muzikaal gébied geen mooiere plaats is dan Holthees- Smakt. Vermelden wij verder nog dat de „moeder van Limbra" mevr. Dee- nen voor haar inzet speciaal werd bedankt.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1